^even ïles Teleurstelling en vervreemding hoofdproblemen ex-Libanongangers Affaire Eugenie van Agt meer zeepbel dan luchtballon net PEDOFIELEN KUNNEN IMAGE VERBETEREN Schoonmaken beenmerg nieuw wapen in strijd tegen kanker Turk Asian moet het land uit Keurkoop misleidt publiek met actie Scherpere controle op binnenkomen illegalen mïoófr* EcidócSotvumt VRIJDAG 24 OKTOBER 1986 PAGINA 5 De nieuwe snelweg A28 tussen Utrecht en Amersfoort is voltooid en zal aanstaande woensdag voor het verkeer worden opengesteld. AMSTERDAM Het Rotterdamse postorderbedrijf Keurkoop voert misleidende reclame rond een zogenaamde prijzenactie. Het bedrijf suggereert ten onrechte dat er een selectie heeft plaatsgevonden eerst is men kandidaat, dan finalist en ten slotte winnaar waarmee aan geadresseerde een misleidend beeld wordt gegeven van de kans op het winnen van een grote prijs. Dat zeggen de Reclame Code Commissie en het college van beroep van de stichting Reclame Code. De uitspraak werd ge daan naar aanleiding van een klacht van een vrouw die zich door de reclame van Keurkoop gepakt voelde. In plaats van de gesuggeeerde prijs van 50.000 gulden kreeg ze uiteindelijk een pen en een aansteker. Keurkoop is al eerder is aanbevolen niet meer op deze wijze reclame te maken. Twee man onder Intercity-trein WEZEP Laaghangende fel le zon op een nat wegdek heeft gisteren in Wezep het le ven gekost aan twee inzitten den van een personenauto. Volgens de politie werd de be stuurder verblind en raakte hij daardoor op een beveiligde spoorwegovergang onder de tweede wagon van de interci ty-trein Zwolle-Amersfoort. De conducteur van de trein merkte pas na vijf kilometer dat de auto onder de trein zat. De slachtoffers, de 32-jarige A. Wensink uit Wapserveen en B. Kloeze (34) uit Óssenzijl, zaten nog in de wagen. DESTERBERG Een lekomstbeeld van Neder- nd zonder files is niet alistisch. Nederland ge- ?el vrijmaken van files lat boven de macht van samenleving en is ook een politieke wens. Dat minister Smit-Kroes an verkeer en waterstaat steren in Soesterberg bij ilegenheid van de vol- ioiing van de autosnel- egen Gouda-Utrecht 112) en Utrecht-Amers- x>rt (A27/28). et na bijna twintig jaar ge- edkomen van de 51 kilome- snelweg (totale kosten zo'n 10 miljoen gulden) lost uiter- ird wel knelpunten in het rrkeer in het midden van het nd op. maar het verkeer in Randstad zal tot in lengte i jaren met files blijven impen, aldus de minister. De nelpunten bij Amsterdam loentunnel) en in het Rijn- ond-gebied zijn volgens nit-Kroes voor een belang- jk deel te wijten aan het niet inpassen van het wegennet in de opkomst van „slaapste- in de Randstad, inister. A12 tussen Gouda en trecht heeft nu rijbanen met ie en vier rijstroken. Rijks- Iterstaat voorziet een ver- irsintensiteit van ongeveer )00 voertuigen per etmaal, de nieuwe A28 Utrecht- rnersfoort zullen naar schat tig dagelijks 40.000 tot 50.000 oertuigen rijden. Earner akkoord net „andere" ïulp aan lerde wereld IEN HAAG De vaste ka mercommissie voor ontwikke- mgssamenwerking is gisteren 11 grote lijnen akkoord gegaan net een nieuwe, andere vorm an hulpverlening aan de lan- len in de Sahara. Die hulp zal Binder gericht zijn op projec ts maar meer op kleinschali- 6 landbouw en op onderwijs, ferder zal die hulp veel meer B breder verband (via en met Ie Europese Gemeenschap) (estalte krijgen en minder als ptiviteit van Nederland al tén. DEN HAAG Je zult thuis maar een blauwe baret op een ereplaatsje hebben hangen. Heel wat voormalige Unifil- militairen zijn apetrots op het hoofddeksel dat ze tussen 1979 en 1985 in het verre Libanon als lid van het Nederlandse deel van de vredesmacht van de Verenigde Naties hebben gedragen. Wie ooit als beroeps- of dienstplichtig militair in Libanon is geweest, zal op z'n minst wat verwon derd zijn geraakt bij de recente berichten dat vijfduizend van de acht duizend Nederlandse Li- banongangers op de een of andere manier te lij den hebben gehad onder hun ervaringen in dat land. Inmiddels is geble ken dat het er lang niet zoveel waren, maar dat het probleem er is, valt niet meer te ontkennen. Zo af en toe kwamen er bij de landmacht berichten bin nen over die ex-Unifillers die hun tijd niet zonder kleer scheuren bleken te zijn door gekomen. Daarbij ging het om gevallen zoals dat van een 25-jarige ex-Libanongan- ger die door een rechtbank tot vijf maanden en een week gevangenisstraf plus voorwaardelijke terbeschik kingstelling van de regering werd veroordeeld wegens een poging tot moord. In dit geval en in tal van andere blijkt het te gaan om iemand voor wie de oorlogssituatie nog steeds niet is afgelopen en die als gevolg daarvan rare dingen doet. Officieel mag de situatie in het Liba nese grensgebied dan wel al tijd ziin gekenschetst als „vrede'heel wat Nederland se jongens weten dat het dik wijls anders was. Ruim hon derd Unifillers van diverse nationaliteiten zijn er in het eerste deel van de jaren tach tig omgekomen, een groot deel in wat ronduit oorlogs handelingen kunnen worden genoemd. Ook acht Neder landers vonden de dood, de meesten bij ongelukken met wapens en in het niet onge vaarlijke verkeer. Kolonel Geerlings, nu gede tacheerd in Havelte, was één van de commandanten van het Nederlandse Unifil-cfeta- chement in Libanon. Hij ziet twee oorzaken voor de pro blemen van sommige oud- Unifillers. „Het overgrote deel van de mannen was vrijwilliger. Men had totaal verschillende verwachtingen over Libanon, sommigen hadden een soort „vredes duif-ideaal" in gedachten toen ze erheen gingen. Die dachten dat het opeens rustig zou worden als zij er kwa men. Wat dat betreft bleek maar weer eens hoe grenze loos naïef men in Nederland soms is geweest. Maar we waren geen vredesbrengers, hoogstens veiligheidstroepen die met dreiging van wapens trachtten de zaak in het ga reel te houden. Toen bleek dat het gebruik van wapens in Libanon „bon ton" was, was dat een harde klap in het gezicht. Voor een Nederland se jongen was het heel schok kend te ervaren dat de Ara bieren van oudsher eerst dreigen met het zwaard, de voorganger van de tegen woordige Kalashnikov". Saamhorigheid Die grote teleurstelling zorg de al in Libanon voor proble men die vooraf bijna niet wa ren voorzien. De problemen die sommige vrijwillige Liba- non-gangers na hun Unifil- tijd kregen, hangen volgens Geerlings samen met de sfeer van saamhorigheid die onder de „Nederlandse jongens" heerste. „Infanterie-eenheden wor den doorgaans gekenmerkt door commandanten die echt zorg hebben voor de kerels, de onderofficieren idem dito. Heb je daar als dienstplichti ge enige tijd onder vertoefd en kom je in Nederland te rug, dan is dat een koude douche. Dan val je terug in een kazerneleven, waarin je een klein onderdeel van een groot geheel wordt, wat trou wens voor de hele maat schappij geldt. Men hielp el kaar in Libanon veel meer, liet elkaar niet barsten. Een aantal lieden vindt het bij te rugkeer in deze maatschappij moeilijk weer zijn eigen boontjes te doppen", aldus Geerlings. Spanningen, angsten en on verwerkt leed uit die tijd hebben tot nu toe vijftien Ne derlanders met psycho-trau ma's onder de hoede ge bracht van de sectie Indivi duele Hulpverlening, een in Utrecht gevestigde afdeling van de landmacht. De vijf tien vormen als het ware het topje van de ijsberg van een veel groter probleem. Ver moedens daarvan werden be vestigd toen dit voorjaar aan alle ruim 8000 Unifillers een enquêteformulier werd ge zonden met de vraag of ze achteraf problemen hebben gekregen met hun Unifil-er- varingen. Precies 107 mensen gaven ja" als antwoord, het geen de enquêteurs het idee gaf dat het werkelijke aantal probleemgevallen onder alle 8000 mannen ongeveer op 200 moet liggen. Daarvan komt maar een beperkt deel terecht bij de sectie Indivi duele Hulpverlening. Het hoofd van die sectie, de psy choloog luitenant-kolonel drs. Bleys, schat dat een der de van de problemen van ex- Unifillers van geestelijke en de rest van sociale aard is. „Het komt voor dat mensen een zogeheten psychotrauma- tische ervaring hebben ge had, zoals een beschieting, een gijzeling, het getuige zijn van een ernstig ongeval. Na enige tijd kun je daar last van hebben. Van de vijftien mensen die we onder behan deling hebben, blijkt een be langrijk deel voordat ze naar Sommige vrijwilligers hadden een soort „vredesduif-ideaal" in gedachten toen ze als militair naar Libanon gingen. Toen echter bleek dat het gebruik van wapens daar heel normaal was, was dat voor hen een harde klap in het gezicht. Libanon gingen al iets zeer naars te hebben meegemaakt dat ze zich ofwel niet meer konden herinneren, ofwel verdrongen hadden. Door de ervaringen in Libanon kon den de verdrongen emoties weer naar boven komen. Dat was vooraf niet te voorzien, hoogstens achteraf bij een psychologische behandeling vast te stellen", aldus Bleys. De psycholoog denkt dat er heel wat jonge Unifillers zijn die in Libanon heel snel vol wassen zijn geworden en die daar ook heel anders naar zichzelf zijn gaan kijken. „Sommigen hebben de bevol king geholpen bij de bouw van een weeshuis. Dat geeft een heel andere visie op de wereld en heeft een aantal mensen wellicht wat ver ward. Toen ze terugkwamen in Nederland waren ze flink veranderd, voelden ze zich thuis niet meer begrepen en wisten niet meer goed wat ze met hun maatschappelijke carrière aanwilden. Een soci aal en bijna psychisch pro bleem", weet Bleys. Kolonel Geerlings benadrukt dat de sociale en psychische problemen bij sommige ex- Unifillers voor hem geens zins als een verrassing zijn gekomen. „Het aanschouwen van geweld en doden kan voor alle militairen een pro bleem zijn, ongeacht eerdere ervaringen op dat vlak. Som migen sluiten hun problemen echter op en krijgen daar la ter last van". ARJEN VAN DER SAR AMSTERDAM „Het mage van de pedofiel bij Ie gemiddelde Nederlan- ler scoort niet erg hoog. Ms pedofielen meer geac- :epteerd willen zijn bin- ien de samenleving, zou iet goed zijn als ze ook mders opkwamen voor de jeugd dan via de seksuali teit". Mevrouw C. Lichte- burgt, incest-deskundige bij de Utrechtse politie, zei dit gisteren in Amsterdam bij de presentatie van het boekje „Jongens over vriendschap en seks met mannen" van de hand van de Utrechtse psycholoog T. Sandfort. In het boekje staan onder an dere interviews met 25 min derjarige jongens, die zich over het algemeen positief uitlaten over hun relaties met oudere mannen. Lichteburgt: „Altijd wordt vanuit de pedofiele we- rejd gesteld dat men ongeloof lijk veel van kinderen houdt en zeer bij hen betrokken is. Maar waai-om hoor ik ze niet als het gaat over bezuinigingen in buurt en clubhuis, de ernsti ge bezuinigingen binnen het bijzonder onderwijs. Belangen van kinderen staan daarbij wel degelijk op het spel". Sandfort reageerde direct. Hoe zouden pedofielen zich op an dere wijze met kinderen moeten bemoeien, vroeg hij zich af. Als zij dat doen, wordt toch gezegd dat ze uiteindelijk op seks uit zijn. Sandfort wil met zijn boekje duidelijk maken, dat niet elk seksueel contact met een oude re voor een kind een negatie ve ervaring of een vorm van misbruik hoeft te zijn. Lichte burgt stelde zich negatiever op dan Sandfort. Zij: „Ik heb in mijn werk in de afgelopen ja ren te maken gehad met onge veer vierhonderd bijna altijd negatieve relaties tussen kin deren en volwassenen". Sandfort verricht momenteel een veel uitgebreider onder zoek naar (seksuele) relaties tussen kinderen (meisjes en jongens) en volwassen perso nen. De eerste resultaten to nen aan, aldus Sandfort, dat misbruik in de relaties met volwassenen meer voorkomt dan dat de kinderen de relatie vrijwillig onderhouden of ple zierig vinden. HOOPGEVENDE RESULTATEN AMSTERDAM Beenmergtransplantatie, tot nu toe gebruikt voor de bestrijding van bloedkanker, blijkt ook zeer goed gebruikt te kunnen worden bij de be handeling van andere vormen van kanker. Met name lymfklierkanker en kwaadaardige gezwellen in de longen, de mannelijke geslachtsorganen, de eierstok ken, borsten en andere lichaamsorganen. Van de tot nu toe onbehandelbare patiënten met lymfklierkanker kan inmiddels 30 tot 40 procent met behulp van been mergtransplantatie alsnog worden genezen. Dat zei kankerdeskundige B. Löwenberg gisteren in Amster dam, naar aanleiding van hoopgevende proeven in de Rotterdamse Daniël van den Hoedkliniek. Het onderzoek naar de mogelijkheden van bestrijding van solide tumoren, waarbij van beenmergtransplantatie gebruik wordt ge maakt, bevindt zich nog in het beginstadium. Ook al geven de eerste ervaringen gunstige vooruitzichten, verder onderzoek zal de komende jaren beter inzicht moeten geven in de precieze waarde van deze geneeswijze. „Er is geen reden om aan te ne men dat ook bij de bestrijding van solide tumoren geen winst te boeken zou zijn met deze behandeling", aldus dr. Löwenberg. Beenmergtransplantatie wordt al enige tijd toegepast bij patiën ten met bepaalde vormen van bloedkanker (leukemie). Het aan getaste beenmerg wordt vervangen door gezond beenmerg van een ander (donor), meestal een familielid. Zo'n allogene been mergtransplantatie kan slechts bij een beperkt aantal patiënten worden gebruikt. De methode is alleen geschikt voor mensen beneden de 45 jaar, terwijl leukemie juist veel voorkomt bij ou deren boven deze leeftijd. Een ander bezwaar van deze methode is dat de meeste patiënten niet over een volledig passende donor in hun eigen familie beschikken. Om deze beperkingen te omzeilen is sinds kort de zogenaamde autologe beenmergplantatie ontwikkeld, waarbij het beenmerg van dc patiënt zelf wordt gebruikt. Het wordt eerst afgetapt en vervolgens van de kwaadaardige cellen ontdaan voordat het wordt teruggeplaatst. Op deze wijze kan beenmergtransplantatie worden toegepast bij patiënten tot zestig jaar. Bovendien hoeft men niet meer op zoek naar goed passende donors om afstoting van het beenmerg te voorkomen. De resultaten van de autologe beenmergtransplantatie zijn vol gens de Rotterdamse kankerdeskundige Löwenberg tot nu toe bevredigend. Ongeveer de helft van de patiënten met acute my- eloide leukemie blijft na een dergelijke behandeling vrij van deze ziekte en daarmee verder buiten doktershanden. Omdat de kliniek pas enkele jaren met de nieuwe methode omgaat, kan Löwenberg nu nog geen uitspraak doen over de verdere voor uitzichten van de patiënten. BETROKKENHEID BU AANSLAG OP PAUS NIET BEWEZEN ROERMOND De 26-jarige Turk Samet Asian die er van werd verdacht betrokken te zijn geweest bij een aanslag op paus Johannes Paulus II, is door de Neder landse justitie op vrije voeten gesteld. Asian werd op 14 mei 1985 in Venlo gearresteerd omdat hij een pistool bij zich had. Volgens de woordvoerder van Justitie was er geen reëel uitzicht meer op uitlevering van Asian aan Frankrijk, waarna werd be sloten de zogenaamde vreemdelingenbewaring op te heffen. As ian heeft wel de aanzegging gekregen binnen dertig dagen Ne- 1 derland te verlaten. Zijn huidige verblijfplaats is onbekend. Aangezien de betrokkenheid van Asian bij de aanslag op de paus door de Roermondse rechtbank niet kon worden bewezen, werd hij indertijd tot drie maanden gevangenisstraf veroordeeld wegens illegaal wapenbezit. Omdat Asian voor zijn arrestatie in Venlo geruime tijd in Frankrijk verbleef, probeerde justitie hem op grond van internationale afspraken naar Frankrijk terug te sturen. Op verzoeken aan dit land om de man hier op te nemen werd echter nooit gereageerd. Een uitwijzing naar Turkije werd door de Roermondse recht bank verboden, omdat de Turkse regering geen garantie wilde geven dat Asian in zijn eigen land niet ter dood zou worden ge bracht. In Turkije wordt hij namelijk van moord verdacht DEN HAAG De controle op het binnenkomen van illegale vreemdelingen in ons land is aanzienlijk verscherpt. Zo wordt er nu ook intensief gecontroleerd aan de grens met België, die als „lek" bekend staat, omdat het geregelde toezicht daar is afge schaft in het kader van het Beneluxverdrag. Een steekproef in de week van 3 tot 10 oktober, die de Konink lijke Marechaussee hield in treinen naar Roosendaal en Breda, leidde tot de aanhouding van 149 illegalen. Dat is meer dan er anders in twee maanden worden betrapt. Minister Korthals Al- tes (Justitie) heeft opdracht gegeven tot de verhoogde waak zaamheid, omdat hij vreesde dat de invoering van de visum plicht in Frankrijk zou leiden tot een ware uittocht van illegale vreemdelingen naar ons land. De begin oktober aangehouden il legalen waren vooral afkomstig uit Marokko en Turkije, maar ook uit Ghana en India. IUSKE EN WISKE DE GLANZENDE GLETSJER \joor yy dat fermmtl m fehraiH in dc fltbjtr ook. SusktJ// 7mtl m ftkmk m dc fltliitr ooi tnof! Hctn hitrmet reilil fittrf Kom, wc mtnUun Eugenie van Agt ZWOLLE „Het is niet eens een luchtballon, want dan blijft er nog iets over als ie leegloopt; het is eerder een zeepbel". Met deze vergelijking brengt de Zwolse persofficier mr. D. Veurink de „bon" van mevrouw Van Agt terug tot een routinezaakje. Eugenie van Agt, de echtgeno te van de Brabantse commissa ris van de koningin, zou op 12 iuni van het vorig jaar met naar bruine Ford in Hattem door een rood stoplicht zijn ge reden. Volgens berichten zou haar echtgenoot toen met alle mogelijke middelen hebben geprobeerd strafvervolging te voorkomen. Dries van Agt zou zelfs, zo werd gesuggereerd, de Zwolse hoofdofficier van justi tie, mr. dr. H. van Buuren on der druk hebben gezet om de zaak te seponeren. Bovendien zou de hele affaire tot hevige woordenwisselingen binnen het openbaar ministerie heb ben geleid. Eerst de feiten. Woensdag 12 juni 1985 namen twee agenten van de groep Heerde waar dat een auto door een rood stop licht in Hattem reed. Ze na men het nummerbord op, dat bleek te corresponderen met de Ford van de familie Van Agt, die zowel door Eugenie als zoonlief wordt gebruikt. Vervolgens ging er een ant woordkaart met een schik kingsvoorstel (80 gulden boete naar het huisadres in Vught. Mevrouw Van Agt liet echter weten dat zij op die bewuste datum helemaal niet in de auto had gereden, laat staan dat ze in Hattem had rondge toerd. Op grond van artikel 40 van de wegenverkeerswet is de kentekenhouder verplicht te melden wie de auto in gebruik had. Wanneer de eigenaar ont kent, vervalt de wettelijke be wijslast en wordt de zaak ver nietigd, geseponeerd in vakjar gon. Namens zijn vrouw gaf Dries van Agt een uitvoerige nadere toelichting op het ant woord „nee". „Het was een zakelijke brief, gesteld in een mooie stijl en fraai woordgebruik. In elk ge val, en dat wil ik graag bena drukken, geen ritselbrief, zoals ik ergens las. De brief was ge schreven op eigen briefpapier en ondertekend met de privés- tempel van de heer Van Agt. Niks bijzonders", aldus mr. Veurink. Dinsdag 17 december 1985 werd de zaak wegens ge brek aan bewijs geseponeerd. „Een normale gang van zaken. Er is niets voorgevallen dat het daglicht niet kan velen. Het enige uitzonderlijke is dat de heer Van Agt de moeite heeft genomen een uitvoerige brief op te stellen", licht mr. Veurink toe, die er aan toe voegt dat elke Nederlander het recht heeft bezwaar aan te tekenen tegen een dagvaar ding.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 5