Bon: Vervuilmg Rijnwater aanzienlijk ernstiger Ontwapeningsoverleg zit muurvast Stoned Helikopterramp kost 45 levens DE KEER ewsweek aakt name 8Merview iohl yenbaar Braks ontkent betrokkenheid bij ontduiken vangstbeperking CeidaeSouAO/rit Vrijdag 7 november 1986 78e jaargang no. 23650 Uitgave Westerpers, behorende tot Sijtholf Peis, Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden. Postbus 112300 AA, tel. 071 122244Voor abonnementen: 071 -313677. Giro 103003. Bank: Amro-Bank N.V. Leiden. Direcleur-hooldredaceur J.J. Hallewas, Chef-redacteur Wim Buijteweg. Abonnementen (incl. 6% BTW) per maand f. 23.04 (aut. betaling), kwartaal f. 68,93, jaar f.262,35. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00-19.00 uur, zaterdag 14.00-15.00 uur tel. 071 -122248. Advertenties: (excl. 6% BTW) f. 0,63 per mm, kleintjes f. 0,44 per mm. Losse nummers f. 1,10. In de nacht en ochtend regen. In de loop van de dag opkla ringen. "Minimumtemperatuur rond 9 graden. Middagtempe- ratuur ongeveer 11 graden. Vrij krachtige zuidwesten Zon op: 07.47; onder: 16.59; Scheveningen hoog water: 07.21 eh 19.36; laag water: 02.37 en 15.20. •fghaans ndgemeen in VN YORK Leden van de Af- inse VN-missie hebben in de VN- iwen in New York gepoogd met :ld een persconferentie te ver ren van vertegenwoordigers het Afghaanse verzet. Zeker diplomaten begonnen op deze jgenwoordigers in te slaan, toen 3ie naar de club gingen van de ver- oo ing van bij de VN geaccrediteer- ournalisten, door wie zij waren 82 ?nodigd. Leden van de VN-vei- ofieidsdienst maakten na enkele mi- en een einde aan het incident. 80lere Afghanen poogden intusen ojnalisten ervan te weerhouden de I binnen te gaan. Het mocht niet 84n: de persconferentie ging door. „Superman" moet sancties bestrijden JOHANNESBURG De Zuidafrikaanse regering heeft Desmond Krogh, voormalig gouverneur van de Centrale Bank van Rhodesië, benoemd op de post van „Superman anti-sancties". Hij is belast met „speciale bevoegdheden op het gebied van sancties". Hij zal vooral geheime missies uitvoe ren om de sancties te pareren die tegen Zuicb-Afrika zijn uit gevaardigd of nog worden ver wacht. De economische straf maatregelen zijn zoals bekend bedoeld om druk uit te oefe nen op Pretoria om zijn apart- heidsbeleid te wijzigen. Nathaniel Walker verlaat met zijn moeder het ge rechtsgebouw in New York, nadat de rechter hem had vrijgelaten. Walker was tot twaalf jaar ver oordeeld wegens een verkrachting, en had er al acht jaar op zitten, maar een bloed test heeft nu uit gewezen dat hij onschuldig is. Nederlanders meten helderste water ter wereld TEXEL Nederlandse weten schappers van het Nederlands In stituut Onderzoek ter Zee (NIOZ) uit Texel hebben op 13 oktober in de Oostelijke Weddelzee op 71 graden zuider- en 15 graden wes terlengte te Antarctica het hel derste zeewater van de wereld gemeten. De Seccihi-meetschijf was tot 80 meter zichtbaar, wat een verbetering van het wereld record van 1985 met 25 meter op leverde. Dit nieuwe record komt overeen met wat men veronder stelt dat haalbaar is in gedestil leerd water. Benzine één cent goedkoper ROTTERDAM Benzine is morgen een cent goedkoper. De meest voorkomende prijzen aan de zelf- tankpomp komen dan voor superbenzine op 154 cent per liter en voor normaal op 149 cent per liter. De prijs verlaging is het gevolg van ,de ontwikkeling van de internationale produktnoteringen in combinatie met de koers van de dollar. Hasj- walm in luchtkokers: agenten high DENVER Op het politiebureau van Denver heerste afgelopen woensdag een hele andere sfeer dan normaal. In het laboratorium op de zesde verdie ping van het gebouw werd een mari- huana-vondst van ruim twee kilo ver brand. De rook verspreidde zich via het ventilatiesysteem door het bureau, waar ongeveer driehonderd man poli tie- en gemeentepersoneel in hoger sferen raakten. Het is fantastisch, zei een enthousiaste receptioniste van het politiebureau. Een woordvoerder van het politiebureau deelde mee dat de marihuana verbrand werd als een gunst voor de FBI. jdskanselier Helmut Kohl 8 8 8; IN De geluidsband die aakt is van het gerucht- 81 ende interview van tlskanselier Helmut Kohl het Amerikaanse tijd- rift Newsweek laat er geen jfel over bestaan, dat Kohl 0 Russische partijleider Mi- Vil Gorbatsjov in één adem ft genoemd met nazi-pro- 'andaminister Joseph Goeb- bureauchef van Newsweek Jonn. Andrew Nagorski, zei hij geen andere keus had openbaarmaking van de q.dopname, omdat de journa- eke integriteit van zijn tj;l in twijfel is getrokken, "hl, die gisteren in de Bonds- 31 spijt betuigde voor zijn uit- ken, gaf de schuld van de 33rinding-aan het weekblad, lat het gesprek niet correct zijn weergegeven, omstreden passage klinkt erlijk als volgt: „Ik ben dwaas. Ik houd hem rbatsjov-red.) niet voor een Er zijn genoeg dwa- in de westerse wereld on- journalisten en politici. Hij rbatsjov. red.) is een mo- Hie communistische leider, v is nooit in Californie of llywood geweest, maar hij jifï verstand van PR (public Itions, red.). Goebbels had 31 verstand van PR". nadere aanduiding van tèbbels activiteiten in het af- "ukte interview werd toe- Degd op verzoek van rege- swoordvoerder Friedhelm Hij vond de passage zon- nadere identificatie van onacceptabel: de le- van het blad zouden niet en wie Goebbels was. ïenheid van aldheim t achter portatie" SHINGTON Uit oude oorlogsdocumenten ct dat de militaire eenheid de Oostenrijkse president t Waldheim direct verant- tdelijk was voor de massa- portatie in 1942 van Joe- avische burgers naar con- tratiekampen. Waldheim ft toegegeven in het be- :kken gebied gewerkt te 'ben, maar slechts als kwar- meester. De Washington t meldt vandaag dat de do- tenten, die in de Nationale hieven van de VS liggen, tonen dat de kwartier ster van de Strijdgroep •t-Bosnië van de Wehr- ?ht (waarbij Waldheim was Êdeeld) de verzamelplaat voor de gevangenen heeft iricht en het transport van naar de kampen geregeld. de documenten wordt lldheim overigens niet met fle genoemd, zodat er geen zijn dat hij persoon- 1 bij de deportaties betrok- jt was, aldus de Washington ■■m INNAME DRINKWATER WORDT GESTAAKT LOBITH De .vervuiling van de Rijn als gevolg van de brand bij het Zwitserse chemieconcern Sandoz begin deze week, is volgens de Zwitserse autoriteiten aanzienlijk ernstiger dan aanvankelijk werd aangenomen. Met een snelheid van vier kilometer per uur drijft het gif in de richting van ons land. Drink waterbedrijven is aangeraden de in name van water uit de Rijn na zon dag. wanneer het gif bij Lobith wordt verwacht, te staken. De Milieubeschermingsdienst van het kanton Bazel maakte gisteren bekend dat tot 30 ton landbouwche- micaliën in de Rijn terecht gekomen zijn, waaronder 200 kilo kwik. De chemicaliën werden met het blus water de rivier ingespoeld. Volgens de dienst is 200 kilo kwik de hoe veelheid die normaal in een heel jaar in de Rijn wordt geloosd. Bij het Rijksinstituut Zuivering Af valwater (RIZA) in Lelystad houdt men er rekening mee dat de vervui ling zo groot is dat ook hier nog sprake zal zijn van vissterfte. In Ba- den-Württemberg werden de afge lopen dagen ongeveer 150.000 dode palingen uit de Rijn opgevist. Het RIZA heeft de drinkwaterbe drijven in het westen van het land geadviseerd om na zondag geen Rijnwater meer in te nemen voor drinkwaterbereiding. Rijkswater staat begint zondag meteen met maatregelen. Men probeert met be hulp van de stuwen in de Bovenrijn en de Lek het verontreinigde water voor een deel via de zijarmen te la ten afvloeien. De gifstoffen worden niet afgebroken, maar worden door verspreiding verdund. Voorop staat volgens een woordvoerder van Rijkswaterstaat dat het water wel zo snel mogelijk naar de Noordzee wordt afgevoerd en niet in het bin nenland „gaat rondzwerven". Een foto van een Amerikaanse Chinook helikopter. In de omge ving van de Shetland Eilanden verongelukte gisteren zo'n type helikopter, waarbij 45 mensen omkwamen. Wrak Rekeninghouders Postbank dupe van blunder AMSTERDAM Duizen- den rekeninghouders bij de Postbank wachten nog steeds op een dagafschrift van de bankoverschrijvin- gen van 28 oktober. Pas na klachten van klanten kwam de Postbank er ach ter dat door een misver stand tussen Postbank en Bankgirocentrale de over boekingen niet door de computer waren verwerkt. De Bankgirocentrale stuurt de dagelijkse trans acties op een magneetband naar de Postbank, waar de gegevens worden ver werkt. Eén van de vier banden van 28 oktober is mogelijk als gevolg van een beschadiging door de computer geweigerd. De Postbank zond de band echter wel weer terug naar de Bankgirocentrale. De gedupeerde rekening houders bevinden zich al len onder de nummers 1 tot en met 700.000. Zij kunnen morgen een af schrift verwachten waarop de boekingen van 28 okto ber alsnog vermeld staan. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN De zwaarste helikopterramp in de ge schiedenis van de Britse luchtvaart heeft gisteren in de omgeving van de Shetland Eilanden hoogst waarschijnlijk het leven gekost aan 45 van de 48 inzittenden. Vanmorgen- vroeg werd het zoeken hervat, maar gevreesd wordt dat er geen overle venden zijn. Het mudvolle hefschroefvlieg- tuig moest 45 arbeiders van de oliemaatschappij Shell over brengen van twee platformen in het rijke Brent olie- en gas- veld, 100 mijl ten oosten van de Shetlands, naar het vlieg veld op Sumburgh Head, op het hoofdeiland. Toen de Chinook op twee mijl afstand van de kust begon te dalen om te kunnen landen, stortte hij onverwacht op nau welijks 150 meter hoogte in zee. Over de oorzaak van het ongeluk is nog niets bekend. Het ongeluk is het ernstigste dat zich ooit met een civiele helikopter heeft voorgedaan. Toen de heli in aanraking kwam met de ruwe golven, brak hij in stukken en zonk. Het water van de Noordzee was ijskoud. De drie overle venden werden gered door toegesnelde schepen van de Britse kustwacht. Daarna wer den negentien lijken geborgen. Een schip met duikers van Deep Marine Services BV in IJmuiden is op weg naar de Shetland eilanden om te pro beren de zwarte doos te ber gen van de Chinook helikop ter. In de zwarte doos zjt een recorder die de stemmen van de bemanning tijdens de vlucht heeft opgenomen. Pagina 4: Verongelukte heli kopter al eerder in proble men. VAN DEN BROEK: VEEL GEDULD NODIG (ADVERTENTIE) BOEKHANDEL LEIDEN - LEIDERDORP OEGSTGEEST - KATWIJK VOORSCHOTEN WENEN Het ontwape ningsoverleg tussen de Vere nigde Staten en de Sovjet-Unie zit, een maand na de top in Reykjavik, muurvast. Na af loop van de gesprekken van de afgelopen dagen tussen de Amerikaanse en Russische mi nisters van buitenlandse zaken is duidelijk geworden, dat er vooralsnog geen enkele voor uitgang mogelijk is. Struikel blok blijft het Amerikaanse onderzoek naar een defensie systeem in de ruimte (SDI). Het mislukken van de bespre kingen in Wenen heeft de toe komst van de wapenbeheer sing en de perspectieven voor een nieuwe topontmoeting tus sen Reagan en Gorbatsjov nog onzekerder gemaakt. De Russische minister van buitenlandse zaken Sjevard- nadze zei gisteren bij zijn ver trek uit Wenen, dat hij „met een bittere nasmaak vertrok". Hij beschuldigde Washington ervan af te zijn gestapt van de overeenstemming die in Reyk javik werd bereikt. Volgens minister Van den Broek van buitenlandse zaken hebben de gesprekken in We nen geleerd, dat er nog veel geduld nodig is voor het ont wapeningsoverleg akkoorden oplevert. De minister zei dit, nadat hij samen met zijn NAVO-collega's door minister Shultz over het verloop van de Amerikaans-Russische ge sprekken was geïnformeerd. Volgens Van den Broek zijn de posities over en weer „min of meer bevroren". Pag. 4: Weinig meer over van „historische kans". Protest Uit protest tegen de uitlevering door Frankrijk van 6 verdachte ETA-leden aan Spanje staken demonstranten gisteren in San Se bastian deze passagiersbus in brand. ADVERTENTIES AUTOVERHUUR F.PRANGE8S Verhuur van lux* auto's en per- sonenbusjes vanaf 30.- p.dag. HOOFDSTRAAT 104 LEIDERDORP Tal. 071-0940» Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur. zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur. 1eleloonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezeltde avond nabezorgd. Waterpolowedstrijd ZIJL LGB-P0LAR BEARS Zaterdag 8 november Aanvang 20.00 uur Zwembad De Zijl HARINGVISSERS WOEDEND Terwijl in de Verenigde Staten de strijd tegen de drugs tot op het allerhoogste niveau wordt gestre den, raakte in Denver in een politiebureau nota bene driehonderd agenten stoned. Er was ruim twee kilo marihuana in beslag genomen en men meende dat maar gauw even te moeten verbranden. De walm verspreidde zich echter via het ventilatie systeem door het hele bureau en iedereen raakte fn hoger sferen. „Het is fantastisch", riep een recep tioniste van het politiebureau met een enthousias me, een betere zaak waardig. Zoals bijvoorbeeld de Leidse Courant. De krant die weliswaar in de open haard goed brandt, maar niet voordat hij zijn - heel andere - geestverruimende effect op de leze rfes) heeft gehad. DEN HAAG Minister Braks van landbouw en visserij heeft gisteren ont kend dat zijn ministerie oogluikend heeft toege staan dat visafslagen mee werkten aan het ontdui ken van de EG-vangstbe- perkingen. Braks zei wel al jaren op de hoogte te zijn van geruchten over deze praktijken. In die tijd heeft hij zelfs de controle bij visafslagen laten ver scherpen. Braks noemde het „niet denkbaar" dat een tweede markt met dubbele boekhouding werd getolereerd om te verhinderen dat Neder landse vissers hun lading in buitenlandse havens lossen of op zee overslaan. Door sommige vangsten niet in de officiële boekhouding van de afslagen op te nemen, kregen vissers meer speling bij het naleven van de EG-bepa- lingen. Directeur De Bois van de Urker visafslag en een PvdA-statenlid in Friesland beschuldigden het ministerie er onlangs van de Nederlandse vissers bij die praktijken een handje te helpen. Op verzoek van PvdA-kamerlid Tazelaar zal Braks dinsdagmiddag be slissen of de kamerspecialisten op visserijgebied inzage kun nen krijgen in rapporten die de permanente vertegenwoor digers van zijn ministerie bij diverse afslagen naar Den Haag opsturen. Braks zal daar vrijwel zeker toestemming voor geven, omdat hij door te weigeren zijn eigen positie aanzienlijk verzwakt. De haringvissers zijn woedend over het deze week door Braks bevolen staken van de vang sten in de wateren ten westen van Schotland en Ierland, als mede op de Procupinebank. Ze vinden dat hier sprake is van een onrechtmatige daad. Vol gens de vissers zullen er sche pen aan de ketting komen te liggen en mensen noodge dwongen worden ontslagen. De rederij Wirom in IJmuiden heeft inmiddels besloten tot een gerechtelijke procedure te gen de Europese Commissie om de schade te verhalen. De redersvereniging en de vereni ging van schipperseigenaren schrijven de minister dat de Nederlanders nog lang niet het aantal door de EG toegestane aantal haringen hebben opge vist. De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Voorletters: Adres: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. SB Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 1