PvdA: geen versoepeling erfpacht De Leidse Courant is een krant vol advertenties VMM&VXyWWUflt~ STAD OMGEVING WEEK EINDE Indonesisch restaurant aan Breestraat mag open blijven Oliemaatschappij doet Leiden vier ton cadeau NBBS zorgt wel voor volle Leidse hotels m g L. ZATERDAG 25 OKTOBER 1986 PAGINA 13 Met bijdragen van Paul van der Bijl, Frank Buurman, Kees van Herpen en Gert Visser. Foto: Henk van den Ende. Troebel De wateraffaire bij de LDM sijpelt nog even verder. De zoveelste nieuwe ontwikke ling in deze troebele kwestie heeft zich aangediend. Vorige week verklaarde de nieuwe directeur van de LDM in deze krant dat het water volgend jaar acht cent per kubieke meter duurder zal worden. Niet omdat alles op z'n tijd duurder wordt maar omdat de LDM sinds de ontdekking van het geknoei met water door voormalig directeur De Jong, op grote schaal water in Den Haag moet aankopen. Dat bewijst dat de handelwij ze van De Jong, naast alle mogelijke gevaren, in ieder geval tot gevolg heeft gehad, dat de Leidse burger geduren de een lange reeks van jaren goedkoop uit is geweest. In die zin mag de prijsverhoging volgend jaar nauwelijks als een tegenvaller worden be schouwd. Het is immers een prijsverhoging die de burger lange tijd ten onrechte be spaard is gebleven. Het vreemde van die prijsver hoging is echter dat deze volgt op een mededeling van de president-commissaris van de LDM. de Leidse wethouder Jps Fase, op 3 september, dat het drinkwater in Leiden als gevolg van het inkopen van water in Den Haag niet duur- dër zou worden. „De LDM heeft voldoende reserves om deze extra kosten op te van gen", zei Fase toen. Dat roept een aantal vragen op: zijn de reserves van de LDM in zes weken tijd zo ge slonken dat extra uitgaven niet langer kunnen worden opgevangen Of, wordt de Leidse burger volstrekt ten onrechte met een prijsverho ging geconfronteerd Ten slotte rijst de toch niet onbe langrijke vraag wat beloften van politici momenteel nog waard zijn. Of zouden zij ge woon niet weten waarover zij praten Abnormaal (1) De fietsers mogen in Roelofa- rendsveen nabij de kruising Alkemadelaan/Sotaweg over steken van Spireastraat naar Narcissenstraat. Omgekeerd mogen zij echter niet fietsen. Dan moeten zij afstappen, om als voetgangers terug te gaan, want die mogen wel twee kanten op, of zij moeten een omweg over het kruispunt maken. Nogal een onhandig gedoe met al dat langzame verkeer op de smalle oversteekplaats, met name als de scholieren zich in de strijd werpen. Dat vonden ook de raadsleden Bakker (CDA), Van de Bo gaard (VVD) en Schoonder- woerd (PvdA), die het college verzochten om maatregelen. Het college heeft daaraan ge hoor gegeven. Er is geld be schikbaar gesteld voor ver breding van de oversteek plaats, en er mag straks naar- twee kanten worden gefietst. „Dat komt de verkeersveilig heid op de Alkemadelaan ten goede'zegt het college niet zonder trots. Abnormaal (2) Dat klinkt allemaal als een mooi sprookje met een goede afloop, maar in 1979 werden er hele andere verhalen ver teld. Het raadslid Kret, toen nog van Gemeentebelangen (VGA) maar inmiddels lid van het CDA, deed toen pre cies hetzelfde verzoek aan het toenmalige college. De gedachte om fietsers van Narcissenstraat naar Spirea- straat te laten gaan, werd toen echter in een ambtelijk rap port beschouwd als een „ab normale verkeersbeweging" en het verzoek van Kret werd van de hand gewezen. „In de Narcissenstraat zouden fiet sers en voetgangers elkaar in tegenovergestelde richting kruisen, hetgeen zeer gevaar lijk is", constateerden de op stellers van het rapport in mei 1979. De verkeerssituatie ter plekke is in de afgelopen jaren niet veranderd. Kennelijk zijn de inzichten over het gevaar dat voetgangers en fietsers elkaar kunnen berokkenen als ze el kaar tegenkomen in de afge lopen zeven jaar drastisch veranderd. Curatele De Alkemadese raadsleden moeten voortaan met hun gretige vingertjes van de ge Daarvoor wordt gezorgd door Wil Brogtrop samen met haar collega's van de Advertentie-afdeling. Elke dag staat zij telefonisch vele adverteerders te woord, die hun advertenties aan haar opgeven. Kleine en grote advertenties. Van bedrijven en van particulieren. Zij zorgt ervoor dat ze foutloos onder uw ogen komen. Advertenties voor een regionale krant met een duidelijke signatuur nooit oppervlakkig, nooit sensationeel, maar wel kritisch en gedegen. Latijnse Vesperdienst ,EIDEN Ter gele- nheid van de vie- ing van Allerheili- wordt zondag af half vijf een regoriaanse Ves- •rdienst gezongen de Lodewijkskerk het Steenschuur De gehele dienst in het Latijn ge- uden worden. Me iwerking verleent !t gemengd koor ihola Gregoriana igdunensis (SGL) (der leiding van Ri- iard Bot. Peuter overleeft val van vier hoog LEIDEN Een 3-jarig meisje uit Lei den heeft gisteren een val van de vierde verdieping overleefd. Het meisje viel van een hoogte van twaalf meter van een flat aan de Antillenstraat en liep daarbij een gebroken been, een hersen schudding en mogelijk inwendig letsel op. Het kind werd door familie naar het Academisch Ziekenhuis gebracht. Aan de flat wordt momenteel groot onder houd verricht. Daartoe was een ballu- strade gedeeltelijk verwijderd. Het gat dat zo ontstond, was met een houten schot afgedekt. Het is nog onduidelijk of dat schot door het meisje is weggeduwd of dat het al eerder was weggehaald. DEN HAAG/LEIDEN Het Indonesisch restaurant Doea Koentje Baroe aan de Breestraat mag open blijven. Het gerechtshof in Den Haag heeft een vonnis van de economische politierechter waarin een sluiting van zes maanden werd bevolen, vernietigd. Wel werd een boete van 2000 gulden wegens overtreding van de Warenwet opgelegd. Het gerechtshof is tot de conclusie gekomen dat er geen gevaar voor nieuwe overtredingen bestaat. Daarom werd de eis van de procureur generaal om voorwaardelijke slui ting niet gehonoreerd. De advocaat van de eigenaresse van het restaurant heeft aangekondigd tegen het vonnis om principiële redenen in beroep te gaan bij de Hoge Raad. Hiermee wil hij een antwoord krijgen op de vraag welke regels precies moeten worden gehanteerd bij de bereidingswijze van etenswaren, zoals die in het Indonesisch restaurant plaats hebben. Eventueel zal worden overwogen een schadeclaim in te dienen. Door de negatieve publiciteit als gevolg van het vonnis van de politierechter is de omzet van het restaurant tijdelijk met zeventig procent gedaald. Zwaar gewond bij aanrijding LEIDEN Een 66-jarige Lei- denaar is gisteravond met een op verschillende plaatsen ge broken been en schedelletsel naar het Elisabeth Ziekenhuis in Leiderdorp gebracht nadat hij op de Sumatratstraat was geschept door een auto. Vol gens de politie stak de man ter hoogte van de Javastraat de weg enigszins onzorgvuldig over en kon een 24-jarige au tomobilist hem niet meer ont wijken. Het ongeluk gebeurde om kwart voor acht. De politie verzoekt eventuele getuigen zich te melden: 071-258888. Auto raakt van de weg LEIDEN Een 78-jarige man uit Bussum is giste ren gewond ge raakt toen zijn auto van de weg raakte. De man reed op de Voor- schoterweg toen hij plotseling naar links uit week en over de middenberm reed. De politie vermoedt dat de man achter het stuur onwel is geworden. OM BENZINESTATION AAN LELYLAAN TE MOGEN BOUWEN LEIDEN De oliemaatschap pij Total schenkt vier ton aan de gemeente Leiden. Total heeft dat bedrag indertijd toe gezegd om „haar interesse voor het verkrijgen van een benzineverkooppunt langs de Dr. Lelylaan bijzonder tot uit drukking te brengen". Het toezeggen van extra betalin gen voor het verkrijgen van verkooppunten schijnt in Ne- LEIDEN De PvdA houdt vast aan de voor waarden voor erfpacht zoals die op dit moment voor bedrijven van kracht zijn. De afde lingsvergadering van de PvdA gaf de gemeente- raadsfractie gisteravond het advies bedrijven niet verder tegemoet te ko men op een wijze die in omliggende steden plaats heeft. Ook de ont snappingsclausule (grond mag aan bedrij ven verkocht worden wanneer het belang van de werkgelegenheid dit vraagt) hoeft volgens de afdeling niet langer ge hanteerd te worden. De afdeling liet daarmee wethouder D. Tesselaar, die verantwoordelijk is voor het erfpachtbeleid, vallen. Tes selaar pleitte er immers voor de verkiezingen al voor om de regels voor bedrijven te verruimen. Verruiming zou nodig zijn om bij het aan trekken van bedrijven te kunnen concurreren met een gemeente als Den Haag waar aanmerkelijk gunstiger erfpachtregels gelden dan momenteel in Leiden. Ook van de zijde van collegepar tij VVD is meermalen aan gedrongen op versoepeling. Bedrijven die zich willen vestigen in Leiden worden momenteel in staat gesteld de erfpacht (de huur van de grond) voor een periode van 75 jaar af te kopen. Dit be spaart de bedrijven in die periode mogelijke huurver hogingen als gevolg van de waardestijging van de grond. Tesselaar had het mogelijk willen maken de huur voor onbepaalde tijd af te kopen (zoals ook in Den Haag mo gelijk is). Financiële nadelen van het systeem voor bedrij ven zouden hierdoor nog verder teruggedrongen wor den. Financieel zou een der gelijke regeling overeen ko men met verkoop van de grond. Aan dit voorstel was de voorwaarde verbonden dat wanneer de activiteiten van het bedrijf zich zouden wijzigen, het erfpachtcon tract herzien zou moeten worden. Zonder er veel woorden aan vuil te maken, werd dit voorstel echter van de hand gewezen. Wel werd besloten de erf pacht voor woningwet- en premiehuur- en premie koopwoningen te versoepe len. Ten aanzien van de eer ste categorie wil de PvdA af koop voor onbepaalde tijd mogelijk maken hetgeen vooral in het belang is van de woningcorporaties. Voor premiewoningen zou de af kooptermijn op 50 danwel 75 jaar moeten worden gesteld. Dit laatste kan in het nadeel werken van beleggers in deze sector die momenteel kunnen rekenen op afkoop voor 75 jaar. heeft op de knop gedrukt en een grote LEIDEN „Laat Leiden maar hotels bouwen. Wij zor gen wel dat ze gevuld wor den". Dat beloofde de heer J van Putten, directeur van de NBBS, gistermiddag bij de of ficiële opening van het nieuwe hoofdkantoor van deze reisor ganisatie aan de Schipholweg 101 in Leiden. „De samenwer king met Educa (wetenschap pelijke uitwisseling tussen uni versiteiten in de wereld) gaat volgend jaar beginnen. Er zul len veel meer mensen komen, dan Leiden kan herbergen. Dus laat Leiden maar gerust hotels bouwen. Wij vullen ze wel". De heer van Putten zei dit naar aanleiding van een op merking van burgemeester C. Goekoop van Leiden. Deze had in zijn speech gezegd dat het reisbureau ook wel eens activiteiten zou kunnen ont plooien om reizigers naar Ne derland en dan in het bijzon der naar Leiden, te halen. Vol gens Goekoop is de Sleutelstad door zijn fraaie geografische ligging in de „gouden drie hoek" van de Schiphollijn zeer in trek bij het bedrijfsleven. „Naast de ontwikkelingen in het bio science park, heeft de gemeente veel aandacht voor de zakelijke dienstverlening. Hier op het Schuttersveld, waar de NBBS nu haar hoofd kantoor heeft gevestigd, komt verder een soort handelscen trum voor onderwijs en de Ne derlandse Spoorwegen hebben spectaculaire plannen met het station. De NBBS zal zich op zo'n dynamische plaats goed thuis voelen. Alleen een hotel ontbreekt nog", aldus Goe koop. De officiële opening van het hoofdkantoor van de NBBS, die door mr. Pieter van Vol lenhoven werd verricht, was niet zo spectaculair als was ge pland. Enkele dagen geleden was men begonnen met het in pakken van het vier verdie pingen tellende kantoor in grote lappen stof. De bedoeling was dat na een startschot van mr. Pieter van Vollenhoven, leden van de Alpinistenclub van de Leidse studentenvere niging Minerva langs de zijge vels omlaag zouden klimmen om een deel van de verpak king af te pellen. De heftige herfststormen gooiden echter roet in het eten. De gehele verpakking werd vernield en daarom werd gisteren volstaan met het loslaten van een grote hoeveelheid ballonnen. De NBBS is in haar 60-jarig bestaan van 20.000 reizigers in de beginperiode gegroeid naar 250.000 reizenden nu. Volgend jaar verwacht de NBBS 300.000 mensen naar een reis doel te kunnen begeleiden. Be halve reizen voor jongeren, houdt de NBBS zich actief be zig met zakenreizen en cultu rele en educatieve uitwisselin gen. derland vroeger vaker voorge komen te zijn. De heer R. Mel- cher de Leeuw van Total zegt dat het betalen van een „en- trance fee" (entreegeld) slechts bij hoge uitzondering voor komt. Total Nederland heeft na het toezeggen van 410.000 gulden het verkooppunt ver kregen en hoopt half novem ber het benzinestation te ope nen. Ook een woordvoerder van Shell deelde mee dat die maat schappij van de praktijk is af gestapt om entreegelden te be talen. „Bovendien heeft de ge meente Leiden ons verteld dat wij daar al goed vertegen woordigd waren en er daarom de voorkeur werd gegeven aan een kleinere maatschappij. Je kan je afvragen of het wel de taak van de gemeente is om in deze materie regelend op te treden", aldus de woordvoer der van Shell. J. van der Male van de ge meentelijke afdeling financieel beleid heeft geen verklaring voor de vrijgevigheid van To tal. „Zij waren als enige bereid de principe-overeenkomst te accepteren en daarnaast ook nog eens vier ton als „entrance fee" te betalen. Een zeer gene reus gebaar, we zouden wel gek zijn als gemeente om dat bedrag niet te aan te nemen". De heer Melcher de Leeuw be strijdt dat Total in een vrijge vige bui verkeerde en het ver kooppunt ook zonder het toe zeggen van het geld verkregen zou hebben. „Iedere maat schappij was in de markt voor dit verkooppunt. Wij hebben gegronde vermoedens dat an dere maatschappijen ook geld hebben geboden". De gemeente is van plan het bedrag dankbaar te accepteren en heeft al een bestemming gevonden voor het geld. Er zal een speeltuin in de Stevenshof komen (100.000 gulden), Molen de Valk krijgt vitrines en een werkend molen model (45.000 gulden). Voor de herbouw van Molen De Put komt 65.000 gul den vrij. De afdeling economi sche zaken van de gemeente krijgt een ton toegeschoven voor de werving van bedrij ven, voor de verplaatsing van tafeltennisvereniging Scylla is 92.000 gulden gereserveerd. De roeivereniging Die Leythe zal geld worden toebedacht voor de aanschaf van een nieuwe roeiboot. waar de burger gedwongen wordt de vinger aan de knip te houden, de overheid ten minste een zelfde soort sober heid past. Zo mijdt het SP-raadslid Cor Vergeer ieder jaar weer trouw de receptie die na afloop van de begrotingsvergaderingen plaats heeft. Een verzoek van hem om dit soort feestelijkhe den maar af te schaffen, werd ooit door de gemeenteraad verworpen. De soberheid dient kennelijk niet zover te gaan dat hierdoor de genoe gens van het politieke bestaan aangetast worden. Kennelijk kan het niet voor minder. Want steeds opnieuw wordt er weinig begroot en blijkt er teveel uitgegeven. En dat zal het volgende jaar ook wel gebeuren al was het al leen, maar omdat in de begro ting op dit punt geen reke ning is gehouden met de ze vende wethouder die Leiden sinds deze zomer rijk is. Ten zij men er vanuit gaat dat wethouder Hans de la Mar volgens ludieke PSP-tradities zijn gasten met zelfgesmeerde boterhammen met kaas dient te ontvangen. Genoegens (3) Ook de reis- en verblijfskos ten van het college vielen wat hoger uit dan de bedoeling was. Ook hierop wordt sinds jaar en dag getracht te bezui nigen. Voor dit doel werd zelfs de keurige zwarte dienstauto vervangen door een particuliere taxi die op wisselende momenten voor kwam rijden. Ook van dit soort reisgewoon- ten kan je je afvragen „moet dat nu allemaal". Natuurlijk, in bestuurskringen plaatse lijk, provinciaal en landelijk is het gebruik zich slechts per luxe Mercedes of BMW te verplaatsen en in sommige gevallen zal dat ook wel moe ten. Maar het openbaar ver voer in Nederland is sinds de aanleg van allerlei busbanen en Schipholtreinen een uiterst comfortabele, goedkope en snelle manier om je te ver plaatsen, dat wil de politiek ons althans doen geloven. Tenslotte bestaat daar ook de mogelijkheid van de aanschaf en het gebruik van een eigen automobiel, een vervoermid del waar uiteindelijk de mees te werknemers op aangewe zen zijn. Met de aankondiging van verkeerswethouder Jit Peters, dat hij de mogelijkhe den voor het verkrijgen van parkeervergunningen wil verruimen, is het probleem „hoe raakt de wethouder zijn auto kwijt" tijdig verholpen. meentelijke kopieermachine afblijven. Wie nu een kopietje wil maken in het gemeente huis moet dat door de bode la ten doen. En die houdt nauw keurig bij hoeveel kopieën door elk raadslid worden ge maakt. Later wordt aan de hand van deze boekhouding bekeken of het nodig is dat de plaatselijke volksvertegen woordigers moeten gaan beta len voor hun kopieën. Waarom deze maatregel? Hebben de Alkemadese raads leden de gemeentelijke ko pieermachine overuren laten maken en moet het apparaat daarom op slot? Is een plaat selijke politicus betrapt op het vermenigvuldigen van de scriptie van dochterlief? In de raadsvergadering van afgelo pen maandag werd dat niet duidelijk. „Ik wil inzicht krij gen in hoe het loopt", deed burgemeester Arie Meerburg een beetje vaag. De meeste raadsleden vonden het „samen met de bode ko piëren" uiteraard niet zo'n goed idee. „Het kost veel geld om de bode_ telkens uit zijn werkzaamheden te halen", kaatste PvdA'er Fred Hoog- enboom het balletje slim te rug. „Wij zijn er niet zo blij mee", zo uitte Joop Kret op onderkoelde wijze het CDA- ongenoegen en schroomde niet om de term „onder cura tele" te gebruiken. Alleen de VVD protesteerde niet. Integendeel. „Heel be grijpelijk deze maatregel", zo verklaarde Henk van Duijke- ren, die zich vermoedelijk ge steund weet door een kopieer machine op zijn werk. Óf ge woon nooit een kopietje maakt. Genoegens (1) B en W van Leiden hebben de uitgaven voor representa tie de afgelopen jaren stevig de pan uit laten rijzen. Over schrijdingen van zo'n 40.000 gulden waren eerder gebruik dan uitzondering, vorig jaar kon een triest record geno teerd worden toen de uitga ven 60 procent hoger uitvie len dan beschikbaar was. In het laatste geval gaat het om een bedrag van 60.000 gul den en dat is op de totale be groting van de gemeente Lei den een te verwaarlozen be drag. Aan de andere kant, het gemiddelde buurthuis zou in deze tijd van bezuinigingen blij zijn met een kwart van het bedrag. Het is niet eenvoudig te ach terhalen wat de oorzaak is van het feit dat er teveel geld uitgegeven wordt. Wie kwaad wil, denkt natuurlijk onmid dellijk dat de wethouders te vaak en te duur uit eten zijn geweest of uitsluitend brood jes zalm op hun kamer heb ben besteld. Maar het is ook goed mogelijk dat er de laatste jaren zoveel bewindslieden of invloedrijke ambtenaren in Leiden op bezoek zijn ge weest, dat het voor het bin nenhalen van subsidies ge wenst was eens diep in de beurs te tasten. Genoegens (2) Feit blijft dat in gemeente raadskringen argwanend te gen dit soort uitgaven wordt aangekeken. „Kan het niet wat minder", pleegt men zich jaarlijks bij de begrotingsbe handeling af te vragen, een viaag die vooral wordt inge geven door de gedachte dat Argeloze wandelaars op de Noordwijkse Atjehweg kijken ter hoogte van nummer 12 nog wel eens argwanend in het rond. Op zoek naar „de verborgen camera" van een of ander grappig bedoeld televisieprogramma. Want daar, in de achtertuin van de familie Ebbeling, staat plomp verloren een PTT-telefooncel, echter zonder telefoon. Een nleuwigheidje van een tuinarchitect Of een privécel die het slachtoffer van vandalisme Is geworden Niets van dat alles, zo legt mevrouw J. Ebbeling uit. „De cel is een soort eerbewijs aan mijn vader, L.C. van der Vlugt. Hij heeft in het begin van de jafen dertig de cel ontworpen voor de PTT. Nu wordt dat model vervan gen door cellen die beter bestand zijn tegen vandalisme. Ik heb het er op een tentoonstelling eens met iemand van de PTT over gehad. Ze hebben toen zo'n orginele cel voor me opgeknapt en sinds april vorig jaar staat er een in de tuin", aldus mevrouw Ebbeling. Haar eigen telefoon staat gewoon in de huiskamer.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 13