Gedenken Paul van der Harst: „Verspieder onder christenen in Nicaragua Gelukkig dat Gerechtshof zaak Goeree nog eens kan overdoen" aan tafel ACHTERGROND ÊeidócScHwant kerk wereld beroepingen Europa en de nul-optie ZATERDAG 25 OKTOBER 1986 PAG1 Gerechtshof weigert R.-K.-secretaris vrij te laten NG-Sendingkerk zendt uit via ANC-zender Het Hooggerechtshof te Pretoria heeft geweigerd pater Smangaliso Mkhatshwa, secretaris van de r.-k. bisschoppen conferentie van Zuidelijk Afrika, vrij te laten. Hij verblijft sinds de afkondiging van de noodtoestand in Zuid-Afrika, afgelopen juni. in hechtenis. De bisschoppenconferentie had om de vrijlating verzocht. Het hof overwoog dat pater Mkhatshwa zich binnenkort voor de rechter moet verant woorden. Hij wordt ervan beschuldigd lid van het verboden ANC te zijn en scholieren tot geweld te hebben aangezet. Tijdens zijn hechtenis werd pater Mkhatshwa, een ver klaard tegenstander van de apartheid, gedurende meer dan 24 uur zwaar gemarteld. De Nederduitse Gereformeerde Sendingkerk gaat binnenkort uitzendingen verzorgen op Radio Freedom, het radiostation van de verboden Zuidafrikaanse bevrijdingsbeweging ANC. De synode van de NG-Sendingkerk, waarvan ds. Allan Boesak praeses is, heeft hiertoe besloten. De synode verwierp met gro te meerderheid een voorstel alle banden met het door de rege ring gecontroleerde televisie-en radiostation SABC te verbre ken. Dit station onderhoudt nauwe contacten met de Nationale Party van premier Botha en de blanke Nederduitse Gerefor meerde Kerk. Enkele synodeleden waren van mening dat de Sendingkerk niet langer op de SABC mocht uitzenden, omdat het station fungeert als een „propagandakanaal voor een on rechtvaardig systeem". Wijsheid is voor de ziel, wat gezondheid is voor het lichaam La Rochefoucauld „Sluit de deur naar giste ren". Dat is kortgezegd het advies van de schrijver Way ne W. Dyer in zijn laatste boek „Prettige feestdagen". Het is mooi gezegd, maar ik geloof er niet erg in. Ik vind het zelfs een gevaarlijk idee. Vandaag is niet los te maken van gisteren. Soms wordt de dag van vandaag overheerst door wat er gisteren is ge beurd. Naarmate we ouder worden, is ons leven vervuld van herinneringen. Herinne ringen die ons goed doen en herinneringen die pijn doen. Er zijn herinneringen die je wel zou willen vergeten, maar die je nog steeds par ten spelen. De deur naar gis teren gaat niet zomaar dicht. Het kost soms veel moeite en pijn om iets wat gebeurd is achter je te laten. Een nieuwe start maken, is niet altijd eenvoudig. Het verle den kan een last zijn, maar het verleden kan ook een steun zijn. Je staat bijvoor beeld voor een moeilijke op gave en je denkt: „Hoe heb ik dat toen ook al weer aan gepakt". Of je denkt: „Ik moet het nu anders aanpak ken". Van het verleden kun je leren. Bovendien heb je niet alleen je eigen levensgeschiedenis. Wij leven altijd te midden van mensen. Ook andere mensen kunnen je inspire ren, een eind op weg helpen. Van mensen uit het verleden valt ook te leren voor het le ven nu. Allerheiligen en aller- zielen zijn dagen, aan het begin van november, waarin het gaat om gedenken. We gedenken de mensen die met overtuiging vanuit hun geloof geleefd hebben. Dat zijn niet alleen de mensen die officieel heilig zijn ver klaard. Het kan ook je moe der zijn. of een oom of een tante, of een vroegere pas toor uit de parochie, of een buurman. Iemand wiens le ven je inspireert tot op deze dag. Ze zijn voor ons niet al leen onvergetelijk geworden, maar leven nu nog voor ons. Heiligen zijn de mensen die de hitte van de dag hebben doorstaan en niet bezweken zijn. Moedige mensen van wie vertrouwen en hoop uit ging. Met allerzielen geden ken we de overledenen. Hun namen worden genoemd. Het kerkhof wordt bezocht. Het gaat niet alleen om de overledenen op deze dag, maar nog meer om de nu nog levenden. De achterge blevenen. Zo vaak hoor ik uit hun mond: „Niemand noemt nog de naam van mijn man. Bijna niemand komt nog. Zijn naam wordt angstvallig vermeden". „Op de dag van mijn huwelijk deed ik zelf de voorbede voor mijn vader. Het was doodstil in de kerk. Het was moeilijk om te doen, maar het heeft me ook heel goed gedaan. Ik zal hem nooit vergeten en ik heb een hekel aan mensen die niet met mij over hem willen pra ten. Ik wil er graag over pra ten", zo vertelde een jonge re mij. In plaats van „sluit de deur naar gisteren", zou ik liever zeggen: „open de deur naar elkaar". Geef het ge denken de kans. Als het ge denken de kans krijgt, het verleden niet verzwegen hoeft te worden, dan kah de deur naar morgen open- Nederlandse Hervormde Kerken Bedankt voor Huizen, A.v.d.Beek te Genemuiden. Gereformeerde Kerken Beroepen te Hoogeveen, drs.L.Gros- heide te Sint Jacobiparochie. Gereformeerde Kerken vrijgemaakt Bedankt voor Dalfsen, J.F.de Haan te Lutten. DEN HAAG „Verspie ders". Die titel geeft Paul van der Harst zichzelf en zijn vrouw Nel. Ze zijn door de hervormde zen ding uitgezonden naar Nicaragua en wonen en werken sinds twee jaar in Managua, de hoofdstad. „Ik beschouw ons als ver spieders voor de kerken in Nederland om te zien, maar vooral ook: te on dergaan hoe de armen van Nicaragua de bijbel gebruiken als inspiratie bron voor hun dagelijks leven". Dat dagelijks leven wordt ge kenmerkt door de bijzondere omstandigheden waarin het land zich bevindt, na de san- dinistisehe volksopstand. Na een periode van dictatuur on der Somoza nu een tijdperk van opbouw en ontwikkelen van rechten van het volk. Dwars daar doorheen lopen de activiteiten van de Vere nigde Staten, die contra-revo lutionaire groeperingen steu nen. Van der Harst is duidelijk in zijn analyse van de aeitiveiten van Reagan. Nicaragua ligt strategisch op een belangrijk punt in Midden-Amerika. Bo vendien zal het welslagen van de sandinistische (volgens Reagan een marxistische) re volutie in Nicaragua het kli maat voor een soortgelijke omwenteling in de buurlan den alleen maar gunstig beïn vloeden. Reagan heeft er dus alle belang bij dat Nicaragua in zijn pas blijft lopen. Net als trouwens Gorbatsjov er alle belang bij heeft dat Afghanis tan aan de leiband van Rus land blijft lopen. Voor Rus land is een anti-communis tisch land net zo'n bedreiging als een onafhankelijke rege ring in Managua dat voor de Verenigde Staten is. Voor Van der Harst is de lijn van de Reagan-politiek naar bijvoorbeeld Nederland, ge makkelijk te trekken. „Er is natuurlijk een verschil in de benadering van Reagan en die van minister Van den Broek. Reagan geeft geld voor wapens en Nederland geeft geld voor hulpverlening en ontwikkeling. Toch is er naar zijn mening niet een wezen lijk verschil. De belangen van de Noordamerikaanse buiten landse politiek zijn de belan gen van West-Europa. „In die zin is er sprake van medeplichtigheid. De vraag die je je als Europeees chris ten moet stellen: „Waar sta ik? Welke belangen wil ik dienen?". In Nicaragua hebben veel christenen gekozen. Zij steu nen de regering in het stre ven naar een eigen weg, tegen de belangen van Noord-Ame- rika in. Hun geschiedenis laat de Verenigde Staten zien als een imperialistische mogen- heid. die als de Farao in de bijbel een klein volk onder drukt en het zijn vrijheid wil ontnemen. Hebbers „Het moeilijke voor ons in West-Europa is dat te kunnen of te willen begrijpen. Wij denken vanuit onze positie als „hebbers". Wij hebben belang bij handhaving van de econo mische relaties zoals die er nu zijn; wij willen geen duurdere Nicaraguaanse koffie, ook al komt dat de armen van dat land ten goede. Het gaat dus niet in de eerste plaats om een positiebepaling ten opzichte van Reagan en Nicaragua, maar vooral om onze eigen houding. Durven we erken nen dat wij medeplichtig zijn aan het instandhouden van onrechtvaardig beleid? Of Paul van der Harst willen we het verhaal geloven van de „gerechtvaardigde verdediging van onze wester se waarden?" Paul van der Harst gaat nog even verder op het beeld van de Egyptische Farao die in het bijbelverhaal geconfron teerd werd met de macht van God die een verbond had ge sloten met het onderdrukte volk. „God stuurt Mozes er op uit om zijn volk mee te ne men. de woestijn door naar het beloofde land. Dat kleine verdrukte volkje is Zijn part ner. Mozes wilde aanvanke lijk niet, het volk durfde het niet aan. En toen de Israëlie ten eenmaal in de woestijn waren, wilden ze terug („wa ren we maar bij de vleespot ten van. Egypte"), ze hadden Straatbeeld van Juigalpa, gua. stad in het midden van Nicara- behoefte aan een gouden kalf als zichtbare god. Zo moeilijk is het blijkbaar, om met God op weg te gaan". „Dit verhaal, is dat niet pre cies het verhaal van onze we reld? We weten dat het niet rechtvaardig is zoals de rijke landen met de arme landen omgaan. Maar we hebben angst om uit onze verzekerde veiligheid te treden, van de „vleespotten" weg te gaan en mee te trekken met de armen en onderdrukten naar een on zekere toekomst. Onze angst voor het wegvallen van onze welvaart, onze zekerheden en onze veiligheid gelden voor ons sterker dan de gevaren waaraan de mensen bloot staan die wél de woestijn zijn ingetrokken". Belangen Paul van der Harst laat er geen twijfel over bestaan: De Niearaguanen zijn een volk dat zich probeert te ontwor stelen aan de Farao. Voor hem is in dat proces iets zicht baar van Godsopenbaring, van diens bevrijdende hand. „Want God is daar waar om de gerechtigheid wordt ge vochten. Daar wil ik graag bij zijn, als „sensor". Om te erva ren wat het is om als arme onderweg te zijn naar een be tere toekomst. En daarvan te rapporteren aan een kerk die tóch intellectualistisch denkt en spreekt over de armen. Want laten we eerlijk zijn, de •kerk in Nederland is toch een middenklassekerk. Ze kan het leven niet delen met de rand groepen in onze samenleving. Des te moeilijker is het om echt naast de armen van de derde wereld te staan". De kerk in het westen zit midde;n in een web van be langen die haaks staan op de boodschap van het Evangelie, meent Van der Harst. „Als je een poosje weg bent. valt het je des te sterker op als je weer even hier bent. Bijvoorbeeld de reclame. Die van Marlboro, het cigarettenmerk. Aan de uitvalswegen staan ze, die grote zuilen. Fallussymbolen, Baölspalen, die de vrucht baarheid en de produktie van ons systeem eren, zijn het. Te kenen van potentie, glamour, spierkracht en aantrekkelijk heid. Het zijn de afgodsbeel den van onze samenleving. We moeten de krachten van mode en consumptiedwang niet onderschatten. Het is een geoliede machine die heel flexibel inspeelt op alles wat zich voordoet in de samenle ving. Bn er is maar een doel: de mens als consumerende factor. Die mens wordt bo vendien steeds individualisti- seher. De afgod van de priva cy is doorgedrongen tot het kerkelijk leven. In de ge meente en parochie moet alles gebeuren van september tot april. Want daarvoor en daar na eist de ontspanningsindus trie ons op. We gaan er een weekeindje tussen uit, ieder voor zich; we zonderen ons af van de gemeenschap om bij te tanken. Koffiedrinken na de kerkdienst kan al bijna niet meer, we willen zo gauw mo gelijk terug om „onszelf te zijnHuisbezoek in de avonduren schaffen we af omdat we massaal voor de te levisie zitten of omdat we ons offer moeten brengen aan de joggingcultuur. Armen heb ben een veel helderder kijk op onze rijkdom en ons privé- leven. Ze kunnen ons laten zien hoe wij zijn geketend met gouden kettingen". „De kerken in Nicaragua er varen de werkelijkheid van de verhalen uit de bijbel, die een getuigende geschied schrijving zijn van Gods aan wezigheid in de strijd van de armen tegen het onrecht. Waar ze met die strijd uitko men, weten ze niet; God is immers geen levensverzeke ring. Maar misschien is dat wel de essentie van christelijk leven: op weg gaan, in Gods naam. omwille van de gerech tigheid". „Wat ik geleerd heb van de armen in Managua, van bij voorbeeld de moeders die rou wen om hun gesneuvelde zo nen. is dat in het diepste on recht God zich reddend en herscheppend openbaart. En de vraag is of wij, in onze cul tuur, onze vijanden, die ons afhouden van het christelijke leven, leren herkennen en be strijden; Onze rijkdom, ons materialistisch denken, onze privacy-cultuur. Als we dat durven en als we ons willen laten bevrijden van onze gou den ketenen, zullen we net als de kerk van Nicaragua, de woestijn in moeten, zonder te weten waar we uitkomen. Het enige wat we weten is dat God zich kenbaar maakt, juist als wij niet meer weten welke kant we opmoeten". LUTSEN KOOISTRA MR. HAFFMANS: „ONBEGRIJPELIJK VONNIS" „Volslagen onbegrijpelijk". Zo karakteriseert mr. Charles Haffmans, docent strafrecht- wetenschappen Universiteit van Amsterdam de motive ring van de Zwolse rechtbank om het evangelistenechtpaar Goeree geen straf op te leg gen. ondanks dat de recht bank de evangelisten schuldig acht aan een misdrijf. Zoals bekend maakte het echtpaar zich schuldig aan „uit een uit lating openbaar maken, die naar de dader weet of redelij ker wijs moet vermoeden, voor een groep mensen we gens hun ras, hun godsdienst of hun levesovertuiging bele digend is". „Op het eerste gezicht", aldus mr. Haffmans, „geeft de uit spraak van de Zwolse recht bank reden om te veronder stellen dat een wijze beslissing was genomen; ook al omdat daarbij vermeld wordt: „iede re vorm van strafoplegging schiet thans zijn doel voorbij". Verwacht mocht" dan ook worden dat de rechtbank in haar motivering van de uit spraak eerst zou aangeven dat er wel degelijk sprake was van een misdrijf, dat dit mis drijf ook van ernstige aard was en vervolgens uitgebreid zou motiveren waarom beslo ten was aan deze daders geen straf op te leggen. Wellicht was de rechtbank van mening dat het strafrecht nauwelijks een geëigend middel was om aan deze vorm van discrimi natie een einde te maken. Bo vendien valt te bedenken, dat de Goerees, opgesloten als martelaren voor Gods woord, een extra, dimensie zouden toevoegen aan hun verderfe lijke aktiviteiten en nog meer publiciteit aan hun opvattin gen zouden geven. Nieuwsgierig naar deze of soortgelijke uitgebreide moti vering kwam mij het vonnis van de Zwolse rechtbank on der ogen en tot mijn stomme verbazing niets van dit alles. Integendeel. Weliswaar meent de rechtbank dat we gens het ernstig grievende ka rakter van de strafbare han delingen het opleggen van een zelfs onvoorwaardelijke vrijheidsstraf zou zijn gebo den. In het bijzonder omdat de verdachten hadden aange kondigd toch met hun „evan gelisatie" door te gaan. Maar dan komt er een onbegrijpelij ke omslag. Vervolgens meent de rechtbank namelijk dat de bedoelingen van de Goerees met deze voor een grote groep mensen uiterst grievende uit latingen „volstrekt zuiver" waren en dat ze daarom geen straf verdienen. Dit is volslagen onbegrijpelijk omdat de rechtbank eerst bij de schuldigverklaring zegt dat de Goerees wel degelijk de bedoeling hebben gehad om uitlatingen openbaar te ma ken, die naar zij wisten of re delijkerwijs moesten vermoe den voor een groep .mensen wegens hun ras of godsdienst beledigend waren. Zuivere of niet zuivere bedoelingen is dan niet meer relevant. Dat stadium is gepasseerd met de schuldigverklaring en de rechtbank kan dan niet meer langs een omweg op haar eer dere uitspraak terugkomen. Immers het misdrijf is: het opzettelijk openbaar maken van dergelijke uitlatingen. De bedoeling van het openbaar maken van deze uitlatingen kan dan wel een andere zijn dan het beledigen van een groep mensen wegens hun ras of godsdienst, maar daarover gaat het niet bij dit misdrijf. De Goerees hadden, gezien de inhoud van de publicaties, tenminste redelijkerwijs moe ten vermoeden dat dit wel het bijkomend effect zou zijn van hun aktiviteiten en zo de be doeling daarop al niet was ge richt dan was dit effect in ie der geval op de koop toe ge nomen en volgens het Neder landse strafrecht levert dat een misdrijf op. Het is maar goed dat de offi cier van justitie in hoger be roep is gegaan tegen het von nis van de Zwolse rechtbank, Het Gerechtshof Arnhem kan de zaak dan tenminste nog eens beter doen". Aldus mr. Haffmans. Burundi onteigent 238 R.-K. scholen De regering van Burundi heeft haar campagne tegen de kerk verscherpt. Volgens de r.-k. organisatie „Missio" wer den begin oktober alle 238 rooms-katholieke scholen ont eigend zonder dat dit van te voren was meegedeeld. De ongeveer 350.000 scholieren en studenten van deze scho len stonden plotseling voor gesloten deuren. Alle meubels en leermiddelen waren in be slag genomen. De regeringsmaatregel zal vooral de zwaksten van de sa menleving treffen, vreest Missio. Deze mensen kunnen namelijk het hoge schoolgeld voor de staatsscholen niet op brengen. Bovendien kan als gevolg van de maatregel de alfabetiseringscampagne van de kerken op het platteland worden stopgezet. De onteigening van de scho len lijkt een reactie te zijn op het protest van de rooms-ka tholieke bisschoppen van Bu rundi tegen de sluiting van het kleinseminarie vorige maand. Ruim de helft van de 4,5 mil joen inwoners van Burundi is rooms-katholiek. De repu bliek behoort tot de armste landen van de wereld. Gebonden champignonsoep - gegrilleerde karbonade met witlofsalade en patates frites - surprisevla Voor twee: hitje, 10 g boter, 0,5 liter bouillon (vlees of tablet), 100 g champignons, 12 g bloem, 2 lepels melk, zout, peper, halve eidooier, 1 lepel koffie)room 1 lepel olie, halve lepel citroensap, oregano, knoflook, zout, peper, 200 g witlof, 1 banaan, halve lepel azijn, zout, peper, sui ker, 1 lepel tomatenketchup, trosje blauwe druiven, pe terselie; 0,5 tot 1 kg aardappelen of (voorgebakken) patates fri tes, eventueel frituurvet, zout; 4 dl gele vla, oploskoffie naar smaak, 3 bitterkoekjes, 1 eiwit, 25 g suiker, 1 lepel geroosterd amandelschaafsel. Fruit stukjes ui goudgeel in de boter, voeg bouillon en de in plakjes of in vieren gesneden champignons toe en laat de massa tien minuten koken. Bind de soep met de met melk aangemengde bloem en breng haar op smaak met zout en pe per. Meng eidooier en room, schep er wat hete soep bij en roer het mengsel door de rest van de soep. Laat de soep met eidooier niet meer koken, want dan schift ze. Bestrijk de karbonaden met een mengseltje van olie, citroen sap, oregano en geperste knoflook en leg ze in plastic verpakt enige uren in de koelkast. Veeg de kruiden van het vlees en strijk er weinig olie over. Rooster de karbonaden onder een hete grill in een kwartier gaar. Bestrooi ze met zout en peper. Maak een salade van fijngesneden witlof, plakjes banaan, azijn, zout, peper, suiker en tomatenketchup en garneer deze met druiven en peterselie. Meng de gele vla met oploskoffie en stukjes bitterkoek. Klop het eiwit stijf onder geleidelijke toevoeging van de suiker. Schep de helft van het eiwit door de vla en gebruik de rest met het amandelschaafsel als garnering. Menutip voor maandag: stamppot rauwe andijvie met spekjes - karnemelkvla. JEANNE Bijna zes jaar lang hebben de Europese NAVO-lidi bepleit, dat de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie hel^f zouden worden over afschaffing van de raketten vo middellange afstand in Europa (INF). Als de Sovjet-Ui SS-20's zou terugtrekken, zou de westerse landen de 4 sing van 572 kruisraketten en Pershing-II's bespaard bl Maar juist nu het er naar uitziet dat president Reagan ei r tijleider Gorbatsjov tot zaken kunnen komen over schaffing van de Euroraketten, twijfelt West-Europa o\ rs zin van deze „nul-optie". Het lijkt de omgekeerde w W want zo'n jaar of vijf geleden werd de nul-optie nog ver 2 lijkt als het gewenste resultaat van het NAVO-dubbelt*y van 1979 plaatsen en tegelijkertijd onderhandelen. Op hun vergadering in Schotland hebben de NAVO- ters van defensie de afgelopen week weliswaar de noo van een INF-akkoord onderstreept. Maar binnensk, hebben de ministers, onder aanvoering van de Westdu hun bedenkingen geuit. Als voornaamste bezwaar tege algehele terugtrekking van de kruisraketten en Pershirn noemen zijn de overmacht van de Sovjet-Unie op conv J neel gebied en op het terrein van de kernwapens vo kortere afstand. De overmacht van het Oostblok voo betreft deze kernwapens wordt door de NAVO gesch^ één staat tot negen. In het NAVO-dubbelbesluit van 1979 werd nog geen ning gehouden met de overmacht van de Sovjet-rai voor de kortere afstand, omdat de meeste ervan zijn gep na de komst van de eerste Amerikaanse middellani standsraketten in West-Duitsland. Volgens de Nederlj minister van defensie Van Eekelen moet echter de mil êetekenis van deze Russische raketten voor de kortei stand, de SS-21, SS-22 en SS-23, niet worden oversch, Sovjet-Unie heeft zich in het verleden bereid verklaaj raketten terug te trekken, als de NAVO de Pershing kruisraketten terugtrekt. Of deze belofte nog steeds sdf, niet duidelijk. el Maar zelfs ais een akkoord over'de EuropraketteLf voorzien in een regeling voor de raketten voor de k<jê afstand, ziet West-Europa zich nog gesteld tegenoven enorme overmacht van het Oostblok op conventioneer1 rein. Als een Amerikaans-Rusissche akkoord ook zou 11° tot halvering of afschaffing van de intercontinentale ifc ten, wordt bovendien de kracht van de beschermende L rikaanse atoomparaplu ernstig verzwakt. Europa zou jol verdedigd zijn tegen een conventionele aanval van de S£e Unie. Yl I De Amerikaartse minister van defensie Weinberger h zijn NAVO-collega's in Schotland de verzekering gea1 dat zij op de Amerikaanse bescherming kunnen blijven!, nen. De Europese landen zouden er evenwel verstarL' aan doen, zich niet tè afwachtend op te stellen. Ze z<u zich nu al kunnen richten op een verbetering van d$g ventionele bewapening. Daarmee kan politieke druk wbr uitgeoefend op de Sovjet-Unie, om ook op conventioneel rein akkoord te gaan met een machtsevenwicht. Storm en buien DE BILT (KNMI) De ko mende 24 uur komt een diepe depressie boven de Noordzee, waarbij buien over ons land trekken. Vooral in de middag en avond valt veel regen en ook hagel. De middagtempera- tuur wordt bij onweer en har de windstoten niet hoger dan 12 graden. De wind boven land is eerst krachtig, 6, en stormachtig aan de kust en op het IJsselmeer, uit zuidelijke richtingen. In de middag draait de wind naar het wes ten en neemt aan de kust toe tot een westerstorm kracht 9. Ook zondag is er nog veel wind met buien. Pas maandag krijgen we wat rustiger weer met af en toe zon en een mid- dagtemperatuur van ongeveer 11 graden. Weersvooruitzichten voor di verse Europese landen, geldig voor zondag en maandag: Zuid-Skandina vië: Vooral langs de west- en zuidkusten enkele buien. Meer landin waarts wolkenvelden maar geen neerslag vap betekenis. Middagtemperatuur van 9 gra den aan zee tot 4 graden in het binnenland. Britse Eilanden: Zondag naar het oosten wegtrekkende re gen. Maandag zonnige perio den, maar in het wésten op nieuw regen. Middagtempera tuur van 8 graden in het noor den tot 13 graden in het zui den. Denemarken: Op zondag en kele regen en hagelbuien, vooral bij de westkust, overi gens af en toe zon. Middag- temperatuur ongeveer 10 gra den. Benelux en noordwest-Duits- land: Half tot zwaar bewolkt. Enkele buien. Vooral maandag ook af en toe zon. Middagtem peratuur ongeveer 11 graden. Noord-Frankrijk: Half tot zwaar bewolkt. Af en toe wat regen. Middagtemperatuur 10 tot 14 graden. Zuidoost-Duitsland: Half tot zwaar bewolkt en af en toe wat regen. Middagtempera tuur rond 10 graden. Zuid-Frankrijk: Wolkenvel den, mogelijk wat regen. Vooral langs de Middellandse Zee zon. Middagtemperatuur van 15 graden meer naar het noorden tot 18 tot 21 graden meer in het zuiden. Alpengebied: Zondag vooral in het zuiden zonnig. Maandag voornamelijk in het noorden wat regen, boven 1500 meter mogelijk wat sneeuw. Nul-gra den-grens in de middaguren op 1500 a 2200 meter hoogte. Spanje en Portugal: Zonnig. Bij de noordkust wolkenvel den. Middagtemperatuur van 18 graden in het noord. 20 a 25 graden elders, jn Italië en de Joegoslèsl kust: Zondag in middfh zuid-Italië enkele regëv< onweersbuien, op maantfeg leen nog in zuid-Italië. h gens vrij zonnig. MiddJ a peratuur in noord-Italiën 17 graden, elders 20 tot c den. BI Weerrapponen 24 oktober 19 uur.jld Brieven graag kon duidelijk geschrever redactie behoudt het recht voor inge den stukken te bekc NAVO-manoevr» Navo-manoevres grote schade aan gewast velden; 35 gewonden, 13 ernstig. p Bovenstaand bericht stof langs in deze krant. Hef mij geschokt en aan hcei ken gezet. Vijfendertig] keersgewonden door ee* logsspel (in vredestijd) f NAVO, waartoe ook wij ren. Past dat in een belï, de verkeersveiligheid \p vorderen en geweld gaan? Dient dat de Schade aan gewassen L, den (J 12,5 miljoen) bffl meer dan financiële s Het is, met geweld, v£ gen van menselijke producten. Dat is niet if uit te drukken. Past dit naties, die tegen gewelj gen te zijn? Dient dat de? Een en ander vel mijn mening, dat we me bewapening niet op naar vrede, maar naar tiging. Geweld roept i steeds weer geweld op! E. van Loenen-Nieuweiy Leidschendam.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 2