'eiinie rond vergrijsde erinneringen aan „de Waldeck 'yrmonten Anna van Saksen 99 toplichten moeten iuipverkeer uit loeterwoude weren VERDWENEN MAAR NIET VERGETEN Blauwe Tram-schoonheden op Haarlemse expositie Opnieuw veel protesten tegen pheffen commissie onderwijs lnIIDEN OMGEVING QaidóC-Oowtard VRIJDAG 7 NOVEMBER 1986 PAGINA 13 UUDE BUURTBEWONERS ZIEN ELKAAR NA TIENTALLEN JAREN WEER TERUG Op mijn omwegen door stad en land kom ik.-graag mensen tegen. U kunt mij telefonisch of schriftelijk vertellen wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. "Ik ben bereikbaar via 071 ^?s12 22 44 op toestel 10 Waldeck Pyrmontstraat de haaks daarop liggende ina van Saksenstraat in liden Noord zijn niet zo- ^erjaar straten, waarvan er irtien in een dozijn gaan. varlan z'n leven niet Al lijkt it erop. Misschien dat de jus tegenwoordig een beetje af maar vroeger hadden die 55 jaar jonge straten een lam" van heb ik jou daar. buurt daar was namelijk rooms als wat, met hooguit s <|n stuk of tien „andersden- inde" bewoners. Geen won dat „de Waldeck Pyr- en de Anna van Sak- j" ook wel „het Vaticaan" ee'ierden genoemd, of het leilig Hofje", of de „Room- hel". Veel priesterroepin- in groeiden in die wijk; ne- nisten die destijds steevast iriesterzonen" werden ge- md, ofschoon hun vaders ilist geen priesters waren. wijngaard des Heren ide er echter volop in seizoenen. Er was zelfs bisschop onder: mgr.Buis, later ging resideren in iton in Noord-Borneo. één van de feesten van inseigeur, zo'n jaar of 25 ig. herinner ik me. werd n lied gezongen dat heel igzaam startte en later in in vrolijke cadans verder ,Mon-seig-neur Buis-is- irrug-uit-Jesselton, uit Jes- :hplton. uit Jesselton". Hup in up hup. Prachtig was dat. (elemaal in de traditie van Waldeck en Van Saksen. }at gaat vast herleven, mor- fnavond. Dan komen een lar honderd van die ouwe Ingens en meiden van de Lurt nog één keer bijeen. !k ben zelf zo'n oude buurt- ik kom uit de Anna van ksenstraat". vertelt Jac- ,es Thorn. Hij is inmiddels jaar geworden, was ooit hanger en concierge op een mengde school, totdat hij 6 ,r geleden werd „afge- leurd", omdat het bij hem De Waldeck Pyrmontstraat in Leiden Noord: „Een heel gezellige en aparte buurt was het". van binnen niet allemaal zo lekker zat. Sinds anderhalf jaar is de heer Thorn koster aan de Hartebrug. „Nou ja, hulpkoster dus, een door-de- weekse koster, maar mijn hart klopt nog steeds voor die ouwe buUrt van ons, van '32 tot '60 zeg maar. Begin juni van dit jaar over leed één van onze oude ..buurtjongens". Bij de condo- leancebezoeken zagen velen van onze vroegere buren el kaar terug. Toen ontstond het idee van een reünie. Je zag elkaar terug, soms na vele jaren, maar bij zo'n sterfgeval kon je niet lachen. Er waren ér bij die zeiden: „konden we elkaar maar eens terugzien in vrolijker omstandigheden, want we hebben wat afgelachen vroe ger..." En hulpkoster Thorn (deze week bezig met verhui zen naar een benedenverdie ping zonder traplopen) liet zich voor het reüniekarretje spannen. Samen met me vrouw Tiny de Goede-Juf fermans. In juli begonnen ze te organiseren en half okto ber was alles helemaal rond. Heksenwerk Het was heksenwerk, via te lefoonboeken en op de gok. Zestig brieven werden er weggestuurd, één naar elk gezin. Dat was een uitzoeke- rij. Tot in Den Helder en Zeeland en Brabant. De buurtbewoners van toen wa ren immers uitgezwermd naar alle windstreken. Van de huidige buurtbewoners komen er maar een stuk of acht, maar uit het hele land zijn er morgenavond half acht 240 voormalige bewo ners (en hun aanhang) van de Roomse hel te vinden in het Antonius Clubhuis aan de Mare om de hereniging te vieren. Ze hebben allemaal geld „geschokt"; en daar zul je ze hebben, met echtgeno ten, vrienden of vriendinnen, met kinderen en kleinkinde ren. Jacques Thorn: „Ze krij gen koffie en een consumptie en een hartigheidje, en een aardig presentje via het gemeente archief na af loop toe. De zaal wordt ver sierd in de stijl van de derti ger jaren, met oude foto's van de buurt, van priesterfeesten en zo meer. Verder moet het nog een verrassing blijven, maar het verleden herleeft in het Clubhuis". Het zal wel een latertje wor den, morgenavond, want er waren al kandidaat-reünisten die vroégen: „Jacques, kun nen we nog een toneelstuk- kie doen?" „Natuurlijk meid", zei koster Thorn als regisseur, .jullie gaan je gang maar. Als je je maar ver maakt". Dat wordt dus caba ret en sketches geblazen. En Het mag inmiddels tot iedereen in deze stre ken zijn doorgedrongen, dat komende zondag 9 november het 25 jaar geleden zal zijn dat de laatste Blauwe Tram-lijn van de NZH werd opgeheven. In het Blauwe Tram-bastion in Voorburg gaat men de herdenking vieren met een tentoonstelling en er wordt tevens een herdenkingstegel uitgegeven. Maar ook van officiële NZH-zijde wordt aandacht besteed aan het verscheiden van de befaamde ouwe Blauwe. Zo wordt te kennen gegeven: „Geheel passend in de nieuwe opvatting van de NZH dat het (tram)verleden een plaats verdient in het heden en de toekomst, zal het herdenken van het afscheid van de tram in november '61 niet onopgemerkt voorbij gaan". Het in april in gebruik genomen bedrijfsmu seum van de NZH in Haarlem, normaal alleen op zaterdagmiddag geopend, zal op 7. 8 en 9 november tussen 11.00 en 17.00 uur toeganke lijk zijn, terwijl de daar permanent tentoonge stelde Boedapester B 412 bezoek krijgt van drie oud-collega's, te weten RSTM-loc 2, smalspoor wagen A 37 en de stadswagen A 327. Deze drie specimina uit het rijke tramverleden zullen deze dagen vóór spoor 1 en de bedrijfskantine worden opgesteld. In het museum zelf wordt onder het motto „Verdwenen maar niet vergeten" vanaf 7 no vember, vandaag dus, een expositie gehouden van ongeveer zestig door Kodak-Nederland op groot formaat afgewerkte kleurenfoto's, in 1955-61 door tramfanaat L.J.P.Albers als klein- beelddia gemaakt van NZH-trams tussen Vo- lendam en Scheveningen. Deze expositie duurt tot en met 30 mei 1987 en is vanaf 15 novem ber weer alleen 's zaterdags van 12.00 tot 17.00 uur geopend. Het adres is: Leidsevaart 396, Haarlem. het zal wel ontroerend wezen ook. Thorns buurmeisje van „de Anna van Saksen" is in tussen 80 geworden. De jong ste deelnemer is rond de 32 en de oudste is mevrouw Heetveld (88). in het goede gezelschap van, onder ande ren, mevrouw Vink (in de 80) en meneer Arnnard, die ook alweer de 80 is gepas seerd. Wie van ver komt, blijft slapen bij familie of kennissen. Geen probleem. „Wat ook leuk is, vind ik, is dat de leverancier, onze be zorger van reuzebakker Van Tienen, van de partij zal zijn. Hij bracht elke dag vers brood in onze straten. En bakker Van Tienen was een prachtkerel". Stukje jeugd Jacques Thorn, van de Anna van Saksenstraat, ziet al het goede uit het verleden van Leiden Noord weer opleven. Het is lang geleden, maar er komt met die ouwe hap weer een stukje jeugd naar de op pervlakte gedreven. „Het was een heel gezellige en aparte buurt bij ons. En ie dereen had er een bijnaam. Zelf werd ik de Gruttebuik genoemd, nou ja, of de Grint- duiker (ik maakte eens een crash met m'n bromfiets en viel met m'n gezicht in het grint). Maar je had bij ons in de buurt ook Bannis, Scharfi- let, Pepperdepep, de Kale, en Poepie (de Goede, die eigen lijk gewoon Frans heette), of je had de inmiddels overle den Vinkepoep en Kokeleka- ne". Allemaal getekenden, binnen een saamhorigheid die altijd, of bijna altijd, leuk en gezel lig is geweest. De meeste le den van de Katholieke Har monie woonden bij ons in de buurt; tamboers, hoornbla zers, pijpers. Een klit was dat, vroeger. Geweldig", her innert Jacques Thorn zich nog erg goed. Lang mogen de oerbewoners van „de Wal deck Pyrmont en de Anna van Saksen" nog leven, na een relatie die meer dan een halve eeuw geduurd heeft. )A: detTERWOUDE „Je - fet maatregelen treffen oljr waar de problemen ont- 8|n. Als er dus sluipver- e,jr in de dorpskern komt Benthuizen richting ^kweg dan moet je feite^ daar al beginnen met het het verkeer". woorden zijn afkomstig de heer Ton Ringersma Progressief Zoeterwoude ns de vergadering van ïraadscommissie openbare 'ken die gisteravond het ';eersveiligheidsplan be- 'i. De discussie spitste toe tot het sluipverkeer vooral komt vanaf de iweweg en zich verder het dorp worstelt. pat kader stelde Ringersma om het onheil reeds bij de 1 aan te pakken. Dat zal, "feens burgemeester Houdijk, jnwel niet zo simpel zijn "pat buiten de bebouwde nauwelijks afdoende maatregelen mogelijk zijn. Overigens onderkende Hou dijk wel de problemen op de Broekweg waar de snelheid van het autoverkeer onaan vaardbaar hoog is. Snelheden van 120 kilometer per uur uur zijn geen uitzondering. Om het sluipverkeer uit de dorpskern te weren is het CDA gekomen met het voor stel enkele cruciale punten te voorzien van verkeerslichten. Onder meer het kruispunt N ieu weweg Zuidbu urtseweg/ Jan van Bannigstraat, waar door het mogelijk wordt het verkeer via Zwetkade richting Burg. Detmersweg (De provin ciale omleidingsweg) te dirige ren. Eénrichtingverkeer in de Jan van Banningstraat vond meer instemfning in de hoop da.t er dan minder sluipver keer via Eloutstraat en Dr. Kortmannstraat richting Dorpsstraat/Noordbuurtseweg gaat. Burgemeester Houdijk heeft evenwel bedenkingen tegen verkeerslichten: „De vooruitzichten inzake de haal baarheid zijn niet gunstig". Het is niet de bedoeling dat het gehele Verkeersveilig- heidsplan in één keer wordt uitgevoerd. Wél ligt het in het voornemen van het college van B en W een totaalpakket aan te bieden met uitgewerkte voorstellen om het sluipver keer een halt toe te roepen. De dorpskern (rond het winkel centrum) komt daarbij als eer ste aan bod en vervolgens het gebied dat daar direkt aan aansluit, zoals Dr. Kortmann straat en Noordbuurtseweg. Over deze laatste weg maakte burgemeester nog enkele op merkingen: „Voor een straat in het dorp is de structuur van deze weg niet goed. Bij een on langs gehouden snelheidscon trole reden van de 160 auto's er 20 harder dan 65 kilometer per uur uur, terwijl 30 is toe gestaan. Als we streven naar verkeerswelzijn dan is de hui dige situatie op de Noord buurtseweg dus verre van TERWOUDE Het ru- l?r dat in Zoeterwoude is jttaan rond het opheffen 1 de raadscommissie onder- 1 is voorlopig nog niet ver- |nd- Gisteravond kwam de jde commissie onderwijs" j andere belanghebbenden 1 het onderwijs én de wet- ider mevrouw H.S. Gra- )vski-Wijnands bijeen om 1 eens over de gehele gang I zaken te praten. Het uit- pelijke resultaat was even- 1 dat de partijen géén stap nterbij elkaar zijn gekomen. partijen die loodrecht te- Wer elkaar staan zijn in lotte zeker niet gelijk. De houder van onderwijsza- staat namelijk helemaal fcn met haar standpunt dat de onderwijszaken ook in de commissie welzijn behandeld kunnen worden. De leden van de commissie onderwijs (hoe wel dus formeel al opgeheven) en de vertegenwoordigers uit het onderwijsveld zijn van me ning dat de aparte commissie onderwijs van essentieel be lang is. „Opheffing van de commissie betekent dat een goede over legstructuur verbroken wordt" aldus een van de aanwezigen. De heer J. Duijnhoven, direc teur van de Klaverweide- school, deelde desgevraagd mee: „De wethouder van on derwijs moet ervoor zorgen dat het onderwijs goed draait. Iedereen binnen het onder- wijsgebeuren is voorstander van een commissie onderwijs behalve de wethouder. Dat is toch vreemd. Overigens zegt de wethouder dat er een goede structuur voor in de plaats komt, maar zelf weet ze niet hoe het nu moet gaan lopen". Het verwijt van de commissie leden was ook dat zij niet in de gelegenheid waren geweest over de hele gang van zaken te praten. Er was dan wel ge suggereerd dat er wat zou kunnen gaan veranderen, maar men moest uit de krant vernemen dat de commissie was opgeheven. De hoop is nu gevestigd op de gemeenteraad. „Zo'n eensluidend en zwaar wegend advies kan men niet zo maar naast zich neerleg gen" is de mening van enkele directeuren van basisscholen. Klucht Mimiek's Theater voorheen Mimiek) speelt vanavond „De kat op het spek", een uit het Engels vertaalde klucht waarin spanning en onvervalste Engel se humor elkaar afwisselen. In het stuk staat de smokkel van een collier centraal. Het stuk wordt opgevoerd in zalenge- bouw Tripodia aan de Hoor nes laan in Katwijk en begint om acht uur. Kaarten zijn verkrijg baar aan de zaal en kosten 6 gulden vijftig. Ensemble Het Leids Vocaal Ensemble on der leiding van Theo Goedhart, geeft vanavond een concert in de Dorpskerk in Katwijk Binnen. Op het programma staat Engelse koormuziek uit diverse perioden tussen de 16e en 20ste eeuw. De cellisten Pas- cale Went en Vincent de Kort verzorgen instrumentale inter mezzi in werken van Bach en Boccherini. Het concert begint om kwart over acht, de toe gangsprijs bedraagt 7 gulden 50 (voor CJP en 65+ vijf gulden). Kamerkoor Het Leiderdorps Kamerkoor treedt zaterdag op in de Dorps kerk aan de Hoofdstraat in Leiderdorp. Op het program ma staat de cantate 131 van Bach: Aus der Tiefe ruf' ich, Herr, zu Dir en de Mis in B- dur (Harmonie Messe) van Haydn. Solisten zijn de sopraan Wendela Bronsgeest, de alt mezzo Anke Zuithoff, de tenor Rob Stallinga en de bas-bariton Peter Dijkstra. Het geheel staat onder leiding van Wim van Meeuwen. Het concert begint om 20.30 uur. Entree 12,50 in clusief tekstboekje, dona- teurs/CJP/65+ betalen 10 Amnesty Amnesty International Oegst- geest viert zaterdag het 25-jarig bestaan in Taberna aan de Juli- analaan 1 in Oegstgeest Er is een toneelwedstrijd tussen een aantal scholen uit de regio en tevens worden de prijswin naars van de teken- en foto wedstrijd bekend gemaakt. De toneelstukken worden beoor deeld door mevrouw Wessel- Tuinstra (ex-D66 kamerlid), mevrouw Blom-de Koek van Leeuwen (wethouder) en de heer F. Boelen (directeur Leid- se Schouwburg). De manifesta tie begint om twee uur, de prijsuitreiking wordt rond vijf uur verwacht. Wandeltocht De Sint Jozef zaal aan de Para dijslaan in Alphen aan den Rijn is zaterdag startplaats voor de dertigste Sint Nicolaas Wandeltocht. Deelnemers kun nen kiezen uit vijf afstanden: 5, 10, 15, 25 en 40 kilometer. Voor de 25 en 40 kilometer kan 's ochtends tussen negen en tien uur worden gestart, voor de overige afstanden tussen negen en drie uur. Het inschrijfgeld bedraagt voor de twee grootste afstanden vier gulden vijftig, voor de drie andere afstanden is dat een rijksdaalder. Vogelexcursie De Vogelwerkgroep Koude kerk /Hazerswoude houdt za terdag 8 november een excur sie in de omgeving van de La- gewaard in Koudekerk aan den Rijn. Er wordt voorname lijk gespeurd naar park- en struweelvogels en mogelijk zijn er enkele watervogels te zien aan de polderrand. De start is om 9.00 uur bij het parkeerter rein van het sport- en vrije tijdscentrum De Ridderhof aan de Kerklaan in Koudekerk. Aanmelding kan bij A. Ren- niers. 071-411315, vrijdagavond van 20.00 tot 21.00 uur. Kunstmarkt Ten bate van ontwikkelings projecten in Burkina Faso wordt op zaterdag en zondag weer een kunstmarkt gehou den in Dorpshuis De Kuip aan de Zeestraat in Noordwijk- Binnen. Burgemeester J.M. Bonnike opent de markt zater dag om twee uur. Aan de kunstmarkt werken 24 kunste naars mee. Zij stellen onder meer olieverfschilderijen, kera miek, aquarellen, wandkleden, pentekeningen en sieraden ten toon. De kustenaars staan 25 procent van de opbrengst van de verkoop af voor Burkina Faso. De entreeprijs bedraagt één gulden. De toegangskaart is tevens lot voor een te winnen kunstwerk. De trekking is zon dag om vijf uur. Openingstijden zijn zaterdag van twee tot zes en van acht tot tien uur en zon dag van twaalf tot zes uur. Monaco Blues Band De Zweedse popgroep Monaco Blues Band is zaterdagavond te gast in Het Kasteel aan de Con- certweg in Alphen aan den Rijn. Het optreden van deze rhythm 'n blues-groep begint om negen uur. De entree be draagt zes gulden voor leden. Niet-leden betalen acht gulden. The Butler De Amsterdamse wave-band The Butler treedt zaterdaga vond op in De Sater aan de Ko ningin Juliana weg 44 in Leid- schendam. Aanvang van het optreden is om 22.30 uur. De entree bedraagt vier gulden. Beurs De Prentbriefkaartkring De Bollenstreek houdt zaterdag de tiende editie van de grote ruil beurs voor oude ansichtkaar ten. De beurs wordt gehouden in hotel De Branding aan de Rembrandtweg 26 te Noord- wijk aan Zee en is geopend van negen uur 's ochtends tot vijf uur 's middags. De toegang bedraagt 1 gulden 50. Schilderij van Lolke van der Bij. Schilderij van Nelleke Elvader. Open deurdienst In de gereformeerde kerk van Sassenheim wordt zondag een open deurdienst gehouden uit gaande van de gezamenlijke Reformatorische kerken. Aan vang is 19.00 uur. Voorganger is ds. J. J. Rebel uit Amers foort, medewerking verleent het Hervormde Kerkkoor on der leiding van L. van Solin- gen. Koffieconcert Het tweede koffieconcert in Lisse wordt zondag vanaf 12.00 uur gehouden in de Ka pelzaal tegenover de St. Agatha kerk aan de Here weg. Het pro gramma vermeldt werken uit de baroktijd van onder anderen Telemann, De Fesch en Bach, uitgevoerd door dwarsfluit, spi net, viool en blokfluit. De toe gangsprijs bedraagt vijf gulden. Kinderen tot 14 jaar hebben gratis toegang. Harp De harpist Edward Witsenburg geeft zondag een koffieconcert in Muzenhof Leiderdorp. Op het programma staan werken van Hasselmans. Bach, Flot- huis, Fauré en Albeniz. Aan- Verzamelaars Verzamelaars van artikelen van velerlei aard kunnen zon dag hun hart ophalen in de Treslongzaal aan de Parklaan 5 te Hillegom. Daar wordt van tien uur 's ochtends tot 's mid dags half vijf een grote ruil- en verzamelbeurs gehouden. Oud Papier Oud papier is voor de Tafellen- nisvereniging Zoeterwoude nog altijd veel geld waard. Daarom trekken de leden er morgen weer op uit om oud pa pier op te halen. Vanaf hall tien kunnen de bewoners in het dorp de ophaalploeg tege moet zien. Bingo De supportersclub van SJZ houdt morgen een bingo avond. Vanaf acht uur zullen in het clubhuis van SJZ op sportpark Haasbroek in Zoe terwoude de bingoballetjes rollen. De opbrengst van de bingo-avond komt ten goede aan allerlei voorzieningen bij de voetbalclub.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 13