Onenigheid over verstrekken van peurvergunningen Vrouwenvakschool begint in januari De vlinders van Bob van Sen werrassen de hele mensheid Jubileumuitvoering TROUWEN KOST TE VEEL TIJD Op mijn omwegen door stad én land kom ik graag mensen tegen. U kunt mij telefonisch of schriftelijk vertellen wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071 -n12 22 44 op toestel 10. Enige jaren geleden heeft de gemeenteraad bij de behande- .ling van de begroting een mo tie aangenomen waarin was vastgelegd dat Leiden zich zou inzetten voor opleidingen voor vrouwen, met name in de technische richting. De meeste andere vrouwenvakscholen verzorgen drie opleidingen. Naast de cursus computerge bruik wordt ook een cursus systeembeheer (computerpro gramma's maken) gegeven en een cursus over het opzetten van een eigen zaak. ..Gezien de beschikbare finan ciële middelen beginnen we in Leiden in eerste instantie met één cursus", aldus de woord voerder van de directie onder wijs. Voor meer informatie en voor aanmeldingen kan worden ge béid naar tel. 254334. CBB Het Centrum voor Beroepso riëntatie en Beroepsoefening (CBB). een andere organisatie die werklozen wil scholen, richt zich-op mensen vanaf 16 jaar die staan ingeschreven bij het arbeidsbureau in Leiden, Lisse of Alphen aan den Rijn. Het is de bedoeling dat de cur sisten worden „klaarge stoomd" voor een vervolgo pleiding of voor de arbeids markt. De cursus is afgestemd op mensen die de lagere school hebben doorlopen en even tueel enkele jaren voortgezet onderwijs hebben gevolgd. Maandag komen de eerste 26 cursisten naar het nieuwe ge bouw aan de Kanaalweg. Zij hebben zich ingeschreven voor de cursussen administratie en verzorging. Vanaf januari kunnen ook de cursussen me taalbewerking, houtbewerking en elektro-techniek worden gevolgd. De cursussen begin nen met een beroepsoriëntatie van ongeveer zes weken, zodat de cursist kan ontdekken wel ke richting hem ligt. De oplei ding kan full- of part-time worden gevolgd. De acht do centen zorgen voor een indivi dueel programma, afgestemd op de mogelijkheden van de cursist. De 24 CBB's in Neder land worden gesubsidieerd door het ministerie van sociale zaken. Leerlingen van de Katwijkse Muziekschool gaven gister avond in een bomvol gebouw Tripodia een speciale jubi leumuitvoering vanwege het 10-jarig bestaan. Voor de pauze gaven de leerlingen een muzikaal beeld van de geschiedenis van de school. Na de pauze werd er volks muziek uit 10 verschillende landen uitgevoerd. De Kat wijkse Muziekschool begon in 1976 op vier verschillende plaatsen. Tegenwoordig vinden de honderden leerlingen onderdak in het gebouw aan de Zeeweg 123. Vanavond is er een tweede jubileumconcert, die begint om 19.30 uur. Kleine dieren te kijk in Avifauna ALPHEN AAN DEN RIJN De klein dier sportvere niging Ons Belang uit Al phen houdt op 27, 28 en 29 november weer de jaarlijkse tentoonstelling in Avifauna. In de amusementshal van het vogelpark stellen sport- fokkers onder meer hun hoenders, dwerghoenders, konijnen, sierduiven, cavia's, sierratten, kleurmuizen en sier- of watervogels tentoon. Ook fokkers uit de aangren zende regio's rond Alphen mogen hun mooiste exem plaren inzenden. De dieren worden vervolgens gekeurd en voor de fraaiste onder hen zijn prijzen beschikbaar gesteld. De beoordelingsrap porten komen na de keuring aan de verschillende kooien te hangen, zodat voor bezoe kers te zien is welk predi kaat is behaald. De organisatoren verwach ten dat er ongeveer duizend dieren worden ingestuurd van verschillende „pluima ge", kleur en formaat. De openingstijden zijn don derdag 27 november van 20.00 tot 22.30 uur, vrijdag 28 november van 14.00 tot 22.30 uur en zaterdag 29 novem ber van 10.00 tot 17.00 uur. BEROEPSVISSERU EN HENGELAARS VOOR RAAD VAN STATE HOOGMADE/DEN HAAG „Zou het niet handiger zijn om per be trokken water een aantal peurvergunningen uit te reiken"? Op deze wijze probeerde staatsraad Wyt- zes gistermiddag bij de heer Van Soest, de afge vaardigde van de Kamer voor de Binnenvisserij, het geschil tussen die ka mer en de Algemene Zuid-Hollandsche Henge laars Bond uit Den Haag te beslechten. De Algemene Zuid-Holland- sche Hengelaars Bond heeft voor haar 1050 leden veertig vergunningen waarmee ge peurd kan worden in de Enke le en Dubbele Wiericke (ten oosten van Gouda), de Vliet en de Zuidzijdervaart (bij Hoog- made). Na lang aandringen heeft de club er voor 1985 tien extra gekregen die alleen gel dig zijn voor de Vliet. Volgens A.M. Kaiser, penningmeester van de hengelaarsbond heeft de club echter meer vergun ningen nodig om de leden te vreden te houden. Daarbij pleitte hij ervoor de vergun ningen te beperken voor een of twee gebieden en niet voor de vier zoals nu het geval is. Peuren i i speciale manier van vissen, speciaal voor het vangen van paling. In plaats van de vis met één worm aan een haakje te lokkén, rijgt de visser meerdere wormen aan een touwtje, knoopt dat samen tot een bol en vist hiermee bij voorkeur met de hand. Groot voordeel is de tijd die de visser hiermee uitspaart waardoor hij meer paling kan vangen. De Kamer voor de Binnenvis serij nam het gistermiddag vooral op voor de belangen van de beroepsvissers. Daarbij kreeg de kamer steun van drs. De Boer, die het woord voerde namens L. van Egmond, be roepsvisser uit Roelofsarends- veen. Hij zette uiteen hoe slecht de situatie voor de be roepsvissers is geworden. Vol gens hem vermindert de aal stand, terwijl hij de vangcapa- citeit van sportvissers door het peuren als „aanzienlijk" be stempelde. De beroepsvissers zouden volgens De Boer niet alleen tegen het uitbreiden van het aantal vergunningen' zijn, maar bezwaar hebben te gen elke vergunning die wordt uitgegeven. De penningmeester van de hengelaarsbond maakte zich boos over de zaak die al ruim anderhalf jaar sleept. „We hebben het nog steeds over de vergunningen van 1985. Die van 1986 en 1987 moet ik nog aanvragen. En dat omdat peu ren zonder vergunning niet mag. Maar als wij een viswed strijd uitschrijven voor twee duizend mensen (met visver gunning) om op de dikste pa ling te vissen mag dat wel". De Raad van State, afdeling geschillen van bestuur, zal naar aanleiding van de zitting advies uitbrengen aan de Kroon die vervolgens uit spraak zal doen. WOUBRUGGE Het slui ten van huwelijken door ambtenaren van de secretarie in Woubrugge gaat ten koste van het gewone werk. Er gaat gewoon te veel tijd in zitten. Dat was de opvatting van de commissie financiën gisteravond. De commissie ging akkoord met het voorstel om twee in woners uit de gemeente aan te trekken, die na beëdiging de huwelijken zullen sluiten. Daarvoor krijgen ze dan 73 gulden per optreden. Wou brugge is er ook op uit het decorum wat te vergroten bij de huwelijksvoltrekkingen. Daartoe zal een toga worden aangeschaft voor de ambte naar van de burgerlijke stand. Bij hertaxatie van de wonin gen en bedrijfsruimten voor de onroerend goedbelasting is men zo'n vier procent lager uitgekomen. Woubrugge wil echter toch gaarne dezelfde opbrengst voor de gemeente kas. Het belastingpercentage wordt derhalve met dezelfde vier procent verhoogd voor de Woubruggenaren. Al met al gaat de Woubrugse burger niet meer gaat betalen. Een' financiële meevaller heeft Woubrugge ook nog. Er bleek dat men over de ge meenterekening van het jaar 1984 een batig saldo van bijna 64 duizend gulden had. Slechts de rente over het be drag is besteedbaar, want het geld verdwijnt in de spaarpot van de gemeente. Hazerswoudse clubs niet de dupe van korting rijk HAZERSWOUDE De ge meente Hazerswoude wil de verenigingen en clubs in het dorp niet de dupe laten wor den van de bezuinigingen van het rijk. Wethouder C. van der Lecq-De Knikker stelde gisteren tijdens de al gemene beschouwingen, dat het peil van de subsidies het zelfde moet blijven. „Verde re bezuinigingen zijn eigen lijk niet mogelijk, op een ter rein waar voornamelijk vrij willigers werkzaam zijn." Het CDA en de VVD hadden om herziening van het ni veau van de subsidies ge vraagd. Mevrouw Van der Lecq vond dat bezuinigingen van het rijk niet automatisch mo gen leiden tot verminderling van de voorzieningen. Ge meentebelangen had eerder gepleit voor uitbreiding van de bijdragen ten behoeve van het jeugdwerk. Van der Lecq liet deze mogelijkheid open, maar wees ook op alarmvoorzieningen voor be jaarden, die ook nog gaan komen. Uitbreiding van wel zijnsvoorzieningen zou kun nen leiden tot bezuinigingen op ander gebied. ten". Bij een Apollovlinder lees ik: „God schonk je vleu gels in fonkelende kleuren, waar is je lichaam". Bij een vertederend „Dambordje" met een minuscuul appel wespje als gezelschapsdame tje: „God schiep de vlinders zodat Hij niet overal behoef de te zijn". Wat verderop hangt een dromerig toneeltje met een Icarus Blauwtje: „Wolkje van opaal, bij jouw verschijnen verdwijnt elk onbehagen" Een uitzonder lijk tafereeltje: twee „geel tjes", een Aglaja en een Daphne (gadegeslagen door Bob) hier te lande prak tisch uitgestorven op wilde klaver. Kortstondig leven Een expositie van Van Sen's fotografisch gevangen vlin ders (eindprodukten van ei, rups en pop) deelt iets mee van -Bob's eigen gevoelens: „Haar vleugels, veelal in fraaie (waarom niet gewoon „mooie"?, T.P.) kleuren en patronen bewerkt roepen ons lonkend toe" (zegt Bob dan), „hoe bekoorlijk, hoe verlei delijk de vlinder er op uit is om lief te hebben, om voort te brengen en om te sterven". Tussen het kap werk bij Jac- j VRIJDAG 31 OKTOBER 1986 PAGINA 13 ^EIDEN De negende gouwen vakschool in Ne erland komt in Leiden. a januari begint in de 3 ptoberschool aan de Van üivenbodestraat een cur- zis cumputergebruik voor 1 ouwen met een oplei- ^g op lbo- of mavo-ni- efau. De administratieve ïifleiding duurt tien eanden. Tijdens de les tijden (twintig uur per "bek) wordt gezorgd voor S opleiding wordt vrijwel aÜledig gesubsidieerd door de meente en vooral door n(t arbeidsbureau. Dertig vfcuwen kunnen aan de oplei- hg deelnemen. Volgens een jordvoerster van de gemeen- jvjijke directie onderwijs heb- in zich tot nu toe al twintig 1rsisten aangemeld. „Maar It is nog niet bekend of deze louwen de cursus ook werke- k gaan volgen. Door middel 'p een intake-gesprek moe- we bekijken of iemand in Mat is de opleiding te vol- nf Di p|Z wacht op tfl voering van iomputeronderwijs ij üDETERWOUDE „Wij Lijn diep onder de indruk jfcn de snelle gang van za- nfen met betrekking tot de jdvoering van computers in l$t basisonderwijs. Vorig J^r om deze tijd is door de fmeenteraad een dergelijk tfincipebesluit genomen". In ifze wat cynische be- doordingen maakte de W. ebijendijk van Progressief icfceterwoude onlangs in de itymeenteraad duidelijk dat rpt allemaal veel te lang djiurt voor er spijkers met lippen worden geslagen vier het plaatsen van com pters in de basisscholen, lioorts heeft PZ kritiek over ifct uitblijven van informatie gjrer het computer-project. P schijnt het dat de scholen rtn reactie hebben gegeven iger de invoering van de imputer. Er zal een werk- Joep komen die aanbevelin- 5n moet doen over gebruik li keuze van apparatuur. De togressieven voeren het ge- >fek aan informatie onder leer terug op het opheffen ïn de commissie onderwijs aardoor het, aldus PZ, het el moeilijk zal zijn voor het j^meentebestuur om coördi- Srend te werken tusen de ihoolbesturen. 1 llDEN OMGEVING £ekke Qowuvnt ques van Bellen door zijn er dus de vlinders; maar niet in de buik, zoals men heden ten dage wil, als men zich enigs zins van z'n of haar stuk ge bracht voelt op erotisch ge bied. De vlinders van Van Sen worden, met hun ijle voelsprieten als antennes, hooguit tijdens hun fladderen voor een moment vastgelegd. Ze zijn vanouds de uiterlijke verschijningsvorm van het schone, het kortstondige, het vluchtige, maar tegelijkertijd ook van het eeuwige. Speling van de schepper. En Diet Verschoor schrijft daar stee vast een haiku bij, vanuit het korte vlinderleven gegrepen. Als ik het goed begrepen heb, zou Bob van Sen, bij wij ze van een redelijk alterna tief, het liefst een vlinder zijn geweest. Kijk maar rond bij Van Bellen, kapper, nog een week of vier, en al bent u niet gek van insecten, de dagvlinders van deze dich terlijke fotograaf zullen u on gemeen boeien en in hun sprookje gevangen houden. Nog even een vlinder-haiku van Diet Verschoor bij de ontroering die een „Witje" teweeg kan brengen: „God heeft vergeten mijn vleugels in te kleuren, fluistert het witje".... Geweldig toch! Concert van muziekkorpsen ROELOFARENDSVEEN NIEUWKOOP/NIEUWVEEN Drie muziekkorpsen uit de Rijnstreek zullen op zondag 9 november in de R.K. Sint Petrus Banden kerk in Roelofarends- veen een najaarsconcert verzor gen. De drie muziekkorpsen zijn: Fanfarekorps Crescendo uit Nieuwveen, de Harmonie Eens gezind uit Nieuwkoop en de Roelofarendsveense muziekver eniging Liefde voor Harmonie. De korpsen staan onder leiding van respectievelijk Danny Oos terman, Freddy Grin en Bauke Schut. Het Nieuwveense korps Crescendo beschouwt het con cert als een try-out voor een landelijk concours, waaraan het korps een week Later zal mee doen. De Nieuwkoopse harmo nie Eensgezind heeft dit con cours al succesvol achter de rug. Het korps, waarin veel jeugdle den spelen, behaalde een tweede prijs met 267 punten. De Nieuw koopse harmonie speelt tijdens het concert in Roelofarendsveen dezelfde werken die zij op het concours heeft gespeeld. Mu ziekvereniging Liefde voor Har monie zal enkele gevarieerde werken uit haar repertoire ten gehore brengen. Tijdens het wis selen van de orkesten wordt ge legenheid gegeven een kopje koffie te gebruiken. Het concert begint om 14.30 uur en de toe gang is gratis. „Zeilactie" op katholieke scholen LEIDEN Alle scholen van de Stichting Katholiek Onderwijs gaan de komende drie maanden geld inzamelen om éen zeilkamp voor kankerpatiëntjes te kunnen financieren. De „Zeilactie" werd gistermiddag aangekondigd op het bureau van de stichting, die dit jaar 140 jaar bestaat. Ter gelegenheid van het jubile um krijgen alle scholen een schoolvlag met daarop het vig net van de stichting en van de betreffende school. Bovendien schenkt de stichting alle basis scholen en scholen voor spciaal onderwijs twee computers voor onderwijskundige doeleinden. Gistermiddag werd ook het pro- jectboek gepresenteerd. Ruim veertig kinderen gaan over en kele weken op excursie naar Marokko, Engeland of Dene marken. De leerlingen die thuis blijven, houden zich die week op school bezig met een van de drie landen. Een werkgroep van de stichting heeft daarvoor een boek gemaakt met lesinstructies. Tevens rouleert er een „doe- doos". Daarin zitten bijvoorbeeld Engelse, Deense of Marokkaanse recepten en ingrediënten voor een theeceremonie. z'n lens gaat zitten. Op een weegbreebloemetje, bijvoor beeld, of op een braam of dis telbloem, een grashalm. Misschien heeft Van Sen daaraan zijn spierwitte haar dos te danken, maar het kan ook de nasleep zijn van de verschrikkingen van een kamptijd in de oorlogsjaren. Van Sen houdt niet alleen zielsveel van vlinders, hij heeft ook de menselijke vrij heid lief, en dat is hem in '40-'45 duur komen te staan. Als therapie na z'n oorlogs syndroom is hij vlinders gaan fotograferen. Alleen maar vlinders, en wat bijwerk, als dat zo uitkomt. „Om mij te verwonderen besta ik", zegt Van Sen, met uitzicht op het eeuwige, in een gedachten- spinsel Goethe na. Nu ver wondert Van Sen zich niet alleen, hij werkt ook nog aan het vastleggen van zijn ver wondering. Zijn exposities hebben Van Sen's roem be vestigd. De foto's van Van Sen's vlin ders tegen een fond van poë tische kleurenvermenging borden begeleid door droom- tekstjes in haiku-stijl van Diet Verschoor, die Ben lan ger kent dan vandaag. „De vlinders brengen een naam loos evangelie voor alle har- PAKKENDE EXPOSITIE BU KAPPER JACQUES VAN BELLEN ït.koe vlinders je leven won derbaarlijk kunnen vullen ajjonder dat je ze, als een Prik- jekebeen, met een vangnet na- inpagt om ze op te kunnen op- (pelden. Gaat dat zien bij de _«jrisserende kapper! Sinds een p lar of vijf doet men bij Jac- U ues van Bellen aan de Lan- I e Voort in Oegstgeest niet ieer uitsluitend aan kap- en akwerk, aan dit artistieke I haarwerken" heeft de coif- g eur ook nog beeldend kunst- li zerk toegevoegd. Het hele lar door wordt in de salon - sinds een paar maanden ok in de nieuwe, nog ruime- e en lichte, zaak De Rosmo- en in de Merenwijk geëx- oseerd. Pronken met ander- ïans veren, maar dan wel op en heel bijzondere manier. )e voorbereidende activitei- en zijn steeds in handen ge- egd bij Hannie Jonas, een >nge vrouw die de public re gions verzorgt „voor de aak van Jacques" en „van lies en nog wat organiseert". We hebben inmiddels al van lies in huis gehad: klassiek, nodern, abstract, de Haagse chool, olieverf van niveau. )oorgaans duurt zo'n ten- oonstelling bij ons een week f zes, daarna komt er weer en andere kunstenaar aan Ie panelen te hangen. Het oopt grandioos", aldus Han- tie Jonas. e mag bij kapper Van Bei en naar al die kunst kijken, onder dat je per se je haar noet laten kappen. Zit u tóch enmaal in die stoel om uw ïaartooi te laten vervolma ken. dan kunt u al die opge- ïangen kleurenpracht rustig - tijdens de behandeling ria spiegels op u in laten verken. Zoals nu weer (tot ïalf december) met die 29 ge- Een sprookje, vastgelegd do selecteerde beklemmend mooie „vliegende edelstenen" van de specialistische vlin- derfotograaf Bob van Sen (63) uit Heemstede: obsede rende kunst bij de kapper. Van Sen vertelt er in fijnzin nige prachtfoto's het sprookje van de vlinders. Juwelen uit de vrije natuur. Hannie Jo nas: ..Bijna 5 miljoen mensen zagen zijn werk al gedurende de 27 voorgaande exposities van Van Sen. Hij is gewend „groot" te exposeren, maar hij wilde wel bij ons in de sa lon met z'n werk hangen. Het is voor ons een voorrecht Bob van Sen: „Groot geaderd dit te mogen doen". Van Sen en Van Bellen; het gaat mooi samen: ze hebben wel meer aan hun hoofd. Sjouwend wet camper Dagvlinders in feestelijke kledij: rustend, slapend, nek- tarzuigend, parend, fladde rend van bloem tot bloem. Vier maanden van het jaar sjouwt Bob van Sen met z'n camper door ruige bergke tens, bloemige weiden en heidevelden van Europa, door de eigen kruidige gebie den van ons eigen land. Met Witje op braam". eindeloos geduld en met on geveer 500 films in voorraad. Ogen en hart wijd geopend. Bij intuïtie vaak weet hij zijn „edelstenen" te vinden, of hij betrapt ze op het „vaste vlin deruurtje" dat deze delicate insecten hebben. Dat doet Van Sen al meer dan 40 jaar lang. Zo verzamelt hij z'n vlinders op een eigen speci fieke manier. Met engelenge duld en een hang naar per fectie. Daar zijn gelukstref fers bij. Hij kan urenlang lig gen wachten, en z'n hoofd krabben, totdat zo'n bekoor lijk wezentje eindelijk vóór

Leidse Courant | 1986 | | pagina 13