i CDA-fractie dwingt Brokx tot aftreden Herintreedster ANWB bestelt nieuw telecommunicatienet 'ersoneelschefs geven de voorkeur aan Nederlanders Ajax subliem, Feyenoord onderuit FEYENOORD-FANS OP OORLOGSPAD Stolk overtreedt eao Washington ingenomen met nijdige rede Gorbatsjov Ceidóc (Bowuvnt eicUc (Bowuvnt Donderdag 23 oktober 1986 78e jaargang no. 23637 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers. behorende tol Sijtholl Pers, Apothekeredijk 34.2312 DD Leiden. Posbus 112300 AA. tel. 071-122244. Voor abonnementen: 071-313677. Giro 103003. Bank: Amro-Bank N.V. Leiden. Directeur hoofdredaceur IJ. Hallewas. Chel-redacteur Wim Buijleweg. Abonnementen (incl. 6% BTW) per maand 1.23,04 (aut. betaling), kwartaal 1.68.93. jaar 1.262,35. Klachten bezorging: maandag t/m vn>dag van 18.00-19.00 uur, zaterdag 14.00-15.00 uur tel. 071 -122248. Advertenties: (ezel. 6% BTW) f0.63 per mm, kleintjes t. 0.44 per mm. Losse nummers f. 1,10. Wisselend bewolkt en enkele buien. Minimumtemperatuur omstreeks zes, middagtempe- ratuur ongeveer twaalf gra den. Zuidwesten wind, matig, aan de kust krachtig tot hard. In het weekend veel kans op buien. Zon op: 07.20; onder: 17.27; Schev. hoog water:06.27 en 18.42; laag water:01.55 en 14.22. pgewaaide tent ist vrouw leven J HAAG Na een ongeval gistermiddag is de protestmanifestatie van welzijns- ers op het Haagse Malieveld is de 18-ja- nevrouw E. Kwintenberg uit Enschede Westeinde Ziekenhuis overleden. Een vrouw uit Hengelo moest in het zie- jïs Leyenburg aan haar verwondingen en geopereerd. Zij verkeerde vanoch- i kritieke toestand. Toen de wind n half vijf een tent de lucht in [werden de beide vrouwen geraakt door ukte ankerpinnen met een gewicht van 20 kilo. Zij liepen daarbij ernstig her- sel op, aan welke verwondingen de w uit Enschede is bezweken. De Haagse e gaat niet uit van ernstige nalatigheid Be organisatie. Pleidooi voor bundeling vers winkels HARDERWIJK Voorzitter C. de Mol van het AGF- centrum (winkeliers aardappelen, groente en fruit), is voor het bundelen van winkels die verse waren verko pen als antwoord op de opmars van het grootwinkelbe drijf. Door die opmars komt de winstgevendheid voor zelfstandige ondernemers onder steeds grotere druk te staan, zo constateerde hij gisteren tijdens de jaarverga dering van zijn organisatie in Harderwijk. Volgens De Mol kampen alle winkels in de verswarenbranche met dit probleem. Daarom wordt het hoog tijd dat zij geza menlijk een antwoord zoeken in de vorm van zoge naamde „verswinkels" waar het hele scala aan verspro- dukten wordt verkocht. Een ander antwoord op de op rukkende concurrentie van het grootwinkelbedrijf ziet De Mol in de groentespeciaalzaak. Die zal het moeten hebben van een zeer gespecialiseerd, hoogwaardig as sortiment, coihpleet met alle primeurs en een presenta tie en bediening die door een ringetje zijn te halen. Deze oplossingen zijn volgens hem veel beter dan het stunten met prijzen. Doortrekken van Delflandroute levert veel luchtvervuiling op DEN HAAG De verlenging van rijksweg 4 door Midden-Delfland brengt een zodanige luchtverontreiniging met zich mee dat andere mogelijkheden dan de aanleg van dit wegtra- cé tussen Ypenburg bij Rijswijk en Schiedam de voorkeur zouden verdienen. Dit blijkt uit een rapport van de Provinciale Waterstaat van Zuid-Holland, dat Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland aan minister Smit-Kroes van verkeer en waterstaat hebben gestuurd. Het rapport dateert van februari en de beslis sing over de aanleg van rijksweg 4 door Mid den-Delfland is inmiddels genomen. [eurling abassadeur "lid-Afrika Den Haag in onze correspondent areth Jacobsohn) 'STAD De tweede Llanke ambassadeur, die jde Zuidafrikaanse rege ls benoemd, komt naar pand. Dr. Frank Quint ?n bekende péöagoog uit ktad, behoort tot de 2,5 ïn kleurlingen (halfbloe- in Zuid-Afrika. Enkele ia zijn benoeming kwam It de zwarte gemeenschap itiek, dat de benoeming bedoeld is om de indruk ïkken, dat de regering aat met hervormingen, iint zal begin volgend Nederland aankomen. Quint komt zaken :naderen bgelijk ch miljoen or tuinders I SHAAG Minister zal op aandringen de Tweede Kamer ten of de glastuin- alsnog aanspraak maken op 25 miljoen jen voor energiebespa- le maatregelen. Hij I die toezegging giste- bij het debat over zijn Dting. ledrag is het restant van irogramma van 300 mil- gulden dat de afgelopen aan tuinders is toege- om via energiebesparing :volgen van de destijds aardgasprijs op te van- Tie n miljoen is nooit be- vijftien miljoen wordt gevorderd omdat niet aan oorwaarden is voldaan, en CDA vinden dat de duw alsnog recht heeft op ?ld. linister zei gisteren zich indringend" te zullen be- op de bestemming van :ld. Hij tekende er wel bij at de noodzaak tot ener- ;pa rende maatregelen er is geworden, omdat de van het tuinbouwgas in iaar jaar tijd is gedaald 5 naar 15,7 cent. De mi- maakte bekend dat het lieprogramma in de glas- >uw een enèrgiebespa- van dertig procent heeft everd. Negatieve aanslag louw verdwijnt ivisectie op irzans apen VER SPRINGS nny Weismuller en de van de crew hebben halve eeuw geleden laatste Tarzanfilm in- gebied in het midden Florida gedraaid hiaar enige wat nog herin- aan de filmheld zijn rhesus-aapjes, wier rouders zo'n belangrij- figurantenrol speelden, ar apen zitten niet stil ze blijken de vele toe- en nu tot last te zijn. eigenaren van het park iben al zo'n tweehon- d aapjes verkocht aan lerzoekslaboratoria vivisectie. Daarom tben dierenbeschermers nog toe zestig aapjes ge lgen en opgesloten, tot iemand zich meldt die levend wil houden. Dode en gewonden bij brand circus „Bassie en AdriaarT VOLENDAM Een brand in een wooncaravan van het in Volendam opgestelde circus „Bassie en Adriaan" heeft het leven gekost aan de tweeja rige Wilma Story. Een acht maanden oude baby ligt met ernstige brand wonden in het brandwondencentrum in Beverwijk. Circus-directeur B. van Toor en de grootvader van de kinde ren moesten met ademhalingsmoei lijkheden in het ziekenhuis van Pur- merend worden opgenomen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Tweede Kamer heeft vanmiddag een debat gewijd aan het onver wachte ontslag van staatssecretaris Gerrit Brokx. Deze heeft gis teravond bij de konin gin zijn ontslag inge diend, hetgeen hem werd verleend. Er zijn nog geen kandidaat-op volgers bekend. Door de bouwwereld en het huurdersverbond wordt het aftreden van Brokx betreurd. Het ontslag volgde op de be slissing van de CDA-fractie akkoord te gaan met het standpunt van haar voorzit ter De Vries, die in een „persoonlijke en vertrouwe lijke" brief aan premier Lubbers had gewezen op de wenselijkheid van het ver trek van Brokx. Het is voor het eerst dat een bewinds man door zijn eigen fractie, in dit geval het CDA, op deze wijze naar huis wordt Een duidelijk aangeslagen Brokx vertrekt van het Binnenhof, nadat hem in een ge sprek met Lubbers, De Korte en zijn minis ter Nijpels duidelijk Is geworden dat zijn po litieke loopbaan ten einde Is. CDA-fractieleider De Vries wordt bestookt met vragen na het fractieberaad over zijn vertrouwelijke brief aan Lubbers. gestuurd. Daar komt nog bij dat de staatssecretaris wat premier Lubbers betreft (nog) niet weg had hoeven gaan. De aftocht van Brokx begon gisterochtend met het uit lekken van de brief die De Vries vorige week donder dag aan Lubbers had ge stuurd. In dit schrijven con cludeerde De Vries „dat Gerrit er zowel politiek als persoonlijk wijs aan zou doen de weg vrij te ma ken voor een andere be windspersoon op deze post". De Vries was van mening dat Brokx, nu er is besloten tot een parlementaire en quête naar de zogeheten be leggers-affaire, „in de ko mende tijd regelmatig ver eenzelvigd zal worden met een beleid dat ruimte liet voor ontoelaatbare praktij ken van beleggers". De Vries baseerde die mening op de inmiddels verkregen informatie over de beleg gers-affaire. Deze informatie zou het oordeel wettigen dat het be leid van het department „te veel ruimte heeft gelaten of geboden" aan beleggers om te hoge woningbouwsubsi- dies op te strijken. Volgens de CDA-voorman was het daarom twijfelachtig gewor den of Brokx nog „voldoen de politiek gezag zal behou den om beleidsmatig en in het verkeer met beleggers orde op zaken te stellen". Pag. 5: „Uit zorg over de positie van Brokx"; De af tocht van een rasbestuur der Rinus Israel is moedeloos. De trainer van Feyenoord beseft, dat zijn ploeg In de return slechts door een wonder het avontuur in het toernooi om de UEFA Cup kan verlengen. DEN HAAG De eerste avond van de tweede ronde om de Europa Cups is gisteren voor de deelnemende Neder landse voetbalclubs met verdeeld succes verlopen. In de Europa Cup voor bekerwinnaars zag Ajax in Amsterdam een wervelende show tegen Olympiakos Piraeus beloond met voor de return in Griekenland over twee weken een veilig lijkende winst van 4-0. Met Feyenoord liep het in Mönchengladbach slecht af. Hoewel de -Rotterdammers lange tijd Borussia redelijk konden bijbenen zal de uitein delijke nederlaag van 5-1 weinig perspectief bieden voor de return in Rotterdam. In hetzelfde UEFA-Cuptoernooi kwam FC Groningen niet verder dan een doelpuntloos ge lijkspel in de thuisontmoeting met Xamax Neuchatel. Pag.13: Ajax in topvorm MÖNCHENGLADBACH Ruim honderd stomdronken Feyenoord-supporters zijn gisteravond in een politiecel van Mönchengladbach op de hoogte gehouden van het verloop van de Europa-Cupwedstrijd van hun club tegen Borussia Mönchengladbach. Ze hadden 's middags in de binnenstad etalagts geplunderd, tientallen marktkraampjes vernield, vrouwen van hun handtasjes beroofd en gevochten. Later streken de Rotterdammers neer in een café, dat ze met vereende krachten verbouwden. Pas nadat ze de kassa hadden geleegd en de zaak in brand hadden gestoken hiel den ze het voor gezien. Na het einde van de wedstrijd wer den de gearresteerde supporters weer vrijgelaten om op tijd met de Nederlandse bussen naar Rotterdam te kunnen vertrekken. Enkele supporters zullen zich binnenkort in Duitsland voor de rechter moeten komen verantwoorden. VERVOERSCOLLEGE: DEN HAAG Voorzitter A. de Bruin van het Colle ge van Advies (CVA), dat toeziet op de naleving van de cao in het wegtrans port, heeft gisteren trans portondernemer- L. Stolk uit Berkel en Rodenrijs duidelijk gemaakt dat hij volgens het CVA ver keerd zit met zijn stelling dat hij zijn zeventig Turk se chauffeurs niet volgens de Nederlandse cao zou hoeven te betalen. „U overtreedt de cao. Wij ho ren hier de transportonderne mers bij tientallen verklaren dat zij een uitzondering zijn en daarom niet aan de cao zijn ge bonden. Iedereen heeft iets bijzonders. De een omdat hij kanariepietjes vervoert, de an der komt met weer wat an ders. Als wij daar allemaal op in zouden gaan komen wij op een hellend vlak en dan kun nen wij een cao in het wegver voer wel vergeten", aldus De Bruin. Volgens het CVA heeft Stolk zich aan de Nederlandse cao te houden, omdat aan zijn ver- voersvergunning volgens de wet onlosmakelijk de voor waarde is verbenden dat hij zich aan de hier geldende cao houdt. Overtreders van de cao lopen dan ook het risico dat hun vervoersvergunning tijde lijk of definitief wordt inge trokken. Daarover heeft het CVA een belangrijke stem in het kapittel. Twee jaar geleden moest Stolk zich voor hetzelfde ook al voor de CVA verantwoorden. Toen besloot het college niet tot sancties over te gaan omdat Stolk beloofd had zijn leven te beteren. Wel stuurde de CVA Stolk de Loontechnische Dienst (LTD) op zijn dak. Die kwam onlangs tot de conclusie dat het-met de naleving van de cao nog steeds droevig is gesteld. De bedrijfsvereniging heeft inmiddels een vordering van zeven miljoen op Stolk wegens achterstallige premies. Zes dure auto's gestolen DEN HAAG Zes auto's van het merk Mercedes zijn afgelo pen nacht gestolen uit een ga ragebedrijf aan de Van Bleis wijkstraat in Den Haag. Zon der dat buurtbewoners iets van de inbraak merkten, wer den ramen en deuren openge broken en zes Mercedessen naar buiten gereden. Vijf daarvan waren voor de ver koop bedoeld, één was voor een onderhoudsbeurt achter gelaten door een klant. De au to's vertegenwoordigen een waarde van een kwart mil joen. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en en 15.00, telefoonnummer 071-122248 en u nabezorgd. DEN HAAG De ANWB heeft voor zijn Wegen wacht bij de PTT een nieuw mobilofoon /tele communicatienet besteld, waarmee de wegenwach ter vanuit zijn auto via een toetsenbord recht streeks in de centrale computer kan komen. Daardoor kan hij gevens invoeren, gegevens over het autotype auto opvra gen en bovendien heeft de centrale een continu overzicht over de lokatie van de diverse wegen wachters. De kosten van deze bestelling schommelen tussen de twaalf en dertien miljoen gulden maar met dit nieuwe systeem worden de wachttijden wel aanzienlijk bekort, aldus ANWB-hoofddirecteur B. IJn- tema. Over 2,5 jaar moet het systeem operationeel zijn. De vernieuwing is nodig omdat de capaciteit van het oude net in de toekomst ontoereikend zal zijn. Het aantal pechmeldingen stijgt in plaats van dat het daalt, wat je met de nieuwe ontwikkelingen in de autoin dustrie zou mogen verwach ten, aldus een ANWB-woord- voerder. WASHINGTON De Amerikaanse regering heeft haar tevredenheid uitgesproken over de toe spraak, gisteren, van Sov jetleider Michail Gorbats jov, ondanks de nijdige toon die deze aansloeg te gen de Verenigde Staten. Het beviel Washington vooral dat Gorbatsjov te kennen gaf dat hij net als de Amerikaanse regering van oordeel is dat de top op IJsland de weg heeft geopend voor een akkoord over nucleaire ontwapening. In zijn toespraak noemde Gor batsjov het SDI-programma opnieuw het voornaamste ob stakel voor een wapenak koord. Over de jongste uitwijzing van Amerikaanse diplomaten door Moskou wordt met geen woord gerept in de Amerikaanse ver klaring. Gisteren maakte het Kremlin bekend dat nog eens vijf Amerikaanse diplomaten de Sovjet-Unie moeten verla ten, als vergelding voor de uit wijzing van 55 Sovjets uit de VS. Verder zullen 260 Sovjet burgers die werkzaam zijn op de Amerikaanse ambassade en het consulaat worden terugge trokken. In de serie van uit wijzingen over en weer heeft de Sovjet-Unie nu in totaal tien Amerikanen het land uit gezet, terwijl de Amerikanen op een totaal komen van tach tig Sovjet-diplomaten. Pag.7: Huishoudster gezocht voor ambassade VS in Mos kou. HAAG Personeelschefs geven bij gelijke opleiding en Koning heeft het onderzoek naar beide Kamers gezonden. derlanders voor banen beschikbaar zijn en veelal scholing wordt ^ing doorgaans de voorkeur aan Nederlanders boven Tur- Met name de eerste generatie Turken en Marokkanen past door gevraagd. Turken en Marokkanen komen alleen aan werk als in Marokkanen. Surinamers komen er iets beter vanaf. Dat een gebrek aan flexibiliteit niet in een zich vernieuwend bedrijf, zij bereid zijn lage baantjes met veel ongemakken aan te nemen, uit een onderzoek van de Universiteit van Amsterdam, ge- - Hun concurrentiepositie is voor dit werk zelfs sterk: Nederlan- in opdracht van het ministerie van sociale zaken. De wer- ders weigeren deze banen. Desondanks neemt de werkloosheid functionarissen gaven in gesprekken met de onderzoekers Zij spreken geen of weinig Nederlands en zijn gebrekkig opge- onder minderheden toe. Er zijn 84.000 mensen uit deze groepen "an openlijk dan wel verhuld te discrimineren. Minister De leid. Hun positie verslechtert verder omdat er steeds meer Ne- zonder werk. Steeds meer vrouwen veroveren zich een plaatsje op de arbeidsmarkt. Als het zo doorgaat komen er binnen afzienbare tijd 300.000 vrouwen op die markt bij en - als het een beetje mee zit - zelfs 360.000 meer. Dat is uitgerekend door niemand minder dan de landelijke ombudsvrouw. Er is ook sprake van het verschijnsel „herintreedsters". Dat zijn vrouwen, die opnieuw aan het werk gaan. Net zoals sommige mensen, die -. hoe bestaat het! - de Leidse Courant in een onbewaakt ogenblik hebben opgezegd. Zoiets gebeurt een enkele keer. Zij keren dan snel op hun treden terug. Maar vullen dan gauw als potentiële „herintreders" onderstaande bon in. De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Voorletters; Adres: Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. NB. Indien daartoe aanleiding bestaal. kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd'

Leidse Courant | 1986 | | pagina 1