j Voorzitter Bouwfonds ontkent trucs of oplichting m Studente ontwerpt hulpmiddel voor gehandicapte kind Veel animo voor onderzoek naar kanker en voeding Piemels DIABETES IS OVERAL NENLAND ftridaeSomcmF ZATERDAG 18 OKTOBER 1986 PAGINA 3 ferdere daling [antal dierproeven ,_tECHT Vorig jaar zijn in Ne- rland ruim 1,1 miljoen dieren ge buikt voor proeven. Dat zijn er ruim j.OOO minder dan in 1984 en een vart minder dan in 1978, het jaar irin met het registreren van dier- even werd begonnen. In 1978 wa- het er nog 1,57 miljoen. Dit blijkt het jaarverslag 1985 van de sectie erproeven van de veterinaire hoofd- spectie van de volksgezondheid, et dieren die volgens de Wet op de erproeven extra moeten worden den, zoals aap, hond, kat en paard, vorig jaar 5.169 proeven gedaan, pn deze dieren kon 51 procent na de ef in leven worden gelaten. Lichte morning after- pil werkt vaak niet UTRECHT De lichte morning after- pil die sinds 1980 verkrijgbaar werkt vaak niet. De pil halveert de kans op zwangerschap, terwijl de traditionale morning afterkuur de kans op zwanger schap vrijwel uitsluit. Dat blijkt uit een onderzoek van de Amsterdamse huis arts P. Wibaut, die zijn bevindingen heeft gepubliceerd in het tijdschrift Huisarts en Wetenschap. De alternatie ve kuur bestaat uit vier tabletten die op een dag ingenomen worden. De klassie ke morning afterpil is nog steeds de meeste gebruikte. Per jaar wordt deze kuur zo'n 50.000 keer voorgeschreven, terwijl tot nu toe zo'n 17.500 vrouwen per jaar voor de lichte morning afterpil kozen. Van der Harst directeur- generaal EZ DEN HAAG Drs. M. van der Harst, plaatsvervangend directeur-generaal industrie en regionaal beleid op het mi nisterie van economische za ken, wordt directeur-generaal. Hij volgt in die functie drs. Leliveld op die met ingang van 1 januari naar het bedrijfsleven vertrekt. Het ka binet heeft met de benoeming ingestemd. Van der Harst wordt opgevolgd door mr. Dessens, nu nog plaatsvervan gend directeur-generaal ener gie op Economische Zaken. Verdachte bekent schrijven van racistische brieven DEN BOSCH De 21-jarige man uit Rosmalen die heeft bekend een 16-jarige Surinaamse, jongen uit Den Bosch te hebben verkracht en neergestoken heeft nu ook bekend dat hij eerder aan de familie van het slachtoffer brieven heeft geschreven met een racisti sche inhoud. In die brieven werden bovendien seksuele bedreigingen geuit. De verdachte heeft in het verleden een relatie gehad met het slachtoffer, waarbij sexuali- teit geen enkele rol speelde. Volgens de Bossche persofficier van justitie mr. J. Jan sen speelden racistische motieven bij de verkrachting en mishandeling vermoedelijk geen rol. Het schrijven van de brieven en het misdrijf zijn, zo. is althans de overtuiging, twee zaken die los van elkaar staan, alhoe wel ze waarschijnlijk beide voortvloeien uit een ernsti ge contact-gestoordheid bij de verdachte, aldus mr Jan sen. De verdachte is inmiddels aangemeld bij het Pieter Baancentrum om daar te worden onderzocht. Onderzoek naar babylijkje vastgelopen CASTRICUM De politie in Castricum heeft nog maar wei nig hoop dat zij de identiteit kan achterhalen van de per soon die maandag een pasge boren baby in een duinterrein in Castricum heeft achtergela ten. Volgens de groepscom mandant hebben de in de pers verspreide opsporingsberich ten ruim twintig tips opgele verd, maar geen daarvan leid de bij controle tot de ontdek king van de identiteit van de moeder. Gisteren is de het lijk je in Castricum begraven. Donorsperma vaak besmet UTRECHT Donorsperma is vaak besmet met micro-organismen die sexueel overdraagbare aandoeningen kunnen veroorzaken. Dat blijkt uit een onderzoek van 237 spermamonsters door het academisch ziekenhuis Dijkzigt in Rotterdam en het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Mi lieuhygiëne. Jaarlijks worden in Nederland en België duizenden inseminaties uitgevoerd. De monsters waren afkomstig van tien instituten voor kunstmatige inseminatie met donorsperma (KID) in België en Nederland. Veertig procent f bleek geïnfecteerd met een of meer micro-orga nismen die gonorroe en andere ontstekingen van geslachtsorganen en urinewegen kunnen veroor zaken. Vijftien monsters waren besmet met twee of drie ziekteverwekkers tegelijk. Het ging om ingevroren monsters van sperma dat al gebruikt was of dat gebruikt zou worden. Diverse bacte riën blijken het invriezen goed te overleven. v:Lubbers bezorgd !«over risico's ebij ABP-enquête l^pEN HAAG Premier .ubbers heeft gisteren ge- /aarschuwd voor risico's iij de parlementaire en- lête naar mogelijke be ursfraude met rijks- iidies in de ABP-affai- premier noemde op feijn wekelijkse persconfe- entie na afloop van de ninisterraad het „zorg punt" dat mogelijk de con clusie kan worden getrok ken dat je met het subsi diebeleid een heel andere ant op moet, hetgeen „er- e zou kunnen leiden dat als overheid helemaal en rijksgeld meer ver trekt aan de woning bouw". Lubbers verklaar de aan de andere kant dat fcen pluspunt van de parle mentaire enquête is dat de parlementaire controle functie wordt versterkt. [Brokx 1roemde dubbel functies omstreden ambtenaar ,.)EN HAAG Staatsse cretaris Brokx heeft op de fscheidsreceptie van zijn orige directeur Woning bouw en Stadsvernieu wing, J. van Kesteren, de Moftrompet gestoken over ifle dubbelfuncties van Heze inmiddels in op spraak geraakte voormali ge topambtenaar. .Dp 11 januari 1985 stak jlrokx in het Haagse Pro- Cnenadehotel zijn bewon dering voor de „schizofre- sne" manier waarop Van ^kesteren sinds 1946 op het 0|ninisterie had gefunctio neerd niet onder stoelen of banken. Letterlijk zei de bewindsman: „Aan de ene _kant behartigde jij de be- Jangen van het bouwbe- fcïjfsleven inclusief de ■roningbouwverenigingen waarvan je bestuurslid was. en aan de andere Kant ben je er uitstekend n geslaagd de belangen Idvan de bewindslieden te >e tehartigen." )e rol van Van Kesteren n het ABP-subsidieschan- Idaal kwam enkele weken gaeleden in de schijnwer- af)ers te staan toen uit ant woorden van Brokx op wragen van de Tweede itiCamer bleek dat de top- xjAmbtenaar onder druk van pe vroegere ABP-direc- teur Masson zijn onderge- hikte in de provincie uid-Holland, drs. J. Post, 1982 telefonisch had op- i-jgedragen subsidie-aanvra ten van het ABP niet te introleren op hun juist- leid. Post had bij het ABP im opheldering gevraagd •ver de werkelijke bouw- djkosten van de wijk Heyd- lahof in Rotterdam. Vol lens Post moesten die 4,7 liljoen gulden lager zijn dan het ABP had opgege ven. In de nota over scherper izicht op woningbouw verenigingen, die Brokx vorige maand het licht leed zien, kondigde de Staatssecretaris aan dat (toekomstige) bestuurste len van deze instellingen an het vervolg geen andere {functie mogen uitoefenen die de schijn kan wekken van ongewenste belangen verstrengeling. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG „Van fraude, trucs, oplichting of hoe je het ook wil noe men; daarvan is in het ge heel geen sprake". De voorzitter van het Bouw fonds Nederlandse Ge meenten, H.J. Viersen, verscheen gisteren op een haastig uitgeschreven persconferentie in Nieuwspoort, om met gro te stelligheid de recente publicaties tegen te spre ken. Daarin werd het Bouwfonds van geknoei met subsidies beschuldigd. „Het leek ons niet ver standig nog langer onze mond te houden", zo ver klaarde Viersen. Het justitieel onderzoek, dat inmiddels is gestart, is volgens Viersen geheel onterecht en bovendien onbegrijpelijk. Staatssecretaris Brokx heeft het Bouwfonds bij brief laten weten dat de wijze, waarop deze gebruik heeft gemaakt van de zogeheten omzettings regeling koop-/huurwoningen correct is geweest. Bij het overbrengen van die premie- koopwoningen naar de pre miehuursector zijn de drie zus- ter-NV's van het Bouwfonds terecht als één economisch ge heel beschouwd, zo heeft Brokx laten weten. In totaal heeft het Bouwfonds voor 34 projecten (656 wonin gen) een beroep gedaan op de omzettingsregeling. Het onver koopbare deel van de premie- koopwoningen werden echter van Bouwfonds Woningbouw NV overgebracht naar een „stallings-NV", de NV Inte rim. De stichtingskosten wa ren weliswaar 180.000 gulden per woning, maar werden (vanwege de onverkoopbaar heid) binnen deze NV afge waardeerd tot 140.000 gulden. Door de omzetting van koop naar huur (op basis van de werkelijke stichtingskosten, zijnde 180.000) werden de wo ningen ineens weer 170.000 gulden waard. „Deze beper king van het verlies was nu juist de bedoeling van de om zettingsregeling. Langs deze weg kon de prop uit de inge zakte koopmarkt worden weg genomen en de strop voor de bouwers worden beperkt, ter wijl de huursector werd ver sterkt", aldus Viersen. Het justitieel onderzoek is vol gens Viersen gebaseerd op een verschil in inzicht. Het minis terie huldigde aanvankelijk namelijk het standpunt dat de diverse onderdelen van het Bouwfonds als los van elkaar staande maatschappijen moe ten worden beschouwd en dat de opgave van de stichtings kosten derhalve dient te ge schieden voor een lager be drag, namelijk de prijs die gold na afwaardering binnen NV Interim. Zou dit het geval zijn, dan zou als gevolg van te hoog opgegeven stichtingskosten de subsidie en de maximaal toe laatbare maandhuur te hoog zijn vastgesteld. Als gezegd houdt Viersen vol dat Brokx persoonlijk heeft laten weten dat de Bouwfondsgroep als een geheel mocht worden be schouwd en dat de opgave van de stichtingskosten derhalve correct was. „Ik vermoed dat de recherche-afdeling van het ministerie nu weer terug grijpt op het oude standpunt", zo verklaart Viersen de commo tie rond het Bouwfonds. Overigens valt in Den Haag te beluisteren dat VROM bewust het onderzoek naar de Bouw fonds-zaak rekt, teneinde bij de nog in te stellen enquête commissie bewijs te kunnen leveren voor een goede con trole op het ministerie. Voorts moet niet worden uitgesloten dat de officier van justitie in Utrecht de Bouwfondszaak eveneens wil oprekken, ho pend op gegevens die mogelijk tijdens de parlementaire en quête over de bouwsubsidie- affaire naar boven zullen ko- Dijkdoorbraak Een inwoner van Gronin gen kijkt voorzichtig om de hoek van zijn huis om te constateren dat de garage niet langer droog staat. Zijn echtgenote neemt de situatie in de straat in ogenschouw. Het echtpaar woont in een straat waar gisteren als gevolg van een dijkdoorbraak kelders en tuinen vol water stroom den. Achter de straat is men onlangs begonnen met het opspuiten van een nieuw terrein ten behoeve van een nieuwe woonwijk. Celstraf geëist tegen ex-directeur Philips DEN BOSCH De officier van justitie in Den Bosch mr. J. van Zon heeft gisteren twaalf maanden gevangenis straf geëist, waarvan zes voor waardelijk, tegen drs. C. van Bussel (44), een ex-directeur van Philips, die ervan wordt verdacht zijn vroegere werk gever te hebben willen chan teren voor 5,25 miljoen gulden. Bovendien zou hij illegaal be drijfsgeheimen openbaar heb ben gemaakt. De officier acht te beide feiten bewezen. De verdachte ontkende het ten laste gelegde. MAASTRICHT De animo voor het onderzoek „kanker en voeding" dat de universiteit van Limburg in samenwer king met TNO uitvoert, is overweldigend. Half septem ber heeft de universiteit 350.000 enquêteformulieren het land ingestuurd en sinds dien komen er dagelijks 6000 ingevulde formulieren terug. Er bestaat geen sluitingsdatum voor de enquête, zodat inge vulde formulieren nog enkele weken opgestuurd kunnen worden. Het onderzoek wordt gehou den onder een gelijk aantal mannen en vrouwen tussen de 55 en 70 jaar, verdeeld over 205 gemeenten in Nederland. Als de helft van de aange schreven testpersonen mee- doet aan het onderzoek, staat statistisch vast dat zo'n vier duizend van hen over vier tot vijf jaar met kanker gecon fronteerd worden. Het gaat dan om de meest voorkomen de vormen van kanker, pas ja ren later zullen ook zeldzame vormen aan het licht treden. De onderzoekers hopen aan de hand van gegevens over de eetgewoonten straks vast te kunnen stellen of er een ver band is tussen voeding en kan ker. Tot nu toe ontbreken ge detailleerde gegevens over dit verband, omdat kankerpatiën ten hun voedingspatroon vóór hun ziekte niet systematisch bijhouden. PENTHOUSE PLAATST RECTIFICATIE AMSTERDAM Filmer Wim Verstappen en directrice Cox Habbema van de Amsterdam se schouwburg zijn gisteren met de uitgever van de Neder: landse uitgave van het maand blad Penthouse, European Pu- blician Lti, overeengekomen dat in het eerstvolgende num mer van Penthouse een recti ficatie wordt geplaatst. De overeenkomst kwam tot stand tijdens een kort geding dat Verstappen en Habbema voor de president van de Amster damse rechtbank hadden aan gespannen tegen de uitgever van Penthouse. Het blad had in zijn eerste nummer een twintig jaar oude foto geplaatst van Cox Habbema (toen nog actrice), waarop zij te zien is met ontbloot bovenlijf. In de overeenkomst die door beide partijen werd onderte kend staat onder meer dat de uitgever erkent dat de rechten van de gewraakte foto bij Ver stappen berusten. Ook erkent de uitgever dat ten onrechte de suggestie is gewekt dat Cox Habbema voor Penthouse zou hebben geposeerd. Verder be taalt de uitgever tienduizend gulden aan een door Verstap pen en Habbema te kiezen, goed doel. Lilian Henze met de „bio- car" waarop zij gisteren af studeerde aan de Technische Universiteit in Delft. DELFT Lichamelijk gehandicapte kinderen spelen net zo graag als an dere kinderen. Maar be halve het feit dat hun handicap hen in hun be wegingsvrijheid belem mert, vormen de hulp middelen die ze gebrui ken om beter te bewegen vaak ook een barrière tus sen hen en andere kinde ren. Want die hulpmidde len zien er vaak niet zo aantrekkelijk'uit en nodi gen niet uit tot spelen. Om te voorkomen dat het kind geïsoleerd raakt, moeten de hulpmiddelen die het ge bruikt er leuk uitzien. „Als speelgoed" vindt Lilian Henze. Zij studeerde gisteren af aan de Technische Universiteit in Delft op een zogenaamde „bio- car", een hulpmiddel voor mo torisch gestoorde kinderen. Lilian (30), is studente indus trieel ontwerpen. Ze is een jaar aan haar afstudeeronder zoek bezig geweest. „De filoso fie die achter mijn werk zit", zegt ze, „is dat het belangrijk om een kind de mogelijkheid te bieden zich zo normaal mo gelijk te ontwikkelen. Licha melijk, emotioneel, verstande lijk en sociaal. Daarvoor moe ten bij het kind bepaalde be hoeften worden vervuld, zoals de behoefte aan liefde en vei ligheid, het opdoen van erva ringen, de behoefte aan lof en erkenning en het dragen van verantwoordelijkheid. Dat klinkt misschien vanzelfspre kend, maar voor motorisch ge stoorde kinderen is dat niet zo vanzelfsprekend". Speelgoed Bij de TU werd besloten om er een .afstudeerproject van te maken, het biocar-project, en om acht verschillende karre tjes te laten ontwerpen. Lilian was de eerste student die zich hieraan waagde. Zij deed haar onderzoek in samenwerking met het bedrijf Linido in Pijn- acker, dat zich onder meer be zighoudt met kinderrevalida- tie. Verder werkte het Bio Kinderrevalidatiecentrum in Arnhem mee. Lilian over haar ontwerp: „Gehandicapten worden vaak niet bekeken op hun mogelijk heden, maar op hun onmoge lijkheden, hun ziektebeeld. Om een hulpmiddel als dit te maken, moet je weten wat ze nog wèl kunnen. Ik heb geko-" zen voor het maken van een vervoermiddel dat jonge kin deren in staat stelt dicht bij de grond te spelen door te „krui pen". Een karretje waar ze op hun buik in kunnen liggen, terwijl ze zich met hun hand jes tegen de vloer afzetten". „Vooraf heb ik een aantal voorwaarden opgesteld. Om dat het karretje de kinderen niet mocht belemmeren om te spelen en met vriendjes te communiceren moest het er leuk uitzien. Het moest lijken op een stuk speelgoed, ruimte laten voor de fantasie van het kind en uitgevoerd zijn in hel dere kleuren. Wat de techni sche aspecten betreft, waren natuurlijk de bestuurbaarheid en de verstelbaarheid belang rijk". Directeur L. Koet van Linido verklaarde gisteren eerst de resultaten van de andere stu denten af te wachten, alvorens tot productie te besluiten. „Dal duurt misschien nog anderhalf tot twee jaar", aldus Koet. PETRA DE VRIES lew HUIS K0PGN HDEPT NIET DUUtl TE /-2jiw. ar pwóje hbik wffi- gunstig i VkttweN kof&f van een scwerauB, diehet/ - - •'Villi IC s-rn G-rt— ixu'p-'T crax oun't-iuuc, AIS CLUBHUIS 6E8AUUC1E. 7 Overheid snoeit in commissies DEN HAAG Het kabinet heeft besloten om ruim 100 ambte lijke interdepartementale commissies op te heffen. Nog eens 90 anderen zullen een andere status krijgen. Hun voortbestaan wordt afhankelijk van periodiek te houden onderzoeken naar hun werk en de effectiviteit ervan. Het besluit werd op voorstel van minister Van Dijk (binnenlandse zaken) genomen. Griffierecht omhoog DEN HAAG Als het aan het kabinet ligt gaan de grif fierechten bij burgerlijke za ken omhoog. Voortaan zal dan een vast percentage als recht betaald moeten worden bij za ken met een financieel belang van meer dan 25.000 gulden. Het percentage is gesteld op 1,6 procent van het gevorder de bedrag met eem maximum van 10.000 gulden bij recht banken en 12.000 gulden bij gerechtshoven en Hoge Raad. Het maximum tarief voor mensen met 'weinig geld blijft 150 gulden bij rechtbanken en 300 gulden bij gerechtshoven en Hoge Raad Diabetes (suikerziekte) is een ingrijpende aandoening die kan h'ier n,et omheen. Roy altijd en Voortdurend oppassen overal met zich dat HML gaat. Iedere wedstrijd meedraagt. weer! De wetenschap probeert een oplossing te vinden voor deze ongeneeslijke ziekte. Steun dat wetenschap pelijk onderzoek. steun het Diabetes Fonds Nederland. NATIONALE DIABETESWEEK10 l/m 16 NOVEMBER 1986. GIROHEKENING 5766 lu DFN. AMERSFOORT.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 3