„Nieuwe hersenen of ogen kunnen we wel vergeten" „CDA moet aftreden Brokx niet op WD" afschuiven ^binnenland ^Beeldplaat Lmet 54.000 ^medische illustraties Centraal Planbureau onderzoekt effecten lagere belastingen CeicUeGowtunt VRIJDAG 7 NOVEMBER 1986 PAGINA 3 ^Ontvoerde vrouw snel bevrijd GOES Vier politiekorpsen uit Brabant en Zeeland zijn gisteravond in touw ge feest met de ontvoering van een vrouw uit Amsterdam. De ontvoering vond plaats in poes. waar de vrouw, de 22-jarige Amina Abdoel, die avond samen met haar kersver se vriend op verjaardagsvisite was bij fami- Jie. Haar ex-minnaar uit Amsterdam, die ^ulp had van een met pistool gewapende alftiom, sleurde haar in een auto waarmee ze verd afgevoerd richting Randstad. Direct ia het bekend worden van de ontvoering iet de politie van Goes de uitvalswegen in ?eland door de rijkspolitie afzetten. De ilitie van Bergen op Zoom en van Roosen- laal zetten de achtervolging in en wisten auto van de ontvoerders klem te rijden. Zoon vermoorde Arnhemmer aangehouden ARNHEM De Zwitserse politie heeft gisteren een 24-jarige Nederlan der aangehouden die ervan wordt verdacht vorige week vrijdag zijn va der, de 65-jarige Arnhemmer J. van der Vlugt, te hebben doodgeschoten. De verdachte werd gearresteerd in het Nederlands consulaat in Genève, waar hij zich zelf had gemeld. De Arnhemse politie heeft om zijn uitle vering gevraagd. Tijdens het onder zoek rustte de verdenking steeds meer op de zoon, die geen vaste woonplaats heeft. Begin deze week vroeg de politie per telex om zijn aanhouding. Het motief voor de moord was waarschijnlijk een geld kwestie. Tsjechoslowakije teleurgesteld over Erasmusprijs DEN HAAG Tsjechoslowakije is „teleurgesteld" dat Vaclav Havel de Erasmusprijs namens Charta '77 kan aanvaarden. Vooral het feit dat prins Bernhard en koningin Beatrix aan wezig zullen zijn bij het voorlezen van de hele rede van Havel, on danks het oorspronkelijke voorne men van minister Van den Broek, valt niet in goede aarde. De Tsje- choslowaakse minister van buiten landse zaken, Bohuslav Chnoupek, heeft dit tegen minister Van den Broek gezegd. Beide ministers wo nen in Wenen het begin van de Con ferentie over Veiligheid en Samen werking in Europa bij. Kind overlijdt door vergissing ziekenhuis ZWOLLE Een driejarig jonge tje uit Elburg is op 23 oktober in het Zwolse Sophiaziekenhuis overleden als gevolg van een vergissing van een arts. Een kin derarts moest het kind twee in jecties geven voor de behande ling van leukemie. Door een ver wisseling diende de arts het kind een verkeerd middel toe. Dit bleek dodelijk, zo heeft het open baar ministerie in het arrondisse ment Zwolle meegedeeld. Het voorval is door het ziekenhuis aangemeld bij het openbaar mi nisterie en de Inspectie voor de Volksgezondheid. De justitie heeft de zaak in onderzoek. Loongrens ziekenfonds naar 49.150 gulden UTRECHT De staatssecre tarissen van sociale zaken en volksgezondheid hebben de loongrens voor de verplichte ziekenfondsverzekering per 1 januari 1987 vastgesteld op 49.150 gulden. De bewindslie den volgen hiermee het ad vies van de Ziekenfondsraad op. Dit jaar lag de grens bij een bruto jaarinkomen van 48.500 gulden. Het maximum premiedagloon per 1 januari 1987 is, eveneens overeen komstig het advies van de Ziekenfondsraad, vastgesteld op 161 gulden per dag. Voor 1986 gold een bedrag van 159 gulden. vrouwen met ^chronische oobuikpijn zijn 1 neurotisch eikOTTERDAM De meeste te%ouwen die chronische pijn mlb de onderbuik hebben, zijn opleurotisch. Ze reageren de- ■j Aressief, zwartgallig en hyste- Tisch op hun klacht en hebben Iver het algemeen problemen seks. Dat stelt A.P. Bak in maen onderzoek waarop hij is jepromoveerd tot doctor in de feneeskunde aan de Erasmus °rjniversiteit in Rotterdam, hd t,Jeelal wordt gedacht dat de leeds terugkerende klachten ^juur psychisch zijn, een com- ijensatie voor conflicten of Het onderzoék van heeft dat niet aangetoond. veJ)e pijn blijkt juist vooral voor komen bij vrouwen die veel ieujingen hebben meegemaakt kujie een meer dan gewone n jmotionele en lichamelijke janpassing vereisen. Deze zo genoemde „life events" heb- 50Jen hoofdzakelijk te maken V pet geboorte en voortplanting. en8et hangt van een aantal fac- oren af of de buikpijn na zo'n blijft terugkomen, raarbij de persoonlijkheids- iructuur, het vermogen om egenslagen te verwerken en |e sociale omstandigheden de lelangrijkste zijn. LEIDSE VINDING: joé 1 lief LEIDEN Een computer-ge tuurde beeldplaat, die onge kende mogelijkheden biedt in het gehele onderwijs, zo nschrijft prof.dr. H. Verbeek ran de afdeling heelkunde Iran het Academisch Zieken- n huis Leiden zijn vinding. Hij eeft het apparaat de Meddix ;noemd. De Meddix bevat 1.000 illustraties en kan niet Heen de gehele anatomie van iet menselijk lichaam zicht- )aar maken, maar bevat ook eiijle andere beelden die moge- rzaijk bij het medisch onderwijs belang kunnen zijn. De af- mderlijke plaatjes zijn op af- )ep van de computer binnen lïjracties van seconden beschik- ir. Internationaal bestaat er ite belangstelling voor deze ridse vinding die door zijn estelijk vader „het- onder- rijsmedium voor de toekomst" rordt genoemd. eri h( ^Subsidie voor ^Propria Cures MSTERDAM Het voort- :staan van het literair-cultu- :el studententijdschrift Prop- a Cures is voorlopig verze- lerd. Minister Brinkman heeft |esloten de subsidiëring van jet blad te hervatten. Hij komt aarmee terug op zijn eerder igenomen standpunt dat het i-jarige tijdschrift te weinig iterair zou zijn om voor over- leidssteun in aanmerking te amen. Vorig jaar had Brink- ian besloten het blad met te- igwerkende kracht tot 1 ja- juari 1984 geen subsidie meer verlenen. De Raad van Sta- meende echter dat de minis- ir onvoldoende het karakter jan het blad in ogenschouw id genomen. PROF. DR. VAN BEKKUM OVER DE GRENZEN AAN TRANSPLANTATIES: RIJSWIJK Gaan we straks het hoofd van een grote geest in leven hou den, zodat die ons zijn kennis zal kunnen blij ven doorgeven? Krijgen we wellicht ooit uitwisse ling van ogen en gaan we ook nog eens herse nen ruilen? De ras toene mende mogelijkheden op het gebied van trans plantaties zorgen voor de meest bizarre toekomst dromen. Kan de weten schap inderdaad zo ver gaan en zo ja, móet de wetenschap dat dan wel doen? „Het transplanteren van her senen en ogen is absoluut on mogelijk, dat kunnen we ver geten. Maar een heel hoofd in leven houden dat is na tuurlijk in aanleg mogelijk", verzekert prof. dr. D.W. van Bekkum, directeur van het radiologisch intstituut TNO in Rijswijk. „Ik denk overi gens dat je zoiets nooit zou moeten doen, je krijgt zo'n Roald Dahl-achtige sfeer. Niemand is er bij gebaat en je hebt tegenwoordig toch data banken waar je alle kennis kunt opslaan. Maar tegelij kertijd moet je de weten schap niets in de weg léggen om zo'n mogelijkheid te ont dekken. De wetenschap moet zijn gang kunnen gaan; ande ren, met name de politici, moetpn dan later maar uit maken wat wel en niet door de beugel kan". Prof. Van Bekkum, ook bij zonder hoogleraar experi mentele transplantatieleer aan de Leidse Universiteit, spreekt daar vandaag op een symposium over mogelijkhe den en onmogelijkheden van transplantaties. Hij zit er met zijn neus bovenop, vooral door de jaranlange ervaring met het transplanteren van beenmerg. Van Bekkum noemt zichzelf een aanhan ger van de Amerikaan Peter Medewar, die stelt dat als je eenmaal hebt aangetoond dat iets kan, het ook altijd zal worden toegepast. „Dat is niet tegen te houden", weet Van Bekkum. „Wat er dan verder mee gebeurt is geen zaak van de onderzoeker, want die kan onmogelijk alle gevaren en consequenties overzien". Nier kopen „Neem de niertransplantatie. Iedereen zal het er over eens zijn dat zoiets heel wat beter en prettiger is dan steeds aan Prof. dr. Van Bekkum: „Een heel hoofd in leven houdendat is natuurlijk in aanleg moge lijk". Hersencellen RIJSWIJK Het inspuiten van hersencellen is de meest recente ontwikkeling op het gebied van transplantaties. Deze worden in een vloeistof op de plek gebracht waar de oorspronkelijke cellen zijn verdwenen, bijvoorbeeld door een bloeding. De nieu we cellen maken dezelfde verbindingen als de oor spronkelijke cellen, waardoor uitgevallen hersenfuncties weer kunnen worden her steld. Deze transplantatie zou met name zinvol zijn bij her sencellen die een coördine rende functie hebben. Bij de ziekte van Parkinson bij voorbeeld, waarbij de patiënt gaat schudden en beven, is dit soort cellen uitgevallen. De transplantatie biedt be slist geen oplossing voor gro tere hersenbeschadigingen, dementie of de ziekten van Alzheimer en Huntington. Nou, ik vind dat een prima prijsje als alternatief voor doodgaan of de rest van je le ven als invalide doorbren gen". Beenmerg een dyalyse-apparaat liggen. Maar er is een enorm gebrek aan donornieren. Nu zie je dat superrijken uit de Golfs taten die aan zo'n apparaat moeten, in India bij heel arme mensen voor zeer veel geld een nier kopen. Voor westerlingen is dat ethisch niet acceptabel. In de Vere nigde Staten is men bijvoor beeld al heel terughoudend als een moeder een nier wil afstaan voor haar dochter. Daar hebben wij misschien nog niet zulke problemen mee, maar als het nou een heel goede vriend is? En zo ga je natuurlijk steeds ver der". De problematiek van de zo genoemde onverwante do nors mensen die organen afstaan aan niet-familiele- den woedt in Nederland al rond het draagmoeder schap. Er zouden mensen zijn die voor 50.000 gulden een kind voor een ander willen dragen en baren. „Hier is ei genlijk ook sprake van trans plantatie, al is dat dan voor negen maanden", zegt Van Bekkum. „Persoonlijk zie ik geen bezwaren tegen draag moederschap, maar wel tegen de uitwassen. Ik heb ook geen bezwaar tegen seksuele omgang tussen mensen, maar wel tegen alle uitwassen er van. Het voert toch veel te ver om te zeggen dat ik maar geen dingen moet proberen te ontdekken omdat daar iets uit kan voortvloeien dat eventueel weer uitwassen tot gevolg heeft?". Van Bekkum is er bovendien van overtuigd, dat medisch onderzoek niet zal leiden tot echt slechte dingen voor de mensen. „Het is flauwekul om dat te denken. Net zo goed als moeilijk doen over een harttransplantatie omdat die ruim 100.000 gulden kost. Prof. Van Bekkum raakt vooral enthousiast over de enorme mogelijkheden van beenmergtransplantaties bij de behandeling van leukemie (bloedkanker). Hij herinnert zich heel goed de tijd dat hij nog in kinderklinieken rond liep en hij geen kinderen mocht behandelen die leden aan leukemie. „Want dat vond men wreed voor die kinderen, zo'n behandeling. Maar al die kinderen lagen daar wel dood te gaan. Te genwoordig kun je zelfs voor het tuchtcollege worden ge daagd, als je niet behandelt. Dat vind ik een enorme vooruitgang". Hij zou wensen dat we voor alle vormen van kanker maar vast zo'n behandeling hadden als voor leukemie. „Tjonge, wat zouden we dan ver zijn", zegt hij. Tegen woordig wordt niet alleen meer beenmerg getransplan teerd van broers of zusters (verwanten), maar ook van de patiënt zelf. Dat gebeurt altijd in combinatie met be straling en chemo-therapie, wat het vooral voor ouderen Over de hele wereld zijn tot nu toe de volgende aantallen transplantaties verricht: hoornvlies: ruim 200.000; nier: ruim 150.000; beenmerg: 10.000; hart: 3000; lever: 2500. vaak een zeer belastende be handeling maakt. Want meestal moet er een aantal keren beenmerg worden „af getapt" en teruggeplant, voordat het helemaal schoon Stamcellen Het beenmerg maakt zowel de bloedcellen aan de wit te die infecties tegengaan en hooguit vijf dagen leven, en de rode die honderd dagen meegaan als de bloed- plaatjes die zorgen dat er in wendig geen bloedingen op treden („Als je je arm optilt heb je al een inwendige bloe ding, maar door die stolseltjes kan dat geen kwaad"). Ma ken de zogenoemde stamcel len die in het beenmerg zit ten dat allemaal niet meer aan, dan overlijdt men zon der meer; hetzij door infec ties, hetzij door inwendige bloedingen. Dat kan door ziekten van dat beenmerg als gevolg van geneesmiddelen, aangeboren afwijkingen of kankercellen. Door het merg als het ware steeds te ver schonen, kunnen die ziekten mogelijk worden bestreden. Omdat de witte bloedcellen in het beenmerg onder meer zorgen voor weerstand tegen infecties, zijn TNO en dus prof. Van Bekkum zeer be trokken geraakt bij het aids- onderzoek. Daar gaat het im mers ook om een ziek af weersysteem. Van Bekkum: „Wij zijn destijds met been mergtransplantaties begon nen bij kinderen die geboren werden met een gebrek aan die witte cellen. Bij aids is het gebrek daaraan in de loop van het leven ontstaan; in wezen praat je dus over hetzelfde. Je moet derhalve niet uitsluiten dat een be langrijk deel van de bestrij ding van aids bij beenmerg transplantatie te vinden zal zijn. Je transplanteert, of schoont, dan het afweersys teem". DICK HOFLAND ;RIEMELS WC, INA 2ALQ2. LPcl6li\ Mee. 2»in: ineiAAi LIJKT T >4 I //.VNier ene.. rpoeie.! RYJRDM X//ND IK TJUIST 20 KWrriö! ALS -r HAD MOEIEN UTCEN WVO ^ik\tXR'N rvmmcecoieit*. y. Dodenherdenking Ongeveer vijftig nabe staanden van de Britse ge allieerden die in de oorlog het Limburgse Venray be vrijdden. arriveerden giste ren in Vlissingen. Zij zullen zondag de dodenherden king in Venray bijwonen. De herdenking is georgani seerd door het Veteranen Legioen Nederland en de Nederlandse Bond van Oudstrijders. DEN HAAG Het Centraal Plan Bureau (CPB) is een onder zoek gestart naar de effecten van lagere belastingen voor de burgers. Op verzoek van minister De Korte (Economische Za ken) wordt daarbij ook gekeken naar de effecten van een lasten verzwaring voor bedrijven waarbij de vrijkomende middelen worden ingezet ten behoeve van overheidsinvesteringen. De Korte zei gisteren in de Kamer bij de afhandeling van de begroting Economische Zaken 1987 prioriteiten te willen leggen bij lagere belastingen voor de burgers. Daardoor zullen impulsen ontstaan om harder te werken, deel te nemen aan scholing en vaker te verhuizen voor het aanvaarden van een nieuwe baan, aldus De Korte. Bovendien zijn lagere loonkosten gunstig voor het bedrijfsleven. De Korte stelde dat op dit moment het ver schil tussen netto lonen en uitkeringen „voor bepaalde werklo zen" te gering is. Zij zoeken minder naar werk en doen niet mee aan scholingprogramma's. Naast lagere belastingen bepleitte de minister ook een soepeler ontslagrecht Het gaat volgens De Korte goed met de economie. Er is sprake van een nieuwe industrieel elan. Als die trend zich voortzet zal ons land snel weer tot de top in de EG behoren. In de industrie komen er dit jaar 9000 banen bij. Volgend jaar zijn dat er 16.000. In het lopende jaar zullen naar schatting 20.000 nieuwe bedrij ven ontstaan terwijl het aantal faillissementen met 20 procent is gedaald. In de afgelopen drie jaar zijn de industriële investerin gen in ons land met 60 procent gestegen, het hoogste percentage in de hele EG. Op dit moment bekleedt ons land binnen de EG een middenpositie. VOORHOEVE BOOS OVER UITSPRAAK DE VRIES (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG VVD- fractieleider Joris Voor hoeve is ontstemd over een uitspraak van zijn CDA-collega Bert de Vries in een eergisteren gepubliceerd interview met onze krant. Voorhoe ve vindt het „een beetje flauw" dat De Vries „de indruk heeft gewekt dat het aftreden van staatsse cretaris Brokx uiteindelijk de schuld van de VVD is geweest". In het gewraakte vraagge sprek vertelt De Vries dat het CDA op het laatste moment nog heeft geprobeerd Brokx' huid te redden, door hem van plaats te laten ruilen met staatssecretaris Heerma. Deze zou dan naar Volkshuisvesting zijn gegaan en Brokx zou zijn intrek op Economische Zaken hebben genomen. Dat dit plan netje niet doorging, kwam doordat „anderen" daar een stokje voor staken, aldus De Vries. Ingewijden op het Bin nenhof meldden dat met die „anderen" vooral Rudolf de Korte, vice-premier en minis ter van economische zaken, werd bedoeld. Voorhoeve be vestigt dat. Op de avond van de dag dat „de brief" van De Vries uit lekte, aldus de VVD-voorman, had er een gesprek plaats in het Torentje, de werkkamer van premier Lubbers aan het Binnenhof. Naast Lubbers wa ren aanwezig De Vries, Brokx, Nijpels als minister van VROM, en De Korte als vice- premier. Voorhoeve zelf was er niet bij. Maar hij weet wel dat bij die gelegenheid („Ik weet niet of het al eerder, bij voorbeeld met Lubbers, was besproken") de gedachte op kwam: zou Brokx niet in het kabinet kunnen blijven door de taak van Heerma over te nemen? Voorhoeve: „Ik ben daar toen telefonisch over geraadpleegd door minister De Korte. En ik was het geheel met hem eens dat dit geen verstandig voor stel was. Immers, het was voor De Korte al een offer om een staatssecretaris als Heerma die net was ingewerkt, nu alweer te laten gaan. Hij was daarmee akkoord gegaan op het drin gende verzoek van het CDA. Om daarenboven Brokx aan boord te hijsen, terwijl hij met buitenlandse handel geen affi niteit of ervaring heeft, was te veel gevraagd. Dat zou zowel politiek als inhoudelijk onjuist zijn geweest". „Niet begrepen" Voorhoeve meent bovendien dat een ruil Brokx-Heerma niet begrepen zou zijn. „Prac- tisch gesproken had het CDA immers het vertrouwen in Brokx opgezegd. Als hij daar na was verhuisd naar Econo mische Zaken, zou dat zowel op het departement als op de Nederlandse kiezers een heel slechte indruk hebben ge maakt. Op het departement zou men gezegd hebben: wat is dat? Is EZ goed genoeg voor mensen die volgens de CDA- fractievoorzitter niet meer op VROM kunnen functioneren? En de Nederlandse kiezer zou geconcludeerd hebben dat de heren in den Haag er kenne lijk vooral op uit zijn baantjes voor elkaar te vinden". Volgens Voorhoeve waren er dus tal van redenen voor zijn partij om de ruil Brokx-Heer ma af te wijzen. Maar dat heeft De Vries toch niet ont kend. Wat heeft hij zijn colle ga dan precies te verwijten? „De Vries moet niet suggeren, zoals hij doet in het interview met u, dat in laatste instantie de VVD Brokx de laan heeft uitgestuurd. Dat heeft De Vries zelf gedaan, door het vertrouwen in Brokx op te zeggen. Want dat was de prak tische betekenis van zijn brief aan Lubbers, vooral toen die eenmaal pootjes had gekregen. Toen kwam de zaak in een stroomversnelling en was het Joris Voorhoeve: „De Neder landse kiezer zou geconclu deerd hebben dat de heren in Den Haag er kennelijk vooral op uit zijn baantjes voor elkaar te vinden". Volgens CDA-fractievoorzitter De Vries hebben „anderen" - lees minister De Korte - er een stokje voor gestoken dat er een ruil kwam tussen Brokx en Heerma. iedereen in politiek Den Haag duidelijk dat het voor Brokx „einde oefening" was gebla zen. Pas daarna hebben wij het voorstel afgewezen dat Brokx op een ander departe ment staatssecretaris zou wor den. Het één kwam dus heel uitdrukkelijk na het ander", j Als die brief niet was uitge lekt, zou de VVD dan wel met een ruil Heerma-Brokx heb ben ingestemd? „Neen, want ook dan zou ge golden hebben dat Brokx niet met het terrein van de buiten landse handel bekend was. Dan zou zo'n ruil gezien zijn als een cosmetische operatie, om Brokx uit de vuurlinie te halen. Dat zou ik evenmin fraai hebben gevonden. Dat er een deskundige op de betref fende post moet zitten, blijkt ook wel uit de namen van de mensen die kandidaat waren om Heerma op te volgen: Van Iersel, Aarts en Yvonne van Rooy. Alle drie hebben op dat terrein een achtergrond". Waarom heeft het CDA voor Brokx niet een departement uitgekozen met een partijge noot aan het hoofdEr zijn maar liefst tien CD A-minis ters. „Dat is voor zover ik weet niet overwogen. Het CDA richtte zich op Economische Zaken, omdat men Heerma wilde hebben. Men meende dat hij de problemen op Volkshuis vesting zou kunnen oplossen, In dat kader werd toen ver- volgens gedacht: als Heerma j gaat, komt er een plaats vrij en daar kunnen we Brokx dan neerzetten. Daarop zei De Korte: dat gaat zomaar niet! En ik was het volkomen met1 hem eens". „Als het door was gegaan, zou het politiek heel onzuiver ge weest zijn. Gelükkig is dat niet gebeurd. Ik heb er behoefte aan dat te benadrukken, om dat anders wellicht een indruk zou blijven hangen die niet juist is". RIK IN T HOUT Vluchtstrook- rijders op de bon ROTTERDAM Tegen 70 automobilisten is gisteren door de Rotterdamse politie proces verbaal opgemaakt wegens het rijden op de vluchtstrook. Dat gebeurde bij een speciale actie bij de Van Brienenoordbrug, waar vrijwel dagelijks files voorkomen. Het gebruikma ken van de vluchtstrook bij fi les neemt hand over hand toe. (ADVERTENTIE) en van19.00-22.30" 3t/m8novembei

Leidse Courant | 1986 | | pagina 3