Met beide benen op de grond PARAGNOST HOUDT VAST AAN VISIOEN Saar Boerlage krijgt de schu Bettine Vriesekoop en de toto- en lottoballet jc VIER NIEUWE LEDEN IOC Kerdel: Barcelona gewoon aan de beurt Uitslagen stemrondes LubbersEen dag rouw mag toch wel SPORT ££Mló<2(2ou*CMlt ZATERDAG 18OKTOBER 1986PAGD Anton Geesink: „IOC'ers als makke schapen" LAUSANNE Anton Geesink had gistermid dag zo zijn eigen verklaring voor de wijze waarop het fout ging met de Amsterdamse kandidatuur. „De invloed van voorzitter Sa maranch is waarschijnlijk ongekend groot ge weest. Daarmee twijfel ik niet aan zijn integri teit. integendeel. Hij bewijst al tien jaar dat hij een goed leider is. Men heeft in het IOC zóveel vertrouwen in hem, dat men met een gerust hart zijn zachtjes gefluisterde advies heeft op gevolgd. Als makke schapen is men achter hun leider aangelopen", denkt Geesink. „Ik denk ook dat de IOC-leden het fijn voor hem von den als de Spelen eens in zijn eigen vaderland zouden worden gehouden. Hier lag de kans voor de IOC'ers om hun waardering voor zijn goede leiderschap uit te spreken, denk ik". Stichting wordt opgeheven (Van onze verslaggever) LAUSANNE De stichting Olympische Spelen Amsterdam 1992, die meer dan twee jaar heeft be staan, zal zeer binnenkort worden opgeheven. Dat is het gevolg van de teleurstellende uitslag van de stemmingen op het 91e congres van het IOC in Lau sanne. Volgens stichtingsdirekteur Krijn Reitsma zal worden geprobeerd om alle vaste krachten van zijn organisatie aan een nieuwe baan te helpen. Het gaat daarbij om een beperkt deel van de veertig mannen en vrouwen tellende staf van de stichting. De meer derheid van de medewerkers hielp mee als free-lan cer of was „uitgeleend" door overheidsorganen en het bedrijfsleven. In de speciale contracten van de medewerkers was een bepaling opgenomen dat bij een negatieve uitslag van de stemming op 17 oktober 1986 geen sprake meer zou zijn van continuering van de werkovereenkomst. Ook het luxe kantoorpand dat de Stichting in Amsterdam-Zuidoost bezette, zal de komende weken worden ontruimd. LAUSANNE Het IOC-congres heeft, behal ve gestemd over de toewijzing van de Olympi sche Spelen, ook nog vier nieuwe leden aange wezen, onder wie één vrouw. Het betreft de donkere Amerikaanse Anita de Frantz die in 1976 in Montreal als roeister een bronzen me daille veroverde. Ze kwam echter vier jaar la ter uitgebreider in het nieuws, doordat ze zich heftig verzette tegen de Amerikaanse boycot van de Spelen in Moskou. De andere nieuwe IOC-leden zijn: Charalambos Nikolaou, de voorzitter van het Griekse olympische comité, de Zuidkoreaan Un Yong Kim, voorzitter van de internationale taekwondo-bond, en de Con- golees Jean-Claude Ganga. DEN HAAG Barcelona is een uitstekende stad voor de organisatie van de Olympische Zomerspelen van 1992. Dat zei Cees Kerdel, het Nederlandse IOC-lid, dat op medisch advies thuis in Den Haag moest blijven. „Barcelona was gewoon aan de beurt", reageerde Kerdel die de gehele week telegrammen en telefoontjes uit Lausanne heeft ge had. „Ik ben er zelf een paar keer geweest op diverse kam pioenschappen. De stad maakte altijd een goede indruk op mij. Bovendien, het is tenslotte de geboorteplaats van voor zitter Samaranch". Kerdel wees evenwel op de pogingen van Samaranch een groot aantal kandidaten te zoeken: „Ik was verbaasd, toen hij in de jaren na zijn aanstelling in 1980 veel landen ging bezoeken met het verzoek steden kandidaat te stellen. Ik vroeg hem, waarom hij dat deed, in de wetenschap dat Barcelona in de race was. Hij antwoord de, dat er een sportieve strijd moest zijn". Nieuwe kandidatuur vrijwel uitgesloten (Van onze verslaggever) LAUSANNE Het is vrijwel uitgeslot ons land zich de komende jaren no kandidaat zal stellen voor de organisat de Olympische Spelen. Dat zegt voc Henk Vonhoff van het Nederlands Olyi Comité. Het is in de olympische wen bruikelijk dat de Spelen nooit tweern hetzelfde werelddeel worden gehouden, genoeg voor steden in Europa om in ell J niet mee te doen in de race om de Spel f 1996. Als het in 1996 dan toch een Ei d stad zou moeten worden, dan gaat het schijnlijk alleen om Athene, van we honderdjarig jubileum van de moderne in dat jaar. „Ik geef ons bij latere Spele nig kans. Ik heb altijd gelegd, het won of nooit, aldus Vonhoff. LAUSANNE De Olympische Zomerspelen van 1992 worden in Bar celona gehouden, die van de winter in Albertville. Niemand hoeft nog te speculeren over de kan sen zus en de kansen zo, daar is het gewoon te laat voor. Burgemeester Van Thijn van Amster dam heeft de Spaanse te genstrevers zijn geluk wensen gestuurd. Met het openmaken van de stemenveloppen door IOC-voorzitter Sama ranch is een eind geko men aan de „erg opwin dende en eerlijke race zoals Van Thijn het uit drukte. „Over en uit", zo sprak hij kort na de be slissing via een speciale telefoonlijn tot een men senmenigte in het Am sterdamse World Trade Center. Op een zo dramatisch mo ment als dat van de eindbe slissing is het de kunst een goed verliezer te zijn. De Amsterdammers begrepen dat en kort nadat het hoge woord er uit was, gingen de bloemen, die eigenlijk waren voorbestemd om in eigen huis te blijven, alsnog naar de dertig meter verderop ge legen Barcelona-stand. Daar had men vóór het openma ken van de enveloppen al het bekende Spaanse zelfvertrou wen getoond door de cham- De Amsterdamse delegatie in Lausanne applaudiseert, ongetwijfeld met gemengde gevoelens, voor de winst van Barcelona. pagne klaar te zetten. Want wat kon er voor Barcelona nog mis gaan? De aanvankelijke stilte die in de Amsterdamse stand heer ste na het wereldwijd bekend worden van het besluit over de Spelen van 1992, sloeg na korte tijd om in een sfeer van „het is leuk geweest". De ha ring en de zalm werd alsnog uit de dozen gehaald en de champagne kon toch niet meer terug naar de slijter, dus die werd ook even sol daat gemaakt. Hoewel vooraf vast stond dat van de dertien steden ten minste elf terug naar af zouden moeten, kwam de klap hier en daar toch hard aan. Gehuild werd er bij de Am sterdammers niet. wel gaf men elkaar hier en daar een „kop op"-klapje op de schou der. Het zal ook niet prettig zijn om, zoals bij sommigen het geval was, het werk van twee jaar nagenoeg de mist in te zien gaan. ..We zijn wel iswaar niet blij met het resul taat, maar wel trots op de wijze waarop we de klus heb ben aangepakt. Laten we op Trwrlcmf» deze wijze verder gaan", zo probeerde Van Thijn zijn équipe voor al te veel treu righeid te behoeden. Barcelona favoriet geweest voor de eindzege en nooit hebben de Spanjaarden echt aan het succes getwijfeld. En toch moeten ze de hete adem van de concurrentie in de nek een beetje hebben ge voeld. Dat leidde tot nerveu ze stemmingen, die achteraf geheel onterecht blijken te zijn geweest. Geen enkele kandidaat heeft de stad wer kelijk kunnen bedreigen. Barcelona kreeg in de derde ronde, na het vroegtijdig af haken van Amsterdam en Birmingham, maar liefst 47 stemmen. Parijs 23, Brisbane 10 en Belgrado 5. „Het was een faire competi tie. waarbij er maar één wint, alle anderen verliezen. Ik had liever gewonnen. Ik vrees dat we niet meer dan het achterwiel van de Span jaarden te pakken hebben gekregen. Barcelona had de langste adem. Er was één ar gument dat men uiteindelijk niet heeft kunnen pareren: Barcelona vond dat het zo langzamerhand een keer aan de beurt was aldus burge meester Van Thijn. Omgekeerde wereld Bij de Spanjaarden was spra ke van een geheel omgekeer de wereld. Een ware feest roes maakte zich van hen meester en er restte de gedes illusioneerde Amsterdam mers niet veel anders dan in stilte toe te kijken. Altijd was Natuurlijk probeerde ieder een na de ergste teleurstel ling de zaken weer van de positieve kant te zien. Direk- teur J. A.T. Cornelissen van het Nationaal Bureau voor Toerisme blonk wat dat be treft uit. Hij had in feite zijn doel al lang bereikt, of er nu wel of geen Spelen naar Am sterdam zouden komen. „Het allerbelangrijkste vind ik dat er weer eens een beetje elan is getoond. Amsterdam heeft de durf getoond om iets te ondernemen. We hebben het in ieder geval geprobeerd. Dan zeg ik dat de 21,5 mil joen gulden die we hebben uitgegeven voor de Amster damse kandidatuur alleszins gerechtvaardigd is. Winnen of verliezen, er is in ieder ge val een stuk Holland-promo tie bedreven", aldus Corne lissen. De fondsenwerver van de Stichting Olympische Spelen. Piet Kranenberg, die heftig stond te knikken bij het plei dooi van de NBT-direkteur, zei geenszins het gevoel te hebben dat al die miljoenen guldens die hij her en der in ons land bij elkaar kreeg, in een bodemloze put zijn ge stort. „We zijn zeer verant woord met het ons toever trouwde geld bezig geweest. Honderden miljoenen men sen weten nu wat we hebben aangedurfd. We zijn nu weer met beide voeten op de aarde terug. Volgende week gaan we weer gewoon aan het werk". Er zat gisteren niet veel an ders op dan de teleurstellen de afloop van de Amsterdam se aspiraties maar zo veel mogelijk te relativeren. In die sfeer zwalkte NOC-voor zitter Vonhoff een uurtje na het trekken van de envelop pen alweer vrolijk rond in het Palais de Beaulieu, met een glas in de hand en een gezien de omstandigheden opvallend gulle glimlach. „Ach het is niet het einde van de Nederlandse bescha ving, verre van dat". ARJEN VAN DER SAR LAUSANNE Hieronder een overzicht van de resultaten van de stemrondes die nodig waren alvorens Barcelona en Albertvil le door het Internationale Olympische Comité werden uitverko ren voor het organiseren van respectievelijk de zomer- en win terspelen van 1996. Voor uitverkiezing waren 43 van de 85 stem men nodig. De stad met het geringste aantal stemmen in iedere ronde viel af. Zomerspelen, le ronde: Barcelona 29; Parijs 19; Belgrado 13; Brisbane 11; Birmingham 8; Amsterdam 5. 2e ronde: Barcelona 37; Parijs 20; Belgrado 11; Brisbane 9, Birmingham 8. 3e ronde: Barcelona 47; Parijs 23; Brisbane 10; Belgrado 5. Winterspelen, le ronde: Sofia 25; Albertville 17; Falun, Lille- hammer 10; Cortina d'Ampezzo, Anchorage 7; Berchtesgaden 6. 2e ronde: Albertville 26; Sofia 25; Falun, Lillehammer 11; Corti na 6; Anchorage 5. 3e ronde: Albertville 29; Sofia 28; Falun 11; Lillehammer 9, Cortina 7. 4e ronde: Albertville 42; Sofia 24; Fa lun. Lillehammer 9; Lillehammer valt af na beslissingsronde Fa lun 41, Lillehammer 40. 5e ronde: Albertville 51; Sofia 25; Falun 9. Assen krijgt Wereldspelen gehandicapten AMSTERDAM De Drentse hoofdstad Assen krijgt in 1990 de organisatie van de Wereldspelen voor gehandicapten. Dat werd gisteren in Amsterdam bekend gemaakt door voorzitter A. van Emden van de Nederlandse Invaliden Sportbond. De NIS had gehoopt de Olympische Spelen voor gehandicapten van 1992 te kunnen verdelen. Hengelo was de kandidaat-stad voor dat eve nement. Toen Nederland de „grote" Spelen niet kreeg toegewe zen. trad deel twee van het scenario van de NIS in werking. In 1990 worden in Assen, één van de kandidaten voor de gehandi capten-Spelen, wedstrijden gehouden onder de noemer „We reldspelen". De Spelen in het klein, noemde Van Emden zijn vondst. Onderonsje IOC-voorzitter Juan Antonio Samaranch, wiens wieg in Barcelona stond, feliciteert burgemeester Pasqual Maragall van deze stad met het verkrijgen van de organisatie van de Olympische Spelen anno 1992. Een Spaans onderonsje in Lausanne, waar de kandidatuur van Amsterdam ondanks de positieve voorgeluiden geen schijn van kans had. EMMELOORD Paragnost Hans Nicola uit Emmeloord, die vorige week zijn angs twekkende visioen over de Olympische Spelen 1992in Amsterdam openbaarde, is er nog steeds stellig van over tuigd dat de Olympische Spe len een ramp zullen overko men. Hij mag de plaats van handeling dan verkeerd heb ben voorspeld, dat er een ramp zal geschieden, staat voor hem onomstotelijk vast. Bovendien denkt hij dat de Spelen misschien alsnog aan Amsterdam toegewezen zullen worden. Nicola: „Op dit mo ment lijkt de voorspelling in zijn totaliteit niet juist, maar het feit blijft dat er iets ver schrikkelijks staat te gebeuren, waar Nederland goed de ge volgen van zal ondervinden. In ieder geval wordt 1992 voor Nederland niet zo'n best jaar". Hij kan niet geloven dat de Spelen zich daadwerkelijk in Barcelona zullen afspelen. „Ik denk dat er iets tussen zal ko men en dat ze alsnog aan Am sterdam toegewezen worden. Ik weet dat ik nu. na de beslis sing ten gunste van Barcelona, tegen mijn verstand in moet werken, maar ik wil zo lang mogelijk aan mijn voorspelling vast houden. Ik heb er nog steeds niet van terug, dat ze niet naar Amsterdam gaan. Zeker is dat iedere andere plaats waar de Spelen gehou den worden, de ramp zal over komen De Emmeloordse paragnost voorspelde vorige week, na het ontvangen van een visi oen. dat een bloedige moord partij de Spelen in 1992 in Amsterdam gaat beheersen. Mannen met bivakmutsen en machinegeweren zullen het stadion binnen vallen en op de mensenmenigte schieten. De puinhoop zal aan het drama in het Heizelstadion doen den ken. Ook het Koninklijk Huis komt er niet ongeschonden af, aldus Nicola. 21,5 miljoen gulden uitgegeven LAUSANNE Nu duidelijk is geworden dat de Olympi sche Spelen van 1992 niet in Amsterdam worden gehouden, is de conclusie gerechtvaar digd dat een bedrag van ten minste 21,5 miljoen gulden is uitgegeven zonder dat het doel uiteindelijk werd behaald. Dat geldt trouwens voor het grootste deel van de ongeveer 350 miljoen gulden die alle dertien kandidaten voor Zo mer- en Winterspelen gedu rende de laatste jaren hebben uitgegeven aan hun olympi sche plannen. Er van uitgaande dat de over heid ondanks tegenstrijdige berichten niet meer dan de be loofde drie miljoen gulden heeft toegezegd, ziet het staatje voor Amsterdam er als volgt uit. Waar kwam het geld vandaan? Rijk: 3.000.000; gemeente Amsterdam: 3.000.000; Sport: 300.000; Bedrijfsleven: 10.500.000; Burgers (giften, merchandising, donateursactie): 4.700.000; totaal: 21.500.000. Hoe werd dit geld besteed? Promotie tot en met de Spelen van Los Angeles: 3.500.000; produktiekosten Bidbook: 3.000.000; ontvangen IOC- leden: 3.000.000; laatste week in Lausanne: 1.500.000; promotie in stad Amsterdam: 10.500.000; totaal: 21.500.000. VAN LENNEP: „DIE VROUW HEEFT VEEL KWAAD GEDAAN' (Van onze verslaggever) LAUSANNE Amsterdam mag dan ten onder z gaan in de strijd om het olympisch goud van 199! was de afloop van het karwei in het Palais de Be bepaald niet. De stad behaalde slechts vijf vani stemmen en werd daarmee reeds in de eerste roi de race geworpen. Natuurlijk werd er gezochs verklaringen voor deze blamage en opvallend kwamen de meeste redeneringen uit op één basi Boerlage. „Ik denk dat de rijksoverheid een probleem heeft als eei groep mensen op een werkelijk schandalige wijze de r van ons land aantast. Dat is in Lausanne onder meer f door het roepen van racistische leuzen tegen zeer achteP dige Afrikaanse vrienden. Ik denk dat, als zoiets in de t£ nog eens gebeurt, dan de schuldigen in de kraag moeten f gevat. De rijksoverheid moet zich dan afvragen of zulke k dan nog wel in aanmerking komen voor een Nederlari poort", aldus Henk Vonhoff, voorzitter van het Ned' Olympisch Comité. Rel Op dat moment was Saar Boerlage al lang een flink einl buurt, genietend van wat ze ronduit „een overwinning" n „Het is goed dat Amsterdam de Spelen niet heeft gekreg* celona had het ook niet verdiend. Ik ben werkelijk dood t worden van die Olympische Spelen. Het beste zou zijir een aantal jaren gepauzeerd zou worden om eens goe gaan wat ze werkelijk zijn. Ze vormen nu een ergerlijke' natie van nationalisme en commercie". Aanleiding tot het wijzen van de beschuldigende vinger richting was vooral de gebeurtenis aan de vooravond stemming, toen de Amsterdamse „beroepsactiviste" m! medestanders voor een rel zorgde bij het Palace Hotel, dat moment de IOC'ers hun hotelkamer wilden gaan o\ Zo ver kwam het in eerste instantie niet, de Mobiele van de Zwitserse politie moest er aan te pas komen om wende en stenen gooiende jongeren te verdrijven. Vonhoff stond in zijn beschuldigingen aan het adres v; toranda sociale geografie niet alleen. Ook jonkheer i van Lennep, de voormalige secretaris-generaal van de C nu adviseur bij de Amsterdamse lobby, uitte zijn gevoel vergeleek Boerlage's optreden met dat van actiegroepen de van het bezoek van de paus aan ons land. „Toen scha me rot tegenover mijn buitenlandse vrienden. Dat gevoe; nu weer". Ontdaan Van Lennep was aan de vooravond van de stemming groot aantal IOC'ers te gast op een receptie van de Ame televisiegigant NBC. „Ik kon meteen merken dat er was. Ze waren stuk voor stuk ontdaan. Er was geen meer aan. Daar heb ik het voelen aankomen dat het gaan bij de stemming. We hadden veel vrienden onder van het comité, maar die hebben hun mening over Am één voor één herzien. Die wijziging in de stemming plotseling. Er kan maar één conclusie zijn. Die mevrouw ge heeft heel veel kwaad gedaan", aldus Van Lennep. gemeester Van Thijn schaarde zich in de rij der critici. dam heeft met de demonstraties geen beste beurt gemi zei hij in het Palais de Beaulieu. De kwetsbaarheid van Amsterdam was in de vele spe< verhalen van de laatste maanden al meermalen naar v komen. Amsterdam zou geen steun krijgen van een blok van landen, zoals Barcelona en Belgrado. „De ext men van de twijfelaars, die we zo hard nodig hadden, we door de herrie buiten dit paleis niet gekregen", wist „De positie van Barcelona was zo sterk, dat de stad uit toch wel had gewonnen. Maar het is zo jammer, dat we enkele wijze tegenwicht hebben kunnen geven". (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG „Het is erg jammer. Amsterdam heeft zich er hard voor ingezet". Met deze woorden reageerde premier Lub bers, nog getooid met een Amsterdamse olympische das („Een dag rouw mag toch wel"), gisteren na afloop van het kabinetsbe raad op het nieuws dat de Spelen 1992 niet in Amsterdam ge houden worden. Ook woordvoerders van andere politieke partij en reageerden teleurgesteld. Alleen van SGP en PSP kwamen blije reacties. Lubbers: „De presentatie van Amsterdam was een acht waard. We hadden, denk ik, elf of twaalf moeten scoren om eerste te worden. Waarom? Spanje heeft de Spelen nog nooit gehad. Bo vendien werkt het positieve effect van de democratisering in het land nog door. Er was ook een enorm grote eensgezindheid in Spanje over Barcelona. Wie het land kent, weet wat dat zegt. Tenslotte kunnen zij het technisch aan. Dat geeft een sterke po sitie. Voor ons was 1928 niet van de affiches te schrappen en dat speelt een rol". DEN HAAG Bettine Vriesekoop, de tafelten nisster die over twee jaar in Seoel voor het eerst aan Olympische Spelen mee doet, was, zoals haar meeste collega-topspor ters, teleurgesteld over de keuze van het IOC de Zo merspelen van 1992 niet aan Amsterdam toe te wij zen. „Het is een domper. Sportbe oefening blijft in Nederland dus afhankelijk van toto- en lottoballetjes. Ik hoop dat er een structureel sportbeleid van de grond komt. Blijkens de Amsterdamse kandidatuur zijn we toch tot veel in staat. Bij een keuze voor Amsterdam zou de sport verzekerd zijn van meer geld in de trainings sfeer. Die kans is verkeken", aldus de Hazerswoudse. Oud-zwemster Ada Kok: „De zaken waren tot dusverre om gekeerd. Nederland wilde eerst de Spelen hebben en zag toen pas de atleten. Nu de Spe len zijn weggevallen, hoop ik dat de sporters centraal komen te staan". Ex-hockey-interna- tional Paul Litjens: „De laatste tijd kon je zien dat het top sportklimaat in Nederland verbeterde. Nu Amsterdam de Spelen niet krijgt, dreigt dat weer te verslechteren". Hans Kroes nam in augustus in Spanje (Madrid) deel aan de wereldkampioenschappen zwemmen. „Ze kunnen het or ganisatorisch wel aan", verze kert de Lissenaar. „Maar ik zie Spanje toch meer als een va kantieland". En zwemster Jo- landa de Rover: „Veel zwem mers en zwemsters zijn toen ziek geweest, vanwege het eten. Daar zal wel verbetering in moeten komen". Atlete Nelli Cooman, tweevou dig Europees indoorkampioene en wereldrecordhoudster op de 60 meter alsmede derde bij de EK op de 100 meter, twee maanden geleden in Stuttgart: „Ik ben een klein beetje ver drietig. Ik ben in juni in Bar celona bij de Westathletic ge weest, maar dat viel mij toen allemaal vies tegen. Maar je kunt natuurlijk niet op één evenement afgaan". Peter van Dorst, voorzitter van de Nederlandse Sport Fe deratie, bevond zich gisteren in het hol van de leeuw. Hij brengt zijn vakantie momen teel in Spanje door en vertoef de op het moment van de uit slag in Barcelona. „Het ziet op straat zwart van de mensen", vertelde Van Dorst die het toch niet kon laten enkele sportaccommodaties te bezoe ken. „Al lang voor de uitslag hebben de Spaanse media uit voerig aandacht besteed aan de mening van de bevolking. De televisie zond vandaag voortdurend straat-interviews uit. Ik hoorde niemand iets negatiefs zeggen over de Spe len", vervolgde de nuchtere Van Dorst temidden van de uitgelaten Catalanen. Van Dorst verder: „De sport heeft een brede basis in Ne derland, er komen heus wel weer grote evenementen in ons land. We moeten vol goede moed de toekomst in, al lijkt een volgende kandidaatstel ling van Amsterdam niet zin vol. In 1996 gaan de Spelen waarschijnlijk naar A Parijs. Voor 2000 is r de markt". Voorzitter Nico Witte Nederlands Handbal betreurde de - in spoi gesproken - geleden n< maar zag toch enkele i punten. „De laatste tij delijk geworden dat in ons land geen vie meer is. Dat hebben wonnen. Ook in andei is de inspanning ni niets geweest. De to| in ons land hebben el ter leren kennen. In komst zal blijken of waarde moet wordei kend".

Leidse Courant | 1986 | | pagina 8