STEEDS MEER MENSEH SLAPEN ZEKER BETER MET NUTS. Y' Ir25" Gedekte risico's, ver Het zekere voor V e r 2 e k e r e n spar e n e n b e 1 e g g e n. dampte angst Dubbelspel banken en verzekeringen het onzekere CekióeGouACitit V ZATERDAG 18 OKTOBER 1986 Wie verzekerd is, heeft de illusie dat hij zich geen buil meer kan vallen. Maar zelfs de best verzekerde mens in Nederland - staart van zijn hond tot en met de antenne op het dak in de polis heeft staan - kan nog niet helemaal „zeker" zijn. Er komt nog eens een dag dat je je Éunt verzekeren tegen chagrijn. Of pgen een blauwtje. Op de claim tornt dan te staan: „Gisteren bot weg afgewezen door Anette, na drie reken hopeloze verliefdheid, findsdien geen hap meer door bijn keel gekregen. De schriftelijke Verklaringen overleg ik hierbij, ylijn psychiater raamt het smarte nd op honderd vijftig gulden. Over Ie maken op banier, nr. Want laten we wel wezen, welk risico at een mensenkind vandaag de dag op arde loopt, is niet te verzekeren? Je unt je verzekeren tegen de schade die eroorzaakt wordt door een regenachtige ag. een in de campingdouche vergeten lilettas, een pijnlijke knie, een auto-on- eluk, een wijnvlek in het tapijt, gebro- .en glas en: de dood. Allemaal dingen vaar we bang voor zijn en waar we lie ver niet mee te maken krijgen, /crzekeren is het wegnemen van angst, iet verkopen van toekomst. Wie verze kerd is, heeft de illusie dat hij zich geen puil meer kan vallen. Een illusie, want 'isico's zijn nooit helemaal uit te sluiten. Risico's zijn bovendien peper en zout in Je wat laffe maaltijd die het leven ons dagelijks voorzet. Wie van dat leven wil genieten, zal dus bij tijd en wijle het pe per- en zoutvaatje moeten hanteren. Maar dan is er al weer de assuradeur die met de calculator in de hand bijpassende premies berekent. Men mag niet onver antwoordelijk zijn. Men moet aan de toekomst denken. Stel je voor dat de bo venburen vergeten de badkraan dicht te draaien. Kleine oorzaken kunnen grote gevolgen hebben. Daar gaat het waar schuwende vingertje. Meneer had toch echt de waterschaderisico's over het hoofd gezien. Pech en geluk Nu zijn verzekeraars niet gek. Ze verze keren alles wat los en vast zit, als ze er maar geld aan kunnen overhouden. Nor maal gesproken is de premie die de ver zekerde betaalt gemiddeld genomen toch hoger dan het schadebedrag dat uitein delijk wordt uitgekeerd. Had de gemid delde verzekeringnemer zijn premies niet betaald en keurig op de bank gezet, dan-was hij beter af. Maar helaas: de ge middelde verzekeringnemer bestaat niet. Je hebt mensen met pech, en mensen met geluk. De een skiet in duizelingwek kende vaart stomdronken van de ge vaarlijkste piste en komt behouden aan. De ander stapt op de eerste dag van zijn wintersportvakantie broodnuchter uit de auto. glijdt uit en breekt beide benen en nog eens drie ribben. De mensen met ge luk betalen eigenlijk mee aan de claims van de mensen met pech. Zo werkt dat in de verzekeringswereld. Dubbel Nu hebben verzekeraars een neus voor pech. Als je ze zo hoort praten, zou je denken dat ieder mens al vanaf zijn ge boorte voorbestemd is om over de eerste de beste bananeschil zijn nek te breken. Leg de polissen maar eens naast elkaar. Hoeveel mensen hebben zich niet dub- bel-verzekerd? Welke verzekeringen zijn nu écht nodig? Met andere woorden: welke risico's kun je als mens wel aan en welke niet? Daarover hoor je de verzeke raars zelden praten. Zij zijn ervoor om die risico's te verzekeren. Hoe meer hoe beter. Maar goed, we zijn dus verzekerd met z'n allen. Natuurlijk is dat in vele op zichten maar gelukkig ook. De overheid heeft het nu veel te druk met het begro tingstekort om nog langer van de wieg tot het graf voor de burgers te zorgen. De verzekeraars hebben die taak voor AMSTERDAM - Aangetrokken door het grote geld en sterk gestegen aande lenkoersen. verdiept een nog steeds groeiend aantal mensen zich in het we- eldje van effecten. De peperdure zelf- Uuaiecursussen van de Effecten- en de Optiebeurs vliegen als warme broodjes 'ver de toonbank, het gezamenlijk be- •ggen via een club heeft een enorme 'ucht genomen en op de laatste Dag m het Aandeel - vorig jaar november in Amsterdam - was er voor honder den mensen geen plaats in de zaal. De wandelgangen in de RAI raakten bo vendien verstopt doordat het beleggend PM bliek (behalve heren in driedelig pak met krijtstreep, ook opmerkelijk veel Ilames) zich voor de stands verdrongen en zich daar vergaapten aan geavan ceerde computer-beleggi ngsprogram- ma's.Om de groeiende stroom belang stellenden te kunnen opvangen, hebben de Effectenbeurs, de Nederlandse Cen trale Vereniging van Beleggingsstudie clubs en de Vereniging Effectenbe- tcherming besloten dit jaar twee Da- gen van het Aandeel te organiseren: 13 én 14 november in de Amsterdamse R-AI.De lezingen op het gebied van be leggen in effecten door particulieren zullen op deze achtste Dag van het Aandeel alleen in de ochtend plaats- i hebben. Zodoende krijgen de beleggers Voldoende tijd voor een bezoek aan de i beleggers mar kt in de Zuidhal van de RAI. Daar zullen fabrikanten en leve ranciers van produkten en diensten voor het beheer van effectenportefeuil- les hun beleggerswareh aanprijzen en I ook banken, commissionairs en aan de beurs genoteerde ondernemingen/in- ftellingen maken er hun opwachting. ',De Vereniging verwacht duizenden be leggers die alleen de markt zullen bij wonen. Overigens kan dat dit jaar ook in de avond, namelijk op donderdag de 13e tot 21.00 uur. DEN HAAG - Kunnen we in de toekomst ons spaarbankboekje openen bij de verzekering en onze verzekeringen afsluiten bij de bank? Zover komt het misschien niet, maar wel is het zeker dat ban ken en verzekeringsmaatschappijen zich steeds meer met elkaar gaan bemoeien. Tot nu toe waren hun werkterreinen tamelijk streng ge scheiden maar de overheid wil van wege de concurrentie uit het bui tenland langzamerhand een grotere samenwerking gaan toestaan. Het afgelopen jaar is er veel overleg ge weest over de manier waarop deze sa menwerking vorm moest krijgen. Per 1 januari 1987 wordt nu de controle van de overheid, gevat in het zogenaamde structuurbeleid, versoepeld. Het structuurbeleid had tot doel te voor komen dat een machtsconcentratie van banken en verzekeraars zou ontstaan. Omdat echter in het buitenland die sa menwerking wel mogelijk is, werd de druk van de concurrentie te groot. Bo vendien zaten er zoveel - volgens veel betrokkenen nutteloze - regels in de wetgeving, dat een vereenvoudiging no dig was. Per 1 januari mogen verzeke raars een belang van vijftien procent hebben in banken. De zeggenschap die ze hebben mag echter niet meer zijn dan vijf procent van de aandelen, zodat er toch nog enige afbakening is. Banken mochten al een belang hebben in verze keringen. Verder mogen hypotheekban ken zelf kredietinstellingen of verzeke raars gaan oprichten. En in 1988 wordt waarschijnlijk gesproken over een nog losser overheidsbeleid. Het structuurbeleid zoals dat tot nu toe gevoerd werd, was onder meer gebaseerd op de Wet toezicht kredietwezen. Daarin wordt het bankinstellingen bijvoorbeeld verboden deel te nemen in of een fusie aan te gaan met andere ondernemingen of instellingen. Het was wel mogelijk toch tot samenwerking te komen via een verklaring van geen bezwaar van de mi nister van financiën of van de Neder- Iandsche Bank. Assurantiebemiddeling van banken, of wel het bemiddelen door de banken tus sen verzekeraar en klant, mocht al wel. Onder voorwaarde echter dat aan het publiek duidelijk gemaakt werd wat de aard van de bemiddeling was. Dat wordt niet door iedereen gewaardeerd. De as surantiebemiddelaars, tussenpersonen in de verzekeringswereld, hebben begin deze maand geprotesteerd tegen het overheidsbeleid op dit punt. Zij zijn bang dat de banken hun functie als be middelaars gaan overnemen of in elk ge val een stevige concurrentie gaan vor men. De machtstrijd tussen banken en verze keringen begon in de jaren zestig en ze ventig. Toen vonden veel concentraties van banken plaats, die daardoor hun macht vergrootten, zodat gevreesd werd dat zij de verzekeringsmaatschappijen zouden overnemen. Later werden de verzekeraars sterker: zij gingen fuseren en maakten door de hoge rentestand veel winst, terwijl de banken grote ver liezen leden. Nu de rente weer daalt, be ginnen de banken op hun beun de scha de in te halen. Om hun positie op de markt veilig te stellen, willen banken en verzekeraars daarom afspraken maken over het gezamenlijk aanbieden van be paalde produkten. De ABN, de Amro- bank en de NMB hebben in mei al iets op dit gebied afgesproken. De Rabo bank kondigde vorige maand aan met een nieuw produkt op de markt te ko men. Uiteindelijk wil de regering deze ontwikkelingen volledig vrij geven. Het wachten is dus op de verzekeringsbank. Of op de bankverzekering natuurlijk. PETRA DIr VRIES een deel overgenomen. Er komen of zijn al verzekeringen voor eigen bijdragen in de ziektekosten, kosten bij scheidingen, gerechtelijke kosten en plotselinge inko mensachteruitgang. Vadertje Staat is Oom Verzekeringsagent geworden. Het grappige is, dat van de verzekerings- en pensioenpremies datzelfde tekort voor een groot deel gefinancierd wordt. Zo is de cirkel weer rond. Bovendien lopen we in Hedendaags Holland inderdaad meer risico's dan m de Lage Landen van weleer. Er rijden bijvoorbeeld zo'n vijf miljoen auto's rond die eigenlijk stuk voor stuk poten tiële moordwapens zijn. Eén keer niet goed opletten en er kan weer een ver keersslachtoffer op de dodenlijst worden bijgeschreven. Het obscure is, dat we zo gewend zijn aan deze risico's dat vrijwel niemand er zich nog druk om lijkt te maken. Vrij veel mensen nemen niet eens de moeite zich te verzekeren en dat is in het „zekere" Nederland toch onge bruikelijk. Volgens het Voorlichtingsbu reau voor de Verzekeringen rijden tus sen de 150.000 en 500.000 automobilis ten onverzekerd over 's Heren wegen. Eng Vreemde risico's zijn eigenlijk de engste risico's. Bij autorijden leven we nog met het idee de zaak enigszins in de hand te hebben, maar tegen brand bij de buren (die rookschade kan opleveren), blik seminslag of zelfs een gewiekste inbreker kun je behalve het nemen van wat voor zorgsmaatregelen vrij weinig uitrichten. Dat is angstwekkend, en dan is de keus: verzekeren of met het risico leven? Wat is wijsheid? Dat moet eigenlijk ie der voor zich uitmaken. In elk geval kan zelfs de best verzekerde mens in Neder land - die de staart van zijn hond tot en met de antenne op het dak in de polis heeft staan - nog niet helemaal „zeker" zijn. Geld mag immers veel vergoeden, maar het verdriet, de pijn en de teleur stelling die achter vele claims schuil gaan. worden er niet minder om. Verze keren tegen ongeluk is dus eigenlijk niet mogelijk, hoewel sommige maatschap pijen in hun campagnes wel eens anders willen doen geloven. Goed beschouwd is een verzekering niet meer en niet min der dan een financiële transactie tussen een fonds dat gelden beheert en een par ticulier die geld heeft uit te geven. Dat wordt dus rekenen en nuchter afwegen. En misschien kom je wel tot de conclu sie dat het met de premie best een beetje minder kan. PAUL KOOPMAN DEN HAAG - Omdat je in het le ven nu eenmaal struikelt over de risico's, is het afsluiten van verze keringen geen overbodige luxe. Wie echter verzekeringen gaat af sluiten, moet zich wel in de moge lijkheden verdiepen. Want verzeke ren is maatwerk, en wat voor de één noodzakelijk is, is dat voor de ander niet. „In de vrijwillige verzekeringen kun je twee soorten onderscheiden", legt de heer H. van Ronkel, hoofd voorlichting van het Bureau Voorlichting Verzeke ring uit. „en wel de schadeverzekeringen en de levensverzekeringen. Van de scha deverzekeringen is er één wettelijk ver plicht voor mensen die een motorvoer tuig besturen: de wettelijke aansprake lijkheidsverzekering. De overige verze keringen worden geheel vrijwillig afge sloten. al zijn er enkele te noemen die vrijwel iedereen heeft. Als eerste de brand- en inboedelverzekering. Ruim tachtig procent van de gezinnen is in Nederland onderverzekerd voor de in boedel. Dat is gebleken uit een onlangs gehouden onderzoek. Zestig procent is zelfs érnstig onderverzekerd. Wat veel mensen namelijk niet weten, is dat de vergoeding die ze krijgen berekend wordt naar verhouding. Dat klinkt moei lijk, maar ik zal een voorbeeld geven om het uit te leggen. Als iemand die een in boedel heeft van honderdduizend gulden een verzekering afsluit voor vijftigdui zend gulden, is hij half verzekerd. Krijgt hij nu een brand in zijn keuken, waarbij de schade twaalfduizend gulden be draagt, dan wordt ook daarvan maar de helft vergoed. Vaak wordt die onderver zekering veroorzaakt doordat mensen, als ze eenmaal een verzekering hebben afgesloten, vergeten de dingen die ze la ter kopen, erbij te verzekeren. Eigenlijk moet elke drie jaar de inboedel bekeken worden. Mensen met een eigen huis kunnen verder een opstalverzekering af sluiten. Ook zijn er aanvullende verze keringen, bijvoorbeeld voor sieraden, postzegelverzamelingen en antiek". Pensioen „Een andere veelgebruikte verzekering is de aansprakelijkheidsverzekering. Deze dekt de schade die gezinsleden of huis dieren aan derden toebrengen. Ons ad vies is om voor minimaal vijfhonderd duizend gulden te verzekeren. En ten slotte heeft ook vrijwel iedereen die een inkomen heeft boven de 48.500 gulden bruto per jaar een particuliere ziektekos tenverzekering. Men moet deze zelf af sluiten. In 1987 zal dat bedrag waar schijnlijk liggen bij de 49.150 gulden". Op het gebied van de levensverzekerin gen is drs. A.l.M. Kool, voorzitter van de Voorlichtingscommissie .van het Ver bond van Verzekeraars, deskundig: „Met een levensverzekering kun je je tegen twee risico's indekken", legt hij uit, „het kort-levenrisico (in geval van vroegtijdig overlijden) en het lang-levenrisico. In het eerste geval zorg je dat je nabestaan den niet onverzorgd achterblijven als je overlijdt: door vooraf de begrafenis of crematie te regelen en door te zorgen voor voldoende inkomen voor de ach terblijvende gezinsleden. Vaak woriJt vergeten ook het overlijden van de vrouw te verzekeren. Want er is in Ne derland wel een weduwenpensioen, maar nog geen weduwnaarspensioen, al wordt daar in verband met de gelijkberechti ging van mannen en vrouwen wel aan gewerkt. Naast veel persoonlijk leed kan het overlijden van de vrouw namelijk ook financiële consequenties met zich meebrengen. Het in dienst nemen van een huishoudster bijvoorbeeld. Wie wil zorgen dat de nabestaanden een bedrag uitgekeerd krijgen als hij of zij voor een bepaalde datum overlijdt, kan een tijde lijke risicoverzekering afsluiten". Tussenpersoon „Bij het lang-levenrisico gaat het erom dat je voor een goede oude dag zorgt. Want een pensioen is vaak kleiner dan je denkt en door aanvullende verzeke ringen af te sluiten kun je dat bedrag uit breiden. Daar moet je dus wel op tijd over gaan nadenken". Wie persoonlijk advies wil hebben over de verzekeringen die hij moet afsluiten, kan het besté een assurantietussenper soon in de arm nemen. Dat is iemand die er zijn beroep van gemaakt heeft mensen aan een verzekering te helpen en advies te geven. Want verzekeren is maatwerk, maar niet iedereen heeft de mogelijkheid zijn eigen maat persoonlijk uit te zoeken. Óm wat beter thuis te ra ken in wat soms een verzekeringsdool hof lijkt, zijn er ook brochures verkrijg baar. Het Bureau Voorlichting Verzeke ring geeft zelf de brochure Gezin en Ver zekering uit, waarin systematisch de be langrijkste verzekeringen staan beschre ven en waarin ook de instanties staan tot wie de consument zich kan wenden als hij klachten heeft over verzekeraars of assurantietussenpersonen. Het boekje is te bestellen door een briefkaart te stu ren naar Bureau Voorlichting Verzeke ring, Groothertoginnelaan 8, 2517 EG Den Haag. PETRA DE VRIES De enige verzekeringdie wettelijk verplicht is, is die voor bestuurders van gemotoriseerde voertuigen. Zonder zo'n verzekering zouden de gevolgen van een ongeval niet te overzien zijn. (ADVERTENTIE) NUTS ZIEKTEKOSTENVERZEKERING Nuts betaalt uw ziektekosten zonder kibbelen of beknibbelen. De Zeker Beter Polis vergoedt vrijwel alles voor 10OW». En van de premie zult u ook niet wakker liggen. Zoals u in de tabel ziet, is die één van de laagste van het land. U hoeft bovendien voor maar 2 kinderen onder de 18 te betalen En in Zeeland, Friesland. Groningen, Drenthe en Overijssel (postcodes 43 t/m 46 en 74 t/m 99) geniet u zelfs nog een extra regiokorting van 10%. Met de Zeker Beter Polis houden de ziektekosten u niet uit uw slaap. Dus raadpleeg uw verzekerings adviseur of stuur de bon in. en u ontvangt alle informatie. f Ni Stuur mij de uitvoerige folder over de Zeker Beter Polis. NaamDMDV Straat: I Postcode/Plaats: I Leefüjd(en)manvrouwkind(e Verzekeringsadviseur: 4-18/10 In een envelop zonder postzegel sturen naar: Nuts Ziektekostenverzekenng. Antwoordnummer 1053,2500 XB 's-Gravenhage. Of bel 070 -10 08 82 jj ZEKER BEUR - NIET DUURDER EIGEN RISICO PER JAAR IN GULDENS t>l toetreding vanaf 40 jaar gelden hogere premies 10r Korting voor de geoieden waarvan de postcode begint met de 43 t/m 46 en 74 t/m 99 (globaal Friesland Groningen Drenthe. Ovenjsset en Zeeland) Nuts Ziektekostenverzekering. Loosduinseweg 9. 2571 AA 's-Gravenhage.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 25