FC Den Haag op de goede weg 'pwarmertje oor Ajax Malaise blijft bij Feyenoord pSV heeft een irettige avond Thuisploegen slaan hun slag Afgang Westduitsers bij heropening Pra ter-stadion ORT SaidAaOowumt DONDERDAG 30 OKTOBER 1986 PAGINA 9 ui Swieten ngs de lijn STERDAM Ignace van eten, één van de topscheids- iters in het betaald voetbal, /ulde tijdens de competitiewed- jd Aiax - FC Utrecht (3-0) een iheiden rol. Hij fungeerde als nsrechter voor arbiter Jan Kei- Aan de andere kant liep Chris hoeven. KNVB had deze indeling ge- jkt met het oog op de interland- Jstrijd Spanje - Roemenië, die 12 rember wordt gespeeld in de jrronden om het Europees kam- Irfnschap. Keiler leidt dat duel. IVolendammer wordt bijgestaan ™r Van Swieten en Verhoeven. DEN HAAG FC Den Haag weet na de ruime overwinning op Haarlem, dat het niet alleen op vreemde grond punten kan verzamelen. Met een score van vijf uit zeven thuisduels begon nen de Hagenaars die reputatie te krijgen. Met de 4-0 in het Zuiderpark maakte FC Den Haag gisteren een rigoreus ein de aan die kwalijke ontwikke ling. De ploeg van trainer Van de Meent nam tevens de gele genheid af te rekenen met de gedurende de laatste weken ge toonde improductiviteit. Drie doelpunten leverden in die pe riode vier armzalige puntende- lingen op. Drie puntgave treffers stonden er al na drie kwartier op het scorebord. Haarlem was een willoos slachtoffer. Ooit werd de ploeg van trainer Van Doorneveld nog wel gewaardeerd als een technisch vaardig gezelschap. Daarvan blijkt dit seizoen niets. Mocht Haarlem zich in de eredivisie handhaven, dan is dat uitsluitend te danken aan Piet Keur, die voor ne gentig percent van de doelpunten verantwoordelijk is. Het stevig ing- rijpenve duo Jol/Lankhaar bood de spits van Haarlem nu echter geen kans. Uit het zwakke verweer van Haarlem viel overigens geen conclu sie over de eventuele kwaliteiten van FC Den Haag te trekken. Treffers van Groenendijk, Otto en Morley hadden Haarlem al halver wege in kansloze positie gemanoeu vreerd. In de zesde minuut opende Groenendijk, die later evenals ver dediger Van Alphen geel ontving van scheidsrechter Bulthuis, de sco re. Na ruim een kwartier wilde Nij- holt een voorzet wat al te spectacu lair wegwerken, waardoor Otto een niet te missen mogelijkheid kreeg. Vlak voor de pauze besliste Morley na een slim passje van Bouwens de ontmoeting. De vervanging van Haar door Atte- veld en van Nijholt door Peeper fiadden niet het door Van Doorne veld gewenste resultaat. Ook nadat Otto het verschil op vier doelpunten had gebracht was Haarlem nauwe lijks tot een vaardige combinatie in staat. Afgezien van mooie pogingen van Atteveld en Balm (twee keer) waren de Haarlemmers bovendien schotloos. Den Haag verzuimde in het verdere verloop de overwinning naar een nog forsere marge op te voeren. FC Den Haag - Haarlem 4-0 (3-0): 6. Groe nendijk 1-0, 15. Otto 2-0, 45. Morley 3-0, 59. Bouwens 4-0. Scheidsrechter Bulthuis. Toe schouwers: 5760. Gele kaart: Groenendijk en Van Alphen (beiden FC Den Haag). FC Den Haag: Stam; Van Alphen, Jol, Lank- haar, Van Oosten; Otto, Purvis, Groenen dijk; Bouwens, Boere (Schellevis), Morley (De Roode). Haarlem: Metgod; Linger, Haar (Atteveld), Verkaik, Baas; Matthaei. Moniz, Nijholt (Peeper), Balm; Sitek, Keur. Amsterdam Ajax f ijeft zich vier dagen voor JJJ traditierijke wedstrijd ;oj de Kuip tegen Feye- i prd behoorlijk kunnen Jvarmen. FC Utrecht, _t aan een opmerkelijke "Tnars bezig was, werd t zoveelste slachtoffer jfi de Amsterdamse sco- jgsdrift. In De Meer Ajax voor niet al te J)1 toeschouwers - tien- jzend - met 3-0. Deze g paste in het rijtje (4-0) en AZ (6-1). De •g uit de Domstad, nu ten nog gevreesd om aanhang, was geen lent bij machte het la- conieke spel van de Aja- cieden af te straffen. Een schrijnend gebrek aan concentratie kenmerkte het elftal van technisch directeur Cruijff namelijk in de tweede helft, toen het al op 3-0 stond door doelpunten van Van Bas ten, Van 't Schip en Bosman. Op de nationale topscorerslijst bleef Van Basten, die binnen kort in Parijs de Gouden Schoen ontvangt, Bosman der halve één treffer voor. Het spelletje tussen de internatio nal en de reserve-iflternational stopte na de pauze. Bosman werd bovendien tien minuten voor tijd vervangen door Scholten. Rob Witschge, die Boeve uit de basis had gehouden, had de rol van het duo kunnen overne men. De houterige Utrechtse verdediger Van den Akker, aanvallend sterker dan in de achterhoede, kon hem niet bij benen. Daardoor kwam Pipo's neef in de saaie tweede helft een paar keer oog in oog met doelman Van Noortwijk, die voor rust al had bewezen bij kunstlicht over slecht zicht te beschikken. Zo reageerde hij niet op een voorzet van Witschge, waarna de bal op de lat stuitte. De onervaren Witschge be schikte evenwel niet over vol doende beheersing. De overige Ajacieden hielden zich, met het oog op zondag, rustig. Ook de 1-1 van Feyenoord tegen Fortuna, die op het scorebord verscheen, inspireerde niet. Alleen Bosman schoot nog Marco van Basten (rechts) scoort de vierde treffer voor Ajax. eens raak. maar buitenspel verhinderde dat doelpunt. FC Utrecht, dat zondag nog met 4- 1 had gewonnen van de Lim burgers, kwam nog wel enkele malen in de buurt van de koud geworden doelman Men zo. Maar Willaarts, met zes treffers Utrechts topscorer, raakte geen bal goed. Zijn ver vanger Van der Waart deed dat wel, maar kreeg onvol doende bijstand. FC Utrecht viel feitelijk alleen op door de gele kaarten, die door scheids rechter Keizer werden uitge deeld aan Van Loen, Fraser en Du Chatinier. Cruijff verraste het publiek tenslotte nog als enige. Hij trok het blik Ajax-talent ver der open en presenteerde een nieuweling: de achttienjarige Walter Smak, die Witschge verving. De debutant bediende meteen Van Basten, die even te voren tegen de paal had ge schoten. Met de gisteren voor hem kenmerkende laksheid mikte de topscorer irt het tri bunevak, waar ME'ers de sup porters gescheiden hielden. Ajax - FC Utrecht 3-0 (3-0): 20. Van Basten 1-0, 25. Van 't Schip 2-0, 45. Bosman 3-0. Scheidsrechter: Keizer. Toeschouwers: 10.000. Gele kaart: Van Loen, Du Chatinier en Fraser (allen FC Utrecht). Ajax: Menzo; Blind, Rijkaard, Spel- bos, Silooy; Wouters, Bosman (Schol ten), Mtlhren; Van 't Schip, Van Bas ten, R. Witschge (Smak). FC Utrecht: Van Noortwijk; Van den Akker, Du Chatinier, Verrips, Van der Meer; Plomp, Pattinama, Fraser, Van der Horst; Willaarts (Van der Waart), Van Loen. Ud Gullit scoort temidden van Groningers 3-0 voor PSV. pDHOVEN De helft van het Nederlandse contingent in voetbal, althans in de eerste ronde, stond gister- hd in'het stadion van PSV. Maar slechts één elftal voetbalde feens Europese maatstaven: PSV. FC Groningen bleef zelfs f beneden de normen, die voor een Nederlandse club met in- jesse voor meer dan een plaats in de tweede groep moeten rden aangelegd. b Jacobs, die van Excelsior een leuk vechtploegje heeft kun- h maken en daarmee nooit zo dik verloor van PSV, heeft na aalf Nederlandse en drie Europese wedstrijden nog steeds [n Gronings elftal op het veld. Elf voetballers, dat wel, maar ïn ploeg en zeker geen speler die anderen kan sturen. Zelfs )n man die de verdediging kan organiseren. PSV maakte er 'gepaste - en te bescheiden - wijze gebruik van. 1 wankele basis waarop FC Groningen voetbalde bleek al na i paar minuten. Vanenburg volleerde de bal uit een voorzet n Gullit langs Storm. Voor FC Groningen enige lijn in zijn (1 had kunnen brengen, was PSV al op weg. Jacobs greep vlug Hij haalde Van den Berg van de linkerkant van het midden- ld en zette een derde aanvaller, Johan de Koek, in. Twee of ie aanvallers, dat maakte niets uit. De Koek, Eijkelkamp en |utman hebben lengte, maar ze demonstreerden een beperkte Ördigheid en bovendien kregen zij vrijwel «geen speelbare bal, Idat er tussen achterhoede en het verdedigende middenveld pn lijn naar de aanval kon worden gelegd. Jan van Dijk, die misschien de middelen toe zou kunnen hebben, werd gekop- ld aan Gullit, een te zware last voor de kleine middenvelder, dat Van Dijk Gullit los liet, kwam de rampspoed pas echt Ir de Groningers. Gullit namelijk had er echt zin in en omdat Vanenburg, Van der Gijp en Valke er een leuk avondje van Iden maken, werd FC Groningen van het veld gespeeld. V bepaalde wat er op het veld gebeurde en geen Groninger h er iets aan veranderen. Zeker niet het centrale verdedi- jgsduo De Wolf-Boekweg. De jongste van de twee, die slechts 3 gele kaart had gekregen voor een aanslag op Koolhof, )cht in de rust binnen blijven, om plaats te maken voor Gall, it was het vervangen van lood door oud ijzer. FC Groningen p gewoon geen verdediging. Br rust hadden Vanenburg, Koolhof en Gullit dat al aange- |nd, na rust toen PSV meer om het spel dan om de doelpunten ptbalde, scoorden Van der Gijp, Vanenburg en Koeman (straf- )op) nog. FC Groningen, dat dit seizoen nog niet zo hard om iOren werd geslagen, schoot drie keer op doel van Van Breu- len. De poging van De Koek werd, van 25 meter, een voltref- r. omdat de doelman van het nationale elftal bij zo'n over- icht zijn concentratie op het gebeuren was kwijt geraakt. - FC Groningen 6-1 (3-0): 5. Vanenburg 1-0, 26. Koolhof 2-0, 43. Gullit 3- Van der Gijp 4-0 56. De Koek 4-1, 77. Vanenburg 5-1, 79. Koeman (straf- 6-1. idsrechter Blankenstein. Toeschouwers: 18.500. Gele kaart: Boekweg 'ningen), I0l»| Van Breukelen; Gerets (Van Aerie), Samuel. Koot, Heintze; Vanenburg, j2iQ ^.oernan. Valke; Van der Gijp, Koolhof. roningen: Storm; Mason, Boekweg (Gall), De Wolf, Verkuyl; Olde Rieke- k. Van Dijk, Roossien, Van den Berg (De Koek); Houtman, Eijkelkamp. SITTARD Een week na de afgang in Mönchen- gladbach en vier dagen na de benauwde overwining op SC Veendam, moest Feyenoord opnieuw een punt inleveren. Gister avond kwamen de Rotter dammers in Sittard tegen Fortuna niet verder dan 1-1. Afgaande op het spel van Feyenoord moet zon dag in de Kuip in de zoge naamde topper tegen Ajax, niet veel goeds wor den verwacht van de kant van de Rotterdammers. De defensie schutterde bij tijd en wijle als simpele amateurs. Spelbepaler Ma rio Been probeerde zijn falen te verbergen door een reeks overtredingen, waarvan er slechts één door de zwak leidende ar biter Bannett met geel werd bestraft. De voor hoede van de Feyenoord was bovendien bijna on zichtbaar. Fortuna Sittard kon maar ten dele profiteren van de malaise waarin het elftal van Rinus Is rael verkeert. Na een kwartier kwam Feyenoord door een opeenstapeling van fouten in de defensie van Fortuna wel op voorsprong. Eerst liet Willy Boessen zich kinderlijk een voudig in de luren leggen door René Hofman. De pass van de rechterspits werd in eerste in stantie door André Hoekstra tegen doelman Van Gerven geschoten. De Rotterdamse middenvelder kreeg echter vervolgens, tot grote woede van Van Gerven, alle tijd het beter te doen in de herkan sing. Nog geen minuut later verzuimde Henk Duut, die een slordige afspeelbal van Lin- ford onderschepte, alleen voor Van Gerven het verschil te vergroten. In het begin van de wedstrijd, na vijf minuten, claimde Wout Holverda terecht een straf schop toen hij door zijn bewa ker Troost onderuit werd gelo pen in het zestien-meterge- bied. Arbiter Bannett weiger de echter de bal op de stip te leggen. Ondanks een voorsprong kon Feyenoord niet echt overtui gen, Fortuna evenmin. Elstrup (voorlangs) en Been vergaten van die onzekerheid te profite ren. De eerste serieuze kans kregen de Limburgers acht minuten voor de pauze toen Evers, ingevallen voor de ge blesseerde Holverda, de bal panklaar neerlegde voor Lin- ford. Hiele redde echter be kwaam. Elstrup, Been en Tahamata il lustreerden in de eerste helft ten overvloede de onrust in de Sittardse achterhoede. Schade lijke gevolgen had dat niet. Vlak voor het rustsignaal ont snapten de Rotterdammers aan de gelijkmaker. Eerst kop te Evers via de vingertoppen van Hiele tegen de lat. Uit de daaropvolgende hoekschop schoot Thijssen tegen de paal. Na de hervatting werd het duel door toedoen van de scheidsrechter rommelig en gemeen. Bannett leek aanvan kelijk de gele kaarten thuis in Den Bosch gelaten te hebben, want de aanslagen op de be nen waren legio maar hij greep niet in. Pas in de slotfase werden Linford en Been be straft. Met voetbal had de ver toning al niets meer te maken, ook al omdat Feyenoord na twintig minuten de voor sprong van 1-0 meer dan „zat" vond en zich aan tijdrekken schuldig maakte. De negatieve houding van de Feyenoorders werd vijf minuten voor tijd toch afgestraft, toen Thijssen van twintig meter een door Joop Hiele weggeslagen bal in het doel schoot, 1-1. Fortuna Sittard - Feyenoord 1-1 (0- 1): 16. Hoekstra 0-1, 75. Thijssen 1-1. Scheidsrechter: Bannett. Toeschou wers: 6.340. Gele kaart: Been (Feye noord) en Linford (Fortuna S). Fortuna Sittard: Van Gerven; Maes- sen, Eleveld, Koevermans, Boessen; Mordang, Thijssen, Reijneis (Schu- man); Janssen, Holverda (Evers), Linford. Feyenoord: Hiele; Wijnstekers, Van Herpen, Troost, Duut; Molenaar, Been, Hoekstra; Hofman, Elstrup (Blinker), Tahamata. EREDIVISIE AZ-VW2-1 Ajax-FC Utrecht3-0 Fortuna S-Feyanoord1-1 SC Veendam-FC Dan Botch1-2 Sparta-FC Twente0-1 PSV-FC Groningen 6-1 Exceltior-Roda JC 1-1 FC Den Haag-Haarlem 4-0 Ajax13 10 2 1 22 40-11 PSV 13 10 2 1 22 32- 9 Feyenoord 13 7 5 1 19 29-16 FC Den Bosch 13 7 3 3 17 16-11 Roda JC13 6 4 3 16 19-18 Sparta 13 6 3 4 15 28-19 FC Twente 13 4 6 3 14 17-17 FC Groningen 13 5 3 5 13 28-21 Fortuna S13 4 5 4 13 18-19 FC Den Haag .13 3 6 4 12 17-18 PEC Zwolle 12 3 4 5 10 24-23 SC Veendam .13 2 6 5 10 14-19 FC Utrecht 13 4 2 7 10 21-27 VW 13 2 6 5 10 12-24 GA Eagles12 3 3 6 9 9-17 Haarlem 13 3 2 8 8 10-27 AZ 13 2 2 9 6 8-24 Excelsior 13 2 2 9 6 10-32 PERIODESTAND Ajax5 5 0 0 10 20- 3 PSV 5 4 1 0 9 14- 3 Feyenoord 5 3 2 0 8 9-5 FC Den Haag5 1 4 0 6 7-3 Roda JC 5 2 2 1 6 9-6 FC Twente 5 2 2 1 6 5-4 Sparta 5 2 1 2 5 9-6 FC Groningen 5 2 1 2 5 13-11 FC Utrecht 5 2 1 2 5 8-9 FC Den Bosch 5 2 0 3 4 6-8 AZ 5 1 2 2 4 5-10 Excelsior 5 1 2 2 4 6-12 Fortuna S5 1 2 2 4 6-12 Go Ahead Eagles 4 1 1 2 3 2-5 VW 5 1 1 3 3 4-11 PEC Zwolle 4 0 2 2 2 6-9 SC Veendam 5 0 2 3 2 5-8 Haarlem 5 1 0 4 2 5-14 PSV kampioen van aerate periode Eredivisie in het kort DEN HAAG De karakteris tieken van de wedstrijden in de eredivisie zijn: Excelsior - Roda JC 1-1 (1-6): 31. Latuheru 1-0, 73. Hoekman 1-1. Scheidsrechter: Van der Laar. Toeschouwers: 1000. Excelsior: Doesburg; Andre Wa- siman, Beukers, Van der Padt, Snoei; Leenheer, Sörensen (Van Tour), Steve Wasiman; Latuhe ru (Waslander), Schapendonk, Van Goozen. Roda JC: Smits; Hanssen, Wild schut, Brandts. De Jong; Su- vrijn, Jans, Blattner (Henssen); Meyer, Iwanir (Smeets), Hoek- Az"- VW 2-1 (1-0): 1. Visser 1- 0, 78. Reynierse 1-1, 88. Tiktak (strafschop) 2-1. Scheidsrechter: J. van der Niet. Toeschouwers: 1.000. Gele kaarten: Patrick, Van Gaal en Van der Hengst (allen AZ). Ringels (VVV). AZ: De Koning: Patrick, Ente, Oosterveer, Tiktak; Visser, Van Gaal, Jakub; Crtlden (Tol), Log- gie, Van der Hengst. VVV: Rooy; Nijssen, Ringels, Van Berge Henegouwen, Rut ten; Verhagen, Reynierse, Valckx (Libregts); Janssent Ver beek), Van Rosmalen, Berghuis. SC Veendam - FC Den Bosch 1-2 (1-2): 8. Krtlzen 0-1, 15. Steinmann 0-2, 18. Nijgh 1-2. Scheidsrechter; Hobé. Toeschou wers: 4.900. Veendam: Hoekstra; De Haan, Wiebing, Verschoor, Mulder; Nijgh, Huizingh, Steenge, Keu kens; Klompstra (Veldmate), Huistra. FC Den Bosch: Van Grinsven; Van de Hoorn, Adriaanse, Van Eek; Van der Linden, KrUzen, Steinmann, Aichorn; Van Duren (Matenhoru), Gillhaus, Kaiser (Van Nielen). Sparta - FC Twente 0-1 ((H)): 88. Willems 0-1. Scheidsrechter De Munnik. Toeschouwers: 2000. Sparta: De Goeij; Wijnberg, De Kant, Diliberto, Eger; Ridder- hof, Steur, Olde Riekerink; Schmidt, Lengkeek, Ellerman. FC Twente: Snelders; Koopman, Bosch, Rutten, Pouls; Groele- ken, Willems, Paus; F. ten Caat (Brilhuis), Wilson (Weber), T. ten Caat. Sören Lerby is dicht bij een treffer voor Denemarken in het duel met Finland. DEN HAAG De thuisspe- lende ploegen hebben in de kwalificatie-ronden voor het Europees voetbalkampioen schap, goede zaken gedaan. In de vijf duels, zegevierden de gastheren vier keer. De meeste treffers vielen te begroeten in Moskou, waar de Sovjet-Unie de eerste plaats in groep 3 ver stevigde door Noorwegen met 4-0 te verslaan, en Split waar Joego-Slavië Turkije met de zelfde cijfers de baas bleef. Eveneens voor groep 3 behaal de Oost-Duitsland een kleine, hard bevochten triomf op IJs land: 2-0. Uiterst karig was de beloning die een hardwerkend Denemarken kreeg. In een uitverkocht stadion in Kopen hagen leverde de anderhalf uur durende stormloop op het Finse doel slechts een treffer van Bertelsen op. Alleen Zwit serland kon niet volledig pro fiteren van het thuisvoordeel. In een duel voor groep 2 kwam de ploeg tegen Portugal niet verder dan 1-1. De karakteristieken zijn: Groep 3: Sovjet Unie - Noorwegen 4-0 (3-0): 25. Litovtsjenko 1-0, 29. Beljanov 2-0 (strafschop), 33. Blochin 3-0, 54. Khi- diatoelin 4-0. Toeschouwers: 40.000. Oost-Duitsland - IJsland 2-0 (1-0): 4. Thom 1-0, 90. Kirsten 2-0. Toe schouwers: 18.000. Stand Sovjet- Unie 3 2 1 0 5 7-1 O-Duitsland 2 1 1 0 3 2-0 IJsland 3 0 2 1 2 1-3 Frankrijk 2 0 1110-2 Noorwegen 2 0 1110-4 Groep 4: Joegoslavië - Turkije 4-0 (2-0): 25. Vujovic 1-0. 34 Vujovic 2-0, 75. Savi- cevic 3-0, 84. Vujovic 4-0. Toeschou wers: 12.000. Stand Joegoslavië 1 1 0 0 2 4-0 Engeland 1 1 0 0 2 3-0 N-Ierland1 0 0 1 0 0-3 Turkije 1 0 0 1 0 0-4 Groep 6: Denemarken - Finland 1-0 (0-0) 68. Bertelsen 1-0. Toeschouwers 40 000 Tsj.-Slowakije 1 1 0 0 2 3-0 Denemarken 1 1 0 0 2 1-0 Wales 10 10 11-1 Finland 3 0 12 11-5 WENEN Het Westduitse voetbal heeft zich gisteravond in Wenen van zijn slechtste kant laten zien. De feestelijke opening van het Prater-sta dion werd omlijst door gemeen voetbal in de vriendschappelij ke ontmoeting tussen Oosten rijk en het team van Franz Beckenbauer. Matthöus kreeg een rode kaart. Voor het begin van het duel werden veertien dronken Westduitse suppor ters gearresteerd wegens het plegen van vernielingen. Oos tenrijk behaalde de eerste overwinning in een thuiswed strijd tegen de oude rivaal sinds 1955. De score viel ver rassend hoog uit: 4-1. De Italiaanse scheidsrechter Agnolin speelde een centrale rol. Voor de rust trad hij nau welijks op bij harde overtre dingen. In de tweede helft kende hij Oostenrijk in een tijdspanne van zes minuten twee strafschoppen toe. Vanaf de elfmeterstip schoot Polster twee keer raak. Matthaus raakte geïrriteerd door de be slissingen van de leidsman en beledigde de Italiaan. De spel verdeler van Bayern München kon vervolgens vertrekken naar de kleedkamer. Nadat de Oostenrijkers in de 57e minuut aan de leiding wa ren gekomen, leek de wed strijd voor de bezoekers aller minst verloren. Drie minuten later maakte de ingevallen Voller met een kopbal 1-1. Door de tweede strafschop en de rode kaart voor Matthaus raakten de Westduitsers over hun toeren. Oostenrijk, dat in het verleden bij onderlinge ontmoetingen vaak de minde re bleek, was ditmaal koel bloedig! Kienast passeerde doelman Immel in de 68e mi nuut. Veertien minuten voor het einde completeerde Kie nast het succes door een snelle counter doeltreffend af te ron den. Het resultaat betekende voor coach Beckenbauer het diepte punt van een succesvol sei zoen. De nederlaag was de grootste sinds januari 1981, toen het nationale team bij de „mini-wereldtitelstrijd" in Uruguay verloor met 1-4 van Brazilië.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 9