Noord wijk gaat overlast jezoek horeca aanpakken Energie kan in Katwijk goedkoper Verven met kwasten als bezemstelen Duinrell heeft jaarlijks nieuwe attractie nodig Bden omgeving Rijnsoever wint sportkwis Bloemententoonstelling in veiling Aalsmeer üeid&iQowutnt DONDERDAG 23 OKTOBER 1986 PAGINA 17 Wee jubileumconcerten atwijkse Muziekschool (TWIJK De Gemeentelijke Muziekschool >r twijk viert dit jaar het tweede lustrum. De leer- ïK gen van de school geven ter gelegenheid van 11 jubileum speciale leerlingenuitvoeringen op o nderdag 30 en vrijdag 31 oktober om half acht in bouw Tripodia. De Gemeentelijke Muziekschool jn in september 1976 met de eerste lessen Alge- je Muzikale Vorming (AMV) voor een kleine (leerlingen. De Muziekschool had vier verschil de onderkomens: de Boorsmaschool, de Hoor- I® sschool, de Baronschool en de Muziekschool aan s Zeeweg 123. In de loop der jaren breidde de iooI onder leiding van directeur Peter Bontje ge- a jg uit. Enkele hoogtepunten uit die jaren waren a i speciale concert bij het bezoek van koningin Jtrix in april '83 en de trip die het tienerensem- in 1984 aan het Engelse Lowestoft bracht. Verkeersdrempels op Frankenburg VALKENBURG De aanleg van verkeers drempels op Frankenburg en Legioendreef. wordt een ingreep waar nogal wat kosten aan verbonden zijn. Op het bedrag van herbestra ting komt nu nog eens 7.400 extra mede door het verhoogde kruispunt dat nu wordt aange legd. De raadscommissie openbare werken en woningbouw, gaf uiteindelijk toch wel zijn fiat aan dit plan temeer omdat verkeersdeskundi- gen in de huidige situatie van de straatligging straks een verbetering zien. Het aan te leggen vierde spelveld voor v.v. „Valken '68" valt voor de gemeente duurder uit dan was begroot. Na overleg van B en W met het Valkenbestuur heeft deze zich bereid verklaard een groot aan tal bijkomende werkzaamheden op zich te ne men. Er blijft echter een financieel gat over, al dus wethouder H. van der Nagel. Kerst flora opnieuw in Amsterdamse RAI AMSTERDAM/LISSE De Kerstflora wordt dit jaar voor de tweede achtereenvolgende keer in de RAI in Amsterdam gehouden. De 26ste editie van deze tentoonstelling wordt op 23 de cember geopend door minister Braks van Landbouw en Visserij. Het bezoekcijfer in de RAI was vorig jaar met zo'n 30.000 bezoekers twee maal zo hoog als het aantal bezoekers van één van de Hillegomse topedities in voorgaande jaren. De beslissing om de Kerstflora van Hille- gom naar Amsterdam te verhuizen, blijkt een goede te zijn geweest, aldus F.J. van der Ven, voorzitter van het tentoonstellingscomité. Ook de belangstelling van de zijde van het bloem bollenvak liet niet te wensen over, behalve een aantal Nederlandse vakgenoten bezochten vo rig jaar ook belangstellenden uit het buitenland de Kerstflora. Omwonenden protesteren tegen slopersbedrijf DEN HAAG/TER AAR Omwonenden van het slo persbedrijf C. de Bruijn aan de Korteraarseweg in Ter Aar hebben gisteren geprotesteerd tegen de geluids- en stankoverlast en de milieuverontreiniging die het be drijf teweegbrengt. Zij deden dit tijdens een zitting van de provinciale Arob-commissie. De bezwaarmakers wil len dat het bedrijf voldoet aan de eisen die de Afvalstof fenwet en andere voorschriften stellen. De gemeente Ter Aar is al enige tijd in overleg met het slopersbedrijf om te onderzoeken in hoeverre het be drijf aan de Hinderwet voldoet. De Bruyn zelf zegt dat er geen sprake is van overlast en dat hij zich precies aan de regels houdt. Met het verbranden van afvalma- teriaal is hij al drie jaar geleden gestopt vanwege de stankoverlast die dit met zich meebrengt. CNVhuldigt jubilarissen SASSENHEIM De afdeling Sassenheim van de De Hout- en Bouwbond CNV heeft gister avond in de kantine van speeltuinvereniging „Béatrix" drie jubilarissen gehuldigd. Districts bestuurder Emmerings nam die taak op zich. Het ging om J. Brakels uit Warmond, die 40 jaar lid is en C.J. van Nieuwkoop en R. v.d. Voet, die 25 jaar hun bond trouw zijn. Emme rings noemde de jubilarissen bouwstenen van de organisatie. Extra dankbaar was hij Van der Voet voor zijn activiteiten als bestuurslid. Hij hoopte dat de jubilarissen ook in de toekomst hun taak als bondslid waar zullen blijven ma ken. Als eerste kreeg de heer Brakels het gou den CNV-insigne met lauwertak opgespeld waarna de jubilarissen Van Nieuwkoop en Van der Voet het gouden CN V-insigne kregen. or A OORDWIJK De ge- ïente gaat de overlast wordt veroorzaakt bezoekers van cafés discotheken aanpak- Uit het sterk toene- nde klachtenpatroon kt dat de grens van het ivaardbare is over reden, aldus het colle- van B en W naar aan- ding van de uitgebreide idacht, die de fractie- orzitters in hun algeme- beschouwingen hebben chonken aan de over- de huidige situatie kan worden berust", voegt het jrdwijkse college er aan Het college wijst in zijn woord op de planologische atregelen. die in de afgelo- tijd zijn genomen om ver- uitbreiding van het pro em tegen te gaan. Als ge- |g van deze maatregelen is vestiging van nieuwe bedrij ven praktische onmogelijk. Burgemeester en wethouders kondigen in hun antwoord een actieplan aan, dat zij in het ko mende begrotingsjaar probe ren uit te voeren. Men waar schuwt echter voor een te groot optimisme. Het college wijst het PAN-ver- wijt van de hand, dat de poli tie op „instructie van hoger hand" te lankmoedig zou zijn. De democratische regels stel len ten opzichte van crimineel handelen en verkeersregels strenge eisen aan de mate van ingrijpen, melden burgemees ter en wethouders. Nieuwe brandweerkazerne NOORDWIJK Als de raadhuisbouw medio 1987 vol tooid is, heeft de brandweer de eerste prioriteit wat be treft de huisvesting van de gemeentelijke diensten. De nieuwe brandweergarage is nodig om redenen van vei ligheid. In een 60 jaar oud gebouw (op een zeer ongeluk kige plek), dat nooit is gemoderniseerd, is een bedrijfs matige benadering niet mogelijk, aldus B en W. Het col lege somt een reeks tekortkomingen van het gebouw op. Een ruimte waarin de adembeschermingsapparatuur op een hygiënische en veilige manier kan worden onder houden, is er niet, een magazijnruimte is niet aanwezig en de was- en toiletruimte staat in open verbinding met de stallingsruimte. In de algemene beschouwin gen was onder meer gewezen op de vervuiling van het dorp door honden. Er is thans een werkgroep gevormd om dit soort overlast te verminderen, delen burgemeester en wet houders in hun antwoord mede. Daarbij zal gebruik ge maakt worden van ervaringen elders en ook van suggesties van de burgerij. Eén van de wijkverenigingen is reeds ge start met een onderzoek in de eigen wijk. Men hoopt ook van daaruit steun te verkrijgen. De vervuiling in het centrum ver eist evenwel een andersoortige aanpak, meent het college, maar dat geeft niet aan wat men daaraan doen wil. In hon dentoiletten zien burgemeester en wethouders geen oplossing. Burgemeester en wethouders zijn bereid te overwegen om de verkeerslichtinstallatie op de kruising Beeklaan-Boekers- lootlaan een jaar eerder te plaatsen dan men aanvanke lijk van plan was. Het college is met de fractiewoordvoerders van mening, dat het een erg gevaarlijk kruispunt is. Alleen met verkeerslichten kan het worden beveiligd. De inrich ting van het kruispunt ligt er al klaar voor. In het investe ringsplan is het aanbrengen van de installatie gepland voor het jaar 1988. Volgens burge meester en wethouders zou dit een jaar kunnen worden ver vroegd als de financiële ruim te kan worden gevonden voor de circa 200.0CK),-. die de in stallatie gaat kosten. Een der gelijk besluit zal door de bewo ners van het Vinken veld met vreugde worden begroet. Naar aanleiding van een vraag van de CDA-fraktie om ver sneld te komen tot een ver lichtingsplan voor het buiten gebied Langeveld. deelt het college mede, dat de gemeen teraad zeer binnenkort het plan voorgelegd krijgt voor het aanbrengen van een ver lichting langs de Boender en de Wilgendam. In een spannende finale heeft de Katwijkse tafeltennisvereniging Rijnsoever gistermiddag in gebouw Tripodia de Sportkwis 1986 gewonnen. De Katwijkers bleken in een extra barrage met de collega-tafeltennisers van Reflex uit Lisse en de zwemvereniging De Columbiaan uit Voorhout uiteindelijk de sterkste. Een beker en 500 gulden voor de clubkas waren de belo ning. Tweede en derde prijs-winnaars Reflex en De Columbiaan kregen eveneens bekers en respectievelijk 400 en 300 gulden voor de penningmeester. De achttien deelnemende clubs kregen bijval van een bomvolle zaal, waar zo'n 600 clubgenoten, leiders en ouders het gebeu ren gade sloegen. De presentatie van de door een bank georganiseerde kwis was In handen van Dick Passchier en Judith Bosch (links). Op de vóórgrond het team van korfbalvereniging Fiks uit Leiden. CDA: COLLEGE PLEEGT BOERENBEDROG ATWIJK De ener- ieprijzen in Katwijk zijn oger dan noodzakelijk, lit wordt veroorzaakt oor het twee ton te oog schatten van de 'inst van de Nutsbedrij- Deze manier van egroten ervaart het DA als onjuist en ver- oebelend. Het gevolg aldus CDA-fractie- oorzitter A.C. Berkhey, at het college van B en „boerenbedrog" leegt. m de begroting van iets leer dan 70 miljoen voor het olgend jaar rond te maken lat het Katwijks college uit an een winst bij de bedrij en van circa 1,6 miljoen gul- en. Dit bedrag komt ten )ede aan de totale begro- ng, zodat daar ander beleid igen over staat. Volgens 'actievoorzitter A. C. Ber- hey, veelvuldig woordelijk jgestaan door zijn fractiege- oot J. van Leeuwen, is deze ing van zaken onjuist, om it vorig jaar bij een raming an die winst nog over 1,4 iiljoen gesproken werd. Vol- ïns Berkhey heeft het colle- i deze extra winst opge- oerd om de begroting slui- ind te maken. Die extra vee ton kan volgens de hristen-democraat gewoon ia belastingen geheven wor- en. Hij stelde dan ook in frste instantie voor om de nroerend-goedbelasting te erhogen. erkhey kon slechts bij de PF en dan nog maar in de fringe mate, begrip voor jn redenering krijgen. Vooral niet nadat wethouder van der Plas (SGP) duide- ]k maakte, dat het bedrag an 1,4 miljoen gulden uit erste beramingen inmiddels lang achterhaald is. en verhoging van de belas ingen is in Katwijk voor het olgend jaar niet noodzake- jk. Deze conclusie trok bur gmeester Mr. C. A. Bos gis pen tijdens de begrotingsbe- andelingen in Katwijk. Wel 'enste hij daarbij aan te te- enen, dat een mogelijke stij- 'ng van de belastingdruk 'ede afhankelijk is van de ntwikkelingen op het soci- cultureel terrein. Met de constatering dat de onroe- rendgoed belasting niet ver hoogd dient te worden, ter wijl andere plaatselijke belas tingen en retributies niet meer dan met 2 procent mo gen stijgen (behalve reini gingsrechten en begrafenis- rechten), konden de raads fracties alle van harte in stemmen. zij het dat het CDA principiële bedenkingen had. Terugkijkend naar de ver kiezingen van het begin van dit jaar kwam de RPF tot de konklusie dat Katwijk niet in meerderheid voor een andere koers heeft gekozen. Als fractie die daarop hoopte Toch benadrukte de fractie voorzitter van de RPF be wust te werken aan de sa menleving, zoals zij die voor ogen hebben. Hij keert zich derhalve fel tegen de plan nen van het college om tot besluitvorming te komen ten aanzjen van een naaktstrand. De heer Oskam (SGP) was het voilledig met de heer Tenhove eens, om de korting op de begroting van de poli tie ongedaan te maken. In zijn ogen heeft bestrijding van criminaliteit voorrang. Hij pleitte daarbij op een ge richte preventieve aanpak van alcohol- en drugsbeleid. Fractievoorzitter D. Graaff (PvdA) maakte zich in zijn algemene beschouwing sterk voor tweedekansonderwijs en kinderopvang. Woningnood Er komst een onderzoek naar de woonwensen in Katwijk. Dit zegde wethouder J. van der Plas (SGP) de CDA-er T. van der Plas toe. De heer T. van der Plas had al jaren ge leden dit plan geopperd, maar zag, ondanks een posi tief onthaal, geen konkrete uitvoering van zijn voorstel. De heer Van der Plas kwam tot zijn vraagstelling tijdens de begrotingsbehandelingen toen bleek dat het aantal ur gente woningzoekenden in Katwijk drastisch gestegen is de laatste maanden. Zelfs de wethouder schrok van de cij fers, die aantoonden dat het aantal urgente woningzoe kenden reeds 1100 is. Vorig jaar bedroeg dit aantal nog Frans de Haas (midden) wordt bij K&O Oegstgeest opgevolgd door zijn leeftijdgenoot en Kennis Ed Vijsma (links) en de jongere Rob Schouten (rechts). OEGSTGEEST Ook binnen de beeldende kunst is het mogelijk om aan schaalvergroting te gaan doen. Kunstenaar Frans de Haas uit Oegst geest, die op klein formaat schilderde gaat per 1 no vember decors schilderen voor de Amsterdamse Sto pera. Taferelen met een grootte van 12 bij 15 me ter nemen voorlopig de plaats in van het overzich telijke landschap op huis- kamerformaat. „Het is een uitdaging", vindt Frans de Haas, die tevens docent aquarelleren en schilde ren is bij de volksuniversi teit K&O in Oegstgeest. „Het is leuk dat je rond je vijftigste jaar de kans krijgt nog eens iets heel anders te gaan doen". De Oegstgeester kunstenaar heeft al een voorproefje gekre gen van wat hem straks bij de Stopera te wachten staat: „Ik moest een proefstuk inleveren op groot formaat. Een afbeel ding van koning David, pas send bij een oude opera ver groten van 30 bij 40 centimeter naar 3 bij 4 meter. Dat werkt inderdaad wel even anders. Je sleept een wagentje met potten verf achter je aan, je gebruikt kwasten ter grootte van be zemstelen. Ook moet je er re kening mee houden dat het er FRANS DE HAAS DECORSCHILDER STOPERA op een afstand goed moet uit zien", aldus Frans de Haas. Het werkterrein van Frans de Haas wordt straks een zeer royaal bemeten atelier in de Bijlmermeer, van waaruit de grote decorstukken met spe ciale vrachtwagens naar de Stopera worden gereden. „We schilderen met zeven man aan die decors, maar voor het in elkaar zetten van die achter gronden is nog een veel grote re groep mensen aan het werk", vertelt Frans. Inbreng Veel eigen inbreng zal de Oegstgeester kunstenaar daar bij niet hebben. „De decor-ont werpers bepalen hoe de ach tergrond er uit komt te zien. Zo is er een Engelse ontwerper die prachtige bossen ontwerpt voor bij de ballet-uitvoeringen, bossen waar je ook doorheen kunt lopen. Over het alge meen zijn die decors nogal tra ditioneel. omdat veel opera's en balletten da{ ook zijn, maar er wordt natuurlijk tevens mo dern werk uitgevoerd, met meer abstracte achtergronden. Dat kan een leuke afwisseling worden", vindt Frans de Haas. Het werk zal ook iets tijdelijks hebben; sommige decorstuk ken worden bewaard, maar de meeste uiteindelijk toch weer gesloopt. De nieuwe decor- schilder van de Stopera ver wacht straks wel minder tijd te hebben voor zijn eigen werk. „In combinatie met les geven heb je meer gelegenheid voor eigen kunst. Overigens is de verkoop van kunst de laat ste jaren zo teruggelopen dat het lesgeven wel steeds be langrijker werd voor een con stant inkomen", stelt Frans de Haas, die sinds 1983 bij K&O Oegstgeest werkte. Tekenaar Frans de Haas wordt bij K&O Oegstgeest opgevolgd door zijn leeftijdgenoot en kennis Ed Vijsma en de jongere Rob Schouten. De Leidse beeldend kunstenaar Ed Vijsma geeft sinds vijf jaar les. Daarvoor was hij wetenschappelijk teke naar bij hèt Rijksherbarium. „Wetenschappelijk tekenen is mooi, maar je bent toch eigen lijk als een ambtenaar bezig. Na 15 jaar wilde ik wel eens wat anders"', vertelt hij. „Het combineren van lesgeven aan mijn eigen leerlingen, ik noem dat de „Kleine Academie" en met mijn eigen kunst bezig zijn bevalt me erg goed. Lesge ven bij K&O is daarop een goede aanvulling". Ed Vijsma is ook altijd druk bezig om op drachten voor monumentale kunstwerken te verwerven. Het kunstwerk bij de Stevens- hofschool is bijvoorbeeld van zijn hand. Van origine is hij echter schilder, en houdt hij zich ook wel bezig met etsen. De stijl van lesgeven gaat nu wellicht iets veranderen bij K&O Oegstgeest met twee nieuwe docenten, maar de uit gangspunten blijven overeind. „De basiskennis en de tech niek goed bijbrengen, het is geen gezelligheidsclubje. Kunst is een serieuze zaak", aldus Ed Vijsma. BUURMAN ïjsma. RANK DEN HAAG/WASSENAAR Duinrell heeft jaarlijks een nieuwe attractie nodig om de concurrentiestrijd met andere recreatieparken vol te houden. Dit zei mr. H.H. Luigies, raadsman van Duinrell-eigenaar graaf Van Zuylen van Nijevelt deze week bij de Raad van State waar de Kroonberoepen tegen het bestemmings plan Duinrell werden behandeld. Het attractiepark verkeert volgens de raadsman nog in een ont wikkelingsfase, omdat het bestemmingsplan niet klaar is. Om bezoekers te blijven vermaken, wil men uitbreiden rond het thema water en daarbij speelt het Tikibad een belangrijke rol. Uitbreiding van het bad zoals Duinrell dat wil, is echter niet mogelijk omdat het bestemmingsplan geen bouwhoogte toestaat van 28 meter. De raadsman bracht verder naar voren dat dit jaar 120.000 mensen minder een bezoek hebben gebracht aan het park. Duinrell streeft naar een jaarlijks bezoekersaantal van 1,25 miljoen. Tegen de uitbreidingsplannen bestaan bezwaren bij on der meer de gemeente Wassenaar, Duinwaterleiding 's-Graven- hage en de Stichting Duinbehoud Leiden. Met name de gemeen te is van mening dat Duinrell geen onevenredige last mag bezor gen voor de omgeving en de rest van de gemeente. Bovendien wil het gemeentebestuur de natuur- en cultuurhistorische waar den beschermen en voorkomen dat het gehele gebied pretpark of camping wordt. Overval op echtgenote van Voorhoutse autohandelaar VOORHOUT Twee man nen hebben gistermiddag een gewapende overval gepleegd op dé echtgenote van een han delaar in tweede handsauto's in Voorhout. Bij de overval werden geld, sieraden en een muntenverzameling buit ge maakt. De twee mannen drongen drongen om half vier de wo ning van de handelaar binnen, waar op dat moment alleen de 21-jarige-vrouw aanwezig was. Zij hadden nylonkousen over het hoofd getrokken. De vrouw werd bedreigd met een vuurwapen en met handboei en aan de verwarming vast ge maakt. De overvallers door zochten vervolgens het huis, maar konden in eerste instan tie geen waardevolle spullen vinden. De vrouw werd daarna los ge maakt en moest onder bedrei ging vertellen waar geld ent kostbaarheden waren verbor gen. De overvallers doorzoch ten daarna opnieuw het huis en maakten zich meester van geld, sieraden en een kostbare muntenverzameling. De man nen verlieten daarop het huis en lieten de vrouw geboeid achter. Deze slaagde er in om zich te bevrijden en om tien over half vijf de politie te waarschuwen. De politie wilde vanochtend geen nadere mededelingen doen over de waarde van de buit en het signalement van de .overvallers. De echtgenoot 'van de overvallen vrouw han delt in vrij dure tweedehands auto's, zoals Mercedessen. AALSMEER De Nationale Bloemen Vaktentoonstelling wordt van woensdag 5 tot en met zaterdag 9 november gehou den in de Bloemenveiling VBA aan de Legmeerdijk in Aals meer. Op deze tentoonstelling zijn allerlei instanties en firma's uit de hele wereld op het terrein van de bloemenkweek en' - handel aanwezig. Actuele ontwikkelingen rond teelt, sortiment, houdbaarheid, teeltechnieken en dergelijke worden tijdens de tentoonstelling belicht. De opening vindt plaats op woensdag middag 5 november om twee uur door staatssecretaris E. Heer- ma van Economische Zaken. Op woensdag, donderdag en vrij dag is de tentoonstelling tot tien uur 's avonds geopend voor de bloemenbranche. Zaterdag en zondag is de Nationale Bloemen Vaktentoonstelling ook toegankelijk voor de consumenten. De veiling is dan o^>en van negen tot zes uur. De toegang kost woensdag tot en met zaterdag 10 gulden, op zondag zeven gul den vijftig. Voor tuinbouwkundige groepen van meer dan 30 personen, 65-plussers en kinderen van 6 tot en met 12 jaar be draagt de toegangsprijs op woensdag tot en met zaterdag zeven gulden vijftig en zondag vijf gulden.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 17