.Goedkopere gezondheidszorg mag niet ten koste van burgers" Hulplever ingeplant „In Den Haag ontbreekt een tegenmacht" PvdA wordt niets wijzer over Havel I Een cadeau van formaat DE ALTERNATIEVE BEZUINIGINGEN VAN DE PVDA BINNENLAND/ BUITENLAND ËaidócQowumt WOENSDAG 29 OKTOBER 1986 PAGINA S DEN HAAG Vanmor gen is in de Tweede Ka mer het debat begonnen over de rijksbegroting voor Volksgezondheid. Staatssecretaris Dees moet daarbij zijn plan verdedigen om in de ko mende vier jaar 1,2 mil jard op de kosten van de gezondheidszorg te be zuinigen. Volgend jaar zal daarvan al de helft, dus 600 miljoen, moeten worden gerealiseerd. Het totaalbedrag van de be zuinigingen vormt in de Ka mer nauwelijks een punt van discussie. De grote partijen zijn het daarover nagenoeg eens. Veel meer gaat het vandaag en morgen om de vraag, hóe de besparingen in de gezondheidszorg moeten worden bereikt. Wat dat be treft lopen de meningen nog al uiteen. Staatssecretaris Dees wil de uitgaven deels terugdringen door onder meer een bespa ring op de energiekosten van ziekenhuizen, een verdere vermindering van het aantal bedden per ziekenhuis en een beperking van het medi cijngebruik. Een ander deel van de bezuinigingen moet volgens hem worden verkre gen door de ziekenfondsver zekerden meer uit eigen por temonnee voor hun medische verzorging te laten betalen. De VVD, waartoe ook Dees behoort, is het met dit totale bezuinigingspakket eens. Het CDA twijfelt echter of het wel wenselijk is het aantal eigen bijdragen van de zie kenfondspatiënten uit te breiden en de PvdA wijst een dergelijke lastenverzwaring voor de burgers ten stelligste af. Te optimistisch Het PvdA-Kamerlid Ina MUller-Van Ast, al vele jaren fractiedeskundige op het ge bied van de volksgezondheid, presenteerde daarom van morgen in de Kamer een al ternatief bezuinigingsplan van in totaal één miljard gul den. Volgens dat plan hoeven de ziekenfondsverzekerden geen cept extra voor de ge zondheidszorg te betalen. Tot grote voldoening van me vrouw Muller heeft het CDA laten blijken niet afkerig te genover het PvdA-plan te staan. Wel vinden de chris ten-democraten dat hun soci alistische medeparlementa riërs zich hier en daar wat al te gemakkelijk rijk rekenen. Sommige bezuinigingsposten zijn door de PvdA te hoog en dus te optimistisch ingeschat, meent CDA-woordvoerder Lansink. Mevrouw Muller is evenwel bereid, alles nauw keurig aan het CDA voor te rekenen. „Ik hoop van harte dat we ze kunnen overtuigen van de haalbaarheid van ons plan", zegt ze. Wat is de essentie van de PvdA -bezuinigingen Ina Muller: „In wezen gaat het hierom: de PvdA kiest voor een aanpak waarbij de kosten van de gezondheids zorg niet domweg worden verschoven van het rijk naar de burgers, want die burgers hebben de laatste jaren al ge noeg lasten op hun dak ge had. De gezondheidszorg moet zélf worden aangepakt, maar dan wel op een zodani ge manier dat de kwaliteit van de zorg niet wordt aan getast. Eind juli, tijdens het debat over de regeringsver klaring, zijn wij door het CDA uitgedaagd een alterna tief bezuinigingsplan voor de volksgezondheid op te stel len. Die uitdaging hebben we graag aanvaard. En niet al leen fractieleider De Vries, maar ook Lubbers heeft ge zegd dat onze alternatieven bespreekbaar zouden zijn. Van de week heb ik Lubbers de hele zaak alvast toege stuurd, met een briefje erbij: Beste Ruud, hier heb je de beloofde tegenvoorstellen, enzovoorts". Welke concrete besparende maatregelen stelt de PvdA „Een hele waslijst. Sommige maatregelen nemen we over van het kabinet, zoals de be zuinigingen op de energie kosten van de ziekenhuizen en verpleeghuizen, de bed denreductie, de besparing op de medicijnen en niet te ver geten het bestrijden van de bureaucratie. We gooien er alleen nog een extra schepje bezuinigingen bovenop. Ver der willen we onder meer het aantal ligdagen in de zie kenhuizen beperken. Er moet een lijst komen met voor elke behandeling een vast aantal opnamedagen. Bijvoorbeeld: maximaal zes dagen voor een blindedarm operatie. Ook het aantal dag behandelingen moet toene men. Er zijn allerlei kleine ingrepen waarvoor je echt niet meer dan één dag in het ziekenhuis hoeft te blijven". Wil de PvdA ook nog iets doen aan de hoge salarissen van medisch specialisten „Jazeker, dat vormt ook een belangrijk onderdeel van ons bezuinigingspakket. Hun in komens kunnen afgeroomd worden door ze voor een vast jaarsalaris bij de ziekenhui zen op de loonlijst te plaat sen. De specialisten zijn dan geen kleine zelfstandigen meer, maar gewoon werkne mers. Een aardige besparing kan trouwens ook worden bereikt door de ziekenhuizen meer te laten samenwerken bij de aanschaf van dure ap paratuur en het inkopen van medicijnen. Het is toch te gek, als ziekenhuis A in een, bepaalde provincie voor ette lijke miljoenen een modern onderzoeksapparaat aan schaft en dat dan ziekenhuis B in diezelfde provincie een poosje later uit concurrentie- overwegingen hetzelfde doet?" Nieuwe uitgaven Moet er nu alleen maar ge- snóeid worden in de gezond heidszorg? Kan er helemaal geen geld worden uitgetrok ken voor nieuwe voorzienin gen? „Wel degelijk! Daar hebben we ook rekening mee gehou den. In feite leveren onze voorstellen 1,32 miljard op. Maar daar gaat weer 320 mil joen van af voor nieuwe uit gaven die wij echt heel nood zakelijk vinden. Zo houden Ina Müller van Ast we dus een totale besparing van een miljard over. Ik zal een paar van die nieuwe uit gaven noemen: 10 miljoen extra voor de bestrijding van AIDS, 80 miljoen extra voor de medische hulpverlening aan bejaarden, 50 miljoen ex tra voor de uitbreiding van de thuiszorg door kruisvere nigingen en dergelijke, want ziekenhuispatiënten moeten immers eerder weer naar huis. En ten slotte: wij willen de medicijnenknaak voor zie kenfondsverzekerden af schaffen, zoals we in ons ver kiezingsprogramma hebben beloofd. Dat kost 130 miljoen, maar dat hebben we er graag voor over. Ik vraag me al leen af of we het CDA zo ver kunnen krijgen om hierin met ons mee te gaan. Ik vrees dat dat niet lukt". DICK VAN RIETSCHOTEN TJEENK WILLINK ZIET REORGANISATIE MISLUKKEN EN HAAG In 1982 enoemde de toenmalige linister van binnenland- zaken, de PvdA'er Ed an Thijn, zijn partijge- oot mr. Herman Tjeenk /illink tot regeringscom- ïissaris. Tjeenk Willink reeg als opdracht na te aan op welke wijze het )gge apparaat van de jksoverheid gereorgani- ?erd zou kunnen worden, linder centraal regelen tl meer taken overheve- ?n naar provincies en ge- ïeenten. a vier jaar arbeid is zijn inctie per 1 oktober j.l. jgeheven. Tjeenk Willink vdA-kandidaat voor de Eer- e Kamer is nu op wacht- ;ld. In weerwil van de hoog- ïstemde verwachtingen van ier jaar geleden moet zijn roject als mislukt worden be bouwd. Ik jaar stelde de regerings- )mmissaris keurige jaarbe- chten samen, al dan niet ver geld van concrete aanbeve- ngen. Maar er gebeurde niets iee. De wil om werkelijk ver- ideringen door te voeren itbrak. De Haagse veste leek (ook) voor Tjeenk Wil- nk onneembaar. Of, om met jn woorden te spreken: „Ik eb nooit met enige minister an binnenlandse zaken een ihoudelijke discussie over één an mijn jaarberichten gehad, ?en van die rapporten is ooit i de ministerraad besproken, at is raar en een verkwisting an geld en energie", en Haag wil eigenlijk hele- iaal niet veranderen, is de conclusie van Tjeenk Willink. „Steeds worden dezelfde we gen bewandeld. Hoewel men in woorden wel anders wil, blijft njen op hetzelfde, dood lopende pad waar het grote veranderingen betreft. Het is mij bovendien opgevallen dat de ministers zelf onvoldoende zicht hebben op de eigen posi tie en mogelijkheden om te veranderen". In het voorjaar van 1983 wilde de regeringscommissaris de pijp reeds aan Maarten geven, maar twee argumenten hiel den hem tegen. „Ik was voor vier jaar benoemd en er was nog veel te doen. Ik heb toen mijn eigen weg gekozen, er was niks te verliezen. Dat heeft mij een aantal indrin gende ervaringen opgeleverd". Tjeenk Willink constateert dat op centraal niveau weinig ge daan kan worden aan veran deringen, aan reorganisaties. „Ook een regeringscommissa ris met grotere bevoegdheden zo van: zo moet het en zal het ook gebeuren zou daar in niet geslaagd zijn. Het pro bleem van de macht van Den Haag is dan ook het probleem van het ontbreken van een te genmacht. Niemand heeft er eigenlijk zicht op hoe de over heid zelf werkt' Voor nop Het bittere gegeven dat Tjeenk Willink vier jaar lang nage noeg voor „nop" heeft ge werkt, heeft hem echter niet tot een ^omber man gemaakt. „Ik ben niet bij de pakken neer gaan zitten omdat ik er van overtuigd ben dat veran deringen onvermijdelijk zijn. Er is steeds meer druk van buitenaf om te veranderen. Dat moet ook wel, want affai res rond RSV, ABP en Walrus leren dat de controle van de overheid gebrekkig is. Vroeg of laat zal een andere weg in geslagen moeten worden". Tjeenk Willink wijst erop dat men in Den Haag zijn voor stellen vaak abstract en theo retisch vond, maar dat juist buiten het Haagse circuit zijn opmerkingen als heel concreet overkwamen. Uit deze hoek moeten volgens Tjeenk Wil link dan ook de impulsen, de tegenmacht komen. Dat kan, zoals bij de ABP-zaak, justitie zijn, maar dat kunnen ook ge meenten zijn. „Lagere overhe den moeten niet afwachten wat Den Haag doet". Volgens de ex-regeringscom missaris is de rol van de poli tieke partijen in de onderlinge relatie tussen verschillende overheden geleidelijk te klein geworden doordat ook zij deel zijn gaan uitmaken van het to tale systeem. „De partij-poli tieke verbindingen tussen Den Haag en de provincie en tus sen de provincie en de ge meente zijn ook te ingewik keld geworden". „Reorganiseren is geen neutra le bezigheid", vervolgt Tjeenk Willink, „dat doe je vanuit een bepaalde visie. Dat is overi gens minder een partij-politie ke visie (de partijen hebben op dit moment helemaal geen vi sie) maar meer een politiek maatschappelijke visie Dat er momenteel, in het ka der van de 2 procents bezuini gingsoperatie bij de overheid 20.000 banen weggepoetst wor den, mag volgens Tjeenk Wil link niet gekoppeld worden aan reorganisaties. „Als je gaat bezuinigen en je kiest vooraf dat er 20.000 banen verdwij nen, dan mag je niet suggere ren dat je aan het verbeteren bent". GERARD CHEL ïUSKE EN WISKE DE GLANZENDE GLETSJER (c) Standaard Uitgever!). Antworpen-Weeap Niet te blussen Brandweerlieden zijn al sinds gistermorgen bezig om een brand te blussen in een silo vol hout- schaafsel in Lelystad. Ondanks de gasmaskers, noodzakelijk door de enorme rookontwikkeling, is dat nog altijd niet gelukt. De schade Is inmiddels opgelopen tot enkele honderduizenden guldens. NEDERLANDSE PRIMEUR DUKZIGT ROTTERDAM Het Rotterdamse academisch ziekenhuis Dijkzigt heeft eind vorige week voor het eerst een deel van een le ver ingeplant bij een pa tiënt, die daarnaast zijn ei gen zieke lever heeft be houden. Het gezonde deel van een donorlever zal of wel de functie van de zie ke lever overnemen ofwel deze opnieuw activeren. De patiënt bij wie de nieu we techniek is toegepast, maakt het redelijk; hij ligt inmiddels niet meer op ae intensive care. In het Academisch Ziekenhuis van Groningen zijn al tiental len keren met succes levert ransplantaties uitgevoerd, maar daar ging het om ver vanging van de oude, zieke le ver. Als de nieuwe lever niet voldeed, was er geen redding meer mogelijk voor de patiënt. Vandaar dat al vrij snel het idee werd ontwikkeld een zo genoemde hulplever naast het eigen, zieke orgaan te plaatsen. Het is echter in de praktijk nooit aangeslagen, omdat er allerlei technische problemen waren. Eén daarvan is het ruimtegebrek in de buikholte. Het medisch team van het Dijkzigtziekenhuis onder lei ding van dr. W. Schalm heeft ontdekt dat dit te ondervan gen is door niet een hele do norlever, maar een gedeelte daarvan te transplanteren. Volgens het ziekenhuis is dat een relatief eenvoudige in greep, waardoor na de operatie ook minder complicaties te verwachten zijn dan bij een volledige levertransplantatie. Het is echter niet zo dat de nieuwe operatie de normale levertransplantatie helemaal kan vervangen. Het hangt af van de toestand van de patiënt welke ingreep het meest ge schikt is. Ook bij het plaatsen van gedeeltelijke levers is een donororgaan slechts eenmaal te gebruiken, omdat alleen het middelste gedeelte van de le ver geschikt is voor transplan tatie. Verkeersveiligheid bij Rijkswaterstaat DEN HAAG Rijkswater» staat zal in de toekomst, als minister Smit-Kroes van ver keer en waterstaat haar zin krijgt, verantwoordelijk wor den voor het beleid inzake verkeersveiligheid. De be staande directie verkeersvei ligheid, de rijksdienst voor het wegverkeer en de centrale af deling wegenverkeerswetge- ving zullen daartoe in Rijks waterstaat opgaan. Bij de di rectie verkeersveiligheid wer ken 280 mensen. Bij de rijks dienst voor het wegverkeer 1072 en bij de centrale afdeling wegenverkeerswetgeving acht. Bij Rijkswaterstaat werken nu 11.249 mensen. Dierenbescherming wil verbod klemmen en chemische middelen DEI^ HAAG De Nederland se Vereniging tot Bescherming van Dieren heeft minister Braks van landbouw en visse rij gevraagd om een verbod van een aantal chemische middelen en klemmen waar mee „schadelijke" dieren in ons land worden gedood- .„Jaarlijks worden vele miljoe nen als schadelijk aangemerk te dieren in ons land op onno dig gruwelijke wijze gedood", alaus dé Dierenbescherming. De vereniging heeft gisteren een rapport daarover aangebo den aan de bewindsman. De samensteller van het rapport, drs. Frank van Eerdenburg, komt tot de conclusie dat nau welijks aandacht wordt be steed aan het leed en ongerief dat de schadelijke dieren wordt aangedaan. DEN HAAG Minister Van den Broek (Buitenlandse Zaken) is gisteren in de Tweede Kamer niet concreet ingegaan op vragen van de PvdA over de uitreiking van de Erasmusprijs aan de Tsjechische schrijver en dissident V&clav Havel. Hoewel diverse kamerleden van de oppositie elkaar opvolgden in het stellen van vragen bleef de CDA-minister verwijzen naar de brief van het kabinet van vorige week vrijdag. In deze brief liet het kabinet weten dat Havel op 13 november alsnog zijn vol ledige dankrede mag laten uitspreken in het bijzijn van konin gin Beatrix en haar vader, prins Bernhard. Met dit besluit kwam het kabinet tegemoet aan de wens van de Tweede Kamer die vorige week een verbod op het (laten) uitspreken van de rede fel kritiseerde. De vrijheid van meningsuitging was in het ge ding, aldus de Kamer. Hoewel minister Van den Broek in eerste instantie van mening was dat het voorlezen van de „politieke getuigenis" van Havel in koninklijk gezelschap „problemen van constitutionele aard" zou opleveren, zwichtte hij vrijdag in het kabinet voor Lubbers, die vond dat het verstandig was de kwestie niet te laten escale ren. „Anders zou het Koninklijk Huis betrokken raken bij een controverse tussen kabinet en Kamer', aldus de premier. Het VVD-kamerlid Bolkestein had voor gistermiddag een spoed debat over de zaak-Havel aangevraagd, maar het kabinetsbesluit deed de VVD daarvan terugkomen. De PvdA trachtte echter alsnog via mondelinge vragen Van den Broek tot nadere inhou delijke uitspraken te verleiden. De minister moet, aldus de PvdA'er Van Traa, durven toegeven dat hij aanvankelijk een fout besluit had genomen. Toen de minister deze en soortgelijke vragen van de oppositie afwimpelde, verweet Van Traa hem dat het kabinet in deze kwestie „zeer zuinig" had gehandeld. Volgens Van Traa was nog steeds niet duidelijk of het kabinet achter de argumenten van de Kamer staat of alleen maar een conflict heeft willen voorko men. „Wat moet Havel daarvan denken?", zo vroeg hij zich af. De minister liet echter het achterste van zijn tong niet zien en 'bleef verwijzen naar de brief van het kabinet. Hoe in de toe komst in soortgelijke situaties zal worden gehandeld, liet hij in het midden. „Dat bekijken we van geval tot geval", aldus de be windsman. j en luxe handdoek van 50 x 100 cm wordt uw deel als u ons een nieuwe abonnee opgeeft De nieuwe abonnee wordt ook I hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Not J Nat Noteer als nieuwe abonnee ingaande. Naam:1. Adres: Postcode/plaats: Telefoon:(voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per 0 maand automatisch betalen f 23,04 0 kwartaal acceptgiro f 68,93 Stuur als dank de handdoek aan: Naam:Voor Adres: Postcode/plaats Stuur deze bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 Vd Den Haag (postzegel betalen wij). -\« CeidóeSouAcmt

Leidse Courant | 1986 | | pagina 5