Jerrit Brokx is „half verlamd van angst" )ovenraad komt met standaard-alfabet reis naar Canada arlement laat zich wet niet meer stellen ^nnenland Politiek Partij Parlement KORTINGSBON KORTINGSBON Qeidt>e<3owuvnt ZATERDAG 18 OKTOBER 1986 PAGINA 7 Op vertoon van deze bon krijgen maximaal twee personen ieder een korting van 2,50 op de normale toegangsprijs van 12,50 van het Omniversum. De bon is geldig van 20 oktober tot en met 21 december 1986. Misschien bent u wel één van degenen die op de dag en het uur dat de 1 miljoenste bezoe ker/ster het Omniversum bezoekt, beloond wordt met gratis toegang tot de voorstelling en een kopje koffie. HAAG Het gaat niet goed met sssecretaris Gerrit Brokx. De 53-jari- rabander die tot voor kort vol zwier elfvertrouwen de vaderlandse volks- iresting bestierde, loopt nu volgens in- „half verlamd van angst" rond. Hij 5t dat de aanstaande parlementaire lête naar de beleggersaffaire vooral de strop om de hals zal leggen. Want eer de Tweede Kamer ook roept dat een zondebokken zoekt, Brokx weet beter. taatssecretaris herinnert zich maar al ied dat rond de RSV-enquête precies Ifde gezegd werd, maar dat deson- s vice-premier Van Aardenne zijn tatie en carrière langzaam maar zo r zag verpulveren. De reden van dat ;hil tussen schijn en werkelijkheid op Jinnenhof is dat over het „lijk" van >ewindsman bepaalde doeleinden be- kunnen worden: beschadiging van jrtij waartoe hij behoort en beschadi- van het kabinet. Daarom zal de derheid in de Kamer ook deze keer rusten eer zij het eenmaal geroken „geproefd" heeft. meerderheid bestaat uit enerzijds en D66 en anderzijds de VVD. De socialisten en democraten hopen erop dat de affaire-Brokx, zoals intern vaak gezegd wordt, het kabinet stormrijp zal maken. De achtergrond daarvan is de gedachte dat „Lubbers-II", vooral door de grote verkiezingsnederlaag van de VVD, sowie so weinig innerlijke samenhang heeft. Een toch zeer realistische PvdA'er als Joop van den Berg, directeur van de we tenschappelijke Wiardi Beekman Stich ting, gaat er bij het ontwerpen van strate- giëen van uit dat Lubbers en De Korte de vier jaar niet zullen volmaken. Een in doodsnood verkerende bewindsman zou dat proces nog flink wat kunnen versnel len. Appeltjes Weet men dit dan niet bij de VVD? Na tuurlijk wel, maar die wetenschap weegt niet op tegen het voordeel dat de kleinste regeringsfractie verwacht van het aanbla zen van deze affaire. De liberalen hebben namelijk nog diverse appeltjes te schillen met hun christen-democratische coalitie partners. Ten eerste zijn zij nog niet ver geten dat het met name het CDA was dat hun eigen Gijs van Aardenne door middel van de RSV-enquête tot „aangeschoten een flink deel van de VVD-fractie uit no toire tegenstanders van confessionele par tijvorming. De Limburger Jos van Rey, bijgenaamd „de terriër'VVD-woordvoerder in de onderhavige affaire, is er zo één. Hij laat niet graag een gelegenheid voorbij gaan om het CDA een stok tussen de benen kan steken. Het was ook Van Rey die al „parlementaire enquête" riep, toen nog slechts in enkele kranteberichten melding was gemaakt van mógelijke fraude met woningbouwsubsidies. Daarbij speelde ui teraard ook een belangrijke rol dat Van Rey een „backbencher' was, die zijn kans schoon zag zich ook een plaatsje onder de zon te veroveren. Geduldig Precies hetzelfde gold voor Rein Hummel. Maar in tegenstelling tot Van Rey had deze PvdA'er onmiddellijk in de gaten dat „ingetogenheid" het parool diende te zijn. Anders zou het CDA gedwongen worden „om Brokx heen te gaan staan", zoals de VVD in '84 deed in het geval-Van Aar denne, met het risico dat er wellicht hele maal geen parlementaire enquête zou ko men. Dus hield Hummel zijn mond stijf wild" degradeerde. Ten tweede bestaat dicht over mogelijke gevolgen voor Brokx en volstond hij, geholpen door een PvdA- coördinatieclubje, met het stellen van vra gen, zeer veel vragen. Overigens is men bij de PvdA wel zo eer lijk te zeggen dat Brokx „de dans nog bij na ontsprongen was". De wijze waarop de staatssecretaris de zaken aanpakte - hij stuurde pakken „geheime" stukken naar de Kamer en startte onmiddellijk een grootscheeps en duur onderzoek - maakte et de VVD als regeringspartij, aanvanke lijk moeilijk een eigen onderzoek door de Kamer te bepleiten. Maar het was ook weer Brokx zelf die de kansen deed ke ren. In paniek door geruchten over het toch instellen van een enquête, stuurde de bewindsman een brief aan de Kamer. Daarin erkende hij voor het eerst dat er ook op het departement fouten waren ge maakt en dat hij daarvoor de verantwoor delijkheid droeg. „Dat heeft ons over de streep getrokken," aldus Van Rey. Hij had er aan toe kunnen voegen dat premier Lubbers de klap op de vuurpijl gaf door een onderzoek van „wijze man nen" voor te stellen, hetgeen door veel kamerleden werd ervaren als een be schuldiging van eigen „onwijsheid". Onderste steen Daarmee komt ook tot uitdrukking dat de houding van de Tweede Kamer aan het veranderen is. CDA en VVD zeggen nog wel dat de parlementaire enquête „een ui terste middel is om de onderste steen bo ven tp krijgen", maar in hun handelen is daar weinig meer van te merken. Was het in de RSV-affaire de oppositie (CPN), die het iniatief nam tot een enquête, deze keer was het met de VVD een regerings partij die de kat de bel aanbond. Opval lend was voorts het betrekkelijke gemak waarmee de CDA-fractie het voorstel tot een enquête accepteerde. In de RSV-zaak was dat wel anders. Toen kostte het de commissie van Economische Zaken heel wat zweetdruppels om het CDA over de drempel te trekken. De christen-democraten stonden toen eigen lijk nog op het standpunt dat het houden van een parlementaire enquête zo onge veer gelijk stond met een motie van wan trouwen naar het zittende kabinet, zeker als het optreden van de overheid zelf in het geding was. Nu begint ook in christen democratische kring de gedachte post te vatten dat het grondwettelijke recht van enquête een gewoon parlementair instru ment is, dat net zo vaak toegepast kan worden als het parlement zelf wil. Een stroming in het CDA was overigens allang zo ver. De christen-democraat Syt- ze Faber diende bij de grondwetsherzie ning van 1983 een amendement in, op grond waarvan een minderheid uit Twee de of Eerste Kamer (een vijfde van het to taal) het recht kreeg een parlementaire enquête in te stellen. Dit voorstel werd in de Tweede Kamer aanvaard, maar in de Eerste Kamer verworpen. Maar dat weer hield de CDA'er Van der Burg er niet van samen met de PvdA'er Stoffelen (PvdA) een initiatiefwet in te dienen, waarin een derde van Tweede of Eerste Kamer het recht kreeg een enquête te doen instellen. Dat ook dit voorstel is gesneuveld in de senaat, is voor het CDA geen reden het principe bij te stellen. Toen de PvdA met D66 eenmaal gegronde redenen kon aan voeren om in de beleggersaffaire een en quête voor te stellen, stond daarmee vrij wel onmiddellijk vast dat het onderzoek er ook zou komen. Dat het CDA daarmee de reputatie van een eigen staatssecretaris op het spel moest zetten, bleek geen belet sel te zijn. „Niets is zo slecht voor de poli tiek als het wekken van de schijn dat een bewindsman wordt afgedekt", aldus Frans Wolters, woordvoerder van het CDA in de beleggersaffaire. En dat is weieens an ders geweest. RIK IN 'T HOUT FRANS WEERTS maar we reiken een oriëntatie aan op de wereld van de mo derne wetenschap. In de film „Het Grote Barrière Rif" werd bijvoorbeeld uit de doeken ge daan wat het begrip symbiose inhoudt. In „Genesis" kon de toeschouwer iets leren over geologische processen en in „Magie Egg" wordt het een en ander uitgelegd over compu ters". Het Omniversum is een ruim tetheater, maar ook een plane tarium. De perfect ronde koe pel (diameter: 23,2 meter) waarop de 70 mm films wor den getoond, dient ook als scherm voor de afbeelding van de sterrenhemel. Deze sterren hemel wordt geprojecteerd door een Digistar-computer. Het gecombineerde gebruik van de Omnimax-projector en de planetarium-computer maakt het Omniversum uniek in de wereld. Succes Educatieve recreatie noemen Geertsma en de zijnen hun produkt, dat ook in de com merciële zin een succes mag heten. Het Omniversum is een besloten vennootschap. De heer Geertsma: „De investe ring bedroeg 15 miljoen. Bij 400.000 bezoekers per jaar draait het Omniversum quitte. Nu we daar ruim boven zitten, verwacht ik dat er volgend jaar winst zal kunnen worden uitgekeerd. Of dat ook zal ge beuren, staat nog te bezien. Misschien wordt de winst aan gewend voor investeringen waardoor we het programma- aanbod kunnen verbeteren. Doel van onze b.v. is namelijk op de allereerste plaats het po pulariseren van de weten schap. Winst maken is secun dair' Het Omniversum biedt plaats aan 300 personen. In aanmer king genomen dat er makke lijk tien voorstellingen per dag kunnen worden gegeven, kan het ruimtetheater 800.000 be zoekers per jaar aan. Momen teel zijn dat er 550.000. Begrij pelijk dus dat directeur Geertsma de 250.000 lege stoe len ook graag zou verkopen. En het moet gezegd: de ruim telijke ervaring die het Omni versum de bezoeker biedt voor 12,50 per voorstelling is de moeite waard. Per dag kunnen twee verschil lende programma's worden bezocht. Het ene programma dat momenteel draait heet „The Dream is Alive" en gaat MIN Op de Natio- Dovendag in Baarn is daag officieel het eer- exemplaar gepresen- van een boekje rin het gestandaardi- de handalfabet voor in is vastgelegd. Dit lalfabet is vanaf 1 au- 3 het officiële Ifabet voor doven in irland. Het is ontwor- in samenwerking met dovenscholen in id. Tot dusver be ien er in ons land lillende handalfa- >n naast elkaar. ssluit om in ons land tot landaard-alfabet voor do fte komen, is afkomstig Ide Nederlandse Doven- lln 1981 nam deze organi- lliertoe het initiatief. In het verlengde daarvan werd besloten één en ander metter tijd in een boekje vast te leg gen. Een werkgroep heeft zich de afgelopen twee jaar met dit project beziggehouden. Het re sultaat is neergelegd in een door Ruud Janssen samenge steld boekje. Het handalfabet is vooral be doeld als hulpmiddel voor do ven als andere communicatie vormen tekort schieten. Bo vendien kan het dienen en dient het als spellingsme thode. In het dovenalfabet wordt elke letter door een be paalde stand van de hand (of handen) uitgebeeld. Dat wil zeggen dat voor enkele letters meer handstandsymbolen no dig zijn. In ons land zijn ongeveer 15.000 doof geboren mensen. Voor de meesten van hen is het handalfabet slechts een hulpmiddel. Voor meervoudig gehandicapten mensen die behalve doof bij voorbeeld ook blind zijn is het dovenalfa bet vaak de enige manier om te kunnen communiceren. Al eeuwenlang Overigens bestaan er al dove- nalfabetten sinds de Griekse en Romeinse oudheid. Een handschrift uit het begin van onze jaartelling bevat talrijke tekeningen waarbij de hand standen van de afgebeelde personen opvallen. Het gaat hierbij om het Griekse helden dicht Ilias van Homerus in de bibliotheek Ambrosiana te Mi laan. Het idee om tot een handalfa bet te komen werd echter pas rond het jaar 700 door een An gelsaksische monnik in een geschrift naar buiten gebracht. Daarna was het in de zestien de eeuw een Spaanse monnik die in een boek rechtstreeks verband legde tussen het han dalfabet en doven. Door zijn ontmoeting (in 1784) met de in Parijs wonende Franse geestelijke Charles de l'Epée bracht de (uit de omge ving van Luik afkomstige) Groninger predikant Henri Daniël Guyot de kennis van het handalfabet naar ons land. Omdat de methode van abbé De l'Epée bij enkele dove kin deren spoedig opzienbarende resultaten opleverde, kreeg Guyot steeds meer leerlingen. Dat leidde tot de oprichting van het Groningse doveninsti- tuut, het eerste in Nederland. Eenheid Maar ondanks deze tamelijke vroege komst van het handal fabet naar ons land, duurde het pas toch 1981 voordat de Nederlandse Dovenraad de haar toenmalige Tolkencom- missie opdracht gaf om een heid te brengen in de variaties die op basis van het 'systeem Guyot' de afgelopen twee eeu wen in ons land werden ont wikkeld. Na twee vergaderin gen leidde dit tot een eenslui dend advies. Een (in 1984) door de Vereniging ter bevordering van het onderwijs aan Doven in Nederland geformeerde speciale werkgroep, heeft dit advies verder uitgewerkt en de opdracht voor dit vandaag gepresenteerde boekje gege ven. Bij het samenstellen daarvan heeft Ruud Janssen nauw met de Nederlandse Dovenraad sa mengewerkt. Het rijk geïllus treerde boekje bevat naast bij dragen van zijn hand onder meer werk van K. Schippers, Aukje Bijlsma en Henk Buter. Acteur Willem Nijholt schreef het voorwoord. In deze uitgave is voor het eerst een volledige samenvatting gegeven van het nieuwe handalfabet, zoals dat sinds 1 augustus als Nederlandse standaard wordt gebruikt. In het boekje is tevens een overzicht van de verschillende bui tenlandse alfabetten gegeven. Sinds de opening op 7 december 1984 hebben tot nu al meer dan 910.000 mensen een bezoek gebracht aan het Omniversum, Europa's eerste digitale planetarium en ruimtetheater, in Den Haag. In de periode van 1 tot en met 21 december 1986 wordt de 1 miljoenste bezoeker/- ster verwacht. Om dit bijzondere feit te vieren organi seert het Omniversum in samenwerking met onze krant en een aantal andere regionale dagbladen een speciale actie. Wie de juiste dag raadt waarop de 1 miljoenste be- zoeker/-ster de kassa passeert, maakt kans op een reis naar Canada voor twee personen. Behalve het voorspel len van de precieze datum moeten de inzenders/-sters een slagzin maken, waarin het woord Omniversum voor komt. Deze zin mag maximaal twintig woorden tellen en moet tenminste 1x het woord Omniversum bevatten. Het Omniversum looft daarnaast nog 20 gezinsjaarkaarten uit, 20 zelfbouw-planetarium-pakketten en 200 toegangs bewijzen. De inzending sluit op zaterdag 1 november 1986. De uitslag wordt vermeld in de krant van dinsdag 30 de cember 1986. Hoofdprijs De hoofdprijs is een 10-daagse reis voor twee personen naar Toronto, Canada. Behalve een bezoek aan de Niaga ra watervallen staat er een excursie op het programma naar de Imax fabrieken, waar de apparatuur (camera's en projectoren) worden gemaakt die gebruikt worden voor de vertoning van de films in het Omniversum. HAAG Op 7 de- ber 1984 werd het liversum geopend. Na jaar waren er 470.000 isen wezen kijken. En twee jaar na de ope is de miljoenste be- |Mfer in aantocht. Kwes- van een professionele ■promotion? Ook dat k4naar de belangrijkste laring voor het succes Jiilt volgens directeur Geertsma toch in het Andere karakter van ruimtetheater, dat de wetenschap te >gt di ilarisi gebruik te maken van de Jimax 70 mm-filmprojec- 9 en een projectie-scherm uitgevoerd in een rondel el van 840 vierkante me- brengt het Omniversum" 'nj eschouwer in de waan dat ^en drie-dimensionale er- ondergaat. De toe- uwer voelt zich als het opgenomen in de voor- EP ng Een suggestie die nog lof versterkt door het in- P,S ende geluid van 40 luid- tèrs, die samen voor een zeskanaals superstereo-effect zorgen. Directeur Geertsma: „Een voorstelling in het Omniver sum is een spannende gebeur tenis. Dat verklaart ons succes. Van die spanning en sensatie maken we gebruik om de toe schouwers als het ware ter loops enige populair-weten- schappelijke kennis bij te brengen. We geven geen we tenschappelijke opleiding. In twee jaar tijd hebben bijna een miljoen toeschouwera het Omniversum- avontuur ondergaan. over het Space Shuttle avon tuur. Daarbij wordt bij de toe schouwer de suggestie gewekt alsof hij zelf meereist in de Challenger. Zelfs de Neder landse ruimtevaarder Wubbo Ockels was hierover zeer en thousiast. Volgens hem geeft deze ruimtefilm het beste de sfeer van het reizen in het heelal weer. Het andere thans lopende pro gramma is een gecombineerde vertoning van „Magie Egg" (een door de computer ver vaardigde animatie-film) en van de toeristische film „Pic ture Holland". Darwln Elk half jaar wordt één van de twee programma's vervangen, ,en zo komt er op 26 oktober een eind aan de vertoning van „The Dream is Alive'In plaats hiervan gaat met ingang van 28 oktober „Darwin draaien, waarbij de toeschou wer op Darwins schip „Bea gle" meereist naar de Galapa- gos-eilanden. Vanaf eind november komt er overigens in het Omniversum een derde programma bij. Dan wordt, elke avond om zeven uur „De Melkweg" vertoond, waarbij de toeschouwer als het ware door het heelal heen vliegt. „De Melkweg" is het eerste volledig gedigitaliseerde planetarium-programma in het ruimte-theater. Aanvangstijden Aangegeven naar de aan vangstijd ziet het programma in het Omniversum er vanaf 28 oktober als volgt uit: „Darwin" is te zien om: 12*, 14, 16 en 20 uur. „Magie Egg"/„Picture Hol land" is te zien om: 11*. 13*, 15, 17*. 19 en 21 uur. De met een sterretje aangege ven voorstellingen zijn alleen op zaterdagen, zondagen, feest- en vakantiedagen te zien. Eind november wijkt de voor stelling van 19 uur voor De Melkweg. In plaats van „Darwin" wordt tot 26 oktober „The Dream is Alive" vertoond. Plaatsen bespreken kan van maandag tot en met vrijdag van 9 tot 12 uur via telefoon nummer 070 54.54.54. Het Omniversum is gelegen nabij het Gemeentemuseum en het Museon, aan de Presi dent Kennedylaan in Den Haag. Volgens mij komt de 1 miljoenste bezoeker/-ster opdecember 1986 (hier datum invullen) (n het j Omniversum. Mijn slagzin luidt: max. 20 woorden, vermeld tenminste 1x het woord Omniversum). Afzender: Naam: Adres: Postcode: Woonplaats: Stuur deze bon op een briefkaart geplakt of in een gefran keerde envelop aan het bureau van onze krant, adres: Leidse Courant, Postbus 11, 2300 AA Leiden. De inzending moet uiterlijk zaterdag 1 november in het be zit zijn van deze krant. Over deze actie kan niet worden gecorrespondeerd. Personeel van ons bedrijf is van deelname uitgesloten.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 7