Kabinet krijgt schuld van mislukken overleg (On)roerend Depressies Geruchten over vrijlating van gijzelaars in Libanon Videofilms uit de muur Boete voor vergeten rijbewijs W, Surinaamse regering boos op Herrenberg Bordje „douane" verdwijnt in EG Lezende zeehond in Sovjet-Unie HET WEER Zaterdag 1 november 1986 n 78e jaargang no. 23645 EeicUe Coiuantw Uitgave Westerpers. behorende tot Sijthofl Pers. Apotheketsdiik 34.2312 DD Leiden. Postbus 112300 AA, tel. 071 -122244. Voor abonnementen: 071 -313677. Giro 103003. Bank: Amro-Bank N.VLeiden. Direrteur hootdredaceur IJ. Hallewas, Chefredacteur Wim Buijteweg. Abonnementen (incl. 6% BTW) pier maand 1.23.04 (aut. betaling), kwartaal 1.68,93, iaar 1.262.35. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00-19.00 uur, zaterdag 14.00-15.00 uur tel. 071 122248. Advertenties: (excl. 6% BTW) 1.0,63 per mm. kleintjes 1.0,44 per mm. Losse nummers 1.1,10. Hij wilde graag dat prins Claus zitting had genomen in het College van Aanbeveling van zijn stichting voor manisch de pressieve patiënten. Want wat dekt de lading beter dan een koninklijke vlag, getorst bovendien door een man die zelf in de hel van de depressie heeft verkeerd? Maar Fred Bos heeft nog geen antwoord gekregen op zijn lange brief aan de prins. Dat neemt echter niet weg dat zijn stichting Plus Minus in middels is opgericht. De geestelijke volksziekte nummer één wordt de depressiviteit met haar manische variant wel ge noemd, aangezien naar schatting vijftig- tot honderdduizend Nederlanders er het slachtoffer van zijn. Een interview met Bos op de voorpagina van Finale. lY.L'l-J.T.HIEl DEZE KRANT VERDER IN FINALE: Het Wassenaarse dieren park mag dan gesloten zijn, maar Jan en Hanne- ke Louwman zijn nog steeds omringd door wil de dieren. En dan vooral beesten met voortplan- tingsstress. Als wapen tegen de „ver- brasemde" Hollandse plassen en vaarten wordt de roofvis ingezet. In de serie artikelen over het erfelijkheidsonder- zoek een interview met prof. Bastiaans en de heer Poortman, voorzitter van de ver eniging van ouders- en patiëntenorganisaties. Er valt heel wat aan te merken op de Belgische rijkswacht, die te snel schiet en de knuppel te hard hanteert. Het is mogelijk uit dode en levende planten energie te win nen: Shell werkt hard aan een rendabele methode voor het winnen van die „groene olie". Joop Hiele is niet het „bluffertje" waarvoor hij vaak wordt uitgemaakt. Bernard Hinault: Het einde van een carrière. INKLEUR DEN HAAG AKKO, onderdeel van de Verenigde Lek- tuurbedrijven, gaat vanaf januari in haar verkooppunten in Nederland automaten exploiteren, waarmee de klanten vi deofilms kunnen huren. De automaten bevatten zeshonderd videocasettes, en aan de hand van een identificatiekaart waarmee de klant toegang heeft tot de machine, worden de noodzakelijke gegevens vastgelegd. Het systeem is vergelijk baar met dat van openbare bibliotheken. heeft voor het einde van het jaar een nota over deeltijdar beid in het vooruitzicht ge steld. Al deze punten zijn terug te vinden in de voorstellen die FNV-voorzitter Hans Pont gisteren op tafel legde. Pont deed dat nadat hij eerst de staf had gebroken over het kabinetsbeleid, dat volgens hem de rijken rijker en de armen armer maakt en veel te weinig zou doen om de werkgelegenheid ook wer kelijk te bevorderen. Hij werd in zijn kritiek op het kabinet gedeeltelijk ge steund door werkgevers voorzitter Van der Lede. CNV-voorzitter Hofstede, die zich twee weken geleden nog zeer hoopvol over het gesprek had uitgelaten, was gisteren zelfs ontgoocheld. „Deze ervaring is niet erg In de loop van de dag van het noordwesten uit opklaringen, afgewisseld door enkele buien. Middagtemperatuur ongeveer 10 graden. Wind zuidwest, draaiend naar noordwest, ma tig, rond kracht 4. Morgen pe rioden met zon. Zon op: 7.36; onder: 17.10. Hoog water Schev.: 2.39 en 15.04; laag w.: 11.01 en 23.16. UTRECHT Automobilis ten in Utrecht en omgeving moeten voortaan hun rijbe wijs bij zich hebben. Als zij het papier bij aanhouding niet kunnen laten zien, volgt onverbiddelijk een bekeu ring. Volgens de Utrechtse officier van justitie mr. R. Behling zal de politie niet al leen in en om de Domstad, maar ook elders in het land strenger gaan optreden tegen het vergeten van het rijbe wijs. Tot nu toe mochten ver geetachtige automobilisten hun rijbewijs meestal later op het politiebureau komen to nen, maar dat kost te veel administratieve rompslomp. Bovendien kwam het volgens Behling steeds meer voor dat aangehouden bestuurders misbruik maakten van die mogelijkheid door valse na men op te geven. Alleen in echte noodgevallen, zoals bij ziekte of bevalling, zal de po litie de hand nog over net hart halen, aldus mr. Beh ling. Kostbaar schilderij ontvreemd DELFT Op de kunst- en antiekbeurs in museum Het Prinsenhof in Delft is gister middag een schilderij ter waarde van 200.000 gulden ontvreemd. Het is een klein doek van 26 bij 33 centimeter van de 17de-eeuwse Vlaamse hofschilder David Teniers de jonge, met als titel: „De ver zoeking van de Heilige Anto- nius". Van de dader ontbreekt elk spoor. De Haagse antiquair G. Cramer had het werk opge hangen in de informatiestand van Gerlach Internationaal Expediteurs. Hij zegt het in bruikleen te hebben van de Duitse eigenaar. Hij had het niet in eerste instantie voor de verkoop, maar als decoratie op de beurs hangen. Cramers dochter werkt bij Gerlach. Het schilderij was verzekerd. De betekenis van de woorden „roerend en onroe rend" kan - mits met elkaar in verband gebracht - het gemakkelijkst worden aangeduid met: los en vast. Alles wat los en vast zit valt dus onder deze twee begrippen. Een krant is dus duidelijk los, een huis vast. De kunst van de schrijver van dit stukje is nu, die twee zaken dichter bij elkaar te brengen. Om te beginnen wordt dat gemakkelijker door, di rect nadat u de Leidse Courant, zogenaamd „los", hebt gekocht deze mee naar huis te nemen. Het in vullen van onderstaande bon leidt dan eerst tot een kortstondige los-vaste relatie. Maar wie vandaag ook nog onze bedrijfsonroerend goed-bijlage leest kiest snel voor een vast abonnement. Dat staat als een huis. >3eweld in Karachi Bij rellen tus sen twee et- ïische groe- >eringen in le Paki- itaanse stad Karachi zijn jisteren ze- ter vijf men sen om het even geko- nen. Op de oto het meulende i/rak van een )us, die bij ie rellen in irand werd lestoken. PARIJS Het Franse ministerie van buiten landse zaken heeft ge ruchten tegengesproken, als zou de vrijlating op handen zijn van enkele westerse gijzelaars in Li banon. Het radiostation ,,De Stem van Libanon"» meldde gisteravond dat twee Franse en zes Ame rikaanse gijzelaars zouden worden vrijgelaten, in ruil voor de vrijlating door Frankrijk van Georges Ibrahim Abdallah. De vrijlating van Abdallah zou het doel zijn geweest van de golf aanslagen in Parijs in sep tember. Het Franse dagblad Le Monde schreef eerder deze week, dat de Franse regering een akkoord heeft gesloten met de groep van Abdallah. Het bericht is door de Franse regering ten stelligste tegenge sproken. Geruchten als zou er schot zit ten in de pogingen de gijze laars vrij te krijgen werden versterkt, toen bekend werd dat Anglicaanse gezant Terry Waite zich opnieu in Beiroet bevindt. Waite, de persoonlijke gezant van de bisschop van Canterbury, Robert Runcie, heeft al eerder geprobeerd de vrijlating te bewerkstelligen van westerse gijzelaars in Li banon. Volgens Waite „is de zaak in beweging". In totaal worden in Libanon twintig buitenlanders vermist: acht Fransen, zeven Amerikanen, twee Britten, een Italiaan, een Ier en een Zuidkoreaan. Voorletters: Adres: Pqstcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging): Amsterdamse coffeeshop trefpunt van huurlingen voor Suriname AMSTERDAM Een Am sterdamse coffeeshop is een van de adressen, waar zich huurlingen kunnen aanmel den voor het Surinaamse Jun gle Commando van Ronnie Brunswijk. Dat blijkt uit de er- 'varingen van een van onze ^verslaggevers, die zich in de coffeeshop als huurling voor deed. Uit de gesprekken bleek 'onder meer, dat huurlingen in ^Suriname honderden guldens _per dag kunnen verdienen. En 'als Brunswijk onverhoopt niet ^bereid of in staat zou zijn te -betalen, „dan nemen we het. ^Dan is het: sorry, we willen Kvel een democratische staat, wnaar er waren voorwaarden, fen we zitten er met sterke jongens, dus kan er niks fout 'gaan. Je kunt alleen maar ver dienen", aldus de huurlingen [Tecruterende coffeeshophou der. Pag. 5: Huurling Suriname krijgt zeshonderd gulden per dag. MINISTER DE KORTE. Vaker beroep :doen op externe accountants DEN HAAG Minister De Korte van economische zaken verwacht, dat ook andere de partementen externe accoun tants zullen moeten inschake len voor het oplossen van ad ministratieve problemen. De minister zei dit, nadat be- ,kend was geworden dat hij het 'accountantskantoor Moret en Limperg heeft ingehuurd om orde op zaken te stellen bij de interne controledienst van Économische Zaken. Voor een bedrag van 2.3 mil joen gulden per jaar krijgt De Kerte de beschikking over hen accountants van Moret en Limpberg. Hij voorspelde dat het ministerie ook de komende tien tot twaalf jaar gebruik zal {noeten blijven maken van ex terne deskundigen. De eigen accountantsdienst is onderbe- jet en de overheid kan, gezien de betere arbeidsvoorwaarden <ie het bedrijfsleven biedt, lauwelijks mensen krijgen. •*l)e bewindsman ontkende ♦verigens dat Economische laken niet weet wat men uit leeft. Wel erkende de minister '■at de controle nadat uitgaven jedaan zijn „niet optimaal is", h zijn brief zegt De Korte terder toe dat voor de zomer •an 1987 het nog ontbrekende :<ccountantsrapport over 1986 ip tafel zal liggen. Inorme politiemacht lij Feyenoord-Ajax ÏOTTERDAM De Rotter- damse politie zet morgen liefst .350 manschappen in bij Feye noord-Ajax, inclusief 150 leden van de ME. Het is de grootste politiemacht die ooit bij een 'Nederlandse voetbalwedstrijd Op de been is gebracht. In ;foorgaande jaren braken er jond dit traditierijke duel al tijd ongeregeldheden uit tus- jen de aanhangers van beide flubs. PARAMARIBO Binnen het Surinaamse kabinet zijn spanningen ontstaan over het optreden van de minister van buitenlandse za ken, Henk Herrenberg. De kabinetsleden zeggen „moeite te heb ben met zijn functioneren". Oorzaken van de spanningen zijn het beleid van de minister in het algemeen, zijn veelvuldige buiten landse reizen en de wijze waarop hij zijn ministerie organiseert en meent te moeten leiden. Herrenberg wordt vooral verweten dat hij er niet in slaagt goede betrekkingen te onderhouden met de Vere nigde Staten, Frankrijk en Nederland, drie landen die vooral in de huidige situatie erg belangrijk zijn voor Paramaribo. Kritiek is er ook op zijn vele reizen. Sinds het nieuwe kabinet midden juli aan trad, is Herrenberg meer dan de helft van de tijd in het buitenland geweest. Hij is zelfs een keer op reis gegaan, ofschoon dat uitdruk kelijk was verboden. BRUSSEL De bordjes met „Halt - Douane" aan de binnengrenzen van de Europese Ge meenschap zullen wellicht al voor de komende zomervakantie verdwijnen. Ze worden ver vangen door blauwe verkeersborden met daar op de naam van het land dat men binnenrijdt. Om de naam van het land heen staan twaalf sterren, voor de twaalf lidstaten van de Euro pese Gemeenschap. Het vervangen van de bor den moet duidelijk maken dat er voor het per sonenverkeer in de EG eigenlijk geen sprake meer is van douanecontrole en dat EG-onder- danen in principe vrij door de hele Gemeen schap kunnen reizen. De bordjes met douane aan de grenzen van EG-landen met derde lan den blijven gewoon bestaan. daan, maar nu kan Pik de zeehond dan ook lezen. Het weekblad Moskou Nieuws schreet gisteren dat de zevenjarige rob uiteindelijk op de afdeling Karadag van het Biologisch Instituut van de Zuidelijke Zeeën in de Oek raïne zal worden opgeleid tot fotograaf, on derwaterinspecteur van buisleidingen en duikershulpje. Het dier is blijkbaar in staat om instructies te „lezen die hem dingen op dragen te doen, zoals het balanceren van een bal op zijn neus en het springen door een hoepel. Pik is al een helper van duikers, die onder meer gereedschap apporteert dat zij laten vallen bij herstelwerkzaamheden on der water. De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Naam: In een open envelop zonder postzegel opsturen naar de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. N B. Indien daartoe aanleiding bestaal. kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd. Halloween De maskers die gis teren in onder meer Attleboro in de Amerikaanse staat Massachusetts te luchten werden op gehangen (foto), kunnen weer voor een jaar de koffer in. Halloween (de vooravond van Al lerheiligen) is voor bij. In met name Groot-Brittannië en de Verenigde Sta ten is het traditie, dat kinderen de deuren langs gaan met maskers op en met een pompoen lampion in de hand, waarbij zij snoep en andere lekkernijen krijgen toegestopt. (Van onze sociaal- economische redactie) DEN HAAG Zoals al gemeen werd verwacht is het overleg tussen werkgevers, werkne mers en overheid, dat ooit bedoeld was om een breed sociaal akkoord (convenan)t af te sluiten, gisteravond totaal mis lukt. Men kwam niet verder dan een aantal beperkte technische af spraken over de bestrij ding van de werkloos heid. De voornaamste daarvan is, dat in periodiek terugkerend overleg bekeken zal worden of het terugdringen van de werkloosheid conform de doelstellingen verloopt. In dien nodig zullen dan extra maatregelen genomen wor den om de werkloosheid in 1990 inderdaad beneden de 500.000 te krijgen. Verder gaan overheid, werkgevers en werknemers praten over de concrete invulling van moedgevend. Het betekent geen stimulans voor de be strijding van de werkloos heid. Het klimaat is vandaag I niet verbeterd. Er bestaat kennelijk weinig creativiteit in de top van Nederland". Fractieleider Wim Kok van de PvdA noemde het kabi net een starre opstelling als eerste verantwoordelijk voor de mislukking. Volgens hem heeft de starre opstelling van het kabinet ten aanzien van het bevriezen van de uitkeringen het overlegkli- maat grondig heeft bedor ven. CDA-fractieleider Bert de Vries was de enige die niet van een mislukking wilde spreken. Hij had er begrip voor dat het kabinet niet volledig aan de verlan gens van met name de vak beweging tegemoet kon ko men. Minister De Ko ning van sociale zaken (links) en vice-voorzitter Stekelenburg van de FNV ge ven elkaar welis waar een hand, maar kijken vol ledig langs el kaar heen; teke nend voor het overleg. het jeugdwerkgarantieplan dat de jeugdwerkloosheid tot 21 jaar moet oplossen. Er komt ook overleg over scho ling en men zet gezamenlijk de schouders onder de be strijding van de enorme werkloosheid onder etnische minderheden. Het kabinet

Leidse Courant | 1986 | | pagina 1