I Studenten en bedrijven zien elkaar weer staan Geen rust na invoering nieuw zekerheidsstelsel SOCIAAL-CULTUREEL WERK NA '87 VERDER ONDER DRUK KONINKLIJK /HUIS DE GRAAF VOORZIET NIEUWE WIJZIGINGEN Onderzoek politiekogel afgerond tus n tm vempst Duitse uil voor Lubbers BINNENLAND Qeid&eQowant DONDERDAG 30 OKTOBER 1986 PAGINA 3 30 oktober Mr. P. van Vollenhoven opent in de Martinihal te Groningen de mani festatie Mens en handicap. De ma nifestatie omvat een informatie markt en symposia. In Pieterburen brengt de heer Van Vollenhoven een bezoek aan het zeehondenopvangcentrum. 31 oktober Prinses Juliana woont in het Ko ninklijk Instituut voor de Tropen in Amsterdam de feestelijke bijeen komst bij ter gelegenheid van het 125-jarig bestaan van de stichting „Kweekschool voor Vroedvrouwen te Amsterdam". Prinses Juliana is de beschermvrouwe van deze stichting. Botsing Het tramverkeer in Rotterdam was gisteren urenlang ontregeld nadat een tram en een vrachtwagen tegen elkaar waren opge botst op het Stationsplein. De tram kwam naast de rails te staan. De bestuurder werd ter plaatse aan zijn verwondingen behan deld. De vrachtwagenbestuurder kwam met de schrik vrij. Jaar cel en tbr geëist wegens doodslag ASSEN De officier van jus titie in Assen heeft gisteren te gen een 17-jarige jongen ui Vledder een jaar gevangeni straf en terbeschikkingstellinj van de regering geëist wegen doodslag op een 38-jarig' vrouw. De jongen die in eei psychiatrische inrichting ver blijft en nog minderjarig if werd op aanraden van de psy chiater volgens het meerderja rigenstrafrecht berecht. De 38 jarige vrouw werd 21 juli ii een bos in Vledder dood aan getroffen. De jongen bekend de vrouw te hebben verkrachi Hij hield vol haar levend t hebben achtergelaten. Volgen de officier is de vrouw gestiki Politie ziet resultaat verplichte autokeuring HILVERSUM Het aantal in slechte staat verkerende auto's op de weg is drastisch aan het afnemen. De flinke daling van het aantal onveilige auto's is het gevolg van de verplichte keu ring (APK). Dat is de conclusie van de politie na een verkeers controle gisteren van zes en een half uur op de provinciale weg tussen Hilversum en de snelweg Utrecht-Amsterdam. Van de 760 gecontroleerde auto's werden er slechts drie onmid dellijk van de weg gehaald omdat ze rijp waren voor de sloop. Vier auto's werden meegenomen voor verder technisch onder zoek. Over het algemeen bleken de meeste autobezitters zich aan de wettelijke periodieke autokeuring te hebben gehouden. Zeer verbaasd was de politie over een auto die nog maar een half jaar geleden was gekeurd door de Rijksdienst voor het Weg verkeer. maar nu van de weg moest worden gehaald. De bodem plaat bleek geheel verrot en de stuurinrichting was ondeugde lijk. Het aantal auto's met gladde banden was opvallend hoog. Er werden bij de controle 67 verbalen uitgeschreven. Insulinepompje in ziekenfonds UTRECHT Een commissie van de Zieken fondsraad heeft voorgesteld draagbare infuus pompen voor het toedienen van insuline aan suikerpatiënten op te nemen in het verstrek kingenpakket. De raad praat er morgen over bij de behande ling van een wijziging van het besluit kunst en hulpmiddelen 1981. De commissie noemt de pomp, na de introductie van teststroken en af- leesapparatuur, een belangrijke stap in het ka der van de zelfregulatie door diabeten. Ze heeft ook aanbevolen meer hulpmiddelen dan tot nu toe in bruikleen te verstrekken. Als ar tikelen die zich daar goed voor lenen noemt ze loophulpen, de stemprothese, bijzondere ge zichthulpmiddelen en hoortoestellen. Elk zie kenfonds zou zelf moeten kunnen beslissen of het dergelijke artikelen in eigendom of bruik leen verstrekt. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Staatssecreta- ris De Graaf (Sociale Zaken) sluit bepaald niet uit dat vol gend jaar al nieuwe wijzigin gen nodig zullen zijn in hel dan gloednieuwe herziene stel sel van sociale zekerheid. Rust op dit front, zoals steeds door het CDA in de verkiezings strijd werd beloofd, lijkt daar mee voorlopig niet te ver wachten. Tijdens de tweede dag van de behandeling van nieuwe stelsel in de Eerste Ka mer maakte de bewindsman zelfs duidelijk dat die wijzigin gen ook zeker inkomensgevol gen zullen hebben voor be paalde groepen. Zonder dat hu al zeker is welke dat zijn, zul len dus opnieuw groepen er in hun uitkering op achteruit gaan. De Graaf stelde echter als algemene randvoorwaarde de eis uit het regeerakkoord dat niemand er in koopkradhl op achteruit mag gaan. De staatssecretaris toonde zich gisteren ongevoelig voor plei dooien van met name de oppo sitie, om de invoering van dt nieuwe sociale zekerheid noj maar weer een half jaar uit5 U stellen. Tijdens dat uitstel zou den de uitvoeringsinstantie! kunnen leren in te spelen op de nieuwe situatie. De Graal vond die suggestie even onno dig als onwenselijk. „Elk uit stel kost minimaal 90 miljoer gulden per maand, wat oploopt tot 130 miljoen. Bovendien zul len de uitvoeringsinstantie? voldoende zijn uitgerust orr per 1 januari de invoering ge stalte te geven", aldus de be windsman. Het GAK meen' zeker twee tot drie jaar nodip te hebben om de zaak ondei de knie te krijgen, maar D* Graaf gelooft daar niet in. D< vrijwel zekere stijging van he aantal beroepskwesties kar volgens hem goed worden op gevangen door de 72,5 mar personeelsuitbreiding die d< betrokken instanties in he vooruitzicht is gesteld. Dat het aantal beroepszaker zal toenemen illustreerde d* staatssecretaris op treffendt wijze zelf. Hij moest het ant woord schuldig blijven op eer aantal gevallen die leden var de oppositie hem hadden voor gelegd. De Graaf kon niet zeg gen of de betrokkenen in dii gevallen als voordeurdelers samenwonenden of als alleen staanden moesten worden be schouwd. Cruciaal daarbij is dt vraag of sprake is van het vöe ren van een gezamenlijk* huishouding. Het lukte D* Graaf tot verbijstering var PvdA en PPR niet daar eer sluitende definitie van te ge ven. Hij kon slechts toezegger dat, als de uitvoeringsinstan ties er evenmin uitkomen, sne aanleiding zal zijn tot wijziginj van het nieuwe zekerheids stelsel. Volgende week zet d* Senaat het debat voort. UTRECHT Het aanvullen* onderzoek naar de werkinj van de nieuwe kogel voor he politiepistool is afgerond. He gerechtelijk geneeskundig la boratorium heeft vastgestel* dat de kogel ook in vlees riie vervormt of fragmenteert De onderzoeksrapporten lig gen nu bij de ministers Vai binnenlandse zaken en vai justitie. Als zij tot invoerinj besluiten, duurt het nog riiin een jaar voordat alle gemeen telijke politiekorpsen en d< rijkspolitie over de kogel kun nen beschikken. De gesprek ken over nieuwe munitie be gonnen in 1979. Er is ontevre denheid over de kogels die m gebruikt worden, omdat di< vaak ketsen in het pistool ei ook niet altijd de achtervolgd' kunnen stoppen. Nederlandse Stichting w Leprabestrijding/Amsterdam Wibautstiaat 135,1097 DN Amsterdam, Tel. 020 - 93 89 73. FRIEMELS pie w\H\imMe5u mow nee Heeft tm Moer u Nier nog EENS UIT GEhl OMeN. V ilieuwe Legen poor een druk op je knop die een Uisplay van het wegennet deed oplichten, opende 5 minister Smit- Kroes van verkeer en waterstaat gis- o||ermiddag de ge renoveerde A-12 yan Gouda naar Dudenrljn, de laat ste schakel in de ITA-27 tussen de knooppunten Lu- renetten en Rijns- weert en de nieu we A-28 tussen °Utrecht en Amers foort. KREFELD Premier Lub bers krijgt aanstaande zondag in het Westduitse Krefeld de zogenoemde „Niederrhein- Eule" uitgereikt. Deze uil wordt jaarlijks toegekend door de CDU in Niederrhein. Lub bers krijgt de onderscheiding vanwege zijn streven verzoe ning tussen Nederlanders en Duitsers tot stand te brengen. Onder anderen Helmut Kohl en Jacques Chirac gingen Lubbers voor, aldus een mede deling van de jgemeente Kre feld. De prijs is een bronzen beeldje van een uil, gemaakt naar het antieke voorbeeld uit de Romeinse tijd dat ooit bij Krefeld werd opgegraven. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het brede ter rein van het sociaal-cultureel werk heeft de komende jaren nog meer aanslagen te vrezen op de omvang van het wel zijnswerk. Dit werd gisteren duidelijk tijdens de afronding van het debat over de wel zijnsbegroting in de Tweede Kamer. Het club- en buurt huiswerk dreigt in 1987 nog steeds te worden gehalveerd als gevolg van de ombuiging van 125 miljoen, want gister avond was noch een meerder heid te vinden voor het PvdA- alternatief (23,5 miljoen), noch voor het CDA-voorstel om de bezuiniging te beperken tot 87 miljoen gulden en de rest bij de bibliotheken weg te halen. Voor de 200 miljoen bezuini gingen, die WVC-minister Brinkman na '87 alsnog moet realiseren, komt opnieuw het sociaal-cultureel werk in aan merking voor bezuinigingen. Brinkman weigerde gisteren de garantie te geven dat het welzijnswerk van verdere aanslagen wordt uitgesloten: „Ik ga geen loketten op het departement van een bordje „verboden toegang" voorzien". Ook CDA-woord voerster Kraaijeveld durfde het even min aan het sociaal-cultureel werk geheel uit te sluiten van nieuwe ombuigingen: „Wij zullen ons er sterk voor ma ken dat niet verder wordt ge kort. Bij overmacht zullen we echter wellicht toch verdere bezuinigingen moeten accepte- VVD'er Dijkstel, wiens fractie geen enkele moeite heeft met het snoeien op het sociaal-cul tureel werk, profeteerde zelfs dat het leeuwendeel van die 200 miljoen uiteindelijk ook in deze sector terecht zullen ko men. De minister wil immers noch op de bejaardenzorg, noch op kunst of sport bezui nigen en, zo redeneerde Dijk stal, dan blijft slechts het soci aal-cultureel werk over. Als dat zo verloopt, dan kan de Welzijnswet volgens Dijkstal net zo goed meteen de prulle- mand in. Een reactie van mi nister Brinkman op de bewe ringen van Dijkstal bleef ove rigens uit. Overeind CDA en PvdA bleken het gis teren totaal oneens over de wijze waarop een deel van be zuiniging op het club- en buurthuiswerk (125 miljoen) elders kan worden gevonden, zodat het volle bezuinigingsbe drag nog steeds overeind staat. Het CDA, die zich aanvanke lijk welwillend opstelde tegen over het PvdA-voorstel, trok die steun in toen minister Brinkman het PvdA-plan „zeer ernstig" ontraadde. Het CDA-alternatief 38 mil joen aan bezuinigingen over te hevelen naar het bibliotheek werk, werd door minister Brinkman aan de kant gescho ven en stuitte ook bij de PvdA op weerstand. Grote bezwaren had PvdA-woordvoerder Wor- rel tegen de invoering van jeugdcontributie, waarmee het CDA 19 miljoen binnen wil halen. Het duurt overigens nog enke le weken alvorens de WVC- begroting definitief in stem ming komt, want een aantal sectoren zoals sport en cultuur moeten nog in commissiever gaderingen worden behandeld. Verwacht wordt dat CDA en PvdA die periode zullen ge bruiken om alternatieve bezui nigingsvoorstellen te zoeken. Drie van de vier. jasje-dasje, als gold het een sollicitatie. V.l.n.r. Fokko Wientjes, Theo Stubbè en Guus Greve. zich presenteert, mag niet meer dan twee velletjes A4 beslaan en moet getypt zijn. „Geschreven is uit de tijd", vindt Guus. „Het is ook niet verstandig al te origineel te willen zijn. Een brief in de vorm van een folder of op roze papier wordt door de meeste bedrijven niet op prijs gesteld. En begin niet met: „Bij deze reageer ik op de ad vertentie van...". Er moet een betere aanvang te bedenken zijn. Personeelsfunctionaris sen krijgen al snel veertig brieven per dag voor ogen en voor je weet lig je in het „uit- bakje". Uit de brief moet blijken waarom je nu juist bij dat be drijf wilt werken. Daarom moet je bij elke sollicitatie op nieuw een brief schrijven". Een beetje brutaliteit, of noem het zelfvertrouwen, mag er wel uit spreken, volgens Fok ko. „Zet maar aan het eind dat je er op rekent snel uitge nodigd te worden voor een gesprek". Mocht dat gesprek inderdaad volgen, dan is het van belang jezelf goed te presenteren. Ge heel in overstemming met hun dagelijkse gedegen uit rusting adviseren de heren: „Dames in rok of desnoods nette broek en heren jasje dasje". Afgezien van dit uiter lijk vertoon is het etaleren van de positieve eigenschap pen vereist. Theo: „Eén van de bedrijven die wij bezocht hebben klaagde over de be scheidenheid van de kandida ten. Mensen blijken bijvoor beeld hun talen redelijk te spreken, maar vermelden dat niet. Dat is dom. Je moet niet schromen te vertellen wat je te bieden hebt. Het gesprek gaat over jou, dus van op schepperij is geen sprake". Ook over geld mag best ge sproken worden, vinden de schrijvers. „Men begrijpt dat je niet voor niets komt. Je moet natuurlijk niet direct bij binnenkomst over je salaris beginnen, maar je kunt best laten blijken dat je er over hebt nagedacht. Vaak wordt gevraagd wat je denkt te gaan verdienen en dan moet je daar toch een antwoord op hebben. En daar mag je je verlangens over verdere ont- plooiing binnen het bedrijf aan toevoegen". STEVO AKKERMAN «Namaakdemonstranten De demonstranten die weggesleept en in het water gegooid wor gden. zijn geen „milieu-activisten" maar dienstplichtige militairen. 1 Gisteren en vandaag werkten ze in Appelscha mee aan een ^grootscheepse oefening van ME-peletons van de gemeente- en rijkspolitie en een peleton van de Koninklijke Marechaussee. In totaal namen vierhonderd man aan de oefening deel. HELP DE LEPRA BES! RIJDEN. DOE HET NU! Stort uw b postgiro 50500 of bankgiro 70.70.70.929 UTRECHT Steeds meer bedrijven wachten de reacties op een perso neelsadvertentie niet meer lijdzaam af, maar zoeken de sollicitanten zelf op. Daarvoor worden zelfs zogenaamde „cam- pus-recruters" ingescha keld; bureaus die er in gespecialiceerd zijn stu denten al tijdens hun stu die te interesseren voor een baan bij een bepaald bedrijf. Het komende jaar zullen die bureaus niet om vier Utrecht se heren heen kunnen. De studenten Greve, Wientjes, Stubbé en Quik hebben dui delijk laten weten niet vies te zijn van het bedrijfsleven. Voor collega-studenten die er net zo over denken hebben zij het boek „Help, ik ben afge studeerd!" geschreven. Zelf zijn ze nog niet zover, maar zodra ze hun bul aan de wand kunnen prikken, zullen ze hun adviezen zelf in praktijk brengen. Zelfs al eerder: „Een half jaar tot een jaar voor je afstuderen moet je beginnen je te oriënteren", zeiden de heren vanochtend bij de pre sentatie van hun boek. De kansen voor academici op de arbeidsmarkt stijgen. Niet alleen omdat de economie aantrekt, maar ook omdat de relatie tussen universiteit en bedrijfsleven langzaam maar zeker verbetert. Was het vijf tien jaar geleden wetenschap pelijk nog bon ton af te geven op het kapitalistische karak ter van ondernemingen, nu is het eerste proefschrift voor zien van advertenties al gesig naleerd en worden academi sche activiteiten regelmatig gesponsord door bedrijven. „Een hele goeie zaak", vindt Guus Greve, die zich na zijn studie scheikunde in Utrecht specialiseert in de bedrijfs kunde. „Op die manier raken studenten steeds meer bekend met bedrijven". Mede-auteur Theo Stubbé, student rechten, vult aan: „Studenten vinden het bedrijfsleven en het ma ken van winst niet meer vies". Dat is geen teken van een verrechtsing van de jeugd, vindt Guus. „Nee. het is iets anders, maar het past in hetzelfde tijdsbeeld, dat wel". In hun boek, dat verschijnt ter gelegenheid van het 75-ja- rig bestaan van de Utrechtse studentenvereniging Unites, hebben de auteurs vrijmoedig advertenties opgenomen. Ze- zijn tenslotte ook zelf de uit gevers en lopen dus een fi nancieel risico. In eerste in stantie hebben ze er duizend van laten drukken en ze overwegen een eventuele tweede druk bij een uitgever onder te brengen. Klikt Hoewel de titel van het boek „Help, ik ben afgestudeerd!" nogal hulpeloos overkomt, is het juist bedoeld om studen ten aan een baan te helpen. En om te voorkomen dat daarmee het zoveelste hand boek voor „succesvol sollicite ren" op de markt kwam, heb ben de heren studenten zich niet gericht op de sollicitant, maar op de werkgever. „Door een kijkje te nemen in de keuken van de personeelsaf delingen van een aantal grote en kleine bedrijven zijn we er achter gekomen hoe bedrijven tegen gegadigden aankijken, wat ze van hen verwachten. Als je daar rekening mee houdt maak je de meeste kans", zegt Fokko Wientjes. In elk geval heeft het geen zin één brief te schrijven, die veertig keer te kopiëren en dan verder maar af te wach ten. Dat leidt nergens toe. Theo: „Het bedrijf heeft een profiel van de geschikte kan didaat en de student heeft een idee van het bedrijf waar hij zou willen werken. Je moet dus zorgen dat dat klikt en daarvoor is het uiterst belang rijk dat je je oriënteert, zodat je weet bij welk bedrijf je aan klopt". Die oriëntatie moet al tijdens de studie, zeg maar in het laatste jaar, beginnen. Niet alleen om een goede in druk van de verschillende mogelijkheden te krijgen, maar wie weet krijgt zo'n ori ëntatie een aangenaam staar tje. „Sommige bedrijven zijn echt gevleid als je naar ze toe gaat om te vragen welke vak ken je het beste zou kunnen kiezen. Dat vinden ze prach tig", meldt Guus. E* n open sollicitatie, dus zon der directe aanleiding in de vorm van een advertentie, kan nooit kwaad. Het is zelfs aan te bevelen. Voor bedrij ven vergemakkelijkt het de selectie, omdat eigen initiatief wijst op motivatie. En mocht het niet direct leiden tot een uitnodiging, de brief komt meestal in een map en kan daar weer uit te voorschijn komen zodra er een vacature is. Brutaal De brief, nog steeds hét mid del waarmee een sollicitant

Leidse Courant | 1986 | | pagina 3