edrijven hebben moeite >m vacatures te vervullen De Barchaan zet psychiatrische patiënten weer op eigen Proef met kleine markt in Valkenburg ftjidae Gomant Medewerker Sportraad verdacht van fraude Expositie in Galerie De Sluis Onderscheiding J.J. Aartman PTT stelt veiligheid eigen mensen boven die van bejaarden MANNENKOOR CAECILIA IN TREFPUNT IDEN OMGEVING DONDERDAG 30 OKTOBER 1986 PAGINA 15 lieven betrapt RSCHOTEN Kledingdieven zijn gister- utbrgen niet erg succesvol geweest in Voorscho- I. Een jonge dievegge uit Voorschoten meen- haar slag te kunnen slaan in een kleding- ik aan de Schoolstraat. Zij had twee combi lies van bloes en rok ter waarde van 600 gul- t te pakken, maar de diefstal werd via een jiegel opgemerkt door de verkoopster. De jouw werd vastgehouden tot de politie arri- rde. Er is proces-verbaal opgemaakt tegen ir en zij is na verhoor heengezonden. Een n en een vrouw wisten later op de ochtend leren pak te bemachtigen uit een modezaak de hoek Schoolstraat/Voorstraat. De eige- ir zette echter de achtervolging in en wist eigendom terug te pakken. Daarbij werd •t pak. met een waarde van omstreeks 1000 Iden, wel beschadigd. De dieven wisten te itkomen. Valkenburgse harmonie VALKENBURG Valken- burgse harmonie neemt zater dag 1 november deel aan het muziekconcours van de Kon. Ned. Federatie in Brielle. Het korps zal trachten met de 50 le den boven de 288 punten te ko men. hetgeen de eerste prijs en promotie van de afdeling „uit muntendheid" naar de „ere-af- deling" mogelijk maakt. Tijdens het najaarsconcert in De Terp liet men onlangs merken se rieus te trachten de promotie te bewerkstelligen. Dirigent Jan van Nerijnen streeft naar het maximaal haalbare resultaat en de leden volgen hem daarin. MAASSLUIS Bij zijn woning in Maassluis is deze week een 36-jarige medewerker van de Provinciale Sportraad aangehouden op verdenking van verduistering in dienstbe trekking. Dat heeft de officier van justitie mr. De Wit meegedeeld. De verdachte zou geld waarmee hij uit hoofde van zijn functie in aanraking kwam, naar een eigen BV in Den Haag hebben overgemaakt. kon Wiersma niet zeggen, want „alles is in beslag genomen". Volgens de gemeentepoli tie van Monster echter, die de aanhouding verrichtte, heeft de Provinciale Sportraad twee ton aan de verdachte verloren. De man zit nog op het bureau in Monster. Hij zal vrijdag aan de officier van justitie wor den voorgeleid. De directeur van de Provinciale Sportraad, De Provinciale Sportraad, gevestigd in Poel- A. Wiersma, heeft gisteren bevestigd dat het dijk, is een zelfstandige stichting. Er gaat gaat om een financieel administrateur van volgens een woordvoerder van de provincie zijn stichting. „Dat er geld van de sportraad per jaar zo'n 1,2 miljoen gulden om. De pro- in het geding is, ligt nogal voor de hand", al- vincie Zuid-Holland is met 7 tot 8 ton per dus Wiersma. Om welke bedragen het gaat jaar de voornaamste subsidiënt. Veehouders bekeurd LEIDSCHENDAM De politie van Leid- schendam heeft giste ren in samenwerking met de Algemene In spectie Dienst van het ministerie van land bouw en visserij contro les gehouden bij twee veehouders aan de Westvlietweg. Er wer den processen verbaal opgemaakt wegens het hebben van ongemerkte varkens en het voeren van ongekookt keuken afval. hetgeen sinds de varkenspestaffaire ver boden is. LEIDSCHENDAM In Galerie De Sluis aan de Sluiskant in Leidschendam wordt van 2 tot en met 28 november een tentoonstelling gehouden van bronzen, acryl- en olieverfschilderijen en aquarellen van Ad Arma. De officiële opening, zondag 2 november om 13.00 uur, doet Han Geleynse, directeur van de Univend-groep te Dordrecht. De Prent van de Maand is een zeefdruk van Hans Klaui, 40x40 centimeter in een oplage van 30 exemplaren. De Sluis is open van woensdag tot en met zaterdag van 12.30 tot 17.00 uur, zon dag van 13.00 tot 17.00 uur en verder na telefoni sche afspraak, nr. 200156. 1BEIDSBUREAU LISSE ORGANISEERT BANENMARKT VOOR BOLLENSTREEK SSE Ongeveer 35 be- ijven en organisaties enteren op zaterdag 8 ember in het Geweste- Arbeidsbureau aan de êereweg 306 in Lisse nTn 700 openstaande ba- fen. Reden voor deze ba- ënmarkt: bedrijven in en bnd de Bollenstreek heb- en moeite om personeel krijgen. Op de markt, je geopend is van 10 uur i ochtends tot 4 uur middags, kunnen werk- ize en werkende belang- jellenden zich op de iDOgte laten stellen van t vacatures bij diverse fedrijven in de Duin- en lollenstreek. Directeur ,A.J. van der Zwet van arbeidsbureau Lisse rwacht volgende week 0iterdag minstens 1.000 •zoekers. an der Zwet constateert dat Bollenstreek er wat werk- ilegenheid betreft positief springt. Het percentage mannelijke werklozen ligt in de Bollenstreek bijvoorbeeld op vier. landelijk is dat der tien. Van der Zwet: „Een be langrijke oorzaak is het feit dat tijdens de economische te ruggang we vanwege de klein schaligheid in ons gebied niet te maken kregen met het in krimpen of verdwijnen van grote bedrijven. De afbraak was de afgelopen jaren niet zo groot; het herstel gaat dan ook wat sneller". In de regio Lisse ontstaan in vergelijking met de afgelopen jaren dan ook problemen van tegenovergestelde aard: bedrij ven hebben moeite om open staande banen op te vullen. „We hebben geconstateerd dat vacatures langer open staan, er is sprake van een gespannen arbeidsmarkt. Tegenover elke vacature staan grofweg twee werklozen. Op sommige deel markten, bijvoorbeeld in de verzorgende sector, is er zelfs sprake van een overspannen arbeidsmarkt. Er zijn vacatu res, maar er is geen aanbod van personeel", legt Van der Zwet uit. aantallen. „Er is ook een soort ondoorzichtigheid op de ar beidsmarkt, bij beide partijen". Zo stellen ondernemers zich bij het zoeken naar personeel nog vaak hoge eisen, zoals ze dat enkele jaren geleden nog konden doen. Een secretaresse moest bij wijze van spreken niet ouder dan twintig zijn, di ploma's van VWO en Schoe- vers op zak hebben en ook noj; eens vijf jaar gewerkt hebben „In de huidige situatie kan dal niet meer", aldus Van der Zwet. Maar ook bij de werklozen leeft nog een verkeerd beeld van vraag en aanbod op de ar beidsmarkt „Een werkloze ziet vaak alleen die grote aan tallen andere werklozen en is niet enthousiast meer te krij gen om te solliciteren, terwijl er nu toch veel banen open blijken te staan", aldus Van der Zwet. Zo ontstond bij het arbeidsbu reau en bij diverse bedrijven het idee om een markt op te zetten waar vraag en aanbod elkaar „in levende lijve" zou den tegenkomen. De pakweg 35 bedrijven presenteren zich met kraampjes in de diverse ruimten van het arbeidsbu reau. Ook is er een computer met beeldscherm waar nog eens 800 banen in opgeslagen zijn en met een druk op de knop tevoorschijn gehaald kunnen worden. Verscheidenheid Volgens Van der Zwet is ge probeerd een zo groot mogelij ke verscheidenheid aan banen te presenteren. „Ik had hier wel tien organisaties binnen kunnen halen die verzorgend en verplegend personeel zoe ken, maar dat heeft natuurlijk niet zoveel nut". Firma's en organisaties die 8 november acte de présence geven zijn onder meer Fokker, Huis ter Duin. de Bavo. Sikkens, Hotel Oranje, de Hema, Albert Heijn en C A. De personeelsmana- ger van dat laatste bedrijf is de afgelopen weken al actief ge weest in het arbeidsbureau en heeft inmiddels zo'n 100 perso neelsleden geworven ten be hoeve van het nieuwe distibu- tiecentrum in de Bollenstreek. Van der Zwet legt uit dat de banenmarkt slechts één van de middelen is om werkzoe kenden en werkgevers bij el kaar te brengen. Zo is er ook altijd nog de banenlijn, waarbij telefonisch een opsomming wordt gegeven van enkele va catures in de Bollenstreek. Ook wordt er de komende we ken een banenkrant huis-aan- huis verspreid in de Bollen streek. De krant, die gedrukt wordt in een oplage van 65.000, geeft eveneens infor matie over het banenaanbod in de Bollenstreek. Om een zo groot mogelijk aan tal mensen naar de banen markt te trekken, wordt deze volgens Van der Zwet bewust op zaterdag gehouden, zodat ook werkenden hun licht op kunnen steken over het vaca tureaanbod. Ook krijgen allen die bij het arbeidsbureau inge schreven staan een persoonlij ke uitnodiging toegestuurd. Indien de „arbeidssuper- markt" op 8 november een succes wordt, dan overweegt het arbeidsbureau om vaker dergelijke evenementen op touw te zetten, zo laat Van der Zwet weten. „Misschien kun nen we dan ook banenmark- ten voor bepaalde branches or ganiseren. Of mogelijk een in formatiemarkt voor cursussen, omdat ons toch vaak blijkt dat mensen veel geld uitgeven aan een cursus waar ze later niets aan blijken te hebben". ritiek op „Voorhout over Afspraken met Voorlander HAAG/VOORHOUT De gemeente Voorhout 'Hopt financiële risico's door- g&t burgemeester en wethou- ts het bouwbedrijf Noor- -Inder toestaan om gemaakte spraken niet na te komen, at stellen E. Meijer en J. eegh, leden van de Provin- ale Statenfractie van de '0 5P/CPN/PPR, in vragen Ln het college van Gedepu- 31 erde Staten (GS) van Zuid- olland. ;et tweetal wijst het dage- ks bestuur van de provin- i erop dat B en W van Dorhout afwijken van de rereenkomst die Voorhout 1 Noorlander hebben geslo- n over de exploitatie van nieuwbouwwijk Oosthout. gaan B en W er mee ak- »ord dat Noorlander pas j n bedrag van 52.000 gulden t taalt als het hele plan osthout is voltooid. Eerder - as evenwel afgesproken dat it zou gebeuren als de luwvergunning voor de irste fase van het nieuw- >uwplan was afgegeven. ok verwijten Meijer en eegh B en W van Voorhout 5 it ze de waarborgsom voor eerste deelplan, 1.200.000 "ilden, al beschouwen als aarborgsom voor het derde ïelplan. terwijl het eerste ïelplan nog niet klaar is. j olgens de Statenleden moe- n er nog 40 woningwetwo- ngen in dit deelplan ge luwd worden. Die door oorlander gestorte waar- irgsom is bedoeld als „stok ihter de deiir", indien het idrijf zijn verplichtingen et nakomt. Door dat be- ag ook al als waarborgsom »or het derde deelplan aan merken, wordt het garan- fbedrag in feite gehalveerd lor beide deelplannen, zo enen de vragenstellers. eijer en Steegh vragen GS i gemeente Voorhout er op wijzen dat de raad het op- eden van B en W moet ledkeuren. Tot dusverre ïeft het college de raad al en op de hoogte gesteld van veranderingen in de ex- oitatieovereenkomst, ter- ijl B en W toestemming 'n de raad had moeten vra- n, zo menen de Statenle- n Zij vinden dat het op- eden van de gemeente oorhout in de overeen- >mst met Noorlander „een itische benadering ver ent". SASSENHEIM Het voorbereiden van psychia trische patiënten op een terugkeer in de maat schappij. Dat is het doel van het hostel De Bar chaan dat sinds enige we ken gehuisvest is in de markante witte villa Hya- cintha aan de Hoofdstraat in Sassenheim. Verbleven patiënten die op 't punt stonden ontslagen te wor den uit het psychiatrisch ziekenhuis Sancta Maria tot voor kort in een zoge naamde „resocialisatie- eenheid" in Noordwijk, op 23 september verhuisde deze afdeling officieel naar Sassenheim. „Het heeft natuurlijk z'n aan trekkelijke kanten om in de duinen of. een bosrijke omge ving te wonen", vertelt de 38- jarige energieke Paul Delf- gaauw, coördinator en tevens verpleegkundige van De Bar chaan. „Maar voor patiënten in deze fase van hun behande ling leek het heilzamer uit de besloten, toch wat beschermde en geïsoleerde sfeer van het ziekenhuis te treden. We zijn hier in Sassenheim, midden in het dorp, meer in de gelegen heid geconfronteerd te worden met verschillende maatschap pelijke verhoudingen. Boven dien wordt hier eerder een be roep gedaan op de zelfstandig heid en de zelfredzaamheid van de patiënten. Er is hier geen tijd voor allerlei thera pieën. De bewoners van het Hostel moeten zich daadwer kelijk bezighouden met het werken aan eigen doelstellin gen: zelf iets ondernemen het regelen van toekomstige huis vesting en werkgelegenheid". De villa Hyacintha heeft een grondige verbouwing onder gaan en biedt momenteel on derdak aan maximaal 12 per sonen. Er zijn twee leefgroe pen die gebruik maken van een eigen huiskamer en keu ken. Voorts zijn er acht één persoons- en twee tweeper soonskamers beschikbaar. De gemiddelde verblijfsduur in het hostel bedraagt drie vier maanden met een eventuele uitlooptermijn van hooguit twee jaar. Na afloop van deze periode in het hostel, waarbij de patiënten begeleid worden door een full-time en vier part-time verpleegkundigen, een consulent psychiater, een part-time psycholoog en een consulent maatschappelijk werker, wordt aangenomen De markante villa Hyachinta aan de Hoofdstraat in Sassenheim biedt sinds september onderdak aan psychiatrische patiënten, die zich voorbereiden op hun terugkeer in de maatschappij. dat de bewoners op eigen kracht en met een redelijke kans van slagen kunnen te rugkeren in het maatschappe lijk leven. In het hostel De Barchaan wordt er dan ook dagelijks aan gewerkt de bewoners hierop voor te bereiden. Zo moeten de patiënten leren hun eigen huishouding te regelen. Het beheren van huishoudgeld, verzorgen van boodschappen, bereiden van maaltijden, schoonhouden van huiskamer en keuken vormen een hoofd bestanddeel van de dagelijkse bezigheden in De Barchaan. Daarnaast heeft een aantal ac tiviteiten in groepsverband plaats. Sporten, creatieve en maatschappelijke vorming zijn wekelijks terugkerende pro gramma-onderdelen. Contacten Het streven is echter zoveel mogelijk bezigheden buiten het hostel op initiatief van de individuele bewoner te stimuleren. Zélf contacten on derhouden. deel nemen aan het verenigingsleven, kortom: zich buiten het Hostel leren handhaven. Ook is er een zo genaamde directieve werk groep waarin patiënten zich zelf opdrachten geven, con flictsituaties in bijvoorbeeld rollenspellen doornemen en oefenen. „Om elkaar over een moeilijke drempel heen te hel pen", verklaart Paul Delf- gaauw. „Met name het zoeken naar een passende vrije tijdsbeste ding is geen geringe opgave voor de patiënten", vervolgt hij. „Onze bewoners zijn er 'n tijdje uit geweest, het kan dan ook heel moeilijk zijn de draad weer op te pakken. Ze zijn erg onzeker geworden bepaalde stappen te nemen. De tijd waarin we leven werkt psy chische rust bepaald niet in de hand. Het aantal psychiatri sche patiënten neemt dan ook toe naarmate de problemen die samenhangen met bijvoor beeld werkloosheid en echt scheidingen zich uitbreiden. Ook alcohol en drugs-misbruik vergroten.de kans op psychi sche moeilijkheden. De men sen kunnen het in bepaalde si tuaties niet meer bolwerken. Worden steeds weer gecon fronteerd met hun eigen on macht. Eenzaamheid, conflic ten op het werk, gebrek aan sociale vaardigheden, contact armoede 't zijn allemaal facto ren die daarbij een rol spelen". De toekomstverwachtingen ten aanzien van huisvesting en werkgelegenheid blijken voor de bewoners van De Barchaan dikwijls moeilijk te realiseren. Vooral met de arbeidsvoorzie ning is het somber gesteld. Wordt echter aan alle voor waarden voldaan die nodig zijn om het Hostel te verlaten en is de nazorg in overleg met de patiënten geregeld, via de huisarts, RIAGG of de polikli niek, dan sluit de patiënt hier mee een ingrijpende periode van zijn leven af. Een bewo ner van De Barchaan over zijn naderende ontslag: „Voor mij vormt de eenzaamheid het grootste probleem. Hier in het Hostel stoort het gebrek aan privacy me nog wel eens. Wanneer ik echter straks de deur hier definitief achter me dicht trek, zal ik moeten be wijzen in de werkelijkheid van alle dag die eenzaamheid te kunnen bestrijden. Ik hoop in „De Barchaan" voldoende geoefend en geleerd te hebben om te gaan met die eenzaam heid". MARGRIT TIBBOEL De heer J.J. Aartman (65) kreeg gistermorgen op het gemeentehuis in Noordwijkerhout uit handen van burgemeester F. Winkel (rechts) de eremedaille in goud, verbonden aan de orde van Oranje Nassau. De heer Aartman kreeg deze medaille vanwege zijn verdiensten voor de Noordwijkerhout- se gemeenschap. Zo was hij oprichter en bestuurslid van de carnavalsvereniging De Kaninefaten. Verder vervulde hij onder meer bestuursfuncties bij de KVP, de Middenstandsvereniging en de Sociëteit Noordwijkerhout. De heer Aartman is mede-oprichter van het electrotechnisch bureau Gebra (afkorting voor Gebroeders Aartman) aan de Dorpsstraat. De heer Aartman heeft 48 jaar in de electrotechniek gewerkt en gaat binnenkort met pensioen. Zijn zaak wordt voortgezet door vier van zijn zoons. LSB OVER VERDWIJNEN BEZOEKENDE POSTKANTOREN: LEIDEN Bejaardenhuizen hebben woedend gereageerd op het plan van de PTT om postkantoortjes in de tehui zen af te schaffen. In deze re gio gaat het om twee bejaar dentehuizen in Noordwijk, een in Voorschoten, drie in Alphen a/d Rijn en twee in Leidschendam. Mocht alles doorgaan zoals de PTT wil, dan moeten meer bejaarden en minder PTT-mensen de straat op om hun kascheques en girobetaalkaarten te kun nen innen. Veel postkantoren weten precies wat hun loze of rusti ge uurtjes zijn. In plaats van met niks doen. zijn voldoen de personeelsleden bereid één of twee keer per maand een uurtje zitting te houden in een bejaardentehuis. In to taal gebeurt dat bij 213 tehui zen in heel Nederland. In Leiden werden tot drie maanden geleden de huizen Cronesteijn en Schouwenho- ve op die manier door de PTT bezocht. Toen werd al besloten die service uit vei- ligsheidsoverwegingen te stoppen. De PTT bood de twee bejaardenhuizen nog aan zelf het agentschap op zich te nemen, maar de hui zen wezen dat af. Het sluiten van de bezoek- postkantoortjes aan (te)huis zou volgens de PTT enkele honderdduizenden guldens schelen en de veiligheid van de PTT-ambtenaren, die met een handjevol postzegels, cheques en guldens over straat moeten, ten goede ko men. Andere instellingen die dergelijke service bieden gaan er wel mee door. Waarnemend directeur M. Rijkers Meinen van de fede ratie landelijke samenwer king bejaardenhuizenorgani- saties (LSB) is verbaasd en boos over het feit dat de PTT aan „zoveel anti-reclame" doet. Hun veiligheidsexcuus vindt hij zelfs pure onzin. „Dat is dus hun veiligheid te genover die van de bejaar den", geeft Rijkers Meinen veelbetekend aan. „De PTT had voorgesteld hun zaken allemaal door de bejaardente huizen zelf te laten doen, te gen vergoeding van twee kwartjes per handeling. Maar daar trappen we niet in. Wij zijn geen warenhuis. De LSB is door de PTT-directie uitge nodigd om op 13 november te komen praten en we hopen in dat gesprek duidelijk te maken dat men een heilloze weg wil inslaan". VALKENBURG Het college van burgemeester en wethouders van Val kenburg wil een beperkte weekmarkt introduceren. Het raadslid T. van Es (GPV/RPF) memoreerde het afwijzende advies van het hoofdbedrijfschap De tailhandel. Ook de plaat selijke middenstand staat niet te dringen. Deson danks vond hij een proef periode gerechtvaardigd. P. Mizee (VVD) meent dat een weekmarkt voordeel aan de middenstand geeft en stemde dus eveneens in met de proef. Wel bepleitte het raadslid om geen markt in te stellen op dagen, dat er in de omgeving markt wordt ge houden. J. van Laarhoven (CDA) is voorstander van een beperkte weekmarkt. Hij meende dat het Hoofdbe drijfschap Detailhandel waarschijnlijk niet goed be grepen dat het om een be perkt aantal kramen ging, net zo min als de midden stand in Valkenburg. Een klein aarftal standhouders zou hier vast een goede bo terham verdienen, vond hij. A. Bremer (PvdA) had juist wat moeite met beperkingen van stands. Wethouder M. Vos: „Het Hoofdbedrijfschap wil met zijn negatief oordeel de belangen behartigen van de marktkooplieden. Wij zit ten niet voor die belangen. Wel voor die van de inwo ners van ons dorp". De wet houder zag wel graag een goed overleg met de midden standers. Deze opmerking werd door de commissie graag ondersteund. Verwarming De bewoners van het Burg. M.A. van de Haveplantsoen kunrien er binnenkort op rë- kenen dat hun woningen worden voorzien van nieuwe centrale verwarmingsketels. De raadscommissie economi sche, maatschappelijke en so ciale zaken gaf daarvoor groen licht. Wel stelde het PvdA-raadslid A. Bremer, dat er overleg moet plaats hebben of men een nieuw merk c.v.-ketel in huis wil halen of dat men de voor keur geeft aan de huidige ketels. Daarbij gaat het met name om de gevolgen van de installaties voor de huurprij zen. Wethouder M. J. Vos kreeg het advies mee een en ander goed met de bewoners van de gemeentelijke wonin gen door te spreken. Wethouder J. Vos deelde de commissieleden mee, dat een onderzoek heeft uitgewezen dat het gemeentelijk woning- bezit in een slechte staat ver keert. In de komende vijf jaar is ruim acht ton nodig 'om alles weer in orde te brengen. Overwogen wordt een subsidie aan te vragen bij het rijk. Het gaat in totaal om 214 huizen. LISSE Het koninklijk mannenkoor Caeci- lia uit Haarlem geeft vrijdagavond 14 no vember een concert in 't Trefpunt aan de Schoolstraat in Lisse. Tevens staat een optre den van vrouwenkoor Malle Babbe op het programma. Muzikale medewerking wordt verleend door de violisten Derk Lottman en Marco Bons, de cellist Gerard Hientsch en de organist Erik Koevoets. Anton de Beer is di rigent van het mannenkoor, Leny van Schaik leidt Malle Babbe. Toegangskaarten kosten negen gulden per stuk, CJP'ers en houders van een pas 65 moeten zes gulden betalen. Het concert begint om acht uur.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 15