Raad Ter Aar verdeeld over verhoging tarieven F CDA totaal verrast door aankoop grond Rodewijk „STOMPWIJK MOET SERRE VAN LEIDSCHENDAM BLIJVEN Face-lift voor de Pyramide Elisabeth Ziekenhuis schrapt 22 banen Roeien voorzitter fractie VVD TER AAR Het raadslid H.B.L.A. Ruygrok van Ter Aar heeft gisteravond zijn fractievoorzitterschap van de VVD overgedragen aan de heer H.M.A. Roe ien. Drukke werkzaamheden zijn er de oorzaak van dat hij zijn functie overdraagt. Hij blijft wel vice- voorzitter van de fractie van de VVD. Burgemeester Verhoef: Politiepost vaker open. TER AAR Een meer derheid van de raadsleden van Ter Aar is gister avond akkoord gegaan met de verhoging van de tarieven voor de onroe rend goedbelasting, de rioolrechten, de begrafe nisrechten en de honden belastingen voor volgend jaar met vijf procent. Al leen de fractie van het PAK kon zich niet met het voorstel van het colle ge verenigen. De fractie Gemeentebelangen was alleen tegen de verhoging van de onroerend goedbe lasting. 3£en en ander kwam gister avond ter sprake tijdens de al gemene beschouwingen over de begroting voor 1987. Het PAK bij monde van het raads lid H. van der Meulen meende dat een verhoging van de be lastingen met vijf procent dankzij de rooskleurige finan ciële positie van Ter Aar on nodig is. De heer W.M. van Tol van Gemeentebelangen stelde dat hij het niet juist vindt om financiële omissies pit het verleden op te vangen door de onroerend goedbelas ting te verhogen. Het CDA in de persoon van A. van der Vliet steunde het collegevoor stel echter, evenals de VVD die evenwel zei wel „wat moeite" met de belastingver hogingen te hebben. Ook de gemeentelijke herinde ling kwam ter discussie. Una niem kozen de raadsleden als uitgangspunt voor zelfstandig blijven van Ter Aar. Wanneer er niet aan te ontkomen valt kiest de raad voor samenvoe ging van Ter Aar. Nieuwveen en Zevenhoven. De VVD en het PAK kunnen zich vinden in de naam Aarlanden die door Gedeputeerde Staten is voorgesteld. Van Tol kwam „Nieuw Zeven Aar" als meest geschikte benaming. Het colle ge van B en W heeft de naam Nieuw Aarhoven verzonnen. Het CDA vroeg zich af waar om het college zo terughou dend is met de definitieve aan leg van het parkeerterrein voor vrachtwagens aan de Oostkanaalweg. De VVD stel de in dit verband dat „het toch te gek is om vrachtwagens uit de bebouwde kom te weren, terwijl adequate voorzieningen achterwege gelaten worden". Ook de aanleg van het fietspad Langeraarseweg/ Aardamse- weg laat volgens de CDA-frac- tie lang op zich wachten, evenals de reconstructieplan nen van de Geerweg. De christen-democraten blijven ook voorstander van een zo spoedig mogelijk doortrekken van het fietspad langs de Ker- kweg tot binnen de bebouwde kom. Ook de ontwikkeling van de voor Ter Aar zo belangrijke glastuinbouw kwam aan de orde. Het CDA drong aan op een spoedige uitvoering van het reconstructieplan voor Ter Aar, verbetering van de Para- dijsweg zuid en de Schilkkade om de bedrijven beter bereik baar te maken en verbetering van de waterbeheersing in de Verenigde Bloklandse- en Korteraarsekade. Naar aanleiding van de uit spraak van een adviseur van de Raad van State vorige week, die verklaarde dat er in Ter Aar nauwelijks behoefte is aan uitbreiding van de glas tuinbouw en dat kassen het landschap aantasten, zei bur gemeester P. Verhoef dat hij ervan overtuigd is dat bij een zorgvuldige aankleding van het landschap er geen bezwa ren voor aantasting daarvan zijn. „Het is niet voor niets dat het ministerie van Landbouw tien miljoen gulden voor de reconstructie beschikbaar heeft gesteld. Dat is gedaan na een zorgvuldige afweging", voegde hij daaraan toe. Tenslotte pleitte het CDA, evenals Gemeentebelangen, voor de nodige voorzieningen voor recreanten, zoals bijvoor beeld de aanleg van surfstei- gers. Verder voelt het CDA veel voor een verhuizing van de bibliotheek naar sportzaal De Wip om de kosten van de huidige huisvesting te druk ken. Inspraak Het PAK uitte kritiek op het college over de wijze waarop deze met inspraak voor de be volking omspringt. „We pra ten er wel over, maar we ge ven het niet", meende hij. „Er zijn in het verleden heel wat voorbeelden te geven waarbij er voorbij gegaan is aan het geven van inspraak van de burgers". Het CDA was een andere me ning toegedaan. „Inspraak is een goede zaak, maar we moe ten er wel goed mee omgaan. Inspraak wordt nu benut om als we ons benadeeld voelen direct bezwaar aan te tekenen en de zaak tot aan de Kroon te laten doorlopen. Met als ge volg, jaren vertraging. Wat met zich meebrengt dat de be slissing te laat komt, om maar niet van het kostenaspect te spreken". Als voorbeelden noemde Van Vliet het tuin bouwgebied Polder Vieram- bacht en het tumult rondom het plan sporthal, jeugdhonk en bibliotheek. De fractie van de VVD vroeg zich met het PAK af wanneer er nu eindelijk eens iets ge daan wordt aan knelpunten zoals de verkeerssituatie rond de scholen in Aardam, de on verantwoorde rijsnelheid op de Langeraarseweg en de re constructie van de Aardamse- weg en Geerweg. De bereikbaarheid van het ge meentehuis voor minder-vali- den is een zaak die alle frac ties ter harte ging. Gepleit werd het geld dat hiervoor no dig is niet pas in 1988 beschik baar te stellen, maar al vol gend jaar de voorzieningen daadwerkelijk aan te brengen. Van Tol van Gemeentebelan gen vroeg aandacht voor Lari- geraar. „Er moet veel meer ge let worden op het instandhou den van de dorpskern van Langeraar. Dat is alleen moge lijk als er voldoende bewoners zijn voor de sociale culturele voorzieningen, het winkelbe stand en de basisschool Ares- teyn". Van Tol meende dan ook dat er binnen enkele jaren gedacht moet worden aan ver werving van gronden in Lan geraar voor woningbouw. Het PAK stelde voor om de hal van het politiebureau in Ter Aar permanent open te stellen en er een permanente verbinding aan te brengen met een bemande politiepost. „Aan de bereikbaarheid van de poli tie kan nog wel het een en an der verbeterd worden", aldus Van der Meulen. Burgemees ter P. Verhoef antwoordde dat er zoveel mogelijk gestreefd wordt naar meer openingstij den van de politiepost. Onenigheid over subsidie Alkeburcht ALKEMADE De ver standhouding tussen het bestuur van Dorpshuis De Alkeburcht en het ge meentebestuur is verre van ideaal. Dat bleek gis teravond tijdens de ver gadering van de raads commissie financiën. De problemen hebben be trekking op de hoogte van de gemeentesubsidie voor het dorpshuis. Volgens de chef afdeling Welzijn, de heer G.R.M. Hartogh is er een sluiten de exploitatie-opzet over eengekomen met het Al- keburchtbestuur. Dit be stuur evenwel is het niet eens met bepaalde risi co's die de Alkeburcht moet lopen en wil hier over opnieuw spreken met het college van B e W „De toonzetting vans een brief van het Alke- burchtbestuur aan het college over deze zaak is volgens wethouder Beel- en „niet aardig". J. Kret: „De gemeente doet ook niet leuk". „Be sluiten die B en W ne men, mogen door een ambtelijke werkgroep in de vorm van een mede deling worden doorgege ven aan het Alkeburcht- bestuur. Er is geen over leg, aldus Kret, die als gemeentelijk afgevaar digde zitting heeft in het Alkeburchtbestuur. Uit eindelijk gingen de leden van de raadscommissie financiën akkoord met het verlenen van een ge meentegarantie aan het Dorpshuisbestuur voor een bedrag van 275.000 gulden. Het Alkeburchtbestuur krijgt geen kwijtschel ding van een oude rente loze lening van 40.000 gulden. Van deze lening moet jaarlijks minimaal 2000 gulden worden te rugbetaald. Bovendien moet vijftig procent van het eventueel positief ex ploitatie resultaat wor den aangewend voor af lossing van de genoemde schuld. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071- 122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabe zorgd. Mevrouw E. van der Berg, bewoonster van Leythenrode, wordt door medewerker Koos van de Poel door een papieren wand gereden. De recreatieruimte is geopend. LEIDERDORP Verpleeg huis Leythenrode aan de Hoogmadeseweg 55 in Leider dorp heeft gisteren officieel de verbouwde recreatieruimte De Pyramide in 'gebruik geno men. Bewoonster mevrouw E. van der Berg werd in haar rol stoel door medewerker Koos van de Poel door een papieren wand de zaal ingereden. De Pyramide, een zaal die op de begane grond van het ver pleeghuis is ondergebracht en zijn naam aan zijn vorm dankt wordt druk gebruikt. Elke avond is er wel een activiteit. Dat varieert van klassieke muziek an andere culturele bezigheden tot bingo- en kaartavonden. Ook worden er kerkdiensten gehouden; Ley thenrode wordt bestuurd door een interkerkelijke Stichting. De zaal was na 15 jaar inten sief gebruik wel aan een op knapbeurt toe. De vloer moest worden vernieuwd, het buffet werd vergroot, er kwam een beter podium, dat kan worden vergroot, het buffet werd gro ter. er werd dubbel glas aange bracht en het meubilair werd vernieuwd. De kosten bedra gen omstreeks 100.000 gulden. Het geld kwam van het minis terie via een zogenaamde „verkorte procedure", waarbij het mogelijk is om op korte termijn geld vrij te maken voor goede, dringende plan nen. Via deze methode hoopt Leythenrode ook komend voorjaar nieuwe liftinstallaties te krijgen. „Met de huidige lif ten kunnen niet veel rolstoe len tegelijk worden verplaatst, omdat de rolstoelen de laatste jaren door extra voorzieningen groter zijn geworden. Met gro tere liften zouden de files op de gangen, die we nu vaak hebben, wat verminderd kun nen worden", aldus verpleeg kundig adjunct-directeur A. Paats. In Lethenrode worden 160 somatisch zieken ver pleegd. Zij moeten vaak lang durig revalideren. Het ver pleeghuis heeft dringend be hoefte aan vrijwilligers voor de ontspanningsavonden. Ge middeld zijn er per avond tien mensen nodig. Belangstellen den kunnen zich opgeven bij Astrid Dittmer, te bereiken via Leythenrode, tel. 071- 899242. LEIDEN OMGEVING CfiidócSouoant Voorrangs- splitsing in Hazerswoude DEN HAAG/HAZERSWOU- DE Het verkeer van de Roemer krijgt op de kruising met de Loete in Hazerswoude voorrang op het verkeer dat van de Loete komt. Dat heb ben Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland besloten. Ook vier andere aansluitingen op de Voorweg en de Roemer zijn al als voorrangssplitsing aan gewezen. Het pad ten zuidwes ten van de Voorweg en ten westen van de Roemer wordt verplicht fietspad voor beide richtingen. Verplicht stoppen op Vierheemskinderenweg DEN HAAG/HAZERS- WOUDE Automomobilis- ten moeten voortaan ver plicht stoppen op de kruising van de Vierheemskinderen weg met het fietspad langs de Gemeneweg. Dit hebben Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland beslist. Het uitzicht voor het verkeer op de Hazerswoudse Vier heemskinderenweg op het verkeer van het fietspad is zo slecht, dat er gevaarlijke situaties kunnen ontstaan. Verplicht stoppen achten GS daarom noodzakelijk. Inbraak in Alphen ALPHEN AAN DEN RIJN Bij een inbraak in een woning aan de Groenoord in Al phen zijn gisteren twee videorecorders en een camera buit gemaakt. De daders kwamen binnen door een deur te forceren. De in braak moet tussen acht uur 's och tends en zes uur 's avonds zijn. LEIDERDORP De ondernemingsraad van het Elisabeth Ziekenhuis heeft woe dend gereageerd op de aankondiging van de directie dat er 22 banen zullen verdwij nen. Volgens de directie is dat als gevolg van bezuinigingen noodzakelijk, maar de ondernemingsraad van het ziekenhuis wijst dat af en heeft de onderhandelingen met de directie afgebroken. Het ziekenhuis wil in 1987 een miljoen gulden bezuinigen. Volgens de directie is een bezuini ging op voornamelijk het personeel de beste oplossing. Volgens de ondernemingsraad kan er beter bezuinigd worden op chirurgische kunstmiddelen en op de kosten die zijn ver bonden aan de Centrale Opleidingsschool. De ondernemingsraad wil verder dat het aantal bedden in het ziekenhuis van nu 440 wordt ver minderd tot 389, omdat het rijk maar voor dat laatste aantal subsidie geeft. De specialisten zouden die vermindering tegenhouden omdat zij per patiënt worden betaald. De onderne mingsraad heeft het personeel van het zieken huis laten weten de gesprekken met de direc tie mede te hebben opgeschort, omdat alle plannen om te bezuinigen tot dusver buiten de raad om worden gerealiseerd. De ondernemingsraad wil het personeel vol gende week woensdag van de sitautie op de hoogte stellen. „Vierambactyf/x weg afsluiten voor auto's WOUBRUGGE meer stemmen gaan in brugge op om de Vij bachtsweg voor het ai keer maar helemaal sluiten. Die maatregel gegeven door het gevai de Woubrugse scholier pen op hun dagelijkse en-weer reis naar aan den Rijn. De vooi de automobilisten tonej steeds minder begaai het lot van de fietsers. In de raadcommissie ril vV; lijke ordening vormd je I Vierambachtsweg voo^na zoveelste maal in een p^jden van tien jaar onderweijaar gesprek. Aanleiding wirtien keer de uitkomst varan z' verkeersonderzoek opt ero weg. Automobilisten tri tege zich nog altijd weinia n»a£ van het wisselend inri» bod, dat sinds 26 maairaam van kracht is. Een v% bui conclusies van het ondeTroor luidt, dat de fietsers in sti weg zeer veel gevaar leende VRIJDAG 7 NOVEMBER 1986 PAGINA Voor de commissieledertont Hoesel, Regenbogen ent" las was de maat meeiterdei vol. Zij pleitten voor sluiten van de weg vod hel tomoblisten. De bus en P. 2r ners zouden van die mf's gel uitgezonderd w<f"m(j Een meerderheid vor|s|isl zij echter niet in de corT sie, die twijfelt tussen u v, verbetering en afsluitinioeid< le sé Een apart probleem vo|n de staat van onderhoure de weg. Aan de Woul kant wordt al het mo{. gedaan om de probl voor de fietsers niet no<^n Ti te vergroten. Het Alpllngza gedeelte is volgens de cfe, sieleden daarmee in sclr.o tegenstelling. Dat stukjirrug de weg kenmerkt zichjlton. levensgevaarlijke gaten up h naast de rijbaan. Een sit| die al jaar en dag voortdelerr Schrale troost voor de t W; brugse fietsers is, dat Qat g; puteerde Staten de wefnav ook als knelpunt herkeipr dus wethouder Haasb|nfser Ook hij betwijfelde dat dat gegeven de veilii, op de weg op korte tef. zou vergroten. gadigden, die bereid zijn de zelfde prijs te betalen", liet hij weten. „De gemeente heeft de grond (7400 vierkante meter) niet alleen nodig voor een be tere situering van het gemeen tehuis, maar ook voor een be tere ontsluiting van het West einde en voor meer parkeerge legenheid". Beelen zei nog tal van andere mogelijkheden voor het terrein te zien in het kader van de centrumontwik keling van Roelofarendsveen. Zwanenbrug Het CDA vindt één miljoen gulden veel te veel voor ver nieuwing van de Zwanenbrug in Rijpwetering. Tijdens de gisterenavond gehouden ver gadering van de raadscommis sie financiën liet het burgerlid H. de Jong (CDA) weten abso luut niet akkoord te kunnen gaan met de hoogte van de kosten. „Iemand van de plan nenmakers moet zijn huiswerk opnieuw maken" zo zei De Jong. Hij veronderstelde dat het door de gemeente in de arm genomen adviesbureau heeft toegewerkt naar het door de provincie gestelde maximum van één miljoen gulden. Wethouder Beelen gaf toe dat de kosten „onwaar schijnlijk hoog" waren. W. Klerks (CDA) vergeleek de kosten van vernieuwing van de Kleine Zwanenbrug met de grote brug over de Ringvaart ter hoogte van Nieuwe Wete ring. „Die brug kostte twee jaar geleden maar 750.000 gul den". Uiteindelijk kon wet houder Beelen met veel moei te toch een meerderheid vin den voor zijn voorstel. Met dien verstande dat de gemeen te alle mogelijke moeite zal doen om de prijs te verlagen. Huisvuilauto De nieuwe huisvuilauto in Roelofarendsveen kan aan merkelijk goedkoper worden aangeschaft dan het college meent. Dat is de stellige over tuiging van het CDA-raadslid W. Klerks. In de gisteravond gehouden vergadering van de ALKEMADE Tegen dt voorgenomen gemeentelijke aankoop van de naast het ge meentehuis gelegen grond van kweker/winkelier C. Rode- wijk aan het Westeinde wordt met name door het CDA met gemengde gevoelens aangeke ken. In de gisteravond gehou den vergadering van de raads commissie financiën zei J. Kret (CDA) „totaal verrast" te zijn. „Ik ben hier nog niet aan toe", zo zei hij. Net als zijn fractie genoot W. Klerks en het bur gerlid van CDA-huize H. de Jong wil hij de nu gesloten ontwerp-overeenkomst eerst diepgaand in eigen kring be spreken. De christendemocra ten hadden niet alleen moeite met de prijs van de grond (één miljoen gulden), maar ook be» staat er verschil van inzicht met B en W over de aanleg van een westelijke omleidings- weg. Wethouder Beelen verde digde de aankoop vrij lako- niek. „Als wij de grond niet kopen, dan zijn er andere ge- raadscommissie finaL J bleek dat de CDA'er nogA acties had ondernomen ot gemeente aan een goedkf vuilniswagen te helpen. Zo was hem gebleken di"ï lease-prijs van 3360 guldei I -j maand met veertig guldei I maand omlaag kon. Bovefi kwam hij aan met een en-klare offerte, naar zijii_ gen, „betere en mode^ vuilniswagen" als die h# j meentebestuur voorstaat, [ll die aanmerkelijk goedf- zou zijn. Wethouder Bi beloofde de zaak te ondefiTE ken, maar verzocht de D missieleden toch akkooit- Wi gaan met een voorlopig jn diet voor de vuilniswagen jn 225.000 gulden. OverigeLjt het huisvuilaanbod in made al vijf jaar stabiel. DL voor lag het huisvuilaai gemiddeld vijfhonderd tor jaar hoger. Het is zo goeL w zeker dat het sinds 1982L je minderde huisvuilaanaa pf( te maken heeft met het £nc sen van glasbakken. ■fken ZOETERWOUDE/STOMP- WIJK „Ik hoop dat Stomp- wijk de serre van Leidschen- dam zal blijven". Met deze hartekreet gaf het Stompwijk- se dorpsraadslid mevrouw Van Bemmelen gisteravond haar visie op de gemeentelijke her indeling. De Dorpsraad verga derde onder een redelijke pu blieke belangstelling (20 perso nen) over het plan de provin cie Zuid-Holland om Stomp- wijk bij Zoeterwoude te voe gen. Overigens toonde de meerder heid van de Dorpsraad zich te gen samenvoeging. Vijf leden houden namelijk onverkort vast aan de huidige situatie, blijven bij Leidschendam. Drie leden hebben twijfels vanwege de onzekerheid over de lokatie Leizo (of zoals voorheen werd gebruikt „Leinoo") terwijl één lid van de Dorpsraad zich van een uitspraak onthield. De heer C. Boer wees op het belang van de Stompwijkers „om de gelederen gesloten te houden". „De gemeente Zoe terwoude is altijd van mening geweest Stompwijk er bij te betrekken uit een oogpunt van lijfsbehoud. Gelet op het ge talscriterium is dat niet meer nodig maar toch blijft Zoeter woude zich sterk maken om Stompwijk in te lijven", aldus de heer Boer die er nog aan toevoegde dat de bestem mingsplannen die betrekking hebben op het landelijk gebied gericht zijn op behoud van het groen en derhalve wordt vol daan aan de wens van de pro vincie een „groene buffer" te houden. De heer Hoogeveen sloot zich aan bij de woorden van de heer Boer. De heer G. Belt vroeg zich af wat de toekomst is van Leizo. „Als de lokatie Leizo doorgaat in de grootte zoals genoemd (8.500 of wellicht 10.000 wo ningen) dan verzet ik me niet tegen een samenvoeging met Zoeterwoude", aldus Belt die blijkbaar erg beducht is voor zo'n grote bouwlokatie. Ook de heer Van Vliet vreest de bouwlokatie waarvan naar alle waarschijnlijkheid nog voor de jaarwisseling méér bekend ge maakt zal worden over de toe komstplannen van die bouwlo katie. „Als dat doorgaat dan denk ik dat het voor Stomp wijk beter is met Zoeterwoude samen te gaan", zo stelde de heer Van Vliet. Mevrouw Ham blijft liever bij Leid schendam maar voegde daar aan toe: „Als Leizo inderdaad doorgaat wordt het wel erg moeilijk" en zij vroeg zich af of de stem van Stompwijk nog wel gehoord zou worden in zo'n groot college. De tegenstanders van een sa menvoeging hadden de ovèr- hand. De heer C. van den Bosch: „er wordt wel steeds gesproken over een groene buffer maar Zoeterwoude is wel erg gemakkelijk omge sprongen met het groen als je ziet wat er allemaal gebouwd is. En geloof mij nu maar, Stompwijk is hoe dan ook al tijd beter af bij Leidschendam dan bij Zoeterwoude". Mevrouw Van Bemmelen vindt de band Stompwijk- Leidschendam ook prima. „Het trekken van een grens ter hoogte van de Kniplaan betekent wéér een versnippe ring. De situatie moet blijven zoals die nu is", aldus me vrouw Van Bemmelen die als goed voorbeeld noemde de si tuatie met de wijkagent. „Nu hebben we gemeentepolitie en dat werkt uitstekend. Als we straks rijkspolitie zouden krij gen zal het allemaal niet meer zo soepel gaan als nu want nu valt er nog wel eens wat te re gelen" zo stelde mevrouw Van Bemmelen die nog wel lichte kritiek had op de „lange wachttijden bij het ambtelijk apparaat". „Misschien dat de Alphenaar bekent 20 diefstallen ALPHEN AAN DEN RIJN De politie van Alphen heeft deze week 33-jarige Al phenaar aangehouden, die bekend heeft zo'n 20 diefstal len te hebben gepleegd. De man stal verder dagelijks een partij kleding bij twee wa renhuizen. De opbrengst van de buit had hij nodig om in zijn dagelijkse behoefte aan drugs te kunnen voorzien. De man was al vele malen eerder op het bureau ge weest. Hij is dit keer voorge leid aan de officier van justi tie. ambtelijke molens in woude, zeker als ze de I; mee hebben, sneller draf zo stelde zij tot slot. Ook de heer Van de J sprak zijn voorkeur nadnl lijk uit ten gunste van 1 schendam. De enige die van een duidelijke uits' onthield was de heer Jansen. „We weten wat hebben en niet wat weL gen. Dat is de kern waar» om draait. Dat de best) kracht van Zoeterwoudel ter wordt met 2.000 mensf bij geloof ik niet. Mijn hal in Stompwijk, ik hou polders maar als de bouw tie Leizo doorgaat vre£ voor het groene Stomw" Maar op dit moment wil if onthouden van een uitsprf aldus Jansen. Wethouder Van Erp, voorzitter van de Dorps stelde aan het slot nadriA lijk dat Stompwijk niejj worden aangetast indien I werkelijk wordt. „Er ligf bestemmingsplan dat duié is. Ik ga er van uit dl waarborgen voor een r Stompwijk behouden blr De angst dat het anders t is er mijns inziens niet'T de wethouder.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 12