einig bezwaren tegen arkeerdek Blokhuis Bos penl promenade CeidaeSoiwcMit Inbraak woning Zwemkaartje dubbeltje duurder Wonen en werken goed afstemmen AANRIJDING NA NEGEREN ROOD Wassenaar vangt bezuinigingen op Voorschoten wil binding houden met Haagse regio DEN OMGEVING VRIJDAG 7 NOVEMBER 1996 PAGINA 15 ^Vuilde grond •dt afgegraven HAAG/HILLEGOM Ge- erde staten van Zuid-Hol- Üebben onlangs het sein op I gezet voor afgravingen van iilde grond in Hillegom het bibliotheekgebouw aan e van de Haven. De boven aan de bodem in de tuinen i de bibliotheek en de aan- Jende woningen wordt afge- Jn tot een diepte van maxi- |één meter. Bij de haarden e verontreinigingen kan dit j tot tweeëneenhalve me- [nmiddels is met het afgra- )egonnen. Verwacht wordt e grond over drie weken schoon zal zijn. Zandwinning uit Ooster- duinsemeer niet uitgesloten NOORDWIJKERHOUT Het is niet uitgesloten dat er in de toekomst nog meer zand wordt gewon nen uit het Oosterduinsemeer. Bovendien hoeft het aangrenzende recreatieterrein niet te verdwijnen. Zo luidt het advies van de Provinciale Planologi sche Commissie (PPC) aan Gedeputeerde Staten (GS). Onder meer de gemeente Noordwijkerhout had gevraagd om een verbod van verdere zandwin ning. De PPC vindt het onder meer voorbarig om verdere zandwinning nu al uit te sluiten, omdat die pas op z'n vroegst in 1995 zal plaatshebben. Als het eenmaal zover is, kunnen de belangen van de be trokkenen ook tegen elkaar worden afgewogen, al dus het advies. Verder vindt de commissie dat de natuur rond het Oosterduinse meer dan voldoende wordt beschermd en dat de waarde van het gebied voor recreanten te groot is om hen de toegang te verbieden. Leidenaar onderscheiden SASSENHEIM Leidenaar A.W. van de Pol is vanmiddag benoemd tot Ridder in de orde van Oranje Nassau. Wethou der J.G. Fase reikte de ko ninklijke onderscheiding uit ter gelegenheid van het feit dat de heer Van de Pol 40 jaar in dienst is bij het carrosserie- bedrijf FOCWA. Bij dit bedrijf heeft de jubilaris talrijke func ties bekleed. Momenteel is hij secretaris economische zaken. Van de Pol werd onderschei den in het centrum Carrosse riebranche in Sassenheim, waar ook de receptie plaats had. ONDERSCHEIDINGEN BU OEGSTGEESTER BRAND WEER OEGSTGEEST De leden van de Oegstgeester Vrij willige Brandweer vierden gisteren een viertal jubilea. De heren L. Turnhout en Th. Lamboo maakten de 12lA jaar vol en de heren A. Nek en P.A.W.J. Koelman de 25 jaar. Burgemeester mr. Sj. H. Scheenstra vertelde het tweetal zij onderscheiden waren met de medaille van verdienste voor 12'/2 en 25 jaar. In de trouwzaal van het raadhuis speldde hij gisteravond de onderscheidingen op en overhandigde de oorkondes. De onderscheidingen worden verleend door de Koninklijke Nederlandse Brandweervereniging en de Nederlandse Veeniging van Brandweercommandanten. In het kader van de BZB werd vervolgens een „inhaalmanoeuvre" uitge voerd. Medailles en gespen werden uitgereikt voor 10, 15, 20, 25 en 30 jaar trouwe dienst. In totaal 2 stuks. De bijeenkomst werd besloten met een filmvertoning door de Rijnsburgse Filmclub en een gezellig samenzijn. Brandmeester Andries Nek gaat de Oegstgeester vrij willige brandweer per 1 januari verlaten. Van Os volgt Berends op LISSE De heer H. van Os is de nieuwe voorzitter van de Stichting Nationale Bloementen toonstelling Keukenhof. Hij is de heer A.J. Berends opgevolgd, die de stichting 16 jaar heeft geleid. De heer Van Ós is al sinds 1968 lid van de raad van beheer. Bazar voor koor NOORDWIJKERHOUT Ten bate van de aanbouw van een Gotisch koor aan de Witte Kerk in Noordwijkerhout wordt mor gen van half tien tot vijf uur een bazar gehouden in Puykendam. Er zijn onder meer een Rad van Avontuur, een grabbelton en sjoelen. Fietsster gewond OEGSTGEEST Een 17-jarige fietsster uit Oegstgeest is gister avond gewond geraakt bij een aanrijding op de kruising van de War- monderweg en de De Kempenaerstraat. Het meisje stak omstreeks half acht d Warmon- derweg over zonder goed uit te kijken. Ze werd geschept door een personenauto, bestuurd door een 21-jarige Lei derdorper. Het meisje is met onbekend letsel overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis Leiden. LISSE Dieven hebben gisteren toe geslagen in een wo ning aan de Uiter- meer in Lisse. De achterdeur werd ge forceerd en er werd een geldkistje weg genomen. Daarin zaten onder meer bankboekjes, paspoorten, verze keringspapieren en een gouden horloge. j'glE Het bouwplan een gecombineerd e eerdek/dak bij win- efcntrum Blokhuis is middenstand en om- enden gunstig ont- en. Dat bleek gister- d tijdens twee voor- ingsbijeenkomsten dit plan. De eerste nkomst was vooral >md voor omwonen- en andere belangstel en, terwijl een tweede gehouden voor de ighebbende winke- en ondernemers, lit de middenstand len vooral bezwaren de baatbelasting ge- d. alles volgens plan ver- dan gaat in februari de eerste paal de grond in dit parkeerdek bij win- ntrum Blokhuis in Lisse. j.kan zijn auto overigens alleen kwijt op het dek, ook op het dak van de /bouw van Albert Heijn e foto op de achtergrond), osten van deze parkeer- iening bedragen twee en gulden. AH betaalt de helft, de gemeente een kwart en de midden- Iers die voordeel hebben het dek en dak moeten de op tafel leggen. Momen- telt het parkeerterrein Blokhuis 192 plaatsen, 60 van gaan verloren door de wbouw van AH. de bouw van het dek en >arkeerterrein op het dak de kruidenier wordt dit es ruimschoots goed ge it. In de toekomst zullen auto's een plaatsje kunnen en rond en op Blokhuis, dek is te bereiken via een vanaf de zijde van de bi- ïeek. Er wordt een lift ebracht, zodat men de met het winkelwagentje bereiken. Maar voor het is moet eerst de politiek nog over dit plan buigen. Het CDA, dat de absolute meerderheid heeft in de ge meenteraad, lijkt echter una niem voorstander, zodat het vrijwel zeker is dat de bouw inderdaad in febrauri start. Het onderwerp staat op de agenda van de raadsvergade ring van 12 november. Toezicht Door de omwonenden werd gisteravond nadrukkelijk ge vraagd om ervoor te zorgen dat een goed toezicht wordt gehouden. Ook vroeg men om de aardige, intieme plekjes zo als bij de bibliotheek niet al te intiem te maken, want nu al gebeurt daar nogal eens iets dat niet door de beugel kan. Tevens werd verzocht om een onderzoek naar de mogelijke gevolgen voor de huizen wan neer het dek wordt gebouwd. Volgens de omwonenden is het denkbaar dat met name de huizen in de Van der Velde- straat een flinke „optater" kunnen krijgen. Bekend werd tevens dat het college van B en W de krui sing Nassaustraat-Blokhuis veiliger wil maken. Een der aanwezigen uitgebreide aan dacht voor voetgangers en fietsers. „Die komen nogal eens in het gedrang", aldus de spreker die stelde dat de situa tie er door het realiseren van deze accommodatie (en het aantrekken van nog meer au to's) bepaald niet veiliger op zal worden. Vanuit een massaal opgeko men middenstand kwamen in eerste instantie nogal wat op merkingen tegen de instelling van een soort baatbelasting om het halve miljoen bij elkaar te krijgen. „Albert Hein breidt uit en beconcurreert daardoor enigen van ons zeer sterk (on der andere doordat Blokker een vestiging in de nieuw bouw zal openen en er een speelgoedzaak wordt geves tigd) en dan kunnen we ook nog meebetalen aan het reali seren van parkeerplaatsen die nodig zijn omdat AH uit- Burgemeester van der Kroft stelde dat die uitbreiding van Albert Hein er in ieder geval komt en dat dus het verlies van parkeerplaatsen een feit zal worden. „Dat kunnen we dus accepteren, maar dat is be slist niet in het voordeel van de middenstand vanLisse. Daarom hebben we dan ook gekozen voor het zoeken naar een oplossing, met als resultaat het huidige ontwerp". Wat betreft het betalen van de belasting werd uitgelegd, dat die belasting op de schouders van de eigenaren van de pan den zal komen te rusten, dus niet op die van de huurders. Daarbij werd tevens verteld dat men die belasting niet door mag berekenen „hetgeen", al dus een der aanwezigen „dus een stukje huurderving voor de eigenaar-niet winkelier in houdt en die betaalt dan baat belasting, terwijl hij er hele maal geen baat bij heeft". Bekend werd tijdens de bijeen komst dat het wellicht zo zal worden dat degenen wiens winkel het dichtst bij het par keerdek staat, jaarlijks een be drag van 5,60 gulden per vier kante meter winkeloppervlak gaan betalen (gedurende der tig jaar). De vestigingen die daar iets vanaf zitten het 2,10 gulden per vierkante meter en dan is er nog een zone met 70 cent per vierkante meter. De burgemeester gaf ter overwe ging om dat alles op vrijwillige basis rond te maken, zonder dat er een belastingverorde ning nodig is. NOORDWIJK Bezoekers aan het Bollenbad in Noord- wijk gaan in 1987 een dub beltje meer toegang betalen. Dit is gisteravond besloten door de raadscommissie wel zijn. Een kaartje voor het buitenbad kost op dit mo ment drie gulden vijftig, voor het binnenbad is dat een gul den meer. Het Bollenbad had de ge meente toestemming ge vraagd voor een dubbeltje verhoging (drie procent), de gemeente wilde niet verder gaan dan twee procent. Om dat de prijzen dan met 7 cent zouden stijgen en dat te on handig is, kwam men toch uit op tien cent. Het enige commissielid dat het niet met de prijsverho ging eens was, was P.J. Barn- hoorn (Noordwijks Belang). Hij vond dat de bezoeker niet zeker weet of hij voor de prijsverhoging iets terug krijgt. Onder anderen me vrouw L.M. Kramer-Crama (PvdA) hield er een andere mening op na. „Het bestuur van het zwembad heeft al be sloten dat de ingang en de verkleedhokjes worden opge knapt", wierp zij tegen. Haar partijgenoot wethouder J. Be- dijn wist bovendien dat het zwembad wellicht een totale facelift krijgt: „De bedoeling is dat het er veel fleuriger gaat uitzien en meer sfeer krijgt". CDA'er M. de Jong vond dat het Bollenbad in geen geval allerlei attracties moet aan schaffen om te kunnen con curreren met de (particulie re) zwembaden van hotels. „We moeten voorkomen dat ze elkaar dood concurreren", aldus De Jong. Mevrouw Kramer meende echter dat de gemeente zich niet met het beleid van particuliere baden moet bemoeien. „Een gemeente mag dat trouwens helemaal niet doen. Wij moe ten er voor zorgen dat het Bollenbad aantrekkelijk blijft voor de Noordwijkers, zonder dat dat te veel gaat kosten". RIJNSBURG De ge meenteraad is akkoord gegaan met het nemen van een voorbereidingsbe- sluit voor het gehele Fre- deriksoord-Noord. J. Bleichrodt (CDA) merkte op dat er alles aan moet worden gedaan om het wonen en werken in dit gebied goed op elkaar af te stemmen. Juist in een dergelijk precair gebied waar werken en wonen zo dicht bij elkaar liggen moet dit goed op elkaar zijn afgestemd, zo zei hij. Hij drong er nog eens op aan de groenstrook tussen vestigingen en woningen te handhaven. J. Wijnekus (PvdA) vroeg hoe het mogelijk was dat er nog een artikel 19 procedure liep voor de kantoren en dat de firma De Raad uit Noordwijk nu al aan het bouwen is. A. Rennoij (VVD) vroeg of het college al eens overwogen had de herziening van het plan uit te besteden. D. Oudshoorn vond dat de bouwplannen van de firma De Raad de toets van de gemeenteraad moeten kun nen doorstaan en dat de ge meenteraad geen verlengstuk is van aannemer De Raad. Hij vond dat de belangen van de bewoners voorop moeten blij ven staan. De gemeenteraad ging ak koord met de verkoop van 35 gemeentewonmingen aan wo ningbouwvereniging Spinoza. De gehele raad sprak zijn waardering uit voor de manier van onderhandelen. Steekpartij Kanaalstraat LISSE Een 34-jarige inwo ner van Lisse is gistermorgen aangehouden na een steekpar tij op de Kanaalstraat. De man viel zonder aanleiding tvyee vrouwen lastig. Eén van 'hen spuwde hij in het gezicht. Een 66-jarige inwoner van Lisse zei daar iets van. Daarop haalde de man uit met een broodmes. Door achteruit te springen en te schoppen kon het slachtof fer ernstig letsel voorkomen. Hij mes maakte twee gaten in zijn jas en verder raakte hij gewond aan een vinger. De messentrekker liep daarna weg. De politie kon hem niet veel later aanhouden, op grond van zijn signalement. Het broodmes was nog in zijn bezit. De man, die sociale pro blemen heeft is een goede be kende van de politie. Hij is na verhoor overgebracht naar het psychiatrisch ziekenhuis Sanc- ta Maria, waar hij al eerder enige tijd heeft doorgebracht. De gewonde Lissenaar werd op het politiebureau verbon den. LISSE Een 57-jarige Lei denaar heeft gistermiddag ernstig voetletsel opgelopen bij een aanrijding in Lisse. De man reed met zijn auto door rood licht op de krui sing Stationsweg/Westelijke Randweg, komend vanaf de Randweg en rijdend in de richting Sassenheim. De be stuurder van een vrachtauto, die op de Stationsweg reed in de richting van het centrum, kon hem niet meer ontwij ken. De personenauto werd totaal vernield. Een 34-jarige passagier van de Leidenaar uit 's Gravenzande liep ver wondingen aan een arm op. Beide slachtoffers zijn over gebracht naar het Acade misch Ziekenhuis Leiden. rWIJK Burgemees- C.A. Bos van Katwijk !t gistermiddag het te echte overdekte keicentrum in Kat- I officieel geopend. In Noordzee Promenade zich achttien de gevestigd, die menlijk de Promena- van de bouwer, Bouw Maat- ppij (KBM). ÏBM bouwde het win- tntrum, plus een daaron- liggende parkeergarage en negenentwintig bo- iggende woonhuizen een totaal bedrag van gulden. De fees- e opening van het over- winkelcentrum, licht kleur en luxueus van vindt haar hoog- aanstaande zaterdag in een aantal publieksaanbie- dingen. Met de officiële opening van de Noordzee Promenade beëindigt de KBM haar bouwactiviteiten in het Kat- wijks Badcentrum. Nagenoeg dat gehele Badcentrum werd door de KBM sinds 1979 op voortvarende wijze gebouwd. Dit projectmatig initiatief was noodzakelijk, omdat de eerdere opzet van de ge meente Katwijk zelf geen kans van slagen had. Sinds 1948 was in het hart van Katwijk nieuwbouw gepland, maar pas in de tweede helft van de zeventiger jaren kon den de plannen worden uit gevoerd. Het plan om met een over dekt winkelcentrum te ko men komt geheel uit de „keuken" van de KBM. „In een gemeente die vaak zo af hankelijk is van het weerty pe, leek mij dat een schitte rende aanvulling op het be staande winkelbestand, aldus KBM-directeur B. van der Plas. „Met name in de zo mermaanden kan de prome nade bij slecht weer een ui terst aantrekkelijk winkel centrum zijn". De bouw van het winkelcen trum is voorspoedig verlo pen. Vlak na de bouwvakva kantie is vorig jaar augustus werd de eerste spade in de grond gestoken voor het 1800 vierkante meter tellende winkelcentrum. In gesprek ken met het Katwijkse ge meentebestuur werd bij de KBM aangedrongen op enige branche-bescherming in het Badcentrum van Katwijk. In overleg met het Centraal In stituut Midden en Kleinbe drijf (CIMK) werd een bran che-indeling voor de Noord zee Promenade gemaakt. Van der Plas zegt dat de Burgemeester Bos onthult door de hem zelf ingemetselde gedenksteen. KBM erg veel waarde ge hecht heeft aan de branche indeling, omdat men scherpe concurrentie met het be staande gedeelte van het Katwijkse winkelcentrum wilde vermijden. „Bepaalde bedrijven zijn op deze grond ook geweigerd", aldus Van der Plas, die daardoor zelfs nog twee winkels vrij heeft. Onder het winkelcentrum ligt de door de KBM ge bouwde en te exploiteren parkeergarage, die aan circa tachtig auto's plaats biedt. De gemeente Katwijk verzorgt op haar beurt de bouw van een grote parkeergarage en open parkeerterrein op onge veer driehonderd meter oos telijk van de promenade. De Noordzee Promenade heeft drie ingangen. De eerste ligt aan de Wilhelminastraat. Deze entree heeft een zeer karakteristieke glazen over kapping gekregen, met, net zoals bij de andere twee in gangen, twee automatisch werkende schuifdeuren. De andere ingang bevindt zich aan de Badstraat, terwijl aan het Emmaplein de derde in gang ligt en tevens de ingang naar de parkeergarage. ogste punt SENAAR Het berei- 'an het hoogste punt van van St. is gistermiddag rd. Aan de Johan de Wit- tegenover het gemeen- verrijzen 26 stapel- met eronder een or en showroom van Leeuwen keuken- en materialen. Aan de Cor- de Witstraat zijn de ne eengezinswoningen vrij- oltooid en aan de Haven- worden vijf woningen die ingericht worden tehuis. Minister: tuinders moeten doorgaan met energiebesparing DEN HAAG Minister Braks (Landbouw) zal met de land bouworganisaties gaan bepraten hoe tuinders ervan weerhouden kunnen worden energiebesparende maatregelen teniet te doen. Tuinders gaan hier in toenemende mate toe over nu hun gasprijs sterk is gedaald. Dubbele beglazing en energieschermen worden weggehaald omdat de teelten daardoor negatief beïnvloed zou den worden. Braks maakte zijn intentie gisteren in de Kamer bekend tijdens een door PvdA'er Tazelaar aangevraagd spoedde bat. De minister zei geen machtmiddelen te hebben om de tuin ders te dwingen de voorzieningen te laten zitten. Ze maken on derdeel uit van de normale bedrijfsvoering aldus de bewinds man, ook al zijn ze met subsidie van de overheid aangebracht. Eind 1982 trok de overheid 300 miljoen gulden uit voor energie besparing in de tuinbouw. WASSENAAR De ge meente Wassenaar zal de te korten die ontstaan door be zuinigingen op het welzijns werk zelf bijpassen. Het gaat om een bedrag van 70.000 gulden. Wethouder Greep zei dit gisteravond in een verga dering van de raadscommis sie welzijn. Het vast te stellen Ontwerp- welzijnsprogramma 1987 stond gisteravond uitvoerig ter discussie. H. Goulooze (PvdA) wees wethouder Greep (PvdA) erop dat het onlangs geopende en totaal verbouwde cultureel centrum Warenar de gemeente ver plichtingen oplegt „Om van cultureel centrum Warenar een succes te maken moet de gemeente bereid zijn er wat geld in te steken. Ik denk dat wat de gemeente nu doet te weinig is". Wethouder Greep reageerde op deze voorzet van zijn partijgenoot met te verwijzen naar uiteindelijk toch een verhoging van de subsidie aan de Kulturele Kern Wassenaar. De 200 gul den meer voor de KKW krijgt deze organisatie voor haar organisatorische bijdra ge aan het entameren van uitvoeringen in het centrum Warenar. VOORSCHOTEN CDA en VVD hebben het plan om te komen tot een regionale volkshuisvestingscom missie gisteravond in de raadscommissie openbare wer ken bijna afgewezen. Voorschoten wordt ingedeeld bij de regio Leiden. Tot nu toe krijgt Voorschoten de ge subsidieerde woningen direct van de hoofdingenieur- directeur van Volkshuisvesting. CDA en VVD zijn bang voor overheersing van Leiden bij het toewijzen van te bouwen huizen en willen daarom liever binding houden met de Haagse regio. Zowel W. Valkenburg (CDA) als J. van der Poel (VVD) we zen op het gegeven dat Voorschoten ook graag binding zou houden mét de Haagse regio. Dat kan allemaal niet, volgens wethouder J. Visser (PvdA), voorlopig maakt het geen enkel verschil. Eerst over enige jaren zullen de gesubsidieerde wo ningen tegewezen worden aan de regio, de eerste jaren zal Voorschoten nog steeds via de HID de woningen moeten verkrijgen: „Indien de regio Leiden zich gezamenlijk sterk maakt, dan kan deze commissie wel eens gunstig zijn. „Voor PvdA en D66 mag de regiocommissie snel in werking ko men. Bij die partijen bestaat geen vrees voor een overheer sing van de gemeente Leiden. Voorlopig denkt Voorschoten nog niet aan intensieve wo ningbouw in de Krimwijk. Zolang Voorschoten bouw aldaar niet opgelegd krijgt, blijft de Krimwijk gewoon het weide- en tuinlandschap behouden, ook al heeft Leiden gevraagd al daar lokaties voor woningen te maken ten behoeve van de woningzoekenden binnen de Leise regio. „De grond wordt duur betaald", aldus wethouder Visser en daarom is een wo ningbouwplan in de Krimwijk financieel bekeken voorlopig geen haalbare zaak. In het kader van de bezuinigingsronden is de laatste jaren drastisch bezuinigd op het onderhoud van straten, pleinen en wegen. Voor 1987 is er bijna 10 procent meer nodig voor dat onderhoud en dan dienen nog veel straten langer op herstel te wachten dan eigenlijk aanvaardbaar is. De Beplantingsdienst heeft ook voor 1987 een minimum aan onderhoud begroot. Pootgoed is duur en ook de rozenperken zullen geleidelijk vervangen worden door bloemperken die minder kostbaar zijn en minder onderhoud vergen. De commissieleden blijven het een vreemde zaak vinden dat burgemeester en wethouders na een half jaar nog geen ant woord gegeven hebben aan de flatbewoners van de Curie laan, die voor het woninggroen 16 gulden per maand betalen terwijl de huuradviescommissie een richtprijs van vijf gulden rr maand juist vindt Volgende maand weet het college van en W het juiste anwoord, volgens de wethouder.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 15