„Uitsluiting gebeurt geen tweede keer" BON Frankrijk betaalt lening Iran terug filipijnse president iioet steun van ifashington krijgen RODE KRUIS-DIRECTEUR HERREMA NIET BANG VOOR KETTINGREACTIE NA AFFAIRE ZUID-AFRIKA Le Monde: Chirac heeft bestand met terroristen den Broek voor onderlijk F-akkoord Machel leefde nog urenlang na vliegramp Duitse regering maakt haast met strenge terrorisme-wet Brunswijk belooft macht over te dragen aan Bevrijdingsraad Laatste kans om reis naar Canada te winnen i aDITENLAND' QeidóaQowuvnt DONDERDAG 30 OKTOBER 1986 PAGINA 7 tee miljard dollar gen aids nodig IHINGTON De Amerikaanse male Academie van \\*eten- jpt-n wil dat er twee miljard r per jaar wordt uitgetrokken onderzoek naar en voorlichting de virusziekte aids. Volgens de lemie vereist de snelle toename tiet aantal aids-gevallen wellicht nvangrijkste en intensiefste in ningen ooit tegen een infectueu- ekte ondernomen. De epidemie it met de dag toe, deels omdat jen niet weten dat zij drager van nrus zijn en anderen ermee be ten. Volgens de Academie it het aantal aidspatiënten on- ïetero's snel toe. PARIJS Frankrijk en Iran hebben overeenstemming bereikt over terugbetaling van een lening van een miljard dollar die onder het bewind van de sjah was ver strekt aan Eurodif, een Frans con sortium voor de verrijking van uranium, en het Franse Commis sariaat voor Kernenergie. Na de Iraanse revolutie in 1979 werd het Iraanse kernenergieprogramma beëindigd en wilde Iran het geld terughebben. De regeling van de zaak wordt gezien als een belang rijke voorwaarde voor normalise ring van de betrekkingen tussen Frankrijk en Iran. VS en Sovjet-Unie eens over radio WASHINGTON De Vere- nigde Staten gaan ermee ak koord dat uitzendingen van de Sovjetradio worden uitgezon den door Amerikaanse stations op voorwaarde dat de Ameri kaanse radio-uitzendingen toe gankelijk worden voor het Russische publiek. De Russi sche partijleider Gorbatsjov verklaarde onlangs dat hij pre sident Reagan heeft aangebo den een einde te maken aan het storen van Amerikaanse uitzendingen naar de Sovjet- Unie in ruil voor een radiosta tion van de Sovjet-Unie in of nabij de Verenigde Staten. Leger Zwi tserland wil nieuwe fietsen 'BERN Het Zwitserse leger gaat de 80.000 zeer ouderwet se fietsen waarvan momen teel gebruik wordt gemaakt, vervangen. Het ministerie van defensie heeft gisteren laten weten dat vóór het jaar 2000 alle Zwitserse leger fiet sen zijn vervangen. Verschil lende fabrikanten en ont werpers zijn uitgenodigd om een nieuw model te presen teren. De huidige leger fiets, een model uit 1905, is zeer populair en gewild vanwege zijn robuustheid: de fiets weegt 22,5 kilo. „Zwart jaar" voor mensenrechten Chili SANTIAGO Volgens een Chileense rooms-katholieke instantie hebben in de eerste helft van 1986 in het land ruim 42.000 schendingen van mensenrechten plaatsgevonden. De cijfers van het solida- riteitsvicariaat van het aartsbisdom Santi ago zijn gepubliceerd in het Engelse weekblad „The Tablet". Het vicariaat werd twee jaar na de machtsovername door generaal Pinochet opgericht door de toenmalige aartsbisschop van Santiago, kardinaal Raul Silvia Henriques. De hui dige voorzitter van het mensenrechtenbu- reau, mgr. Santiago Tapia, verklaarde kortgeleden dat het afgelopen jaar een van de „zwartste jaren" in de geschiedenis van het bureau is geweest. Baan in Moskou voor gevluchte Amerikaan NEW YORK Arnold Lockshin. de Amerikaanse biochemicus en kanker specialist die vluchtte naar de Sovjet- Unie, heeft gisteren gezegd dat hij in Moskou aan het hoofd komt te staan van een onderzoekslaboratorium. In een via de satelliet uitgezonden inter view voor de Amerikaanse televisie, zei Lockshin: „De Academie van Weten schappen van de USSR heeft mij een positie aangeboden, en ik heb die aan genomen, als hoofd van het laborato rium voor kanker-geneesmiddelen bij een gezaghebbend instituut, het Vak bondscentrum voor Kankeronderzoek hier in Moskou". Lockshin herhaalde dat hij met zijn gezin was vertrokken om te ontkomen aan de dreigementen en pesterijen van de autoriteiten. feident Aquino (rechts) verzoekt haar minister Enrile (links) lts te nemen naast haar, maar hij blijft demonstratief een |l verder zitten. [INC li pNjjSHINGTON Een invloedrijk lid van het Amerikaanse van Afgevaardigden. Stephen Solarz. heeft de recente kri- van de Filipijnse minister van defensie Juan Ponce Enrile n.O (resident Aquino „uiterst onbehoorlijk" genoemd. Volgens >10 rz. voorzitter van de subcommissie voor Aziatische aangele- leden, brengt Enrile bovendien de pogingen van de Filipijn- j 'gering om nieuwe investeringen aan te trekken in gevaar, ion Irong er dan ook bij president Reagan op aan duidelijk moet :6.01e spreken dat Washington niets met Enrile te maken wil ?n als die zou proberen via een militaire staatsgreep de t te grijpen. irdvoerder Benigno zei gisteren over de spanningen binnen 'gering: „Ik ben ervan overtuigd dat wat er ook in het kabi- ?beurt, mevrouw Aquino overeind zal blijven. Zij is de cen- politieke factor". Benigno verklaarde dat Aquino ervan '®-$tuigd is dat zij de voortdurende steun van het Filipijnse ri'S geniet. Minister Enrile weigerde gisteren naast president 'Sdino plaats te nemen tijdens het kabinetsberaad. DEN HAAG „Politiek of geen politiek; het Ne derlandse Rode Kruis blijft helpen". Dat is de kern van de advertentie die het Rode Kruis van daag in kranten heeft ge zet. Reden van deze bood schap: „De mensen zien het Rode Kruis van haar voetstuk afvallen door het uitsluiten van Zuid-Afrika en dat willen we voorko men", aldus algemeen di recteur dr. Tiede Herre- ma. Hoeveel Nederlanders hun lidmaatschap naar aanleiding van die uitslui ting, zaterdag tijdens de conferentie in Genève, hebben opgezegd is nog niet bekend, maar het zou wel eens in de honderden kunnen lopen. Herrema: „Van het miljoen le den dat wij hebben, zijn hon derden opzeggingen natuurlijk niet veel, maar het gaat me om de toon van de brieven, die ik hier op het hoofdkantoor in Den Haag heb binnengekre gen. De mensen zijn heel emo tioneel over deze zaak, maar de redenen lopen uiteen. Som migen schrijven dat het Rode Kruis zich niet met politiek mag bemoeien; anderen begrij pen niet dat het Nederlandse Rode Kruis niet aan de stem ming heeft meegedaan". Herrema tikt op de adverten tie waarin in vette letters staat dat het Rode Kruis tegen apartheid is, maar ook tegen de verwijdering van de Zuida- frikaanse regeringsdelegatie. „Het is een misverstand dat wij geen standpunt inzake apartheid innemen. Gestemd werd namelijk niet vóór of te gen apartheid, maar voor of tegen uitsluiting. Als Neder landse afdeling vinden wij dat de vraag of een land al of niet mag meedoen, helemaal niet in stemming mag worden ge bracht. Niet-meestemmen was een zeer principiële houding van Nederland, waar ik best trots op ben". Volgens Herre ma sluiten landen zich bij het Rode Kruis aan door een con tract te tekenen waarmee zij zich akkoord verklaren met de grondbeginselen van die orga nisatie: „Als dat akkooTd gete kend is, kan je er niet zomaar uitgegooid worden". De motie van Kenia, gesteund door andere Afrikaanse lan den en door het Oostblok, kwam zaterdag ook heel on verwacht. Aan het begin van elke (vijfjaarlijkse) vergade ring worden altijd wel afkeu ringsverklaringen afgelegd: te gen Israël, Iran, Irak en derge lijke, maar de afkeuring van de apartheidspolitiek in de vorm van een motie pelde de vergadering. Als re actie op de uitsluiting heeft Zuid-Afrika vijftien interna tionale Rode Kruismedewer kers uitgewezen. Deze mensen verrichtten werkzaamheden waarbij strik te neutraliteit noodzakelijk was, zoals het bezoeken van (krijgs)gevangenen. Het regu liere Kruiswerk, zoals voedsel voorziening, medische hulp en huisvesting kan'door de Zuid- afrikaanse afdeling worden voortgezet. Zelfs als zich een natuurramp in Zuid-Afrika zou voordoen, kunnen Rode Kruisafdelingen uit alle landen te hulp schieten via de Liga van het Rode Kruis. Deze treedt namelijk op bij niet-conflictsituaties. Het Internationale Rode Kruis (ICCR), dat nu Zuid-Afrika is uitgezet, treedt alleen op in conflict- en of oorlogssituaties. Dr. Tiede Herrema Herrema: „Uitsluiting van een land zie ik overigens geen tweede keer gebeuren. Alleen deze uitsluiting al doet het Rode Kruis op haar grondves ten trillen. Het wordt over het algemeen mogelijk geacht dat deze zaak-Zuid-Afrika een kettingreactie teweeg brengt. Immers: hoewel het Rode Kruis neutraal is, zijn er ook binnen deze organisatie ver schillende blokken te onder scheiden: er zitten arme en rij ke landen bij; streng islamit- sche landen, het oost- en west- blok, landen die de mensen rechten schenden en noem maar op. Er is dus wel reden om verontrust te zijn over deze gang van zaken, maar persoonlijk geloof ik niet dat zich een dergelijke situatie op nieuw snel zal voordoen. Het Rode Kruis snijdt zichzelf er namelijk diep" mee in het vlees". (Van onze correspondent Bob van Huet) PARIJS De Franse re gering is een bestand overeengekomen met de FARL, de vanuit Libanon opererende terroristische organisatie, die verant woordelijk wordt gesteld voor de september-aansla- gen in Parijs. Dat heeft de gezaghebbende Franse krant Le Monde gisteren gemeld. Volgens Le Mon de zouden de FARL-ter- roristen onder druk van Syrische en Algerijnse be middelaars hebben be loofd hun acties op te schorten tot februari 1987. In die maand moet Georges Ibrahim Abdallah, de sleutel figuur in de recente terreur- golf, voor de rechter in Parijs verschijnen wegens betrok kenheid bij de moord op twee diplomaten. Wanneer Frankrijk gespaard blijft voor terroristisch geweld, zou Abdallah's proces moge lijk in zijn voordeel kunnen uitdraaien, aldus Le Monde. Als wisselgeld voor de be middeling zou Syrië van Frankrijk financiële hulp en wapens hebben bedongen. Algerije werd volgens Le Monde bedankt met het op pakken door de Franse poli tie van dertien Algerijnse sympathisanten van de naar Zwitserland uitgeweken op positieleider Ben Bella. De Franse minister van bui tenlandse zaken, Raymond, heeft de berichten in Le Monde krachtig tegengespro ken. „Onze politiek is eerlijk en duidelijk. We geven Syrië geen geld en ook geen wa pens". De nauwe contacten met een aantal Arabische landen zijn volgens hem be doeld om informatie in te winnen over het terrorisme, „maar ook om onze vastbera denheid over te brengen". 1SHINGTON Minis- van buitenlandse za- Van den Broek zal tij- het bezoek dat hij op november samen met faier Lubbers aan Mos- Ij Jbrengt, krachtig plei- Byoor een afzonderlijk aoord over raketten jr de middellange af- 3jd in Europa (INF). dergelijk akkoord 1 it losgekoppeld te den van andere ont- f leningsvraagstukken, (minister heeft dit gisteren ^Washington verklaard na gesprek met de Ameri- ise onderminister van de- lie Richard Perle. Vandaag ?kt Van den Broek onder ren met zijn Amerikaanse •tgenoot George Shultz. Russische persbureau heeft gisteren de nieu- Arnerikaanse voorstellen wapenbeheersingsbe- -n in Genève een (reeuwende mislukking" 3j >emd. Amerikaanse fune- Marissen hebben gezegd dat lieuwe voorstellen zijn ge- erd op de principe-ak- ^rden, zoals die tijdens de 45 ntmoeting op IJsland wer- 31 overeengekomen. TASS Nj dat de Amerikanen het d van de vooruitgang' die 42 Reykjavik werd geboekt 5€ ïraaid weergeven. De af- ing van de Amerikaanse stellen was vervat in een tel van commentator Vla- ir Tsjernisjev. i* v Stenen Gemaskerde Zuidkoreaanse studenten protesteren bovenop een gebouw tegen de regering en de VS. Op de rand liggen stenen die gegooid worden naar de politie, die probeert het straatoproer in te tomen. JOHANNESBURG De Mo- zambikaanse president Samora Machel heeft na het vliegtuig ongeluk nog uren geleefd. De zwaar gewonde president ademde nog toen de Zuidafri- kaanse politie bij het wrak ar riveerde en dorpelingen weg joeg die de gewonden probeer den te helpen. Dat heeft het Zuidafrikaanse nieuwsblad Ilanga gemeld. Inwoners van een nabijglegen dorp waren volgens de krant al drie uur voordat de politie arriveerde ter plaats. De ambulance arri veerde gelijktijdig met de poli tiemannen, maar deze dekten het lichaam af en stuurden zo wel ambulance als dorpelingen weg. Overlevenden van de ramp verklaarden eerder dat de politie alleen gezocht heeft naar regeringsdocumenten en zich niet om de slachtoffers bekommerden. Politiewoord voerders weigeren op het be richt te reageren. De leiders van de frontlijnsta- ten zijn gisteren na de begrafe nis van Samora Machel bijeen gekomen om te praten over de verdere campagne tegen het apartheidsbewind. BONN De Westduitse regering heeft onder druk van aanhoudende aansla gen een nieuwe anti-ter- rorisme wet aangenomen. De wetgeving zal nog dit jaar aan het parlement worden voorgelegd. In de wet is een bepaling op genomen die terroristen ont slaat van rechtsvervolging of strafvermindering toezegt en een beloning in het vooruit zicht stelt, indien zij het terro risme afzweren en voor het gerecht tegen andere terroris ten getuigen. Deze regeling, afkomstig uit de Angelsaksi sche rechtspraak, is alleen van toepassing op terroristen en blijft twee jaar van kracht. De oppositie, sociaal-democraten en groenen, en een deel van de liberalen staan negatief te genover de nieuwe wet. Zij zijn van mening dat de rege ling ertoe kan leiden, dat moordenaars voor hun daad worden beloond met een rijk nieuw leven, door een ander te verraden. De wet bepaalt verder dat aanslagen tegen lucht-, zee-, en treinverkeer zullen vallen onder het artikel „Vorming van een terroristische organi satie". De strafmaat zal daar door aanzienlijk hoger komen te liggen. Ook zijn in de wet zwaardere straffen opgenomen voor het aanmoedigen van ge weld, het vervaardigen van springstoffen en het plegen van sabotage. IDJE VERHOLENKARELTJE KNETTER EN DE TOVERBUBBEL Smidje Verholen liet er geen gras over ien en begaf zich onmiddellijk naar het bu- van politie, alwaar de koddebeier Eelko U'ema aan zijn bureau te werken zat. „Zo ool'n," zei Eelko. „Wat kom jij zenuwachtig Ja 'nstorm'n. Kom je me soms nieuws breng'n •r |aande het verdwijn'n van Kareltje Knet- ;a' - „Ik heb geen nieuws, Eelko," zei de I. „Maar ik wou het tóch wel even over die P' hebben. Ik geloof namelijk, dat ik weet _J Kareltje Knetter moeten zoeken. In ...eberie! Zo, nou jij!" - „In Barreberië?" riep lllo verbaasd uit. „Wat mot dat bliksemse daar nou uutvoer'n?" - Toen vertelde de alles wat hij zojuist bedacht had en de ge ide Hermandad moest toegeven, dat er wel van waar kon zijn. - „Zo is het allemaal ge- i, Eelko." eindigde de smid zijn verhaal, het gekke is, hoe langer ik erover nadenk, hoe meer vreemde dingen er gebeurd moeten zijn. Kareltje heeft mij toch immers van die heks verteld, niet? Nou. ik zat op de voetbal naast een jonge, blonde vrouw. Toen de kleine kerel was lens geschopt door Bulle Peesje, ging ze er mompelend vandoor. En weet je wat ze zei?" - „Nou?" vroeg Eelko gespannen. - „Ze zei, dat ze Kareltje voldoende gewaarschuwd had voor ze zijn wens vervulde," antwoordde de smid. „Ze zei, dat vervulde wensen slechts nijd en af gunst verwekten." - „Ik heb nooit an heks'n will'n geloov'n," zei Eelko en hij sprong op van zijn stoel. „Maar dit mens moet wel een heks weez'n, want wat jij me daar vertelt. VerhooTn,! da's geen zuuvere koffie! Kom jong, we gaan er dadelijk op af, en als we haar te pakk'n krljg'n, dan moet ze Kareltje dadelijk weer hier naartoe toover'n!" DEN HAAG De leider van het Junglecommando, Ronnie Brunswijk, zal na de eventuele omverwerping van het be- wind-Boyterse de macht over dragen aan de Raad voor de Bevrijding van Suriname. Daarna moet een overgangsre gering worden gevormd, die maximaal een jaar aanblijft. Dit staat in een gemeenschap pelijke verklaring die de Raad voor de Bevrijding van Suri name en de politieke partij in ballingschap, SVR Pendawa Lima, hebben opgesteld. Over de vorming van een re gering en de benoeming van een overgangspresident wil de Bevrijdingsraad overleggen met politieke partijen en maat schappelijke groeperingen. Na installatie van de regering wil het verzet terugtreden. De overgangsregering moet volgens de Bevrijdingsraad haar macht uitoefenen in overeenstemming met de grondwet van 1975, die door de nieuwe president opnieuw van kracht wordt verklaard, zo staat in de verklaring van Bevrijdingsraad en Pendawa Lima. De Surinaamse minister van buitenlandse zaken Her- renberg heeft gisteren de ver wachting uitgesproken dat Su riname over vijf tot tien jaar een normale relatie met Ne derland zal hebben. „Een ge forceerd herstel van de be trekkingen zou nu alleen in het belang -van Nederland zijn". Een marinevaartuig van het leger heeft in de Commewijne- rivier in Oost-Suriname het lijk opgehaald van een blanke. Dit heeft de staatsradio giste ren gemeld. WERKNEMERS GENERAL MOTORS IN ZUID-AFRIKA STAKEN JOHANNESBURG Een vestiging van de nieuwe eigenaars het concern overnemen. De Amerikaanse automobielgigant General Motors werknemers vrezen dat een groot aantal van in Port Elizabeth is gisteren gesloten in ver- hen zal afvloeien als het bedrijf in Zuid-Afrika band met een weigering van het grootste deel overgaat in andere handen. General Motors, de van de 3.000 werknemers onr' aan het werk te grootste autoproducent in de VS, gaat zijn acti- gaan. Deze werknemers eisen een vergoeding viteiten in Zuid-Afrika overdoen aan plaatselij- voor vermeend ontslag en terugbetaling van Re ondernemers, pensioen- en verzekeringspremies voordat Nog twee dagen en dan is uw kans op een reis naar Canada defi nitief verkeken. Of u moet vandaag nog onderstaande bon in vullen en gauw op de post doen. Raad op welke dag tussen 1 tot en met 21 december de 1 mil joenste bezoeker/-ster de kassa van het Omniversum passeert en maak een slagzin van maximaal twintig woorden, waarin ten minste lx het woord Omniversum voorkomt. Dat is alles wat u moet doen om mee te dingen naar de tiendaagse reis naar Cana da voor twee personen met onder andere een bezoek aan de Ni agara Watervallen. Of win één van de andere prijzen: gezins jaarkaarten, zelfbouw-planetarium-pakketten of toegangsbewij zen voor een voorstelling in Europa's eerste digitale planetarium en ruimtetheater. Zorg dat uw inzending uiterlijk aanstaande zaterdag 1 november in ons bezit is en u doet mee aan deze speciale actie, die het Omniversum in samenwerking met onze krant en een aantal andere regionale dagbladen heeft georganiseerd. Om een indruk van de bezoekersaantallen te geven: sinds de opening op 7 december 1984 hebben tot nu toe al bijna 920.000 mensen een bezoek gebracht aan het Omniversum. Verwacht wordt dat de nieuwe film „Darwin op de Galapagos", die afgelo pen woensdag 28 oktober in première ging, extra aantrekkings kracht zal uitoefenen op iedereen die belangstelling heeft in de educatief-recreatieve programma's van dit unieke theater. i i i Volgens mij komt de 1 miljoenste bezoe- J j ker/-ster op december 1986 J (hier datum invullen) in het Omniversum. J j Mijn slagzin luidt: i (max. 20 woorden; vermeld tenminste 1x het woord Omniversum). Naam:j Adres: Postcode: I Woonplaats:I Stuur deze bon op een briefkaart geplakt of in een gefran- keerde envelop aan het bureau van onze krant, adres: Leidse Courant, Postbus 11, 2300 AA Leiden. De inzending moet uiterlijk zaterdag 1 november in ons bezit zijn. j Over deze actie kan niet worden gecorrespondeerd. Personeel van ons bedrijf is van deelname uitgesloten. I

Leidse Courant | 1986 | | pagina 7