Ethiopische orthodoxen treden buiten kerkgrenzen aan tafel kerk wereld beroepingen Vredesactivisten willen nieuwe impuls aan ontspanning geven CeidóeSotvtmtf weer ACHTERGROND £&idóe Gouoant DONDERDAG 30 OKTOBER 1986 PAGINA Bisschop in Chili excommuniceert folteraar Bisschop Tomas Gonzalez van het diocees Punta Arenas in het uiterste zuiden van Chili heeft de voormalige agent van de ge heime dienst „Dina", Otto Trujillo Miranda, geëxcommuni ceerd. De man had toegegeven zich schuldig te hebben ge maakt aan foltering van gevangenen en hun familieleden. Trujillo Miranda behoorde lot de veiligheidsbeambten die er van waren beschuldigd in 1976 tien mensen, die ervan werden verdacht communistische leiders te zijn, te hebben gearres teerd. De gevangenen zijn daarna spoorloos verdwenen. De staat heeft betrokkenen amnestie verleend. De kerk gaat daar in niet mee en weigert de sacramenten aan folteraars. Openen kerken voor vluchtelingen is „middeleeuws" Burgemeester J. Staatsen van Groningen heeft zich gisteren sceptisch getoond over het voornemen van de Raad van Ker ken in die stad om alle Groningse kerken open te stellen voor vluchtelingen. De kerken lanceerden hun plan eind vorige week uit onvrede met het harde vluchtelingenbeleid van dit kabinet. Volgens Staatsen is dit een „middeleeuwse" gang van zaken, waarvan het de vraag is of het in deze tijd nog werkt. Bovendien, aldus Staatsen, is het de vraag of je de op te vangen vluchtelingen niet opscheept met valse illusies, als mocht blij ken dat ze toch het land uitmoeten. Overigens kan en wil de gemeente de actie van de Raad van Kerken niet tegenhouden. De gemeente wil wel onderzoeken wat de financiële gevolgen zijn van de actie. Er zijn ook mensen, die geen ei kunnen leggen, zonder te kakelen. G. H. Cohen Stuart GESCHILLENCOMMISSIE: EERST INHOUDELIJK GESPREK Ontslag dr. G.H. Cohen Stuart vernietigd Het besluit van de hervormde Raad voor de verhouding van Kerk en Israël om het con tract van dr. G. H. Conen Stu art. theologisch adviseur van de Hervormde Kerk in Israël niet te verlengen, moet wor den vernietigd. De generale commissie voor bezwaren en geschillen in de Hervormde Kerk heeft deze uitspraak ge daan. De raad had dit voorjaar be sloten het contract met Cohen Stuart, dat in 1988 afloopt, niet te verlengen. Achter grond zouden „diepgaande verschillen" tussen de raad en Cohen Stuart zijn Laatstge noemde tekende beroep tegen dit besluit aan bij de generale commissie. Hangende deze be slissing heeft de hervormde synode in juni in een besloten zitting weliswaar over de af faire gesproken, maar er geen besluit over willen nemen. Jhr. mr. D. J. de Brauw. se cretaris van de geschillencom missie, zegt dat de Raad voor Kerk en Israël onvoldoende overleg heeft gepleegd met dr. Cohen Stuart. Daarom moet het gesprek heropend worden. Op grond van de overeenkomst. die Cohen Start met de Raad heeft, had het contract niet op deze ma nier beëindigd mogen wor den. Ds. Cohen Stuart, die sinds 1982 in Israël werkt, wilde niet ingaan op de inhoudelijke kant van het conflict. Te meer omdat de letterlijke tekst van de uitspraak nog niet in zijn bezit is. In een eerder gesprek, vertel de hij echter onomwonden, dat de raad gekant is tegen zijn duidelijke stellingname ten gunste van Israël. Zijn joodse vrienden vermoeden dat ook. „Jij moet er uit", zeg gen ze, „omdat je zonder meer achter ons staat". Nederlandse Hervormde Kerken Beroepen: te Scherpenzeel (Gld) deelgemeente De Hoeksteen, partti me. E.J.de Ruiter kandidaat te Wolfheze: te Wassenaar. J.Visser te "s Gravenhage-Loosduinen. Aange nomen: naar Giessen en Rijswijk (NB). R.de Koning Gans. kandidaat te Bergschenhoek; naar Hellen- doorn (hervormd-gereformeerde wijkgemeente) parttime, mevrouw E.van Gemerden, kandidate aldaar. Bedankt voor Bergen op Zoom. J.H.van Hunnik te Aalten. Gereformeerde Kerken Beroepen: te Eelde-Paterawolde, H.J. Westmaas te Castrlcum: te Delft, drs.l.de Jong te Maastricht. Gereformeerde Kerken vrijge maakt Bedankt voor Axel. A.de Snoo te Harderwijk. Nederlands Gereformeerde Ker- Revolutionair is een te groot woord, maar bij zonder is het in ieder ge val wel: De Ethiopische Orthodoxe Kerk is met haar sociale en diakonale werk buiten de grenzen van de eigen kerk getre den. De eeuwenoude tra ditie van de kerk - die al in de vierde eeuw werd gesticht - is daarmee voor een deel omgebo gen. Aanleiding was de immense droogte die het land sinds ja ren treft, met als dramatisch dieptepunt de jaren 1984- 1985. Toen heeft de Ethiopi sche kerk. daarbij gesteund door de Wereldraad van Kerken, zich dienstbaar ge maakt aan het hele land en niet uitsluitend aan de leden van de eigen kerk. Aartsbisschop Garima. die met een kleine delegatie en kele dagen in ons land was, wil er niet te veel woorden over kwijt. „Al vanaf de het begin heeft de Orthodoxe Kerk van Ethiopië haar ver antwoordelijkheid voor de mensen gekend. Maar inder daad. toen via de Wereldraad van Kerken wij meer contac ten kregen met zusterkerken bijvoorbeeld de Neder landse Hervormde Kerk hebben we ons hulpverle- ningswerk uitgebreid. We hebben nu moderne midde len ter beschikking en zijn firesent voor de hele samen- eving in ons land". Een van de delegatieleden, Zemedhun Bezuwork, legt aan de hand van een voor beeld het verschil uit. „De kerk is altijd al het centrale ontmoetingspunt geweest voor mënsen nood. De kerk organiseerde de hulpverle ning aan de armen door van de rijke leden geld te vragen en dat door te geven aan de armen. In 1984/85 ging het anders. We hadden de be schikking gekregen over gro te tenten. Die werden in de noodgebieden geplaatst en ie- ai* De Ethiopische delegatie (v.l.n.t.) Debebe Beyene, aartbisschop Garima, Zemedhun Bezuwork. dereen die hulp nodig had, kon daar komen". Dankzij steun van de We reldraad-lidkerken (de Her vormde Kerk draagt voor ongeveer vier ton per jaar bij) kon de kwaliteit van de kerkelijke hulp worden ver beterd Er worden landbouw programma's opgezet, een ef ficiënt gebruik van water wordt aangeleerd en er is medische voorlichting. De Orthodoxe Kerk is n/uw verweven met het nationaal bewustzijn van Ethiopië. Meer dan de helft van de Ethiopièrs - het land heeft ruim 42 miljoen inwoners - is lid. rhaar in de praktijk func tioneert de Orthodoxe Kerk als volkskerk. Eeuwenlang heeft het land geïsoleerd ge leefd. Allerlei ontwikkelin gen die andere gebieden in Afrika doormaakten onder invloeden van de kolonisator, gingen aan Ethiopië voorbij, omdat het geen kolonie is ge weest. Daarom was er nau welijks een infrastructuur die een twintigste eeuwse wijze van leven mogelijk maakte. Feitelijk in de laatste vier de cennia zijn er ontwikkelin gen die het land in staat stel len zich te moderniseren. De Orthodoxe Kerk draagt ook de sporen van een heel eigen, geïsoleerde geschiede nis. De kerk heeft kenmer ken die moderne westerlin gen doen denken aan de middeleeuwen in Europa. Er is een grote devotie onder de gelovigen; het levenspatroon wordt deels beheerst door kerkelijke plichten bijvoor beeld het vasten (150 dagen per jaar). Spijswetten spelen een grote rol en de liturgie wordt gevierd in een voor^ vrijwel iedereen onverstaan bare kerktaal, het Geez. De priesters hebben vaak weinig opleiding gehad en er is een rijke traditie van het monni kendom. Er zijn zo'n negen honderd kloosters, met in to taal negenveertigduizend monniken. De kloosters zijn vanouds centra voor daklo- zen. oude mensen en zieken. En al eeuwen is het klooster een centrum van theologi sche kennis en onderwijs. De traditie van dc Ethiopi sche Kerk is in veilige han den bij de monniken. Een deel van hen houdt de ge schiedenis levend. Voor ou dere monniken zijn de effec ten van de internationale contacten soms moeilijk te accepteren. Vooral omdat die relaties vernieuwing met zich meebrengen. Dat geldt voor landbouw en medisch werk, maar ook voor het zondags schoolwerk en het gebruik van amharic. de officiële taal, in de kerk. Jongere monni ken zien de „nieuwigheden" die tot hèr^Jtomen als voor waarde voor het land om te overleven en ervaren de ver nieuwingen in de kerkelijlij- ke praktijk ook als noodzake lijk. Inmiddels betekent de „nieu we tijd" wel een omslag voor het monnikendom. Eeuwen lang kwamen de mensen bij de monniken om hulp. Want in de kloosters was kennis. Nu moeten de monniken er aan wennen dat de deskun digheid van elders komt. „Maar", zo meent de delega tie, „als het aankomt op theo logische deskundigheid, dan blijven we gewoon naar de kloosters gaan; want daar zit ten onze experts op dit ter rein". Overheid H. Bootsma, secretaris van de hervormde zending, zegt dat de kerk in Ethiopië het niet gemakkelijk heeft tijdens en na de revolutie van 1974. Voor een deel was de opstand tegen de keizer ook een op stand tegen de kerk, die werd beschouwd als een steunpilaar van Haile Selassi. De Orthodoxe Kerk is er in verhouding het beste af ge komen. Omdat het een volks kerk is, kan de overheid het zich niet permitteren al te stringente maategelen te ne men. Andere kerken, met name de kleine protestantse kerken, hebben het zwaar onder het socialistische regi me. Verschillende leiders van protestantse stam-ker- ken zijn gevangen gezet of zijn domweg verdwenen. Maar ook zijn er priesters en geestelijke leiders van de Or thodoxe Kerk „verdwenen". En er is ook nu sprake van overheidsdruk, aldus Boots- ma. Hij wijst op een parallel met de verhouding van kerk en staat in Polen. Ook daar is een overheid die feitelijk anti-godsdienstig is, maar niet om de werkelijkheid heen kan van de volkskerk. De delegatie uit Ethiopië heeft in Nederland onder meer gesproken over voort zetting van steun aan de hulpprogramma's. Die behel zen onder meer hulp aan theologische opleidingen (met daarin specifieke aan dacht voor ontwikkelings werk), zondagsschoolwerk, onderwijs en rehabilitatie projecten (hiermee wordt ge doeld op steun aan mensen die terug willen naar hun dorpen, die ze verlieten in verband met de droogte). LÜTSEN KOOISTRA Kardinaal Bernardin Kardinaal VS bepleit bezinning bij Vaticaan Een van de meest invloedrij ke leiders van de Rooms-Ka- tholieke Kerk in de Verenig de Staten heeft gepleit voor een adempauze in de span ningen tussen Rome en de Amerikaanse RK Kerk. Kar dinaal Joseph Bernardin. aartsbisschop van Chicago, herinnerde in zijn wekelijkse rubriek in het bisdomblad „The Chicago Catholic" er aan dat het Vaticaan beslis singen over personen neemt zonder dat er sprake is van een eerlijk proces, een be langrijk onderdeel in de Amerikaanse samenleving, aldus de kardinaal. Als voor beeld noemt hij de zaak van aartsbisschop Hunthausen van Seattle, die een belang rijk deel van zijn bevoegdhe den moest overdragen aan een pas benoemde hulpbis schop. De verschillen van mening met het Vaticaan kunnen volgens Bernardin vooral in Amerika ontstaan waar veel waarde wordt ge hecht aan een open en demo cratische gang van zaken. Ook de kerk streeft naar waarheid, maar zij doet dit niet via de weg van een „eer lijk proces" zoals we dat in Amerika gewend zijn, aldus Bernardin. Vredesactivisten uit Oost- en West-Europa hebben een ge meenschappelijk memoran dum opgesteld waarmee ze een nieuwe impuls willen ge ven aan het proces van ont spanning op het Europese continent. Het document werd gisteren aan de voora vond van de derde toetsings conferentie van de Slotakte van Helsinki, die 4 november in Wenen begint, gepubli ceerd.IK V-secretaris Mient- Jan Faber, een van de onder tekenaars van het stuk, over handigde het memorandum aan premier Lubbers. Een andere ondertekenaar is de Tsjechoslowaakse schrijver Vaclev Havel, de winnaar van de Erasmus-prijs 1986. Met het memorandum willen de initiatiefnemers „nieuw leven blazen" in de akte van Helsinki over veiligheid en samenwerking in Europa. Deze akte. die in 1975 werd ondertekend door 33 Europe se landen, de Verenigde Sta ten en Canada, moest dienen als basis van het Europese ontwapeningsstreven. Maar de opstellers van het memo randum menen dat veel goe de voornemens uit Helsinki „lege woorden" zijn geble ven. Om daarin verbetering te brengen worden in het memorandum voorstellen ge daan op het gebied van vrede en veiligheid, mensenrech ten, en economische, ecologi sche en culturele samenwer king. Verder wordt gepleit voor „ontspanning van on derop". Burgers, organisaties en niet-gouvernementele in stellingen zullen voor een klimaat van toenadering moeten zorgen waaruit poli tieke besluitvorming voort vloeit, zo wordt gesteld. Het memorandum is voortge komen uit het zogenaamde „Praagse Appèl" dat de Tsje choslowaakse burgerrechten- groepering Charta '77 aan de westerse vredesbeweging aanbood. Charta verweet de westerse vredesactivisten dat zij hun aandacht teveel richt ten op de ontwapening en de mensenrechten verwaarloos den. De oplossing die de Oost- en Westeuropese activisten voor dit probleem gevonden heb ben is de „positieve koppe ling" tussen de drie manden van de Helsinki-akte, die res pectievelijk betrekking heb ben op veiligheid, economi sche samenwerking en men senrechten. Het idee houdt in dat gunstige ontwikkelingen op het ene gebied moeten doorwerken naar de andere terreinen. „Wij verzetten ons tegen elke neiging om vrede uit te spelen tegen vrijheid", zo vermeldt het memoran dum. Faber veroordeelde in dit verband de negatieve koppeling, waarbij vooruit gang op het ene gebied af hankelijk wordt gesteld van resultaten op de andere ter reinen. De voorstellen in het memorandum behelzen on der meer de verwijdering van alle kernwapens, beper king van de dienstplicht tot maximaal een jaar en recht op dienstweigering. Op het gebied van de mensenrech ten wordt gevraagd om onbe perkte reismogelijkheden tussen de Helsinki-landen, vrijheid van beweging in ei gen land, recht op emigratie en afschaffing van elke vorm van censuur. Weer katholieke kerk in Peking heropend Ruim 200 gelovigen van de Chinese los van het Vaticaan ope rerende patriottische katholieke beweging trotseerden dinsdag de kille Oostenwind om getuige te zijn van de heropening van de 63 jaar oude St. Teresiakerk in het zuiden van Peking. De plechtigheid werd geleid door bisschop Michael Fu Tieshan van Peking. Gedurende de Culturele Revolutie (1966-1976) werden alle kerken in China gesloten. Sindsdien zijn in Peking vier katholieke kerken heropend. Na de verbreking in 1949 door China van de diplomatieke contacten met het Vaticaan, werd in 1957 de patriottische katholieke beweging opgericht. Deze beweging heeft nu ruim 200 kerken in heel China, waar van 20 in Sjanghai. Chief Buthelezi wil geen slaaf blanke meester zijn Chief Gatsha Buthelezi. lei der van het thuisland Kwa- Zulu in Zuid-Afrika en van de 1, 3 miljoen zwarten om vattende Inkatha beweging, heeft de rooms-katholieke bisschoppen aangevallen van Zuid-Afrika op hun houding ten opzichte van het ANC. De bisschoppen hebben in september de re- gering-Botha gevraagd het verbod op het ANC op te heffen en de gesprekken met de leiders ervan over de toekomst van het land te beginnen. Buthelezi heeft ook gedreigd zijn leden op te róepen geen geld meer te geven aan de lidkerken van de Zuidafri- kaanse Raad van Kerken. Buthelezi heeft er genoeg van door de Raad als „slaaf van de blanke meester" te worden afgeschilderd. Bo vendien verschilt hij van me ning met de Raad over eco nomische sancties tegen Zuid-Afrika, waar de Raad voor is. De zwarte leider ver wees naar de consultatie over Zuid-Afrika, die de Raad van Kerken in Nederland vorig jaar heeft gehouden. Verte genwoordigers van de Zuida- frikaanse Raad van Kerken hadden daar aangedrongen op contacten met de verbo den Zuidafrikaanse bevrij dingsbeweging ANC, terwijl ze contacten met de Inkatha- beweging hadden afgeraden. Gebakken makreel met groenten, saus en rijst - ba nane vla Nodig voor twee personen: 500 g makreel, olie, zout, 1 dikke prei, 1 grote ui, knoflook, 1 rode en groene papri ka, 2 dl heet water, half bouillonblokje, 2 lepels sherry, 2 lepels tomatenketchup, djahé, 8g maizena, ketjap, peper, peterselie, selderij; 250 g droogkokende rijst; 1 kleine banaan, 1 lepel citroensap, 1 lepel gembersiroop, paar bolletjes gember, 0,5 liter gele vla (0,5 liter melk, 25 g custard, 30 g suiker). Verwijder (of laat dat de vishandelaar doen) kop, vinnen en graten van de makreel. Spoel de vis af met koud water en verdeel hem in stukken van vijf bij vijf centimeter. Bak de met papier afgedroogde stukken vis vlot bruin in weinig olie, schep ze uit de pan en strooi er weinig zout over. Schenk de meeste olie uit de pan en bak al omscheppende de kleinge sneden prei en ui een paar minuten in het restje vet. Voeg de geperste knoflook en de in repen gesneden paprika's toe en bak de groenten nog twee minuten. Doe er vervolgens water. bouillonblokjes, sherry, tomatenketchup en djahé bij. Meng alles goed en leg er tenslotte de stükjes vis bij. Stoof het ge recht vier minuten. Schep de groenten met vis met een schuimspaan in een voor verwarmde schaal en bind het vocht met de met koud water aangemengde maizena. Maak het sausje op smaak af met ket jap, zout, peper en djahé en schenk het over de vis en groen ten. Strooi er fijngeknipte peterselie en selderij over. Meng de in plakjes gesneden banaan met citroensap, gember siroop en stukjes gember. Laat het mengsel een half uurtje staan en haal er een paar stukjes banaan en gember uit. Schep de helft van de vla door het mengsel en leg er de rest op. Garneer met de achtergehouden banaan en gember. JEANNE Grenzen aan gezondheidszorg»! De Tweede Kamer heeft zich over de begroting van Vol|e gezondheid gebogen op een moment, dat zich opmerkeld® tegenstrijdigheden voordoen. Enerzijds hebben de direct van de Nederlandse ziekenhuizen, verenigd in de Nation^ Ziekenhuisraad, laten weten niet meer loyaal te zullen infc, werken aan de verwezenlijking van de bezuinigingen. \|u de andere kant zijn in de Tweede Kamer de grootste rep« ringsfractie (CDA) en de grootste oppositiefractie (PvdA) f heel eind gevorderd in een poging het eens te worden ofj bezuinigingen op Volksgezondheid. ic Vrijwel iedereen is het er mee eens dat de zorg onze gezondheid een te groot deel van ons nationaal in men opslokt, zodat in deze sector nog fors bezuinigd zal m ten worden. Door de tot nu toe getroffen maatregelen is groei weliswaar afgeremd, maar in totaal zijn de kosten n welijks gedaald. Nu al ontstaan er grote problemen, wa door bijvoorbeeld de zorg voor patiënten in ziekenhuizen de knel dreigt te komen. Dat is natuurlijk onaanvaardb; maar waarop moet dan wél bezuinigd worden? Kan de zondheidszorg grenzen stellen? Moet er een eind komen kostbare behandelingen, waar slechts een kleine groep tiënten van profiteert? VANDAAG zal de Kamer er waarschijnlijk nog niet uit men. Staatssecretaris Dees zal zijn kruit droog willen houc in afwachting van het advies van de Ziekenfondsraad, wa in alle in de gezondheidszorg betrokken partijen zijn vei genwoordigd en die morgen bijeenkomt. En voorts is de co missie-Dekker, die advies moet uitbrengen over de aanj van de volksgezondheid op langere termijn, nog maar met haar werkzaamheden begonnen. De verleiding om steeds meer geld in de volksge2ondhei< stoppen is bijzonder groot. Nu als resultaat van een nieu ontwikkeling in de hartchirurgie een Zoetermeerse in En land is voorzien van een nieuw hart en nieuwe longen, bijvoorbeeld een pleidooi worden verwacht van de Vere ging van Hartpatiënten om deze nieuwe specialiteit ook ons land in te voeren of op z'n minst een luchtbrug naar geland te organiseren. Maar moeten de kosten daarvan worden bezuinigd op de „gewone" ziekenhuispatiënt? EEN ander voorbeeld. De Gezondheidsraad heeft geac seerd een tweede niersteenvergruizer aan te schaffen n« het apparaat dat in het Rotterdamse Dijkzigtziekenhuis sti Die vergruizer kan het aantal patiënten niet aan zodat ei een pendeldienst is ontstaan naar Antwerpen, waar men kan vergruizen. Het Rotterdamse apparaat is geschonl door de Nierstichting, maar de exploitatie komt voor re ning van het ziekenhuis, waardoor in feite alle ziekenfon patiënten en particulier verzekerden via hun premie er mee betalen. Een niersteenvergruizer is een heilzaam apparaat, dat z| der operatie patiënten van hun pijnlijke nierstenen kan helpen, zodat met een poliklinische behandeling kan won volstaan. Daardoor is de behandeling goedkoper, mits het paraat vrijwel continu wordt gebruikt en dat is uiteraard belangrijk argument voor de aanschaf van een tweede gruizer. De behandelingsprijs met de vergruizer liegt er o rigens bepaald niet om. Maar, zo verzekeren deskundig toch is het goedkoper. Want niet alleen vervalt de operati ingreep maar ook een aantal ligdagen. Wil die theoretis kostenbesparing ook in de praktijk worden gerealiseerd, zullen de ziekenhuizen er dus bedden voor moeten inl« ren, omdat de kosten/batenanalyse in dit geval immers is gebaseerd op het teruglopen van het aantal ziekenhuis names. Het is zeer de vraag of zo'n besparing echt verwe2 lijkt zal worden. DESONDANKS is het verheugend dat dit soort berekei gen nu wordt gemaakt. Het aanschaffen van de allerniet ste medische snufjes is al lang geen automatisme meer. C in de gezondheidszorg weegt men steeds meer de voorde af tegen de financiële nadelen, hetgeen voor de werkers deze sector overigens een uiterst moeilijke opgave is. D blijkt uit dat men ook in de gezondheidssector zelf de prol men niet uit de weg gaat. Een hoopvolle ontwikkeling, wa bij het besluit van de Nationale Ziekenhuisraad echter schril afsteekt. Wisselvallig herfstweer DE BILT (KMNI) Het re- gengebied van een actieve stormdepressie ten noorden van Schotland1 trekt vandaag over ons land. De depressie brengt bovendien veel wind, aan de kust stormachtig, uit het zuidwesten. Midden op de Atlantische Oceaan bevindt zich een tweede depressie. De computers zouden graag wil len dat deze depressie de ko mende dagen via noord- Frankrijk en België naar het Alpengebied trekt. Als dat in derdaad het geval is, kan het regengebied van deze storing in de loop van morgen ons land bereiken, waarbij de kans op regen in het zuiden van het land het grootst is. Zaterdag nog plaatselijk regen. Vanaf zondag meer zon en bijna overal droog, 's Middags rond 9 graden, 's Nachts vorst aan de grond. Weersvooruitzichten voor di verse Europese landen, geldig voor morgen en zaterdag; Zuid-Scandinavië: opklaringen en op de meeste plaatsen droog. Middagtemperatuur tussen 5 en 8 graden. Groot-Brittannië en Ierland zaterdag in het zuidoosten van Engeland nog mogelijk wat re gen. Overigens perioden met zon en droog. Middagtempera tuur tussen 8 en 12 graden. Benelux: zaterdag nog kans op regen, vooral in het zuiden van Nederland, België en Lu xemburg. Zondag perioden met zon en vrijwel overal droog. Middagtemperatuur omstreeks 9 graden, in de Ar dennen kouder, 's Nachts vorst aan de grond. Duitsland: half tot zwaan wolkt en vooral zaterdag d toe regen. Middagtemperal tussen 5 en 10 graden] Nachts vorst aan de grond! Noord- en midden-Franin zaterdag regen, zondag pê den met zon en droog. Midj temperatuur zaterdag vaj graden in het oosten toli langs de Atlantische kust, i dag tussen 5 en 11 graden plaatselijk vorst aan de gre Zuid-Frankrijk: wisseleni wolkt, op de meeste pL dropg, zondag kans op eei Middagtemperatuur tui en 19 graden. Spanje en Portugal: perid met zon, vrijwel overal dr langs de Golf van Biskaje kele buien. Middagtemp tuur tussen 17 en 23 grade Italië en Joegoslavische l zaterdag perioden met zoi bijna overal droog. Zoi half tot zwaar bewolkt er gen- of onweersbuien. Mid temperatuur van 15 grade het noorden tot 22 in het den. Alpengebied: van noord' naar zuidoost trekkende re Zondag vanuit het noord' ten perioden met zon. Mid temperatuur zaterdag rorï graden, zondag koeler. Zd Limburg h.bew

Leidse Courant | 1986 | | pagina 2