1 Sloop huisje Goeie Mie opnieuw ter discussie Open dag chemie groot succes -)MdMVOWaAlt~& STAD OMGEVING Ministerie weet al jaren van geknoei visafslagen BURGERLIJKE /STAND LEIDEN Geboren: Joris Mathijs, z.v. R. van der Bijl en B. Kanaar, Thomas Michael, z.v. J. M. Vaneman en C. van der Wel; Floris Frans, z.v. L. D. Pels Rijcken en E. H. van Erp Taalman; Jacobus Johannes Cornelis, z.v. L. G C. van den Burg en M. J. C Went; Daniel, z.v. H. J. D. de Vriend en J. A. Keunen; Elvin Mehanny Jo sef. z.v. O. Farg en M. M. Kortekaas; Siebe Bauke, z.v. B. van der Horst en M Y. Mendel; Lotte Jitske, d.v B. van der Horst en M. Y. Mendel; Ma ria Catharma. d.v. J.T. M. Prins en M. J. F. Vrijburg; Dionne Harriet Marcelle, d.v D. Overbeek Bloem en D. H. B. Hendrikse, Juliette, d.v. A Kraan en J. P de Bruin; Chantal, d.v M M. Vonk; Marlies José, d.v. P.F.M. Schamper en E.C.M. van der Vooren; Frederique Sabine, d.v E. E. Maan en M. L. Faber. Remco Gerardus Jacobus Lourentius, z.v H. P G M. Zentveld en G M. G. M. Schrama; Remco, z v. R. M- J. van der Raad en S. C. Esselman; Okke Willem Jan. z.v W Scholtes en A Krijger; Esther, d.v. A Hoek en B Kerpershoek; Alma Maria Laurina. d.v. I. Stans en A. M. van der Eist; Arjan Leendert, z.v. A. L. de Jong en A. I. Stubbe; Charlotte Marie Cathe rine. d.v JC.M. Groffen en T. A. E. A. Fredericq; Lennard, z.v. E. M. Kager. Overleden: C A J de Groot, geb. 19- 7-1931, man; H H Geerlings, geb. 13- 8-1914, man; H. Musch, geb 28-7- 1918, man; L. J. van der Meij. geb. 30- 10-1906, man; M D. van der Spek. geb. 19-10-1898, vrl. geh gew. met J J. van Oosten; J. G. A. van de Kooy. geb. 4-9-1917, man; L. de Jong, geb. 24-9-1895, vrl. geh. gew. met A. van den Broek; J Hogewoning, geb. 17-6-1906. vrl echtgen van D. van Galen; I. Charls, geb. 23-1-1930, vrl geh. gew. met J. J. Jansen; A. C. van der Wal. geb. 8-4-1927, vrl. geh. gew met F Koolmoes; L. van den Broek, geb 22-2-1915, man; J F Sirks, geb. 16-5-1914, man; B de Munck, geb. 12- 5-1917, vrl. geh gew met W A. Geelhoed, J Burghout, geb 3-7-1905, man; L. Hoeksema. geb 16-9-1925, vrl. echtgen van L. C F. W. Feskens, J Bakker, geb. 5-12-1917. man; C. Nekeman, geb. 28-4-1913, man. C A P Berg. geb 7-2-1929, man, A C. Buurman, geb 29-3-1947, vrl. echtgen van J. C. GanS. L. C. Heij- nen. geb 29-10-1897, man; K. de Bruin. geb. 23-8-1918, vrl. geh gew met H. van Roon; N. de Monije, geb. 12-3-1900, vrl. geh gew. met A. Duindam. A. van de Berg, geb. 5-2- 1919, man, M. van der Marei, geb. 30- 1-1$13, vrl echtgen. van W K. Reij- man; A M Oldert. geb. 30-6-1897, vrl. geh gew riiet L. P. Dee; J Jan- son. geb. 22-10-1913, man. Gehuwd: R. Crama en A. C. Smink; J N van Hecke en J Plug, M. A M. Geers en H M. J. Peeters; J. J Kete laar en P A G. van Gaaien; B. J. M. Vernooij en M den Outer Leidse prominenten verkopen hamburgers Leidse prominenten verkochten zaterdag hamburgers voor het goede doel. Leidens eerste burger C. Goekoop, directeur van de Groenoordhallen A. de Jong en de directeur van de VVV, C. Hugens beten zaterdagoch tend om elf uur bij Mc. Donald's de spits af van de marathon hamburger verkooprace. Deze drie eerste prominenten werden om twaalf uur opgevolgd door weer andere be kende en minder bekende Leidenaars, die al lemaal één uur lang de verkoop van hambur gers voor hun rekening namen. De opbrengst van de verkoop van de ham burgers komt ten goede aan het Jeugd Rode Kruis, dat dit jaar 40 jaar bestaat. Deze zoge heten VIP-verkoopdagen worden bij alle 38 Bic-Mac speciaalzaken in het land gehouden. In ongeveer de helft van deze zaken heeft zo'n prominentendag inmiddels plaats gevon den en is al voor een bedrag van 100.000 gulden verkocht. Voorafgaand aan de actie stelde het op Amerikaanse leest geschoeide bedrijf reeds een evengroot bedrag beschik baar voor het Jeugd Rode Kruis. Van de 480 Rode Kruis afdelingen in het land heeft een- vierde ook een jeugdafdeling. Deze jongeren tot 18 jaar oud houden zich bezig met het ontplooien van activiteiten voor geestelijk en lichamelijk gehandicapten. Zij bezoeken of helpen ook ouderen of eenzamen. Door de actie hoopt het Rode Kruis dat meer jonge ren nu op de hoogte zijn gebracht van het werk van de jeugdafdeling en tevens is geld verkregen om meer taken van het Jeugd Rode Kruis te kunnen financieren. Op de foto verkoopt André de Jong een hamburger aan mevrouw Goekoop. Of de burgemeesters vrouw dit broodje vlees heeft opgegeten is niet bekend. Bekend is wel dat zij vegetarisch LEIDEN Ruim 500 mensen hebben afgelopen zaterdag de open dag chemie in het Gor- leuslaboratorium bezocht. Door demonstraties op de ver schillende afdelingen, poster- presentatie's en diaserie's werd een beeld gegeven van de acti viteiten die zich in het Gor- leuslaboratorium afspelen. Ook presenteerden zich de La- boratoriumschool Rijnland en het Transferpunt van de Leid se universiteit. De open dag in het Gorleusla- boratorium was onderdeel van een landelijk initiatief, waarbij meer dan honderd laboratoria en bedrijven in Nederland naar buiten treden. In al deze instellingen werden zeker 80.000 bezoekers verwacht. Naast allerlei interessante rondleidingen en demonstra ties werd door middel van een posterserie op heldere wijze aandacht besteed aan de vei ligheidsaspecten binnen het la boratorium. Ontwikkelingen in het veiligheidsonderwijs en de problematiek ten aanzien van chemisch afval kregen daarbij eveneens de aandacht. Ook de door de bezuinigingen hard getroffen vakgroep Che mie en Samenleving presen teerde zich door middel van posters. Deze zeer op de maat schappelijke praktijk gerichte afdeling wil de kennis en het inzicht van de rol van chemie in de samenleving vermeerde ren. Dit vanuit het oogpunt van de maatschappelijke ver antwoordelijkheid van chemi ci. De afdeling Chemie en Sa menleving onderzoekt bijvoor beeld ook verontreinigigen in de bodem van woonwijken. Door de bezuinigigen wordt deze afdeling nu fors in haar takenpakket aangetast. Energiebeleid Het Europese energiebeleid staat centraal tijdens een fo rumdiscussie op dinsdag avond om 20.00 uur bij de Stichting Burcht aan de Burgsteeg. Het forum discus sieert onder leiding van prof. mr. P.J. Slot, hoogle raar aan de RUL. De deel nemers zijn dr. J. W.H. Geer lings van het ministerie van economische zaken. prof. dr P R. Odell (Erasmus univer siteit) en drs. A. Metten (Eu roparlement). Promoties Mevrouw MI Sedney pro moveert woensdag tot doctor in de geneeskunde op een proefschrift over de klini sche resultaten van de pace maker-therapie in de afgelo pen twintig jaar. De overle vingskansen van de oudere pacemaker-patient zijn in middels bijna net zo groot als die van de mensen die geen operatie hebben onder gaan. Ook woensdag promo veert de Leidse internist K. Jie tot doctor in de genees kunde. Hij heeft onderzoek gepleegd naar het ontstaan van hoge bloeddruk. j MAANDAG 3 NOVEMBER 1986 PAGINA 7 Feestbazar In de Evangelische-Luterse kerk aan de Hooglandse Kerkgracht 26 wordt woens dag een feestbazar gehou den. Tal van zaken worden verkocht zoals curiosa, boe ken en schilderijen; tevens is een koffie- en theeschenke- rij ingericht en draait het Rad van Avontuur. De bazar is geopend van 10 tot 16.30 uur. Overgewicht Voor ouderen vanaf 55 jaar wordt donderdag 6 novem ber van 13.30 tot 15.00 uur een voorlichtingsbijeen komst gehouden over over gewicht. Er wordt informa tie gegeven over goede voe ding en dieeten voor oude ren, die op een verstandige manier willen afvallen. De bijeenkomst heeft plaats in buurthuis Dijk 33 aan de Apothekersdijk 33. De toe gang bedraagt een gulden. Voor informatie: tel. 071- 143503 of 125736. Lezing Het Summit Lighthouse houdt donderdagavond een lezing in 't Parlement aan de Nieuwstraat 45. Onderwerp is „Mantra's van de meester van de initiatie van chak- ra's, carma en reïncarnatie". De lezing begint om acht uur, de toegangsprijs be draagt zes gulden. LVC De Britse formatie Fantasy Lies treedt vrijdag 7 novem ber op in het Leids Vrijetijds Centrum aan de Breestraat 66. Donderdag en vrijdag wordt weer een swingavond gehouden. Donderdag is de toegang gratis, vrijdag moet een rijksdaalder worden be taald. Bomen planten in Merenwijk Kinderen van de basis school Het Kompas in de Merenwijk gaven zater dag de omgeving van hun school weer een „groe ner" aanzien. Ouders brachten struiken, bomen en planten uit eigen tuin naar de school en de kin deren vulden daar de (vaak grote) gaten in de beplanting rond de school mee op. Deskun dige hulp werd verleend door de heer Kühn van de gemeentelijke plant soenendienst. LEIDEN Wethouder mevrouw H. van Dongen is bereid het huisje van Goeie Mie opnieuw ter sprake te brengen in het college van B en W. Zij beloofde dit zaterdag na dat zij een herdenkings tegel voor het huisje van 3p Goeie Mie in ontvangst j had genomen. Zij kreeg I deze met het boek ditl „Vrouwendomein" dat is dus Al- >ve- ;len zo verschenen ter gelegen heid van het 10-jarig be staan van de Vrouwen geschiedeniswerkgroep Leiden. Zoals bekend moet het huisje van Goeie Mie aan de Lange- gracht worden gesloopt. „Er moet niet alleen aan dacht zijn voor madonna's en godinnen. Ook een „slechte" vrouw als goeie Mie, ofwel Maria Catharina Zwanen burg, verdient aandacht. Standbeelden of herden kingstegels hoeven niet altijd iemand te eren, zij kunnen ook personen in herinnering brengen. Doordat er destijds zoveel over goeie Mie is ge schreven zijn we door haar heel veel te weten gekomen over de arme vrouwen van rond de eeuwwisseling. Daar om moet zij in herinnering blijven", aldus Liesbeth Hes- selink van de Vrouwenge schiedenis werkgroep Leiden afgelopen zaterdagmiddag tij- bijj wethouder H. van Dongen ontvangt het boek „Vrouwendomein" uit handen van één van de redac- trices van het boek, Zonneke Matthee. idei dens de viering van het 10- jarig bestaan van deze werk groep. Na haar woorden overhan digde zij een herdenkingste gel van goeie Mie aan de wethouder van onderwijs en emancipatiezaken, mevrouw H. van Dongen. De tegel zou ingemetseld moeten worden in het nog bestaande huisje aan de Oost-Dwarsgracht, waar Goeie Mie jaren heeft gewoond. Maria Catharina Zwanenburg kreeg haar bij naam goeie Mie, omdat zij al tijd zo goed was voor zieke mensen. Athans dat dacht ie dereen. In werkelijkheid vergiftigde zij die zieke men sen. nadat zij eerst een over- lijdingsverzekering voor hen had afgesloten. Zo streek zij telkens de penningen op. Goeie Mie zou wel ruim hon derd vergiftigingen op haar naam hebben staan, maar in het proces konden er slechts drie bewezen worden. Ze werd tot levenslang tuchthuis ^roordeeld en overleed in 1915. Het college van B en W en een meerderheid van de Leidse raad wil het huisje van goeie Mie en de ernaast gelegen huisjes slopen om plaats te maken voor nieuw bouw. Toch is men het daar niet onverdeeld mee eens in de gemeenteraad. Zo is be kend dat stadsvernieuwings ambtenaar L. Meyer een groot voorstander is van het behoud van het huisje. Ook het raadslid B. Stöxen van Leiden Weer Gezellig wil dat het huisje voor het nage slacht bewaard blijft. Hij zal euildereen vrijuit rie1j alcoholcontrole eerf eÏIDEN Een alcoholcontrole en(rft in de nacht van zaterdag op vaiWag geen enkel proces verbaal >gejeleverd. Ook kreeg geen en- ["zale bestuurder een rijverbod op- Megd. De controle werd door de *reie stad gehouden en totaal wer- 25 auto's aangehouden. ede Motorfiets gestolen IlIMUIDEN Uit de achter- u/ajn van een woning aan Het is zaterdagavond een i gestolen. De motor, met van 1600 gulden, Voorhout. 22-jarige automobilist uit wilde vanaf de Sport- de Leidsevaart oprijden en daarbij de aankomende brom- r het hoofd. Het slacht- naar het Academisch zie- in Leiden gebracht. DEN HAAG/LEIDEN Het ministerie van Landbouw en Vis serij heeft toegegeven al jaren op de hoogte te zijn van admini stratief geknoei bij de visafslagen. Ook instanties als de Algeme ne Inspectiedienst (die de naleving van de vangstbeperking moet controleren), het Centraal Bureau voor de Statistiek en de Fiscale Inlichtingen- en Opsporingsdienst weten al lange tijd dat visafslagen een dubbele boekhouding voeren om onder de EG- bepalingen over de maximaal te vangen hoeveelheden vis uit te komen. Het ministerie ontkent dat deze praktijken altijd ongestraft zijn gebleven. Er zijn de afgelopen jaren al vele processen-verbaal tegen visafslagen en individuele vissers opgemaakt, maar daar bleef het bij omdat volgens het ministerie de rechterlijke macht dit soort zaken niet heeft doorverwezen naar het Europese Hof. De dubbele boekhouding bij diverse visafslagen blijkt mede op verzoek van de vissers tot stand te zijn gekomen. Veel vissers leverden in het verleden hun vangsten rechtstreeks aan de groothandel omdat in ons land geen^licht tot het veilen van vis bèstaat. Op die manier konden zij vrij gemakkelijk aan de vangstbeperkende maatregelen ontkomen. De visafslagen, die hun inkomsten zagen teruglopen, hebben toen de vissers aange boden de werkelijk aangevoerde hoeveelheden vis niet nauw keurig te zullen registreren. Zo werden veel vissers overgehaald hun waar toch weer via de afslagen te verhandelen. EN WISKE DE GLANZENDE GLETSJER 8 en W: Leiden ternwapenvrij jEIDEN Leiden moet een kernwa- pnvrije gemeente worden. Plaatsing bn nieuwe kernwapens in Leiden en vervoer daarvan over Leids grond- tbied zal met alle wettelijke middelen [orden tegengegaan. Dat stellen B en van Leiden voor aan de raad. Het borstel vloeit voort uit het collegepro- amma voor de komende vier jaar. olgens B en W speelt ook het feit dat I bij het topoverleg op IJsland geen [sultaten zijn geboekt een rol. Als de lad op 10 november akkoord gaat met bt voorstel, zullen de plaatsnaambor- pn aan de gemeentegrens worden .borzien van het opschrift Kernwapen- rije Gemeente. Première afgelast LEIDEN De landelijke premiè re van de voorstel ling „Kussen" van Liesbeth List en Ramses Shaffy die vanavond zou plaats vinden in de Leidse Schouw burg gaat niet door. Liesbeth List is namelijk ziek geworden. Er is een extra voorstel ling ingelast op 18 januari 1987. Dief in bus aangehouden LEIDEN Een 19-jarige Am sterdammer is vrijdag op de Zwartemeerlaan door de poli tie uit een bus van de NZH ge haald. Voorbijgangers hadden de man in struiken in de Me renwijk zien rommelen met een aantal enveloppen. Zij bel den de politie. Na lang zoeken werd hij in de bus gevonden. De man bleek vijf setjes giro betaalkaarten bij zich te neb ben, die eigendom waren van bewoners van het Parkzicht en het Stadszicht. Volgens de politie heeft de Amsterdam mer de enveloppen uit brie venbussen Voetgangers beroofd LEIDEN Drie voetgangers zijn in de nacht van vrijdag op zater dag door twee onbekend geble ven jongemannen aangevallen en beroofd. Rond middernacht werd op de le Binnenvestgracht een Leidenaar door twee mannen vastgepakt. Zij eisten geld en gin gen er vandoor met een kleine rugzak met honderd gulden, een horloge en toiletartikelen. Even later werden in de Moriaansteeg een 25-jarige Amsterdammer en een 26-jarige Leidenaar aange vallen door twee mannen. Zij raakten respectievelijk veertig en twintig gulden kwijt. Volgens de politie ging het hoogstwaarschijn lijk om dezelfde daders als in de Binnenvestgracht. Jongetjes nemen Duitse granaat mee naar huis LEIDEN Twee jongetje van negen en tien jaar oud hebben zaterdagmiddag in tuintjes van de flats aan de Corantijnstraat een Duitse granaat gevonden. De oudste nam het projectiel mee naar huis en vertelde zijn vader onder het eten van de vondst. Zijn moeder voegde er aan toe, dat ze het ding inmid dels netjes had opgepoetst. Pa leek dat minder verstandig en waarschuwde onmiddellijk de politie. De politie stelde met behulp van deskundigen van vliegkamp Valkenburg vast, dat het om een ongevaarlijke granaat ging: er zat geen la ding in. hiertoe een motie indienen Wethouder Van Dongen zei zaterdag dat zij naar aanlei ding van de overhandiging van de gedenksteen de dis cussie over dit punt wel op nieuw in het college wil aan zwengelen. Maar ze beloofde niet dat de steen ook daad werkelijk zal worden inge metseld als de raad anders besluit. Behalve de gedenksteen mocht de wethouder ook het boek „Vrouwendomein" over de woongeschiedenis van vrouwen in Nederland in ontvangst nemen. Dit boek is het vierde deel in de serie „Tipje van de sluier" en een uitgave van het Landelijk Overleg Vrouwengeschiede nis. Het boek is onder redac tie van Maria Grever, Marie ke Hilhorst, Henriètte Lak- maker, Zonneke Matthee, Karen Peters en Dineke Stam vervaardigd. Bij het boek hoort een onderwijska tern, dat op scholen ver spreid wordt. In het boek wordt verhaald over de woon- en leefsituaties van vrouwen vanaf *ie twaalfde êeuw. Wethouder Van Don gen stelde naar aanleiding van het boek, dat men nu eens af moet van het gezins denken. „Gemeenten moeten geconfronteerd worden met nieuwe denkbeelden over woonwormen voor vrouwen. Niet alleen het gezinsleven is een woonvorm voor vrou wen. Er zijn er veel meer" aldus Van Dongen, die de vrouwen uitnodigde hun vi sie eens op het stadsbouwhuis voor de ambtenaren, uit te dragen.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 7