„Weigering steun moslims onbehoorlijk en pijnlijk" £eidóc<3omctti „Trots gelovig zijn is remedie tegen kerkverlating" aan tafel ACHTERGROND fieidaeSommil kerk wereld Elie Wiesel: Er is genoeg geleden GROTE KERKEN: OVERHEID HEEFT WEL TAAK Blanke kerk wijst wel principe, maar niet apartheidspraktijk af Drie nieuwe priesters in bisdom Rotterdam beroepingen Vertrek Brokx politieke winsj Te groot vueer DONDERDAG 23 OKTOBER 1986PAGIN| Tsjechoslowaakse katholieken eisen vrijlating In twee afzonderlijke petities hebben rooms-katholieken in Tsjechoslowakije bij president Gustav Husak aangedrongen op de vrijlating van geloofsgenoten die om politieke rede nen gevangen wordea gehouden. Gevraagd wordt om de vrijlating van Jiri Wolf, lid van de beweging voor de mensenrechten Charta '77. Wolf, die sinds 1983 gevangen zit, is vooral bekend geworden door zijn publikatie over de toestand in de Tsjechoslowaakse ge vangenissen. De petitie is ondertekend door onder anderen de katholieke theoloog en filosoof Vaclav Benda, de jezuïet Frantisek Lizna, de protestantse theoloog Milan Balaban, en de priester en woordvoerder van Charta '77, Vaclav Maly. Bezwaar Israëlische rabbijnen tegen levertransplantatie In Israel is woensdag de eerste levertransplantatie uitge voerd ondansk bezwaren van het opperrabbinaat, volgens welke de operatie indruist tegen de joodse wetten. Minister van gezondheid Shoshana Arbeli-Almozlino zei dat zij toestemming had gegeven voor de transplantatie om het leven te redden van Mira Schichmanter, een 40-jarige moeder van twee kinderen. Het probleem voor de opper rabbinaat is hoe èn wanneer vastgesteld kan worden dat de donor zeker dood is. De joodse wetten zeggen dat iemand als dood wordt beschouwd als zijn of haar hart niet meer klopt. Maar volgens de medici moet het hart van een donor blijven kloppen tijdens de transplantatie. Mensen die opgehouden hebben jong te zijn, zeggen „ik ben ae oude Fliegende Blatter Nobelprijswinnaar Elie Wie sel is in Moskou aangeko men. Hij zei dat hij hoopte op een ontmoeting met Mi- chail Gorbatsjov en dat hij dolgraag Nobelprijswinnaar Andrei Sacharov zou zien. De joodse schrijver blijft tot zondag in de Sovjet Unie. Zijn reis stond al op het pro gramma voordat hij de No belprijs kreeg. Op het vliegveld van Mos kou sprak Wiesel: Ik geloof dat het leed en de herinne ring aan het leed de hele wereld kunnen weerhou den, moeten weerhouden, van verder leed. Daarom zijn wij hier, zei hij, het Russische volk heeft 20 miljoen mensen verloren in de oorlog, het joodse volk verloor 6 miljoen mensen en andere volkeren nog meer miljoenen. Het is genoeg. We moeten de geschiedenis vertellen om te voorkomen dat de dood de oorlog wint, want alleen de dood is de uiteindelijke winnaar van een oorlog. Wiesel is door de Sovjet- Unie uitgenodigd om te pra ten over een conferentie die volgend jaar in Washington wordt gehouden. Deze con ferentie gaat over niet-jood- se slachtoffers van Hitiers concentratiekampen. Het PvdA en VVD-stand- punt om geen financiële steun te willen geven aan moslims voor het inrich ten van gebedsruimten (moskeeën) is in slechte aarde gevallen bij het In terkerkelijk Contact in Overheidszaken (CIO). Mr. F.H.M. van Spaen- donck, secretaris van het CIO waarin negentien kerken en kerkgenoot schappen zijn vertegen woordigd, spreekt van een bijzonder onbehoor lijke en pijnlijke gang van zaken. Genoemde partijen spraken zich maandag uit tegen over heidssteun aan moslims voor hun moskeeën tijdens de be handeling van de sekten-nota, het CDA wil wel subsidiëren. Mr. Van Spaendonck: „Het is voor de moslims uitermate pijnlijk dat de kwestie zo uit voerig aan de orde is geweest tijdens een debat over het sekten-rapport. Het gaat hier over een belangrijke kwestie, namelijk de verhouding tus sen kerk en staat. Die discus sie kun je niet „zomaar" even voeren. En nota bene de rege ring heeft een commissie in gesteld (onder voorzitterschap van prof. Hirsch Ballin) die hierover volgend jaar een ad vies moet uitbrengen". Mr. dr. C.J. Verplancke Hij neemt het PvdA en VVD bijzonder kwalijk dat deze partijen volkomen voorbij gaan aan de standpunten van de grote kerken in ons land over kwesties als die van steun aan kerken en religieu ze groeperingen. „De grote kerken van ons land vragen van de overheid een voor waarden scheppend beleid ten aanzien van de beleving van de vrijheid van godsdienst. De overheid legl allerlei plichten op aan de kerken, bijvoor beeld minimum-loon voor geestelijken, eisen van veilig heid voor gebouwen en derge lijke. Maar PvdA en VVD willen blijkbaar niets weten van de andere kant, namelijk de plicht van de overheid om dus ook mee zorg te hebben dat mensen vorm en gestalte kunnen geven aan hun reli gieuze gevoelens. Bij andere uitingen van geestelijke aard, bijvoorbeeld culturele, gelden hele andere normen. De over heid mag van PvdA en VVD wel voorwaarden scheppen voor een klimaat waarin mensen vorm kunnen geven aan culturele waarden, maar zodra het gaat om godsdienst, moet de overheid terugtreden. Alsof godsdienst niet een geestelijke waarde is die voor het leven van zeer veel men sen van groot belang is. Juist ook bij moslims: hun geloof is zeer fundamenteel in hun da gelijks leven". Van Spaen donck meent dat het stand punt van PvdA en VVD uit mondt in ongelijke behande ling. grenzend aan discrimi natie, omdat „het wezenlijke belang dat grote groepen mensen hechten aan hun ge loof wordt ontkend". Modieus Een ander geluid laat mr.dr. C.J. Verplancke, burgemees ter van Ridderkerk, horen. Hij promoveerde op het on derwerp „subsidiering van de kerkebouw" in de jaren zes tig. „In het algemeen gespro ken ben ik geen voorstander van overheidssteun aan ker ken of religieuze groeperin gen. Ik spreek dan over de zuiver godsdienstige zaken als het houden van diensten, dus ook de inrichting van een ge bedsruimte. Naar mijn oor deel moeten gelovigen, of dat nu christenen zijn, moslims of hindoes, zelf zorgen voor de middelen om hun godsdiensti ge uitingen vorm te geven. Dat dient een manifestatie van hun geloof te zijn. Een kerk moet zelf de predikant betalen en zorgen voor ban ken in de kerk, een moslim gemeenschap moet zichzelf ook redden. De overheid moet zich daar niet mee bemoeien". Dr. Verplancke, lid van de Christelijke Gereformeerde Kerken, wijst er op dat bij so ciaal werk van een kerk of religieuze groepering een an der verhaal geldt. „Ik kan me voorstellen dat de overheid subsidieert als een kerk op het terrein van de sociale zorg taken verricht die de over heid ook tot haar verantwoor- deljkheid rekent". Van belang bij de discussie over kerk en staat is ook de vrijwilligheid, meent hij. „Ik vind dat de overheid zorg moet dragen voor geestelijke verzorging van de militairen in het leger, of voor die van de gevangenen. De betrokken mensen zijn in het algemeen niet vrijwillig het leger of de gevangenis ingegaan, maar op last van de overheid. Dan heeft die overheid een taak, vind ik. Zo kan ik me best Mr. F.H.M. van Spaendonck voorstellen dat er ooit een geestelijk verzorger komt voor moslims in het leger die door de overheid wordt be taald". De houding van het CDA bij de discussie over 'steun aan moslims vindt hij verwerpe lijk. „Ik denk dat er modieuze aspecten hebben meegespeeld, zo van: we maken een goede beurt door op te komen voor een etnische minderheid, en minder een principiële hou ding". Dr. Verplancke herin nert eraan hoe in 1963 de Tweede Kamer-fractie van de ARP unaniem stemde tegen overheidssteun bij kerkbouw. Het standpunt van VVD en PvdA deelt dr. Verplancke, al vermoedt hij een argumenta tie die niet de zijne is. „Het zou me niet verbazen als ze hebben geweigerd de moslims te steunen uit angst voor een precedent-werking: als de overheid hier inspringt, zou den de kerken ook weieens rechten kunnen laten gelden. En dat willen beide partijen voorkomen, hoewel het graag gevoerde imago van zorg te hebben voor minderheden nu wel een flinke deuk heeft ge kregen". LÜTSEN KOOISTRA „Laat iedereen trots gelo vig zijn en blij naar de kerk gaan. Dat is het eni ge dat uitstraling heeft en dus wervend op jongeren werkt. Als jongeren bo vendien ontdekken dat ze niet moeten maar mogen geloven, zal het geloof hen meer aanspreken". Dit zegt dr. Pieter van Hoof, programmamaker bij de KRO, in het themanummer over kerk en jongeren van „1- 2-1", het informatiebulletin van de Rooms-Katholieke Kerkprovincie. Daarin pleit hij voor een nieuwe benade ring van het probleem van de kerkverlating onder jongeren. Van Hoof was zo'n tien jaar geleden als studiesecretaris van de R.-K. Kerkprovincie medeverantwoordelijk voor het rapport „Ga nu allen heen in vrede" over de houding van Nederlandse jongeren ten aanzien van kerk, geloof en religie. De huidige" situatie verschilt naar zijn mening niet veel met die van tien jaar geleden. In» Nederland gaat dertig pro cent van alle mannen en vrouwen tussen de 55 en 64 jaar nooit naar de kerk. In de leeftijdsgroep van 18 tot 24 jaar ligt dat percentage op 44 en van de mensen tussen 25 en 34 jaar gaat zelfs meer 52 procent nooit naar de kerk. Van Hoof pleit voor „een ge lovige, theologische benade ring". „Veel mensen in de kerk zien God als noodzaak en basis van alles. Ze zouden God eigenlijk als een ge schenk moeten ervaren", be toogt Van Hoof. Dit zou vol gens hem ook beter aanslui ten bij het moderne levensge voel. „Mensen zeggen vaak: we hebben God niet nodig, want we kunnen onze eigen ver antwoordelijkheid best aan", aldus Van Hoof. De kerk heeft daar volgens hem ver keerd op gereageerd door te blijven antwoorden: „Maar God is nodig". „Beter is te stellen dat God niet noodza kelijk is voor een behoorlijk wereldbeeld en een allesom vattende ethiek, maar dat Hij toch node gemist kan worden omdat Hij richting en per spectief geeft", vindt Van Hoof. De blanke Nederduitse Gereformeerde Kerk in Zuid-Afrika heeft woens dag de bijbelse rechtvaar diging van de apartheid afgewezen. Daarmee neemt de kerk afstand van het „apartheidsmani- fest" uit 1974, getiteld „Ras, volk, nasie". De synode die deze dagen in Kaapstad bijeenkomt, heeft zich echter uitgesproken voor handhaving van naar ras ge scheiden scholen en en naar ras gescheiden kerken. Over de hoekstenen van de apart heid (gescheiden woongebie den voor blanken en niet- blanken alsmede het systeem de inwoners van Zuid-Afrika vaf de geboorte naar huids kleur in te delen) heeft de sy node niet eens gesproken. Ds. Johannes Adonis van de NG Sendingkerk (de mulfira- ciale kerk die tot voor kort de NG-dochterkerk voor kleur lingen was) noemde de veran deringen slechts kosmetisch. Binnen de Sendingkerk, waarvan ds. Allan Boesak praeses is, is men vooral te leurgesteld over het feit dat de blanke NG-Kerk dinsdag besloot het principe van de scheiding naar ras van de vier NG-Kerken niet op te geven, aldus ds. Adonis. Conservatieve synodeleden probeerden tevergeefs het ge bruik van de term apartheid in het besluit te vermijden. Buiten Zuid-Afrika heeft dat woord een veel te beladen term, zo betoogden zij. Tijdens de discussie bleek dat de meeste synodeleden onder apartheid niet de geografische indeling van het land voor Apartheid in Zuid-Afrika. Dit jongetje uit de zwarte voorstad Soweto speelt in zijn eentje In de verschillende bevolkingsgroe- regen met een gevonden autoband, pen verstaan, maar een discri minerende houding tegenover met het besluit waarin de dan de helft van de blanke menen dat Botha, wiens Na- niet-blanken. Op grond daar- apartheid werd afgewezen. bevolking lid is, de koers van sionale Partij nauw met de van konden ook conservatie- in politiek opzicht heeft de president Botha bevestigd. NG-Kerk verbonden is, met ve synodeleden instemmen blanke kerk, waarvan meer Waarnemers in Zuid-Afrika deze besluiten kan leven. In de kathedrale kerk aan de Ma- Het gaat om de heren drs. R.G.M. Onbevlekt Hart van Maria te Den Clemens en Michael te Rotterdam, thenesserlaan in Rotterdam worden Gouw (39), mr. C. Stam (51) en W.J. Haag na een studie in Rolduc. Mr. Joop Reder tenslotte, gereformeerde op 8 november om 11.00 door mgr. Reder (67). Drs. Ruud de Gouw, af- Cees Stam, eveneens afkomstig uit van origine die op latere leeftijd tot R. Bar drie diakens tot priester ge- komstig uit A'dam, is sinds eind A'dam, heeft na een notaris-studie, de katholieke kerk toetrad, was lan- wijd. september vorig jaar diaken-stagiair ook in Rolduc gestudeerd en werkt ge tijd ambtenaar en employé bij in de parochie Christus Koning en thans in de parochie van de H.H. een reisbureau. Hervormd moderamen wijst brochure Midden-Oosten af De Nederlandse Her vormde Kerk is tegen de publicatie van de brochu re „Midden-Oostent ba kermat van christenen", die door een werkgroep van de Raad van Kerken in Nederland is geschre ven. Onvolledige of wellicht ook aanvechtbare informatie zou uitermate ongunstig zijn. Op dit wezenlijke punt heeft het moderamen op grond van de ontwerptekst geen zekerheid verkregen. Voor lichting over het Midden- Oosten dient niet tot polari satie leiden. Niet alleen de hervormden, ook de rooms-katholieken hebben kritiek op de bro chure. Ds. W. van der Zee, secretaris van de Raad yan Kerken, gelooft daarom dat de raad nog moeilijk tot pu blicatie kan overgaan. Nederlands» Hervormde kerk Beroepen: te Wijk bij Heusden, J.Harteman te Moerkapelle; te Hoornsterzwaag (hervormd gerefor meerd), W.L.Andel kandidaat te Kat wijk, die dit beroep heeft aangeno men. Aangenomen naar Den Haag, drs.EJ.Bosch te Den Haag. Gereformeerde Kerken vrijgemaakt Beroepen te Almere-Zeewolde, A.O. Reitsema te Brunssum-Treebeek. Lekkerbekje met bietensalade en gebakken aardappelen hangop met druiven Voor twee personen: 2 wijtingfilets i 150 g, zout, bloem, 40 g margarine, 1 grote ui, peterselie; 500 g gekookte of rauwe bieten, 2 lepels yoghurt, 1 lepel azijn, zout, peper, suiker, uitje, 1 appel, mierikswortel 1 ei; 0,5 tot 1 kg aardappelen, olie, basilicum, zout; 1 liter karnemelk, trosje druiven, basterdsuiker. Spoel de vis af met koud water, laat hem uitlekken en be strooi hem met zout. Haal de filets na vijf minuten door bloem. Klop alle losse bloem er af en bak de vis in de marga rine bruin en gaar in ongeveer zes minuten. Houd de filets op een schotel warm. Snijd de schoongemaakte ui in dunne ringen en bak die in het overgebleven vet langzaam gaar en lichtbruin. Leg de ui op de vis en strooi er fijngeknipte peter selie over. Ontvel gekookte bieten en rasp ze grof. Schil rauwe bieten, rasp ze grof en kook ze in weinig water in een half uur gaar. Meng een sausje van yoghurt, azijn, zout, peper, suiker en fijngesneden ui en voeg de bieten met grofgeraspte appel en eventueel fijngeraspte mierikswortel toe. Garneer de salade met plakjes hardgekookt ei. Gebruik restjes gekookte aardappelen of kook verse aardap pelen in de schil gaar, laat ze afkoelen en pel ze. Bak de in niet te dunne plakjes gesneden aardappelen bruin in weinig olie en schep er voor het in de schaal doen naar smaak basili cum en zout door. Zet de karnemelk een halve dag weg in een met 'n natge maakte doek belegde zeef. Schep de hangop uit de doek en doe het doorgelekte water weg. Was de druiven, ontvel en ontpit ze desgewenst en leg ze in de hangop. Geef er een schaaltje met basterdsuiker bij. JEANNE VOOR de heer Brokx, die vóór de verkiezingen verkil kandidaat te willen zijn voor een ministerschap op VI huisvesting, is zijn nieuwe ambtstermijn als staatsseerf van onverwacht korte duur geweest. In de afgelopen w: zag deze rasbestuurder, die grote verdiensten heeft g voor de stadsvernieuwing en het op peil houden vat nieuwbouw in een periode van bezuinigingen, zijn iy aangetast onder de vloed van onthullingen over onil praktijken bij beleggingen in de bouw. Hij heeft er zelf de consequenties uit willen trekken, ook al moest hij t( ven dat onder zijn verantwoordelijkheid ernstige foutei gemaakt. Brokx wilde het gevecht aangaan met de mentaire enquêtecommissie die de zaak gaat onderz< Dit is hem door de CDA-fractie onmogelijk gemaakt. Cd A-fractievoorzitter De Vries heeft door zijn vertrouj ke brief aan premier Lubbers het lot van de bewindsmaj zegeld. Nadat de brief eenmaal was uitgelekt wanf lekt niet uit kreeg De Vries alsnog de fractie achter Deze deelt nu zijn mening dat Brokx moet verdwijnen it belang van het woningbouwbeleid. BROKX, die met een korte onderbreking ongeveer tieij de volkshuisvesting heeft beheerd, betaalt de tol voor d brekkige controle van zijn departement op de subsidie) beleggers in de woningbouw. Tot welke onverantwoordl gaven een en ander heeft geleid, is de laatste maanden sj bij beetje onthuld. Met spanning wordt gewacht op wj parlementaire enquête straks nog boven water haalt aaj stuurlijke en administratieve onvolkomenheden. Ook za hem schuldig te noemen heeft De Vries geoordeeld Brokx niet meer goed zou kunnen functioneren. j ANDERS dan de toenmalige VVD-fractieleider Nijpeli in de RSV-affaire bij voorbaat bekendmaakte dat „zijn' nister Van Aardenne kon rekenen op zijn steun, heel Vries willen voorkomen dat Brokx langzaam zou word* gebrand. Het is begrijpelijk dat De Vries dit zijn partijgi en het CDA heeft willen besparen. In de situatie d is ontstaan vervult Brokx voorlopig een martelaarsrol, het zeer goed mogelijk dat de parlementaire enquête dej heid van het ontslag zal aantonen. De „ABP-enquête" zal, anders dan de RSV-enquêteJ hoofdrolspelers niet meer in functie zien. De mogelijk antwoordelijke politici zijn van het politieke toneel ver nen, de ABP-top is vervangen. Partijpolitieke belangen len tijdens de enquête waarschijnlijk een minder domil rol gaan spelen. Dit is de politieke winst na het vertrelj Brokx. Te groot, vindt men op vrijwel alle luchthavens van deze B 747-500. Het reusachtige toestel bestaat weliswaar alleei maar op papier, maar nu al zijn er problemen over ontstaa meeste luchtavens zouden grondig verbouwd moeten word« het vliegtuig te kunnen ontvangen. Wisselvallig herfstweer DE BILT (KNMI) Vandaag zat ons land in koude en on stabiele lucht, waarin zich ge makkelijk talrijke buien ont wikkelden. Hierbij kwam ha gel en onweer voor, en de bui en gingen soms gepaard met zware windstoten. Vannacht wordt de buiigheid minder. Morgenochtend komen er en kele zonnige perioden, als een zwakke rug van hoge lucht-t druk passeert. In de loop van de dag neemt vanuit het wes ten de bewolking echter al weer toe, en in de avond kan het opnieuw regenen. Dit op nadering van een volgende oceaandepressie, die zaterdag boven Schotland en zondag bij Denemarken komt te liggen. Dit nieuwe lagedrukgebied zorgt voor wisselvallig weer tijdens het weekeinde. Zater dag regen, zondag een nieuwe buienzone, en beide dagen veel wind met aan de kust mo gelijk opnieuw storm. Weersvooruitzichten voor di verse Europese landen, mede gedeeld door het KNMI, geldig voor morgen en zaterdag: Zuid-Scandinaviemorgen op klaringen, zaterdag vanuit het zuidwesten regen, landin waarts plaatselijk voorafge gaan door sneeuw. Middag- temperatuur van 9 graden bij zee tot 4 graden landinwaarts. Britse Eilanden: morgen re gen, in het oosten eerst opkla ringen. Zaterdag enkele opkla ringen en vooral in het westen en noorden buien. Middagtem- peratuur van 8 graden in het noorden tot 14 graden in het zuiden. Denemarken, noord-Duitsland en Benelux: morgen opklarin gen en in Denemarken nog een enkele bui. Zaterdag pe rioden met regen. Middagtem- peratuur ongeveer 11 graden. Oost-Frankrijk en zuid-Duits- land: zonnige perioden, op za terdag meer naar het noorden en westen mogelijk i Middagtemperatuur ong 10 graden. West-Frankrijk: morgen' nige perioden maar latd komende bewolking. Op dag enige regen vooral' naar het noorden. Middaj peratuur ongeveer 14 gr: Spanje en Portugal: z maar in het noorden wolkenvelden. Middagtf ratuur van 17 graden ij noorden tot 22 27 grad ders. Alpengebied: vrij zonni zondag in het noordwest deel meer bewolking, den-grens op ongeveer 1( 2000 meter hoogte. Ml temperaturen in de noo| len rond 10 graden in de dalen ongeveer 15 gradel Italië en Joegoslavische vrijdag in het noordei zonnig, vooral in middï zuid-Italië regen en om buien, op zaterdag vrij z Middagtemperatuur in noorden 15 tot 19 grad^ deïs 19 tot 25 graden. WEERRAPPORT HEDENMORGi] ffttr Mu Min Amsterdam h.bcw. 12 7 De Bilt h.bew 12 6| Eelde regenbui 12 S! Eindhoven zwbew. 13 6 Den Helder onweer 12 6- Rotterdam h.bew. 12 7 Twente iw.bew. 11 6 Vlissingen zw.bew. 14 9 Zd. Limburg zw bew 15 7 Aberdeen regenbui 9 1 Athene onbew. 23 16 Bordeaux Brussel Dublin Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen h.bew Lissabon zw.bew. Luxemburg regenbui Madrid zw.bew. Malaga Mallore Malta Moskou München l.bet* l.bew. Stockholm Warschau Wenen Zürich Casablanca onbew. 16 11

Leidse Courant | 1986 | | pagina 2