Meeste cafés op zaterdag gewoon om twee uur dicht Sjaal met kranten m eendekuikens Leiden Noord STAD OMGEVING Leiden in de markt voor Madurodam MINIATUURSTAD OVERWEEGT VERTREK UIT DEN HAAG Den Haag wist van problemen Madurodam DEN HAAG/LEIDEN De gemeente Den Haag heeft al een poos geleden met het bestuur van Madurodam contact ge had over de toekomstige ontwikkelin gen van de miniatuurstad en gezocht naar mogelijkheden om de parkeerpro blemen op te lossen. Wethouder C. Martini (sociale en econo mische zaken en werkgelegenheid) ver klaarde dit gisteravond tijdens de raadscommisie als antwoord op vragen van het CDA-raadslid P. Den Duik. Dit naar aanleiding van de uitspraak van Madurodam-directeur F. Gossink dat in de toekomst het vertrek van Maduro dam naar een gunstiger lokatie niet uit te sluiten is. De heer Den Duik verzocht de wethouder er alles aan te doen om „dit Haagse kind te beschermen". Martini, die gisteren informatie over deze kwestie had ingewonnen, zei dat het om een lange-termijn filosofie van Madurodam gaat. „Er is geen enkel ver schil van mening tussen het bestuur en de gemeente. Wanneer de miniatuurstad met problemen zit dan moet zij een ge sprek met ons aangaan en déze niet via de publiciteit zoeken". LEIDEN „De eventuele vestiging van Madurodam in Leiden zou de Sleutel stad op toeristisch gebied een stuk aantrekkelijker maken. Een trekpleister van dat formaat wil ieder een wel hebben. Het zou een buitengewoon goede zaak voor Leiden zijn". Dat is de reactie van C. Hugens, de directeur van de Leidse VVV, op uitla tingen van de directeur van Madurodam. Direc teur F. Gossink liet giste ren weten dat Madurodam overweegt op langere ter mijn uit Den Haag weg te gaan, omdat het wereld beroemde stadje ruimtege brek heeft. Madurodam heeft geen me ter meer om uit te breiden, de parkeermogelijkheden in de directe omgeving zijn al lerbelabberdst en de toe gangswegen zijn verre van optimaal. Hoewel het bezoe kersaantal elk jaar het mil joen overschrijdt, wordt Ma durodam de laatste jaren met een afnemende interesse on der de toeristen en dagjes mensen geconfronteerd. Ongeveer zestig procent van de bezoekers komt uit het buitenland, de rest uit eigen land, onder wie betrekkelijk weinig Hagenaars. De komst per bus en auto van dit leger dagjesmensen leidt tot een gigantische parkeerdruk op de straten in de omgeving en op het parkeerterrein van Madurodam zelf. De leiding van Madurodam noemt dit' terrein niet voor niets een „postzegel". De investerin gen waarmee Madurodam momenteel druk is, blijven noodgedwongen beperkt tot het op peil houden van de huidige voorzieningen en het uitbuiten van elke vierkante centimeter. De directeur van de Maduro dam liet gisteren doorsche meren dat een andere lokatie in de Randstad wellicht een goede oplossing zou zijn voor de problemen van zijn stadje. Directeur Hugens van de Leidse VVV meent dat Lei den zeker in aanmerking zou komen. „Ik was ervan op de hoogte dat Madurodam filos- feert over een mogelijk an dere vestigingsplaats. Zoiets volg je natuurlijk. Een goede lokatie zou natuurlijk langs een snelweg zijn. Dat komt de bereikbaarheid van alle kanten ten goede". 'Hugens noemt daarbij de weilanden langs de A44, de snelweg tus sen Wassenaar en Amster dam. „Zeg maar tegenover Holiday Inn. Een perfecte plek, vlak bij de Bollen streek. Die grond is eigen dom van de universiteit maar ik denk dat met de universiteit best te praten valt", aldus Hugens. VRIJDAG 7 NOVEMBER 1986 PAGINA 11 Aanrijding op Lammermarkt LEIDEN Een 29-jarige motor rijder uit Leiden is gisteravond ge wond geraakt bij een aanrijding op de Lammermarkt. De man reed omstreeks kwart over negen ach ter een auto, bestuurd door een 41- jarige man uit Hazerswoude. De automobilist wilde linksaf de Lan ge Scheistraat in, maar moest daarvoor over een verhoging in de weg heen. Hij trapte op de rem en de motorrijder die niet op deze on verwachte manoeuvre had gere kend, reed tegen de auto aan. De Leidenaar is met een zwaar ge kneusde schouder overgebracht naar het AZL. Beide voertuigen raakten beschadigd. Van der Reijden voorzitter van Harmonisatieraad OEGSTGEEST/DEN HAAG Op korte termijn wordt drs. J. van der Reijden uit Oegstgeest, thans interim-manager van het Haagse zieken huis Leyenburg, voorzitter van de Harmonisatie- raad Welzijnsbeleid. Van der Reijden was staats secretaris van WVC in de periode 1982-1986 in het eerste kabinet Lubbers. Het ligt in de bedoeling dat de nieuwe voorzitter zijn werkzaamheden per 1 januari 1987 bij de raad zal aanvangen. Dit heeft een woordvoerder van het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cultuur donderdag bekendgemaakt. De Har monisatieraad Welzijnsbeleid is een onafhanke lijk college van advies en bijstand van de rege ring voor beleid en wetgeving op sociaal en cultu reel terrein. Tegelklem gestolen LEIDEN Een bouwbedrijf uit Haar lem mist sinds gisteren een zogenaam de tegelklem met een waarde van 3500 gulden. Het gereedschap is ontvreemd bij de Petronella Moensweg in de Ste venshof, waar het bedrijf aan het werk is. Geld en apparatuur verdwenen uit huis LEIDEN Uit een woning aan de Boerhaavelaan is tweeduizend gulden gestolen. Bovendien worden een video recorder, een video-band en ongeveer 8 compact-discs vermist. De inbrekers zijn in de nacht van woensdag op don derdag het pand binnengekomen door een schuifraam te openen. De bewo ners waren die nacht niet thuis. Vertraging treinverkeer DEN HAAG/LEIDEN Het treinverkeer tussen Am sterdam en Den Haag heeft vanmorgen vertraging tot anderhalf uur opgelopen na een dodelijk ongeval op de spoorbaan bij Leidschendam. Hierdoor raakte tussen half acht en half negen een spoor buiten gebruik. Na half ne gen kon het treinverkeer, weliswaar langzamer dan normaal, ook weer gebruik maken van het tweede spoor. Enkele stoptreinen zijn uit gevallen. Intercities zijn om geleid via Breukelen. ffiebar zangduo Roelof en Con- treedt morgen om 20.00 op in de koffiebar in de akerk aan de Curagao- at 3. Het duo zingt Neder- Istalige liedjes, de teksten den ondersteund door 's. De toegang is gratis, r informatie over de kof- <ar is verkrijgbaar via tel. 221036. manisten gelegenheid van het 40- J bestaan van de Leidse ieenschap van het Huma- isch Verbond wordt zon- een receptie gehouden af 15.00 uur in het Witte s in Oegstgeest. Landelijk rzitter R. Tielman en M.F. Fresco zullen het ord voeren. Iksdansen ksdansgroep Taran telle dt zondagavond weer de indelijkse instuif aan de ostra at 66. De Leidse Tisdancers treden op. Om uur begint de dansin- De toegang bedraagt gulden. Benschop De dichteres Nel Benschop verleent zondag haar mede werking aan een kerkdienst van de Baptistengemeente aan de Oude. Rijn 3-5. De dienst begint om 10.00 uur en wordt geleid door Ds. A. Ag- tereek. Thema is 'De braam struik brandt, maar ver brandt niet'. Volkenkunde Het Rijksmuseum voor Vol kenkunde aan de Steenstraat heeft een aantal films op het programma staan met als on derwerp onder meer het oer woud, kunstnijverheid en Af- ganistan. De eerste film wordt zondag gedraaid. Maandag houdt K. Vos een lezing over Dood. rouw en purificatie in Korea. De le zing begint om acht uur. Na dere informatie over het pro gramma is telefonisch ver krijgbaar: 211624. Melanie Buurthuis 't Spoortje aan de Bernhardkade draait woens dag de film Melanie. De voorstelling begint om half tien en is bedoeld voor vrou wen. De toegang bedraagt twee gulden vijftig. Stads Jongerencentrum Stads heeft een danswedstrijd op het pro gramma staan. De wedstrijd wordt vrijdag 28 novembver gehouden. Aanmelden kan telefonisch van 15.00 tot 17.00 uur tot 22 november: 142136. HORECA MAAKT WEINIG GEBRUIK VAN LATERE SLUITINGSTIJDEN Deze sjaal met kranteprint is voor u wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft. De sjaal meet 80 x 80 cm en is zwart/wit uigevoerd. De nieuwe abonnee wordt hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam:. Adres:. Postcode/plaats: Telefoon:(voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per 0 maand automatisch betalen f 23,04 0 kwartaal acceptgiro f 68,93 Stuur als dank de sjaal naar Naam:Voorletters: Adres: istcode/plaats l uur deze bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer I •8, 2500 Vd Den Haag (postzegel betalen wij). JNZ| I EN „Zeer bijzonder Nederland. Ik heb nooil r gehoord dat in Neder- in november een nest kuikens is aangetrof- Zo typeert G.F. Mees, de tenner van het Leidse nuseum van Natuurlijke ie, de vondst die deze in een tuin van een wo- lan de Julianakade werd duw H.F. van den Barse- 'ond afgelopen maandag de struiken in haar ïin een nest eendekui- „Ze waren net geboren", mevrouw Barselaar. waren er veertien en nu er nog twaalf en ze zijn 'levend". Ze besloot de i niet ongemoeid te laten, t moedereend verdwenen larom het beest het haze- eeft gekozen, is haar niet lijk. In de schuur van de ie Barselaar werd een tij- onderkomen gefabri- Op de werkbank van pa komt die ook nog eens las", aldus mevrouw Bar selaar) werd een bak gemaakt, waarin de eendjes al een paar dagen naar hartelust rondstap pen. Een theemuts doet zolang dienst als moedereend en een lamp zorgt voor de nodige warmte. Wat provisorisch werd zelfs met behulp van wa ter uit een vijver een moge lijkheid voor de dieren ge creëerd om te zwemmen. „Eendjes horen toch in het water. Dat moet je ze niet af nemen", zegt mevrouw Barse laar. Dochter Regina verzorgt de dieren. Probleem was wel hoe de een den ook op langere termijn in leven gehouden zouden kun nen worden. Geen enkele in stantie kon hulp bieden. Uit eindelijk werd via de Dieren bescherming een oplossing ge vonden. Het Psychiatrisch Zie kenhuis Endegeest bleek over bakken met goede'lampen te beschikken om de eenden op temperatuur te houden. Van morgen zijn de dieren naar Endegeest overgebracht. Volgens vogelkenner Mees is in de vakliteratuur nooit eer der melding gemaakt van het in Nederland vinden van jon ge eenden in november. „Ze zijn eind oktober geboren dus dan moeten de eieren rond 10» oktober zijn gelegd". Dat een den nog in september ter we reld komt wel regelmatig voor. In België is wel een aan tal maal een nest eendekui kens zo laat in het jaar gevon den. „In Engeland komt het nog veel vaker voor, maar daar gaat het waarschijnlijk om eenden die zijn ontstaan door kruisingen met rassen die zijn gekweekt om het hele jaar eieren te leggen. Biologen noe men de eenden die in Leiden Noord zijn aangetroffen, en die je overal in de Nederlandse steden ziet, overigens wel soe peenden". Volgens Mees zou het zo laat in het najaar ter wereld ko men van de dieren veroor zaakt kunnen zijn door de op vallend zachte maand oktober. „Vooral begin oktober was het erg goed weer", aldus Mees. LEIDEN De meeste cafés in Lieiden gaan in de nacht van zaterdag op zondag gewoon om twee uur dicht. Van de mogelijkheid een ver gunning aan te vragen om tot drie uur 's nachts open te blijven wordt maar weinig gebruik ge maakt. Dergelijke ver zoeken zijn bij de ge meente nog nauwelijks binnengekomen. Vrijwel I alleen de 19 cafés die (in het kader van een proef die enkele jaren geleden van start ging) toch al tot drie uur open moch ten blijven, hanteren ook nu een sluitingstijd van drie uur. In april dit jaar maakte de Leidse gemeenteraad een voorlopig einde aan een al jaren slepende discussie over de sluitingstijden van de ca fés. CDA, VVD en D66 be paalden tegen de wil van de PvdA en Links Leiden, dat in principe alle cafés de mo gelijkheid zouden moeten hebben om tot drie uur 'j 's nachts open te blijven. Als voorwaarde daarbij werd ge steld dat de betrokken cafés geen ontoelaatbare overlast voor de omgeving zouden mogen veroorzaken en na half twee alleen nog achter grondmuziek ten gehore zouden mogen brengen. Of aan deze voorwaarden wordt voldaan, wordt door de gemeente en door de poli tie bekeken, voordat de ver gunning vom tot drie uijt^ open te blijven, wordt ver^ leend. De discotheken Koets-O-Theek, Samantha's en Club 70 werden door de gemeenteraad uitgesloten van de mogelijkheid om tot drie uur open te blijven, om dat ze zijn wegbestemd. Het CDA vroeg burgemeester C. Goekoop bij het besluit de horeca meer ruimte te geven de twee voorwaarden streng toe te passen, omdat er an ders veel te veel cafés na twee uur open zouden blij ven. Dat zou teveel overlast geven, meenden de christen- ik democraten. tijd van twee. respectievelijk drie uur is echter nog maar de vraag. Wie zijn oor te luister legt in Leidse horeca- kringen, treft eerder café-ei genaren die „liever maar wat aan rommelen". „Een ontheffing aanvragen heeft tot de gevolg dat de ge- meente en de politie op je gaan letten. Ze moeten vast stellen of je je wel aan alle regels houdt. Veel café-eige naren smokkelen liever wat met de sluitingstijden wan- neer ze dat eens uitkomt", aldus een caféhouder. „Bo vendien is de controle door de politie momenteel niet zo streng, dat je je op dat punt niets kan permiteren. De po- I litie heeft er geen behoefte i aan om midden in de nacht ruzie met een caféhouder te gaan maken. De politie heeft het liefst rust, dus waarom zouden ze wat doen als er geen klachten zijn over overlast". Ook de gemeente zelf zou een belangrijke rol spelen bij de weigering van veel hore- ca-ondernemingen een ont- heffing aan te vragen: „De gemeente begint met kijken of ze er niet onderuit kun nen. Zo soepel is het alle maal niet". Wie in elk geval niet tevre den zijn met het beleid zoals dat in april door de gemeen teraad werd vastgesteld, zijn de eigenaren van de disco theken Club 70, Koets-O- Theek Samantha's. Die moe ten om twee uur dicht. In de plannen van de gemeente moeten de discotheken ver dwijnen van hun huidige lo- katies, omdat ze daar teveel overlast zouden veroorza ken. Open blijven tot drie uur zou de animo van de discotheken om te verhuizen niet ten goede komen, rede neert de gemeente. De discotheken zeggen daar de nadelige gevolgen van te ondervinden. „Bij ons zie je inderdaad veel mensen om half twee, kwart voor twee vertrekken. Die willen nog even naar een kroeg", zegt een medewerker van één van de discotheken. MARCEL GELAUFF ELKENNER: JONGE EENDEN IN NO VEMBER ZEER BIJZONDER Barselaar heeft deze week voor de eendjes gezorgd. De beestjes hebben zo lang een plaatsje en op de werkbank van pa in de schuur. De Koets-O-Theek is één van de uitgaansgelegenheden die wel om twee uur dicht moeten. De ge meente wil geen toestemming geven om tot drie uur open te blijven, omdat de discotheek uit de Kruisstraat zou moeten verdwijnen. Die angst van het CDA is ongegrond, zo blijkt uit de woorden van een woord voerder van de gemeente. en begin volgend jaar houden we een evaluatie van het nieuwe systeem". De woordvoerder van de ge meente zegt geen idee te hebben wat de oorzaak is van de beperkte belangstel ling van de horeca voor een ontheffing. De Leidse horeca heeft altijd van de gemeente geëist, dat in het kader van de rechtsgelijkheid elk café de kans moest krijgen om tot drie uur open te blijven. Ca fés die om twee uur dicht moeten, zouden anders veel klanten verliezen, was altijd het argument. Bij de ge meente vraagt men zich in tussen af of nu niet is geble ken, dat de horeca helemaal geen behoefte heeft aan een collectieve sluitingstijd van drie uur: „De horeca vindt het blijkbaar wel prima zo. anders hun zaak helemaal niet meer leeg zouden krij gen. En anderen die wel een ontheffing tot drie uur heb ben, maken er niet eens elke zaterdag gebruik van". De gemeente Leiden ziet dan ook geen aanleiding om weer aan de sluitingstijden te gaan sleutelen. „Ik denk dat niemand daar behoefte aan heeft. We hebben in elk geval geen klachten ontvan gen. Het lijkt prima te lo pen", aldus de gemeente. Ook een woordvoerder van de politie zegt geen moeite te hebben met de nieuwe rege ling: „Het aantal klachten is niet toegenomen en de over last ook niet, is onze in druk". Behalve de 19 cafés die aan de proef meededen en daar om al tot drie uur open mochten blijven, heeft zich tot dusver één café gemeld met een verzoek ontheffing te krijgen van het sluitings uur van twee uur. „Totaal hebben nu twintig cafés in Leiden de mogelijkheid om tot drie uur open te blijven", aldus de woordvoerder van de gemeente. Hij voegt er aan toe dat de animo bij de horeca „blijkbaar niet zo groot is". Conclusies wil de gemeente daar niet aan ver binden. „Het gaat hier om een eerste en voorlopige in druk. De eerste ontheffing op grond van de nieuwe re geling is pas in september door de burgemeester ver leend de oude proef liep nog tot eind augustus door Ik heb wel café-eigenaren gehoord die zeiden niets te zien in drie uur, omdat ze Rommelen Of ook de horeca alom te vreden is met een sluitings- CcidócSouAmvt

Leidse Courant | 1986 | | pagina 11