Acht Mei Beweging ondervindt gevolgen polarisatie Verkeerde conclusies aan tafel Cerdóc Soman1 Ceidóc Souiant ACTIE VOOR DAGBOEK ANNE FRANK IN VS kerk wereld ICTO-voorzitter wil na vertrek adviseur blijven Bode treedt uit bedrijfspastoraat Vaticaan veroordeelt homoseksueel gedrag Nieuw bloed in Haags toneef' Gerechtvaardigd initiatief uveer ACHTERGROND VRIJDAG 31 OKTOBER 1986 PAGINA 2 De Anne Frank Stichting in New York neemt in een verkla ring krachtig stelling tegen pogingen van fundamentalistische christelijke groeperingen in de Verenigde Staten om het Dag boek van Anne Frank uit het leerprogramma van de openbare scholen in Amerika te weren. De verklaring is een reactie op een geruchtmakende uitspraak van een federale rechter in het stadje Greeneville in de stSat Tennessee op 24 oktober. Die be paalde daar dat kinderen, wier ouders godsdienstige bezwaren hebben tegen het onderwijs in wat zij noemen „anti-christelijk seculair humanisme" niet verplicht zijn deel te nemen aan les sen waar onderwerpen als de Renaissance. Leonardo Da Vinei, de evolutietheorie van Darwin en het Dagboek van Anne Frank aan de orde komen. De bezwaren die tegen het Dagboek van Anne Frank worden aangevoerd, houden in dat Anne Frank in haar dagboek alle religies op één lijn stelt, hetgeen volgens de gekwetste ouders een belediging is van het chris tendom. De Anne Frank Stichting in New York deed een beroep om het dagboek als een integraal onderdeel van het onderwijs op de Amerikaanse openbare school te handhaven. „Alleen neo nazi's hebben geprobeerd het dagboek te bannen", aldus een woordvoerder van de Stichting. „Het uitbannen van censuur is één van de belangrijkste garanties tegen herhaling van het soort vervolgingen dat het lot van Anne Frank heeft beze geld". zo voegde hij er aan toe. Ouderdom is een goede reclame Ralph Waldo Emerson „Ik vind het jammer dat wij altijd in het nieuws komen door problemen met de bisschoppen. De doelstellingen die we als Acht Mei Beweging na streven, raken daardoor onderbelicht." Dat zegt mevrouw Wies Stael-Merkx, voorzitter van de Acht mei bewe ging. in een gesprek naar aanleiding van de brief van vorige week van kardinaal Simonis. Deze zegt daarin bereid te zijn tot een gedachtenwisse- Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Bergeyk A. van der Stelt, kandidaat aldaar, die dit be roep heeft aangenomen. Bedankt voor Op- en Neder-Andel W. Arke- raats te Giessendam-Neder-Har- dinxveld. Gereformeerde Kerken vrljge- Beroepen te Bodegraven-Woerden drs. J.P. van Bruggen, kandidaat te Hardenberg. Nederland* Gereformeerd* Kor- ling met de Acht Mei Be weging. De Acht Mei-beweging werkt volgens mevrouw Stael- Merkx momenteel al volop aan de nieuwe manifestatie die volgend jaar zaterdag 9 mei gehouden wordt. Aan deelnemers is gevraagd ge loofsbrieven op te stellen voor mensen in de Derde Wereld of uit hun directe omgeving. Deze brieven moeten uiteindelijk uitge beeld worden in de vorm van zogenaamde hongerdoeken, die dan op de manifestatie van de Acht Mei Beweging zullen worden getoond. Volgens mevrouw Stael- Merkx dreigt de doelstelling van de Acht Mei beweging uit het zicht te raken door de kerkelijke polarisatie waarin de beweging wordt betrok ken. De Acht Mei Beweging heeft een tegenhanger gekre gen in de groep rond de Twentse hoogleraar Groot Wassink die het contact tus sen de rooms-katholieken. in het bijzonder met hun bis schoppen wil herstellen. Bepaalde organisaties zoals het Katholiek Vrouwengilde die als participant van Acht Mei zouden willen toetreden hebben afgehaakt, juist als gevolg van deze polarisatie, zo stelt mevrouw Stael- Merkx. Ook uit andere hoek JANSSEN VAN RAAY NAAR EUROPEES PARLEMENT ..Zodra er een waardige op volger is gevonden, leg ik de hamer neer als voorzitter van het Icto (Interkerkelijk comité tweezijdige ontwape ning). Ik hoop wel dat het bestuur mij daarna de eer vergunt te worden benoemd in de raad van advies, zodat ik toch mijn steentje aan het Icto zal kunnen bijdragen zonder in de hitte van de dag te hoeven werken". Dat heeft mr. J. L. Janssen van Raay desgevraagd mede gedeeld. Zijn positie in het ICTO is ter discussie komen te staan nu hij als opvolger is aangewezen voor mevrouw mr. Y.M.C.T. van Rooy. de nieuwe staatssecretaris van economische zaken in het Europeees Parlement. „Zij heeft me een donders plezier gedaan", aldus Janssen van Raay. ..want mijn ideaal is steeds Europa geweest". Afgelopen voorjaar werd de positie van Janssen van Raay al ter discussie gesteld door vier bestuursleden, maar zij kregen weinig steun uit de achterban. Zij verweten de voorzitter onder meer eigen zinnig optreden, een koers richting Oud Strijders Legi oen. een goedkope verdedi ging van SDI, ultra-rechtse politiek en een kerkelijke on geïnteresseerdheid. komen geluiden dat deze po larisatie niet op prijs wordt gesteld. De Samenwerking Nederlandse Priester Reli gieuzen (SNPR) staat in prin cipe zeker niet afkerig tegen over Acht Mei, maar heeft vorig maand intern opnieuw besloten de handen vrij te houden. Bovendien kwam ze toen met een zeer gematigde reactie op het ontslag van abt Baeten uit de bisschoppelijke beleidsadviescommissie naar aanleiding van Baetens ge wraakte voorgaan in de eu charistieviering tijdens de Acht mei manifestatie in 's- Hertogenbosch. Deze reactie week qua toon nogal af van een eerdere verklaring van de SNPR. De Acht mei Beweging telt momenteel negentig dragen de organisaties en instellin gen die als participanten be kend staan. Van een duidelij ke groei is in ieder geval geen sprake. Volgens me vrouw Merkx moet opnieuw benadrukt worden dat de Acht mei beweging vooral wil laten zien wat er aan goe de dingen leeft aan de kerke lijke basis. Mensen kunnen daaruit inspiratie putten, zo als overduidelijk is gebleken op de PIP-manifestatie in Den Haag en de laatste bij eenkomst in 's-Hertogen- bosch. Manieren van gelo ven In de brief van 8 juli waarin de Acht Mei Beweging naar aanleiding van het ontslag van abt Baeten opnieuw vroeg om een gesprek met het episcopaat, werd de bis schoppen gevraagd om te le ren gaan „met verschillende manieren van geloven". Wat mevrouw Stael-Merkx betreft is dit een van de voornaamste agendapunten die de Acht Mei Beweging in het komende gesprek met de bisschoppen wil inbrengen. In het antwoord van de kar dinaal is daarover overigens niets terug te vinden. Zij zegt teen moeite te hebben met imonis' opmerking dat voor het ondernemen van activi teiten door de basis de struc- Wies Stael-Merkx turele band met de plaatselij ke bisschoppen helder moe ten zijn. De vrees van de bis schoppen was namelijk dat zij in de activiteiten van de Acht Mei Beweging buiten spel zouden worden gezet. Over de agendapunten die de kardinaal in zijn brief voor stelt o.a. het volk Gods. het bisschoppelijk beginsel, gelovige mondigheid en geza menlijk beraad zegt me vrouw Stael-Merkx dat deze wel een erg hoog theologisch niveau hebben. Belangrijk is volgens haar vooral ook na te gaan hoe het komt dat er zo'n kloof is gegroeid tussen bisschoppen en de basis. Een element dat daarbij als ver klaring zou kunnen dienen is het feit dat „mensen in de sa menleving mondig zijn ge worden en die mondigheid willen ze niet afleggen wan neer ze in de kerk komen". De voorzitter van de Acht Mei Beweging waardeert het overigens ten zeerste dat over de opzet van de brief van de kardinaal goed is na gedacht. Zij gelooft evenwel dat het een illusie is te ver wachten dat beide partijen nu snel tot elkaar zouden kunnen komen. Zij verwacht ook dat er wel enige maan den over heen zal gaan voor dat de Acht Mei Beweging met de bisschoppen aan tafel zal zitten. Eerst zal een voor bereidingsgroep van start moeten gaan om de onder werpen die voor beide partij en van belang zijn goed hel der te krijgen. Mevrouw Stael-Merkx: „Belangrijkste is dat we zicht krijgen op de 1 oorzaken van de wrevel van de afgelopen tijd en dat het gesprek, dat vorig jaar in het slop was geraakt verder gaat." PAUL VAN VELTHOVEN NA CONFLICT MET KARD. SIMONIS Herman Bode heeft zich te ruggetrokken als adviseur van het bestuur van het be drijfspastoraat in het aarts bisdom Utrecht. Het aartsbis dom weigert elke medewer king zolang Bode als voorzit ter functioneert. Dit heeft Bode, oud-vice-voorzitter van de FNV. gisteren medege deeld. Het aartsbisdom had laten weten dat in verband met de bestuursperikelen vacatures in het bedrijfspastoraat niet vervuld zouden worden en geen medewerking aan de vervanging van aftredende besuursleden in plaatselijke besturen verleend zou wor den. Een boze Bode kwalificeerde het optreden van het aarts bisdom als dat van de inqui sitie. „Alleen hebben ze nu geen brandstapels meer". Kardinaal Simonis, aartsbis schop van Utrecht, weigerde vorig jaar juni Bode te benoe men tot voorzitter van het bedrijfspastoraat. omdat hij zich te negatief over de kerk zou hebben uitgelaten. De raad van het bedrijfspas toraat hield echter „om rede nen van geloofwaardigheid binnen een gespleten kerk" vast aan Bodes benoeming en Bode trad op als deskundige en functionerend voorzitter. Het Vaticaan heeft gisteren in een nieuw document homosek sueel gedrag als moreel verwerpelijk veroordeeld. De Vati caanse congregatie voor de geloofsleer, die waakt over de zui verheid van het rk geloof, stelt in een „schrijven aan de bis schoppen over de pastorale zorg aan homoseksuelen" dat haar duidelijke opvattingen hieromtrent niet veranderd kunnen worden. Homoseksuele geaardheid is op zich nog geen zonde, aldus het document, maar wel homoseksuele handelingen. Het is de eerste maal dat het Vaticaan uitsluitend over homo- séksualteit een document heeft uitgegeven. In 1975 werd dit vraagstuk behandeld in een document over verschillende as- pekten van de seksualiteit. Het nieuwe stuk is bedoeld om on juiste interpretaties inzake homoseksualiteit, die ook diep in de kerk zijn binnengedrongen, aldus het document uit de we reld te helpen, met name wordt het optreden gelaakt van ho mogroepen die goedwillende priesters voor zich probneren te winnen. In het document wordt overigens ook discriminatie van homoseksuelen afgekeurd. Handtekeningenactie in VS tegen hulp aan contra's Als een „prachtig resultaat" heeft het kerkelijk solidariteitsco- mité voor Nicaragua ..Getuigen voor de vrede" in de Verenig de Staten het resultaat betiteld van zijn handtekeningenactie tegen Amerikaanse steun voor de contra's in Nicaragua. Deze actie. ..Gewetenscampagne" genaamd, heeft drie maanden ge lopen onder leden van kerken en joodse gemeenten en er zijn 250.000 handtekeningen geplaatst. In de oproep werden kerk leden en joden gemaand hun profetische stem te verheffen op grond van geweten en moraal tegen de hulp aan de rebellen tegen het sandinistische bewind, „welke hulp duizenden Nica- raguanen ter dood veroordeelt en de ziel van de Verenigde Staten vergiftigt". Gedenknummer Marga Klompé Het secretariaat van de rooms-katholieke kerkpro vincie in Utrecht heeft een speciale uitgave verzorgd van het informatiebulletin 121 waarin een groot aantal per soonlijkheden de deze week overleden Marga Klompé herdenken. Achtereenvol gens komen aan het woord de kardinalen Alfrink, Wille- brands en Simonis. Secreta ris-generaal dr. H. A. van Munster van de kerkprovin cie gaat in op het werk \ten Klompé voor de bisschoppe lijke beleidsadvisiecommisie, drs. Kaandorp bespreekt haar rol in het Landelijk Pastoraal Overleg. Andere medewerkers zijn onder an dere NOS-vice-voorzitter dr. A. van den Heuvel en oud minister van onderwijs dr. g. Veringa. Het nummer is voor f 3,50 verkrijgbaar bij het se cretariaat, postbus 13049, 3507 LA. Utrecht. Tel. 030 - 33.42.44. Onderzoekers blijven maar bezig om na te gaan waarom ouders hun kin deren naar een protes tants-christelijke of rooms-katholieke school sturen. Zo werden on langs gegevens gepubli ceerd over deze school keuzen in de provincie Utrecht. En opnieuw werden de resultaten ver minkt tot ongenuanceer de uitspraken en conclu sies. Maar, wat stond er écht in het desbetreffen de rapport? Het ging om een doctoraal scriptie van een drietal stu denten aan de Rijksuniversi teit Utrecht met als titel: „Ge wenst Basisonderwijs in de tweede helft van de jaren '80 in de provincie Utrecht". De samenvatting (naar ik aan neem door de schrijvers zelf gemaakt) luidde o.a. als volgt: „Uit de onderzoeksbevindin gen blijkt dat 66% van de ruim 730 ondervraagde ou ders geen of geen specifieke behoefte heeft aan religieus onderwijs voor hun kinderen. Nog geen 10 procent stelt ka tholieke vorming op prijs, 25 procent wenst protestants- christelijke scholing. Waar de overheid de scholen verdeelt naar geloofsrichting, vindt een overgrote meerderheid van de ouders bij het kiezen van een school de richting een minder belangrijk motief dan de kwaliteit. Conclusie: de planning van het onder wijs moet op een andere leest worden geschoeid". Als je echter niet alleen de sa menvatting, maar ook het rapport zelf leest, dan blijkt het een en ander heel veat ge nuanceerder en soms ook an ders in elkaar te zitten. Het rapport zelf In de provincie Utrecht kiest volgens het rapport 32% van de ouders voor protestants- christelijk onderwijs, 19% voor rooms-katholiek, 13% voor bijzonder-neutraal en 32% voor openbaar onderwijs (andere cijfers dan in de sa menvatting!). Er is ook gevraagd naar de soort vorming waar men de voorkeur aan geeft. Daar kwam uit, dat 25% kiest voor prot. chr. vorming. 9% voor r.k. vorming, 7% voor alge meen religieuze vorming, 31% voor algemeen menselijke vorming. 27% zegt dat er hier geen taak voor de school ligt maar voor de ouders en 1% wil helemaal geen vorming. Wat doen de auteurs nu met deze cijfers? Ze tellen bij el kaar op de 7, de 31, de 27 en de 1%. Uitkomst: 66%. En ze concluderen dan niet alleen dat die 66% geen behoefte heeft aan religieus onderwijs, maar daar wordt dan ook nog doodleuk de conclusie aan verbonden door allerlei publi cisten. dat die 66% dus eigen lijk kiest voor een openbare school. Kan men bijvoorbeeld zomaar zeggen dat die 31%, die voor algemeen menselijke vorming is. daarmee ook be weert dat die vorming niets met een levensbeschouwelijk uitgangspunt te maken heeft? En mag men de 7% voorstan ders van algemeen-religieuze vorming zomaar (ten bate van een graag geziene conclusie?) optellen bij hen die hier geen taak voor de school maar voor de ouders zien? Kortom: de 66% uit de samenvatting „die geen specifieke behoefte zou hebben aan religieus onder wijs" komt hiermee wel erg op losse schroeven te staan. Een andere zaak is de conclu sies die men uit het een en ander trekt. Kwaliteit Volgens de onderzoekers hechten de ouders meer aan de kwaliteit van het onder wijs dan aan de richting. Nu is kwaliteit, dat wordt ook ge-' zegd, een zeer moeilijk defi nieerbaar begrip. De schrij vers maken wat de scholen en hun kwaliteit betreft een on derscheid tussen repressieve enpermissieve scholen .meer strenge en meer vrije", zou je kunnen zeggen. Verder tussen scholen waar de leer stof meer centraal staat, en die waar het kind meer in het middelpunt staat. Ook onder scheidt men tussen traditio neel en vernieuwend onder wijs. Deze laatste categorieën tellen beide onder de ouders* ongeveer evenveel aanhan gers (39% en 37%). Er is ver der meer voorkeur voor re pressief dan voor permissief onderwijs. Al deze onderscheidingen hebben inderdaad met de kwaliteit van een school te maken. Wanneer de onder zoekers nu echter betogen dat er bij de planning van scholen meer naar kwaliteitskenmer ken moet worden gekozen, wijden zij er zelfs geen zin aan om aan te geven hoe dat dan zou moeten. Ik zou het ook niet weten. In de eerste plaats zijn de ver schillen tussen de bovenge noemde categorieën scholen vaak heel vaag, en je kunt ze zeker niet abstract-theoretisch gebruiken door ouders te vra gen, voordat een school ge sticht gaat worden: kiest u voor een traditionele of voor een vernieuwingsschool? Bo vendien, bij zo'n uitgebreid begrip als kwaliteit, heeft dat ook altijd met de identiteit van de school te maken. Wan neer de onderzoekers de rich ting van een school als criteri um los willen maken van de kwaliteitskenmerken, doen ze iets wat in het algemeen niet kan. Conclusies In plaats van nu verder uit te werken hoe bij scholenplan ning meer met de zogenaam de kwaliteitsverlangens van ouders rekening zou kunnen worden gehouden, komen de onderzoekers op grond van het bovenstaande met conclu sies, die werkelijk nergens op slaan. Ze concluderen gewoon (op grond van die voorkeur voor kwaliteitskenmerken?) dat het openbaar onderwijs dus onderbedeeld is. Nergens uit het onderzoek blijkt na melijk dat de Utrechtse ou ders meer openbaar onderwijs willen. Dat staat ook zeker niet voor een andere of betere kwaliteit! De schrijvers zetten zichzelf in feite lelijk te kijk. Hun ver haal voegt zich slechts prima in het papegaaien-circuit dat de Vereniging voor Openbaar Onderwijs al geruime tijd hardnekkig in stand houdt en dat een onderdeel is van een simpele en duidelijke belan genbehartiging. Dat je je daar in een doctoraalscriptie voor laat lenen.... Erwtensoep - flensjes met mandarijnevla (vegetarisch) Nodig voor twee: 250 g groene erwten, 8 dl water, zout, laurierblad, 250 g aardappelen, 1 winterwortel stuk knolselderij, 1 prei, 2 groentebouillontablettei ui. 15 g margarine, selderij, peterselie, ketjap, saus; 50 g bloem, iets zout, 1 groot ei, 2 dl melk, margarine; 2,5 dl gele vla (2,5 dl melk, 12 g custard, 15 g suiker), half blikje mandarijntjes, citroenessence naar smaak, poedersuiker. Was de erwten vanavond en zet ze met het water en weinig zout weg. Kook de groene erwten morgen in het weekwater met een laurierblad in anderhalf uur gaar. Voeg er de ge schilde en gehalveerde aardappelen en de gesnipperde wor tel aan toe. Laat de soep tien minuten koken. Doe er blokjes knolselderij, halve ringetjes prei en de bouillontabletten bij en laat de soep dan nog eens tien minuten zacht koken. Bak intussen de in dunne ringen gesneden ui langzaam goudbruin in de margarine en maak de groente op smaak af met zout, fijngeknipte selderij en peterselie. Stamp de gare aardappelen fijn in de soep. Maak de erwtensoep op smaak af met zout, ketjap of worcestersaus. Leg de gebakken ui op de soep, schep die er pas aan tafel door. Roer bloem, zout, ei en melk tot een glad en dun beslag en bak er flensjes (dat horen dunne en kleine pannekoeken te zijn) van. Laat de flensjes koud worden. Meng de vla met de meeste, wat kleiner gesneden, mandarijntjes en citroenessen ce. Leg middenop elk flensje een baan mandarijnevla. Rol de flensjes voorzichtig op en leg de rolletjes naast elkaar op een schotel. Garneer de flensjes met de achtergehouden mandarijntjes en dien ze vers bestrooid met poedersuiker op. JEANNE De Haagse Comedie weg. Een nieuw toneelgezelschap in[r Residentie. Vanaf 1988. Een bericht met schokeffect, wP< het gezelschap zal volgend seizoen zijn veertigjarig bestie vieren en ieder die zich een beetje Hagenaar voelt of voer moet toch ooit trots geweest zijn op het gezelschap dat wijj^ Cees Laseur en Paul Steenbergen in 1947 oprichtten op[o resten van het Residentie-toneel. „Het mooiste ensembles^ in Nederland" gold jarenlang als het vaste predikaat voor!1 voorstellingen. r -pv >F UE laatste jaren beukten golven van kritiek tegen het va" stuk van het gezelschap. Vernieuwing, meer durf, mjp schappelijk relevanter toneel, geen museumtoneel, luidi de driftige eisen van de kritikasters. Terecht en niet ten Binnen het gezelschap werd die noodzaak meegevoeld. werden nieuwe regisseurs aangetrokken, Carl van der die indertijd de fakkel van Paul Steenbergen had ovei nomen trad terug voor jongeren, maar voorzichtighj was de moeder van de porceleinkast. Men wilde niet het v| te publiek want dat was er nog steeds in grote mate, mi zelfs dan elders van zich vervreemden. En terecht. MAAR elders voltrokken de veranderingen binnen het neel zich razendsnel. Ook onder diegenen die beroepsha kritiek leverden op dat toneel. De aanvallen op de Haa Comedie werden steeds onaangenamer, vooral in de progi sieve pers en de nadruk op vakmanschap, die alsmaar verdediging uit Den Haag kwam, werd weggewuifd. Al bi mede een oorzaak dat de naam Haagse Comedie bijna „besmet begrip" werd voor wie over toneel praatte en z< voor wie alleen maar over tonèel meepraatte. Een n; trieste zaak, die het gezelschap niet meer te boven zou men. Nu is dan Hans Croiset als „formateur" voor dat nieuw vormen gezelschap aangewezen. Croiset kan, zeker na „Faust"-regie, op „goodwill" in Den Haag, bij de acteurs vooral belangrijk bij de subsidiënten rekenen. I Haag moet bij Croiset altijd al een rol hebben gespeeld, zat begin zeventiger jaren in de artistieke leiding van Haagse Comedie, regisseerde in Koninklijke Schouwburg HOT, al vertrok hij naar Amsterdam om het Publieksthea op te richten. Dat deelde trouwens in de toneelmalaise gaat straks samen met toneelgroep Centrum een nieuw zeischap vormen. WAAROM nu in Den Haag niet die „oude" Haagse Cor die veranderen, rigoreus bijsturen? Waarom een compl nieuwe formatie? Er lijken hier behalve toneelmatige, voo psychologische drijfveren te zijn. De naam van de Haa Comedie „stond" voor een bepaald soort toneel en, waai niet waar, daar zou het gezelschap nooit meer afkomen, vendien bestaat het gezelschap uit een aantal trouwe acte die min of meer op één lijn zitten, die óf te moe zijn var die oude kritiek, of zich niet kunnen of niet willen opwerj als nieuwe leiders. Nieuw bloed, een nieuwe structuur wa in alles dooréén gehusseld wordt, moet dan een oplossing den. Het is te hopen dat het werkt, voor het gezelschap, we naam het ook moge krijgen en vooral voor Den Haag. En er geen nieuwe kleren van de keizer in de maak zijn. Zaa bovendien dat een nieuw gezelschap a la De Appel een jc publiek zal moeten kunnen boeien. Maar daarbij mag n< de breedte van dat oude getrouwe Haagse publiek verge worden. Want de besmettelijke ziekte van het moderne neel, dat zo vernieuwend wil zijn dat het 't publiek te vooruit is en dus in de steek laat, moet in Den Haag m niet toeslaan. Dat het begrotingskoffertje van format Croiset een steviger formaat gaat krijgen, moet dan voor s sidiënten geen probleem zijn. Het CDA heeft gisteren geïrriteerd gereageerd op een il tiatief-wetsontwerp van de PvdA om tot vermindering v de fraude in de belastingsfeer te komen. Die irritatie is n| plaatst. Het CDA-kamerlid Van Amelsvoort suggereerde een reactie dat het om het zoveelste initiatiefwetsontwi van de PvdA op dit terrein zou gaan. Als we de initiatief van de grootste oppositiefractie echter op een rijtje zetti dan zien we dat dit het tweede initiatief-wetsontwerp is I op belastingfraude slaat, terwijl beide voorstellen op zi verschillende onderdelen slaan. Andere ontwerpen gin| over het tijdelijk aan werk helpen van werklozen en oi het bijeenbrengen van geld voor kinderopvang in bedrijv VOOR kabinet (en controlerende Kamer) is er daarentej alle reden de hand in eigen boezem te steken. Op het mil terie van Financiën wordt keihard gewerkt aan het doorv ren van nieuwe bezuinigingen en de controle op de nalev van de met andere departementen gemaakte bezuinigings spraken. Met de toespitsing van de belastingwetgeving mogelijkheden tot betere fraudebestrijding wordt echter n welijks voortgang gemaakt. De belastingwetgeving is natu lijk een afgrijselijk ingewikkelde materie. Desondanks m geconstateerd worden dat het huidige en ook het vorige binet-Lubbers, door dat probleem niet voortvarend gen aan te pakken, de PvdA min of meer uitnodigt zelf initia ven in te dienen. Natuurlijk moet de PvdA oppassen voor ondermijn van een grondrecht van de Tweede Kamer, namelijk recht om zelf wetsontwerpen in te dienen. Dat zou kuni gebeuren door dat recht van initiatief te misbruiken om zi zelf in het zonnetje te plaatsen, door er slechts mee te wi) aantonen dat de regering te laks is met haar wetgeving. de twee voorgestelde fraudewetsontwerpen van de Pvdi er echter beslist geen sprake van een uitholling van dat rt van initiatief, zoals het CDA-kamerlid Van Amelsvoort teren ten onrechte suggereerde. Wisselvallig DE BILT (KNMI) Een klei ne oceaandepressie trekt het komende etmaal via zuid-En- geland en ons land naar noord-Duitsland. De bijbeho rende regenzone trekt van nacht en in de ochtend van west naar oost over het land. De wind is dan matig en waait uit uiteenlopende richtingen. De depressie wordt gevolgd door een krachtige rug van hogedruk. De as daarvan wordt morgen boven de Britse Eilanden verwacht. Bij ons waait daardoor de wind n gen uit het noordwesten e in het binnenland matig, j zee neemt de wind echter tot krachtig. Vanuit IJsl stroomt dan onstabiele li naar ons land. Naast opkla gen komen hierin buien v Sommige daarvan kunnen hagel vergezeld gaan. zondag tot en met woens perioden met zon. Zondag gelijk een bui, daarna dr Middagtemperatuur onge\ 9 graden. Vooral in de n; van zondag op maandag li< vorst.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 2