Geldgebrek bedreigt tv- serie Spullie van Annie M.G. Schmidt final; ZATERDAG 25 OKTOBER 1986 AMSTERDAM - De televisie-serie „Spullie" van Annie M.G. Schmidt, die de NCRV volgend jaar in acht delen van elk een half uur wil uitzenden, moet worden gered door sponsors. Wanneer die niet voor de nodige financiën zor gen, gaat de zaak niet door. Neder lands meestbejubelde schrijfster van (kinder)boeken, musicals, ra dio- en tv-series wordt er een beetje moe van. „M'n geduld raakt nu langzamerhand op, hoor", meldt zij. „Als het allemaal zo lang moet duren, begin ik liever aan iets nieuws, voor het Publiekstheater bijvoorbeeld, dat volgend seizoen onder een andere naam een stuk van me wil spelen". Annie M.G. Schmidt woont na haar Franse jaren nu weer enige tijd in Am sterdam. „Als de onderkoningin van Ne derland. Dat was toen ik hier net woon de heel erg. iedereen moest wat van me. Maar om die tv-serie heeft niemand me gevraagd. Welnee, ik heb ermee moeten leuren. De NCRV heeft er acht ton voor uitgetrokken en dat lijkt misschien veel, maar dit soort films, die op lokatie moe ten worden opgenomen, is nu eenmaal duur en de serie valt duurder uit dan die acht ton. Het is de NCRV ook niet echt kwalijk te nemen, want evenals alle om roepen is zij arm. Maar laat ik het wat positiever zeggen, misschien gaat het toch wel door, financieel is het alleen nog niet rond, dat is het punt". Annie heeft nog steeds die halvemaanse ogen, soms, als er wat grappigs te note ren valt. Maar pratend over de al breed aangekondigde televisieserie „Spullie" gaan die ogen schuil achter mistige gor dijntjes. „Het zou in de sfeer worden van „Ja zuster nee zuster", dus voor het hele gezin en met veel liedjes van Harry Bannink. met wie ik al zo lang samen werk. Het moest spelen in een bric-a- bracwinkeltje, waar veel mensen komen. Alle omroepen hadden er wel oren naar, maar geen geld. We zijn nu bezig spon sors aan te spreken', misschien dat het op die manier mogelijk wordt". Er is nog niets opgenomen en de hele se rie die volgend seizoen zou moeten wor den uitgezonden, ligt plat. Annie wordt er niet alleen wat moedeloos van, maar ook ongeduldig. „Want de ideeën geen gewoon door, m'n fantasie werkt nog hard, alleen die ogen Schok Het schrijven gaat nog uitstekend, met zeven vingers en foutloos. „Tot m'n ver wondering. Maar lezen gaat niet meer, dat is wel erg vervelend, dat hield van die gerust wel krijg. Eerst moet 't faillis sement afgehandeld worden". Vader Jan vertelt dat de eigenaar van de failliet verklaarde Amsterdamse nachtclub Pink Elephant, waar de Miss-Hollandverkie- zing dit voorjaar werd gehouden, is overleden. De man had de hoofdprijzen toegezegd. Vader Jan: „Janny zou vijf duizend gulden krijgen. Van dat geld hadden we de spullen voor Londen wil len kopen. Maar ja In elk geval heeft de curator me gezegd dat ik de rekening van de kleding naar hem moest sturen. Dus ik ben bang dat we niet het volle pond krijgen. Dat krijg je nooit bij een faillissement". Moeder Henny vertrouwt er nog wel op. „Mevrouw Van Meeuwen van de Miss Holland heeft het zelf be loofd. dus daar ga ik van uit". Even mevrouw Ria van Meeuwen ge beld. de voorzitster (zeg maar directrice) van het Nationaal Comité Miss Holland, dat kort na de laatste verkiezing tot stichting is omgedoopt. „Zeker, Janny krijgt die vijfduizend gulden echt wel. De curator handelt de zaak nu af, ze krijgt haar geld in februari". Nee, ze vindt het niet gek dat de Miss Holland organisatie die vijf mille niet garandeert, deert. „De prijzen betalen wij niet, dat doen de sponsors. Wij kunnen niet aan sprakelijk gesteld worden". Handel Janny Tervelde is nog niet veel wijzer geworden van haar titel. „Ik heb wel een paar aanbiedingen gekregen van model lenbureaus. Ik kon zevenhonderdvijftig gulden per dag verdienen. Maar ze wil len dat je alleen voor hen werkt en daar begin ik nu natuurlijk niet aan. Stel je voor dat ik Miss World word, dan zit ik er aan vast". „Ja, ze zou wel gek zijn", valt vader Jan hartgrondig bij. „Ze kan zich altijd nog vastleggen na de dertiende. Miss Hol land blijft ze so wie so een heel jaar". Vader en moeder Tervelde beschermen dochterlief tegen lieden die (goedkope) handel in haar zien. Tegen sexbladen als Penthouse en Playboy bijvoorbeeld. „Ja, dat hebben we meteen afgekapt. Aan naaktfoto's beginnen we niet". Mevrouw Ria van Meeuwen van Miss Holland vindt dat heel verstandig. „Als Janny dat zou doen is ze gelijk d'r titel kwijt plus vier mille schadevergoeding. Daar heeft ze voor getekend. Kijk, ze mag wat ons betreft alles doen, in over leg met ons. De enige maatstaf die wij hanteren is, dat het cachet moet hebben wat ze doet. Geen vunzigheid". Gespuis In Londen staat Janny onder de hoede van een Nederlandse chaperonne, die dag en nacht met haar optrekt. Me vrouw Van Meeuwen: „Ja. dat moet wel. Wat dacht u waar die meisjes anders aan blootstaan, je hebt zoveel gespuis. De controle is enorm streng. Ze gaan ner gens alleen naar toe. Ze moeten briefjes invullen als ze buiten het hotel gaan; hoe laat weg en wanneer terug. En het hotel zelf is een vesting. Er doen tweeëntachtig meisjes mee, maar de verdiepingen met hun kamers zijn elektronisch volkomen beveiligd en er staan nog eens twee wachten voor de deur. De lift stopt on derweg niet eens". Janny zelf zegt het wel prachtig te vin den. „Het lijkt me spannend, 't is alle maal nieuw voor me. Ik ga eerst in Lon den twee dagen voorpromotie doen voor het Nederlands Zuivelbureau en dan gaan we met alle meisjes naar het eiland Macau bij China om foto's en films te maken. En dan weer terug naar Londen voor de voorronden en de finale. Voor ■het eerst van m'n leven alleen op stap. Ik vind 't prachtig". Natuurtalent „Nee, wij gaan niet mee. Ook niet naar de finale", zegt moeder Henny zichtbaar teleurgesteld. „Weet u wat dat kost? Tweehonderdveertig gulden voor één kaartje. En wat er nog bijkomt. Waar moeten wij dat van doen?". Janny met een ernstige glimlach: „Ik ga liever al leen. Voel ik me veel vrijer". Over haar kansen wil ze niets zeggen. „Ik doe m'n best, ik zie wel", reageert ze eenvoudig. Mevrouw Van Meeuwen durft wat meer te zeggen: „Janny is een uitgesproken natuurtalent. Ze heeft het gewoon. Wal een gratie zoals zij zich presenteert. En dat zonder enige oplei ding. Bij de Miss Holland ging de hele jury voor haar plat. Ze werd het met al gemene stemmen. Of ze Miss World wordt weet ik ook niet, maar ze gooit hoge ogen. Het zou trouwens best weer eens leuk zijn. Rina Lodders was in 1965 onze laatste Miss World". Janny zegt er geen idee van te hebben wat haar te wachten staat als ze als mooiste gekroond zou worden. Ja, over die hoofdprijs van vijfduizend Engelse ponden en een eenjarig arbeidscontract met een gegarandeerd inkomen van een slordige ton, heeft ze wel gehoord. „En je moet op allerlei liefdadigheidsvoor stellingen en zo optreden, over de hele wereld, dat lijkt me wel leuk". Dat de huidige Miss World er volgens mevrouw Van Meeuwen een half miljoen gulden beter van geworden is, zegt Janny niet te weten. „Dat geld vind ik niet zo belang rijk, ik vind die titel mooier. En als ik- die niet win, nou ja. Dan zal ik wel even slikken, maar dan word ik gewoon foto model. Want dat wil ik het liefst". HOMME KROL de ene op de andere dag op en dat bete kende wel een schok voor me. Lezen was een habitus \an me geworden, van m'n vierde af. Ik kan niets meer even opzoeken, geen boeken lezen. Alleen woordjes, die kan ik nog wel lezen en dat is wel prettig, omdat ik altijd graag puzzelde en nu puzzel ik ook nog in bed". „Om een voorbeeld te geven hoe lastig dat lezen gaat. In het ziekenhuis van de VU in Amsterdam werd een toestel ge toond en uitgelegd, met twee opticiens erbij, waarmee ik een tekst kon lezen. Sterk uitvergroot, zo groot als ik zelf wil. En toen moest ik iets lezen. Ik las: „Ik wip nog wel eens af en toe en toen moest de bladzijde worden ver schoven. En ik las verden bij m'n buurman (langere pauze).aan". Ja, zo'n zin geeft aanleiding tot misverstan den. dat begrijp je". Annie Schmidt heeft haar gevoel voor humor („ik ben nu vijfenzeventig, ruim") niet kwijtgeraakt en al noemt ze zichzelf nu een oud mens. de schrijfster is nog geen klagend oudje. „Nee zeg. ik ben niet iemand die zo klaagt, daar heb ik geen behoefte aan. Als je zo oud wordt, kun je van alles verwachten en nog veel erger. Als je jong bent en je krijgt iets, dat lijkt me erg. Kanker, reu ma, noem maar op". De schrijfster Annie M.G. Schmidt is ondanks haar beperkte gezichtsvermo gen de krachtige schrijfster van weleer. „Ik zie alleen van heel dichtbij de din gen nog goed, maar verder iedereen wa zig, waardoor ik op straat niemand her ken. Maar ik maak geen planning op langere termijn, al denk ik nog scherp en heb ik nog steeds een goed geheugen. Vroeger was ik bang dat ik op mijn moe der zou gaan lijken, in die zin dat ze op haar zestigste al verward werd en later totaal dement. Die angst ben ik nu kwijt, al hoop ik wel dat iemand wat in m'n chocola doet als ik dement zou worden. Ja hoor, ik drink graag chocola". Anders Die angst is Annie kwijt, evenals de an dere angsten die zij had. „Als dominees kind op een dorp was ik anders dan an dere kinderen. En als je dan ook nog geestelijk anders bent. heb je het wel moeilijk. Vooral kinderen nemen het niet, als je anders bent en dat ik anders was, wist ik als kind al, op m'n achtste, negende. En dat heb ik altijd gehouden, het afzetten tegen meningen als „dat hoort niet, of die man is gek". Die men taliteit van volwassenen. Daar is al m'n werk op gebaseerd en al weet je dat je met een minderheid anders bent, het is steeds prettig om dat in een ander te herkennen". „Als kind vond ik het vreselijk, maar la ter werd ik wel serieus genomen, te se rieus zelfs. Vooral sinds ik weer in Am sterdam woon en men weet dat dat mens weer te bereiken is. Dan ben je weer een bekende Nederlander en dat is zo'n instituut geworden; dan word je ge vraagd in comités van aanbeveling en zo. En God nee, daar voel ik niet voor. Ik wil wel aardige dingen voor mensen doen, maar ik wil niet te serieus worden genomen. Ik wil ook geen musicals meer schrijven sinds ik met Ping Ping heb ge merkt dat de aandacht van de tekst wordt afgeleid door klatergoud en harde muziek, waardoor je de tekst niet meer verstaat. Want dat is ook zo in de mode, harde muziek dans en veel beweging. Wat een Planeet was één grote wiebel, die was heel erg slecht. Guus Vleugel heeft ook een goede musical geschreven. Mimi Crimi, maar die ging ook de mist in, door de herrie, door dat gedoe. Nee, dan schrijf ik toch liever gedichten en boeken; musicals zijn ook een te riskan te onderneming en als je een boek schrijft, zit alleen de uitgever er maar meeMaar als dat gedoe erom heen niet bestond, zou ik om het maakwerk thuis toch het liefst een musical schrij ven, omdat ik ook graag liedjes schrijf. Daarom wilde ik ook die serie met Har ry Bannink schrijven, omdat hel ook muzikaal tussen ons zo goed klopt". V errekijker Maar niet alles gaat meer, zoals Annie wil. „Om te kunnen lezen, letter voor letter dan, zet ik een bril op, zo'n soort verrekijker, waardoor ik woorden kan spellen. Maar woordjes spellen is nog geen lezen Al wint m'n koppigheid het dan wel, om tenminste iets zélf gele zen te hebben, waar en wanneer ik dat wil. Maar dan moet ik wel heel heftig iets willen, heel heftig bewogen zijn. An ders Iaat ik me voorlezen". Hoewel ook daar bezwaren aan kleven. „Ik ken veel aardige mensen die me graag willen voorlezen. Maar als er men sen komen, vraag ik natuurlijk hoe het ermee gaat, hoe het mét hun tante is af- gejopen en of ze een kop koffie willen en misschien iets erbij en dan ben je zo weer drie kwartier verder. En dan moet dat boek nog, stukje voor stukje, en zo raakt het nooit uit; dat is erg naar". Na het verlies van haar man (Annie: „Nee, we zijn nooit getrouwd geweest, dat hoefde voor ons niet zo") is het een poosje stil geweest rond de schrijfster. „Een poosje. Hier in Amsterdam zag ik oude vrienden weer en kreeg ik er nieu we bij. ook veel jonge. Ik heb niets te klagen". Wat Annie M.G. Schmidt dan wél te klagen heeft, komt er maar mondjes maat uit en als terloops. „Ja. vroeger speelde ik graag piano en beneden staat nog steeds een piano. Maar uit m'n hoofd kan ik niet veel en de nootjes zie ik niet meer en als ik dan tóch wil spe len. maak ik me kwaad, omdat ik die nootjes dus niet kan lezen". Toch verscheen onlangs Jip en Janneke op muziekcassette, door Annie M.G. zelf voorgelezen. „Dat is misschien aardig, want het ging natuurlijk heel langzaam, ik heb woord voor woord moeten spel len. Op mijn manier zou ik er misschien zeven cassettes voor nodig gehad heb ben. maar de schat die het heeft opgeno- men. heeft al die pauzes er tussenuit ge knipt. Het klinkt nu heel gewoon, ja, op één cassette". Uiteindelijk bleef voor Annie de schrijf machine over en de koppige schrijfster is hard op weg om waar te maken wat ze jaren geleden zei: „Ik wil dood met een pen in m'n vingers". Want dat schrijven gaat door: „Ik sta nog gewoon aan de machine. Nou nee, ik zit. En foutloos". FRITS BROMBERG De ouders van Janny Tervelde. het mooiste meisje" van Nederland, hebben hun dochter deze week op het vliegtuig naar Londen gezet. Daar is de zeventienjarige deeltijdscholiere uit Deventer inmiddels verdwenen in de streng bewaakte mallemolen van de Miss- Worldverkiezing. Op 13 november weten we of dit „ongelooflijke natuurtalent" er in de Royal Albert Hall uitkomt als 's werelds mooiste. Zo ja. dan begint voor haar het leven van glans en glitter. En zo nee. wat dan? „Dan slik ik even en ga ik gewoon iets doen als fotomodel". Voor haar vertrek sprak onze verslaggever met haar en haar ouders. Het ontnuchterende verhaal van Miss Holland, die van haar titel nog geen cent wijzer is geworden. Foto: Onder vaders paraplu naar Londen. Miss Holland, Janny Tervelde uit Deventer, is deze week naar Engeland vertrokken om mee te doen aan de Miss- World- verkiezingen. DEVENTER -„Dat hele Miss-Holland- gedoe, daar had ik veel meer van ver wacht", verzucht vader Jan Tervelde in zijn woonboot aan de Deventer Binnen gracht. „In de eerste plaats valt het na tuurlijk al goed tegen dat ze die hoofd prijs van vijfduizend gulden nog niet heeft. En in de tweede plaats had ik iets meer verwacht van de Deventer mid denstand. Hebben ze een keer een Miss Holland en dan doen ze d'r niks mee. We hebben alles zelf moeten betalen". Zijn dochter Janny, die er in haast kin derlijke onbevangenheid verbijsterend mooi bij zit, wil haar vader toch even corrigeren. „Ik krijg voor duizend gul den aan sieraden mee voor de Miss World. Van die juwelier van 't Steegje, ik weet niet eens hoe die heet". Moeder Henny weet de naam ook niet meer. „We kregen ze zomaar te leen, we heb ben niks hoeven te tekenen. Wat een vertrouwen, niet?". „Oké, maar dat is dan ook het enige", houdt vader Jan vol. „Je hebt geen enke le aanbieding van een kledingbedrijf of zo. D'r jurk, schoenen, badpakken, de hele reutemeteut, hebben we allemaal zelf moeten betalen. Nee, dat valt me er gens goed tegen hoor. Terwijl ze straks toch door de hele wereld gezien wordt, snap je dat nou?". Op verzoek laat Janny even de jurk zien die ze in de Londense finale van de Miss-Worldverkiezing (13 november) hoopt te dragen: een smaragdgroene avondjurk van zijde en satijn. „Er is maar één zo'n jurk in Nederland". Hoe veel de creatie gekost heeft willen ze lie ver niet kwijt. In elk geval „iets meer" dan het zakgeld dat ze krijgt van vader Jan, die als afgekeurd vrachtwagenchauf feur al enkele jaren in de wao zit. Kan ze de jurk van de Miss-HoJlandfi- nale niet nog een keertje aan? Verbazing en verwijt in de grote ogen van moeder en dochter. „Typisch mannengeklets", staat in hun ogen te lezen. Moeder Hen ny zegt opgewonden: „Ze heeft met die witte jurk in alle kranten gestaan. Daar kun je toch niet nóg een keertje mee ko men. Ze kan die witte natuurlijk wel aan in de voorverkiezing, want die moet ze eerst door. Je bent er niet met één jurk. Ze heeft nog een heleboel meer kleding bij zich. Wat dacht je van vijf badpak ken?". Faillissement „Ja, het kost geld dat 't barst", consta teert vader Jan, „maar we hebben 't voorlopig weer gered. Het is natuurlijk hartstikke leuk voor die meid. Zoiets be leeft ze nooit meer. En dan zal ze niks winnen, wat dan nog". Hoe zit dat met die Miss-Hollandhoofdprijs die ze nog altijd niet gekregen heeft? Janny: „Me vrouw van Meeuwen heeft gezegd dat ik Annie M.G. Schmidt krijgt er een beetje genoeg van nu haar tv-serie door geldgebrek lijkt te sneuvelen. CcidócGouxcvnt

Leidse Courant | 1986 | | pagina 22