in topvorm afstraffing Feyenoord 7ÖETBALKL UCHT IN ISTANBOEL proningen knokt zich leeg, maar scoort niet Jacobs hekelt laf Xamax CeidaeSotua/nt DONDERDAG 23 OKTOBER 1986 PAGINA 13 'ANBOEL De Turkse itbalclub Besiktas heeft gis- nidddag niet nagelaten in nboel even een klucht op roe ren. De spelers stonden jr. ruim 5000 supporters - r Turkse hit „ik zoek je over- zingend - waren ervoor n zitten en de camera's jjrden. Alleen de tegenstan- iii het Europa-Cuptoer- Apoel Nicosia, ontbrak, ir dat was geen nieuws tr. loting voor de tweede ron de op 3 oktober zorgde voor politiek paniekvoetbal door Apoel Nicosia te koppelen aan Besiktas. De Cypriotische ver eniging trok zich zondag onder zware druk van de regering, die sinds de Turkse militairen het eiland in 1974 binnenvie len geen diplomatieke betrek kingen onderhoudt met Anka ra, uiteindelijk terug voor het Europese beker-toernooi. Besiktas speelde het spelletje zoals de UEFA wilde en ver scheen gisteren in vol ornaat op het veld van het Ali Sami Yen-stadion. De Westduitse scheidsrechter Werner Föc- kler en zijn assistenten waren bij de hand voor de toss. De Turkse tv-commentator kon zich echter beperken tot enke le interviews met spelers, offi cials en de UEFA-waarnemer en kon daarna naar huis. De Deense UEFA-afgevaar- digde Erik Hylstrup hield zich op de vlakte in zijn commen taar. „De UEFA heeft Apoel Nicosia verzocht naar Istan- boel te komen om te spelen. Het aanvangstijdstip was vroegtijdig bekend. Nu ze niet zijn opgekomen, moet de UEFA maar beslissen wat de consequenties zijn". De Turkse regering had wei nig bedenkingen tegen de con frontatie en schoof de bal vlug terug naar Cyprus. De Cyprio tische autoriteiten dwongen Apoel daarop zich terug te trekken, omdat, zo werd ge zegd, Besiktas niet had toege stemd voor de return via „le gale (lucht)haven" het land binnen te komen en boven dien het aangeboden hotel had geweigerd. De Europese Voetbal Unie heeft na het niet spelen van Besiktas-Apoel Nicosia bekend gemaakt, dat de strafcommis- sie de zaak zal behandelen. De UEFA verwacht dat de beslis sing van de straf com missie ui terlijk zondag openbaar zal worden gemaakt. een fraaie kopbal brengt John Bosman (links) Ajax op een voorsprong van 1-0, JlSTERDAM Ajax eèt overwinteren in het jjopese bekervoetbal. ,iij zes jaar van het gelijk t de herfstbladeren uit- 'ojlen is de Amsterdamse eg weer heel dicht bij tei plaats in de kwartfi- D-jes van de Europese be strijd. Olympiakos Pi- téus werd gisteravond in t eerste duel uit de 'jjpede ronde van het be- hvinnaarstoernooi met Sjiporijk combinatievoet- 1 opzij gezet: 4-0. n marge na een heerlijk Rmdje Europa-Cupvoetbal cwondanks de Griekse tafere- i die ongetwijfeld over twee 'a]cen in Athene gaan ont- In, nauwelijks meer uit te ïijtsen zijn. lx, drie jaar geleden nog jjtloos tegen hetzelfde Vechtpartij in Griekse kleedkamer AMSTERDAM De traditioneel hoog oplopende gemoederen in het Griekse voetbal kwamen gisteravond, in de rust van het Europa-Cupduel Ajax-Olympiakos, tot een hoogtepunt. De emo tionele beleving van de zwakke vertoning van het elftal uit Pi raeus leidde voor spits Nikos Anastopoulos tot een persoonlijk kookpunt. Hij raakte op de vuist met zijn ploeggenoot Zelilidis. Coach Panagoulias, bezig aan zijn eerste officiële wedstrijd met Olympiakos. trof het duo vechtend in de kleedkamer aan. Hij trof tegen Zeliliciis. de minder gereputeerde speler, onmiddellijk een disciplinaire maatregel en verving hem door de Joegoslaaf Sestic. Panagoulias later: ,.Ik loop al heel lang mee in het voet bal, maar zoiets heb ik nog nooit meegemaakt. Ik zal mijn best doen om herhalingen van dit soort toestanden te voorkomen". duo Bosman-Van Basten, de nauwgezetheid van de passen de linkervoet van Mühren en de telkens aanzettende flan ken. De snelle treffer van Bos man, al in de zevende minuut goed voor een deuk in het Griekse zelfvertrouwen, maakte dat er overleg bleef in het Amsterdamse spel. Achter- jrmpiakos, speelde gisteren jn rende nlemandFbiind naar Hli een overmacht en klasse, J aan vroeger tijden deed 'Ijken. De Grieken, dik twee Ken zonder competitievoet- werden aan alle kanten 4|rbijgerend door de Ajacie- die duidelijk hun adem iden gespaard voor een in- l.jiationaal aansprekende itatie. Al zijn Grieken be- B.jld niet de besten van Euro- de manier waarop Ajax de 'strijd naar de hand zette, van een gehalte, dat de tste jaren niet meer wordt jiaald door het Nederlandse pvoetbal. het aanvalsspel gebruikte de kopkracht van het voren, alle taken werden keu rig overgenomen en Blind en Spelbos hielden zich afwisse lend bezig met het enige Griekse gevaar van niveau, Nikos Anastopoulos, de man die Ajax drie jaar geleden met twee doelpunten in de verlen ging slachtofferde. De Schot Dick was door Cruijff ditmaal geprefereerd boven de ras-Amsterdammer Witschge. De snelheid en de voorzet van de kleine Dick moesten aan de linkerkant voor de openingen zorgen. Het gelijk van Cruijff kwam bin nen zeven minuten. Dick gleed op het spekgladde veld aan de linkerkant langs Xan- thopoulos. De voorzet ging via een Grieks been, omhoog, waarna John Bosman onmid dellijk zijn koelbloedigheid en kopkracht showde. De Griekse doelman Arvanitis, als lijnkee- per verkozen boven Skounas, dook uit alle macht naar de verste hoek, maar kwam niet verder dan de rol van grabbe- laar: 1-0. Het was de eerste keer in het duel, dat Bosman bewees vrij wel elke bewaking de baas te zijn. De Amstelvener, met zijn grote actieradius, was vooral in de eerste helft een plaag voor de defensie van Olympia kos. Semertzidis probeerde het eerst Bosman aan de ketting te leggen. Mitropoulos, langer en krachtiger, had later meer suc ces. Wending In de vijftiende minuut leek Bosman, in het Europees be- kerwinnaarstoernooi topscorer met zes treffers, op weg naar zijn tweede doelpunt. Hij werd aangetikt door Apostolakis, maar legde in zijn val iets te veel theater. De hoekschop, die volgde, werd door Van Basten ingeknald maar van de lijn gehaald. In de 25e minuut was het weer Bosman, die een luchtduel won van de arme Arvanitis. De bal ging over. hetzelfde lot trof een kopbal van Van Basten in de 34e mi nuut. Nadat Anastopoulos voor het eerste schrikmoment in de Amsterdamse harten had ge zorgd, zorgde Rijkaard één mi nuut voor rust voor de voorlo pig beslissende wending. Een weggeschampte voorzet van Van 't Schip rolde voor zijn voeten en Arvanitis kon zijn verkiezing als sterke lijndoel- man niet waarmaken. De bal spatte van 25 meter tegen het net: 2-0. In de tweede helft werd het spel soms nog subtieler. Hak jes, tikjes, het bekende Ajax- werk, werden afgewisseld met kracht in de punt van de aan val, waar Van Basten nu het leeuwedeel van het werk overnam van de langzaam ge sloopt rakende Bosman. Bin nen acht minuten viel de der de treffer uit het aanhoudende offensief. Van Basten liet een subliem voorzetje van de alom aanwezige Wouters tegen het hoofd schampen en Arvanitis ging van ellende languit: 3-0. Op het moment, dat doelman Menzo twee keer moest bewij zen zeer geconcentreerd te zijn gebleven en Ajax eigenlijk moest kiezen voor het vast houden van de „nul" achterin, viel toch het dik verdiende Complimenten voor Cruijff AMSTERDAM De com- plimenten waren na afloop van Ajax - Olympiakos voor Johan Cruijff. Zijn collega Panagoulias gaf de Amsterdammer een koffer loftuitingen mee naar huis. De Griek, die zijn elftal voor het eerst echt aan het werk zag, roemde de werkwijze van Cruijff. „Dit Ajax deed mij sterk denken aan de ploeg die in de jaren zeventig furore maakte. De Ajacieden heersten tijdens elke fase van de strijd. Ik hoop dat Cruijff met zijn team de Europa Cup in Amsterdam binnenhaalt. Hij verdient het". Aan de nederlaag viel vol gens Panagoulias weinig af te dingen: „Voor mijn jonge spelers was er wei nig eer te behalen. In Athene zijn we eigenlijk kansloos. We kunnen van Ajax winnen, maar 5-0 lijkt me een beetje veel van het goede", aldus de 52-jarige oefenmeester, die zijn eerste kennismaking met zijn nieuwe elftal an ders had voorgesteld. Ondanks de ruime uitslag toonde Cruijff zich na af loop nog altijd niet gerust gesteld. De dirigent van Ajax denkt dat de Grieken voor een verrassing kun nen zorgen. „Het zal in Griekenland toch nog erg stormen. De reputatie van de Grieken in eigen huis is bekend. We zullen daar de dezelfde discipline als in de eerste wedstrijd moeten opbrengen." Cruijff maakte tegelijker tijd duidelijk dat hij aan de zijlijn had genoten. „De ploeg heeft een uitsteken de prestatie neergezet. Er is goed en gediciplineerd gespeeld. We zijn er steeds in geslaagd het spel breed te houden, waardoor we heel wat kansen creëer den. Vier echte doelpun ten, waarvan twee tijdens een rustige periode van ons. En let wel: dit Olym piakos heeft geen slecht elftal", aldus Cruijff die Boeve vanwege diens aan vallende capaciteiten voor de aangeslagen Dick in het veld bracht. vierde doelpunt. Rijkaard zette de uitblinker van de avond, de 35-jarige oud-international Ar nold Mühren, vrij in het straf schopgebied. De ervaren tech nicus, die de oplossing zou kunnen zijn van de problemen van bondssocah Michels aan de linkerkant van het Neder lands elftal, wachtte tot Arva nitis paniekerig uitgleed en stifte de bal, met nog zes mi nuten op de klok, koeltjes over de Griekse goalie: 4-0. Ajax (Ned)-Olympiakos Piraeus (Gri) 4-0 (2-0): 7. Bosman 1-0, 44. Rijkaard 2-0, 53. Van Basten 3-0, 84. Mühren 4-0. Scheidsrechter: Kirschen (Odl). Toeschouwers: 22.500. Gele kaarten: Anastopoulos (Olympiakos); Blind (Ajax). Ajax: Menzo; Blind, Rijkaard, Spel bos, Silooy; Wouters, Bosman (win ter), Mühren; Van 't Schip, Van Bas ten, Dick (Boeve). Olympiakos Piraeus: Arvanitis; Xanthopoulos, Alexiou, Togias, Apo stolakis; Semertzidis, Zelilidis (Ses tic), Mitropoulos, Kokolakis (Vaitsis); Kostikos, Anastopoulos. Drehsen (rechts) schiet ten tweede mate een bres in de verdediging van Feyenoord. ALLEEN WONDER ZOU I 1 ROTTERDAMMERS NOG H-J KUNNEN REDDEN MÖNCHENGLADBACH Met de mogelijkheid dat Feyenoord de club zou zijn die Borussia Mön chengladbach de eerste thuisnederlaag in 26 jaar Europa Cupvoetbal zou toebrengen, had vooraf zelfs de meest optimisti sche Rotterdammer geen rekening gehouden. Maar dat de ploeg uit de Maas stad de tweede ontmoe ting schriftelijk kan af doen na de afstraffing van 5-1 had ook niemand ver wacht. Ook Jupp Heync- kes, de aan zijn zevende seizoen bij Borussia bezig zijnde trainer en vroegere topscorer, niet. „Zoals mijn ploeg in de tweede helft speelde, deed aan vroeger tijden denken", sprak de als immer keurig gecoiffeerde oefenmees ter. De tijden, waarin Bo russia nationaal en buiten de grenzen de successen aaneenreeg, hetgeen in twee (in 1975 en 1979) veroverde UEFA Cups werd vastgelegd. Sindsdien heeft de ploeg uit Mönchengladbach, die zich on danks vaak zeer aantrekkelijk voetbal nimmer een grote vas te aanhang kon verwerven met alle financiële gevolgen vandien een stapje terug moe ten doen. Hoewel de plaats in de halve finales van het UEFA Cuptoernooi van vorig seizoen tegen de latere win naar Real Madrid aantoonde, dat de Borussen er goed in slaagden verkochte spelers prima te vervangen. Het was aan dat duel met Real Madrid waaraan Jupp Heynckes te rugdacht in zijn commentaar. „We speelden nu na de pauze net zo goed als tegen die Span jaarden. En dat is een compli ment voor de ploeg waard". Waarna de waarschijnlijk aan het eind van dit seizoen uit Mönchengladbach vertrekken de oefenmeester de parallel wijselijk niet verder doortrok. Want na de klaterende zege van 5-1 thuis tegen Real Ma drid, volgde in de Spaanse hoofdstad een nederlaag met 4-0. Groot krachtsverschil Maar eerder genoemde opti mistische Rotterdammer zal geen cent willen zetten op de kansen van Feyenoord om dat huzarenstukje van Real Ma drid te kopiëren. Daarvoor trad er gisteravond op de met ruim 18.000 toeschouwers, on der wie vele duizenden Neder landers en talloze politie-agen- ten, bezette Bökelberg een te groot krachtsverschil aan het licht. Hetgeen Rinus Israel na zijn derde Europa Cupwed strijd als trainer tot het vol gende openhartige „relaas" bracht. „Als we in deze wed strijd ook maar een schijn van een kans hadden willen heb ben, hadden alle elf spelers op hun top moeten spelen. En wat dat betreft deed maar een vier- of vijftal dat: Been, Troost, Wijnstekers, Hoekstra en in de eerste helft Elstrup". Toch had ook Israel kunnen zien dat Feyenoord 55 minu ten een zeer redelijke indruk maakte. Hetgeen de Rotter dammers aan het eind van de eerste helft zelfs een perspec tief-volle uitgangsstelling leek op te leveren. Nadat Drehsen na ruim een kwartier de met Troost en Molenaar zonder koppers uitgeruste centrale de fensie van Feyenoord op zijn kwetsbaarheid had gewezen (1-0), werd het alsnog 1-1. Uit één van de soms redelijk ogen de Rotterdamse aanvallen was Elstrup uit een pass van Hoek: stra, die eerder twee riante kansen wegens een gebrekkige techniek om zeep had gehol pen, trefzeker. Maar met die riante score in het achterhoofd kreeg Feye noord nog in de blessuretijd de inleiding tot de latere knock out om de oren. Na weer een zwak moment in de defensie, inclusief de met een off-day kampende doelman Hiele, was het opnieuw Drehsen, die Bo russia op het spoor zette. Feyenoord leek na de pauze overigens geenszins aangesla gen in de wetenschap dat dé op de Bökelberg gescoorde Rotterdamse treffer nog wel eens goud waard zou kunnerj zijn. Die demonstratie van zelfvertrouwen, waarvan vooral de licht aan de knie ge blesseerde Been getuigde, duurde echter slechts acht mi nuten. Toen viel het masker van de formatie van Rinus Is rael, doordat Borussia's ge vaarlijkste aanvaller Rahn zich koelbloedig en trefzeker van zijn nimmer grip krijgen de bewaker Molenaar ontdeèd en Hiele op het verkeerde been zette. Kaakslag tONINGEN FC Gro- ijjgen heeft gisteravond (♦raeht al zijn competi- [frustraties in één Euro- jis bekerduel weg te irken. De ploeg van -jiner Rob Jacobs, die tjn den Berg buiten de alis had gelaten, knokte ieJi leeg tegen Xamax eIiuchatel. Ogenschijnlijk frwonnen de Gronin- rs hun zwakheden. Zij Jhden eindelijk weer ïs lef, schiepen zich Idoende kansen en had ith de Zwitserse aanval- 4 onder controle. Maar p mankement stak weer ij kop op: het gebrek aan (fzekerheid in het zes- -metergebied. De 0-0 'dt een niet al te roos- v urig uitzicht op de re- in de tweede ronde het toernooi om de IFA-beker. énige verdienste van Gro- |gen was voorlopig, dat het iax, koploper in de Zwit- fcé competitie, van scoren field. Xamax, dat er om be id staat in uitwedstrijden gemakkelijk te doelpunten, had een grotere verdienste. Het bleef rustig onder het Groningse aanvalsgeweid. In de counter kregen de Zwitsers zelfs nog mogelijkheden de winst mee naar huis te nemen. Groningen, gesteund door ruim zestienduizend toeschou wers, hield deze keer achterin stand, mede door het solide werk van de jonge Boekweg. Zonder Van den Berg, die als libero zijn zelfvertrouwen kwijt raakte en als middenvel der zondag tegen FC Den Haag werd gewisseld, beschik te Groningen over snelheid. De Zwitsers, net als Gronin gen met enkele half-gebles- seerde spelers in het elftal, be schikten over koelbloedigheid, al liepen Stielike, Ryf en Sut ter tegen de gele kaart op. Vooral in de tweede helft dankte Xamax veel aan die nuchterheid en ook wel hard heid. Groningen was voortdu rend in de aanval, kreeg net als in de eerste helft een batte rij kansen en kwam verdedi gend nauwelijks in de proble- De gasten openden met een kopbal van Mottiez, maar moesten daarna een reeks ge vaarlijke aanvallen van Gro ningen toestaan. Geheel in stijl GRONINGEN De eerste ontmoeting op Europees niveau met een serieuze tegenstander is Rob Jacobs slecht bevallen. Na af loop van het doelpuntloze duel met Xamax Neuchétel hekelde de trainer van FC Groningen de speelwijze van de tegenstander. „De Zwitsers hebben ons met traag voetbal dwars gezeten. Over twee weken zullen zij het spel moeten maken. Dan passen wij dezelfde speelwijze toe als zij hier hebben gedaan". Jacobs weigerde de 0-0 te beschouwen als een slecht uitgangs punt voor de wedstrijd in Zwitserland. zochten de noorderlingen de hoofden van hun lange spit sen. Een fantasievollere oplos sing was er niet, omdat Xamax over de grond nu eenmaal te sterk was. Eykelkamp, die we gens een overtreding op Ryf de gele kaart kreeg, en De Koek belaagden doelman Cor- minboeuf. Houtman deed dat uit een indirecte vrije trap van vijfentwintig meter, na tikjes van Olde Riekerink en De Wolf. Dat de Zwitsers aan een klein gat genoeg hadden, be wees de gedrongen Lüthi vlak voor rust. Na een laconieke beweging van Verkuyl en een' voorzet van Sutter was een flitsende reactie van doelman Storm_nodig. De Groningers lieten zich door deze kans' niet ontmoedigen. Vlak na de pauze kwamen Ey kelkamp en Roossien op de rand van het strafschopgebied. Uit de weifelingen van dit duo werd duidelijk, dat Groningen toch niet echt de oude was. Eykelkamp probeerde het met een schuivertje, dat op een verdediger stuitte. De inko mende Roossien mikte op het dak van de tribune. Getergd door het falen van zijn ploeg genoten nam de Engelsman Mason het initiatief even later over. Hij had net als Van Dijk, die kort voor de wedstrijd en kele injecties had gekregen te gen de blessure-pijn, nauwe lijks serieus kunnen trainen. De kleine rechter-vleugelver- dediger trok steeds naar het centrum va de aanval, waar hij zich met zijn gebrekkige balbeheersing vastliep. Boven- René Eykelkamp van FC Groningen stormt tevergeefs toe. Na mens Xamax Neuchatel smoort routinier Don Givens in alle rust het gevaar in de kiem. dien had hij de pech te worden geschaduwd door de „verse" Italiaan Jécobacci, die de ge blesseerde Mottiez had ver vangen. Ook de overige spelers van Xamax hadden adem genoeg. Tussen de vijftigste en tachtig ste minuut werd voorts duide lijk, dat Xamax aan de nood rem durfde te trekken. De scherpe acties ontregelden het toch al chaotischer wordende Groningse spel. Met Lühti als enige aanvaller groepeerden de Zwitsers zich op bevel van hun ervaren Franse trainer Gilbert Gress rond het straf schopgebied. FC Groningen zal zondag de thuiswedstrijd tegen Excelsior, de vorige club van Jacobs, kunnen gebruiken de score eens ouderwets op te voeren. Want het gevoel toch te kun nen scoren is over veertien da gen in Neuchétel onontbeer lijk. FC Groningen-Xamax Neuchatel 0-0. Scheidsrechter: Aass (Noo). Toe schouwers: 16.500. Gele kaarten: Ey kelkamp (FC Groningen); Ryf, Stieli ke, Sutter (Xamax Neuchatel). FC Groningen: Storm; Mason, De kelkamp. Houtman, De Koek. Xamax Neuchatel: Corminboeuf; Urban, Givens, Thevénaz, Ryf; Ley Ravello, Stielike, Hermann, Sutter; Lüthi, Mottiez (Jacobacci). Het bleek de kaakslag, waar door Feyenoord zich steeds meer als een aangeslagen bok ser door de ring ging bewegen. Borussia, onder aanvoering van de met perfecte lange pas ses strooiende aanvoerder én libero Bruns en steunend op een ijzersterk middenveld, moest echter nog tot de 23e minuut wachten voor de mar ge nog verder werd vergroot. De Spaanse scheidsrechter Sanchez Arminio, die al na twee minuten Hiele van ver der tijd-rekkende activiteiten afhield met een indirecte vrije trap in het zestien-meterge- bied, keurde namelijk een tweede treffer van Rahn we gens een voorafgaande over treding van een ploeggenoot, af. Hetgeen gevoegd bij twee niet toegekende strafschoppen wegens hands (van Van Her pen en Molenaar) en een inzet tegen de paal van Borowka, de eindstand van 5-1 (Bruns en Thiele scoorden nog) achteraf heid ont nam. De score van 5-1 in Mönchen gladbach is exact dezelfde als die waarmee Feyenoords stadsgenoot Sparta vorig jaar de Bökelberg verliet. Dat bete kende voor de ploeg van Spangen de definitieve uit schakeling. Daar moet Borus sia voor wat betreft Feyenoord nog veertien dagen op wach ten. „Over de uitslag hoeven we niet te redetwisten", con cludeerde Rinus Israel na ai- loop. „Die geeft exact het spel- verloop weer". En daarmee de positie van Feyenoord in het 'internationale voetbal. FRANK WERKMAN Borussia Mönchengladbach '- Feye noord 5-1 (2-1). 18. Drehsen 1-0, 43. Elstrup 1-1, 45. Drehsen 2-1, 53. Rahn 3-1, 68. Bruns 4-1, 79. Thiele 5-1- Scheidrechter: Sanchez-Arminio (Spa). Toeschouwers: 20.000. Gele kaart: Tahamata (Feyenoord). Borussia Mönchengladbach: Kamps, Winkhold, Bruns, Borowka, Front- zeek, Krauss (Krisp), Rahn, Drehsen, Bakalorz, Thiele (Brands) en Lienèn. Feyenoord: Hiele, Wijnstekers, Van Herpen. Troost, Heus, Molenaar (Monkau). Been, Hoekstra, Tahama ta, Elstrup en Hofman (Blinker).

Leidse Courant | 1986 | | pagina 13