Omwegen Er kan nog iets meer bij, maar de Rijksdienst moet op haar tellen passen GEMEENTEN GEVEN MINDER UIT VOOR STADSVERNIEUWING hond zoekt: huis Tekort aan misdienaars Thema-avond kansrijke activiteiten Rijnstreek Queenie: m koninklijk in hart en nieren LEIDEN OMGEVING Said&iQowuhnt ZATERDAG 25 OKTOBER 1986 PAGINA 1 HET JAARVERSLAG 1985 VAN MONUMENTENZORG IS UIT Verschenen is het jaar verslag 1985 van de Rijks dienst voor de Monumen tenzorg. Niet onmiddel lijk uitermate boeiende lectuur, maar al die hoofdstukken en paragra fen bieden wel een goed en uitgebreid overzicht van alle facetten van deze onmisbare instantie die steun verleent om het materiële verleden voor de toekomst te bewaren. Een van de hoofddoelstellin gen van de monumentenzorg is derhalve „het behoud van historische waarden in de ge bouwde omgeving". Het wordt mooi gezegd: „Tot de daartoe ingezette beleidsin strumenten behoren bescher ming van structuren en ge bouwen, alsmede de bevorde ring van bouwkundige voor zieningen". De uitvoerende taak van deze rijksdienst is toevertrouwd aan vier „dis tricten". Het derde district omvat de provincies Zuid- Holland en Zeeland, waar 10.525 beschermde monumen ten te vinden zijn, tegenover, bijvoorbeeld. Utrecht en Noord-Holland, die samen 14.379 van die monumenten bezitten. We zullen ons hier beperken tot Zuid-Holland, en dan nog uitsluitend tot de re gio. Leiden als derde Er zijn in ons land 32 gemeen ten die tezamen 22.735 be schermde monumenten bin nen hun grenzen hebben. Amsterdam heeft er het meest: 6821, voorwaar een rijk bestand. Daarop volgt Maas tricht met 1451 en Leiden is goede derde met 1130 be schermde monumenten. Daar mag de Sleutelstad met recht erg trots op wezen. Zeker als je nagaat, dat Den Haag er „slechts" 742 heeft en Rotter dam niet verder komt dan 225 (maar daar is het bombarde ment van mei '40 voor het grootste deel debet aan). Op mijn omwegen door sUtd on land I kom ik graag monson logon. U kunt mij telefonisch of schriftelijk vertellen wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071 UtHHI - 12 22 44 op toestel 10. dmir Ton J'irirr- De besnoeide, maar altijd vrolijke, bedrijfsbrandweer van de Rijksdienst. Daartegenover staan een paar „ukkies" als Staphorst (met 320) en Brielle (met 364 be schermde monumenten). Een heel mooie plaats in de rang schikking wordt ook ingeno men door Zierikzee, een niet al te grote vlek op de land kaart, dat altijd nog 561 „be schermelingen" telt, een stuk meer dan een stad als Den Bosch (387). Deze 32 gemeen ten hebben gezamenlijk 52,7 pet. van het totaal aan be schermde monumenten in ons land dat 43.123 bedraagt. De andere bijna 48 pet. (20.388) liggen in de andere gemeen ten, echter met uitzondering van 18 gemeenten, waar geen beschermde monumenten voorkomen. Het is allemaal wel tekenend voor het histo rische verleden van al die ge meenten die vroeger al steden waren. Beschermde stads- of dorpsge zichten, dat is ook weer zoiets waarmee Monumentenzorg te maken heeft. „Aanwijzings- voorstellen" waren er in '85, het verslagjaar, in procedure gebracht voor o.a. Noordwijk Binnen. Het jaarverslag van Het Hof Meermansburg, Leiden, plaats. de rijksdienst maakt ook mel ding van de voltooide restau raties van de uit 1646 dateren de toren van de hervormde kerk in Hazerswoude, de 15e eeuwse witgepleisterde (Oude) hervormde kerk en de 19e eeuwse hervormde Nieu we Kerk in Katwijk aan Zee, en de voltooide werkzaamhe den aan de 17e eeuwse Mare- kerk in Leiden, benevens het herstel van de hervormde kerk te Nieuwkoop, „alsmede de restauraties van de 18e eeuwse hervormde kerk in Hoogmade. Niet-kerkelijke gebouwen, die in '85 werden met de pomp op de binnen- gerestaureerd zijn het raad huis van 'Hillegom, de grote Hof Meermansburg uit 1681 in Leiden (het grootste object in zijn soort aldaar), de 15e eeuwse waltoren Oostenrijk, en het kasteel Oud-Poelgeest te Oegstgeest, waaraan ver schillende kleine herstellin gen zijn uitgevoerd. De door de gemeenteraad van Oegst geest in een motie bepleite restauratie van dit kasteel „zal eerst doorgang vinden nadat de daarvoor nodige budgettaire ruimte is gevon den". Nou, dat kan lang wachten worden. Van de vele, in '85, nog in uit voering zijnde restauraties worden als voorbeelden ge noemd „de werkzaamheden aan de Bethlehemkerk in Lei den (een klus die inmiddels geklaard is), en aan de Harte- brugkerk (waar op het ogen blik nog steigers staan rond het koor, in verband met de reparaties aan de glas in lood ramen) en aan de Waalse kerk". Het werk aan het Cae- ciliacomplex in De Camp te Leiden, dat bestemd is tot nieuwe huisvesting van het Rijksmuseum voor de geschie denis der Natuurwetenschap pen en der Geneeskunde, Mu seum Boerhaave, vorderde goed. Aan het eind van '85 be schermde Monumentenzorg 1079 windmolens in ons land. Het ging de goede kant uit met de restauratie van de ko renmolen in Zoetermeer. De Leidschendamse houtzaagmo len De Salamander is in af wachting van herbouw op een andere plaats gedemonteerd en opgeslagen. Zo kan het ook. Orgels Orgels. Dat is een monumen taal en zorgelijk hoofdstuk apart. „De Rijksadviseur voor orgels behandelt de aangele genheden betreffende de 700 monumentale orgels in Ne derland". De meeste, maar niet alle monumentale orgels zijn beschermde monumen ten. Tevens zijn er nog 100 or gelkassen beschermd, die evenwel instrumenten zonder historische waarde herbergen. Inmiddels staat één van de mooiste en oudste orgels van ons land, het Leidse Pieters kerkorgel, te springen om een herstellende ingreep. Monu mentenzorg zal daar ongetwij feld grote aandacht voor heb ben, maar het jaarverslag maakt er expliciet nog geen melding van. Wel konden er in het verslagjaar weer 20 in strumenten in gebruik wor den genomen, waaronder het orgel van de hervormde kerk in Hoogmade. „Klokken en uurwerken", daar valt in onze streek niets bijzonders over te vermelden. Het gaat nog goed met het ge beier in Leiden stad en om meland. Overigens: de als oudste Noordeuropese klok bekend staande, is de Hede- byklokke, gegoten tussen 850 en 950 (met een „veilige" marge), die hangt in het Slot Gottorp te Schleswig, Slees- wijk, Duitsland, onder Deense invloed. Maar ook als er opgravingen zich aandienen, is Monumen tenzorg er als de kippen bij. Ook al blijft de rijksdienst zich gereserveerd opstellen om niet onnodig in de nesten te geraken. Ze bemoeide zich zorgzaam met blootgelegde funderingen en onderwierp die aan een bouwhistorisch onderzoek. Dit gebeurde o.a. rond de voormalige Witte of Haagpoort in Leiden. In deze gemeente werd ook aan pro- jectonderzoek gedaan: onder zoek van grafzerken en vloer tegels in kerken. Wel, docu- mentaties werden in dit kader verricht niet alleen in Zee vang, maar ook in de her vormde kerk van Aarlander- veen. „Ook een begraafplaats werd in dit onderzoek betrok ken: die aan de Groenesteeg in Leiden". En Monumenten zorg blijft leren ook: „De stu die van Middeleeuwse gebak ken dakbedekking werd voortgezet, o.a. door het be- L studeren van archiefmateriaal f en van objecten in verzame- I lingen". En daarna zaten de l vorsers weer gezellig aan de stamppot, bij hun gezinnen thuis. Waarvan het jaarver slag geen melding maakt. Slechts weinige beambten, Monumentenzorg toegedaan, zullen zich, na de afwas, op de brede bank met uitzicht op de teevee, zorgen hebben ge-1 maakt over „een project in f een ontwerp-publicatie ter voorlopige afronding". Maar I het moet wel gebeuren, willen we over pak weg 50 jaar niet zonder historische monumen-r ten zitten. Maar de Rijksdienst voor de k Monumentenzorg is nog meer. Ze beschikt ook over een - soort mobiele colonne: „Be drijfszelfbescherming". Dat is een allervriendelijkste maar ook vakbekwame ploeg, die l] zich graag laat kennen als „de bedrijfsbrandweer van de Rijksdienst". Maar ook in deze sector van Monumenten-0 zorg slaat de bezuinigende duivel toe: „Wegens ziekte li van personeel en arbeidstijd- j verkorting bleek het in hetjj verslagjaar nauwelijks moge lijk om het minimaal vereiste aantal oefenuren voor be-f. drijfsbrandwee en eerste- hulp-ploeg te bereiken. Om" overeenkomstige redenen0 moesten de ontruimingsoefe- ningen vervallen". En dat is 1 dieptreurig. Daar ga je, met je f rijksdienst voor Monumenten- zorg. DEN HAAG De ge meenten zullen in de pe riode 1987-1990 jaarlijks twee miljard gulden uit geven aan stadsvernieu- win£' Dat is 700 miljoen gulden minder dan daar dit jaar aan wordt uitge geven. De gemeenten denken vooral minder geld nodig te hebben voor het aankopen van grond. Daarentegen zal de verbetering van wo ningen veel meer geld vergen. Het aantal te verbeteren woningen zal stijgen van 16.000 per jaar nu, naar 25.000 per jaar in de jaren tot 1991. Oud-staatssecretaris Brokx (VRO) heef dit de Kamer be richt in een nota over de voortgang met de stadsver- nieuing. De overheid geeft fi nanciële steun aan de stads vernieuwing via een met in gang van 1985 ingesteld fonds. Daaruit krijgen 75 ge meenten rechtstreeks een bij drage, 426 via de provincies. Daarnaast krijgen ook pro vincies zelf een biidrage. Alle 714 gemeenten zullen dit jaar 2,66 miljard gulden aan stad- vernieuwing uitgeven. Daar van betalen ze zelf een mil jard gulden. De rest komt uit andere bronnen. De bijdrage van de rijksoverheid beloopt daarbij 892 miljoen gulden. Uit het bericht van Brokx blijkt dat de gemeenten in de periode 1987-1990 per jaar twee miljard gulden per jaar uitgeven aan stadsvernieu wing. De eigen bijdrage is daarbij jaarlijks 608 mujoen gulden. Andere bronnen le veren 1,4 miljard gulden per jaar op waarbij de bijdragen van de rijksoverheid een mil- Srd gulden per jaar belopen, e oud-bewindsman erkent in de nota dat veel gemeen ten desondanks menen dat zij te weinig geld krijgen voor het beleid. ZOETERWOUDE In Zoe- terwoude dreigt een chro nisch tekort aan misdienaars te ontstaan. Als op korte ter mijn, niet meer jongens of meisjes als misdienaar willen fungeren tijdens de diensten van de Zoeterwoudse paro chie Sint Jan betekent dat, dat de geestelijken geen assis tentie meer zullen hebben tij dens trouw- en rouwdiensten op werkdagen. De directies van de scholen hebben besloten de kinderen daarvoor géén vrij meer te geven. Het gaat namelijk steeds om dezelfde jongens en meisjes die daardoor te veel lessen moeten verzui men. In het weekeinde blij ven de misdienaars wel assis teren, met uitzondering van de Woord- en Communie diensten die afwisselend in de Christus Dienaarkerk en de Sint Jan worden gehou den. Er bestaat veel waarde ring voor de wijze waarop deze diensten tot op heden zijn verzorgd door de lecto ren. Op speciaal verzoek is nu besloten om de diensten met twee lectoren te houden en zonder misdienaars. Een dergeliike Woord- en Com muniedienst wordt morgen ochtend om half tien gehou den in de Sint Janskerk. Op diezelfde dag wordt om tien uur in de Christus Dienaar- kerk een gezinsmis gevierd. DONDERDAG 13 NOVEMBER ALPHEN AAN DEN RLJN Het Interge meentelijk Overlegor gaan (IGOR) houdt op donderdag 13 november een thema-avond onder de titel „Schijnwerper op kansrijke activiteiten in de Rijnstreek". Het IGOR organiseert de the ma-avond in samenwer king met de Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Rijnland, de gemeente Alphen en de Vereniging van Onder nemingen in Alphen en omstreken. Voor de bij eenkomst zijn tweedui zend ondernemingen in de sectoren bouw, han del, industrie en dienst verlening uitgenodigd. De Commissaris van de Ko ningin in Zuid-Holland, mr. S. Patijn zal het openings woord spreken. Hij gaat met name in op de samenwerking tussen de overheid en het bedrijfsleven en de relatie met de ruimtelijke ordening; de Rijnstreek is onderdeel van de Randstad en deze weer als onderdeel van het netwerk van Europese ste den. Verder worden er een aantal inleidingen verzorgd door achtereenvolgens drs. S.A. van Keulen, directeur van het onderzoeksbureau FRONS, prof.dr. J. Lambooy, hoogleraar regionale econo mie aan de universiteit van Amsterdam, de heer H.B.L.A. Ruygrok, gedele geerde Economische Zaken IGOR en enkele vertegen woordigers van het bedrijfs leven uit de Rijnstreek. Na de toespraken volgt een forumdiscussie met de zaal onder leiding van Koos Pos- tema. Een cabaretvoorstel ling van Marijke en Sieto Ho ving sluit de thema-avond af. De thema-avond is een ver volg op het verschijnen van de resultaten van de zoek lichtstudie Kansrijke Activi teiten, die dit jaar is gehou den als onderdeel van het Regionaal Economisch On derzoek Rijnstreek. Vragen die hierbij centraal stonden zijn: „Welke economische ac tiviteiten zijn kansrijk?" en „Welke omstandigheden zijn nodig om initiatieven kans van slagen te geven?" De studie geeft een aantal suggesties op basis van ver wachte marktontwikkelin gen op korte en lange termijn in de bedrijfstakken die de Rijnstreek riik is. Met name de bedrijfstakken tuinbouw, voedings- en genotmiddele nindustrie, metaalindustrie, intermediaire industrie, bouw, groothandel, transport, zakelijke diensten en toeris me zijn onderzocht. De thema-avond wordt ge houden in de bovenzaal van het Alphense vogelpark Avi fauna en begint om half acht. Deelname is na aanmelding mogelijk. r Wekelijks verschijnt in de Leidse Courant de rubriek g „Hond zoekt huis". In deze rubriek wordt een hond (of soms ook wel een kat) beschreven, die in het asiel ver- e blijft. De in deze rubriek beschreven dieren zijn óf gevon- den, óf door hondenbezitters naar het asiel gebracht Ze worden om uiteenlopende redenen afgestaan, vaak be- j grijpelijke, maar soms ook volslagen onzinnige. De in n „Hond zoekt huis" beschreven dieren zijn alle gezond, .j hebben een wormenkuur ondergaan en zijn volledig in- geënt. Tegen betaling van 95 gulden (inclusief dierenpas- poort) en 45 gulden voor katten zijn ze af te halen. Dit i geld komt ten goede aan zwerfdieren. Adres: Nieuw Leids Dierenasiel, Besjeslaan 6b, Leiden, tel. 411670. Geo pend: di-vr 10-12,14-17 u; za 10-12,14-16 u, zo en ma geslo- j ten. Een klein koninginnetje. Zo zou je Queenie kunnen om schrijven. Queenie is een wit te boxer die sinds een paar dagen in het Dierenasiel aan de Besjeslaan in Leiden ver blijft. Ze kwam daar omdat haar baas en bazin gingen scheiden. Ook al kent me vrouw Gottschal van het asiel het beest nog niet zo lang, ze weet wel dat het een „hardstikke lief" beest is. Queenie doet haar naam eer aan. De teef, zeven jaar oud en gesteriliseerd, ziet er vol gens mevrouw Gottschal „heel goed uit". Ze is spier wit, heeft alleen een klein bruin vlekje op haar voor hoofd. Haar vacht wordt door de vrouw van de asiel beheerder zelfs „uitzonder lijk wit" genoemd. „Zo'n wit te boxer zie je zelden", weet ze. Maar de boxer lijkt niet alleen wat uiterlijk betreft op een koningin. Haar karakter is ook „koninklijk". Me vrouw Gottschal hoeft niet lang na te denken over de goede eigenschappen van de boxer. Ze vertelt dat Queenie goed kan opschieten met kleine kinderen. En als er katten of andere honden in de buurt zijn, wordt de boxer niet agressief of bang of boos. Het dier kan ook goed alleen zijn. „Er is niets op Queenie' aan te merken", weet me vrouw Gottschal. „Het is ge woon een makkelijke hond. En het is niet zo'n vieze kwij- lebal. Bijna alle boxers kwij len, vooral als ze veel snoep krijgen. Maar Queenie doet het helemaal niet, dat is echt een schone hond". En dan bedenkt de vrouw van de asielbeheerder toch nog een klein minpuntje van de witte boxer. Het dier is namelijk „iets aan de dikke kant". Daarom is het leuk als ze wordt geplaatst bij mensen die veel met haar kunnen wandelen. „Queenie gaat graag mee", zegt mevrouw Gottschal. Sierra Sierra, de bastaard die vorige week werd beschreven in deze rubriek is geplaatst bij jonge mensen in Voorscho ten. „Het gaat heel goed", zegt mevrouw Gottschal. „Die mensen vinden het echt een heel leuke hond". Vorige week schreven we al dat de;1 hond volgens de bazin die' hem naar net asiel bracht erg? bang was voor lawaai, enl! vooral voor knallen bij on-f' weer. Tijdens het onweerf van de afgelopen week ge-? droeg Sierra zich „keurig".^ „En ze was niet zo heel erg[; bang".

Leidse Courant | 1986 | | pagina 14