eisjes krijgen plicht xact vak te kiezen Ecidóc Soutuut [AATREGELEN TEGEN SPIJBELEN Politie haalt 35 auto's van weg tij Duitse benzine pompen Hortus moet commercie binnenhalen" Zeiler vermist Kabinet bladdert af' Dekker pleit voor open maken van technologiemarkt Modeshc agnetrons Meubelen DE GANG BINNENLAND MAANDAG 3 NOVEMBER 1986 PAGINA 3 t'atuurgebied zwaar prontrcinigd door hagel? ftLLANTSOOG In het na tuurreservaat het Zwanenwater j het Noordhollandse Cal- ntsoog zijn loodconcentraties imcten van ruim 120 keer de fegestane hoeveelheid. Vijf hec- re van het 600 hectare grote Ibicd is ernstig met lood ver- veitreinigd. De hoogste loodcon- riemtratie bedroeg 70 gram per 7CeJo duinzand, terwijl 0,6 gram/ tlo de maximaal aanvaarde mcentratie is. Het reservaat is '1973 aangekocht door de Vere ring tot Behoud van Natuur- pnumentcn. De verontreini- is mogelijk veroorzaakt r hagel van een kleiduiven- ce ietbaan. Prof.'t Hooft krijgt Lorentz-medaille UTRECHT De afdeling Natuurkunde van de Ko ninklijke Nederlandse Academie van Weten schappen heeft de Lo rentz-medaille 1986 toege kend aan prof. dr. G. 't Hooft, hoogleraar aan het instituut voor theoretische fysica van de Rijksuniver siteit Utrecht, vanwege zijn „essentiële bijdragen" tot de theorie van deeltjes en velden. Prof. 't Hooft is eerder dit jaar al onder scheiden. De American Academy of Arts and Sciences benoemde hem tot buitenlands erelid. GEEN SCHOT IN ONDERZOEK NAAR MOORD ARNHEM De politie van Arnhem is het afgelopen weekeinde nauwelijks verder gekomen met het onderzoek naar de moord op de 65-jarige Arnhemmer J. van der Vlugt. De man werd vrijdagavond voor de deur van zijn woning door pistoolschoten om het le ven gebracht. Hij werd door buurtbewoners gevonden en overleed een uur na de schiet partij in een Arnhems zieken huis. Het alleenwonende slachtoffer, een ex-steward van de KLM. had weinig con tact met anderen. AMSTERDAM Een verkeerscontrole zaterdag in Amsterdam heeft volgens een woordvoerder van de Amsterdamse politie een „onthutsend beeld" van de technische staat van het voertuigenpark in de hoofdstad gegeven. In totaal wer den 35 auto's in beslag genomen; 21 au to's verkeerden volgens de politiewoord voerder in een zodanig deplorabele toe stand dat ze rijp waren voor de sloop. Tijdens de actie, uitgevoerd onder leiding van de verkeerspolitie in samenwerking met de be lastingdienst. douane-opsporingsdienst en ma rechaussee, werden in totaal 650 door motora genten voorgeselecteerde voertuigen gecontro leerd. Daarvan bleken er 427 niet in orde. Een groot deel vertoonde zelfs zeer ernstige techni sche mankementen aan onder meer het chassis, de stuurinrichting en de banden. Ook waren er veel wagens met defecte uitlaten. Veertien mensen reden in een onverzekerde auto rond. vijf zonder rijbewijs, terwijl 16 auto's niet aan de nieuwe APK-keuring hadden vol daan. Twee processen-verbaal werden uitge deeld wegens overtreding van de wapenwet, terwijl ook nog eens zes mensen werden ont dekt, die nog een geldboete moesten betalen of een gevangenisstraf moeten uitzitten. Eè nq (Van onze ,tll parlementaire redactie) N HAAG Meisjes in it voortgezet onderwijs jlen waarschijnlijk van- j augustus 1988 verplicht leurden ten minste één e^jr „exacte vakken" in °ln studiepakket op te 5_ne}men. Wat dat betreft ?n in een keus worden ge- ,linbakt tussen wiskunde, vq_ natuurkunde, scheikunde en computertechniek. Dit kondigde staatssecretaris Ginjaar-Maas (Onderwijs) zaterdag aan in het radio programma TROS-Ka- merbreed. Vorig jaar opperde de staatsse cretaris het idee, dat wiskunde voor meisjes een verplicht vak zou moeten worden. Vanuit de Tweede Kamer en de onder wijsorganisaties kwam daarop veel kritiek. Daarom heeft zij haar voorstel nu verruimd. Volgens mevrouw Ginjaar, die vroeger werkzaam was als le rares scheikunde en maat schappijleer, hebben meisjes er vaak geen idee van hoe be langrijk exacte kennis in onze moderne maatschappij is. „Veel meisjes doen zichzelf en de maatschappij tekort door vakken als wiskunde of na tuurkunde te laten schieten. Vaak denken ze dat het ty pisch mannenvakken zijn en dat het duf of stom zou zijn om voor zoiets te kiezen. Ik wil ze Mevrouw Ginjaar kondigde ook aan dat zij maatregelen wil nemen om het ongeoor loofd schoolverzuim de kop in te drukken. Het gaat daarbij niet alleen om het spijbelen, maar ook om gevallen waarin ouders kun kind van school houden voor bijvoorbeeld een vakantiereis. De leerplicht ambtenaren moeten hier har der tegen optreden en scholen die zoiets oogluikend toestaan op de vingers tikken. h| (ADVERTENTIE) pej ^NERBRUG Ne- rlandse automobilisten ojdden er zaterdag vaak Jeer dan een half uur ojichten voor over om Jien over de grens in °fest-Duitsland het voor- ojel van 42 tot 43 cent per ó^r benzine binnen te Jlen. °is het in de Duitse grens- ójats Gronau bij de benzine- iions overvol, aan de Ne- rflandse kant van de grens in Jfcnerbrug hadden de pomp- "Aiders een rustige dag, zeker liat vrijdag de automobilis- vöör de oude prijs hadden etankt. Pas over enkele da té te zeggen hoe groot het ntenverlies zal zijn door dé ïre"- benzineprijs in West- itsland. De Nederlandse iphouders in de grens- ek hebben daarentegen 1 Westduitse klanten die nu een voordeel van 10 cent liter pakken als ze hier •lolie tanken. Aan de Bel ie- grens heeft de accijns- ioging van de Nederlandse :ine geen gevolgen gehad. nu, ma.-vrij: 13.30-17.30 "j en van: 19.00-22.30 T1 zal. 10.00-17.30 ,ejl en van: 19.00-22.30 Uil voor Lubbers Premier Lubbers bekijkt de zoge noemde „Niederr- hein-Eule" die hij gisteren in het Westduitse Krefeld kreeg uitgereikt door de CDU. Lub bers ontving de uil vanwege zijn stre ven om verzoening tussen Nederlan ders en Duitsers tot stand te brengen. Links van de Neder landse bewindsman staat burgemeester Dieter Potzhofen van Krefeld en rechts Willy Wim- mer van de CDU in Niederrhein. AMSTERDAM Omdat de Amsterdamse hor tus botanicus zonderrniljoeneninvestering geen toekomst heeft, mag de nieuwe tuin die vooral een publieksfunctie moet krijgen niet vies zijn van commercie. Dat is een van de con clusies van een studiedag over de toekomst van de botanische tuin die zaterdag in Amsterdam werd gehouden. Het voortbestaan van de bijna 100 jaar oude hortus wordt bedreigd omdat de universiteit van Amsterdam de tuin gaat afsto ten. De tuin is voor het universitair onderwijs en onderzoek niet meer zo belangrijk als vroe ger en is bovendien te duur geworden. De op gerichte vereniging Vrienden van de Hortus probeert sluiting van de tuin echter te voorko men. De vereniging schat voor investeringen ongeveer tien miljoen gulden nodig te hebben. TEXEL De zoekacties langs de stranden van Texel en Vlieland naar een sedert zaterdagmid dag vier uur vermiste zei ler zijn in de loop van gis termiddag gestaakt. De zeiler was met een andere man overboord geslagen van het zeiljacht „Qua dra". Die tweede man, die zaterdagavond omstreeks tien uur verkleumd maar levend aanspoelde op Texel, vertelde dat de nu nog vermiste man in de branding van de Texelse kust uit het reddingsvlot was 'geslagen. Ook elders heeft de harde wind watersporters in proble men gebracht. Op het IJssel- meer bij Makkum is enkele uren gezocht naar twee West duitse surfers. Zij werden in verkleumde toestand, maar heelhuids teruggevonden. Bij Naarden voltrok zich een soortgelijke zoekactie naar wa tersporters die in een rubber boot tegen de harde wind vochten. Op een zandplaat tus sen Vlieland en Terschelling moesten drie jutters met een De overboord geslagen zeiler B. Roosema uit Alphen aan de Rijn maakt een overwinnings- gebaar nadat hij veilig is aan gespoeld op Texel. Hij weet op dat moment nog niet dat een 42-jarige zeilgenoot onvind baar zal blijven. reddingboot van een zandplaat worden gehaald. Nabij de Houtribsluizen liep zaterdag een jacht aan de grond. Aan boord bevonden zich ook enkele kinderen, die vanaf de landzijde in veilig heid werden gebracht. Bij Kornwederzand liep het jacht Rainbow Anna aan de grond. Het 800 ton metende binnen vaartschip Elisabeth D. liep vast op de dijk van Oostelijk Flevoland. Twee bergings vaartuigen konden 's avonds tijdig sleeptrossen vastmaken aan de achterkant van het schip. De nieuwe voorzitter van D66, Saskia van der Loo, wordt gefelici teerd door de Amsterdamse wethouder Wolffensperger. VAN MIERLO: AMERSFOORT Het gaat niet goed met het kabinet. Er is sprake van een afbladderingsproces waarbij het de vraag is of het nog ooit goed zal komen met de ploeg van Lubbers. Dat proces schaadt de politiek als geheel en het bestuur van het land. D66-voorman Van Mierlo zei dit het afgelopen weekeinde op een D66- congres in Amersfoort. Volgens Van Mierlo is het tweede kabinet-Lubbers in zijn pre sentatie nog geen schaduw van het eerste kabinet onder zijn lei ding, ondanks de kwaliteiten van de premier en het feit dat het kabinet grotendeels uit dezelfde mensen bestaat die hetzelfde beleid willen voortzetten. Van Mierlo stelde dat de verhoudin gen binnen het kabinet worden gekenmerkt door korzeligheid. Dat raakt direct de eenheid van beleid, de vastheid van beleid, de overtuigingskracht en het politiek gezag van het kabinet, al dus Van Mierlo. De D66-voorman wees op de gang van zaken tijdens de kabi netsformatie zelf, het verschil van intenties tussen regeringsver klaring en Miljoenennota, de affaire-Ruding, de zaak Van Dijk en de ambtenaren, de affaire-Brokx en de zaak Van den Broek en Havel. „Rijkelijk veel na drie maanden regeren", aldus Van Mierlo. D66 sprak zich tijdens het congres uit voor de mogelijkheid die kiezers moeten krijgen om via een referendum besluiten van de Tweede Kamer, Provinciale Staten en gemeenteraden teniet te doen. Met 239 tegen 176 stemmen koos het congres mevrouw Van der Loo tot nieuwe voorzitter van de partij. Zij volgt daar mee Jacob Kohnstamm op die in mei tot kamerlid werd geko zen. Van der Loo, stafmedewerkster op het ministerie van on derwijs, zei dat D66 duidelijker aan moet geven waar de partij heen wil en keuzes zal moeten maken. DEN HAAG Over heidsbestedingen, met name op het gebied van de telecommunicatie, zijn in Europa nog steeds veel te nationaal gericht. Het is van belang dat snel de plannen worden uitge voerd om de technologie- markt open te maken, al dus dr. Wisse Dekker, de voorzitter van de raad van toezicht van Philips. Hij sprak vanmiddag in Den Haag op een bijeenkomst van de Lutfia Rabbani Foundation. Dekker meent dat het onder nemersklimaat in Eurppa be hoefte heeft aan zaken als be- lastingfaciliteiten voor onder zoek en ontwikkeling, deregu lering en coördinatie van in vesteringsmarkten, betere communicatie tussen onder zoeksinstituten, universiteiten en de industrie en een minder starre sociale en arbeidspoli tiek. Bovendien moeten vol gens Dekker kredietfinancie ring en risicodragend kapitaal voor ondernemingen toegan kelijker worden. Hij vindt evenwel dat de twaalf landen van de Europese Gemeenschap het meer dan ooit sinds de oprichting van de EG in 1957 eens zijn over de doelstellingen die bereikt moe ten worden. De onderlinge handel tussen de lidstaten is gestegen, maar Europa is er niet in geslaagd gelijke tred te houden met de Verenigde Sta ten en Japan op het gebied van de technologische ontwik kelingen in de jaren 70, aldus Dekker. Daardoor zijn in Eu ropa de afgelopen 15 jaar drie miljoen arbeidsplaatsen verlo ren gegaan, terwijl in de VS 15 miljoen nieuwe banen ontston den en in Japan vier miljoen. Ook de economische groei is sinds 1983 ver onder die van de VS en Japan gebleven. In de jaren 70, toen Japen en de Verenigde Staten zich inten sief richtten op nieuwe tech nologieën, viel Europa in een diepe slaap onder een deken van ingewikkelde en kostbare sociale programmas, zware be lastingdruk, stijgende arbeids kosten en krimpende winst marges, aldus Dekker. Volgens hem zijn twee dingen nodig om Europa de kans te geven in de volgende eeuw op het gebied van technologie te wedijveren met Japen en Amerika: een grote, eenvor- mioge en werkelijk verenigde Europese markt en een basis voor dynamisch ondernemer schap tussen onderzoek en markt. Tegenvaller verwacht bij verbetering Leopard-tanks DEN HAAG De technische renovatie van de bijna 500 Le opard 1-tanks van de konink lijke landmacht zal waar schijnlijk veel rrieer gaan kos ten dan de geraamde 1 miljard gulden. Op het ministerie van defensie wordt er rekening mee gehouden dat de verbete- ringskosten zullen oplopen tot 1,2 a 1.7 miljard gulden. De verwachte tegenvaller kan volgens het ministerie binnen de meerjarenbegroting worden opgevangen. Gemakkelijk zal dat overigens niet zijn omdat er voor de komende jaren al flinke materieeluitgaven ge pland zijn. Er wordt een uitga ve van 2,5 miljard voorzien voor de aanschaf van nieuwe gevechtshelicopters en er staat een post van f 800 miljoen ge reserveerd voor een nieuw meervoudig raketsysteem (MLRS) tei bestrijding van tanks. (ADVERTENTIE) Mooiste PSP-kamerlid keurt affiche van krakers af AMSTERDAM Het PSP- kamerlid Andree van Es is er tegen, dat actievoerders naast namen, ook adressen en tele foonnummers van politiemen sen publiceren. Zij keurt in dit verband de affiche af, die on langs in Amsterdam .ver scheen, met daarop gegevens van een veertigtal vertegen woordigers van de overheid, die betrokken zijn/waren in de zaak van de dode kraker Hans Kok. Van Es zei dit za terdag aan het Spui in Amster dam bij de presentatie van het boek „Speuren bij de Bespie der". Dit boek is het resultaat van de inbraak door een actie groep, vorig jaar december, in het geheime bureau van het observatieteam West II van de Rijkspolitie in Amsterdam. De leden van dit en andere obser vatieteams worden achter in het boek ook met naam, adres en telefoonnummers vermeld. Van Es is daar ook tegen, van wege de bedreiging die daar vanuit gaat. (ADVERTENTIE) éwkoop) CDA-VOORZITTER 1 Diep en ver achter de scher men is in het CDA rumoer ontstaan over de opvolging van oud-partijvoorzitter drs. Piet Bukman, de huidige mi nister van ontwikkelingssa menwerking. Even in het kort de voorge schiedenis. Onder leiding van senaatsvoorzitter prof. Piet Steenkamp werd een benoemingscommissie in het leven geroepen. Deze kreeg de taak uit alle mannen en vrouwen, die door de diver se „kampen" in het CDA naar voren werden gescho ven, een voor alle stromin gen aanvaardbare kandidaat op te vissen. Het behoeft geen betoog welke stromin gen hier worden bedoeld. Officieel bestaan ze niet meer. maar officieus nog wel degelijk, hoewel vrijwel nie mand in het CDA dat hard op durft toe te geven. Het gaat om de rooms-katholie- ken, de hervormden en de gereformeerden, anders ge zegd: de voormalige KVP'ers, CHU'ers en AR- P'ers. De aloude bloedgroe pen dus. Overigens lieten niet élle le den van de commissie- Steenkamp zich bij hun keu ze leiden door de bloedgroe pen-theorie. Er waren er ook die voorkeur gaven aan een „rechtstreeks" CD A-lid of die zich uitspraken voor de benoeming van een vrouw of van een uitgespro ken „regionalist". De keuze bleek veel meer voeten in de aarde te hebben, dan menig een in het CDA lief was. Naar verluidt verliepen de discussies in de commissie niet bepaald prettig. Inte gendeel. soms was er echt sprake van een ronduit pijn lijke sfeer. Na veel vijven en zessen kwam de commissie uitein delijk op één lijn: men liet het oog vallen op de katho lieke Brabander drs Willem van Velzen, rechtstreeks CD A-lid en werkzaam als plaatsvervangend directeur- generaal op het ministerie van onderwijs en weten schappen. Het ei was gelegd. Tegenkandidaten behoefden er niet te komen, meende de benoemingscommissie, want in deze man zouden alle stromingen in het CDA zich moeten kunnen herkennen. Dat laatste bleek echter niet helemaal op te gaan. CDA - VOORZITTER 2 In Friesland, en dan met name in Wonseradeel en Ferwerderadeel, rees in de plaa tselijke CDA -afdelingen verzet tegen de naar voren geschoven kandidaat-voor zitter. En niet zo'n klein beetje ook, want de protes ten zijn inmiddels doorge klonken tot in de Tweede- Kamerfractie van het CDA, waar men (nog maar nauwe lijks bekomen van de gevoe lige rel rond het aftreden van Brokx) allesbehalve verlegen zit om nieuwe com plicaties. Maar de Friese CDA 'ers lie ten zich daardoor niet het zwijgen opleggen. Voorzitter Bouwers van het CDA in Friesland (in het dagelijks leven burgemeester van Ferwerderadeel) besprak in kleine kring en uiteraard in formeel de vraag of het zin vol zou zijn toch met een te genkandidaat te komen, om dat een eventuele benoe ming van Van Velzen geen recht zou doen aan de Ne derlands Hervormde stro ming binnen het CDA. Waarom? Van Velzen is rooms-katholiek, premier Lubbers ook al, senaatsvoor zitter Steenkamp idem dito en fractievoorzitter De Vries in de Tweede Kamer is van gereformeerde snit. Dan zou het toch logischer zijn om voor het partijvoorzitter schap iemand te zoeken on der de Nederlands Hervorm de CDA'ers? Redactie: Frans Weerts Bijdrage: Ed Figee „Ja, maar", werpen wij te gen, „nu ligt er geen concre te brief op tafel: dat was in de affaire-Brokx wel het ge val". Bouwers: „Precies. Nu ligt er geen brief en die komt ook niet. U kunt niets concreets vragen en daarom zeg ik ook niets". VVD-VOORZITTER Bij de VVD moet eind deze maand ook worden beslist over de benoeming van een nieuwe partijvoorzitter. Strubbelingen rond die op volging zijn in het VVD- kamp overigens niet waar genomen en trouwens ook niet te verwachten. Want ie dereen is het erover eens dat de door het partijbestuur uit verkoren kandidaat, ex-mi lieu-minister Ginjaar, het gewoon moet worden. Ster ker nog: Ginjaar treedt in de praktijk al op als voorzitter- in-spe! Bij de liberalen heeft men daar kennelijk weinig moeite mee. Bouwers zelf wil, desge vraagd, de gebeurtenissen bevestigen noch ontkennen. Hij verstopt zich hartelijk la chend achter een reeks ge meenplaatsen („ik praat va ker met journalisten") en verwijst naar aanstaande be stuursvergaderingen „die zullen bepalen of er tegen kandidaten zijn of niet; daar kan ik niet op vooruit lo pen". „En", voegt hij er nog aan toe, „als u mij nou, zoals in de affaire-Brokx gedaan is, concrete vragen stelt, dan geef ik concrete antwoor den". Als\op 29 november de nieu we liberale stuurman wordt gekozen verhuist het partij voorzitterschap van Gronin gen (Kamminga) naar Leid- schendam (Ginjaar). Het noorden zal voor dat verlies enige genoegdoening wor den geboden door de aanwij zing van een noordelijke vice-voorzitter: de enige se rieuze kandidaat is Ivo Op stelten, burgemeester van Delfzijl. Slechts één eigen wijze VVD-afdeling in Bra bant heeft een tegenkandi daat gesteld, die evenwel geen schijn van kans zal ma ken, zo verzekert men ons. Het VVD-voorzitterschap zal overigens geen full-time baan worden, voorzien van een vaste honorering. Aan vankelijk was dat wel de be doeling, juist omdat was ge bleken dat het voorzitter schap moeilijk was te combi neren met een andere job. Dit was het geval bij Jan Kamminga, die zoveel tijd in de VVD moest steken dat hij het draaiende houden van zijn Groningse makelaars kantoor noodgedwongen aan anderen over moest laten. Op verzoek van Ginjaar zelf blijft het VVD-voorzitter schap nu toch een part-time baan. die hij gewoon wil combineren met zijn werk zaamheden als lid van de Eerste Kamer en zijn voor zitterschap van de Gezond heidsraad. DE KAMER DEZE WEEK Na alle aangekondigde be zuinigingen mag de Tweede Kamer deze week voor de verandering ook eens praten over een onverwachte mee valler. Bij de behandeling van de begroting van Econo mische Zaken zal dinsdag ongetwijfeld worden gehen geld naar de paar honderd miljoen, die in de loop der jaren klaarblijkelijk als ap peltje voor de dorst zijn op gespaard. Morgen wordt ook begonnen met de begroting voor de Antillen. Beide be grotingsdebatten worden donderdag afgerond. Woens dag wordt het vorige week begonnen debat over de Welzijnswet voortgezet, in clusief de discussie over het „nieuw sociaal elan" van WVC minister Brinkman.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 3