„Van Thi jn van bureau verwacht te veel Warmoesstraat" uit de weekbladen „Normvervaging leidt tot incidenten SCHEIDENDE COMMISSARIS WINKEL: Berkhof heeft nu wèl tijd om koffie te malen Omkoperij ambtenaren is door Nederland uitgevonden ELSEVIERS PE TIJD d(0ENE BINNENLAND £eidóc6otM<wt DONDERDAG 30 OKTOBER 1986 PAGINA 5 PRESIDENT ALGEMENE REKENKAMER KORDES: (Van onze parlementaire redactie) AMSTERDAM „Er schijnen te genwoordig veel mogelijkheden te zijn om aan geld te komen zonder cr hard voor te moeten werken. Sommige mensen denken daar erg gemakkelijk over. Hét heeft iets te maken met normvervaging. Men aanvaardt tegenwoordig soms al te gauw dingen als normaal die vroe ger een doodzonde waren". Dit zei de heer F. Kordes. president van de Algemene Rekenkamer, van middag bij de presentatie van het boek „De elite zwijgt", van de jour nalisten Salverda en Runderkamp. In het boek van de journalisten ko men onder meer voorbeelden aan de orde hoe via listige wegen soms zeer eenvoudig aan veel geld te ko men is. Zo werd begin deze week al bekend dat in het boek wordt ont huld dat Veronica-presentator Van Meekren tevergeefs trachtte 2 ton van zijn inkomen af te trekken. Hoewel Kordes het toejuicht dat „verontruste burgers" de Rekenka mer voortdurend van informatie voorzien over mogelijke mistoes tanden omdat dat van belang kan zijn voor het werk van de kamer, voelde Kordes zich geen bondge noot van Salverda en Runderkamp. Met name het feit dat de auteurs „wel erg de schijnwerpers richten op personen zonder de algemeen heid van de problematiek voldoen de te belichten", ontlokte bij hem kritiek. „Het doet afbreuk aan het oogmerk van de auteurs om het parlement te inspireren tot meer controle". De president van de Algemene Re kenkamer hoopt overigens dat de deregulering één van de oplossin gen kan zijn om misbruik van wet geving te voorkomen. „Ik spreek liever van herregulering", aldus Kordes, „waarbij ik aan drie din gen dingen: vereenvoudiging van regelgeving, aanvulling daarvan en verscherping van de controle op de naleving ervan". Kordes pleitte verder voor het wet telijk tegengaan van bepaalde dub belfuncties om het onmogelijk te maken dat misbruik wordt ge maakt van subsidies. Masson mist toch geen geld MAASTRICHT Er blijkt geen bedrag van 750.000 gulden te ontbreken op de lijst van inbeslaggenomen bezittingen van A. Masson, hoofdverdachte in de steekpennin gen-affaire rond het ABP. Persofficier van justitie Nabben legde vanmorgen vanuit Maastricht uit, dat op het bewijs van ont vangst in klare taal staat: 10 bankbiljetten van 50 pond en 4 bankbiljetten van 1000 DM. Dit bewijs werd vervolgens in een en veloppe gedaan waarop werd vermeld lObb (bankbiljetten) van 50 pond en 4bb van 1000 DM. Dat kon, aldus Nabben, bij oppervlak kige lezing gezien worden als 1066 pond en 466 DM. Bij de verdere verwerking zijn deze verkeerde getallen op de kennisgeving vermeld. AMSTERDAM Politie bureau Warmoesstraat be waakt de gevaarlijkste vierkante kilometer van Nederland, zeggen ze wel eens. Het is het gebied in Amsterdam waarin de Wallen en de Zeedijk de beruchtste componenten zijn. Temidden van de drugsscene en prostitutie probeert de politie uit alle macht en met veel goede wil té redden wat er te redden valt. „Consolide ren" van de huidige situa tie, dat lijkt soms het maximaal haalbare. Het woord komt uit de mond van commissaris J. Win kel (57) van Bureau War moesstraat. Hij heeft vier jaar lang dit meest bespro ken politiebureau van ons land gerund en geeft za terdag na een politiecar- rière van 31 jaar de pijp aan Maarten. Teleurstelling bij Winkel over de manier waarop hij vertrekt (hij trok zijn conclusies uit de wens van burgemeester Van Thijn om de leiding in dit dis trict te vernieuwen), en ook een zeker onvoldaan gevoel. ..Omdat het werk niet af is, nooit af zal zijn. Een heilstaat wordt deze buurt nooit". Toch ook persoonlijke tevredenheid: „Het is en blijft een prachtig mooi bureau. Warmoesstraat. Hier gebeurt het, hè. Het heeft iets heel bijzonders, de sfeer, de interne status, je zit mid denin het heetste deel van de stad. Rennen van incident naar incident, dat zeker. Maar het blijft de Warmoesstraat". Op een doodgewone doorde weekse regendag heeft de Warmoesstraat iets extra triests. Hoewel het nog och tend is, is de schreeuwerige verlichting van de sekswin kels, de pornobioscoopjes en de „uitzuipkroegen" al weer aan. Twee jonge agenten slenteren beroepshalve door het zij straatje van de Warmoesstraat. Dagelijkse kost voor deze jon gens. maar je zou ze een bu reaubaantje toewensen. Nie mand had verwacht dat Win kel in zijn jaren als belangrijk ste man van de Warmoesstraat een eind zou kunnen maken aan het bestaan van criminali teit. „De criminaliteit die in dit district zo manifest is wil len we terugdringen, het liefst tol het nulpunt. Maar de reali teit gebiedt te erkennen dat dat laatste nooit zal lukken". Winkel zegt te aanvaarden dat criminaliteit hoort bij een ge middelde wereldstad. „Maar wie zegt het probleem te kun nen oplossen, wekt valse ver wachtingen. Dal is wat burge meester Van Thijn doet. Hij bedoelt het goed, dat staat voorop. Maar ik zou als burge meester naar buiten toe min der de indruk willen wekken dat we de problemen van deze stad wel eens zullen oplossen. Stimuleren oké. maar de be volking denkt nu dat Van Thijn en de politie de stad wel es effe schoon zullen vegen. Dat proberen we al jaren. Van Thijn wekt verwachtingen waar wij van Bureau War moesstraat nooit aan kunnen voldoen. Dat is een heel nare zaak". Oude probleem Een gesprek met de scheiden de commissaris over het poli tiewerk in een soort Sodom en Gomorra.komt al gauw uit op het oude probleem van de on derbezetting. ..Al lang geleden is becijferd dat je in dit deel van de stad vierhonderd man honderd meer dan de huidi ge sterkte nodig hebt om de criminaliteit structureel aan te pakken. We blijven telkens op die driehonderd man steken en dat werkt voor de politie man erg demotiverend, die ziet het werk aan alle kanten uit z'n handen glippen". Een-politieman, zeker als hij werkt in een zo vijandige om geving als die van de drugssce ne, moet kunnen blijven rela tiveren. „Veel jonge mensen die bij ons beginnen kunnen dat nog niet goed, dat past nu eenmaal niet bij hun leeftijd. Hebben ze weer frustraties, dan laat je ze vijf minuten stoom afblazen, zo is m'n aan pak. Daarna zeg je: jongens, 999 miljoen Chinezen weten niet eens waar de Warmoes- straat is, laten we maar weer aan het werk gaan. Hoe hard we ook werken, er zal altijd criminaliteit zijn. Alleen te rugdringen kan nog. opheffen nooit meer. De frustratie van de politieman is dat het recht niet volledig zijn loop krijgt in deze buurt. M'n dertien cellen zitten altijd vol. We hebben soms dertig arrestanten per weekeinde die elders moeten worden ondergebracht. Velen die volgens de maatschappij een straf zouden verdienen moeten direct weer worden losgelaten en worden nooit be recht. De maatschappij lijdt onnoemelijke materiële én im materiële schade door deze lui, van wie sommigen dag in dag uit overtredingen en misdrij ven begaan. De burger voelt zich bedreigd en denkt: als dat aan de Warmoesstraat alle maal kan, waarom moet ik me dan zo keurig netjes aan de re gels houden? Dat ligt niet al leen aan de politie. Er zijn te weinig rechters, te weinig cel len en ook bij het Openbaar Ministerie kan men het werk niet aan. En dan komt het er doodgewoon op neer dat we voor het beschermen van de samenleving meer mensen moeten hebben. Bestrijding van criminaliteit is een enorm arbeidsintensief proces". Nathouden Naar Winkels smaak is er in het beleid jarenlang niets an ders gedaan dan pappen en nathouden. Als de politie te hard' optrad was er altijd wel een raadslid dat daar weer vragen over stelde, idem dito als de politie te zacht optrad. De politie dobberde, wist niet goed wat wel en niet kon. Te genwoordig is er volgens Win kel sprake van een zeker con sistent beleid, er zijn lijnen uit gezet. Het onder zijn bewind aanpakken van de Zeedijk was daar onderdeel van. „Daar zijn nu geen concentraties meer van achthonderd verslaafden en dealers. Het nadeel was dat de scene nu is verspreid, maar dat hebben we voor lief te ne men. Op meer plaatsen tege lijk ondervinden nu meer mensen overlast, maar lang niet zo erg als ooit op de Zee dijk. Doel was dat de aantrek kingskracht van de Zeedijk weggenomen zou worden. Het was immers een Mekka voor verslaafden uit Nederland en het buitenland. Dat Mekka be- §taat niet meer, dat hebben we in elk geval bereikt". Succes kan in dit land van zeer korte duur zijn, heeft Winkel zelf ondervonden. „Het onder con trole houden van de Zeedijk, van die vijfhonderd meter straat, dat kost ons per dag zestig tot zeventig man, dat is een heel wijkteam! En zodra de politie daar de hielen licht, Extra marechaussee nodig in Amsterdam AMSTERDAM Burge- meester Van Thijn van Amsterdam heeft giste ren gezegd binnenkort in „Den Haag" aan te drin gen op meer assistentie van de marechaussee in de hoofdstad. Er werken sinds begin vorig jaar 50 marechaussees in Am sterdam. Voor die tijd ging het om 150 man. De marechaussee doet in de hoofdstad hetzelfde werk als de reguliere politie man, aldus de Amster damse politiewoordvoer der. Hij verwacht dat de marechaussee „nog wel een poosje zal blijven". Het Amsterdamse politie korps telt 3500 medewer kers: Er is ondanks aller lei wervingsacties nog een tekort van 550 perso nen, ofwel ruim 10 pro cent. Commissaris J. Winkel: „Het is en blijft een prachtig mooi bureau, Warmoesstraat. Hier gebeurt het, hè". zit binnen het uur de Zeedijk weer vol met junks en dealers. Ik weel nog steeds niet hoe dat kan, het lijkt wel of ze dat met tam-tam doen". „Tropenjaren", zegt Winkel over de laatste vier jaar van zijn 31-jarige carrière bij de politie. Daaraan was een zeker gevfel van tekortschieten als politiemacht voor een deel de bet. „We hebben getracht wat aan de berovingen te doen. Zijn we een paar weken daar mee bezig en hebben we 41 ro vers opgepakt, dan daalt het aantal berovingen tijdelijk. Dat komt echter ook omdat men het werkveld blijkt te hebben verlegd. En een paar dagen nadat we onze speciale acties staken verzucht de chef van de recherché in de War moesstraat dat het aantal bero vingen al weer bijna op het oude, schrikbarend hoge ni veau is". ARJEN VAN DER SAR DEN HAAG „Ik ga er dus niet naar toe om de koffiemolen te bedienen", zei luitenant-generaal G.C. Berkhoff in oktober 1985 tegen het weekblad De Tijd, in een interview over zijn benoeming tot chef-staf op het hoofd kwartier van de Allied Forces Central Europe (Afcent) in Brunssum. Een jaar nadien heeft de gene raal echter meer dan vol doende tijd om thuis de koffie te malen. Na hefti ge meningsverschillen met zijn superieuren is hij deze week van .zijn functie ontheven. Het vertrek van Berkhof (53) kwam niet geheel onver wachts. omdat het_ al langere tijd niet zo boterde tussen hem en zijn directe superieur, de Duitse generaal Leopold Cha- lupa. Volgens de Legervoor- lichtingsdienst was er door Berkhofs „wijze van functio neren niet langer sprake van een toelaatbare werkverhou- ding'. In NAVO-kringen in Brussel doet echter het verhaal de ronde, dat Berkhof onder meer op eigen houtje bij Af cent - op „spionnenjacht" zou zijn geweest en daarbij buiten zijn boekje is gegaan. In een reactie hierop zegt de Leger- voorlichting. dat men van een spionnenjacht niets weet. Wel bekend is dat de veilig heid bij Afcent een van de ta ken is van de chef-staf en dat Berkhof kort na zijn aantre den zou hebben geconstateerd, dat die veiligheid niet vol doende was. „De punten waar over Berkhof zich zorgen maakte zijn ons bekend en SUSKE EN WISKE DE GLANZENDE GLETSJER Je bent [jntiitiuh Jtrommaar jou jt tut trj rinótn Uit ik tijdens je optreden wit adniehcmrftn maak Dit n foor my een unieke km, ne je, en die wil Ih ten folie benutten'J Allemaal in dienst fan de weten- V' [sehip.jcbef rijpt tiet toeh, he J i Befrup alles maar met roor m'n roeten 1 lopen spel kan bef innen J iH: (c) Standaard Uitgeverij. Antwerpen-Weesp. worden onderzocht aldus een woordvoerder. Het zou daarbij vooral gaan om procedures en voorzorgsmaatregelen en niet om personen. „Als de veilig heid onvoldoende wordt be vonden, wil dat nog niet zeg gen dat er NAVO-geheimen in handen van onbevoegden zijn gekomen. Daarvoor hebben wij geen aanwijzingen", aldus een woordvoerder van Defen sie, die verder „over veilig heidszaken geen mededelin gen doet". De ruimte in Berkhof is weliswaar net niet de hoogste Nederlandse mili tair, hij is waarschijnlijk wel de bekendste. Na een bliksem carrière in het militaire appa raat ging hij zich aan het eind van de jaren zeventig verdie pen in de nieuwste militaire technieken, met name de ruimtewapens en „emerging technologies" (nieuwe, niet nucleaire, maar uiterst kostba re wapens). „We moeten de ruimte in", zou hij in al 1979 hebben geconcludeerd, vier jaar voor de beroemde Star- Warstoespraak van president Reagan. Begin 1984 verruilde hij de ac tieve militaire dienst voor een betrekking aan het Instituut Clingendael in Den Haag. Als „tijdelijk uitgeleende" militair- deskundige deed hij geduren de twee jaar onderzoek naar toekomstige wapensystemen. Als geen ander raakte hij thuis in de wereld van magneetka nonnen. infraroodwapens, ruimtelasers, microgolfwapens en alle andere vindingen, die tot voor kort alleen in science- fictionboeken voorkwamen maar inmiddels een plaats hebben gevonden in het mili taire onderzoek. Vanwege zijn kennis op dit terrein, die hij helder en krachtig kan uitdra gen, was Berkhof een graag geziene gast in forums en op bijeenkomsten. Afcent Berkhof vertegenwoordigt eén generatie militairen, die niet langer uitsluitend heil zoekt in aantallen wapens. De bijna spreekwoordelijke numerieke zwakte van het Westen moet volgens hen gecompenseerd worden door de overmacht aan moderne westerse tech niek. Waarbij Berkhof zich overigens evenmin voor hon derd procent op die geavan ceerde technieken wil verla ten. In een interview met onze krant verklaarde hij enkele ja ren geleden dat Star Wars „kernwapens niet overbodig maken. Mooi vuurwerk in de ruimte is het begin of het ein de van een strijd op aarde". Berkhofs benoeming tot chef staf van Afcent werd vorig na jaar beschouwd als een belang rijke promotie. Afcent contro leert de „centrale sector", de belangrijkste van de drie re gio's waarin Europa door de NAVO is onderverdeeld. De drie NAVO-sectoren resorte- ren op hun beurt weer onder het Europse NAVO-hoofd- kwartier SHAPE in Mons (België), dat onder commando staat van de Amerikaanse ge neraal Bernard Rogers, de hoogste NAVO-militair in West-Europa. Onorthodox De hoogste man op het Af- cent-hoofdkwartier in Bruns sum is de Duitse generaal Leo pold Chalupa. Berkhof was voorbestemd diens rechter hand te worden, maar de ver houding bleek vanaf het begin ernstig verstoord. Dat kwam niet in de laatste plaats door het nogal onorthodoxe optre den van de Nederlandse gene raal in een milieu, waar nog steeds de voorkeur wordt ge geven aan strikte maar waar schijnlijk verouderde om gangsregels. Over twee jaar, op zijn 55e, zou Berkhof met pensioen zijn gegaan. Wat hij de komende twee jaar gaat doen afge zien van koffie malen is nog niet bekend. Er zijn niet zo veel posities in het Neder landse leger, waar met enig fatsoen een drie-sterrengene- raal kan worden benoemd. Daar staat tegenover dat Ber khof zo veelzijdig is, dat hij op veel plaatsen inzetbaar is. „Berkhof is momenteel verlof ganger", aldus de legervoor- lichtingsdienst. „Hij is met verlof in afwachting van het beraad omtrent zijn toekomst en tevens het beraad over zijn opvolger. De uitslag daarvan wordt binnen afzienbare tijd verwacht". JOS TIMMERS Elsevier brengt het laatste interview dat Marga Klom- pé bij haar leven gaf. „Dat zovelen in de kerken uitslui tend denken in termen van persoonlijk heil en zoveel anderen uitsluitend in ter men van collectief, maat schappelijk heil, is de grote ellende van de christenen in onze tijd". Ook werd gepraat met fraude-officier Laumen van de ABP-affaire. „Wij hebben met z'n allen altijd gedacht dat omkoping van ambtenaren in Nederland niet voorkwam. Daarvoor moest je zuidelijker zijn. Maar ik heb het idee dat wij Nederlanders er de uitvin ders van zijn. Ik geloof dat we. als we er echt naar zou den gaan graven, een on voorstelbare omvang zouden tegenkomen". Elders aan dacht voor het groeiende probleem van de gokversla ving. Secretaris Polders van de Raad voor Casinospelen: „Het is een volstrekte chaos. Als inderdaad blijkt dat uit breiding van de gokgelegen heden een toename van het aantal verslaafden tot gevolg heeft, dan is het de grote vraag hoe het verder moet met het tot nu toe gevoerde spreidingsbeleid". Drs. E. Heerma, de opvolger van staatssecretaris Brokx, zegt in een interview: „Er lopen onderzoeken, maar ik zal in de tussentijd niet aarzelen als mijn hand al iets te doen vindt. Er zijn misschien din gen die niet op de parlemen taire enquête kunnen wach ten". eaat Kuijer: „Er moet een verdrag komen waarin het eerste land van ontvangst verstekelingen van boord neemt. Want op een schip heeft een verstekeling geen enkele rechtsbescherming. Hij kan door elke idioot van boord worden gehaald en in een cel worden gegooid". De Tijd spreekt de ver wachting uit dat CDA-frac- tieleider Bert de Vriès weer zal inbinden. „Met de Sta tenverkiezingen in zicht gaan de rekenmeesters van de reclamebureaus weer een hoofdrol spelen. En voor hen is de keuze tussen Lub bers en De Vries een heel gemakkelijke. Dat heeft De Vries natuurlijk ook wel door". De ontwikkelingseco- noom prof. L. Janssen zegt in een vraaggesprek: „Men is zo bang voor utspraken die kunnen worden gety peerd als racistisch, dat som mige dingen niet meer hard op kunnen worden gezegd. Maar de aard van de mensen is van grote invloed op ont wikkeling. Dat het in Zuid- Korea een stuk beter gaat dan in Indië, heeft alles te maken met het feit dat een Koreaan geen Indiër is". Het omslagverhaal gaat over God en de nieuwe natuur kunde. De theoloog en na tuurkundige dr. Luco van den Brom: „Slechts weinigen beseffen dat het hoog tijd wordt dat de christelijke theologie de afgebroken dis cussie met de natuurkunde hervat - en niet, zoals vroe ger, door de natuurkunde haar christelijke wetten voor te schrijven, want dat lukt toch niet". De Haagse Post peilde de stemming in de CDA-fractie na het gedwongen ontslag van staatssecretaris Brokx. Fractieleider De Vries komt De Groene Amsterdammer er bij enkele niet met name besteedt aandacht aan de ra- genoemde lecten slecht af. „Dat flikt hij ons geen tweede keer. Een herhaling van deze gang van zaken is dio-actieve experimenten op mensen die in Amerika zijn gedaan. „Mijn man moest werken in de vuilste ruimte. ondenkbaar. In de politiek Hij waadde door het urani- kan je één keer je macht- um °P de vl°er- Hij moest swoord gebruiken, maar °°k 'n die ruimte eten, er geen tweede keer. Eigenlijk was geen kantine. Er begon- is Bert een zeikerd, een zes- nen zweren op zijn enkels min die politiek mocht gaan en benen te verschijnen Bij bedrijven". Elders aandacht het vertrek van staatssecre- voor een rapport waaruit taris Brokx tekent het blad blijkt dat de hulpverlening aan: -Ha de politieke lading aan buitenlandse jongeren alvast te hebben geëlimi- hun problemen soms juist neerd, hoeft van het CDA de vergroot. Onderzoeker parlementaire enquete niet Werdmölder: „We moeten meer in te houden dan een niet zo achter die jongens exclusieve strafexercitie te- aanlopen. Die lachen ons ge- Sen het ABP waarbij over woon uit als ze zien hoe ze het woningbouwbeleid in ons om hun vinger kunnen brede zin zo weinig mogelijk winden. Zo isoleren we ze wordt gesproken Elders nog meer van onze samenle- een vooruitblik op de grote ving". In een ander artikel manifestatie van zigeuners de vraag of Zuid-Afrika niet die 1 november wordt ge- vooral een kapstok is voor houden. Gastspreker Roma- moralistisch, risicoloos links n> Rose: „Mijn kinderen zijn gebruik. PvdA-kamerlid nog te klein maar zullen Roethof over de acties tegen vast en zeker naar het gym de schrijver W.F. Hermans: nasium gaan. Dat is de enige „Het is te gek om over te kans die wij hebben om uit praten. We gaan weer terug onze sociaal benadeelde posi- naar de overheid als zeden- «e te komen: een goede op- meester. Ik vind het een be- leiding zodat wij de plaatsen schamende vertoning dat we kunnen innemen die voor voortdurend bezig zijn el kaar de morele maat te ne men". Uit de mond van tv- presentator Ivo Niehe deze ontboezeming: „Ik zat een keer met Lee Towers in de dirigentenkamer van het Concertgebouw. Toen zei ik: Lee, dat wij hier mogen zit ten. Weet je wie hier alle maal .gezeten hebben? Nou, hem niks, maar ik roeger niet waren weg gelegd". De componist Ton de Leeuw zegt in een vraag gesprek: „Politiek is goed voor de alledaagse reikwijd te. Bij kunst gaat het om die pere lagen van onze culture le ontwikkeling. Hervormd Nederland praat werd er gewoon nerveus met de chemicus dr. Koch van. Ik heb iets met grote van Unilever. „Dat er zoveel namen". mensen in leven kunnen blijven, is te danken aan de voedselindustrie. Als we die niet willen, met al haar fou ten, gaan we terug naar het bevolkingstal van 1800. Het zou misschien wel beter zijn -I i i -j j als er minder mensen wa- Vhes toe: „Ik heb tijdens de reni maar dan zouden heel fractievergadering vorige veej mensen Gp QQn gruwe- week het machtswoord ge- jjjke manier honger moeten sproken. Brokx weg of ik Jijden". Voorts een gesprek weg. Ook zonder de dreiging met dr Boudewijn Koole die van een parlementaire en- js gepromoveerd op de een- quete zou ik tot het stand- - punt gekomen zijn dat zijn positie onhoudbaar was" heid van man en vrouw. „Het androgyne mensbeeld kan ons helpen bij de over- Met mr. Glasz, deken van de tuiging dat seksualiteit Orde van Advocaten, wordt gej00f veel voor elkaar kun- gesproken over de afbrokke- nen betekenen. In die zin ling van onze rechtsstaat. dal de verhouding tussen „Het apparaat is verstopt en mensen onderling en de ver- daar berust men kennelijk houding tussen God en mens in. Naar internationale elkaar Spiegelen". Dr. J. van maatstaven gemeten geven Raalte verbonden aan de wij weinig uit voor justitie werkgroep Pluriforme sa- Elders een gesprek met de menleving van de Raad van Nobelprijswinnaar voor na- Kerken, zegt in een inter- tuurkunde Ernst Ruska, uit- view; „Kerkgangers komen vinder van de elektronenmi- meestal uit de sociale mid- croscoop. „Er zijn er nog dengroepen en ontmoeten twee naar de lijfarts van daar praktisch nooit buiten- ?'t ei:ie§afn,IDie,V?,?d 31 m landers. Dat is het zwakke 1941-42 dat hij elektronen- pUnt/\ Elders een profiel microscopen moest hebben. van de wielrenner Sean We waren er blij mee; door Kelly. „Ik ben dol op choco- deze opdracht konden we la Als ik slecht zit, denk ik doorwerken Voorts een re- aan een plak chocola. Het portage over vluchtelingen water loopt me dan dadelijk die als blinde passagiers ons in de mond en de lust naar land proberen binnen te ko- de pjak geeft me weer even men. De Rotterdamse advo- reuzekrachten".

Leidse Courant | 1986 | | pagina 5