Muziekschool )nder curatele Milieubeleid wordt vergeten DNIWiSKIrAH Woningbouw van start in Valkenburg en Sassenheim Haarlemmermeer plant weer nieuwe populieren TOF-gala in veiling Flora REIDEN OMGEVING QeidwOowuvnt ZATERDAG 25 OKTOBER 1986PAGINA 15 older groeit minder iel dan verwacht lARLEMMERMEER Vol- is de meest recente prognose i de Dienst Onderzoek en imtelijke Ontwikkeling ORO) zal Haarlemmermeer in 5 ruim 96.000 inwoners tellen, onderzoeksdienst is bij deze ignose uitgegaan van een wo- igproduktie van 1100 per jaar sen 1986 en 1995. Door onder er het schrappen van de Noron- atie bij Vijfhuizen is de groei- k van Haarlemmermeer terug bracht met 10 a 15.000 wonin- a. Oorspronkelijk was gepland Haarlemmermeer over onge- :r tien jaar op 105 a 110.000 in- ners zou uitkomen. Drie keer zilver bij Sancta Maria Liefst drie werknemers van Sanc ta Maria vierden gistermiddag het feit dat zij reeds 25 jaar aan het psychiatrisch ziekenhuis in Noordwijk verbonden zijn. De he ren P.J. Caspers, hoofd van de afdeling textielverzorging, L.M. Schrama, electricien en L.G.E. Strengers, hoofd van de plant soenendienst (op de foto van links naar rechts) werden gister middag in gebouw De Golfslag uitgebreid in de bloemen gezet. Directeur T.M.J. van der Zanden (uiterst rechts op de foto) sprak tijdens de receptie lovende woor den over het drietal. LEIDSE ONDERZOEKER W. VAN NOORT: LEIDEN „Pessimisme over het mi lieubeleid is meer op zijn plaats dan optimisme. De lessen over het beleid in de jaren '50 en '60 zijn onder in vloed van de economische crisis al weer voor een groot deel vergeten. Het parool is nu: milieubeleid mag rendementsherstel en economische groei niet belemmeren en vooral niet te veel kosten". Dit concludeert de Leidse onderzoe ker W. van Noort in ziin onderzoek „Bodem en bodembescherming be dreigd". Hij vindt het optimisme van oud-minister Winsemius over het mi lieubeleid in geen enkel opzicht ge rechtvaardigd. Van Noort baseert zijn conclusies op onderzoek dat hij heeft verricht naar politieke besluitvorming over chemisch afval, berging van bag-» gerspecie, de havenontvangstinstalla tie, zuiveringsslib en tijdelijke opslag van gifgrond. Hij verrichtte het on derzoek in de provincie Zuid-Holland. Van Noort noemt de huidige bodem verontreiniging niet slechts het gevolg van een gebrek aan kennis in het ver leden over de gevolgen van het stor ten van chemisch afval, maar ook een gevolg van winstbejag van onderne mingen en laksheid bij de toezicht houdende overheden. Daarbij doelt hij niet alleen op het rijk, maar bijvoor beeld ook op de gemeente Rotterdam. Van Noort constateert, dat de milieu beweging niet in staat is voldoende te genspel te bieden: „Alleen als de over heid van plan is chemisch afval, bag gerspecie en gifgrond op te slaan in de nabijheid van woonwijken, is er mas saal verzet. In andere gevallen blijven de massale protesten uit". 9e£cid<x^Gomcmt Eerste paal kantine Smash '70 de grond in Burgemeester D. Brouwer de Koning van Woubrugge (op de foto aan het werk in de cabine van de kraan) heeft gistermiddag de eerste paal voor de kantine bij het tenniscomplex van de vereniging Smash 1970 geslagen. De accommodatie wordt gebouwd In het sportpark aan de Vingerhoedt- straat in Woubrugge. In totaal gaat de kantine 340.000 gulden kosten. Een bedrag van 15.000 gulden daarvan is nog ongedekt. In de kantine komen behalve een bar en gemeenschapsruimte, ook enkele kleedkamers. Behalve Smash 1970 gaan de ijsvereniging en de bridgeclub gebruik ma ken van het gebouwtje. Voor materiaalopslag voor de ijsvereniging wordt nog een container in de omgeving van het gebouw neergezet. HAARLEMMERMEER Langs een aantal polderwegen in de Haarlemmermeer worden weer, voor het merendeel zieke, po- pulieren gerooid en vervangen door jonge bomen. Dit najaar zijn twee wegvakken van de IJweg aan de beurt, tussen de Lisser- weg en de Venneperweg en tussen de Venneperweg en de Ben- nebroekerweg, een gedeelte van de Bennebroekerweg (tussen de Spieringweg en de IJweg) en een stuk van de Hoofweg-oostzijde (van de Venneperweg tot de Bennebroekerweg). Het bomenbestand langs de polderwegen wordt voortdurend in de gaten gehouden. Telkens weer blijken veel oudere bomen aangetast te zijn door de populierenboktor en de wilgenhou trups. Deze insekten tasten de stammen dusdanig aan dat er gro te kans op omwaaien bestaat. Om de voor Haarlemmermeer zo - karakteristieke boombeplanting langs de polderwegen te behou- den, is een renovatieplan vastgesteld. Volgens dit plan moeten elk jaar enkele wegvakken worden gerooid en opnieuw beplant met jonge populieren. Het renovatieplan voorzag aanvankelijk alleen in de vervanging - van zieke bomen. Maar omdat bleek dat jonge bomen tussen d<> oudere bomen te weinig licht en vocht kregen en als gevolj daarvan het loodje legden, heeft het gemeentebestuur enige ja ren geleden op advies van Staatsbosbeheer besloten wegvak na wegvak volledig te verjongen. De kostbare operatie is mogelijk dankzij subsidie van Staatsbosbeheer. SASSENHEIM/VALKENBURG De heer N. van 't Wout. oud-burgemeester van Valkenburg, heeft gisteren het startsein gegeven voor de bouw van 37 woningen in plan Joght II in deze gemeente. Oud-wethouder P. Westerbeek van Sassenheim heeft gistermiddag de eerste paal geslagen voor de uitvoering van de.! tweede fase van het plan Postwijk in Sassenheim. Westerbeek was tot kort ook voorzitter van het bouwteam Post wijk. De tweede fase is de uitvoering van het gemeentelijk wo ningbouwprogramma 1986, dat bestaat uit 10 woningwetwonin- gen, 43 premie A-koopwoningen en 4 premie B-koopwoningen en 31 premie C-huurwoningen. Met de 37 woningen in Valkenburg is het plan Joght II vol. Aan de Rijnstroomlaan worden 16 huizen gebouwd, aan de Burge meester Van 't Woutlaan 21. Van deze 21 woningen worden er 10 gebouwd in de premie A-sector, de overige 10 worden naar alle waarschijnlijkheid premie C-woningen. De 16 huizen aan de Rijnstroomlaan vallen in de vrije sector. De heer Van 't Wout. die 17 jaar burgemeester van Valkenburg was. toonde zich zeer ingenomen met de uitnodiging om de eerste paal te komen slaan. Hij zei dat hij zich nog zeer verbonden voelde aan Val kenburg. De huidige burgemeester van Valkenburg, de heer C Sinke, zei te hopen op een voorspoedige bouw. JNSBURG De NCRV lakt donderdag 13 november ^visie-opnamen van het freld Natuurfonds Gala in veiling Flora in Rijnsburg. festijn zet het 25-jarig be- n van het Wereld Natuur- Ids luister bij. Artiesten die ii het programma meewer- R zijn onder meer Lee To re, Anita Meyer, Robert Paul, BZN, Marco Bakker en het Westlands Mannenkoor. De muzikale begeleiding is in handen van het Metropole or kest onder leiding van Rogier van Otterloo. Het Gala wordt gepresenteerd door Lisette Hordijk en Antoon van Hoof. Om de opnamen bij te wonen kan men kaarten reserveren bij alle VVV-bespreekbureau's of telefonisch op nummer 020- 273181. De kaarten kosten f 17,50. Het Gala begint om acht uur, de zaal is open vanaf kwart over zeven. De toe gangsbewijzen zijn af te halen vanaf zes uur. De opnamen worden uitgezonden op maan dag 23 november van tien over acht tot vijf over half tien via Nederland 1. EIDERDORP De feekmuziekschool Rij- Ikkoord in Leiderdorp in de komende jaren op li hardere financiële lipak rekenen. Tijdens I behandeling van de (iderdorpse begroting (or 1987 gisteravond wa lt alle partijen het er ler eens dat de kosten 'lor het muziekonderwijs de hand gehouden oeten worden. De mu- ikschool heeft sinds B2 steeds teveel geld Igegeven. Voor 1987 lat nog bijna 490.000 5 ilden op de begroting, Bar daarvan moet al- 18.000 gulden wor- ingeleverd om de be- in de sociaal- sector het hoofd kunnen bieden. Ithouder mevrouw C.A. Boven van wel- ((i wil met de muziekschool .^n praten over een budget .Ji 432.000 gulden in de ko- .|nde jaren. Als dat geen re- 'jtaat oplevert zal met de an- [fe gemeenten die meebeta- l aan de streekmuziekschool irden overlegd. De bezuini gen zullen waarschijnlijk -Jen tot een beperkter pak- muzieklessen. Van ophef- ig van de streekmuziek- lool zal geen sprake zijn; k daar zijn alle partijen het er eens. PvdA deed gisteravond de (gestie dat Rijnakkoord zich )t beperken tot het geven fi muzikale vorming aan de (is voor de jeugd van 5 tot 12 jaar. Voor eventueel vervol gonderwijs zou dan bij de Leidse Streekmuziekschool aansluiting gezocht kunnen worden. Uitgangspunt van de socialisten was dat het muziek onderwijs weer betaalbaar dient te worden en opgezet voor die groepen waarvoor het oorspronkelijk was bedoeld. Momenteel is er een ontwik keling gaande waarbij veel subsidie gaat naar leerlingen met ouders uit de hogere inko mensgroepen. Wethouder Hui gen toonde zich bereid te be kijken of aansluiting bij Lei den mogelijk is. Zij voegde daar aan toe dat de Leidse streekmuziekschool, ondanks het feit dat de tarieven daar naar de hoogte van het inko men worden berekend, wel duurder is dan Rijnakkoord. De openingsuren van de open bare bibliotheek, die net zoals de streekmuziekschool in Mu- zenhof is ondergebracht moe ten worden uitgebreid. College en gemeenteraad zijn het daar over eens. Het college wil dat doen door middel van vrijwil ligers, maar daar hadden CDA en PvdA gisteravond weinig vertrouwen in. Een eerdere poging om vrijwilligers in te zetten mislukte namelijk. De PvdA stelde voor om het abonnementsgeld voor volwas senen te verhogen om zo extra personeel te kunnen bekosti gen voor langere openingstij den. Een verhoging van 18 naar 25 gulden vond het CDA bij monde van de heer A. Roest, wel wat veel, maar deze partij stond niet afwijzend te genover een verhoging. Wet houder Huigen toonde zich be reid eerst met het bibliotheek- bestuur te gaan praten over de inzet van vrijwilligers. Zij zeg de toe ook de suggestie voor tariefsverhoging te zullen be kijken. Overigens wordt in ie der geval van uitgegaan dat het lezen voor de jeugd gratis blijft. Het ontwikkelingshulpproject voor de Kaapverdische Eilan den van de NOVIB krijgt de komende twee jaar 25.000 gul den subsidie. Daarna zal wor den bekeken of er een varia bele subsidie kan worden ge geven, die lager wordt naar mate de Leiderdorpse bevol king meer inbrehgt, en omge keerd. De Leiderdorpse gemeente raad nam gisteren een door de VVD iets afgezwakte motie aan van het PPR/PSP-raads- lid H.A.A.M. van de Zande, waarin de korting van 45 pro cent op het sociaal-cultureel werk die minister L.C. Brink man wil doorvoeren wordt veroordeeld. Een motie van Van de Zande en het PvdA-raadslid me vrouw C.H. Langendorff-Hon- nef om het roken tijdens de raads- en commissievergade ringen in het gemeentehuis te verbieden werd door dit twee tal weer ingetrokken. In plaats daarvan werd een wederom door de VVD gewijzigde versie aangenomen, door mevrouw Langendorff de „afkick-mo- tie" genoemd, die het roken tijdens de raads- en commis sievergaderingen tot anderhalf uur na het begin van de ver gadering verbiedt. Bij de raadsvergaderingen was dat overigens al het geval. Het re glement van orde zal naar de letter van de motie worden aangepast. loewel ik me maar moeilijk an vrijmaken van de verlei- ing u iets te laten lezen over e kleine, vrome Jan, die iets liever deed dan uren te itten bidden bij het O.L.V- )eeld (dat hij nog beter ken- e dan de pastoor) en op een eer een inbreker in de kerk psloot, zet ik dit denkbeeld )ch maar uit m'n gedachten. Iet zou werkelijk teveel van et goede worden. Wellicht len volgende keer. Tot mijn Teugde stond er, op zaterdag |8 oktober 1916, eindelijk teer eens na vele maanden len portretje van een jubile- ende kloosterzuster in het (Geïllustreerd Zondagsblad", let was de eerwaarde zuster fearia Landrada, die in de vereld mejuffrouw Lamberta ihristina M.Pot werd ge- loemd, of gewoon Lammetje fot. uit Uithuizen. Zuster iandrada (geen idee waar nen zo'n naam destijds van laan haalde) vierde in het ilooster der Eerwaarde Zus- prs van Liefde te Moergestel jaar gouden professiefeest. Waar het Zondagsblad was felf het meest gecharmeerd „de zeer interessante hooie kiekjes van de Amster- Waterleidingvoor- lening te Leiduin", en daar vertelde het blad uitvoerig over. „Zooals men weet wordt Am sterdam tengevolge van de absolute zindelijkheid en rein heid bij de waterwinning van zulk zuiver water voorzien dat er in de heele wereld de weerga niet van te vinden is. Het pompstation bevindt zich te Leiduin, langs de spoorweg Haarlem-Leiden bij Heemste de, en daarachter is het bek ken waaraan het water ont leend wordt. Dit bekken grenst ten Noorden ongeveer aan de spoorlijn Zandvoort- Haarlem en loopt naar het Zuiden uit in de gemeente Noordwijk. zijnde een afstand van ongeveer 12 Kilometer. Op tweeërlei wijze wordt er water gewonnen. Vooreerst is, volgens de oude methode, het terrein doorsneden van diepe groeven, waarin het regenwa ter zich verzamelt. Het dringt als 't ware uit de talude naar omlaag, het welt op uit den bodem en stroomt overal in zacht voorbijglijdende beekjes door het land. Maar ook kan men op verschillende diepten het grondwater doen opwel len, dat als diluviale reserve in den grond zit, als overschot van het niet in de kanalen uitgelekte alluviale water". Daarna volgde een ongemeen boeiende uiteenzetting over een buizennet en honderden sproeiers, over vóór- en nafil- ters; bij elke behandeling raakte het beroemde Amster damse drinkwater de laatste slechte bestanddelen kwijt, zodat het „volkomen zuiver werd afgeleverd". „Wanneer het scheikundig onderzoek, dat geregeld plaats heeft ge durende het reinigingsproces, aantoont d«rt er niets dan zui ver en geheel rein water in den kelder voor het wegpom pen ligt, beginnen de twee groote zware machines het water naar Amsterdam te stu ren, waar het terecht komt in de groote réservoirs aan den Haarlemmerweg. Voor het geval één dezer machines on klaar wordt, staat er een stel Diesselmotoren en is er ten allen tijde reserve-personeel aanwezig om deze binnen een kwartier te doen werken. In 1915 heeft men met dit regen water-winningssysteem een volumen van ongeveer 160 millioen H.L. water te Lei duin kunnen wegpompen. Met de Bronwaterleiding mee werd in dat jaar door de ge meente bijna 170 millioen H.L. drinkwater aan de hoofdstad afgeleverd". Onder redactie van Ton Pieters. GOUDEN KLOOSTERLINGE (rechts): Dit is dan zuster Landrada, die thuis nog Lammetje Pot heette. DECORATIE: „De Duitsche kroonprins bij zijn soldaten aan het front vóór Ver dun: decoratie van dapperen in het hoofdkwartier". IN POLEN: „Van den oorlog en het oorlogsveld: een typisch span in Polen". WATERWINNING (links): „Hoe Amsterdam van water wordt voorzien; kiekje van de groote Amsterdamsche waterwinning te Leiduin. Een der zijkanalen die uit de duinen het water naar de bassins voeren".

Leidse Courant | 1986 | | pagina 15