Angst voor tweede Vietnam steekt krachtig de kop op Stalen ros krijgt flankverlich ting Europees ruimteveer een stap dichterbij CcidócSoivumt Japanners ontevreden over levensstandaard Gorbatsjov: Amerika wil „oostelijke Navo" Veel doden bij strijd rond kamp in Libanon HULP AAN CONTRA'S VAN START Nieuwe luchtaanvallen Irak op Iraanse troepen Plan voor verkeers- computer in Parijs BUITENLAND ZATERDAG 25 OKTOBER 1986 PAGINA EG overweegt handels maatregelen tegen Japan BRUSSEL De Europese Commissie over weegt om vergeldingsmaatregelen te ne men tegen Japan vanwege de extra belas ting die Japan heft op geïmporteerde sterke drank. De Commissie zal maandag aan de ministerraad toestemming vragen om daar voor in het kader van het GATT tegen maatregelen te nemen. Geïmporteerde ster ke drank wordt in Japan zo zwaar belast dat het daarmee uit de markt wordt ge prijsd. Verder werd gisteren bekend dat het han delstekort van de EG met Japan steeds gro ter wordt. Het Japanse handelsoverschot met de EG bedroeg 13,3 miljard dollar in de eerste negen maanden van dit jaar tegen over 7,7 miljard in dezelfde periode vorig jaar. TOKIO Ondanks de materiële welvaart is bijna een kwart van de Japanners niet tevreden over hun levensstan daard. Men klaagt over onder meer lange werkuren, geringe woonruimte en een tekort aan openbare parken. Dit is giste ren bekendgemaakt in een rapport van het Economisch Planbureau van de regering. Opvallend is dat 53 procent van de Japanners van oordeel is dat de Japanse gemeenschap voor buitenlanders gesloten is. Zij vinden dit jammer en zijn voorstanders van internatio nalisering van de Japanse natie. In het witboek wordt geconcludeerd dat, hoewel de Japanse economie tien procent van het bruto nationaal produkt van de wereld voor haar rekening neemt, slechts een derde van de bevolking vindt dat de levensstandaard gelijk is aan die van Westerse geïndustrialiserde landen. MOSKOU Sovjetleider Gorbatsjov heeft gezegd dat de Vere nigde Staten streven naar de vorming van een militair bondge nootschap van Japan, Zuid-Korea en andere Aziatische landen in een bondgenootschap analoog aan de Navo. Tijdens een diner ter ere van de Noordkoreaanse leider Kim II- sung, die Moskou bezoekt, riep Gorbatsjov op tot hereniging van de twee Korea's. Hij zei dat verenigd verzet tegen de Azië-poli- tiek van de Verenigde Staten en hun bondgenoten hiervoor no dig is. „Washington heeft zijn nucleaire systemen als splinters diep in het lijf van Korea, het lijf van Azië gestoken", zei hij, daaraan toevoegend dat er momenteel 40 Amerikaanse militaire bases in Zuid-Korea zijn en 32 in Japan. „Hierbij komen de plannen een blok te smeden van Washington, Tokio en Seoul met betrokkenheid van andere landen". Naar de mening van de Sovjetleider komt dat neer op een soort Oostelijke Navo. DDR wil met Europarlement over ontwapening praten OOST-BERLIJN Oost-Duitsland heeft voorgesteld met het Europees Par lement interparlementaire besprekin gen over ontwapening te beginnen. Het Oostduitse persbureau ADN meldde vrijdag dat parlementsvoorzitter Horst Sindermann, lid van het Politburo, in een brief aan de voorzitter van het Eu ropees Parlement, Pierre Pflimlin, zijn bereidheid kenbaar heeft gemaakt om te praten over 'vertrouwenwekkende maatregelen bij verschillende aspecten van een ontwapeningsprogramma'. De brief beantwoordde een recente oproep van het Europees Parlement voor her nieuwde inspanningen op het gebied van de wapenbeheersing. BEIROET De hevige strijd tus de shi'itische Amalmilitie en Pj stijnse guerrillastrijders rondom Palestijnse vluchtelingenkamp Rin hidiyeh in Zuid-Libanon, waai sinds midden deze week ten mini 8 achttien doden en vijftig gewond zijn gevallen, heeft gisteren onvi e minderd voortgeduurd. „De Amal C de Palestijnen zijn snel op weg nj Z een grootscheepse confrontatie Zuid-Libanon. Beide partijen verlj n ren in alarmfase rood", zo werd Libanese militaire bron vernomen^ WASHINGTON Presi dent Reagan heeft giste ren zijn handtekening ge zet onder de laatste uit voeringsbesluiten van de wet voor de Amerikaanse steun van 100 miljoen dol lar aan de anti-sandinisti- sche opstandelingen, zo heeft het Witte Huis be kendgemaakt. Het start sein voor het hulpplan heeft evenwel in Was hington opnieuw gemeng de gevoelens losgemaakt. Nu het dan werkelijk zo ver is, steekt de angst voor een tweede Vietnam weer krachtig de kop op. De hulp aan de Contra's, die er op uit zijn de linkse rege ring van Nicaragua omver te werpen, zou wel eens tot ge volg kunnen hebben dat de Verenigde Staten zich weder om in een wild avontuur moe ten storten met alle nog niet te voorziene gevolgen vandien, zo menen waarnemers. Het ge vaar van militaire escalatie in Midden-Amerika en de weer slag hiervan op het Ameri kaanse beleid zijn des te moei lijker te overzien daar de rege- ring-Reagan de twijfel over haar werkelijke doeleinden in Nicaragua niet heeft kunnen wegnemen. „Wat in Nicaragua staat te ge beuren is precies datgene wat er gebeurd is in Vietnam, wat men ook zegt", aldus de Repu blikeinse senator David Du- renberger gisteren in een vraaggesprek met de krant Washington Post. De voorzit ter van de Senaatscommissie voor de inlichtingendiensten zei dat hij fnoeite heeft om ie mand in zijn afdeling te vin den „die begrijpt wat wij nu eigenlijk aan het doen zijn in Nicaragua". Volgens de sena tor geven opiniepeilingen aan dat de meeste Amerikanen te gen de hulp aan de Contra's zijn en „dat kan wel eens een belangrijke rol spelen in de presidentsverkiezingen", die in 1988 plaatsvinden. De Amerikaanse geheime dienst CIA mag nu, onder toe zicht van het ministerie van buitenlandse zaken en in sa menwerking met het ministe rie van defensie, de stroom van 100 miljoen dollar aan cir ca 20.000 Contra's op gang brengen. Van dat bedrag is 30 miljoen bestemd voor „niet- dodelijke" hulp. Volgens de Amerikaanse regering is de steun zeker niet bedoeld om het „marxistische" bewind van Nicaragua omver te werpen. Washington zou de Sandinis ten alleen maar onder druk willen zetten opdat zij gaan praten met de opstandelingen over democratische hervor mingen in het land. Talrijke waarnemers wijzen er evenwel op dat dit oogmerk moeilijk, zo niet onmogelijk, te verwezenlijken is gezien de onverzettelijkheid van Mana gua. Zij vrezen dan ook voor een escalatie in het gebied die de Verenigde Staten in een nieuw Vietnam kan storten, de plechtige beloften van Reagan ten spijt dat hij geen Ameri kaanse soldaten bij het conflict wil betrekken. Een ander probleem voor Washington is volgens hen dat de hulp aanzienlijke schade kan toebrengen aan de Ameri kaanse diplomatieke positie in Latijns-Amerika. De meeste Latijnsamerikaanse landen zijn tegen de Amerikaanse steun aan de Contra's en wil len een vreedzame oplossing via onderhandelingen. Raketten De CIA en het ministerie van defensie zullen de Contra's wapens verstrekken, vooral luchtafweerraketten, en ver voersmiddelen die de opstan delingen in staat stellen door te dringen op Nicaraguaans grondgebied. De Amerikanen gaan daarnaast officieren en commando-eenheden opleiden in het kamp Fort Bragg in Noord-Carolina, waar zich de beroemde „Groene Baretten" ophouden, alsook in Porto- Rico. Verscheidene bases in El Salvador en Honduras zullen worden gebruikt voor bevoor rading van materieel, aldus verluidt in goedingelichte kringen. Amerikaanse deskundigen zeggen dat het ondanks de hulp moeilijk zal zijn voor de Contra's om een doeltreffende strijd te voeren tegen het San- dinistische bewind. Het leger van Nicaragua krijgt aanzien lijke logistieke steun van de Sovjet-Unie en is uitgerust met goede helikopters, aldus de deskundigen. GENÉVE De Iraakse lucht macht heeft gisteren luchtaan vallen uitgevoerd op het ge bied waar Iran naar schatting 650.000 manschappen heeft verzameld. Irak zegt dat hon derden tenten, voertuigen en wapens zijn vernietigd. Vol gens Iran zijn twee Iraanse toestellen neergehaald en is een piloot gevangen genomen. Radio Bagdad heeft het verlies van één toestel erkend. De troepenconcentraties zouden het begin inluiden van het sinds lang door Iran aange kondigde slotoffensief. Slechts drie maanden na de bekrachtiging van zijn kandi datuur als toekomstig opvolger van Khomeiny heeft ayatollah Montazeri verklaard van zijn benoeming te willen afzien. Dit heeft Le Monde in zijn editie van vandaag gemeld. Le Monde ziet het verzoek van Montazeri als een overwinning van de eigenlijke „tweede man" van het Iraanse leider schap, de voorzitter van het parlement Rafsanjani, die zijn rivaal voor de machtsopvol ging al maanden lang met (verhulde) kritiek bestookt. Khomeiny's zoon Ahmad heeft al te kennen gegeven dat zijn vader na zijn dood een collectief leiderschap wenst. Moratorium Minister-president Lubbers luistert aandachtig naar mevrouw Ina Brouwer (I), lid van de Oost-West Vrouwen Conferentie die aandacht vraagt voor een wereldwijd moratorium op kernproeven. PARIJS De verwezen lijking van een Europees ruimteveer is een stap dichterbij gekomen. De Europese ruimtevaartor ganisatie E§A heeft giste ren besloten het project in haar programma voor de komende jaren op te ne men. Dat betekent nog niet het definitieve besluit dat het toestel in 1995 in derdaad zal vliegen. Aan de hand van een studie van de technische problemen en mogelijkheden die in de loop van volgend jaar wordt afgerond, zullen de bij het pro ject betrokken lidstaten van ESA moeten beslissen of Her mes er komt of niet. Aan een positieve beslissing wordt ech ter nauwelijks getwijfeld. Naar schatting zal de ontwik keling van Hermes ruim vier miljard gulden kosten. Men houdt het voorlopig op een verdeelsleutel van 45 tot 55 procent voor Frankrijk en 30 procent voor West-Duitsland uit zal rollen, terwijl de rest door overige leden gedragen zal worden. De hoofdmoot van de technische produktie wordt door de industrieën van Frankrijk en de Bondsrepu bliek uitgevoerd. Hermes zal gelanceerd worden door een Ariane-raket en op eigen kracht naar de Aarde te rugkeren, waar hij als een normaal vliegtuig zal landen. Het toestel is met zijn lengte van achttien meter veel klei ner dan de Amerikaanse ruim teveren en het kan derhalve ook minder passagiers en la ding meenemen. Het kan ech ter wel langer in de ruimte blijven en ook dieper in de ruimte doordringen. (Door onze correspondent Bob vaa Huet) PARIJS Een grote com puter als verkeersregelaar Dat is volgens de Pa rijst wethouder Jean-Piern Pierre-Bloch de oplossing voor het nijpende verkeer sprobleem in de Franse hoofdstad. De computer moet het verkeer corrige ren als er een opstopping- dreigt door omleidingsrou tes aan te geven en bepaal de wijken af te sluiten Daartoe zal heel Parijs moeten worden voorzier van elektronische ver keersborden. Parkeerme- ters zullen eveneens aar een computer worden ge koppeld. zodat tijdsover schrijding voortaan auto matisch een bon oplevert Een nieuw (ongewapend, korps van verkeersagen ten moet dat alles contro leren. Wethouder Pierre-Blocl wil voorts een algehee parkeerverbod op de grot< boulevards, een laad- er losverbod voor vrachtwa gens na acht uur 's och tends en herstelwerk zaamheden aan het weg dek alleen nog 's nachts Toeristenbussen mogen ir zijn visie niet meer langs de Seine rijden omdat zé[" het verkeer ophouden^ Vanaf een speciaal par>- keerterrein kunnen de be zoekers met special^ „bootbussen" naar de at tracties worden gevaren^ De Parijse gemeenteraac zal zich maandag over d&rt ideëen van Wethoudei 'e Pierre-Bloch buigen. Maai f naar verluidt is burge jj meester Jacques Chirac teir gen. Met de presidentsver-yi kiezingen van 1988 ir j, zicht zou hij het risico nie willen nemen honderddui y] zenden automobilisten te-fo gen zich in het harnas t^j jagen. DEN HAAG Er zijn mensen die verwachten dat de fietser binnen en kele jaren als een rijdend lichtorgel over straat gaat. Naast het witte licht van de koplamp, het rode ach terlicht, de sinds 1979 ver plichte rode achterreflec tor (er wordt zelfs al aan een voorreflector gedacht) en gele pedaalreflectoren worden nu reflecterende wielcircels een onont koombaar stukje fietsuit- rusting. Zoals bekend zal het ministerie van ver keer en waterstaat ze per 1 januari 1987 verplicht stellen voor alle fietsen behalve kinder- en cross fietsjes. Volgens sommi gen een goed idee, vol gens anderen een wat on rechtvaardige maatregel die de fietser laat betalen voor de toenemende on veiligheid in het verkeer. De verplichting geldt niet voor kinder- en crossfiets jes omdat daarmee de in druk zou worden gewekt dat je daar ook mee in het donker zou mogen rijden. En dat is verboden. De wielreflectoren dienen om de fietser van de zijkant beter zichtbaar te maken voor het overige verkeer. Ze moeten circelvormig zijn. Er zijn ban den met vaste strips in de han del, maar ook losse setjes re flectoren, spaakreflectoren die uit een samenstel van cirkel segmenten tussen de spaken bestaan, en veters die door de spaken langs de velg worden gevlochten. De ANWB raadt aan om reflecterende banden te kopen, ook al omdat de „los sere" alternatieven makkelij ker te stelen zijn. Een voor lichter: „Wij hebben in 1985 een onderzoek gehouden waarbij we vijftig schoolfiet- sen uitgerust hebben met ref lecterende banden, velgen en wielstrips. Tijdens die onder DISCUSSIE OVER WIELREFLECTIE NOG NIET ROND zoeksperiode is driemaal de reflectiewaarde van het mate riaal gemeten. Door vuil en Verwering wordt die namelijk steeds kleiner. Toen bleek dat bij banden met vaste reflecto ren de reflector net zo lang mee ging als de band zelf. Bij gewone banden zou je kunnen vergeten om bij het verwisse len ook nieuwe reflectoren te monteren. Als je banden koopt waar ze al op vast zitten, gaat dat automatisch". Flankbotsing De Stichting Wetenschappelijk Onderzoek Verkeersveiligheid (SWOV) heeft in 1982 een on derzoek gedaan naar de waai- neembaarheid bij duisternis van de zijkant van fietsen. De SWOV stelt dat de risico's voor fietsers in het donker twee en een half keer zo groot zijn als overdag. Voorlichter G.C. Ederveen van de SWOV: „Wij zijn absoluut voor zijref lectie. Ze kunnen zijdelingse botsingen voorkomen. Wel blijkt, als je de ongevallen ana lyseert, dat aan veel flankbot singen foutieve manoeuvres van de fietsers ten grondslag liggen. Daar is natuurlijk niets aan te doen. Als we bekijken wat de zin van zijreflectie is, schat de SWOV dat de maatre gel het aantal dode en ernstig gewonde fietsers met één pro cent zal doen afnemen. Con creet zijn dat jaarlijks enkele tientallen. Het gaat dan om de ongevallen waarbij de automo bilist de fietser niet ziet". De Echte Nederlandse Fiet sersbond (ENFB) is niet onver deeld gelukkig met de nieuwe maatregel. Medewerker Jan Poelhouwer: „Wij zijn niet te gen zijreflectie. Waar we wel tegen zijn, is dat de fietser ver plicht wordt gesteld ze per 1 januari aan te schaffen. Wij zouden liever een geleidelijke invoering zien door de rijwiel handels te verplichten vanaf 1 januari alleen nog maar ban den met goedgekeurde, reflec terende circels te verkopen. Dat zou verwarring bij de con sument voorkomen. Die ban den zijn misschien wel wat duurder, maar we verwachten dat dat prijsverschil door de concurrentie minder zal wor den. Trouwens, als je een aparte set reflectoren koopt, ben je ook twintig gulden kwijt". De ENFB heeft bere kend dat het invoeren van zij reflectie voor de elf miljoen fietsen die ons land rijk is in totaal 150 a 200 miljoen gulden gaat kosten. De ANWB ziet niet zoveel in geleidelijke in voering. Een woordvoerder: „Wanneer een deel van de fietsers wel reflectoren heeft en een ander deel niet, zijn die andere fietsers nog minder goed te zien. Daardoor ver hoog je de risico's". Om de overgangsperiode te beperken stelt de ENFB voor om gedurende drie a vier jaar de verplichting bij de rijwiel handel te leggen en na die tijd, als de meeste mensen voorzien zijn, alsnog een verplichting voor de fietser in te stellen. Jan Poelhouwer van de ENFB zegt verder: „Wij vinden ook dat er maatregelen zijn die misschien nog wel meer vei ligheid brengen. Meer fietspa den en -stroken, koplampen voor auto's met een bredere lichtspreiding, aanpassing van de maximum-snelheid en der gelijke. Automobilisten moe ten meer verantwoordelijk heidsbesef krijgen. Nu draait de fietser op voor de steeds groter wordende onveiligheid in het verkeer. Wat is de vol gende stap? Moeten fietsers misschien met een zwaailicht op hun hoofd op pad gaan en allerlei toeters en bellen op hun fiets monteren om nog door het ministerie te worden goedgekeurd?" Raming De SWOV vindt de argumen ten van de ENFB begrijpelijk, „maar", stelt SWOV-woord- voerder Ederveen, „zijn hun alternatieven haalbaar? Ik denk niet dat de ENFB een betere oplossing in huis heeft. Deze maatregel is gewoon het simpelst. Je kunt natuurlijk zoveel verlichting op de wegen gaan aanbrengen dat er geen verschil meer is tussen dag en nacht. Je kunt het door tun nels en bruggen onmogelijk maken dat fietsers en automo bilisten elkaar kruisen. Maar dat soort dingen is in het hele land gewoon niet haalbaar. Je kunt ook het licht van de auto-koplampen opvoeren, maar dat geeft binnen de be bouwde kom weer problemen. Dus moet er iets gebeuren aan de fiets. De tijd van de grote, eenvoudige, niet-dure oplos singen is voorbij. Waarom niet is gekozen voor het idee van de ENFB om vanaf 1 januari alle banden te standaardise ren, snap ik niet. Maar daar zijn nog gesprekken over PETRA DE VRIES dienstuerlening ARTSEN Leiden: Groep 1: Tan. Janssen, Zwijnenburg, Meyer. R. van Leeuwen. Verhage, Groene- veld en De Ruiter: za. dr. Groene- veld. tel. 218661 en zo. dr. Qe Rui ter. tel. 125096 Groep 2: Berg- meyer. Pieterse, Van Gent. Taytel- baum. Van Luyk. Klaassen. Rus. Kruis en E. de Lange: za. dr. dr. Van Luyk, tel. 122522 en zo. dr. Van Gent. tel. 122538 Groep 3: Pleiter. J. van Leeuwen, Srnlt, W. de Bruljne, ,J. de Bruljne. Stolk, Jürgens. Fogelberg en Muysen- bergh: za. dr. Vrijlandt, tel. 897577 en zo. dr. W. de Bruijne. tel. 134345 Groep 4: Van Wingerden. Lahr. Van Rijn. Bénit. Nieuwenhuls, Roos. Boer, Van de Waardt. Arnou, J. Zaaljer en R. Zaaljer: za. dr. Van Rijn. tel. 314349 en zo. dr. Arnou. tel. 311414 Groep 5: Schaeter, Jasperse, Crul, Kooyman. De Jong. Prince. Relnders. D. Hammerstein en A. Hammerstein: za. dr. Ham merstein, tel. 720936 en zo. dr. Kooyman, tel. 122268 Oegst geest: vanaf za. 10 uur: dr. Roe- lants, tel. 153747. Patiënten van dr. Steenhoven of dr. Voorzaat: bellen naar 176867. Spreekuur za. en zo. 11.30-12.30. Kaag - Abbenea - Nieuw Vennep: tel. 02526-72850 Leiderdorp: za. dr. Vah de Beek. tel. 894539 en zo. dr. Huikers, tel. 897577. Spreekuur van 12.30 tot 13.00 op Hoofdstraat 8. Voor schoten: za. dr. Koopmans. tel. 6352, en zo. dr. Meiman, tel. 2493 Warmond - Voorhout: huisart senpraktijk Oosthout. tel. 02522- 30697 Noordwijk: Groepspraktijk tel. 19300. Katwijk aan Zee: dr. Van Dijk, tel. 12336 Katwijk - Rijnsburg - Valkenburg: dr. Hue- ting. tel. 12102 Sassenheim: dr. De Graaft, tel. 12479 Alkemade - Rijnsaterwoude: dr. Beekhuls. tel. 01712-8202. Praktijk Saeys/van Mierlo/Roelen/Brock: dr. Roeien en dr. Brock, tel. 01713-2329 Al phen: groep 1, za. dr. Visser, tel. 22088 en zo. dr. Stehouwer. tel. 22425. groep 2, za. dr. Wijnmaalen, tel. 72079 en zo. dr. Van der Steen, tel. 72738 Hazerswoude-Koude- kerk: dr. Harkes-Onderwater, tel. 01728-8790 Benthuizen - Bos koop: dr. J. en T. Buiter, tel. 079- 313737 Langeraar - Nieuwveen Ter Aar - Woubrugge: dr. Van Dongen, tel. 01723-8101. Nieuw koop - Noorden: dr. Sanders, tel. 01725-1555. TANDARTSEN Lelden - Leider dorp - Oegstgeest: dr. Van de Welle, tel. 175394, za en zo spreek uur om 13.00 uur. Alkemade Leimuiden: eigen tandarts bellen voor 15.00 uur. Leidschendam: Voor spoedgevallen tel. 974491. Bollenstreek: dr. Van der Kaaij, tel. 02521-10939. APOTHEKEN Leiden - Leider dorp Oegstgeest - Voorschoten: Apotheek Zuid-West in Leiden en Apotheek Linnaeus in Oegstgeest Alkemade: Apotheek Alkemade. open: zat 12-13. 17.30-18 u. zon feestdagen 12.30-13 en 17.30-18 u. Noordwijk Katwijk: Apotheek Rijnsoever. Hoornesplein 121-125, tel. 01718-26457 Noordwijker- hout: za geopend van 9-13. u. en van 17-18 u. en zo van 12-13 u. en 17-18 u. Spoedrecepten tel. 3511 of dienstbel. Sassenheim: 02522-10169. WIJKVERPLEGING Leiden - Noordwijkerhout - De Zilk - Voor hout: tel. 071-122222. Bollen streek: Wijkverpleging Gezond heidscentrum. tel. 02522-14147. Hillegom: Opgave via het antwoor dapparaat, tel. 02520-16217. Leidschendam: Kruisvereniging, tel. 070-455300. Oegstgeest: Kruisvereniging, tel. 071-177444. DIERENARTSEN Leiden: dr. Helder, tel. 220613 en dr. Vestjens. tel. 144323 Voorschoten - Leid schendam: dr. Frencken, tel. 070- 271110 en dr. Birnie-Heringa, tel. 070-275450. ONGEVALLENDIENST ZIEKEN HUIZEN LEIDEN Ongevallen- dienst elke dag Academisch Zie kenhuis behalve van dinsdag 13.00 u. tot woensdag 13.00 u. (Diaco- nessenhuis poliklinieken tel 155543, afdeling S.C.U. tel 175639) en van vrijdag 13.00 u. tot zaterdag 13.00 u. (Elisabeth-ziekenhuis). BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: Bezoekuur da gelijks van 16.00 tot 17.00 uur en van 18.30 tot 19.30 uur. Kindëraf- deling dagelijks van 14.00 tot 20.00. Niet meer dan twee bezoe kers per patiënt. Sint Elizabeth- ziekenhuis: Volwassenen dagelijks van 14.00-14.45 u. en van 18.30- 19.30 u.; klasse-afdelingen ook 11.15-12.00 u. Kraamafdeling: dag. van 15.00-16.00 u. en van 18.30- 19.30 u. en van 19.30-21.00 u. al leen voor vaders. Kinderafdeling dag. 15.00-18.30 u. CCU (hartbe- waking) dag. van 14.00-14.30 u. en van 19.00-19.30 u. Intensieve ver pleging: dag. van 14.00-14.30 u. en van 18.30-19.00 u. Sport-Medisch Adviescentrum: Spreekuur ma. 19.30-20.30 u. In het St. Elisabeth- ziekenhuis. Endegeest: Dl. en vr. 13.00-14.30 u.; zo. 11.00-12.00 u. en 14.00-15.00 u.; eerste klasse: de gehele dag. Jelgersmakliniek: Jongerenteam: za. en zo. 14.00- 17.00 u. Opname: werkdagen 16.45-17.45 u.; za. zo en feestdag. 10.00-11.30 en 14.00-16.30 u. Team A, C en D: dag. tot 21.00 u. met uitzondering van behandeltij den en etenstijden. Academisch Ziekenhuis: Voor alle patiënten (behalve kinderen) zijn de bezoeku ren als volgt: Dagelijks 14.15-15.00 u. en 18.30-19.30 u. Avondbezoe kuur afdeling verloskunde: 18.00- 19.00 u. De Praematurenafdelingjy voor ouders en familie is na overi, leg met patiënten doorlopend be. zoek mogelijk. Bezoek aan ernstige1 patiënten: wanneer aan ernstigak patiënten doorlopend bezoekta wordt toegestaan kan de hoofdver-C pleegkundige hiervoor speciale., kaarten verstrekken. Kinderkliniekjj zalen voor peuters, kleuters grote kinderen 15.15-17.00. baby-T zaal en boxenafdeling: volgens af spraak met het verpleegkundlj hoofd. Bezoektijden kinderafdeling gen: voor ouders van opgenomer kinderen na overleg met verpleeg kundig hoofd. Voor andere bezoe kers van kinderen: Keel-, neus- er oorheelkunde en neurologie: 14.15 15.00 en 18.30-19.30. Oogheelkun de en heelkunde: 14.15-15.00 18.30-19.00. Rijnoordziekenhuis Dagelijks 14.30-15.15 u. en 18.30 19.30 u. Extra bezoek hartbewa king: 11.00-11.30 u. Extra bezoek vaders kraamafdeling: 19.30-20.30 u. Kinderafdeling 15.00-15.30 u. al leen voor ouders 18.00-18.30 u. LEIDSE RECHTSWINKEL Jur disch Adviesbureau. Ketelboeters steeg 10, tel. 130775; afdeling be lastingen: alleen op afspraak klachtenbureau: dl. en do. 18.30 20.30. afdeling vreemdelingen recht: ma. 13-15 en do. 18.30 20.30, afdeling vrouw: vr. 10-12. S.O.S.-OIENST Telefonisch hulpdienst, tel. 071-125202. Voo allen die in moeilijkheden verkerer of eenzaam zijn. Vertrouwelijk. Da( en nacht bereikbaar. BUREAU VOOR RECHTSHULP - Herengracht 50. tel. 123942 spreekuren ma. en dl. 10.00-12.31 u., wo. 13.30-16.00 u.; do. 18.30 20.30 u. DIERENHULP- EN AMBULANCE DIENST Hulpverlening in Lei den. Leiderdorp. Oegstgeest Rijnsburg, Valkenburg, Voorscho ten. Warmond en Zoeterwoude Tel. 071-174141. BURGERRAADSLIEDEN Koren brugsteeg 2, tel. 143171 (kantooru ren). Spreekuren ma., dl. en wo 11.00-12.00 u.. do. 18.30-20.00 u. GEZINSVERZORGING Stichtinc gezinsverzorging Leiden. Aanvra gen hulp voor bejaarden en lang durige zieken en gezinsverzorging Rembrandtstraat 17, tel. 14944 (ma. t/m vr. 9.00-10.00 u. en 13.00 14.00 u.). KINDER- EN JONGERENT1LE FOON Op woensdag- en zater dagmiddag van 14-18 u. telefooi 071 - 120611. WERKENDE JONGEREN Klach ten- en informatieuur Elke dinsdag avond van 17.00 tot 20.00 u. KWJ- kantoor Koppenhinksteeg 2, Lei den. Tel. 071-121139. Borstvoeding Begeleidingsgroep Leiden. Telefonische hulpdlensl (voor praktische hulp en Informa tie): tel. 170083, 215332 of 312556

Leidse Courant | 1986 | | pagina 8