Ruimte en rijgedrag Audi 80 ondergeschikt aan uiterlijk Opel Omega, degelijk én dynamisch Citroën BX 19 TRD diesel pure comfort AUTO SaidócQowuwt Overneming Alfa kan dynamiek Fiat remmeij Luchtbrug als lopende band Hogere boetes voo: onverzekei rijden in Amsterdait Hoewel de Audi 80 nog niet zo lang geleden dank zij een face lift wat meer in overeenstem ming werd gebracht met het moderne concept van de 100 was wel duidelijk dat de echte aanpassing nog moest komen. Het lag ook welhaast voor de hand dat de echt nieuwe 80 'zelfs een nog geraffineerdere carrosserie moest krijgen dan de 100. die immers al weer een paar jaar oud is. Het uiteinde lijk resultaat is toch nog ver rassend. al is de nieuwe 80 op papier niet zo anders dan de oude. met name wat het tech nisch concept betreft. Anders is vooral het uiterlijk, zelfs al blijft het een vierdeurs sedan met aparte kofferbak. De stroomlijn straalt er als het ware vanaf, zo perfect sluiten alle rondingen op elkaar aan. Dat heeft nadelen bij kleine botsingen, want de bumpers steken nauwelijk buiten de carrosserie uit. De 80 komt tot een CW-waarde van 0.29, en daar komt nog niemand in deze klasse onder. Was. het oude model een nette, maar nogal kleurloze verschij ning. de nieuwe is een zeer op vallende en vooral aan de ach terkant nogal unieke verschij ning. Zoals voorheen wordt de 80 uitsluitend met vi.ercylinder motoren geleverd, eind dit jaar verschijnt de nieuwe 90 waar voor de vijfcilinders eerder ge reserveerd werden. Uiteraard zijn er weer vierwielaangedre- ven Quattro-versies - de oude 80 Quattro was overigens bij ons niet te koop. daarvoor moest men bij de 90 zijn. Im porteur Pon kondigde al aan uitsluitend VW's en Audi's met katalysator te gaan leve ren. De uitrusting hangt voort aan nog uitsluitend met de ge kozen motorvariant samen, dus de indeling in basis-, CC- en CD-versies vervalt. Onder de enorme hoeden- plank staat een brandstoftank van maar liefst 68 liter. De beenruimte achterin is behoor lijk, doch dat was-ie in de oude 80 al. De achterbankzit ting is echter wel heel kort, het afgeronde dak beperkt de hoofdruimte wat Voorin heeft het dashboard (in de stijl van de 100) ook al een enorme diepte, zodat toch niet de in druk ontstaat dat de nieuwe 80 meer interieurlengte biedt dan de oude. Het dashboard is strak gestileerd en praktisch, met een enorme hoeveelheid ventilatieroosters. Het wegge drag is ruwweg gelijk aan dat van de oude 80: een heel be hoorlijk veercomfort en pro bleemloze ligging. Het motor geluid leek ons iets duidelijker hoorbaar dan bij de oude 80, doch hinderlijk werd het ook weer niet. E-pook Ooit propageerden Audi en VW al§ eerste nadrukkelijk het „4+E" concept voor de transmissie: extreem lange vierde en vijfde versnelling om brandstof te sparen. Later kwam men daar wat van te rug, omdat de prestaties in vier en vijf daarmee wel erg bescheiden werden. Nu staat er op de pook weer gewoon „5" in plaats van „E", doch bij de nieuwe 80 is het principe van de 4+E bak weer nadruk kelijk terug. Dank zij de uit stekende stroomlijn liggen de haalbare topsnelheden hoog en is het verbruik aanzienlijk verlaagd. Maar de levendig heid heeft er zeer onder gele den. Pas met de 1,9 liter versie kan er weer snel ingehaald worden zonder de motor hele maal* tot aan het rode gebied op toeren te jagen. Hier wreekt zich zowel de ellenlan ge transmissie-overbrenging als het hogere gewicht; tot 100 km/h zou de nieuwe 80 iets beter accelereren dan de oude, daarboven zeker niet. Zo dringt zich toch de vraag op of Audi zich bij de nieuwe 80 niet te veel heeft blindgestaard op de best mogelijke stroomlijn. Het nieuwe uiterlijk mag ze ker aantrekkelijker genoemd worden dan het oude, maar in ruimte biedt de nieuweling praktisch bezien minder dan de oude 80. Ook is srpake van een duidelijk minder dyna misch rijgedrag. Goedkoop zijn Audi's nooit geweest, en juist in die wat hogere klasse let men niet uitsluitend op econo misch rijden. We durven bij voorbaat dus geen succes te voorspellen voor deze auto - tenzij het uiterlijk de doorslag geeft. Een aardig veiligheids systeem moeten we nog ver- Audi 80, modeljaar 1987. melden: tegen meerprijs wordt het Procon/Ten systeem gele verd. Via kabels wordt bij een frontale aanrijding (als de mo tor naar achter gedrukt wordt) het stuurwiel weggetrokken en de veiligheidsgordels voor in aangespannen. Je zou je kunnen afvragen of twee air bags op stuurwiel en dash board niet evenveel besc ming op eenvoudiger ma bewerkstelligen. PETER FOK] Vanaf november staat er een nieuw soort Opel bij de dealer: de Omega, die de plaats van de Rekord inneemt. We stelden hem al aan u voor op basis van ..papieren" gegevens en heb ben er onlangs ook mee gere den. Dat leverde eigenlijk pre cies het beeld dat Opel zegt na te streven: behoud van het de gelijke en praktische waarvoor een Opel staat, maar dan met een meer modern en dyna misch element erbij zoals we dat al in de Kadett-reeks zien. Bij het proberen van de Ome ga is er steeds een soort twee strijd: aan de ene kant herken je er veel in, aan de andere kant is het toch duidelijk een heel nieuwe auto. Wat betreft het uiterlijk is wel duidelijk dat men als het ware de Re- kord-vorm met een Kadett- sausje erover moderniseerde. Een Rekord was al niet krap, de Omega is nog wat ruimer en met name de vrijwel doos- vormige bagageruimte ziet er indrukwekkend uit. Van bin nen heerst wel een heel ande re stijl dan in de nogal rechtlij nige en zakelijke Rekord. Het ziet er met de sierlijke ronde vormen en mooie bekleding een stuk luxueuzer uit. Het kost met de veelvoudig ver stelbare stoelen die we in „onze" luxe-versie hadden toch enige moeite om precies de goede zithouding te vinden. De afstand van stuurwiel en Het topmodel: de Opel Omega 3000. pedalen lijkt nogal berekend op lange benen, maar overi gens zijn de stoelen wel ruim en comfortabel. Natuurlijk is het dashboard praktisch en overzichtelijk, er zit een ruime hoeveelheid regelbare ventila tieroosters in. Handige details ook, waarvan we er slechts één willekeurig uitpikken. Het deksel van het dashboardkas tje heeft een „parkeerstand", waarbij het maar een stukje openstaat. De motor (in ons geval een tweeliter inspuiter met 90 kW/122 pk) levert weer een gemengd beeld. Aan de Re kord doet denken dat de mo tor geen liefhebber van hoge toerentallen is, niet echt snel op toeren wil komen en gauw hoorbaar wordt als meer dan een rustig kruistoerental wordt aangehouden. Niet zo dynamisch dus, terwijl hij wel meer vermogen levert dan de 2.2i van de oude Rekcrd. Daar staat tegenover dat de Omega geleidelijk aan maar blijft doortrekken, want door de uit stekende stroomlijn vormen zeer hoge snelheden geen en-' kei probleem; mede door de goede geluidsisolatie rijd je gauw veel harder dan je denkt. Meer dan 200 op de tel ler zat er best in. wel even an dere koek dan bij een Rekord dus. De besturing (standaard bekrachtigd) mist toch wel wat gevoel, al werkt hij niet on nauwkeurig. Weer niet zo dy namisch dus, doch aan de an-r dere kant is het weggedrag zo'n beetje hetzelfde als bij de Kadett, die toch op het andere stel wielen aangedreven wordt. Dat wil zeggen: volko men probleemloos en nage noeg neutraal in de bocht. Dank zij de bijzondere geome trie van de wielophangingen is de Omega zeer vergevend, ook bij heel plotselinge manoeu vres of remmen op ongelijk wegdek. Het „zelfcorrigeren de" effect doet precies wat het moet doen, zonder weer ande re, misschien onverwachte re acties op te roepen. Topmodel 3000 Heel even konden we het top model 3000 proberen, dat waarlijke sportiviteit biedt. Weliswaar levert de grote zes- cilinder niet de spectaculaire effecten van een turbo of zes tienklepper, maar met 130 kW/177 pk kom je toch best uit de voeten. De motor loopt mooi zacht en het vermogen is zo doseerbaar dat een goed stuurman precies de gewenste mate van overstuur kan op roepen. Opvallend was dat de bekrachtigde besturing van de Omega 3000, die hetzelfde zou moeten zijn als bij de overige Omega's een aanzienlijk betere gevoeligheid vertoonde. Het probleem zit dus wellicht in de veerafstemming of de gemon teerde bandensoort, maar in elk geval stuurde de 3000 zoals het hoort. De vijfbak schakelt- iets stroef, maar verder ook uitstekend. De vering is onop vallend: niet echt stug en ook niet echt soepel, bij de 3000 komt het voornamelijk wat „harder" over omdat de sport stoelen met een combinatie van stoffen en leren bekleding veel minder vering hebben dan de standaard stoelen. Zo ontstaat het beeld van een auto die er wat feestelijker uit ziet dan een Rekord, maar wel dezelfde onopvallende effecti viteit in het normale gebruik vertoont. En dat is eigenlijk mooier dan allerlei spectacu laire techniek die steeds eisen aan de rijder stelt. PETER FOKKER Mercedes kan vraag bijna niet aai De vraag naar de personenwagens van het Westduitse con Daimler-Benz (Mercedes) is in binnen- en buitenland nog st erg groot. De produktiecapaciteit is te klein om direct aa vraag te kunnen voldoen, zo heeft het Westduitse autocon laten weten. De produktie van personenwagens over het g« jaar zal vermoedelijk 595.000 stuks bedragen tegen 541.000 v jaar. De produktie van 442.000 wagens in de eerste negen ra den van dit jaar was negen procent groter dan in de eerste gen maanden van vorig jaar. Daimler-Benz denkt dit jaar ve ongeveer 230.000 bedrijfswagens te produceren tegen 220.000 rig jaar. Het concern verwacht dit jaar een „bevredigende" winst tel nen halen. De concernomzet zal dit jaar uitkomen op meer '65 miljard mark tegen 51,9 miljard mark vorig jaar. De to ming is voor een groot deel het gevolg van de overneming het elektronicaconcern AEG eerder dit jaar. In tegenstelling tot de algemene gang van zaken in de autose i wist Daimler-Benz wel zijn export te vergroten. Aan het bu land werden 218.000 personenwagens geleverd. De koersd; j van de dollar, die wagens van buitenlandse makelij in de duurder heeft gemaakt, heeft de export naar de VS niet neg beïnvloed. Daimler-Benz verwacht dit jaar ruim 90.000 wa, op de Amerikaanse markt te kunnen verkopen. De plannen die Fiat heeft voor een verdere uitbreidin van de activiteiten buiten de automobielsector zoude wel eens te lijden kunnen hebben van een eventuel overneming van Alfa Romeo. Dat wilde D. Croff, ee financiële topman van Fiat, tijdens een presentatie va Fiat voor Nederlandse beleggers wel toegeven. De ove neming van Alfa zou zoveel investeringen vereisen totaal tussen de twaalf en de dertien miljard gulden) c i de ruimte voor diversificatie financieel wordt beperl Croff zei ook dat de mogelijke overneming toch prima een defensieve zaak is, ingegeven door de wens o Ford, die eveneens een bod heeft uitgebracht op All van de Italiaanse markt te houden. (Van onze correspondent Gerard Kessels) Met de „langste lopende band ter wereld" zijn de be faamde Italiaanse auto-ont werper Pininfarina en de Amerikaanse fabrikant Ge neral Motors een unieke sa menwerking aangegaan. Bei de bedrijven bouwen de Ca dillac Allante. De carrosserie en het binnenwerk die bij Pininfarina in Turijn klaar gemaakt worden, gaan met een luchtbrug naar Detroit waar de Allante van een mo tor voorzien wordt. Het is de eerste keer dat be hulp van een luchtbrug een auto gedeeltelijk in Europa en gedeeltelijk in Amerika gebouwd wordt. De carrosse rieën van Pininfarina wor den met Boeings 747 van Ali talia van Turijn naar Detroit gevlogen. Elke Boeing kan 56 stuks vervoeren en weke lijks worden er drie vluchten' •uitgevoerd. Aangenomen wordt dat snobistische Ame rikaanse kopers het zeer aantrekkelijk vinden dat hun Cadillac Allante vanuit Europa is ingevlogen. De gegadigden voor de Ca dillacs zullen diep in de beurs moeten tasten. De comfortabele luxe wagen wordt de duurse- Cadillac en zal zeker meer dan 50.000 dollar gaan kosten. Met de verkoop van de wagen zal begin volgend jaar in zes gro te Amerikaanse steden wor den begonnen. Pininfarina hoopt intussen dat de contac ten met 's werelds grootste autobouwer General Motors zullen uitmonden in een sa menwerking van lange duur. Pininfarina werkt al onge veer dertig jaar voor Ferrari en Peugeot. Voor de ware liefhebber is het bij Citroën al niet meer wat het geweest is sinds het ver scheiden van de DS, en gaat het nu van kwaad tot erger met de BX en AX. Als proef op de som namen we een BX diesel, een auto die door pro fessionele veelrijders zeer hoog wordt geschat. Mensen dus die een auto hebben om in te rij den en niet om hun avant-gar- distische overtuigingen publie kelijk te tonen. Toch blijft het een auto met een volstrekt ei gen karakter, zelfs nu er in de nieuwste versies een dash board zit dat je zonder enige studie van het instructieboekje kunt bedienen. Een auto met typische Citroën-kwaliteiten: comfort, stroomlijn en zuinig heid. Natuurlijk komt de mo tor wel van Peugeot en is ook het dashboard duidelijk voor zien van een aantal Peugeot- onderdelen. Het front van de BX behield zijn eigen karak ter, al lopen richtingaanwijzers en koplampen nu veel logi scher in elkaar over. En ver der bleef-ie gewoon zichzelf, een ruime en comfortabele vijfdeurs berline met goede rij- kwaliteiten. Sommigen konden met de „sa tellieten" vol schakelaars ach ter het stuur best omgaan, an deren helemaal niet. Maar vol houden dat het beter werkte dan een normale bediening kon in elk geval niet. Je moet er nu haast aan wennen dat de BX doodgewone hendels aan de stuurkolom heeft voor licht, ruitewisser en richtingaanwij zer, en dat die laatste helemaal uit zichzelf uitschakelt na de bocht. Geen geel oog dat je aanstaart met informatie over de rijsnelheid, geen rij lampjes om het toerental aan te geven, maar gewoon goed afleesbare ronde meters met wijzers. Al leen is er nog steeds geen koel watertemperatuurmeter, zodat je maar moet gokken wanneer de diesel voldoende op tempe ratuur is om flink aan het, werk gezet te worden. Toch belangrijk, want met koude motor rijd je door het wagen- karakter snel te hard. Wel is er een oliepeilmeter die goed nauwkeurig schijnt aan te wij zen. zo horen we van mensen met langdurige BX-ervaring. Het satellietloze dashboard van de standaard Citroën BX 19. Het stuurwiel helt nogal voor over en zit ten op zichte van de zitting laag als voorheen. Je zit snel met je knieën tegen de stuurkolomkast. De kantelbare voorstoelen dragen daaraan bij, want door de comfortabele vormgeving en vulling zet je ze graag wat achterover in „leunstoelhouding". Een schot in de roos is de rijke bedeling met bergvakken in het nieuwe dashboard. Twee handschoe nenkastjes met deksel en een bruikbare inhoud, een apart kastj* voor cassettes, een uit klapbaar muntenbakje, een bakje middenop het dashboard met goede opstaande randen èn bakjes in de middentunnel, plus nog kaartenbakken in de portieren. Het kan niet op. De radio gaai onderaan het mid denconsole verborgen achter een klep. Waarom de regelaar voor de dashboardverlichting nu nog steeds ergens boven het gaspedaal zit is niet duide lijk. Verder is het jammer dat al die klepjes en roostertjes in het dashboard nogal tot ram melen neigen. Het veercomfort blijft boven gemiddeld, terwijl het boch tenwerk eveneens aangenaam verloopt. De BX helt wel nog al duidelijk in een snelle bocht, maar volgt zeer be trouwbaar het opgelegde spoor zonder het vroeger (bij GS/DS/CX) zo extreme on derstuur. Vooral met stuurbe krachtiging stuurt de BX di rect en moeiteloos, met redelij ke gevoeligheid ook bij hoge snelheid. Dat is weer merk waardig, dat die stuurbekrach tiging zelfs bij de TRD een ex tra is gebleven. Niet het minst draagt aan het comfort de voor zijn soort uiterst stille motor bij. Het voorgloeien duurt naar de modernste maatstaven mis schien wat lang, maar dan slaat de motor ook zonder te veel misbaar of grpte rookwol ken aan om meteen netjes rond te gaan lopen. Vooral bij hogere snelheid vergeet je de diesel helemaal, zo zacht en te vreden ronkt-ie dan. De remmen hebben nog een beetje het specifieke karakter van het hydro-pneumatische systeem: ze spreken bij weinig pedaaldruk al heel krachtig aan. Wie daar weieens moeite mee heeft kan r>u ook bij de TRD een anti-blokkeerrem- systeem bestellen. En dan heb je als volgend alternatief nog de Break-uitvoering voor ex tra ruimte. Een belangrijk punt van die goed presterende motor is ui teraard het verbruik, dat naar goed Citroën-gebruik geen aanleiding tot klachten geeft. Een testverbruik van 1:15,5 mag voor een dergelijke auto zelfs als bepaald gunstig wor den betiteld. Zo kwamen we aan de tweede belangrijke eco nomische overweging: de BX 19 TRD kost 33.700,-, waarbij nog 1355,- komt voor de zeer aan te raden stuurbekrachti ging. Met het oog op rijkwali- teiten en luxe geen hoog be drag. De eenvoudige versie 19 D is er voor 29.900,-, dus voor nog geen vier mille biedt de TRD heel wat tegenwaarde in extra uitrusting. De popula riteit van het model, waarvan we dus onveranderd goede verwachtingen mogen hebben, zorgt voor een aantrekkelijk blijvende inruilprijs. PETER FOKKER Automobilisten in Amster die zonder de wettelijk 1 plichte wa-verzekering a rijden krijgen een boete 750 gulden. De Amsterdi kantonrechters, die dit i zaken behandelen, hebben normale boetebedrag van gulden verhoogd met 250 den, aldus kantonrechter J. Gerretsen in Amsterdai De automobilisten wo veroordeeld de 750 guide storten in de kas van waarborgfonds motorweg keer. De Wet Aansprake heidsverzekering Motorv tuigen (WAM) maakt he kantonrechter mogelijk wetsovertreders het bedrsj boete (bestemd voor de van justitie) te laten betale dit te laten storten ten be ve van het waarborgfi „Het spekken van de kas het fonds vinden wij zii Ier", aldus Gerretsen. De twaalf Amsterdamse tonrechters besloten het b bedrag te verhogen omd Amsterdam „schandalig mensen zonder wa-ven ring autorijden", aldus Ge sen. Hoeveel onverzeke jaarlijks bij de kantonrei aan de Parnassusweg vcm men is hem niet be* „Honderden zijn het er ii der geval", aldus Gerretsf De maximale boete van gulden is volgens Gerr geen absoluut bedrag. Openbaar Ministerie mag van afwijken, de rechter. Er zijn gevallen waarin i der boete opgelegd zou. nen worden. Dat hangt af de zaken zelf", aldus G« sen. Welk boetebedrag de dere kantonrechters in Ni land opleggen bij onver# autorijden is Gerretsen. bekend. „Mogelijk ligt hei drag daar lager. Tenslotte wa-verzekering voor inwo van Amsterdam ook h< Overtreders mogen hier niet goedkoper uit zijn onverzekerd in hun autoö den", aldus de kantonred

Leidse Courant | 1986 | | pagina 10