IddócSoiWCMlt ijke woningbouwverenigingen >ereid om arme over te nemen Sjaal met kranten STAD DE KEER Studentenprotest Brandje door lap om lamp Sinbad VRIJDAG 31 OKTOBER 1986 PAGINA 11 i| JPER CHANNEL OOK LEIDSE KABEL 3 DEN Super Channel komt ook op de Leid- abel. De nieuwe satellietzender liet gisteren n met ingang van 30 januari 1987 te gaan uit- ai( en. De Gemeenschappelijke Regeling Anten- iiiten Energievoorziening het samenwerkings- i'ityand van gemeenten dat de televisiemast in tgeest beheert zal op 1 december besluiten ignaal aan de aangesloten gemeenten door te n. Of Super Channel dan ook in elke ge iten in de Leidse regio, de Bollenstreek en de itreek te zien zal zijn, hangt af van de desbe- ënde gemeenten. Niet elke gemeente heeft Dende kanalen beschikbaar. Wel werken veel >enten aan een uitbreiding van hun televisie- Super Channel is een samenwerkingsverband BBC, Music Box en Anglia. Anglia en Music verdwijnen dan ook begin volgend jaar van abel. Chef havens en waren markten onderscheiden LEIDEN De heer J. Waltman, chef van de afdeling havens en warenmark ten van de gemeente Leiden, is van middag koninklijk onderscheiden. Bur gemeester C.H. Goekoop reikte hem de eremedaille in goud, verbonden aan de orde van Oranje Nassau uit. De heer Waltman ontving deze onderscheiding ter gelegenheid van zijn 40-jarig ambts jubileum en omdat hij afscheid neemt wegens vervroegde uittreding. De heer Waltman begon bij de gemeente Dor drecht. In 1960 kwam hij in dienst van de gemeente Leiden. Een grote hobby van de scheidende ambtenaar is de turnsport. Sinds zijn komst naar Leiden is hij actief geweest voor de Leidse ver eniging Groen-Wit. Overlast honden LEIDEN De Leidse politie heeft gisteren klachten van bewo ners van de Vivaldi- straat binnengekregen over geblaf en gepiep van honden. Op een balkon van een flat woning werden een aantal jonge hondjes en enkele bouviers aangetroffen. De wijk agent zal de komende tijd in de gaten hou den of het geblaf en gepiep niet de spuiga ten uit loopt. Opschriften Blauwe Tram verkrijgbaar LEIDEN Ten behoeve vanverzamelaars heeft de Tramweg-stichting replica's gemaakt van de oude borden 'Hedenavond vuurwerk te Scheveningen' die vroeger op bepaalde zomer dagen achter de ramen van de blauwe tram op de lijn Leiden - Scheveningen te zien waren. De borden zijn meer dan een meter lang en kosten 11,50 per stuk. De borden zijn verkrijg baar in het depot van de stichting aan de Kra- nenburgweg in Scheveningen (alleen op woens dagavond en zaterdag) en bij de Leidse afdeling van de vereniging van belangstellenden in het spoor- en tramwegwezen. Ook tijdens de open dag die de NZH van 7 t/m 9 november in haar garage aan de Leidsevaart in Haarlem organi seert, kunnen de borden aangeschaft worden. Voor de modelbouwers zijn dia-prints op schaal verkrijgbaar. Lezing over Nijlbaars LEIDEN Het onderzoek van de Leidse universiteit naar het ecologisch evenwicht in het Victoriameer in Oost- Afrika en de aanwezigheid van de nijlbaars aldaar, is het onderwerp van een lezing in het Zoologisch Laboratorium aan de Kaiserstraat 63. De le zing wordt gegeven op maan dag 10 november door drs. Frans Witte, leider van het veldteam in Tanzania, die spreekt over de rol van de nijlbaars als „olifant in deze evolutie-porseleinkast". Aan vang om 20.15 uur. Symposium over transplantaties LEIDEN De Medische Faculteitsvereniging der Leidse Studenten (MFLS) houdt ter gele genheid van het 17-jarig bestaan een symposium over transplantaties. Dit gebeurt op vrijdag 7 no vember in het laborato rium voor Fysiologie aan de Wassenaarseweg 62. Het symposium beoogt een ruim beeld te geven van transplantaties aan de hand van lezingen en discussies. )PNIEUW POGING TOT FUSIE ,EIDEN De woning- louwverenigingen 'De loede Woning' en de Protestant Christelijke woningbouwvereniging' PCW) hebben zich op aandrang van de ge- neente bereid getoond je verenigingen 'Tuin- jtadwijk' en 'Ons Belang' Dver te nemen. De fusie is noodzakelijk omdat dit laatste tweetal er finan cieel slecht voorstaat. Hierdoor kunnen plan nen voor groot onder houd aan de woningen niet uitgevoerd worden. Wethouder D. Tesselaar (Volkshuisvesting) deel de gisteren mee dat „de bereidheid tot fusie is uitgesproken maar dat er nog verder onderhan deld moet worden". De al geruime tijd moei zaam lopende fusiebespre kingen tussen de vijf vere nigingen die niet zijn aan- jgesloten bij de grote Leidse Kapitalistische gift LEIDEN „Puur kapitalistisch", noemde wethouder D. Tesse laar gisteravond de 'gift' van ruim vier ton oliemaatschappij To tal waarmee de interesse voor het bouwen van een bezinestation aan de Dr. Lèlylaan ondersteund moest worden. „Wie het meeste betaalt, krijgt het", aldus de wethouder die zei dat het de enige en eerste keer was dat de gemeente Leiden op deze wijze inkom sten had verworven. Volgens Tesselaar hadden diverse oliemaat schappijen tegen elkaar op geboden en waren aan de gulle gift geen voorwaarden verbonden. „Het had mij niets uitgemaakt wat er kwam", aldus Tesselaar. De commissie had geen problemen met deze schenking omdat, zoals D66 raadslid Hoekema verwoordde „er geen bezwaar tegen is wanneer een kapitalistische organisatie een bijdrage levert aan het welzijn van Leiden". Slechts CDA-raadslid C. Kramp weiger de op ethische gronden de gift te aanvaarden. woningbouw vereniging om te komen tot een quintet, lijken daarmee voorgoed van de baan. Ook deze fusie was ingegeven door de slechte financiële positie van enkele verenigingen. Een viertal andere woning bouwverenigingen werd het wel eens en fuseerde vorig jaar tot de Leidse Wo ningbouw Vereniging. 'Tuinstaawijk' en 'Ons Be lang' staan er volgens Tes selaar „superslecht" voor. Volgens Tesselaar zou 'De goede woning' bereid zijn 'Tuinstadwijk' over te ne men terwijl de PCW tot overname van beide bereid zou zijn. Tesselaar zei goede hoop te hebben dat de fu siebesprekingen zouden sla gen. „We hebben als ge meente echter geen enkele bevoegdheid om de vereni gingen ergens toe te dwin- VORDERINGSCOMMISSIE BLIJKT EEN FLOP LEIDEN De gemeentelijke vorderings commissie blijkt geflopt. Deze in het be gin van de jaren tachtig op initiatief van de PvdA in het leven geroepen commissie hield zich bezig met het vorderen van woonruimte die door particulieren in strijd met de regels werd gebruikt of lan ge tijd leeg stond. De eerste voorzitter van deze commissie, het toenmalig PvdA- raadslid M. Koning, stak daar veel ener gie in zonder dat dit echter tot veel resul taten leiden. De voorwaarden waaraan moest worden voldaan voordat er gevor derd kon worden, bleken te ingewikkeld en in het nadeel van de commissie te wer ken. Argument om de vorderingscommis sie toch te laten bestaan, was dat het wo ningbezitters af zou moeten schrikken de regels te ontduiken of te speculeren met woonruimte. Inmiddels is het voorzitterschap van deze commissie overgenomen door PvdA-frac- tievoorzitter M. van der Molen. Sinds haar aantreden is de commissie echter niet meer bij elkaar geweest. „Ik heb mijn me deleden nog niet eens leren kennen", aldus Van der Molen die te kennen gaf dat leeg staande woonruimte maar beter gekraakt kon worden dan ten prooi të vallen aan de vorderingscommissie. B BEGROTING gen", zei Tesselaar: „We oe fenen slechts sterke aan drang uit". Regio In de begrotings vergade ring van de commissie Volkshuisvesting kreeg Tesselaar gisteravond steun voor zijn plannen om met de regiogemeenten samen te gaan werken. Tesselaar deelde mee dat met ingang van volgend jaar een regio nale volkshuisvestingscom missie in het leven zal worden geroepen. De pro vincie heeft hier reeds mee ingestemd. Ook is al afge sproken dat Leiden in '87 een deel van het toegewe zen aantal woningen aan de regio af zal staan. In ruil daarvoor krijgt Leiden in '88 een aantal woningen te rug. De samenwerking is aangegaan omdat Leiden te weinig grond bezit om vol doende huizen te kunnen bouwen terwijl de regioge meenten te weinig huizen krijgen toegewezen. Pro bleem bij de samenwerking is nog dat de regels voor vestiging van de verschil- Wethouder D. Tesselaar:sterke aandrang...". lende gemeenten nog op el kaar moeten worden afge stemd. Volgens VVD-raadslid L. Driessen moet worden ver meden dat „alle weilanden" in de Leidse regio worden volgebouwd. „De kleine ge meenten breiden zich al veel te snel uit. Er moet wat te fietsen blijven op zondag", aldus Driessen. Tesselaar kondigde aan te zullen onderzoeken over de controle op nieuwbouw verbeterd kan worden. Be tere controle zal gedeelte lijk door de gemeente zelf betaald moeten worden. De wethouder zei te willen on derzoeken of het geld hier voor verkregen zou kunnen worden uit het bouwen van meer woningen in de vrije sector. Raad wacht op versoepeling van erfpacht LEIDEN Vrijwel alle fracties in de gemeenteraad vinden dat de erfpacht voor woningen en bedrijven ver soepeld moeten worden, zo bleek gisteravond. Alleen Links Leiden wilde gister avond niet bij voorbaat in stemmen met gunstiger erf- pachtregels voor bedrijven. Eerder gaf Links Leiden- wethouder H. de la Mar te kennen hier volstrekt niets voor te voelen. Volgens het hoofd van- de directie Grondzaken, heer Van der Hoeven, cepteren grote beleggers de erfpacht niet meer. Die ont wikkeling wordt versterkt naarmate meer gemeenten van de erfpacht afstappen. Kleinere beleggers zijn juist wel tevreden met erfpacht. Die stellen de afkoop van de erfpacht uit tot op een mo ment dat de rentestand laag is". Van der Hoeven onder handelt met bedrijven en beleggers over de huurprijs van de grond die zij in Lei den moeten betalen. Hij verklaarde met de erfpacht „goed uit de voeten te kun nen. Soms stoot ik mijn hoofd maar dat zal in ande re gavallen ook wel gebeu ren". Wethouder Tesselaar kon digde aan binnenkort met een voorstel over versoepe ling van de erfpacht te ko men. Of dit zowel voor wo ningen als voor bedrijven geldt, hangt af waarover in het college overeenstem ming bereikt kan worden. Voor de woningen lijkt dit geen probleem, voor de be drijven des te meer. Tesse laar zei in ieder geval vast te zullen houden aan de af spraak dat er slechts een wijziging kan plaatsvinden wanneer alle drie de colle gepartijen het daarmee eens zijn. D66-fractievoorzitter J. Hoekema vroeg Tesselaar om een rapport over de er varingen met de erfpacht maar dat was volgens de wethouder wegens het ont breken van cijfers niet goed mogelijk. Universiteit betaalt net zo veel aan CBS LEIDEN Universiteiten moeten voor gegevens van het Centraal Bureau voor de Sta tistiek (CBS) dezelfde prijs be talen als anderé gebruikers. Minister De Korte (economi sche zaken) heeft gisteren op Kamervragen van PvdA-er Wallage geantwoord dat hij voor hen geen uitzondering wil maken. Door het doorberekenen van de onderzoekskosten kunnen de universiteiten de beoogde gegevens niet meer aanschaf fen en kan materiaal dat al is verzameld niet worden ge bruikt. De Korte stelt, mede namens zijn collega Deetman van wetenschappen, dat de kosten van wetenschappelijk onderzoek zo beter zichtbaar worden en duidelijk wordt waar ze worden gemaakt. Hij wil bovendien geen uitzonde ring voor universiteiten ma ken, omdat gebruikers van universiteitsonderzoek anders minder zouden betalen dan ge bruikers die de gegevens di rect van het CBS krijgen. Voordat de maatregel inging werd alleen voor de kosten van het kopiëren van de mag neetband betaald. Een opvallende stoet trok gistermiddag door de Leidse binnenstad. Als protest tegen de bezuinigingen door mi- lister Deetman werd het onderwijs ten grave gedragen. 3e stoet ging van start op het universitaire complex aan 3e Witte Singel. In de plannen van Deetman zouden klini sche psychologie, sociologie, duits en onderwijskunde uit -eiden moeten verdwijnen. De studenten hebben aange kondigd de komende weken meer acties te zullen voeren. LEIDEN Een poging om een lamp wat minder fel te laten branden heeft gisteravond voor een brandje in een woning aan de Beethovenlaan gezorgd. De bewoonster had een lap om een lamp in de gang gewikkeld, omdat haar kinderen klaagden dat de lamp zo fel in hun slaapkamer scheen. De lap raakte echter oververhit en vatte vlam. De bewoonster waarschuwde de brandweer, maar wist het vuur nog voor deze arriveerde zelf te blussen. De lamp liep brandschade op en aan het plafond werd rookschade aangericht. LEIDEN Het nieuwe kin derdagverblijf Sinbad in de Atjehstraat wordt vrijdagmid dag 7 november om drie officieel geopend door wethou der mevrouw H. van Dongen. De opening volgt op een perio de van vijf jaar vol experi menteren en problemen met tijdelijke behuizingen. BOEKHANDEL LEIDEN LEIDERDORP OEGSTGEEST - KATWIJK VOORSCHOTEN (ADVERTENTIES) ANTIEKVEILING Amusementenhal Avifauna Alphen a.d. Rijn Kijkdagen: zaterdag 1 en zondag 2 november van 11.00 tot 17.00 uur.. VRIJ ENTREE. VEILINGHUIS P.J.C Trommelen Kla veijastournooi In het buurthuis Op Eigen Wieken aan het Valken- pad 2 wordt zaterdag een klaverjastournooi gehou den. De zaal gaat om ze ven uur 's avonds open. De toegangsprijs bedraagt vijf gulden. Bingo In clubhuis Matilo aan de Zaanstraat wordt morgen een bingo-avond gehouden door de Drumband Matilo. De bingo begint om 20.00 uur. Wandelen De Wandelkring Leiden heeft dit jaar voor de ne gende maal de „Molen- winterserie Leiden op het programma staan. Zater dag 1 november, 6 decem ber, 10 januari en 14 fe bruari kan tien of vijftien kilometer worden gewan deld. Tussen 10.00 en 13.00 uur is de start bij bij het VVV-kantoor aan het Sta tionsplein. Daar heeft ook de inschrijving plaats. Deelname kost f6,50voor leden van de wandelkring /6- Bachkoor Het Bachkoor Holland treedt morgenmiddag in de Pieterskerk op met een uitvoering van Die Hohe Messe. Het koor staat on der leiding van Crales de Wolff. Het concert begint om drie uur. Crohn De vereniging van patiën ten met de ziekte van Crohn en Colitis Ulcerosa houdt morgen een bijeen komst voor leden en ande re belangstellenden uit Zuid-Holland. Om 13.30 uur houdt de kinesiologe mevrouw I. Polak in het AZL een lezing over het stellen van een diagnose. Crohn-patiënten hebben een chronische ontsteking aan de darm. Voor meer inlichtingen: tel. 078- 179637. Vrouwengeschiedenis De Vrouwengeschiedenis- groep Leiden viert morgen haar 10-jarig bestaan in Augustinus aan het Ra penburg 24. De viering be gint om half twee, waarna Trees Moll een lezing geeft over wonen in Leiden rond 1900 en Marijke van Schendelen een lezing geeft over vrouwen en de bebouwde omgeving van 1900. Schotse muziek De Schotse folkgroep Tan- nahill Weavers treedt zon dagavond op in het Waag gebouw aan de Leidse Aalmarkt. Het concert van de vijf man sterke forma tie begint om 20.30 uur. De groep geniet een interna tionale reputatie en heeft inmiddels acht elpees uit gebracht LWH In het gebouw van de LWH (Langegracht 65) wordt zondag de video 'Death in Venice' vertoond voor jongeren onder de 26 jaar. De vertoning begint om 20.15 uur, de toegang is gratis. Deze sjaal met kranteprint is voor u wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft. De sjaal meet 80 x 80 cm en is zwart/wit uigevoerd. De nieuwe abonnee wordt hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam:Voorletters: Adres: Telefoon:(voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per 0 maand automatisch betalen f 23,04 0 kwartaal acceptgiro f 68,93 Stuur als dank de sjaal naar Naam:Voor Adres: Postcode/plaats Stuur deze bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer 2500 Vd Den Haag (postzegel betalen wij). fieidóeSoma/nt

Leidse Courant | 1986 | | pagina 11