Mozart-mis in St. Pieter BUITENLAND Donar onderuit Cl if Big Bang laat de stoppen doorslaan Beurs van Amsterdam MARKTEN CONSUMENTENINFORMATIE f Stormloop op sokschoenen Cesar-therapie slaat aan Naslagwerk opgeslagen NOOIT MEER BLUT DANK ZIJ NIBUD Basiskookboek voor beginners en gevorderden Tijd voor opbouwen van reserves Groente en fruittip CckbcQotixant MAANDAG3NOVEMBER 198vPAGINA4 Eigenlijk weet je niet wat het meest bijzondere is aan de plaat die als belangrijk ste uitvoerenden vermeldt: paus Johannes Paulus II of Herbert Von Karajan. Gaat het om de woorden van de paus, of om de muziek, on der meer Mozarts Krö- nungsmesse. KV 317? Achtergrond van deze pro- -duktie is de al heel lang be staande wens van Von Ka rajan om in de St. Pieter een mis van Mozart uit te voeren. Wel begrijpelijk: voor de dirigent, een katho liek, is het heel wat om de prachtige muziek van Mo zart uit te voeren in „het hart" van de kerk. En als het hoofd van de kerk dan ook nog celebreert, dan is er met recht sprake van een heel uitzonderlijke gebeur tenis. De muziekgeschiedenis laat zien dat componisten niet altijd kerkmuziek konden maken naar eigen believen, met groot orkest en uitbun dige momenten zoals die in deze Mozart-mis voorko men. Haydn bijvoorbeeld kreeg last met keizer Jozef II van Oostenrijk wegens zijn „wereldlijke" orkestra ties van kerkmuziek. De keizer nam het verbod se rieus dat paus Benedictus XIV in 1749 had uitgevaar digd: Geen trompetten en geen pauken in de kerk. Die instrumenten zouden te veel doen denken aan de „wereld van de opera". Over Mozart en diens kerk muziek zou trouwens nog wel iets te zeggen zijn, on der meer de kwestie van zijn kerkelijke betrokken heid. Het is niet echt duide lijk hoe de componist stond tegenover het instituut kerk of het christelijk geloof. De plaat, die niet alleen de tekst van de mis geeft, maar ook de lezingen en de homi lie van de paus, laat horen hoe mooi het is om kerkmu ziek in de kerk uit te voe ren. De muziek is er als het ware op geschreven en bij een plaat als deze kun je je voorstellen hoe tijdens die dienst in de St. Pieter de beleving van de liturgie tot een hoogtepunt kwam. Handel Het thema „componist en religie" is niet alleen bij Mozart veel besproken. Als een componist kerkmuziek schrijft, wordt de vraag naar zijn religieuze motie ven belangrijk. Dat blijkt bijvoorbeeld uit de dikke stapel boeken over de „the ologie van Bach" en ook uit de bijnaam van deze muzi kale reus: „de vijfde evan gelist". Met Handel en diens reli gieuze gevoelens ligt het al lemaal wat moeilijk. Van Bach kennen we diens bezit aan theologische boeken en zijn godsdienstige leraren. Van Handel weten we in die zin niet zoveel. Ook zal een rol spelen dat Handel zich volop thuisvoelde in de Anglicaanse (staats)kerk- traditie. En theologisch is die traditie voor velen van ons wat minder tastbaar. Op een nieuwe plaat van Archiv speelt de religie geen rol, hoewel er orato- ria-muziek op staat van Handel Beter gezegd: ouvertures tot oratoria (en opera's). Het uitbrengen van deze instrumentale werken zonder „het ver volg" geeft aan dat de maat schappij niet zoveel belang hecht aan de koppeling van muziek en religieuze tekst. Of dat terecht is, valt te be twijfelen. Waar niet aan getwijfeld hoeft te worden is de voor treffelijke uitvoering door the English Concert o.l.v. Trevor Pinnock. De ouver tures waren al tijdens Han dels leven uitermate popu lair en bij deze uitvoering wordt dat best begrijpelijk. Op het eerste gehoor bijna pretentieloze muziek, die heel gemakkelijk geconsu meerd wordt. Trevor Pin nock versterkt die eerste in druk ook wel wat; zijn mu- siceertrant heeft toch een beetje het effect van té per fect spel, dat gepolijst klinkt. Wat dat betreft zijn Pinnock en zijn muzikanten vergelijkbaar met The Aca demy of St. Martin in the Fields, maar dan in de au thentieke uitvoeringsprak- Herbert van Karajan tijk. Maar bij nader luiste ren kun je bij Pinnock ook de Handel ontdekken die veel meer is dan componist van populaire „easy liste ning music". LÜTSEN KOOISTRA Giovanni Paolo II celebra Liturgia Eucaristica ac- compagnata dall'esecuzio- ne delle messa dell'Inco- ronazione di W.A. Mozart - Herbert von Karajan; Deutsche Grammophon 419098-1. Handel Ouvertu res (Agrippa, Alceste, II pastor fido, Samson, Saul, Teseo) door The English Concert o.l.v. Trevor Pin nock, Archiv 419219-1. LEIDEN Zowel de dames van Gemini/Kangeroes 2 als de heren van Donar hebben de inhaalwedstrijd die zater dag op het volleybalprogram ma stond, verloren. In de der de divisie kreeg Gemini/Kan- geroes 2 het sterke Intermezzo op bezoek, dat door een onge lukkige indeling nog puntloos was. Gemini schoot op alle fronten iets tekort en verloor de vijfsetter (15-9, 12-15, 15-13, 5-15 en 12-15). Donar de nummer twee verwachtte veel van het pro motieklasseduel tegen koplo per Jupiter. De Leidenaren stelden zichzelf echter teleur door, met uitzondering van Joost van der Zwet, beneden eigen kunnen te spelen. Donar kreeg via 9-15, 12-15, 16-14 en 12-15 de eerste nederlaag te slikken. GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BIJ UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS,MUZIEK THEATER, RECREAT1EEX POSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA LONDEN Big Bang, de historische overschakeling van de Londense effecten beurs op computers, zorgt voor veel kopzorgen. Drie dagen na het ingebruik- nemen spreken krantebe- richten al van een afne mend vertrouwen in de technologie, vanwege het regelmatig uitvallen van het systeem, dat maar liefts 80 miljoen pond (260 miljoen gulden) heeft ge kost. Het blad The Independent be titelde de Big Bang al als de grote ineenstorting van de City van 1986. Drie dagen na de Big Bang ligt de City's droom van een elektronische toekomst al aan diggelen. The City is het financiële centrum van Londen. Chaos Onder de kop Handelaren kwaad over nieuwe chaos op effectenbeurs, schreef de Lon dense Times gisteren dat com puterdeskundigen van mening zijn dat het nog wel zes maan den kan duren voordat de pro blemen met SEAQ zijn opge lost. Volgens Chris Holland, directeur van Modcomp, de Amerikaanse fabrikant van de computers waarmee SEAQ werkt, zal het systeem pas goed werken nadat nieuwe computers zijn toegevoegd en het systeem grondig is gewij zigd. Een dergelijke operatie kost zeker zes maanden, aldus Holland. Sommige effectenhandelaren vragen zich volgens de Times al af of de Londense effecten beurs nog wel in staat is naar behoren te functioneren en la ten doorschemeren dat het misschien beter is naar alter- natievefi te zoeken. Het toonaangevende Britse fi nanciële dagblad The Financi al Times berichtte dat het cen trale beeldschermsysteem (SEAQ), dat alle marktnote- ringen automatisch doorgeeft, aan de grenzen van zijn capa citeit zit en van verschilende kanten is te horen dat er pro blemen zijn met het invoeren van nieuwe gegevens in de sy stemen. Big Bang combineert een overgang naar nieuwe techno logieën met een uitgebreidde deregulering van de markt. Het systeem stelt zich de ont wikkeling van een 24 uur per dag draaiende wereldmarkt ten doel. Londen neemt elke dag na de sluiting van de ef fectenbeurs in Tokio de han del over. De beurs in New York opent vijf uur na die van Londen, zodat deze twee el kaar overlappen. Foutjes Sir Nicholas Goodison, de voorzitter van de Londense ef fectenbeurs, deed maandag de mankementen van de eerste dag nog af als kleine foutjes. En George Hayter, het hoofd van de nieuwe technologie op de effectenbeurs, zei met veel overtuigingskracht dat zoiets geen tweede keer mis zou gaan. Maar het gebeurde wel. her haaldelijk zelfs. Dinsdag en woensdag waren de schermen, waarop de prijsnoteringen ge- registeerd zouden moeten staan, geheel leeg. Voor ver schillende grote effectenhan delaren was het woensdag on mogelijk hun noteringen in de computers in te voeren. Zij moesten deze laten voor wat ze waren en terugvallen op de telefoons. De computers die de transacties moeten afhandelen werkten maandag slechts twee uur, dinsdag dertig minuten en woensdagochtend maar twintig minuten. Woensdag was het een uur lang onmoge lijk om de gevens voor twee marktsectoren, winkeldedrij- ven en voeding, in de compu ter in te voeren. In verschil lende ander computersyste men werden woensdag even eens storing gemeld. The Indepedent stak woens dag de draak met de proble men van de Londense beurs. De krant plaatste een spot prent waarop een rij lege com puterschermen te zien is. De effectenhandelaren zitten we zenloos naar de schermen te kijken en een van hen zegt: Heeft er misschien iemand tien pence voor de elektrici teitsmeter? GOUD onbewerkt 29780 - 30280 29450 29950: bewerkt 31860 31550 Opgavr Drijfhout. Adam VEEMARKT LEIDEN (3-11) - Prijzen In gulden per kg geslacht gewicht en ontvet: dikbillen extra kwal. 8,50- 13,00, stieren 1e kwal. 7.50-8,45 en 2e kwal. 6,50-7,50, vaarzen 1e kwal. 6,50-7,45 en 2e kwal. 5,50-6,50, koei en 1e kwal. 6,45-7,40, 2e kwal. 5,65- 6,45 en 3e kwal. 4,80-5,60, worst koeien 4,85-5,50. Prijzen in gulden per kg geslacht ge wicht: schapen 5,00-6.75, lammeren (rammen) 8,50-9,75, lammeren (ooi en) 8,00-9.50. Prijzen in gulden per stuk: schapen 160-220, lammeren (rammen) 190- 250, lammeren (ooien) 180-200. Aanvoer: totaal 1359 stuks, waaron der 1100 slachtvee. 219 stieren en 40 slachtschapen en lammeren. Overzicht: (handel en prijzen) slacht vee redelijk - hoger, stieren vlot - ho ger. slachtschapen en lammeren ma tig - gelijk. LEIDEN Groente- en fruitveiling, 3 november: andijvie: 41-93; kroten: 29-31; boerenkool: 40-69; Chinese kool: 22-25; postelein: 1.29-1.48; prelivee 70-92; spinazie: 76-91; venkel: 125-lat 160; spruiten al: 35-40; all: 36; d: 65-iiar, 150; uien: 17-50; winterpeen: 18-241 witlof: 125-165; bloemkool 6 per bak-»eie 1-106; knolselderij: 15-42; sla: 20-38J bleekselderij: 30-40; bospeen: 75-99JV1 peterselie: 25-32; raapstelen: 28; ra-[v( dijs: 52-56; selderij: 21-35; paksolf 54-61; amsoi: 89-111; tomaten 490-610; b: 530-630; c: 4.10; cc: DE LIER Delft/Westerlee, maanda< 3 november: Aubergines 230-421 Bleekselderij 41-49; Bloemkool 4t£ 141; Boerenkool 36-47; Broccoli 330; Cherrytomaten 280-390; Cour^' gettes groen 45-198; Knolselderij 12b 19; Komkommers 30-157, mini 34-69L Koolrabi 65-90; Paksoi 60; Paprika groen 75-350, rood 275-340, 460-725, wit 90-355; Pepers 210-250, groen 250-350; Peterselie 8 10; Prei 67-73; Lollorossa 40-55; Ra- dijs 43-72; Rettich 11-79; Selderij fi Sla 14-31; Snijbonen 590-630; Sper-T ziebonen 450-530; Spruiten 35-101? Tomaten 410-590; Uien 24-27; Venkef 85-120; Vleestomaten 117-204; Wltk 80-145; IJsbergbollen 50-190; Us| gels 80-85. rei „Het loopt mi storm met de verkoop", vertelt Ma rianne van Kersen in het Haagse Hotel Des Indes. Ze doelt op het succes dat ze heeft met de im port van de uit Portugal afkomstige „gemak schoentjes". Ze zijn een uitvinding van wijlen professor Elio Parodi uit Italië met wiens zoon Enrico Marianne oeroest om de handgemaakte or thopedisch verantwoorde schoentjes aan de Neder landse dames- en heren voeten te krijgen. „Alle schoenwinkels die ik benader, kopen ze vlot in", zegt Marianne, die energiek de firma „Addionals" met showroom aan de Beuling straat 10 Amsterdam uit de grond heeft gestampt. Ze Kendelt heen en weer tussen et fabriekje nabij Porto in Portugal, dat naar zij zegt „heel romantisch tussen bo men en wijnvelden ligt". Ze onderhandelt daar, met de fa brieksarbeidsters over de kleuren van de schoenen en de vormen. Dan brengt zij ze op de Nederlandse markt. Dat het feitelijk om orthope disch schoeisel gaat, zou je niet zeggen. Geen blokhak- ken of onelegante neuzen, maar wel prettig om de voet spannend nylon vlechtwerk op een gepatenteerd stevig voetbed en een met badstof overtrokken PVC-zool. De „Fabrico de Calcado" (schoenfabriek) in „Vila de Conde" wordt alleen door vrouwen gerund; de mannen van het dorp werken op de wijnvelden. Marianne vindt Portugal „the kiss of life". Ze memoreert blij dat het water van de zee zó ijskoud is dat het paradijsje geen toeristen trekt om erin te zwemmen. De schoentjes, die nu in een baaierd van kleuren worden gemaakt rood, zwart, bei ge, smaragdgroen, wit, goud bruin worden door de Portugese dames „geweven" op speciale breimachines en worden door de Nederlandse schoenenhandel niet alleen geschikt gevonden om het Uit het verre inbouwzool en zuiden komende het elastisch eenvoudig stevig weefsel ogende, perfect de voet grondig zittende steunen, „handgeweven" schoenen die door speciale loopgedrag en het spierge- bruik van de voet gunstig te beïnvloeden, maar ook leuk gevonden voor iedereen die eens iets ander wil. De maten lopen van 36 t/m 45 en ze kosten 74.-. Hoe komt in vredesnaam een Amsterdamse, die collages van papier verkoopt en schil dert ertoe om in Nederland orders te plaatsen voor Por tugees „Arcopedico" schoei sel? „Gewoon, omdat ik het leuk vind om te handelen en daar bij de hele mikmak in eigen handen te hebben. In doe de inkoop, de verkoop, de admi nistratie en ik help zelfs bij het uitpakken in de haven loods. Als magazijnjongen", lacht ze breed. Hoe het be gon? „Een Nederlandse vriend van mij bracht zo'n paar schoenen voor mij mee uit Portugal. Hij had ze in een apotheek gekocht. Ik vond ze zo lekker lopen dat ik ze maar ben gaan importe ren". En zo zij het. Een greep uit de schoenhandels die ze vanaf heden verkopen: Mac Pherson's, Klarestraat, Arn hem; Dr. Adams, Den Haag en Utrecht; Dik's, Hoog Cat- harijne, Utrecht, Emmen, Zwolle; Sue Baloo, Konings plein 7, Amsterdam, verder schoenenhandelaren in Den Helder, Aalsmeer, Hoorn, Be verwijk 020-23! TINY FRANCIS Er zijn in Nederland drie er kende bewegingstherapieën: fysiotherapie, Cesar en Men sendieck. Alle drie hebben ze tot doel een bijdrage te leve ren aan de revalidatie van de patiënt. Bij de laatste twee therapievormen is het uit gangspunt „gezond bewe gen". Uit een dit jaar gehouden on derzoek is gebleken dat bij 77,5 procent van de patiënten die behandeld zijn met de Cesar-oefentherapie de klachten verminderd zijn. Bij 80,4 procent is ook het hou- dings- en bewegingspatroon verbeterd. De meeste patiën ten hadden nek-, schouder-, rug- of ademklachten of- hoofdpijn. De grondlegster van de me thode is Marie Cesar (1895 - 1974). Zij was Mensendieck- lerares, maar vond deze me thode te rationeel en te sta tisch en startte daarom in 1937 een eigen opleiding. Voor meer informatie: VBC- secretariaat, postbus 14300, 3508 SK Utrecht, telefoon: 030 - 787692. Een encyclopedie van twintig delen op een klein CD-plaatje. Wie een encyclopedie in twintig dikke delen op zijn boeken plank heeft staan, is hopeloos uit de tijd. Want 11 die infor matie (90 milioen woorden om precies te zijn) is n i verkrijg baar op een klein CD-plaatje. Wie een computer leeft, kan in een mum van tijd het gezochte onderwerp op hi t scherm laten verschijnen. De plaatjes worden „afgespeeld' op CD- ROM spelers. De Japanse firma Hitachi is de eerste die deze spelers uit voorraad kan leveren. Ze kunnen aangesloten worden op elke personal computer. Er wordt al gewerkt aan het uitbrengen van CD-plaatjes met telefoonboeken, catalogi en dergelijke. Het Nibud (Nationaal Insti tuut voor Budgetvoorlich ting) heeft het Budgethand boek 1987 uitgebracht. Deze herziene uitgave van 1985 is bestemd voor functionarissen die te maken hebben met de financiën van particulieren. Van een grot aantal typen huishoudens worden volledi ge bestedingspatronen gege ven. Ook de nieuwe Budget-zaka genda is uit. Naast notitie ruimte bevat deze agenda in formatie en tips voor dege nen die hun financiële zaken op een rij willen houden. Verder is er ruimte om alle uitgaven te noteren. Er staat een lijstje met adressen in en een gedeelte met informatie over onder andere sparen, kinderbijslag, vakantiebegro ting en studiekosten. Het Budgetboek 34,50) en de Budgetagenda 9,90) zijn te bestellen door het juiste bedrag over te maken op giro' 368700 t.n.v. het Nibud, Den Haag, onder vermelding van het gekozene. In veel kookboeken ont breekt de basisinformatie over het bereiden van voe dingsmiddelen. Hoe je be paalde groenten schoon maakt wordt er bijvoorbeeld niet in beschreven, en dat is vooral voor beginnende koks en kokkinnen een probleem. Margarinefabrikant Van den Bergh en Jurgens speelde daarop in en gaf in 1984 het Blue Band Basiskookboek uit. Dat dat een goed idee was, blijkt uit het feit dat de boeken als (eigengebakken) broodjes over de toonbank gaan. Er zijn inmiddels 500.000 exemplaren van ver kocht. Ook op scholen wordt het boek gebruikt. Bovendien is het door de Consumenten bond uitgeroepen tot het bes te in een serie eenvoudige kookboeken. Naast het basis kookboek zijn in dezelfde se rie ook een boek over vlees en een over soepen en sauzen uitgegeven. En in maart 1987 komt een boek over groenten uit. In totaal zijn er van de drie delen 750.000 exempla ren verkocht. In het basisboek worden de meest elementaire begrippen van het koken stap voor stap beschreven. Zo wordt inge gaan op de bereiding van groente, vlees, soep en gebak. Alles is voorzien van duide lijke kleurenfoto's. Achter in het boek is een register opge nomen. Ook staan er een verklarende woordenlijst, een overzicht van kruiden en specerijen, een lijst van ma ten en gewichten en een schema van ovenstanden in. Het boekje is erg overzichte lijk en door de duidelijke be schrijvingen zullen de recep ten weinig problemen ople veren. Handig is de ringband, waardoor het boek bij de ge wenste pagina open blijft lig gen. Het dit jaar uitgegeven Kookboek Soepen en Sauzen bevat niet alleen de alom be kende groente- en kippesoe- pen, maar ook recepten van kruudmoes, appelsoep, Pota- ge Xavier, Chou Chou a la crème en Scotch mouton, om maar eens wat buitenbeentjes te noemen. En wat dacht u van een „gekroonde consom mé"? Verder staan er talrijke recepten van sauzen, „dres sings" en kruidenboters in. PETRA DE VRIES Blue Band Basiskookboek; Kookboek Vlees; Kook boek Soepen en Sauzen. Sa mengesteld door Pieternel Pouwels; uitg. Van Lin- donk, Ter Aar; prijs: 6,95 per deel. Driehonderd jaar ganzenborden Ondanks de televisie zijn er misschien toch nog mensen die de donkere winteravonden vullen met een potje ganzen bord. Voor wie meer over de geschiedenis van bordspellen wil weten: in het Museum voor Zuid- en Noord-Beveland in Goes is de tentoonstelling „300 jaar Ganzenborden" geopend. Deze expositie duurt tot 4 januari. Het gaat om 150 spellen, waarvan enkele zelfs uit de zeventiende eeuw. Het Ganzen bord is waarschijnlijk uitgevonden in de zestiende eeuw. Het museum is van dinsdag tot en met vrijdag geopend van 10.00 uur tot 16.00 uur en op zaterdag van 11.00 tot 16.00 uur. MODEBROCHURE Het Nederlands Mode Instituut heeft onlangs een brochure uitgebracht onder de titel „Zien en Vooruitzien", over 25 jaar modevoorlichting in Nederland. De samenstelster is Bri gitte van der Sande. Zij geeft een overzicht van de verande ringen in maatschappij en mode van 1960 tot nu en be schrijft daarbij de ontwikkelingen van het Nederlands Mode Instituut. De brochure kan worden besteld door overmaking van zes gulden op giro 5533896 t.n.v. Nederlands Mode Insti tuut te Amsterdam. Oosterse tapijten vliegen winkel uit Er valt een heel lichte stijging te constateren in de verkoop van het oosterse tapijt, nog vaak ten onrechte een „Pers" ge noemd. Wat betreft de kleuren is er een smaak verandering ontstaan. Vroeger waren oosterse tapijten met rood als basis- kleur erg populair. „Rood is nu wat minder gevraagd", aldus een groothandelaar. „Lichte kleuren zijn de laatste tijd wat geliefder en vooral blauw is erg in trek". De naam Pers da teert uit de tijd dat de handwerklieden in het toenmalige Perzië (nu Iran) de toon aangaven met hun dikwijls kostba re kunstwerken. Na de val van de Sjah en de komst van Khomeini is er veel veranderd in het marktbeeld. De export van Perzische tapijten heeft nagenoeg volledig stilgelegen, handelaren konden het land niet in en mede als gevolg van de oorlog tussen Iran en Irak is er weinig geproduceerd. Thans hebben de machtshebbers in de hoofdstad Teheran echter ingezien dat de export van tapijten goed is voor de economie en is de produktie weer op gang gekomen. Maar intussen hebben andere landen de kunst afgekeken. Met name in India en Pakistan worden erg veel tapijten vervaardigd. „Ik schat dat India nu de grootste producent is op deze markt", vertelt een importeur. „Pakistan is tweede, Marokko derde en Iran vierde. De Chinese industrie is sterk aan het opkomen". Al deze landen kunnen snel inspelen op smaakveranderin- gen. Vroeger was het oosters tapijt niet goed denkbaar in een modern interieur. In het vak zegt men: „Er heeft een grauwsluier om het oosterse tapijt gehangen. Dat is nu voor bij". Het wisselvallige weer maakt het noodzakelijk dat men de nodige reserves opbouwt. Een gevarieerd en vitamine-rijk menu kan hier een belangrijke bijdrage in leveren. Er zijn nog volop paprika's te koop en deze zijn zeer gezond. Ze bevatten namelijk een drietal bijzondere stoffen, te we ten capseïne, goed tegen spierklachten, de zogenaamde fak- tor P die bloedvaten soépel houdt en een hoeveelheid vita mine C. De groene paprika's kosten 1,70 per pond en voor j een pond rode paprika's schommelt de prijs rond 3. Sla, tomaten en komkommers zijn een uitstekende aanvul- j ling bij maaltijden die uit peulvruchten bestaan. Naast de bekende glassla, die 30 tot 60 cent per krop kost kan men ook kiezen uit enkele andere soorten. De zogenaamde eike- bladsla kost 1,75 per stuk, voor hetzelfde bedrag kan men ook de soort lollo rosso eens proberen of de knapperige ijs bergsla. j De ronde tomaten zijn goedkoper geworden, ze kosten ƒ2 per kilo. Voor de vleestomaten schom melt de prijs rond ƒ2,15 per pond. Komkommers van export kwaliteit varië ren in prijs van 50 cent tot 2 gulden per stuk. Het sei zoen van de aubergines loopt naar het eind. De liefhebbers van radijs moeten nu duidelijk dieper in de beurs tasten, een bosje kost 1,60. De bleekselderij is redelijk van prijs, namelijk 1 per stuk. Chinese kool kost op het ogenblik 70 cent per kilo. Knolselderij, een onmisbaar ingrediënt voor de erwtensoep, kost 1,10 per stuk. Deze groente is ook uitstekend geschikt om er heerlijk frisse salades mee te bereiden. Andijvie kost slechts 90 cent per kilo. Voor spinazie komt de prijs op 1,80 per kilo. Worteltjes zijn goed te combineren met diverse soorten vis. Voor bospeen betaalt men 2 per bos. Waspeen en breekpeen zijn goedkoper namelijk 60 tot 70 cent per kilo. I Mooi witlof kost op het ogenblik slechts 1,35 per pond. t Voor een pond snijlof komt de prijs op 80 cent. Bloemkool is tegen de verwachtingen in nog steeds goedkoop. Voor een grote maat schommelt de prijs rond 1,75. Broccoli is met L een prijs van 1,90 per pond, nog steeds aantrekkelijk van I prijs. Spruiten zijn spotgoedkoop, een kilo kost 75 tot 90 cent. I rk fhe fen. )i] 'UB pek

Leidse Courant | 1986 | | pagina 4