Haastrecht een gouden en Vergeer combinatie 'Finale X Feest ZATERDAG 25 OKTOBER 1986 Dit weekeinde begint het schaatsseizoen, eerder dan gebruikelijk met de wedstrij den om de IJssel Cup. met sprintwedstrijden op het Haagse schaatscentrum De Uithof. Daar komt een groot deel van de nationale top aan de start. Aanleiding om eens een kijkje te gaan nemen in Haastrecht, het schaatsmek- ka van Nederland, waar de toprijders Hein Vergeer en Leo Visser vandaan komen. HAASTRECHT - De sleutel zit nog in de deur van de ouderlijke woning van tweevoudig wereldkampioen schaatsen Hein Vergeer aan het Jaagpad 23 in Haastrecht. Waarschijnlijk moet de bak ker of melkboer nog komen. Hein zelf woont er niet meer. Niet zolang geleden is hij getrouwd met zijn Caroline en vol gens de brugwachter is het een groot feest geweest. Hein woont wat verder langs de Hollandse IJssel, op nummer 67. In de zomermaanden doen vele dag jesmensen het 4400 inwoners tellende plaatsje aan. Als die in café „Over de Brug" van eigenaar Ad Versteeg een kopje koffie drinken is - vertelt Ver steeg - de eerste vraag: „Waar woont Hein Vergeer?". Ad Versteeg maakt Hein Vergeer bijna dagelijks mee. „Hij komt zo af en toe een pakje sigaretten halen en dan drinkt hij wel eens een flesje. Hij geeft ook dik wijls een rondje aan de stamgasten. Ik was er in Eskilstuna bij toen Hein zijn eerste Europese titel behaalde. Dat was in 1985. Ik was toen pachter van café Huis den Hoek vlak bij het gemeente huis. Toen Hein uit Zweden terugkwam hebben we een behoorlijk feest georgani seerd. Trouwens later, na elk kampioen schap. was het steeds goed raak. Het bier was niet aan te slepen. Er waren suppor ters die een heel vat bestelden. Dat was wel makkelijk afrekenen. Bij dat eerste Europese kampioenschap had niemand hier in het dorp op dat succes gerekend. Het was dan ook een chaos. De politie ifi 3 u jl m Rechtsboven: Secretaris Verlaan van de schaats vereniging laat de plaats zien waar Hein Vergeer leerde schaatsen. In de winter uiteraard. stond voor het café om het verkeer te re gelen. Tegen een kampioenschap van Hein Vergeer kan voor een café geen plaatselijke kermis op. Toen Hein terug kwam uil Inzeil, waar hij wereldkam pioen was geworden, bestelde een man uit Schoonhoven drie vaten bier. En die waren snel op. Want drinken kan de aanhang van Hein Vergeer. Maar zonder echt lastig te worden. Er zijn wel eens wat stoelen, tafels, ruiten en glazen ge sneuveld, maar echt uit de hand is het gelukkig nooit gelopen". Enige bestuurslid Caféhouder Ad Versteeg is het enige be stuurslid dat is overgebleven van de stichting supportersclub „Hein Vergeer". De overige leden hebben het inmiddels voor gezien gehouden na problemen rond de officiéle huldiging van Hein Vergeer vanwege zijn Nederlandse-, Eu ropese- en wereldtitel 1986 op zaterdag 5 april 1986. De supportersclub werkte voor dat feest met een begroting van honderdduizend gulden. Ad Versteeg kreeg echter bij de organisatie geen rol toebedeeld. Hij was teleurgesteld dat hij als plaatselijke horecaman niet het natje en het droogje mocht verzorgen. Versteeg: „Ik praat daar eigenlijk liever niet meer over. Maar het bestuur van de supportersclub wilde toen een heel groot feest. Dat is ook gebeurd. Na afloop van het feest, dat in een grote tent werd ge houden. zijn er nog heel wat supporters in mijn zaak geweest. Ik had dus toch nog een goede dag. Maar het was wel een hard gelag dat ze mij zomaar voor bij liepeit en het feest lieten verzorgen door een groot cateringbedrijf. Hein heeft daar niets in te zeggen gehad. Voor hem moest het allemaal een verrassing zijn. Hij zou mij de organisatie best heb ben gegund. Ik ben voor Hein nooit slecht geweest. Als na een kampioen schapsfeestje het bier de zaak was uitge stroomd. bezorgde ik de wereldkam pioen altijd wel een envelopje met in houd". Op hel prikbord van het café hangen kranteknipsels en foto's van Hein Ver geer. Maar ook van plaafsgenoot Leo Visser. „Leo komt hier niet zo veel. Dat komt doordat Leo wat buiten het dorp woont, op de Provincialeweg. Hij werd tijdens zijn eerste wereldkampioenschap in Inzeil dit jaar meteen achtste. Leo Visser is vijf jaar jonger dan Hein Ver geer en daarom ziet de toekomst voor Haastrecht in de schaatssport er de ko mende jaren goed uit. Ik denk dat Hein zeker tot de Olympische Spelen zal doorgaan. Leo Visser heeft de kwalitei ten om hem op te volgen", aldus Ad Versteeg. Geluidswagen Op een steenworp afstand van het café woont Nettie Overbeek, de ex-voorzitter en mede-oprichter van de supporters club van Hein Vergeer. „November 1982 is de supportersclub voor Hein Vergeer opgericht. Wij wisten al dat Hein een groot talent was. Zijn eerste trainer Frans Rietveld had al hoge ver wachtingen van hem. Op 10 december van dat jaar gingen wij met een geluids wagen door het dorp voor een grote le denwerfactie. Een vijfde deel van de ge zinnen van Haastrecht werd lid en er was meteen een beginkapitaal. Wij gin gen reisjes organiseren naar de wedstrij den van Hein. Er was veel animo en we trokken er soms met zeven of acht bus sen op uit. Het eerste wat Hein binnen- haaldé was de sprinttitel van Nederland. Als supportersclub hebben we hem toen een geweldige krans omgehangen. Twee jaar terug zijn we met een promotieteam de regio ingetrokken om leden te wer ven. Ook dat liep als een trein. Zo heb ben we Hein in het verleden gesteund. Dat is nu gelukkig niet meer zo nodig. Hij heeft een goede baan en komt best aan zijn trekken. Maar in het begin heeft hij het als e.\-krantenbezorger echt moei lijk gehad. Wij hebben toen in de vorm van een reiskostenvergoeding veel voor Hein. wiens vader acht jaar geleden overleed, gedaan". In een dorpje als Haastrecht helpt ieder een elkaar. Hein Vergeer, vijfentwintig nu. zal dat nooit vergeten. Hij is voor ie dereen dezelfde gebleven. De vriendelij ke jongen van het Jaagpad, die door de wereld- en Europese titels zeker niet naast zijn schoenen is gaan lopen. Dat laatste wil Nettie Overbeek best onder strepen. „Hein is altijd dezelfde geble- Nieuw bestuur „Wij", vervolgt Nettie Overbeek, „heb ben de supportersclub overgedragen aan een nieuw bestuur. Er zijn wat moeilijk heden geweest en daarnaast hadden de bestuursleden zaken die ook door moes ten gaan. Na een paar jaar moesten an deren de kar maar eens trekken. Het doel van het vroegere bestuur, Hein steunen en begeleiden naar Europese- en wereldtitels, is bereikt. Ik hoop dat de supportersclub nu brede steun gaat ge ven aan het hele schaatsgebeuren in Haastrecht. Dus aan Leo Visser en even tuele andere talenten van trainer Frans Rietveld. Er komt trouwens een nieuwe „ster" aan. Let maar op Annet Snel". Nettie Overbeek blijft Hein Vergeer en Leo Visser bij de komende kampioen schappen volgen. „Ja, wat we niet alle maal hebben meegemaakt. Als suppor tersclub waren we net een reisbureau. We gingen zelfs met speciale vliegtuigen naar de kampioenschappen. Maar wat er nu gaat gebeuren, ik weet het niet. Of er ooit nog zo'n groot huldigingsfeest in Haastrecht zal zijn als 5 april van dit jaar betwijfel ik. Het was een program ma dat vierentwintig uur duurde. Alle leden van de kernploeg waren er bij be trokken. Het was een feest voor heel Haastrecht, van jong tot oud. Het was voor de supportersclub nog een hele or ganisatie. Ik weet dal Ad Versteeg het nog moeilijk heeft gehad met dat feest in die tent. Maar bij iets waar vijfduizend mensen, televisie en radio op afkomen kun je niets aan het toeval overlaten. Trouwens, we zaten in de begroting nog met een gat van zevenentwintig mille. Daar sprong toen een cateringbedrijf op in. Het verliep allemaal uitstekend. Kijk, je kunt je afvragen of je met zo weinig inwoners als in Haastrecht die huldiging zo groots had moeten aanpakken. Maar daar had het bestuur toen voor gekozen. Ik weet dat daar kritiek op is geweest. Maar duizenden hebben er van genoten. En ik ben er van overtuigd dat Hein en Caroline het ook een werelddag hebben gevonden en daar was het allemaal toch om begonnen". Burgemeester J.R. Andel ontbrak na tuurlijk niet op het grote feest. In het ge meentehuis zittend aan de tafel waaraan eens Erasmus werkte zegt de eerste bur ger van Haastrecht, Vlist en Stolwijk: „Hein Vergeer betekent veel voor Haas trecht. Vergeer en Haastrecht worden al tijd in cén adem genoemd. Met andere schaatsers is dat niet altijd hel geval. Nou ja, van Kees Verkerk wist men vroeger ook dat hij uit Puttershoek kwam. Hein Vergeer is ook iemand die echt bij het dorp hoort. Ondanks zijn succes is hij nooit van het dorp ver vreemd. De hele gemeenschap, jong en oud. is dan ook trots op hem. Het is toch eigenlijk te gek dat een plaats als Haastrecht met slechts 4400 inwoners twee van de beste schaatsenrijders ter wereld levert: Hein Vergeer en Leo Vis ser. De laatste is als een straaljager om hoog geschoten". Burgemeester Andel hoopt dat Hein Vergeer het in elk geval zal volhouden tot de Olympische Spelen. „Een olympi sche titel moet natuurlijk nog binnen de poorten van Haastrecht komen. Wij hebben hier in Frans Rietveld een trai ner. die in zomer en winter met de schaatsjeugd bezig is. Voor de meesten is het een tweede vader. Ook Hein heeft aan hem veel te danken". Op het natuurijs van de Vlist leerde Hein Vergeer schaatsen. Op het clubhuis van de schaatsvereniging Haastrecht hangt dan ook een bordje met het op schrift: „Hier leerde Hein Vergeer het schaatsen". Dat Hein Vergeer in Haas trecht woont is voor de plaatselijke schaatsvereniging de afgelopen twee jaar een gouden zaak geweest. Daar maakt secretaris Leo Verlaan van de Haas trechtse IJsclub/waarvan Hein lid van verdienste is. geen geheim van. Toertocht Verlaan: „We hebben dank zij het na tuurijs twee uitstekende jaren achter de. rug. Omdat Hein Vergeer hier woont hebben de wedstrijden van onze vereni ging een behoorlijke aantrekkingskracht. Bij de laatste toertocht kwamen er maar liefst achtduizend schaatsers aan de start. Dat betekende 56.000 gulden op brengst aan inschrijfgelden. Natuurlijk hebben we de nodige kosten, maar de clubkas zit mede dank zij Hein Vergeer behoorlijk vol. Maar er komen natuur lijk ook eens andere tijden voor een ïjs- club. Je hebt je afdrachten aan de schaatsenrijdersbond en die gaat ook door als er een winter geen natuurijs is". Hoewel de inkomsten de afgelopen win ter dus groot waren voor de Haastrecht se ijsclub heeft de vereniging niet bijge dragen aan het grote huldigingsfeest van Hein Vergeer. Leo Verlaan: „De suppor tersclub had uitgemaakt dat wij als ijs- vereniging de kosten van het kinderfeest, tienduizend gulden, maar voor onze re kening moesten nemen. Wij dachten echter ons geld beter te kunnen besteden aan de jeugd. Wij steunen liever'Frans Rietveld als hij met pupillen voor trai ning naar het buitenland gaat. En wat Hein betreft hebben we het gezocht in een morele bijdrage. We hebben ons lid een gouden schaats aangeboden, die nu in zijn huis een ereplaats inneemt". Volgens Leo Verlaan is het een goede zaak dat de supportersclub een ander ka rakter krijgt... Men gaat nu aan schaats- promotie werken voor Haastrecht. De doelstelling van het begin, toen we de krantenjongen wilden steunen die met moeite een paar schaatsen kon kopen, is verleden tijd. Er is in Haastrecht een brede basis aan talent die nu de steun goed kan gebruiken. Vroeger was Put tershoek een bekende plaats dank zij Kees Verkerk. Nu hoort men over Put tershoek niet veel meer. Zo moet het met Haastrecht niet gaan". ARTHUR VAN RIJSWIJK FOTO'S: CEES VERKERK Voor vanavond heb ik een Spaanse avond georganiseerd. Het is voor een se lect gezelschap. Juan Antonio Sama ranch en Pasqual Maragall zijn ook geïnviteerd, maar of de IÖC-baas en de burgemeester van Barcelona komen weet ik op het moment van het schrijven van deze kolom helaas nog niet. Ik ben bang dat ze zelf nog niet zijn uitgefeest. I 'oor een fractie van 21 miljoen heb ik een aardig programma samengesteld. I 'oor en na de stamppot treedt een groep klompendansers op en ik weet zeker dat die in de smaak zullen vallen bij de twee Spanjaarden die tenslotte wel houden van een stukje folklore. En mochten ze onverhoopt zijn verhinderd als gevolg van bijvoorbeeld een bomaanslag in Barcelo na. dan vieren we het feest gewoon onder elkaar. Ik heb ook Saar Boerlage uitgenodigd. Zij moet de hoofdrol gaan speten in het onderdeel puur Hollandse spelletjes, dat zijn hoogtepunt moet krijgen in het open Nederlands kampioenschap vérspUgen. Een onderdeel dat I 'onhoff en Van Agt volgaarne op de lijst van olympische sporten hadden opgenomen gezien. Beide commissarissen hadden immers vol over gave en niet gehinderd door gebrek aan eigen waarneming betoogd dal ons land beschikt over een aantal atleten, dat op dit onderdeel tot de absolute uitblinkers behoort. Ook staat een rondje vuurspugen op het programma. En namens het inderhaast opgerichte comité ..Olympische Spelen Jammer" zijn daarvoor de hoogste amb tenaren van Groningen en Noord-Bra bant uitgenodigd. Dan kunnen VonhoJJ en Van Agt onder het genot van een glaasje oranjebitter nog even nababbelen met Saar. die er zelfs zonder Moos vol gens het duo in slaagde om No-Olympics in Si-Olympics voor Barcelona te doen verkeren. Ik heb ook Anton Geesink uitgenodigd. Want alle spelletjes moeten tenslotte worden geleid. En wie kan dat beter doen dan AntonDie heeft tenslotte ervaring op dit gebied, opgebouwd bij radio en te levisie. En van de capaciteiten van dit soort mensen moet je gebruik maken ten slotte. Misschien dal ik Anton zo gek kan krijgen samen met Vonhoff een partijtje onvervalst touwtrekken aan te gaan met Samaranch en Maragall. En bij hun on verhoopte absentie wellicht met Saar en een door haar aan te wijzen andere krachtpatser. Ook Ed van Thijn slaat op de lijst van gasten. Maar ook van hem weet ik niet zeker of hij komt. Na terugkeer uit Lau sanne kwam de burgemeester voor het eerst in maanden weer eens op zijn ka mer in het Amsterdamse gemeentehuis en naar verluidt zou hij lot vanochtend bezig zijn zich langs de hoog opgetaste stapels mappen, ordners en post te wor stelen om zijn telefoon te bereiken. Dus dat Ed komt is met zo waarschijnlijk. Maar ach. zo'n feestnummer is Ed toch niet. Dus in de ambiance van mijn Spaanse avond zal hij niet zo gauw wor den gemist. Het enige jammere is dat de andere gasten dan ook verstoken blijven van een ander programma-onderdeel, de parodie op de bekende Nederlander. Ed zou. zo had ..Olympische Spelen Jam mer" bedacht, daarin als enige optreden. Hij zou Kees van Kooien hebben moeten nadoen. Fanny Blankers-Koen komt zeker. Nadat zij twee jaar niet van de zijde van Anton Geesink was geweken kan zij natuurlijk nu niet ontbreken. Speciaal voor haar is het onderdeel ..Gouden Medaille Oppoet sen op de rol gezel. Zij heeft er vier. dus dat wint ze gegarandeerd. Voor alle ze kerheid zal er een eenkoppige jury wor den geïnstalleerd, onder voorzitterschap van Anton Geesink. Die moet door mid del van twee olympische ringen, voor elke tien miljoen één, aangeven hoe het score- verloop zal zijn. En mag zelf ook in de voorronde aan de start komen, want An ton heeft tenslotte ooit in Tokio in een gouden glans gestaan. I oor Ma x Geldens is ook een plaatsje in geruimd. Max heeft zich al vanaf een pril stadium bezig gehouden met ..Amster dam 1992 namens een wereldvermaard onderzoekbureau. Ik zal Max vanavond eens polsen over het effect van de olypi- sche campagne, die na Lausanne ineens een toeristisch promotie-etiket kreeg op geplakt. Het inzetten van het duo Anton en Fanny zou overat ter wereld een run op de reisbureaus hebben veroorzaakt, zo hadden Vonhoffc.s. ons vorige week vrij dag verzekerd. Een snelle telefonische en quête onder 213 mensen in 54 landen leerde echter dat er nog niet één reis naar onze hoofdstad is geboekt. Een zeer voorname plaats aan de tafel, met extra opgepoetst bestek, is gereser veerd voor de vijf leden van het Interna tionaal Olypisch Comité die in Lausanne voor Amsterdam hebben gestemd. Zij hebben de reputatie van ons land tenslot te gered. Want stel je eens voor dal zij niet waren bezweken voor de lokkertjes van Ed. Vonhojf en Max? Amsterdam zou voor eeuwig zijn gebrandmerkt. Een entwintig miljoen gulden voor nul stem men, daar zou zelfs Saar een slapeloze nacht van hebben gehad. Mijn Spaanse avond zal een succes wor den. Nu de olympische spanning van al len is afgevallen kan iedereen weer nor maal doen. Volgens plan zullen Vonhojf en Saar het bal openen. Dat in de kleine uurtjes wordt besloten met een nostal gisch ritje naar Amsterdam in de nog eenmaal van stal gehaalde olympische trein. Om met z'n allen Ed naar huis te rondvaartboot nog even langs, alle plc ken te varen waar de accommodaties in 1992 hadden moeten verrijzen. Want naar ik me heb laten vcrtelïen waren zij de vijf de enigen die de afgelopen maan den niet in Amsterdam zijn geweest om zich de egards en gestes van gastvrouw Elsemieke Hitten te laten welgevallen. Kunnen ze daar thuis tenminste nog eens smakelijke verhalen over verletten. BUYS 'ceidócsou^cmt'

Leidse Courant | 1986 | | pagina 26