Duurdere ziektepremie schuld Tweede Kamer 'n Nieuwe keuken zonder luchtjes. MINISTER WIL DUIDELIJKHEID ZOUTLOZINGEN eanje- inifestatie •'Amsterdam DRS. R. SCHEERENS NAMENS VERZEKERAARS: lEUWi tinisterie niste" verlies ederlanderschap pst van Tonningen Kamer verbijsterd over chaos bij Economische Zaken Akkoord vervanging zieke leerkrachten Aantal werkzoekende vrouwen wordt groter Senaat wil Toeslagenwet bekostigen met premies Popkensburg ■NNENLAND £etdóc0otuont DONDERDAG 23 OKTOBER 1986 PAGINA 3 a Agt laakt commotie rond Reuring HAAG De commissaris de koningin in Noord-Bra- mr. A. van Agt vindt alle otie rond de verkeersovert- van zijn vrouw maar bela- Gisteren werd bekend oud-premier een brief op I had geschreven naar de llofficier van justitie in Vle waarin hij ten stelligste inde dat zijn vrouw door 1 stoplicht zou zijn gere- zaak over dit vermeende dat in 1984 plaats zou afcn gevonden werd uiteinde- iforig jaar geseponeerd we- ;ebrek aan bewijs. Volgens oordvoerder van justitie in is er geen sprake van idjespolitiek". Het echtpaar Van Agt. Verdachte paskamermoord gearresteerd ZAANDAM Na twee jaar onderzoek heeft de politie van Zaandam een Nederlandse man aangehouden die moge lijk de beruchte „paskamer- moord" heeft gepleegd op de 21-jarige verkoopster Sandra van Raalten. Deze werd op 30 november 1984 in Zaandam op klaarlichte dag in de kleding- boetiek waar zij toen werkte diverse keren in de nek gesto ken. Toen een klant haar later gekneveld in de paskamer vond bleek zij reeds te zijn overleden. DEN HAAG Minister Smit-Kroes (Ver keer en Waterstaat) wil dat de Fransen concreet aangeven hoe zij de zoutlozingen in de Rijn willen beperken. De Fransen willen met ingang van 5 januari de lozin gen met 20 kilo per seconde terugbrengen en over twee jaar met nog eens 40 kilo per seconde. Eerder deze maand deed premier Chirac toezeggingen hierover aan premier Lubbers. Over het beperken van de zoutlo zingen wordt als sinds 1976 gepraat. Op 3 en 4 november zal de Internationale Rijn commissie over de Franse plannen praten. Daar wil de minister antwoorden op de door haar genoemde punten. Fleurop verzorgde 38 min bloemengroeten VEENENDAAL De 53.000 bloemisten uit 132 landen die zijn aangesloten bij Fleurop-Interflo- ra hebben in 1985 38 miljoen bloemengroèten over de gehele wereld verstuurd, bijna vijf pro cent meer dan het jaar daarvoor De totale waar de van die bloemengroeten bedroeg 2,2 miljard gulden. Gemiddeld werd voor een bloemengroet 59.50 gulden betaald. Dat is in vergelijking met 1984 twee gulden meer, zo blijkt uit het jaarver slag van de organisatie. De Zweden versturen verhoudingsgewijs de meeste bloemengroeten; een op elke vier inwoners. Nederland is tweede op de ranglijst met een op de twaalf. De 1.756 Nederlandse Fleurop-bloemisten verzorgden vo rig jaar in het binnenland 1,1 miljoen opdrachten met een totale waarde van 31,9 miljoen gulden. Gemiddeld wordt in ons land per opdracht onge veer 35 gulden uitgegeven. »iurverlaging ^stig voor a| i trouwen r| \BP ECHT/HEERLEN Het glands Verbond van d|e rs heeft het Algemeen eirlijk Pensioenfonds ge- j^l op korte termijn de hu- jjor een groot aantal wo- n van het fonds te verla- v3p die wijze zou het pen- ajfonds volgens het NVH «Dr de beleggersaffaire ge lote vertrouwensrelatie haar huurders kunnen teren. Het NVH vindt njuist als wordt gewacht ?li uitkomsten van in gang nic onderzoeken. Die kun- eolgens een woordvoerder j^ren op zich laten wach- k ij ï^ERDAM Met een aantal feestelijkheden en _Jeiten op de Dam zal op ivember, de dag van de Bl van Sinterklaas in de |ptad, een groots opgezette '«-manifestatie worden den. Deze zal zich afspe- y de Nieuwe Kerk en op lid de Dam. Er zal voor flensen een reusachtige worden klaargemaakt. Nieuwe Kerk zal op 10 ber een grote tentoon- worden gehouden die ivalt in zeven afzonder- entoonstellingen. gt in de bedoeling met manifestatie, die wordt d door de overheden van Nederland en dor de .wereld, een beeld te ge- yan Spanje in de 20ste B Aanleiding tot de ten- ïielling is dat tien jaar ge ijlde democratie weer vas- let kreeg in dat land en panje dit jaar lid werd _dé Europese Gemeen- Ook dat vijftig jaar ge- gde Spaanse Burgeroorlog ik. heeft bij de opzet fspeeld. De Burgeroorlog rprden uitgedrukt met een instelling van 47 voorstu- an het beroemde schilde- [lernica van Picasso. HOUTEN Vier mil joen mensen met een particuliere ziektekos tenverzekering staat vol gend jaar een flinke las tenverzwaring te wach ten. Deze mededeling van het Kontaktorgaan Landelijk Overleg Ziek tekostenverzekeraars (KLOZ) bracht bij de verzekerden grote schrik teweeg en deed de Tweede Kamer op haar achterste benen staan. Voor het geweeklaag van hun klanten hebben de verzekeraars begrip, maar de storm van ver ontwaardiging die in het parlementsgebouw is op gestoken heeft hen zeer verbaasd. „De politici hadden het kunnen we ten", zegt drs. R. Scheer- ens, voorzitter van het KLOZ op vinnige toon. „En bovendien is de Ka mer zelf de hoofdschul dige aan deze prijsverho gingen". Even laat Scheerens zijn irri taties varen om nog eens rus tig uit de doeken te doen hoe de verzekeraars tot hun be sluit zijn "gekomen. Of, zoals hij het liever uitdrukt, dom weg gedwóngen waren om tot dat besluit te komen. „Op 1 april jongstleden werden de vrijwillige ziekenfondsverze kering en de bejaardenverze kering opgeheven. Dit had tot gevolg dat ruim 600.000 mensen, voornamelijk oude ren en uitkeringstrekkers, een verplichte ziekenfonds verzekering kregen en dat zo'n 800.000 personen een particuliere ziektekostenpolis moesten afsluiten". „Toen is afgesproken dat wij als particuliere verzekeraars gezamenlijk 160 miljoen per jaar aan de ziekenfondsen zouden betalen, een soort so- VANDAAGi IN HET I .^^fWÊÊÊHÊÊKÊF ,2 Drs. W. Scheerens: „Een premieverhoging komt er inderdaad ook nog bij". lidariteitsbijdrage. Die zie kenfondsen hebben namelijk een hoog aantal bejaarde ver zekerden die veel geld kosten en wij hebben nu eenmaal meer jongeren. Iedereen die hier iets mee te maken had, dus ook de Kamer, wist dat onze particuliere verzeker den zouden moeten bijdragen aan die 160 miljoen voor de ziekenfondsen. Dat is één". Standaardpolis „Het tweede punt is, dat werd besloten om voor de nieuwe particuliere verze kerden die uit het vrijwillig ziekenfonds kwamen, een standaardpolis te ontwerpen. Die polis moest hetzelfde verstrekkingenpakket bevat ten als het ziekenfondspak ket. Wij zeiden: okee, maar zo'n polis gaat ongeveer 165 gulden per maand kosten. Waarop de Kamer riep: veel te duur! Die standaardpolis moest en zou voor een bedrag van 130 gulden worden aan geboden. We hebben de Ka mer diverse malen voorge houden dat we dat financieel niet zouden redden. Enfin, kijk nu maar eens wat er ge beurd is. Van de 800.000 mensen die een particuliere verzekering gingen afsluiten, nam bijna de helft de stan daardpolis. En wat bleek? We konden het inderdaad niet rooien, precies zoals we voor speld hadden. En zo hebben we moeten besluiten de par ticulier verzekerden zónder standaardpolis, in totaal vier miljoen mensen, nog eens een extra heffing op te leg gen om die basispolis betaal baar te maken". En nu geeft u hiervan de schuld aan de Tweede Ka mer? Scheerens: „Ja natuurlijk! Hadden ze maar naar ons moeten luisteren. Kijk, voor onze verzekerden is dit alles geen pretje. Wij vinden het uitermate vervelend dat we van hen deze heffingen moe ten vragen, want het is alles bij elkaar niet niks. Nogal wiedes dat een gezin met twee kinderen schrikt als het hoort dat er volgend jaar ruim 300 gulden meer moet worden betaald voor de ziek tekostenverzekering. Maar de Tweede Kamer moet niet met gekrakeel aankomen en massaal „och, och" en „foei" roepen, want de dames en heren hebben dit zelf gewild. Ze wisten van die solidari teitsbijdrage aan de zieken fondsen en ze hebben uit onze berekeningen kunnen zien dat die standaardpolls niet kostendekkend kon zijn. Men kan daar toch wel le zen?" Valt er helemaal niet aan die extra heffingen te tornen? Scheerens: „Nee, tenzij de Kamer toegeeft dat ze die standaardpolis te goedkoop heeft gemaakt en hem nu alsnog in prijs verhoogt. Maar dat zie ik niet gebeu ren. Nu hoor ik dat Lansink van het CDA heeft gezegd dat hij onze berekeningen nog wel eens wil zien. Goed hoor, dat kan. Maar ik kan haast niet geloven dat hij daaraan twijfelt. Voor verze keraars is rekenen toch een vrij gangbare bezigheid, niet waar?" „Laat me de hele situatie eens met een voorbeeld illus treren. Stel dat de Kamer be sluit dat mensen uit Gronin gen en Limburg voortaan maar een kwartje voor een liter benzine hoeven te beta len. Dan zouden de oliemaat schappijen zeggen: alles goed en wel, maar dan zullen de bewoners van de andere pro vincies ter compensatie wel een hogere benzineprijs moe ten opbrengen. En de Kamer roept dan: nee, dat mag niet hoor, die moeten voor het zelfde bedrag kunnen blijven tanken als ze nu doen. Dat zou toch ook een waanzinni ge situatie zijn?". Te veel U zei dat die afzonderlijke heffingen uitermate verve lend zijn voor de verzeker den die erdoor getroffen worden. Waarom willen de maatschappijen dan los daar van ook nog eens de premies extra verhogen? Zo pakje die mensen immers dubbel? „Een premieverhoging komt er inderdaad ook nog bij, maar dat is heel wat anders. Zoiets gebeurt herhaaldelijk, vanwege de kostenstijgingen in de gezondheidszorg. Ik geef toe dat het allemaal wat te veel van het goede wordt, maar dan kom ik toch weer terug op de politiek. Hogere premies waren er sowieso ge komen, maar het is de poli tiek die ons gedwongen heeft om er daarnaast nog eens wat aparte heffingen bij te doen". „Overigens zal het naar mijn overtuiging met die premies tijging wel meevallen. Vol gens schattingen zal het gaan om een verhoging tussen nul en hooguit vijf procent. Dat verschilt van maatschappij tot maatschappij. Overigens zijn wij graag bereid om nog eens met de Kamerfracties over al deze zaken te praten. Als ze dat willen, dan komen we wel met onze cijfers on der de arm naar ze toe". DICK VAN RIETSCHOTEN .MAAG Het departement van binnenlandse zaken heeft laten vallen bij de beoordeling van de pensioen-aanvraag weduwe Florie Rost van Tonningen-Heubel. ji geheim rapport van datzelfde ministerie wordt onder Ingesteld dat destijds bij de beoordeling weinig of in het ge- geen aandacht is geschonken aan de vraag, of haar man, roegere kamerlid en NSB-voorman Rost van Tonningen, ig moment zijn Nederlanderschap heeft verloren. f3e archieven van binnenlandse zaken blijkt niet, dat men 'len departemente enige rekenschap heeft gegeven van de quenties van het treden in vreemde krijgsdienst door Rost 'onningen". Dat zou naar een voorlópig oordeel van het Iterie van justitie „in elk geval" gebeurd zijn bij de beë- !g van Rost van Tonningen (in 1944) als Untersturmführer Landstorm Nederland, een onderdeel van de Waffen-SS. ordeel van het departement van justitie geldt als voorlopig ;t de betrokken dossiers zijn zoekgeraakt. De werkgroep i tot de conclusie dat de toekenning destijds van een pensi- tan de weduwe Rost van Tonningen op basis van de toen inde wetgeving „niet kon worden onthouden". In de werk- i heersen tegenstrijdige gevoelens wat betreft de vraag hoe i handelen. (ADVERTENTIE) Uitgekookt lenen begint met een goed advies. U wilt natuurlijk gunstige voor waarden en een laag tarief. Kom snel eens met ons praten. NMBBANK Lenen? De NMB denkt met u mee. Van Iersel nieuwe rector magnificus Universiteit Nijmegen NIJMEGEN De Stichting Katholieke Universiteit Nijmegen heeft per 1 januari 1987 prof. dr. B.M.F. van Iersel (62) benoemd tot rector magnificus van die universiteit. Van Iersel volgt prof. dr. J.H.G.I. Giesbers op, die vier jaar rector magnificus van de KUN was. Na zijn studies aan het klein en groot semenarie van de paters Montfortanen studeerde Van Iersel theologie aan de universiteiten van Leuven en Nijmegen. In 1961 promoveerde hij cum laude aan de Nijmeegse universiteit. HEMELS [I, IKSNAp WEL ilfcOM 0/W eiew S< I MCfecee. jAcnr- l'Orec n66~ng IK weg Zj£i_DeN iers gz- l&GEFP 0°Tf 20 JACKTIC IN M€" IE. V/P|S G&Pt/lttgL. y Man laat duizend fietsen stelen ENSCHEDE De 41-jarige S. uit Enschede heeft bekend de afgelopen vier jaar duizend ge stolen fietsen te hebben ver handeld. De politie van En schede heeft aanwijzingen dat het om maar liefst 1300 rijwie len gaat, met een totale waar de van zeker 4,5 ton. Enkele tientallen jongelui stalen de fietsen voor de Enschedeër en ontvingen daarvoor 15 tot 30 gulden per fiets. DEN HAAG Het finan ciële beleid op het minis terie van economische za ken is een chaos. Het komt daardoor zelfs voor dat het ministerie geld geeft aan ondernemingen die al failliet zijn gegaan. Er zijn geen gegevens over financiële deelne mingen in of vorderingen van bedrijven. Waarschuwingen van de de- pSrtementale accountants dienst daarover zijn in de wind geslagen. Deze kritiek kreeg minister De Korté (Eco nomische Zaken) gisteren te horen tijdens een overleg mnet de Kamer over het fi nanciële beleid op zijn ministe rie. Het was de eerste zitting van deze soort, ingesteld na de RSV-enquête. Volgens de accountants op Economische Zaken wordt een goede controle beperkt omdat er geen administratieve orga nisatie bestaat per beleidsafde ling of voor het ministerie als geheel. Projecten waarvoor fi nanciële steun werd verleend, zijn vaak niet getoetst. Gege vens daarvoor ontbreken veel al of zijn niet bijgewerkt. Dat was onder meer het geval bij steun van zestien miljoen gul den die Hollandia Kloos (het Lubbers-bedrijf) in 1982 kreeg voor een project in Indonesië. „Het beeld is verbijsterend", aldus CDA-kamerlid Van Ier sel. Mevrouw Rempt (VVD) vroeg zich af hoe gezien deze situatie het kabinet denkt de overheidsuitgaven effectief te rug te kunnen dringen. Ver meend (PvdA) sprak over een chaos. Staande de vergadering beloofde minister De Korte verbetering. In 1987 zullen alle gebreken zijn weggewerkt, zei hij toe. Er worden nu accoun tants van buiten ingehuurd. De Korte schoof een deel van de schuld door naar Financiën. Op de begroting van Economi sche Zaken valt nog eens min stens 550 miljoen gulden te be zuinigen. Dat bedrag komt bo venop de 500 miljoen gulden die minister De Korte binnen zijn begroting wil schrappen. Dat verklaarde directeur fi nanciën van Economische Za ken, Dijkhuizen, gisteren te genover de kamercommissie. In de begroting voor het ko mend jaar blijft een post van vijftig miljoen gulden staan die vermoedelijk niet hoeft te worden aangesproken. Het geld blijft staan omdat, zo vertelde, het ambtelijk delega tielid Geux, „je anders je geld kwijt bent". ZOETERMEER Minister Deetman (Onderwijs) heeft gister avond met drie van de vier centrales van onderwijs- en over heidspersoneel overeenstemming bereikt over een nieuwe rege ling ter vervanging van wegens ziekte, buitengewoon verlof of herhalingsoefeningen afwezige leerkrachten. Alleen de Algeme ne Centrale van Overheidspersoneel (ACOP), waarbij onder meer de ABOP is aangesloten, wees de regeling van de hand. Deetman lanceerde dinsdag een nieuw voorstel ter vervanging van afwezige leraren. Voor het basisonderwijs stelde hij twee wachtdagen voor, voor het voortgezet onderwijs vier. De meeste centrales zijn hiermee akkoord gegaan, zij het dat voor basis scholen met acht volledige leerkrachten of minder nu een wachttijd van één dag is overeengekomen. Evenals Deetmans aanvankelijke voorstel moet de op 1 januari 1987 ingaande nieu we regeling een bezuiniging van 130 miljoen opleveren. Volgens de nieuwe regeling komt vervanging van afwezige leerkrachten in de ziekteperiode na de wachtdagen in aanmerking voor ver goeding op declaratiebasis. Met dit voorstel bereikt Deetman ook dat de regeling komt te vervallen waarbij in het voortgezet on derwijs voor de eerste veertien dagen geen vervanger van bui tenaf mocht worden aangetrokken. Ook de tien procent korting op het salaris van vervangers is daarmee van de baan, aldus het ministerie. UTRECHT Het aantal vrouwen dat wil werken zal de komende jaren sterk groei en. Als de tendens uit het ver leden zich doorzet, dan komen er 300.000 vrouwen extra op de arbeidsmarkt. Als het werkpatroon van vrouwen zich zal wijzigen zoals in ons omringende landen, waar vrouwen gemiddeld langer studeren en werken dan bij ons, zullen dat er 360.000 zijn. De Stichting Landelijke Om budsvrouw maakte deze bere- (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Een flinke meerderheid in de Eerste Ka mer overweegt volgende week een motie aan te nemen waar in de regering dringend zal worden verzocht de Toesla genwet niet uit de algemene middelen (schatkist) te finan cieren maar via premies, te be talen door werkgevers en werknemers. Dat zou de schat kist niet alleen miljoenen schelen, het zou ook de proble men oplossen die in de Eerste en Tweede Kamer zijn gere zen rond de Toeslagenwet. Deze wet maakt deel uit van het nieuwe stelsel van sociale zekerheid en moet voorkomen dat mensen met een uitkering onder het bestaansminimum terechtkomen. Mensen met een uitkering we gens ziekte, werkloosheid of arbeidsongeschiktheid krijgen daarnaast momenteel een aan vullend bedrag. De hoogte daarvan wordt overeengeko men tussen werkgevers en weknemers en ligt vast in de cao. Door de Toeslagenwet zou die aanvulling, met uitzonde ring in geval van ziekte, ko men te vervallen. Deze wordt dan afgetrokken van de uitke ring krachtens de IOAW (In komensvoorziening voor oude re en gedeeltelijke arbeidson geschikte werkloze werkne mers). Als de uitkeringen zou den worden opgebracht door premies van werkgevers en werknemers, hoeft de over heid er niet voor op te draaien en vervalt dat probleem. keningen gisteren bekend op een congres in Utrecht. Het congres was speciaal gericht op „herintredende vrouwen", vrouwen die vanwege gezin en huishouden gestopt zijn met werken en nu op de arbeids markt terugkeren. Er zullen tot 1990 190.000 herintreedster zijn. Als er een beleid wordt gevoerd dat vrouwen aanmoe digt moederschap en betaalde arbeid te combineren, dan zul len dat er 230.000 zijn. Minister De Koning (emanci patiezaken) zei tijdens het con gres dat een gericht beleid ten aanzien van herintreedsters belangrijk is in verband met de doelstelling van het eman cipatiebeleid dat iedereen in de toekomst in eigen levenson derhoud moet kunnen voor zien. Volgens de minister zal herintreding steeds minder gaan voorkomen, doordat min der vrouwen zullen uittreden. De Koning deelde verder mee dat het aantal vrouw- en werkwinkels zal worden uit gebreid tot 40. Deze winkels, zijn gespecialiseerd in het ge ven van informatie aan vrou wen die (weer) willen werken en bevorderert zo de herintre ding. Verder vindt de minister dat het bedrag dat op zijn be groting voor emancipatie is uitgetrokken (29 miljoen gul den) laag is. Hij sprak van „een onnozele 29 miljoert". Minister Brinkman (WVC) helpt een bewoonster van de door hem in St.-Laurens geopende ouderengemeenschap Popkensburg (een oude hofstee) uit één van de Zeeuwse huifkarren.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 3