faidócSoimmt College: bouw kleine kantoren voortzetten U houdt Ui het droogt a STAD OMGEVING ALLER LEKDS) Groenoordhal wil monopolie RAI breken BS mSÊÊÊBSBBBm Wijkgericht werken politie vereist totale reorganisatie oedie Voorwaarts en Pias olie in ja DONDERDAG 30 OKTOBER 1986 PAGINA 13 oedig Voorwaarts en ïutels krijgen 3 mille ;DEN De Gehandicapten Sport Vereniging ..De Sleutels" je Stichting Paardrijden voor Gehandicapten „Moedig Voort- irts" krijgen morgenochtend van de Leidse afdeling van het ionaal Fonds Sport Gehandicapten 3000 gulden overhandigd. '»edrag is vijftien procent van het totaal door de Leidse afde- van het Fonds opgehaalde bedrag van 15.972 gulden. Dit rag werd opgehaald tijdens een aktie in een stand bij de Lei- I, inzameling bij het bedrijfsleven, opbrengsten van een con- en een collecte. Van het gehele bedrag wordt vijfentachtig ent overgemaakt aan het landelijk hoofdbureau van het Na bal Fonds Sport Gehandicapten, Vijftien procent mag plaat- k jesteed worden. Van de 3000 gulden, gaat 1300 gulden r ..Dc Sleutels" en 1070 gulden naar „Moedig Voorwaarts", geld wordt morgen door de heer A Smits en mevrouw La ière van het Nationaal Fonds Sport Gehandicapten overhan- I aan de voorzitter van „Moedig Voorwaarts" de heer G.B. rdanus. Plas olie in Ulrechtse Veer LEIDEN In het Utrechste Veer is gisteren ernstig vervuild opper vlaktewater aan getroffen. De ge waarschuwde poli tie constateerde een grote plas olie. De politie heeft het Hoogheem raadschap Rijn land te hulp geroe pen om een onder zoek in te stellen. De oorzaak van de vervuiling is niet bekend. Jazz on Sunday wil subsidie LEIDEN Jazz on Sunday heeft de gemeenteraad om sub sidie gevraagd. Jazz on Sunday, die regelmatig jazzconcerten or ganiseert. vindt het onrecht vaardig dat jazzclub Hot House en Stichting Burcht wèl subsidie krijgen. Jazz on Sunday zegt door het ontbreken van finan ciële middelen gehandicapt te zijn bij het organiseren van con certen. Het is overigens niet de eerste keer dat Jazz on Sunday een dergelijk verzoek aan de gemeenteraad doet. Al vanaf 1981 beklaagt Jazz on Sunday zich over de willekeur van de gemeente. Weer inbraak in kunsthandel LEIDEN Opnieuw is giste ren ingebroken in een kunst handel. Dit keer werd bij een winkel aan de Nieuwe Rijn met een steen een ruit ingegooid. Vier schilderijen, een ets en een tekening werden gestolen. De werken hadden een waarde van 4.500 gulden. Rondvliegend glas veroorzaakte veel schade aan andere werken die in de etalage stonden. De totale scha de wordt op bijna 10.000 gulden geschat. Vorige week werd op identieke manier ingebroken bij een kunsthandel aan de Bor- neostraat. Verhoging prijs elektriciteit valt mee LEIDEN De verhoging van de prijs van de elektriciteit valt iets lager uit dan het Energie Bedrijf Rijnland (EBR) oorspronkelijk van plan was. Volgens een voorstel van het college van beheer van het EBR zou de prijs per 1 januari 1987 met 0,3 cent verhoogd wor den. De commissie van financiën van het EBR besloot gisteravond de verhoging te beperken tot 0,1 cent. Volgens de commissie heeft het EBR dusdanig hoge reserves dat dat mogelijk is. De commissie ad viseert de algemene raad van het EBR, die in november een defini tief besluit neemt. Tijdelijk werk LEIDEN „De le mei, de Dag van de Arbeid, is eigen lijk een verouderd instituut en moet vervangen warden door de Dag van de Tijdelij ke Arbeid". Dat zegt Hans Ferrée, schrijver van het boekje „Arbeid van Must tot Lust". Vanwege deze uitspraak staan alle 69 vestigingen van Keser Uitzendgroep (in Lei den aan de Stationsweg) za terdag van 10.00 tot 16.00 uur in het teken van de Dag van de Tijdelijke Arbeid. ONDANKS KRITIEK CDA li i i lil l ill— illli'ii .EIDEN Het college rindt dat doorgegaan noet worden met de jouw van kleinschalige cantoorruimten ook al is liet duidelijk of dit nieu- ve werkgelegenheid op- M evert. Het college heeft dit geantwoord op schrif telijke vragen van het tCDA-raadslid D. van HDuijn die voorstelde juist grote kantoren te bou wen om bedrijven van buiten Leiden aan te trekken. Volgens het raadslid moet voor het aantrekken van bedrij ven ook meer gebrüik gemaakt worden van de gunstige positie van Lei den ten opzichte van Schiphol. Van Duijn wees er op dat het Kantorenhuis op het Schut tersveld voornamelijk is ge vuld met bedrijven die reeds !in Leiden gevestigd waren. Hij concludeerde daaruit dat hierdoor geen bijdrage is ge leverd aan het aantrekken van nieuwe arbeidsplaatsen zoals in het economisch be leid van de gemeente als doel is gesteld. Volgens het econo misch beleidsplan van de ge- meente hebben vooral bui- Sténlandse bedrijven interesse Ik m kleinschalige kantoor- 1'^ ruimten. Het college weet echter niet of dit in de praktijk ook het Jgeval is geweest. Het college wijst er op dat zij geen zicht heeft op alle bedrijven die zich nieuw in Leiden vesti gen. omdat zij dit vaak doen zonder tussenkomst van de gemeente. Uit cijfers van de Kamer van Koophandel blijkt dat het aantal werkne mers in de sector dienstverle ning in Leiden de laatste ja ren gestegen is. Dit aantal be droeg in '86 4600, bijna 800 meer dan twee jaar eerder. Ook blijkt dat in dezelfde pe riode het aantal bedrijven in die sector met bijna 200 is uitgebreid. De totale werkge legenheid in Leiden is echter nagenoeg gelijk gebleven. Roomburg VVD-raadslid mevr. M. Wijnbergen drong er gister middag in een vergadering van de commissie economi sche zaken op aan ook het scheppen en behouden van arbeidsplaatsen voor minder geschoolden nauwlettend in de gaten te houden. „We moeten daarom voorzichtig zijn met sanering van bedrij ven als de betonmortelcen- trale. De Nobel en Gijzenij", aldus Wijnbergen. Voor het behoud van deze traditionele werkgelegenheid achtte zij met name ruimte aanwezig op het toekomstig industrie terrein Roomburg. Volgens wethouder J. Fase bestaat er veel belangstelling voor Roomburg. D66 raadslid P. Langenberg vroeg Fase terughoudend heid te betrachten tegenover sportkantines en buurthuizen die een bar op commerciële gronden exploiteren. Lan genberg was bang dat een al te doortastende bestrijding veel van dat soort instellin gen financieel in de proble men zal brengen. „Met de aangekondigde bezuinigingen op het sociaal cultureel werk kunnen dit soort inkomsten broodnodig zijn", aldus Lan genberg. Hij verzocht Fase mogelijk akties van de Ka mer van Koophandel tegen dit soort commerciële neven- aktiviteiten zoveel mogelijk te beteugelen. De wethouder zei niet van plan te zijn de sportkantines en buurthuizen aan te gaan pakken. Links Leiden-raadslid A. Stakenburg kondigde giste ren aan de gemeenteraad voor te zullen stellen dat dienstauto's niet meer bij Shell-benzinepompen mogen tanken. Dit in verband met de aktiviteiten van deze olie maatschappij in Zuid-Afrika. Bovendien wilde zij de ge meenteraad een oproep laten doen, dat Leidse bedrijven niet mee moeten werken aan de bouw van een basis voor kruisraketten in Woens- drecht. ■BEGROTING'l Fase: drinkwater in 1987 niet duurder LEIDEN Het drinkwater wordt volgend jaar niet duur der. Dat zei wethouder J. Fase (economische zaken) gistermid dag. De wethouder sprak hier mee de huidige directeur van de Leidsche Duinwater Maat schappij (LDM), de heer J. Walma, tegen. Hij beweerde enige tijd geleden in deze krant dat het water duurder zou wor den als gevolg van het aanko pen van drinkwater in Den Haag. Walma voorspelde een tariefsverhoging van 8 cent per kubieke meter maar Fase be streed dit gistermiddag met kracht. Volgens de wethouder had de directeur geen rekening gehouden met de reserves van de LDM waardoor de extra uit gave opgevangen zou kunnen worden. De reserves van de LDM bedroegen aan het begin van dit jaar ruim 13,5 miljoen gulden. Walma was vanmorgen niet bereikbaar voor commen taar. Het kopen van Haags wa ter kost de LDM dit jaar naar schatting 3,2 miljoen gulden. Ook het volgend jaar zal water in Den Haag gekocht moeten worden. Fase zei er op te reke nen dat de zuiveringscapaciteit van de LDM het volgend jaar uitgebreid kan worden zodat in '88 geen water uit Den Haag meer betrokken behoeft te worden. Fase beloofde te zijner tijd de gemeenteraad te zullen inlichten over de financiële ge volgen van de waterinkopen voor de begroting van de LDM.* Volgens de wethouder komt de jaarlijkse uitkering van de LDM aan de gemeente Leiden als enig aandeelhouder het vorig jaar bedroeg deze uitke ring 720.000 gulden niet in gevaar. De Groenoordhallen. LEIDEN Tesamen met vier collegae wil directeur A. de Jong van de Groenoordhallen de monopolitiepositie van de RAI (Amsterdam) en Ahoi (Rotterdam) trachten te doorbre ken. In deze hallen worden de deelnemers van grote beurzen op straffe van uitsluiting verboden mee te werken aan klei nere beurzen elders in het land. Hierdoor wordt de Groe noordhal ten onrechte in zijn mogelijkheden beperkt, vindt De Jong. De Jong wees er gistermiddag in de commissie economische zaken op dat bijvoorbeeld de RAI hierdoor het alleenrecht heeft op het organiseren van de auto- en de efficiencybeurs. Tesamen met de directeuren van hallen in Leeuwarden, Bor ne, Arnhem en Kerkrade wil De Jong hier een einde aan ma ken. Hij heeft hierover reeds overleg met het ministerie van economische zaken gehad. De samenwerking tussen de vijf krijgt volgend vooijaar gestalte wanneer in de vijf hallen de beurs 'Huis 87' wordt georganiseerd, een grootschalige pre sentatie van de Nederlandse woningmarkt waaraan onder meer wordt meegewerkt door het ministerie van VROM. La ter zal voor gezamelijk risico een efficiency-beurs georgani seerd worden. De Jong verklaarde gistermiddag dat het uitbreken van de Afrikaanse varkenspest de Groenoordhallen dit jaar circa 140.000 gulden gekost heeft als gevolg van de terugloop op de veemarkt. De Jong zei zich inmiddels tesamen met tien ande re Nederlandse veemarkten voor dit soort incidenten verze kerd te hebben. Als gevolg van een tekort van 330.000 gulden zal het volgend jaar geen groot onderhoud in de Stadsgehoor zaal plaats kunnen hebben. Het jaar daarop is misschien weer geld beschikbaar. Overigens is het de eerste keer dat het te kort van de Stadsgehoorzaal lager is dan vier ton. Volgens De Jong had het tekort nog lager kunnen zijn, wanneer niet steeds vaker wordt uitgeweken naar andere gebouwen in de stad. De Jong verwees in dit verband naar De Waag als mu- ziekpodium en de Pieterskerk als onderkomen voor festivitei ten die vroeger in de Stadsgehoorzaal plaatsvonden. .EXPERIMENT IN AZL: j plaatjes kijken iha operatie »LeIDEN Op de intensive (are van de afdeling heel kunde in het Academisch fiekenhuis in Leiden is een fxperiment gedaan met ^plaatjes kijken". In bepaal- Je opzichten blijkt dit het ■psychisch welzijn van de pa- ienten (en daarmee wellicht •k^hun lichamelijke condi- 1e) gunstig te beïnvloeden, ■arileiding voor de proef 'aren eerdere publikaties •ver de gevolgen van senso rische deprivatie (een1 ge trek aan „prikkels" voor de ntuigen) op intensive care- ifdelingen zonder ramen, "lp een blinde muur tegen- tver de bedden op de IC-af- leling in Leiden werden [rote dialichtbakken aange dacht met landschappen, tadsgezichten en strandta- relen. De proef duurde n half jaar. Gedurende Irie (niet opeenvolgende) laanden bleven de licht- ikken het hele etmaal uit, {edurende de andere drie anden werden ze alleen 's ichts uitgeschakeld. Prof. R.F.W. Diekstra (klini- :he psychologie) meldt in iet Tijdschrift voor Sociale Gezondheidszorg, dat de pa- iënten die naar de dia's tonden kijken er in het al- [emeen wat beter aan toe varen dan de anderen. Het 'erschil was vooral duidelijk oor wat betreft de oriënta le in plaats. Dat gold ook oor de oriëntatie in tijd, aar dan met name bij de latiënten die de dia's posi- ief waardeerden. Dat deden namelijk niet allemaal. Zo ig één patiënt toevallig te- ;enover een stadsgezicht 'an een plaats waaraan hij lechte herinneringen had. >n kranl ontvangen Bel tussen "pO en 19.00 uur, zaterdags tussen p0 en 15.00 uur, telefoonnr.071- ■1248 en uw krant wordt nog dezelf- Jfevond nabezorgd COMMISSARIS BROER UIT AMSTERDAM: LEIDEN Het wijkgericht werken door de politie vereist een totale reoi^anisatie, waar bij de gehele structuur binnen het politiekorps op de helling moet. Met alleen een stad in wijken verdelen, komt men er niet. Bestaande afdelingen, zo als recherche, verkeer en ze denpolitie zullen in hun huidi ge vorm moeten verdwijnen en ondergebracht moeten worden in het takenpakket van de wijkagent. Leiden zou in drie districten moeten worden ingedeeld. Het liefst elk met een eigen bureau. In het hoofdbureau zouden nog slechts enkele overkoepelende taken moeten blijven bestaan. Door extra opleidingen en trainingen wordt verwacht, dat de agent meer „zaken" ge heel zelf afrondt en niet meer, zoals nu het geval is, door schuift naar de betreffende af delingen. De agent krijgt dus een veel bredere taak en wordt meer allround dan nu mogelijk is. Op die manier zou het aantal delicten terug ge drongen worden en zou de re latie met het publiek verbe terd kunnen worden. In grove lijnen was dit het verhaal van politiecommissaris W. Broer van Amsterdam. De heer Broer was gisteravond op verzoek van de Leidse raads leden aanwezig bij een verga dering van de raadscommissie algemeen bestuurlijke aangele genheden, om over zijn erva ringen met de reorganisatie in Amsterdam en Haarlem te praten. Door de wijkgerichte aanpak werd in Haarlem in één jaar de criminaliteit met tien procent terug gedrongen. Het daarop volgende jaar ge beurde dit eveneens met nog eens tien procent. Zoals bekend, is de Leidse ge meenteraad een voorstander van meer wijkgericht werken door de politie. Bij de Leidse politie daarentegen is veel weerstand tegen deze aanpak. De heer Broer legde gister avond uit hoe in Amsterdam en Haarlem (ook daar had hij bemoeienissen gehad bij de re organisatie) het wijkgericht werken werd aangepakt. Uit zijn verhaal bleek wel dat die aanpak in Leiden behoor lijk verschilde van die in Haarlem en Amsterdam. In Leiden waren veel minder mensen beschikbaar voor het werk in de wijk. Hier was men niet, zoals in Amsterdam en Haarlem, zover gegaan om hele afdelingen aan te passen. Door het tekort aan man kracht kwam er van de opzet dus niet zoveel terecht en dat leidde tot veel weerstand bin nen het Leidse korps tegen het wijkgericht werken. Tegen de aanpak zoals die in Amsterdam en Haarlem heeft plaats gevonden, was echter in het begin ook veel weerstand, zo stelde de Amsterdamse commissaris. Door de totale verschuiving van taken, was er weliswaar voldoende man kracht beschikbaar in de wij ken, maar velen voelden zich door de veranderingen be dreigd en in hun beroep aan getast. Ook kon geen sprake meer zijn van een traditionele loopbaanplanning, waarbij op baantjes van vertrekkende collega's werd geaast. In de De Leidse politie moet meer de wijk In, opdat de relatie met het publiek kan worden verbeterd. nieuwe opzet kwamen veel meer taken in het pakket van de politieman en kon hij in veel gevallen een zaak geheel zelfstandig afhandelen. De hiërarchische traditionele lijn werd daardoor aantast en dat viel niet altijd even goed. Vol gens Broer verminderde die weerstand tegen de reorgani satie echter na verloop van tijd. De veelzijdigheid van het werk en de grotere vrijheid zorgden daarvoor. De heer Broer stelde gister avond verder dat een nieuwe aanpak van loopbaanbeleid voor alle leden van het korps duidelijk gemaakt moet worden om de weerstand enigszins weg te nemen. Ook stelde hij dat een dergelijke re organisatie veel management kwaliteiten eist en veel ener gie vergt. Voordeel van het wijkgericht werk vond de heer Broer, dat de bevolking veel meer rechtstreeks bij de politie terecht kan, dat door meer politie op straat het vei ligheidsgevoel van de burger wordt versterkt en dat er min der anonimiteit is bij een klei nere afdeling in een district. Door de kleinere teams zou er ook meer betrokkenheid zijn en door het enigzins wegval len van een hiarchie zou men meer invloed kunnen uitoefe nen op de eigen taak. Ook zou den de agenten in een district meer direct resultaat van hun werk kunnen zien. Als nadeel van het systeem zag de heer Broer dat de specialisten in het politiekorps soms een stapje te rug moeten doen. De Amsterdamse commissaris stelde verder dat Leiden in de drie districten teams van zo'n 35 tot 40 man/vrouw zou moeten hebben. Vijftig pro cent van het werk zou besteed moeten worden aan primaire taken zoals bijvoorbeeld sur veillance, twintig procent zou aan de specialistische taken besteed moeten worden en 30 procent zou voor rekening moeten komen van een over- koepeleridë afdeling met bij voorbeeld administratie en voorlichting. Politiecommissaris H. Mostert zal de opmerkingen van de heer Broer bespreken binnen het korps. Hij zal 15 december een nota presenteren, aan de hand waarvan in de commissie ABA verder over het wijkge richt werken gesproken zal worden. gratis elke woensdag de bijlage bij uw krant met informatie over films,muziek theater, recreatie,exposities en een complete agenda Reggae Voor alle jongeren wordt morgen een reggae-avond gehouden door jongerencen trum Stats aan de Haarlem merstraat. De deur gaat open om 20.30 uur. de toe gang is een rijksdaalder. Zuydtwijck In het verpleeghuis Zuydt wijck wordt morgen een ba zar annex rommelmarkt ge houden. Tal van goederen, gemaakt door de patiënten, zijn te koop van 14 tot 17 uur en van 19 tot 21 uur. De opbrengst komt ten goede aan een ziekenhuis in Zaire. Gespreksgroep De LVL (Lesbische Vrou- tften Leiden) houdt ook dit jaar weer een gespreks groep. Op woensdagavond 5 november wordt daarover van negen tot tien uur een informatie-avond gehouden aan de Langegracht 65. Lezing Sociale en politieke achter gronden m Latijns-Ameri- ka. Dat is het onderwerp van de lezing die prof. dr. R. Buve morgen houdt in het faciliteitengebouw in het Witte Singel-Doelencom plex. Cleveringaplaats 1. Aanvang 20.15 uur. Het is de eerste lezing van een se rie van drie die wordt ge houden in het kader van een project van de muziek school. De Waag In De Waag treedt morgen het trio van Corrianne Hoekstra (fluit). Hans Stoop klarineten Theo Blanken- stein (gitaar) op. Gespeeld worden werken van Matieg- ka. Kreutzer, Solivet, Villa- Lobos en Torroba. De toe gang bedraagt 7,50 (CJP f5,-). Het concert begint om 20.30 uur. Sessie De Leidse Folkclub Horus houdt morgen in café Le Bambou op de hoek Heren straat en Witte Singel een sessie-avond. Iedereen die folkmuziek maakt kan zijn of haar instrument meene men een deelnemen aan de sessie of alleen luisteren. Aanvang 21.00 uur. Zuid- West De wijkvereniging Aktief in Leiden Zuid- IVesf houdt vanavond een klaverjasa- vond voor leden in het ge bouw De Klinker. De aan vang is 20.15 uur. Risk Het LVC Sport café organi seert de eerste Leidse Risk- kampioenschappen. Op 18 en 25 november en op 2, 9 en 16 december wordt vanaf 20.00 uur gespeeld bij het L VC aan de Breestraat. Op geven kan tot 11 november, deelname kost 2,50. EHBO De herhalingslessen van de EHBO-veremging Peerke Donders worden in nobem- ber en december niet gege ven in de voormalige basis school aan de Lorentzkade 61, maar in het Leonardus- huis aan de Haagweg 14. ie krar I Noteer als ni< I Naam.— et deze fantastische, stevige kranteparaplu, die u van ons ca deau krijgt wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft. 1 De nieuwe abonnee wordt hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. nieuwe abonnee ingaande. Postcode/plaats: Telefoon:(voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per 0 maand automatisch betalen f 23,04 0 kwartaal acceptgiro f 68,93 Stuur als dank de kranteparaplu aan: Naam:Vooi Adres: Postcode/plaats: Stuur deze bon ingevuld aan de Leidse Courant, AiHwoordnumm 998, 2500 Vd Den Haag (postzegel betalen wij). - -um\

Leidse Courant | 1986 | | pagina 13