Hulp ve rlening voor El Salvador vertraagd Sjaal met kranten UTENLAND CctdócSotvumt ien RAF-leden ïoemd na moord lgische Vitser rdient oudgelcT* n gifstort pats Twijfels in VS over voorstellen Reagan Melchior ziet niets meer in samenwerking met Aruba Verenigde Naties woedend over Amerikaanse tv-serie Straks serie terreur- daden in Frankrijk CcidócSomant ZATERDAG 18 OKTOBER 1986 PAGINA 5 1SRUHE In verband met de moord op Vestduitse topambtenaar Gerold von tmühl zijn de autoriteiten op zoek naar met name genoemde verdachte RAF-ter- iolen. Het Bundeskriminalamt in Wiesba- JORaakte gisteren bekend dat het informatie kver de verblijfplaats van het echtpaar ira en Horst Meyer. Het echtpaar is voor- l niet van moord op Braunmühl beschul- Horst Meyer wordt gezocht in verband |e aanslag op de Siemens-directeur Karl- j Beckurts in juli. Het BKA heeft overi- nog geen enkel spoor. Tot nog toe zijn er Horst en Barbara Meyer worden door de Westduitse jps gekomen, waarvan er 200 definitief autoriteiten gezocht in verband met de moord op de •r resultaat waren. topambtenaar Gerold van Braunsmühl. Alfonsin krijgt EG- prijs mensenrechten STRAATSBURG Presi- dent Raul Alfonsin van Ar- fentinië heeft gisteren in traatsburg de Europese prijs voor de rechten van de mens in ontvangst genomen die hem is toegekend voor zijn werk voor het herstel van de democratie in Argen tinië. „De Argentijnen heb ben de democratie niet in twijfel getrokken. Daarom zijn wij weer opgestaan", zei Alfonsin in zijn dankwoord. ,.Wij gaan door met het die nen van de zaak van de mensenrechten" PRINS PHILIP BELEDIGT CHINA LONDEN /KUNMING Opmerkingen van de Britse prinsge maal Philip over de spleetogen van Chinezen en het „afschuwe lijke" leven in de Chinese hoofdstad Peking heeft in Groot-Brit- tannië voor opschudding gezorgd. In een gesprek met Britse stu denten in China zei Philip dat zij wel mochten oppassen dat zij bij lang verblijf geen spleetogen zouden krijgen en dat het hem afschuwelijk leek in Peking te wonen. De studenten deden ver slag van hun gesprek met de prins aan de pers en de Britse kranten spraken direct de vrees uit dat de opmerkingen van de prins schadelijk zouden kunnen zijn voor de betrekkingen. Mi chael Shea, woordvoerder van Buckingham Palace, beschuldig de de pers ervan de opmerkingen van de prins uit hun verband te hebben gerukt. De prins zelf zei het nogal tactloos te vinden van de studenten om zijn opmerkingen door te brieven aan de pers. Het Chinese ministerie van buitenlandse zaken stelde gis teren in een officieel commentaar op Philips opmerkingen, dat het bezoek „zeer gesmeerd en geslaagd" verliep. „De koningin en de prins hebben bij vele gelegenheden gezegd dat hun ver blijf in China prettig is. De vriendschappelijke betrekkingen tussen China en Groot-Brittannië hebben zich uitstekend ont wikkeld". Verzet zwarten in Zuid-Afrika tegen deportatie JOHANNESBURG De Zuidafrikaanse regering heeft, ondanks eerdere beloften dat er geen deportaties van zwarten meer zullen plaatsvinden, gisteren een zwarte woongemeenschap opgeheven en aangekondigd dat de inwoners moeten verhuizen. Gemeenschapsleiders uit Oukasie (Oude lokatie) kondigden gisteren aan dat ze zich tegen de verhuizing zullen verzetten. Oukasie ligt bij de blanke stad Brits, 100 kilometer ten noorden van Johannesburg. De 10.000 inwoners moeten verhuizen naar een nieuwe zwarte wijk, Lethabile, die op 25 kilo meter afstand van Brits ligt. Lethabile ligt aan de grens met het formeel onafhankelijke thuisland Bophutatswa- na. De mensen uit Oukasie vrezen dat Lethabile bij Bop- hutatswana gevoegd zal worden, zodat ze ook hun Zuid- afrikaans staatsburgerschap zullen verliezen. De rege ring zou tot opheffing van Oukasie hebben besloten om de uiterst-rechtse blanken in Brits een plezier te doen. JN-top voor hter TEN Acht voormalige lidige topfunctionarissen ie Algemene Bank Ne- ïd en de top van het Ne- ïdse confectiebedrijf Van intercontinental zijn gis- voor de strafrechter in elgische Leuven versche- omdat zij de Belgische tussen 1980 en 1983 voor i miljoen gulden zouden n benadeeld. De zaak echter direct uitgesteld, ttl tot 5 januari. [aat om een strafklacht lanleiding van het faillis- it van de Belgische tex- iriek De Demer in Aar- Volgens de aanklacht n Van Gils en de ABN iochteronderneming van }ils leeggezogen. Daarbij tok overheidsgeld, ver door de „Nationale chappij voor de Her- urering van de Nationale ■en" zijn verdwenen. NMHNS treedt in het i op als civiele partij. Dat ggen dat zij geld kan ei- Is er een veroordeling volgen. Andere civiele in zijn de curator van De r, en twee vakbonden, iCV en het ABVV. Zij t op namens de 290 üemers die door het fail- >nt hun baan kwijtraak- p van de bank kan in n Leuven niet door een -lelastigde laten vertegen- ligen, omdat rechtsperso- n België niet kunnen in gedagvaard in een lak. De acht topfunctio- en (onder wie Hazelhoff zijn voorganger Baten- oud-minister Langman, voormalige directeur-ge - Van Beusekom) moeten daarom persoonlijk ver arden. 50| onze correspondent Rink Drost) - De gemeentesecreta- Wurenlingen in het kanton Aargau heeft e miljoen gulden aan ieentekas onthouden en zak gestoken. Als een witsers bankier had hij solide belegd: hij had het dorp waar hij blokken met meer lertig woningen gekocht, •jarige Walter Koller zit gevang. En zijn ge- zit met de brokken: •rtplaats waarop in het hoogst giftig en zelfs ictief afval is gedepo- Het grondwateronder- gaat miljoenen guldens In 1979 vond Koller ;oudmijn in de oude roeve, die de Berensloot genoemd. Hij verklaar- groeve tot stortplaats 'rijfsafval en liet er tot 13 zwaar giftig afval en. Niet alleen ont- controle op het soort er werd gestort maar 3iliet Koller het grootste an de stortgelden in zijn vloeien. twee r jelke c u dat c DEN HAAG Minstens twee vliegtuigen van de Amerikaanse hulporgani satie Medical Aid, met aan boord medicijnen, dekens en tenten, staan gereed voor vertrek op het vlieg veld van Miami, maar krijgen van de Salvado raanse autoriteiten geen toestemming om te lan den. De reden daarvan is niet bekend. De verzen ding van hulpgoederen naar het door aardbevin gen getroffen land loopt moeizaam, onder meer omdat alle goederen uit internationale vliegtuigen moeten worden overgehe veld naar Salvadoraanse toestellen. het Rode Kruis over de nood hulp aan El Salvador: „Het ri sico dat de zending van goede ren oponthoud ondervindt be staat altijd: de havens in Ethi opië zijn ook wel eens propvol geweest, zodat verdere distri butie vertraagd werd. Hetzelf de is nu het geval in Miami, waar men nu bezig is de nood- zendingen zo goed mogelijk te coördineren; niet alles kan te gelijk weg. De kans dat goede ren in militaire depots ver dwijnen is wel in meerdere landen waaraan wij hulp stu ren, aanwezig. Maar bij de overdracht zijn altijd leden van de plaatstelijke Rode Kruisafdelingen aanwezig, zo dat het risico klein blijft Als het aan de Salvadoraanse regering ligt, loopt alle hulp via een noodhulp commissie onder leiding van president Duarte en minister van defen- Volgens het aartsbisdom van sie generaal Viddescasanova. San Salvador en de Ameri- De coördinatie van deze com- kaanse hulporganisatie Katho- missie zou echter zo chaotisch lie Relief Service staan op het en vooral, oneerlijk ver- Amerikaanse vliegveld Miami lopen dat de kerken in El Sal- wel vijftien vliegtuigen vol vador een eigen interkerkelij- met hulpgoederen, maar zou den ook die toestellen niet mo gen landen. De goederen die wel het land worden binnengevlogen zou- ke noodhulp coördinatie heb ben opgezet. Eerder klaagden reddingswerkers dat de meeste medicijnen naar het militaire ziekenhuis in de getroffen den voor een belangrijk deel hoofdstad werden verstuurd in militaire depots worden op- en dat de burgerziekenhuizen geslagen. Bovendien zouden de goederen die wel worden verdeeld, niet terecht komen bij de armsten in de krotten wijken, maar veel meer bij de bewoners in het'duurdere cen trum van de hoofdstad. „Je kunt van Duarte zeggen wat je wilt, maar hij is een christen-democraat en ik kan me niet voorstellen dat hij de 'noodhulp, die kerkelijke in stanties naar de slachtoffers van de aatdbevingsramp stu ren, blokkeert". Dat zegt Frans Wijssen, directeur van de katholieke hulporganisatie Mensen in Nood. Ook volgens een woordvoer ster van het Rode Kruis in Den Haag krijgen vliegtuigen met hulpgoederen wel toe stemming om te landen in El Salvador. De medicijnen die de Nederlandse afdeling naar het nog steeds bevende ramp gebied stuurde, zijn inmiddels aangekomen. Woordvoerder Wildenburg van het Nederlandse ministe rie van ontwikkelingssamen werking kan de beschuldigin gen bevestigen noch ontken nen. Overigens is voor de één miljoen gulden die de minister precies een week geleden be schikbaar stelde, nog steeds geen bestemming gevonden. Het ministerie is al dagen met de Salvadoraanse regering, met de kerken en met andere donorlanden aan het onder handelen wat de allerbeste be stemming is voor het bedrag. Volgens Wildenburg wil Ne derland „iets goeds geven" en is het verkeerd „om als een dolle dekens te gaan sturen...." Krottenwijken Woordvoerster Scholtes van zonder zaten. Beschuldiging Bovendien is de beschuldiging geuit dat Duarte het reddings werk met name richt op het centrum van de stad, waar de duurdere woningen en de kantoren zijn gevestigd. Duar- te's Nationale Commissie zou de omliggende krottenwijken van de hoofdstad, waar de schade relatief veel groter is, gewoon overslaan in de verde ling van medicijnen, tenten en dekens. In de arme wijken bi vakkeert juist het grootste deel van de minstens 200.000 daklo zen. Ook het aantal gewonden, dat in de tienduizenden loopt, is in de krottenwijken het grootst. Vanuit Nederland wordt afge zien van de hulp van het Rode Kruis en de overheid, ook noodzendingen gestuurd door het katholieke Mensen in Nood, de Stichting Oecumeni sche Hulp (SOH) en de prote stantse organisatie Wilde Gan zen. Organisaties die al voor de ramp uitgebreide contacten onderhielden met kerkelijke instellingen in El Salvador. Zij laten de noodhulp dan ook via hun eigen „netwerk" ver lopen, omdat, zoals SOH- woordvoerder Kieft dat zegt „wij méér vertrouwen hebben in onze eigen contacten dan in de plaatselijke autoriteiten". Omdat de telefoon- en telex- verbindingen met El Salvador zeer gebrekkig zijn is het ech ter ook voor deze organsiaties vooralsnog moeilijk te contro leren of de goederen op de iuiste plaats aankomen, maar het vertrouwen dat dit gebeurt is groot. JOOS PERSOON WE VERHOLENKARELTJE KNETTER EN DE TOVERBUBBEL Dit kostuum staat de jongeheer werke- stekend," glunderde de ijverige verkoper, uniform van held van de lichaamscultuur toch héél wat beter dan zo'n decadente ia, nietwaar. Aan de snit kan ik als vakman inste duidelijk zien, dat dit een westerse ia is." „Waar zie je dat aan?" vroeg mi- Istietof argwanend. „Aan de zakken!" de kundige manufacturier uit, en het was lijk, dat hij trots was op zijn kennis van za- ni„Aan de zakken kun je als vakman meteen :eiof je met een barreberisch kledingstuk te oen hebt of met zo'n decadent westers pro wl Onze kledingstukken hebben bijna geen teen en de pyjama's zeker niet. Wat zouden net zakken moeten beginnen? We hebben Brs tóch niks om er in op te bergen? Waar mpt?" „Dat is héél goed gezien kameraad lllfkoop," zei Opopol tevreden. „Gii hebt onze ideologie door en door begrepen. Weg met de particuliere zakken, want zakken zijn decadent. Zij wijzen op een misdadige behoefte naar per soonlijk bezit. Iets verschrikkelijkers is er niet denkbaar. Het bezit moet van de gemeenschap zijn en de gemeenschap is de staat." „Daar om heeft de staat natuurlijk van die grote zak ken, waar alles in verdwijnt," riep de winkelier blij uit, terwijl hij een gebalde vuist omhoog bracht. „Ik ben het helemaal met u eens, minis ter. Vroeger was dit textielzaakje hier mijn per soonlijk bezit, maar de staat heeft mij er geluk kig van verlost. Nu is het eigendom van de ge meenschap. Een heerlijke gedachte!" „Zo is het..." glimlachte Opopol en hij wandelde er met Kareltje Knetter weer vandoor. Had hij evenwel kunnen zien, wat de textielwinkelier achter zijn rug uitvoerde, dan zou hij vermoede lijk niet zo argeloos weggewandeld zijn... Prinses Juliana legt krans Prinses Juliana heeft gisteren in Jeruzalem een krans gelegd bij de graven van joodse slachtof fers uit de Tweede Wereldoorlog. Ook Prins Bernhard was bij de plechtigheid aanwezig. WASHINGTON -- Een week na de top in Reykjavik rijst in de VS twijfel aan de precieze inhoud èn de consequenties van de voorstellen die presi dent Reagan daar op tafel heeft gelegd. Een van de be langrijkste militaire experts in het Congres zegt dat Washing ton zo snel mogelijk zijn voor stel om alle kernraketten te vernietigen moet intrekken. De Democratische senator Sam Nunn, een gezaghebbend politicus als het om militaire zaken gaat, meent dat een he roverweging van de Ameri kaanse voorstellen dringend geboden is. Hij onderstreept dat er verwarring bestaat over de inhoud. Zo bestaat er on duidelijkheid over de vraag of Reagan de afschaffing van alle strategische kernwapens heeft voorgesteld of alleen de ver nietiging van de ballistische raketten. Nunn wees er gisteren in de Senaat op dat het voorstel om alle ballistische raketten bin nen tien jaar af te schaffen de VS in een nadelige positie dreigt te brengen, omdat de Sovjets een groot overwicht op conventioneel wapenterrein hebben. Het voorstel moet dan ook, aldus Nunn, worden te ruggetrokken voordat Moskou het aanvaardt. Volgens de senator zei Reagan dinsdag dat hij de afschaffing heeft voorgesteld van „alle ballistische kernraketten en alles wat overblijft, bommen inbegrepen". Twee andere se natoren hebben bevestigd dat Reagan met de afschaffing van de kernwapens niet alleen de ballistische raketten bedoelde. Larry Speakes, woordvoerder van het Witte Huis, stelt dat het kennelijk om een misver stand gaat Volgens verklarin gen die Amerikaanse rege ringsfunctionarissen tot nu toe hebben afgelegd voorzagen de voorstellen die Reagan en Sov jet-leider Gorbatsjov bespra ken in het vernietigen van alle ballistische raketten tussen nu en 1996 en in het halveren van bommenwerpers en kruisra ketten in een eerste periode van vijf jaar. Amerikaanse deskundigen hadden al verbaasd gereageerd op de berichten dat Reagan wilde afstappen van de nucle aire afschrikking. Zij onder streepten dat Washington ken nelijk niet goed had nagedacht over de gevolgen voor het mi litaire evenwicht van een we reld zonder kernwapens. Shultz weersprak gisteren sug gesties als zou Reagan de af schaffing van alle kernwapens hebben voorgesteld in plaats van alleen ballistische raket ten. Ook Gorbatsjov heeft ge zegd dat er was gesproken over de vernietiging van alle kernwapens. Maar volgens Shultz heeft Reagan twee verklaringen voorgelezen aan Gorbatsjov waarin voorgesteld werd in een eerste periode van vijf jaar alle strategische kernwapens te halveren, gevolgd door een tweede periode van vijf jaar waarin de ballistische raketten zouden worden vernietigd. DEN HAAG De Limburgse projectontwikkelaar Leon Mel chior heeft geen behoefte meer aan samenwerking met de rege ring van Aruba. Volgens Melchior is de basis voor samenwer king weggevallen nu de Arubaanse overheid vergunningen voor onderzoek naar de mogelijkheden van goudwinning op het eiland ook aan andere bedrijven heeft gegeven. „Voor mij hoeft het niet meer. Dit zijn geen partners om zaken mee te doen", verklaarde de projectontwikkelaar gisteren. Volgens Melchior heeft de Arubaanse regering eerder dit jaar toegezegd dat hij alleen de vergunning zou krijgen voor het del ven van goud op het eiland. De beloofde concept-overeenkom sten bleven tot nu toe echter uit. Onlangs liet de Arubaanse mi nister van economische zaken, Don Mansur, Melchior per brief weten dat hij samen met andere bedrijven kan beginnen aan de goudwinning. „Ga maar in de rij staan", was volgens Melchior de strekking van de brief. De projectontwikkelaar heeft Mansur inmiddels laten weten geen belangstelling te hebben voor een „versnipperde" goudwinning. Hij meent dat de regering in Oranjestad „op flagrante wijze afspraken en principe-overeen komsten heeft geschonden. „Ik verdom het op zo'n manier za ken te doen", zo was zijn commentaar. NEW YORK De Verenigde ABC lasterlijke passages uit de Naties en de Amerikaanse om- tv-film haalt. Brandon Stod- roepmaatschappij ABC zijn in conflict geraakt over de televi siefilm „Amerika" waarin de VN een bedenkelijke rol speelt bij de bezetting van de VS door de Russen. De VN wil dat dard, hoofd amusement van ABC, liet weten dat er niets in de tv-film zal worden veran derd. Het is fictie en geplaatst in de toekomst, zei Stoddard. De gewraakte film zal in fe bruari als twaalf uur durende mini-serie op de buis worden gebracht. Het verhaal speelt zich af tien jaar na de fictieve bezetting van de VS door de Russen en laat de reacties zien van groepen mensen op deze bezetting. In de film komen VN-vredestroepen voor die door de Sovjet-Unie worden gecontroleerd en de huizen van vaderlandslievende Ame rikanen in brand steken en hun levens terroriseren waar mee de link wordt gelegd tus sen de VN-vredestroepen, de vlag en het embleem en de Russische onderdrukking. Ook de Russen hebben tegen de film geprotesteerd. „Surinaamse volk moet verzet Brunswijk breken" PARAMARIBO Het gewa- pende verzet in Suriname dat nu al drie maanden duurt, kan alleen gebroken worden als de totale bevolking met het leger wil samenwerken om de op standelingenbende van Bruns wijk op te rollen. Dit heeft het hoofd van de volksmobilisatie in Paramaribo, eerste-luite- nant Laurens Neede, gisteren verklaard. Hij heeft de burgers in het gebied waar de strijd het hevigst is, via de staatsra dio opgeroepen zich onder des kundige leiding te laten bewa penen en terug te vechten. Volgens hem kan het verzet zich alleen handhaven met steun van de bevolking. Van uit Frans Guyana worden goe deren en wapens voor het ver zet aangevoerd, aldus Neede. Hij verweet het volk mede schuldig te zijn aan de huidige situatie. „Wanneer dingen oogluikend worden toegelaten, mensen wegrennen, niets rapporteren of zelfs medewerking verle nen op verschillende niveau's, lachen omdat zij denken dat de militairen nederlagen lij den, dan word ik heel be zorgd". Gelet op de buitenlandse steun die Brunswijk krijgt, „moeten wij God bidden" dat er niet weer een invasie in Suriname op touw wordt gezet,aldus Neede. „Dan wordt het echt een,, bloedbad". V) (Van onze correspondent Rink Drost) BONN De Duitse geheime dienst vreest, dat de reeks van terreurdaden in West-Duitsland binnenkort wordt gevolgd door zo'n reeks in Frankrijk. De Franse terreurorganisatie Action Directe en de Duitse RAF willen daarmee volgens de speurders de Europese Poli tieke Samenwerking ondermijnen, die vooral in Parijs en Bonn wordt aangeslingerd. Niet alleen de na de moord op de Bonner topambtenaar Gerold von Braunmühl gevonden RAF-brief duidt in die richting, maar ook materiaal over de EPS dat in juli werd gevonden in een door RAF-leden gebruikte woning. Daarin werd niet de naam van Von Braunmühl genoemd, maar wel die van zijn beide voorgangers in de functie van politiek directeur buitenlandse zaken. De moord op Von Braunmühl leek in opzet en uitvoering als twee druppels watér op die op een hoge Franse militair bij Pa rijs, in januari vorig jaar. Die aanslag claimde Action Directe, tien dagen na het afscheiden van een gemeenschappelijk pam flet van RAF en AD. Dat de RAF blijkens de brief die na de moord in Bonn werd gevonden zo goed op de hoogte was van het doen en laten van de hoge ambtenaar, heeft in regeringskringen tot grote onge rustheid geleid. Zo wist de RAF dat Von Braunmühl had deelgenomen aan een vierpartijenconferentie van Duitsers, Britten, Fransen en Ame rikanen, een gegeven dat nooit in de openbaarheid was ge bracht. Ook blijkt de RAF nauwkeurig op de hoogte van de taakverdeling van mensen in de ministeries. Het vermoeden dat de terreurorganisatie medewerkers of op zijn minst tipgevers in ministeries heeft wint dan ook snel terrein. Uit Von Braunmühls aktentas, die in de vluchtwagen werd te ruggevonden. worden wel degelijk geheime documenten ver mist, die betrekking hadden op het ministerie van buitenlandse zaken. Of mensen in gevaar kunnen komen door het in handen van^de RAF raken van deze stukkeivis onduidelijk. Deze sjaal met kranteprint is voor u wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft. De sjaal meet 80 x 80 cm en is zwart/wit uigevoerd. De nieuwe abonnee wordt hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande. Postcode/plaats: Telefoon. fvoor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per 0 maand automatisch betalen f 23,04 0 kwartaal acceptgiro f 68,93 Stuur als dank de sjaal naar Raam:Voo, Adres: ts: in ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer I Den Haag (postzegel betalen wij). yy/v jnz.1 -

Leidse Courant | 1986 | | pagina 5