Zuid-Afrika wijst leden Rode Kruis uit EG voelt weinig voor sancties tegen Syrië Donald Bescherming voor politie na dreigement krakers Britse politicus weg na seksschandaal ZUURKOOL EN SPEK CcidócSouAcwit Taxi even verdwenen Lijk blijkt zwerver Leuzen ontsieren Alkmaarse tribunes EeicUe @ouAO/ni Uilg.ivi-Wnslerpers, behorende lol Si|lholl Pers, Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 11.2300 AA, tel. 071-122244. Voor dbonnemenlen: 071 -313677. Giro 103003. Bank: Amro-Bank N.V. Leiden. Dm* li'ur hooldredticeur IJ. Hallewas, Chef-redacteur Wim Buiileweg. Abonnementen (incl. 6% BTW) per maand 1.23.04 (aul. betaling), kwartaal 1.68,93. taar 1.262,35. Klachten bezorging: maandag l/m vri|dag van 18.00-19.00 uur, zaterdag 14.00-15.00 uur tel. 071-122248. Advertenties: (excl. 6% BTW) f. 0.63 per mm, kleintjes f. 0,44 per mm. Maandag 27 oktober 1986 78e jaargang no. 23640 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Half tot zwaar bewolkt. Af en toe regen en motregen. Mini mumtemperatuur omstreeks 10 graden, middagtemperatuur ongeveer 14 graden. Matige, aan de kust krachtige zuidwes ten wind. Zon op: 07.27; onder: 17.19; Schev. hoog water: 10.52 en 23.47; laag water: 05.35 en jhietles (ran gaat de trai- g van vrouwen )r de oorlog met je onverminderd )rt. Deze foto fd gemaakt op i schietbaan in imgeving van de mse hoofdstad iran, waar de twen op de foto schietcursus Na afloop werden de iwen over het verspreid, om die lid zijn jen soort natio- reserve te trai- Moeder en vriend aangehouden Vermist meisje blijkt vermoord ROTTERDAM De Rotterdamse politie heeft vanmorgen het stoffelijk overschot van de als vermist opgegeven 3-jarige Anouska Grishaver opgegraven op de Heuvel in het Park aan de Parkhaven. De 25-jarige moeder en haar 25-ja- rige vriend zijn gisteravond aangehouden op verdenking van moord c.q. doodslag. In het weekeinde werd een opsporingsbericht onder meer via de televisie verspreid. Gisteravond waren daarop 32 tips binnengekomen, die heb ben geleid tot de aanhouding. In het bericht werd gemeld dat het meisje donderdagochtend was verdwenen toen zij met haar winkelende ouders in het warenhuis Ter Meulen was. Arrestatie na grapje over bom HAWAII Een 22-jarige Nederlander is gisteren op Hawaii gearresteerd na aan boord van een vliegtuig te gen een stewardess gezegd te hebben dat hij een bom in zijn koffer had. Er is geen bom gevonden. De stewardess die de koffer aanpakte, merkte op dat deze zwaar was en vroeg of er goud in zat. De man lachte en antwoordde dat zich in de koffer goud én en bom bevonden. Hij werd prompt gearresteerd op be schuldiging van terroristi sche dreigementen. JOHANNESBURG Twintig Zwitserse me dewerkers van het Rode Kruis moeten Zuid-Afri ka zo snel mogelijk te verlaten. Pretoria be sloot tot uitwijzing van de alle niet-Zuidafri- kaanse Rode Kruisleden nadat de conferentie van het Internationale Rode Kruis in Genève de regeringsdelegatie van Zuid-Afrika had uitgesloten van de ver gadering. De Zuidafri- kaanse Rode Kruisvere niging zelf mag nog wel aan de conferentie deel nemen en zal haar hu manitaire werkzaamhe den in Zuid-Afrika voortzetten. De uitgewezen medewerkers van het Internationale Rode Kruis hielden zich in Zuid- Afrika vooral bezig met het bezoeken van rond driehon derd politieke gevangenen, hulp aan hun familieleden en hulp aan rond 20.000 vluchtelingen uit Mozambi que. De beslissing om Zuid- Afrika buiten te sluiten werd aangenomen met 159 stemmen voor, 25 tegen en acht onthoudingen; meer dan honderd van de drie honderd gedelegeerden on der wie Nederland namen niet aan de stemming deel. Het is voor het eerst in de De leider van de Zuidafrikaanse regeringsdelegatie Shearer (rechts) beent woedend de congreszaal uit, nadat hem het spreken is verboden. meer dan honderdjarige ge- apartheid is afgeschaft, schiedenis van het Rode Kruis dat een land wordt Pagina 5: „Uitsluiting buitengesloten. Zuid-Afrika zware verwonding Rode is uitgesloten totdat de Kruis" vader van Hans Kok (tweede van links) legde zaterdag een krans bij het hoofdbureau van de Itie in Amsterdam. Met een betoging werd herdacht dat de kraker Hans Kok een jaar geleden in I politiecel overleed. AMSTERDAM De poli tie in Amsterdam heeft maatregelen getroffen na bedreigingen van krakers aan het adres van autori teiten en politiemensen. Met de omliggende korp sen zijn „goede afspraken" gemaakt wat betreft poli tiemensen die buiten de stad wonen. De maatrege len volgden nadat zater dag in Amsterdam de dood van de kraker Hans Kok in een politiecel, pre cies een jaar geleden, met een betoging was her dacht. Het aantal bedreigingen volgens de politie afkomstig van de harde kern van de kraakbeweging neemt weer toe. „Geen enkel middel wordt onderhand meer geschuwd", aldus gisteren een boze politie woordvoerder K. Wilting in Amsterdam, die niets wilde zeggen over de aard van de geboden bescherming. De politiewoordvoerder zei een en ander in reactie op de affiches, die dit weekeinde in de hoofdstad door onbekenden werden opgehangen naar aan leiding van het overlijden van kraker Hans Kok, een jaar ge leden in een politiecel. „Jullie hebben Hans Kok vermoord. Wij pakken jullie", luidt de tekst op de affiche. De poster vermeldt de namen van een veertigtal mensen, die volgens de makers van het affiche ver antwoordelijk zijn voor de dood van Hans Kok. Het gaat met name om politiemensen, van wie in een veel gévallen de huisadressen en privé tele foonnummers worden ver meld. Ook de namen van ad vocaten, GG en GD-artsen, medewerkers van het gerech telijk laboratorium etcetera staan erop. „Niemand heeft Hans Kok vermoord. Wel zijn er destijds in op het hoofdbureau van po litie rond Hans Kok organisa torische fouten gemaakt. Die hebben wij ook toegegeven. Voor de rest is het wachten op de resultaten van de officiële onderzoeken in deze zaak", al dus de poltiewoordvoerder. (Van onze correspondent Roger Simons) 'NDEN De Britse politi- i Jeffrey Archer (46), die na I paar bestsellers multimil- air is en bovendien per- hlijke vriend van de Britse (mier Margaret Thatcher, ft gisteren ontslag geno- p als ondervoorzitter van haar conservatieve partij. Thatcher had Archer in 1985 aangesteld om onder partij voorzitter Norman Tebbit de leiding op zich te nemen van het propagandawerk en de" geldinzameling. Maar een nieuw Brits seksschandaal maakte gisteren onverwacht een einde aan de politieke car rière van Archer, die tot 1974 Engelands jongste Lagerhui safgevaardigde was geweest. De sensatiekrant „News of the World" bracht aan het licht dat Archer vrijdag in Londens Victoria Station door zijn vriend Michael Stacpoole 2.000 pond had laten overhandigen aan ene Monica „Debbie" Coghlan (32), prostituée van beroep. Coghlan moest met dat geld maar naar het buitenland ver trekken en niet meer praten Deze wist niet, dat Debbie door de „News of the World" uitgerust was met een micro foon en dat bovendien een fo tograaf van die krant a haar relatie met Archer, lige afstand met een telelens Zij weigerde echter het geld, plaatjes schoot, maar was wel bereid om nog Pagina 5: Nieuw seksschan- een poosje te praten met Ar- daal kan Conservatieven op- chers afgevaardigde. breken. AMER 1LWÈL UROPESE CTIE IXEMBURG/LONDEN De landen van de Eu- jtese Gemeenschap voe- niet veel voor een ge- enschappelijk optreden en Syrië, waartoe de tse regering heeft op oepen. De Britse minis- van buitenlandse za- t sir Geoffrey Howe ft zijn EG-partners tdaag een dossier voor- egd, dat moet aantonen Damascus de hand tft gehad in een mis te aanslag op een ïing 747 van de Israëli- e luchtvaartmaatschap- El Al. betrokkenheid was afgelo- vrijdag voor de regering- itcher aanleiding, de diplo- ieke betrekkingen met Sy- te vrebreken. Britse regering verwacht dat de andere EG-landen eveneens de diplomatieke be trekkingen met Syrië zullen verbreken, maar hoopt wel op „brede collectieve actie". Daarbij wordt gedacht aan vermindering van het Syri sche ambassadepersoneel en beperking van economische en culturele betrekkingen. De meeste EG-landen lijken niet veel verder te willen gaan dan een lauwe solidariteit. Woordvoerders van CDA, PvdA en VVD vinden echter dat ons land zich pal achter Groot-Brittannië moet opstel len, wanneer er harde bewij zen op tafel komen over de Syrische rol in het terrorisme. Tegenstander van sancties is Frankrijk, dat op het punt staat met Syrië een contract te sluiten voor de levering van helikopters, raketten, artille rie-uitrusting en nachtzichtap- paratuur, ter waarde van 300 miljoen dollar. Bovendien hoopt Frankrijk op Syrische bemiddeling bij pogingen de zeven Franse gijzelaars in Li banon vrij te krijgen. De Verenigde Staten en Cana da zijn tot nu toe de enige lan den geweest, die met het te rugtrekken van hun ambassa deur althans symbolisch steun betuigd hebben aan het Britse optreden. Pag. 5: Groot-Brittannië in staat van alarm. HILLEGOM Een taxichauffeur heeft zaterdagnacht enke le angstige ogenblikken doorgemaakt. De man parkeerde zijn auto voor een café aan Het Palet en liep het café in om een klant te halen. Hij liet de motor draaien. Toen hij met zijn klant buiten kwam, was de taxi verdwe nen. De taxichauffer hoefde zijn voertuig-niet lang te missen, want al snel werd de taxi enkele straten verderop in de Mes daglaan teruggevonden. ADVERTENTIE Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding fyi Zuurkool naturel, QQ Sü pak 500 gram O *7 fjs Zuurkoolspek, zonder 0Q zwoerd, vacuüm QQ verpakt, 100 g 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. LISSE De koster van de kerk van de H.H. Engelbe waarders (de Engelkerk) aan de Heereweg in Lisse kreeg gisterochtend de schrik van zijn leven. Hij wilde wat vuil in een container naast de kosterswoning gooien, toen hij in de afvalbak een paar nog goede schoenen zag. Hij wilde schoenen eruit halen, maar toen bleek dat er ook voeten in die schoenen zaten. De koster schrok hevig en dacht dat er een lijk in zijn container lag. In paniek bel de hij de politie, die direct naar de koster toe kwam. Toen bleek er geen lijk of be nen meer in de container te zitten. Naspeuringen in de buurt leverden een rondwan delende Belgische zwerver op, die bekende de nacht in de container te hebben door gebracht. DEN HAAG De Alk maarse politie heeft gister morgen in het stadion van AZ, dat moest uitkomen te gen Ajax en vooral door toe doen van John Bosman met 6-1 ten onder ging, anti-se- mitische leuzen op de tribu nes ontdekt. Deze werden door enkele AZ-supporters voor het begin van de wed strijd onleesbaar gemaakt. De KNVB overlegt vandaag met de voorzitters van de betaald voetbalvereningen. Hierbij zal onder meer de problematiek van het van dalisme aan de orde komen. Verder stelt de bond de clubs voor de „winterstop" het komende seizoen te be perken tot drie weken, in plaats van de huidige acht. Een meerderheid in de Tweede Kamer, bestaande uit CDA, VVD en PvdA, is voor invoering van een alco holverbod bij risicovolle wedstrijden. De regerings fracties vinden bovendien dat voetbalvandalen stren ger bestraft moeten worden, maar zij verzetten zich tegfen het voorstel van minister Korthals Altes (Justitie) om de clubs te laten opdraaien voor de extra kosten van po litiebewaking. Voorlichter Wim Jesse van de KNVB is verbaasd over de uitspraken omtrent het verbieden van alcohol. „Zo'n verbod bestaat al enige tijd en is door de KNVB voor ri sicovolle wedstrijden eenzij dig opgelegd aan de clubs". De spoorwegpolitie heeft gis teren twee supporters van FC Den Haag aangehouden wegens vernielingen aan Eversdijk bepleit plan Lievense voor Zeeuwse kust SLIEDÉECHT Het plan-Lievense voor het opwek ken van energie met behulp van wind- en waterkracht moet worden uitgevoerd voor de Zeeuwse kust tussen Schouwen Duiveland en Goeree Overflakkee nu de Markerwaard voorlopig niet wordt ingepolderd. Het CDA-kamerlid Eversdijk heeft dit vandaag gezegd op een vergadering van de Nederlandse vereniging van kust- en oeverwerken in Sliedrecht. Eversdijk bepleit de aanleg van een ringdijk buiten de be staande Brouwersdam die de Grevelingen afsluit. Binnen zo'n ringdijk kan water worden opgeslagen, waarmee door middel van veertien turbines energie kan worden opgewekt. Het bekken moet een diameter van vier kilometer krijgen en de ringdijk moet 70 meter hoog zijn. Voor de aanleg, die 3,8 miljard gulden kost, is volgens Evers dijk geen rijksgeld nodig. Winstpunten zijn: met het project wordt op milieuvriendelijke wijze energie gewonnen, ons land behoudt zijn voortrekkersrol bij de waterbouw en er ontstaat werk voor 20.000 mensen. China gaat steeds meer op Amerika lijken. Coca Cola is er al geruime tijd te koop. Nu heeft Do nald Duck er ook al zijn intrede gedaan. Wie gis teravond in de gelegenheid was naar de Chinese te levisie te kijken - en dat zijn er maar weinigen on der ons - heeft dit eerste Disney-programma in première kunnen zien gaan. Drie generaties zijn er inmiddels voorbijgegaan, die het zonder deze be roemde Amerikaanse stripfiguren, hebben moeten doen. Mogelijk zijn er ook generaties, die het zon der de Leidse Courant hebben moeten doen. Mis schien maken ze juist vandaag de „première" wel mee, dat zij voor het eerst de Leidse Courant le zen. Het is, China toont dat duidelijk aan, nooit te laat om zoiets nog achteraf nog te herstellen. De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Voorletters: Adres: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. NB. Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 1