Rü RENTEVRUi Net de jaren zestig maar dan anders Studenten laten Nederland vallen LEIDEN OMGEVING£eidae(3oamttt DONDERDAG23OKTOBER 1986PAGINA l| Heroïnelijn naar Den Haag afgesneden RIJ'M RENTEVRIJ AUSTIN METRO SURF G1 Nieuw: de Austin Metro Surf GT f 16.655,-. En wat voo 'n Metro: felle 1300 cc motoi MG-achterspoiler, special) striping en wieldoppen, vloer matten met GT- logo, èn ingebouwd een stereo radio^ cassetterekorder met spea kers en antenne. Weet u wat Rij 'm rentevrij! Voor alle duidelijkheii u wordt volledig eigenaar uw nieuwe Austin. S Alleen de betaling g schiedt anders-dan-anders: veel voordeliger. En veel g# makkelijker dan bij welke as) dere financieringsvorm ook.. Want u betaalt uw nieuw» Austin in 24 maanden af.* Vierentwintig maanden, e) dat tegen de laagste rente u zich voor kunt stellen: ni procent! Alle reden om eens mi de Austin Rover-dealer te ga: praten. Want alleen bij hei rijdt u rentevrij. Maximaal twee jaar maanden). Maximale fina cieringsbedrag via een LI huurkoopkontrakt voor de Austin Mini f 7.500, Austin Metro f 10.000,-, Austin Maestro en de Ausl Montego f 15.000,-. Prijzen zijn inkl. BTW, fabriek, exkl. afleveringski ten. Prijs- en specifikatiewij: gingen voorbehouden. G rosseriegarantie: 6 jaar tegi doorroesten van binnem Garantie: 1 jaar inkl. Su] cover Hulpverlening ondi weg. Informeer bij uw dealj naar de uitbreiding van garantie tot 2 of 3 jaar (Su] garantie). Nadere informatie: Austin Rover Nederland BV (imp teur van Austin, Rover en Land Rover), Nieuwe Gou»I O.Z. 40, 2803 RA Gouda, tef (01820) 11122. Aktieperiode t/m 31 oktober 1986. ALPHEN A/D RUN, Thomas Autobedrijf BV, Pt Hendrikstraat 99, teL 01720-92848. LEIDEN, BV Automobielbednjf LAG, van Oldenbameveldtstraat 37, teL 071-154909. LEIDERDORP, Auto-Home BV, Tbuwbaan 2, teL 071-899275. SASSENHEIM, Autobedrijf AL. van den Dool Essenlaan 36, teL 02522-1223L WASSENAAR, A BUnkespoor BV, Oostdorperweg 29-31, teL 0173* 12405. SUBDEALERS: NIEUW-VENNEP, Autobedrijf Oldenhage-Bniggeman, Venneperweg 53S-541, teL 02526-75041. NOORDWUK, Garage de Jong BV, v.d Mortelstraat 254-256, teL 01719-19303. VALKENBURG, Garage de Jong BV, Hoofdstraat!» 102-106, teL 01718-16947. STUDENTEN ZOEKEN NIEUWE WEGEN OP SYMPOSIUM VEERSTICHTING GARDEREN De samenle ving staat op een tweesprong. Een nieuwe generatie, groot gebracht in de no-nonsense sfeer van een economische cri sis, kiest voor nieuwe wegen. Na de zakelijkheid van de ja ren zeventig is het weer tijd voor creativiteit. Op het sym posium „Schep de toekomst", dat vandaag en morgen in Lei den wordt gehouden, proberen studenten, wetenschappers, beleidsmakers en ondernemers met elkaar een antwoord te vinden op de vraag hoe het nu verder moet. In elk geval anders, vindt de studenten van de Veerstich- ting, die het symposium heb ben georganiseerd. De ver beelding moet weer aan de macht, zodat mensen hun ei gen toekomst kunnen schep pen. Waar hebben we dat eer der gehoord? Beleven we de wederopstanding van hippies, kabouters en provo's? Hans Wopereis, voorzitter van het bestuur van de Veerstich- ting, en prof. dr. M. van Gils, voorzitter van het tweedaags symposium, zijn het roerend met elkaar eens over de toe stand in de wereld. De toe komst ligt open en de vraag is dus: waar gaan we naar toe? Kiezen we voor de mechani sche weg van de rationaliteit of durven we te koersen op de „kracht van de verbeelding"? „Een schot in de roos", noemt prof. Van Gils dit thema van het symposium. „Het komt echt uit de studenten zelf en het is fantastisch omdat het buitengewoon goed past in wat de mensen bezighoudt. De ja ren tachtig staan duidelijk in het teken van een heroriënta tie. er is geweldig veel aan het verschuiven". Dat blijkt ook uit de belang stelling voor dit symposium, dat jaarlijks plaatsheeft. Kwa men de afgelopen jaren steeds zo'n driehonderd mensen bij elkaar, dit jaar worden er zes honderd verwacht. De Veer- stichting (die studenten en „vormgevers van de maat schappij" tot elkaar wil bren gen) heeft blijkbaar een gevoe lige snaar geraakt. Van Gils, hoogleraar bedrijfskunde aan de universiteit van Groningen, weet wel waarom. „De studen ten die dit organiseren stralen iets van zichzelf uit. Dit is een heel bijzonder symposium, an ders dan alle andere. De spre kers zijn namelijk slechts weg wijzers, de deelnemers zijn be langrijker. Die kunnen met el kaar ontdekken hoe ze de toe komst vorm willen geven". Kwaliteit Zoals het een jonge student be taamt, neemt Hans Wopereis overtuigd afstand van de „ou dere generatie". „Die is heel materialistisch, alles draait om werken, werken, werken. Ik zoek naar nieuwe beginselen, net als veel andere studenten. Als ik bij een organisatie ga werken, wil ik weten welke visie daaraan ten grondslag ligt, waar zo'n bedrijf of instel ling heen wil. En ik wil daar invloed op hebben. Dan weet ik ook in welke richting ik mezelf binnen die organisatie kan ontwikkelen". Van Gils: „Die heroriëntatie zie ik bij veel van mijn studen ten. Ze vragen zich af hoe ze kwaliteiten die ze hebben kunnen benutten. Ze willen aangesproken woorden op hun talenten en gelijk hebben ze. Wij docenten lopen achter, omdat we uit het verleden ko men en dat dwingt ons de be staande ideeën, bijvoorbeeld over het managment, opnieuw ter discussie te stellen. Ik vind dat wel leuk ook". Volgens Van Gils is men in de jaren zeventig vooral rationeel gaan denken; alles moest be heersbaar zijn, Bovendien werd de werkelijkheid ver knipt in allerlei partjes en spe cialismen, waardoor het zich op het geheel is verloren. Creativiteit werd onderschat, omdat het niet in de afgeba kende hokjes paste en niet be heersbaar was. „We zijn gaan denken in termen van proble men. dat werkt verlammend. Natuurlijk, je kunt overal pro blemen zien en die proberen op te lossen, maar vaak kan dat niet. Je moet leren met die moeilijkheden om te gaan, ze als uitdagingen te zien". Wezenlijk anders Heroriëntatie. Creativiteit. Uitdagingen. Beginselen. Wat koopt een werkloze jongere daarvoor? Die mag al blij zijn als hij een baan krijgt; moet hij dan nog eisen stellen ook? Daar is de ondernemingsraad toch voor, verworven in de vrolijke jaren zestig? Van Gils: „Nee, de situatie is wezenlijk anders. Medezeggenschap is natuurlijk goed. maar men heeft er een doel op zichzelf van gemaakt, los van het eco nomisch functioneren van een bedrijf. Op die manier voelen de mensen zich nog niet be trokken bij de organisatie die gebruik maakt van hun kwali teiten. Een bedrijf bestaat bij de gratie van de kracht van de mensen die er werken: als ze daar niet op aangesprokert worden gaan ze weg, dan stap pen ze eruit. Ja, dat veroor zaakt onzekerheid, het is mo gelijk dat ze een klap op hun kop krijgen, maar er zijn er genoeg die dat aandurven". Wopereis: „Het is niet meer zo dat jongeren vinden dat ze al lang blij moeten zijn dat ze werk hebben en verder geen vragen stellen. Dat neemt dui delijk af. En niet alleen onder studenten". Dat betekent niet dat de jongeren tegen het bedrijfsleven zijn, de gevestig de orde bestrijden zoals in de tijd van de flower-power. Om dat bedrijven eerder inspelen op veranderingen dan de over heid en allerlei non-profit in stellingen, is de belangstelling voor het bedrijfsleven juist groot. Van Gils vraagt zich daarom af of er inderdaad sprake is van een grote breuk met het verleden van de jaren zeventig. „Ik waag de veron derstelling dat het nu om een vervolg gaat. In de afgelop jaren werd alles in procedui vastgelegd, er kwam een w op de ondernemingsraad, e wet op dit en op dat. Dat he geleid tot een starre burea cratie, waar de jongeren mee af willen rekenen. Mi de gedachten die achter al i wetten lagen, komen deg sterker naar boven, en dat meer dan medezeggenschi j maatschappij en op het tioneren van jezelf daarii» Wopereis: „We staan voor keuze ons aan te passen aan bestaande situatie, of onze gen toekomst te scheppen. E is soms pijnlijk, omdat we scheid moeten nemen en e opruiming moeten houdij maar je wordt er een bewus mens door". STEVO AKKERM) 'DEN HAAG Met de arrestatie van een 28-jari- ge fïhanees, vorige maand op Schiphol, blijkt een belangrijke heroïne lijn van Bangkok naar E>en Haag te zijn afgesne den. Dit is komen vast te staan tijdens een onder- zoek van de Haagse poli- l tie, dat nu is afgesloten. In verband met deze zaak zijn in totaal elf arresta ties verricht. Zes ver dachten zitten nog vast. De gearresteerde Ghanees k fungeerde als koerier voor di verse Haagse dealers. De ver dovende middelen haalde hij vanuit Bangkok via Grieken land naar Den Haag. Dit werd de politie duidelijk na de in val op een dealadres aan de Paul Krugerlaan, waarbij op 4 augustus van dit jaar een 41- jarige man en een vrouw van 32 jaar werden aangehouden. In de woning werd een kleine hoeveelheid heroïne aange troffen die, zo bleek later uit het onderzoek, van de Gha nees afkomstig was. De vanuit Griekenland opere rende koerier was de heroïne, in totaal een halve kilo, kort daarvoor zonder betaling kwijtgeraakt aan vier Hage naars die hem voor de trans actie naar de Multatulistraat lokten. In dat pand waren twee mannen aanwezig die de Ghanees het geld toonden. Op dat moment verschenen twee mannen in uniform op het to neel, de indruk wekkend dat het hier om een inval van de politie ging. In werkelijkheid waren zij handlangers van de dealers. Alle aanwezigen sloe gen direct op de vlucht, met achterlating van de heroïne. De verdovende middelen kwamen kort daarna in het Haagse drugcircuit terecht. De koerier werd uiteindelijk WERELDRECORD DOMINOSTENEN PLAATSEN INLISSE op 17 september van dit jaar gearresteerd op Schiphol. In zijn koffer zat anderhalve kilo heroïne verstopt, opnieuw be stemd voor de Haagse markt. Als gevolg van het politieon derzoek zitten inmiddels vijf Hagenaars, in leeftijd varië rend van 26 tot 32 jaar, vast. Zij worden ervan verdacht de vaste afnemers te zijn en wer den gearresteerd bij diverse invallen, onder meer in pan den aan de Kritzingerstraat en de Vermeerstraat. De grote organisator van het geheel, een 25-jarige Hagenaar, is voortvluchtig. Hij verblijft momenteel vermoedelijk in Suriname. AUSTIN ROVER Wie z'n auto financier (en wie doet dat eigenlijl niet?) kiest voor het voordeel van gespreide betaling. Maar daar staat vaak eei i forse rente tegenover... Behalve als u kiest voor eei Austin Mini, Austin Metro Austin Maestro of Austin Mon tego. Want dan is de rente vooi rekening van Austin Rover. Gewoon, om u de aan1 schaf van 't betere en fraaier alternatief een stukje gemak j keiijker te maken. LISSE/DELFT Wat heeft heeft blauwgas te maken met domino? Kunnen de bloembol- lenvelden daags na Kerstmis enkele seconden in bloei staan? Hoe kun je door de Domtoren van Utrecht te laten instorten zeggen dat je aan Holland-pro moting doet? Kan een kleine spin heel Nederland plat krij gen? Vragen die ogenschijnlijk alleen door een halvegare ge steld kunnen worden. Toch hebben Robin Paul Weijers, Je roen de Vries, Aijen Pluilaart en Taco Jongsma er zeer zinni ge antwoorden op. En dat komt niet omdat zij alle vier studeren op de Technische Universiteit van Delft. De vier maken deel uit van een Delftse delegatie van vijftien man, die 27 december samen met studenten van de Techni sche Universiteiten van Twente en Eindhoven een poging zul len wagen het wereldrecord do minostenen zetten en om laten vallen te breken. Tot nu toe is een dergelijk spectaculair schouwspel alleen nog maar in Japan vertoond, waar het on derhand een regelmatig terug kerende nationale gebeurtenis begint te worden. Het wereld record staan dan ook op naam van een Japanner met een mil joen (1.000.000) dominostenen. Nu is het zetten van de stenen al een kunst, maar het laten vallen is de eigenlijke show. Het plan om iets dergelijks ook eens in Nederland te proberen is afkomstig van onze nationale trots, de KLM. Deze heeft de drie Hogescholen in Nederland benaderd om aan de uitvoering ervan mee te werken. Vanaf augustus is men in Delft met de concrete uitwerking van de ideeën begonnen. Promotiefilm Centraal stond, dat Nederland in duigen moet vallen. De ver dere uitwerking wordt aan de studenten overgelaten. Van het gebeuren wordt een promotie- film gemaakt, die wereldwijd onder de aandacht wordt ge bracht van degenen die voor Nederland op uiteenlopende wijze van belang zijn. Een kaart van Nederland dus en wel van ongeveer 60 bij 30 meter. Op die kaart zullen de plaatselijke belangwekkende zaken met dominostenen wor den uitgebeeld. Vandaar de Domtoren van Utrecht. Van daar ook de bloembollenvelden. De Delftse delegatie neemt Zuid-Holland, Noord-Holland, Flevopolders. het IJsselmeer en de Noordzee voor haar reke ning. Het Vredespaleis in Den Haag, het inmiddels landelijk bekende Prins Clausplein met de fly overs, een Goudse kaars, de Scheveningse Pier, nagebouwde tekeningen van Escher (Meta morfose?), het stort allemaal in op 27 december. De bloembol lenvelden zullen door het om vallen van de stenen van het ene moment op het andere van kleur verschieten, want er wor den niet alleen de bekende zwarte, maar ook talrijke ande re kleuren stenen gebruikt. Het evenement gaat plaatsvinden in een grote hal bij een bloembol le nbed rijf in Lisse en gaat onge veer 35 minuten duren. Alles wordt live uitgezonden door de TROS in de tv-show „De eerste de beste". Medewerkers van het Guinness Book of Records zul len nauwlettend de stenen tel len. Niet per stuk, maar door weging. Dat moeten er dan een en een kwart miljoen (1.250.000) worden. Om op die 1800 vier kante meter zoveel stenen te krijgen, zo hebben de weten schappers in spé berekend, moet er een dichtheid van 1 op 9 zijn; dat wil zeggen: op de op pervlakte die negen stenen pal tegen elkaar aan zouden inne men moet minstens een echte steen staan. Voorbereiding Zoals met alle goede dingen in het leven gaat de meeste tijd zitten in de voorbereiding. De symbolische eerste steen wordt 22 november gelegd, nadat de hal daags daarvoor met blauw gas insectenvrij is gemaakt. De kleinste spin kan namelijk een onvoorstelbare ramp veroorza ken. Er hoeft maar één steentje op een onbewaakt moment te vallen, of de hele boel zal als een kettingreactie een horizon tale stand aannemen. Vanaf die 22e november zijn in totaal 45 TU-studenten continue, en de laatste week vermoedelijk zelfs in een drie-ploegendienst bezig met de opbouw. Zij gunnen zichzelf zo min mogelijk tijd, om het risico van de misluk king zo klein mogelijk te hou den. Daags voor de uitzending worden tussen de verschillende onderdelen van het stenenpar- cours om de twee meter schot ten geplaatst. Mocht er nog iets misgaan, dan blijft de „schade" beperkt. Maar haast is natuur lijk ook geboden om de koeten enigszins binnen de perken te houden. De dominostenen worden bij een fabriek in Oostenrijk be steld en gaan bij elkaar ruim 100.000 gulden kosten. Dat is slechts een fractie van de totale kosten van het festijn: bijna een miljoen gulden. Daarin zit on der meer de huur van de hal, de kosten van het hotel voor de studenten, want dagelijks aan- en afreizen naar Twente of Eindhoven is natuurlijk niet te doen. Een evenement overigens dat ondanks alle bezuinigingen op het onderwijs zonder enige scrupules kan plaats vinden, want het wordt vanaf de eerste steen tot de laatste door tal van bedrijven gesponsord. Thema „Het aardige van onze record- poging is, dat er een thema in zit, namelijk Nederland", zegt het viertal, „In Japan zag je al lerlei zaken, die wel leuk wa ren om te zien maar feitelijk geen samenhang hadden. Dan ging er bijvoorbeeld ineens een raket opstijgen". In de Delftse delegatie zitten studenten van allerlei disciplines, al is lucht en ruimtevaart behoorlijk ver tegenwoordigd. Voor Robin, Je roen, Arjen en Taco en de elf anderen wordt het dit jaar geen sinterklaas vieren en ook de kerstkalkoen kan hen gestolen worden. Domino, dat is het wat de klok slaat. Premier Lubbers zal de eerste steen laten omvallen. „Althans, dat staat in zijn agenda. Tenzij natuurlijk de derde wereldoor log begint, maar dan komt er van het hele evenement toch niet veel meer terecht", grap pen de vier. Die handeling ge beurt niet „op het veld", want dat is zelfs voor de minister- Robin-Paul Weijers, Taco Jongsma, Jeroen de Vries en Arjen Pluilaart hebben met voorlichtster Ella van der Tas (vlnr) vafl de TU-Delft het volste vertrouwen In het slagen van hun recordpoging domino stenen zetten en laten vallen. president absoluut verboden ge bied. Dat doet hij door het door knippen van een touw, waar door een modelvliegtuigje op domino-Schiphol landt. Het vliegtuig duwt de eerste steen om en vanaf dat moment staat het proces op de automaat. Met een snelheid van 1 meter per seconde vallen de stenen. Het vliegtuigje is een idee van Je roen de Vries, chemiestudent. „Ik dacht zo: het eerste dat be zoekers van Nederland zien is Schiphol, dus daar moet je mee beginnen. Als alles goed gaat eindigt het daar ook weer, maar hoe dat precies in zijn werk gaat is nog een verrassing". Slagader Geduld en sterke zenuwen zijn nodig, naast een dosis gezond verstand. Het evenement kan volgens de vier niet echt volle dig mislukken. Er worden spe ciale valtechnieken gebruikt. Door heel Nederland loopt als het ware een slagader van ste nen, die allerlei zijtakken heb ben. Die slagader is 18Ö0 meter lang. Mocht er een pnderdeel niet omvallen, dan nog gaat het omvallen op de hoofdader ge woon door en van daaruit weer naar andere zijtakken. Ieder steentje weegt 5,7 gram. Een snelle berekening leert dat er dus ruim 7 ton aan stenen nodig is. Alleen de omgevallen stenen tellen voor de recordpoging. Wat blijft staan, wordt van het totaal afgetrokken. Eén aantal onderdelen van het spektakel wordt op de universi teiten eerst uitgetest. Elke stu dent is verantwoordelijk voor zijn creatie. Elke seconde van de valpartij wordt vantevoren met de regisseur van het pro gramma doorgenomen en op zijn cameratechnische haalbaar heid beoordeeld. Negen came ra's gaan de happening registe ren. Eén brandende vraag nog: heb ben studenten hiervoor wel tijd? Moet er niet gestudeerd worden? „Wij maken er tijd voor, dp studiestof valt wel weer in te halen. Als je als stu dent aan topsport doet, heb je daar toch ook tijd voor beschik baar". LUUD VAN DER HAM

Leidse Courant | 1986 | | pagina 18