5 Kombrink wil dat ook fiscus faillissement kan aanvragen Amsterdams duo verlangt naar familie" Kamer houdt vast aan minimumprijs mmi CDA wacht af lezers Waardering voor dood te negatief Belgische wapens )p illegale markt Afghanen met valse papieren toch toegelaten NNENLAND CcidócSotvtant VRIJDAG 31 OKTOBER 1986 PAGINA 5 (EN HAAG Van tijd tot tijd duiken in ons jnd illegale wapens op die in België blijken te jn gestolen. Daarnaast zijn er aanwijzingen dat rfeale wapenhandelaren incidenteel ook in de <Jirninele sfeer hun afzetgebied vinden. De mi nisters Van Dijk (binnenlandse zaken) en Kort- i^ls Altes (justitie) hebben, in antwoord op een %ie schriftelijke vragen vanuit de Tweede Ka- nfer, becijferd dat dit jaar (tot 1 oktober) in ons -"jnd in totaal 2.736 vuurwapens in beslag werden ïjnomen. De cijfers over de daaraan voorafgaan- 4 jaren waren respectievelijk 4.478 (in 1984) en eB29 (in 1985). In de antwoorden wordt de invoe- 1yig van de nieuwe lange wapenstok verdedigd, efearmee kan een aanvaller op een afstand wor- )n gehouden, kunnen slagen, schoppen en mes- -éken worden afgeweerd. Boek „De elite zwijgt" uit de handel genomen HOUTEN Het boek „De elite zwijgt" van de journalisten Salverda en Runder kamp is gisteren direct na verschijnen weer uit de handel genomen. Volgens een woordvoerder van de uitgever Unieboek is de maatregel getroffen vanwege één minder zorgvuldige passage in het boek. Het gaat om de zin waarin beweert wordt dat de aannemer Keenink, betrokken bij de APB-affaire, is veroordeeld wegens valsheid in geschrifte. „Ons bleek dat hij weliswaar heeft toegegeven valsheid in geschrifte te hebben gepleegd, maar hij is daarvoor niet veroordeeld", aldus de M woordvoerder. „De elite zwijgt" is van- De president van do Rekenkamer fTKordes (middéri)nam gisteren daag uit de boekhandels teruggehaald en het eerste exemplaar van „De elite zwijgt" In ontvangst uit handen zal eind volgende week gecorrigeerd weer van de auteurs L. Runderkamp (links) en F. Salverda. op de planken liggen. Minder personeel voor zwakzinnigen ERMELO Het aantal bewo ners van zwakzinnigeninrich tingen is tussen 1982 en 1985 met 1100 toegenomen, terwijl het aantal personeelsleden met 200 is verminderd. Puur in aan tallen is het personeelsbestand weliswaar toegenomen, maar door de arbeidstijdverkorting is het aantal „werkbare uren" verminderd. Door het toenemen van het aantal parttimers in de zwakzinnigenzorg moeten er vaker diensten worden overge dragen en dat kost extra tijd. Verder is er meer personeel no dig tengevolge van de vergrij zing van de bewoners en ver kleining van de groepen. iDEN HAAG Voor de Jtweede keer in betrek kelijk korte tijd heeft •jeen lid van de Tweede- j-Kamerfractie van de JPvdA een initiatief-wets- Diontwerp ingediend om eieen gat in onze belas tingwetgeving te dich tten. Hans Kombrink wil elde fiscus de mogelijkheid 5, bieden iemands faillise- ment aan te vragen. i „Eigenlijk is het een dood- Ij eenvoudige en allerminst omstreden zaak. Alle rechts geleerden van de meest uit- 'jeenlopende politieke overtui- 1 gingen en maatschappelijke ^opvattingen zijn het er al lang met elkaar over eens dat 'J de fiscus de mogelijkheid 5I moet hebben om het faillise- U ment aan te vragen van ie- ®j mand die belastingschulden n heeft. Er is echter een rechts- j college dat anders oordeelt 9 en die mogelijkheid al jaar en fj dag tegenhoudt. Maar dat is i| toevallig wel de Hoge Raad !j der Nederlanden, ons hoogste i rechtscollege". l\ „De Hoge Raad vindt al sinds T 1933 dat de invorderingswet 1 op grond waarvan de belas- tinginspecteur aan zijn geld komt, niet de mogelijkheid biedt aan de ontvanger van 's rijksbelastingen om in ui terste nood iemand faillisse ment aan te vragen. De Raad gaat ervan uit dat als de wet gever dit wel had bedoeld, hij dat ook uitdrukkelijk had moeten vastleggen. Dat is nooit gebeurd en dus staat de fiscus machteloos. Ieder an der kan wel in het uiterste geval een ander failliet laten verklaren, maar uitgerekend de fiscus niet. Even zag het er in de jaren vijftig naar uit dat het toch zou kunnen, toen rechtbanken en ge rechtshoven om leken te gaan, maar in 1975 heeft de Hoge Raad zijn standpunt uit 1933 ondanks alle kritiek daarop nog eens herhaald". Volgens Hans Kombrink be tekent dat in de praktijk bij voorbeeld dat de fiscus niets kan doen tegen een slimme koppelbaas die via handige constructies zelf een bij standsuitkering geniet en in een dure villa woont die op naam staat van de kinderen met een inventaris die aan zijn ouders toebehoort. Er valt nergens beslag te leggen en het laatste redmiddel, een faillissement, is wettelijk on mogelijk. Er is alleen een ingewikkelde omweg denkbaar, bijvoor beeld via samenwerking met de bedrijfsverenigingen, die wel het faillissement van een belastingplichtige kunnen vragen. Maar dat blijkt in de praktijk ook niet altijd even makkelijk, omdat niet alle bedrijfsverenigingen tot die medewerking bereid zijn. Bo vendien komt het nog wel eens voor dat er dan heel ge richt wordt betaald: wel aan de bedrijfsvereniging en niet aan de fiscus. DEN HAAG De PvdA-fractie in de Tweede Kamer meent dat de belastingdienst de bevoegdheid moet krijgen het faillis sement van een belastingschuldige aan te vragen. Maar, in te genstelling tot wat Hans Kombrink verwacht, is het CDA he lemaal niet zo enthousiast. Volgens de eerste woordvoerder financiële zaken van de CDA-fractie, Marius van Amelsvoort, dreigt het „toch vrij zware instrument van het initiatief-wets voorstel aan dezelfde inflatie onderhevig te worden als het parlementaire middel van de motie". Van Amelsvoort zegt graag eerst het wetgevingslijstje van staatssecretaris Koning te willen afwachten. Waarom heeft de wetgever nooit iets gedaan om dit eu- vel te verhelpen? Kombrink: „De oudste toe zegging die ik me kan herin neren dateert van 1982. Toen werd al in een fraudebestrij- dingsnota aangekondigd dat de invorderingswet op dit' punt zou worden herzien. Die toezegging is sindsdien alleen maar herhaald, maar het is er toch nooit van gekomen. Dat zit hem waarschijnlijk in het feit dat de aanpassing van deze wet meer omvat dan alleen maar het schep pen van deze mogelijkheid. Dat maakt het nogal com plex, maar daardoor blijven simpele wijzigingen als deze te lang liggen. Het ziet er op dit moment nog steeds niet naar uit dat er snel een wets ontwerp van de regering te verwachten is. Wij vinden dat niet langer kan worden gewacht op een totale herzie ning van de wet en dat dit punt er nu met voorrang uit gelicht moet worden". Wat levert het de schatkist op? „Rapporten van de regering zelf laten zien dat er honderd miljoen gulden mee gemoeid is. In een tijd waarin weer pijnlijke bezuinigingen moe ten worden doorgevoerd, vind ik het onverantwoord zoveel geld te laten zitten op plaatsen waar dat niet thuis hoort. Vooral niet als de wet Kombrink: de fiscus schiet er honderd miljoen bij in, nu de belastingdienst niet zelf een faillissement kan aanvragen bij belastingschuld. zo simpel is aan te passen, zonder dat de belastingplich tigen bang hoeven te zijn dat het slachtoffer worden van de willekeur van de fiscus. De Ontvanger is aan strenge instructies gebonden die daartegen waarborgen". Komen er nog meer voorstel len van de PvdA om dit soort gaten te dichten? „We gaan niet in dit tempo door. Ik denk dat we eerst eens moeten wachten op het lijstje met plannen voor wet geving dat de staatssecretaris ons heeft beloofd en voorts ben ik benieuwd naar het oordeel van de Raad van Sta te over onze voorstellen. Met de vier voorstellen die we de laatste maanden hebben ge daan richtten wij ons vooral, op die zaken waar toezeggin gen over zijn gedaan door de regering, maar waar deze be loften niet werden nageko men. Waar niemand in Ne derland de wenselijkheid van deze wetswijziging bestrijdt, kan ik me niet voorstellen dat we voor dit voorstel geen brede steun zouden kunnen krijgen". ARJEN BROEKHUIZEN ADVOCAAT VERDACHTEN HEINE KEN: (Van onze correspondent Bob van Huet) PARIJS De Heineken-ontvoerders Holleeder en Van Hout worden waarschijnlijk vandaag nog of maan dag aan Nederland uitgeleverd. Dat heeft de Franse advocate van het tweetal, mevrouw De Jongh-Dunand in Parijs gezegd. Holleeder en Van Hout die ervan worden verdacht de hand te hebben gehad in de ontvoering van biermagnaat Heineken en diens chauffeur Doderer hadden tot woensdagavond de tijd te gen het uitleveringsbesluit van de Franse Justitie-minister Cha- landon en premier Chirac in beroep te gaan. Dat is niet gebeurd: het Amsterdamse duo wil terug naar Nederland. De Jongh: „Ze verlangen terug naar hun familie en willen voor al daarom naar huis. Ze zitten hier heel geïsoleerd. Eigenlijk kun je zeggen dat ze sinds 29 februari 1984 vastzitten: in gevan genissen en onder zeer strenge bewaking in hotels. Dat laatste is iets voor de Nederlandse advocaten om te bepleiten als eventue le aftrek". Vanuit puur juridisch standpunt bekeken zegt mr. De Jongh het jammer te vinden dat Holleeder en Van Hout niet in beroep zijn gegaan. „Maar ja, de verdediging zit niet in de gevangenis Fleu- ry-Merogis. Het is leuk te zeggen dat het een unieke zaak is zo lang je zelf buiten die muren zit. Menselijke overwegingen heb ben de doorslag gegeven". Om het al dan niet uitleveren van de beide Nederlanders is veel te doen geweest. Op grond van een uit 1895 daterend Frans-Ne derlands uitleveringsverdrag had de Franse Raad van State aan vankelijk beslist dat het tweetal alleen wegens „schriftelijke be dreiging" aan ons land zou mogen worden uitgeleverd. Daar voor zouden ze maximaal vier jaar kunnen krijgen. Vrijheidsberoving Het verdrag voorzag niet in wederrechtelijke vrijheidsberoving ofwel de ontvoering van biermagnaat Heineken en diens chauf feur Dodwrer, die Holleeder en Van Hout juist wordt aangere-, kend. Voor ontvoering staat in Nederland een maximale straf van twaalf jaar. De Nederlandse regering trok daarop het ver zoek om uitlevering in. Toen Frankrijk echter het Europese uit leveringsverdrag ondertekende, waarin ontvoering wel is opge nomen, diende ons land een nieuw verzoek in om uitlevering. De raadkamer van Parijs oordeelde daarover positief. Mr. De Jongh zegt „geshockeerd" te zijn geweest over de aan dacht die de zaak in Nederland heeft gekregen. „Die jongens is verweten dat ze niet meteen zijn teruggekomen naar Nederland en hun recht hebben laten gelden. Ik vind het normaal dat ie mand die in zo'n zaak verwikkeld is alle rechtsmiddelen ge bruikt die hem ter beschikking staan. Of het Nederlandse rechtsgevoel, zoals is beweerd, werkelijk is aangetast als ze vier in plaats van twaalf jaar zouden krijgen, weet ik niet. Het Ne derlands volk moet weten dat het strafrecht zo is dat je in het ene geval twaalf jaar krijgt en in het andere inderdaad vier. Aan de regels van het recht moeten we ons houden". De advocate zegt teleurgesteld te zijn over de politieke druk die vanuit Nederland op Frankrijk zou zijn uitgeoefend om haar cliënten wegens ontvoering uitgeleverd te krijgen. „Noem het beestje maar bij zijn naam. Waarom wilde geen enkel land Hol leeder en Van Hout opnemen en waarom werd het uitleverings verdrag veranderd? Natuurlijk is er politieke druk geweest, ter wijl we allemaal hebben geleerd dat er een scheiding moet zijn tussen de wetgevende, de uitvoerende en de rechterlijke macht". ^EN HAAG De Tweede Kamer vindt dat de rege- ing het recht moet behouden in uitzonderlijke geval- en minimumprijzen voor te schrijven voor bepaalde irodukten. Zo'n richtlijn is bedoeld om de producent de detailhandel te beschermen tegen oneerlijke con- brrentie. De regering hecht er niet langer aan zelf een minimumprijs te kunnen instellen en wil dit overlaten kan het bedrijfsleven. )e drie grote fracties in de Tweede Kamer dienden gisteravond 'en gezamenlijk voorstel in om het instrument van de mini mumprijs te handhaven in de Wet Economische Mededinging. 'DA, PvdA en VVD vinden dat de overheid via de minimum- rijs moet kunnen blijven ingrijpen als grote verstoringen in een idrijfstak dreigen. Die kunnen bij voorbeeld optreden als ge lig van de invoering van nieuwe distributiesystemen in de de- ilhandel. Er kan dan een prijsoorlog ontstaan tussen geavan- ?rde bedrijven en de meer traditionele.' Kamer stemt wel in met een verbod op collectieve vormen in verticale prijsbinding. De producent schrijft de handel dan ior een artikel niet beneden een door hem vastgestelde prijs te •rkopen. De Kamer is het eens met de regering dat dit de con- rrentie belemmert. Verticale prijsbinding mag nog wel als het Igemeen belang dat vereist. -n £x*yCx£JLxu. y y,:{JzJÊÈÊÊÉÈÊL<} m De groep Afghanen wacht In de hal van Schiphol af wat er met ze zal gebeuren. SCHIPHOL Een groep van 42 Af ghaanse asielzoekers, onder wie enkele kinderen, is het gisteren gelukt op Schip hol te worden toegelaten, hoewel ze valse reisdocumenten en visa hadden. Even te voren hadden ze aan boord van het vlieg tuig ruzie gemaakt met de marechausse die hun papieren kwam inspecteren, tie. Daarbij zouden enkele klappen over en Vier Tamils zijn vannacht verdwenen uit weer zijn gevallen, waarbij niemand letsel het verblijf voor asielzoekers op Schiphol, opliep. Het is nog niet bekend wat er met Even daarvoor hadden ze hun asielaan- de vluchtelingen zal gebeuren. Ze zijn gis- vraag ingetrokken, teravond laat wel gehoord door contac tambtenaren van het ministerie van justi- SUSKE EN WISKE DE GLANZENDE GLETSJER Butje rond ai draaien te rerhofen en dan li er altijd een by die wat meer durltOaat ieU meemaken c) Standaard Uitgeverij, Antwerpon-Weesp. Brieven graag kort en duidelijk geschreven De redactie behoudt zich het recht voor ingezon den stukken te bekorten. Medemenselijkheid Graag wil ik hulde brengen aan de jonge donkere vrouw, die zich maandagavond 27 ok tober over een bejaarde vrouw ontfermde, die in bus 130 (van Delft naar Den Haag CS) niet goed werd. Ze hielp de vrouw rechtop, ondersteunde haar en toen de vrouw moest overge ven, hield ze een plastic zak voor haar mond en toen die gevuld was een tweede. De be jaarde vrouw had een grote steun aan haar en geen van de buspassagiers had op die ma nier overlast, omdat de jonge vrouw de plastic zakken later ook nog keurig de bus uit bracht. Een andere vrouw, die er in de buurt zat ging ergens anders zitten. Een aantal jonge vrouwen achter in de bus maakten opmerkingen als: „Nou, ik zou nooit helpen; lek ker fris. Daar word je zelf ook misselijk van". De behulpzame vrouw stapte zelfs met de be jaarde de bus uit om haar naar huis te brengen op de Eras- musweg. Toen de buschauf feur en de jonge vrouw de zie ke uit de bus hielpen hadden de jonge dames achterin de grootste lol en maakten er on smakelijke, misselijkmakende grappen over. Deze dames zouden een voorbeeld kunnen nemen aan de jonge vrouw die wel wat menselijk gevoel toonde tegenover een mede mens in de ellende. Mr. H. M.E. van Wingerde, DELFT. Miljardendans In Televizier Magazine wer den we geconfronteerd met de miljarden die niet gecontro leerd kunnen worden door de hoofden van de inspecteurs bij gebrek aan personeel dat bij „bosjes" naar het bedrijfsleven gaat, waar betere salarissen worden betaald. Ook de tegen werking bij de ministeries kwam ter sprake. De rekenka mer kan eveneens door gebrek aan mensen zijn taak niet naar behoren uitvoeren en heeft daardoor onvoldoende contro le op de miljarden/miljoenen uitgaven. Geef deze mensen meer personeel en meer macht, ze verdienen hun geld ruimschoots terug! Laat 1 van de ontdekte „fouten" ten goede komen aan de betref fende inspecteurs en 1 aan de verschillende sociale instel lingen. Laat de Rekenkamer alle „ongerechtigheden" pu bliek mogen maken in de kranten. Laat eerst bekend worden hoe de „ministerie- kassen" erbij staan lie treffende uitgaven/inkomsten en ver plichtingen vóór de volgende begroting wordt gepresen teerd. Het is verschrikkelijk voor de burger die belasting betaalt, nóg verdrietiger voor de sociaal-armen die hun uit kering zien verminderen, te vernemen hoe het geld „weg gesmeten" wordt door onze re PROF. DUPUIS BIJ AMBTSAANVAARDING: LEIDEN „De dood van één individu behoeft niet in strijd te zijn met op het leven gerichte moraal". Dr. He- leen M. Dupuis zei dit vanmiddag in de rede „Zoeken naar het goede leven" waarmee ze haar ambt van bij zonder hoogleraar in de medische ethiek aanvaardde aan de Leide universiteit. Deze leerstoel is tot stand ge komen op initiatief van de medische faculteit. Volgens mevrouw Dupuis, oud-voorzitter van de Nederlandse Vereniging voor Vrijwillige Euthanasie, wordt in onze moraal de dood wel erg negatief gewaardeerd, zonaer er rekening mee te houden dat de dood in bepaalde situaties niet de grootste vij and en voor sommigen zelfs zeer welkom is. Ook bij beschou wingen over de rol van de geneeskunde in de samenleving, over de doelstellingen van de gezondheidszorg en over diverse me- disch-ethische dilemma's is volgens haar de vraag aan de orde of èlk sterven rampzalig is. Als we allen op redelijke gronden kun nen vaststellen dat gehandicapte pasgeborenen in leven blijven die geen leven zullen hebben, mag dit dan geen consequenties hebben voor onze moraal en ons handelen, zo vroeg ze zich af. „Het is vreselijk en afschuwelijk als kleine kinderen sterven, maar is het laten of zelfs doen sterven daarom immoreel?" De schaarste aan leven en de alomtegenwoordigheid van de dood die de mensheid vroeger hebben geteisterd, zijn misschien vervangen door een omgekeerde situatie, zei Dupuis. Ook dat zal moeten worden bedacht bij het herzien van de vroegere klassieke (medische) moraal. „De dood is een ramp, maar het leven soms meer", aldus Dupuis. Het hoort volgens haar bij de creativiteit en de durf die nodig zijn om morele regels aan kritiek te onderwerpen, dat ook de principes ten aanzien van het sterven en doen sterven worden onderzocht, „althans wanneer zij verpletterend dreigen te wer ken". Dupuis kantte zich tegen het klakkeloos en kritiekloos handha ven van morele regels. Die regels zullen steeds moeten worden getoetst geerders. Kiezers, vraag aan de door u gekozen leden in de Tweede Kamer verantwoor ding van dit beleid en afdoen de maatregelen voor herha ling. A. Brouwer, VOORBURG. Haagse Bos Haagse gemeenteraadsleden tonen zich diep geschokt over de gepleegde gruweldaad te gen een 85-jarige vrouw in het Haagse bos. Dat wel! Maar verder reageren ze met geze ver, verwijzing naar een mars route, zoeken naar wat de mo tieven zijn van deze crimine-' len, zelfs afwijzing van ver hoogde surveillance etc. Daar mee komen we er niet en gaan we voorbij aan de ellende en pijn van de slachtoffers. De burger zal juist met een inten sievere surveillance gebaat zijn. Wanneer het raadslid P.J. den Duik spreekt over een politiestaat, dan moet hij Oost waarts kijken en tevens den ken aan de bezetting van ons land in 1940-'45. Tóén was Ne derland een politiestaat! Een land, met een goed opgeleid en uitgerust politieapparaat met voldoende mankracht, is geen politiestaat. Wij hebben dit ge woon nodig. Ik vraag mij af of, wanneer bij mensen die zo'n standpunt innemen, „slechts" één oog dichtgeslagen zou worden, zij met het overblij vende oog deze zaak nog op dezelfde manier zouden be zien. Ik denk dat zij met dit soort verhalen niet behoeven aan te komen bij de slachtof fers van dergelijke laffe aan slagen. En zeker niet bij mij! J. den Elzen, DEN HAAG. GRATIS ELKE WOENSDAG DE m BIJLAGE Bil UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS,MUZIEK THEATER, RECREATIE, EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA

Leidse Courant | 1986 | | pagina 5