finale Tussen stof zuiger en tennis racket Michel van de Korput wacht op uitbetaling Omkopen ZATERDAG 18 OKTOBER 1986 DEN HAAG - Het is niet onaannemelijk dat Marcella Mesker in het ver volg vaker de stofzuiger en de matteklopper hanteert dan het tennisracket. De Haagse, op afstand de beste speelster van ons land sinds Betty Stöve zich louter ging bekommeren om de begeleiding van Hana Mandlikova, heeft inmiddels de eerste stappen gezet voor de laatste fase van een revali- datieproces. Eind juni sloeg het noodlot voor de 27-jarige tennisspeelster toe. In haar tweede partij op Wimbledon tegen de Amerikaanse Lori McNeil kwam ze ongelukkig ten val en scheurde de kruisband van een knie. Twee weken verblijf in een ziekenhuis werden gevolgd door vier we ken gips en twee weken krukken. Inmiddels is Marcella Mesker weer rede lijk ter been, maar ze verwacht niet eerder dan februari volgend jaar een voorzichtige rentree te kunnen maken in het internationale metier. „En dat is misschien al aan de optimistische kant", verklaart ze. „De doktoren moeten me daar maar goed over adviseren". Vier maanden voor die eventuele come back is Marcella Mesker er nog bepaald niet zeker van dat het daarna dan ook weer normaal verder gaat met haar in ternationale activiteiten. Vanaf de nood lottige val op 26 juni heeft de Haagse de nodige tijd gebruikt om haar leven eens op een rijtje te zetten. Ze betrok vorige maand een flat in Scheveningen, raakte hier weer helemaal gesetteld, haalde oude vriendschappen wat steviger aan en zegt nu hardop dat dit leven haar op perbest bevalt. „Ik vind zelfs boodschap pen doen leuk", is haar typerende op merking over de voor haar wat ongewo ne situatie. Die ontstond na jarenlang van hotelkamer naar hotelkamer en van speelzaal naar speelzaal te zijn getrok ken. „Ik leef nu voor het eerst helemaal op mezelf met mijn eigen bedoeninkje en het bevalt me voortreffelijk. Ik ben nog steeds van plan om het straks weer met tennissen te gaan proberen, maar als het onverhoopt niet meer zou lukken moet ik maar aan afbouwen gaan den ken. Dan moet ik wat anders gaan doen. Wat? Iets in de journalistiek lijkt me wel wat. Nu al schrijf ik columns en geef ik af en toe commentaar. Dat kan mis schien dan wat worden uitgebouwd". Marcella Mesker zegt van zichzelf dat ze iemand is die zich gemakkelijk aanpast. Die instelling hielp haar als enige tennis ster de laatste tien jaar over de interna tionale drempel. En werkt er ook in deze maanden sterk aan mee, dat ze haar le ven heeft geëvalueerd. „Ik kom nu weer eens toe aan allerlei dingen, waar ik jarenlang geen tijd voor had. Dan was ik hooguit eens een paar weekjes achter elkaar thuis. Nu heb ik zelfs met vrienden een dag in de week gepland voor culturele zaken. Zo ben ik deze week naar het Vredespaleis en het Universum geweest. Want hoewel die beide in Den Haag staan heb ik ze nog nooit van binnen gezien. Volgende week gaan we naar Amsterdam. Dit soort acti viteiten trekt me geweldig aan. Zoals ik me ook op kokkerellen heb gestort. Daar kan ik nog niets van, maar dat kan ik dan mooi verbeteren". In haar juist betrokken flat vlak achter de boulevard in Scheveningen zit Mar cella Mesker er ontspannen bij. De Haagse heeft echter drukke weken achter de rug. Want niet alleen rijdt ze vier keer in de week naar Tilburg voor reva liderende activiteiten, ze is de laatste maanden betrokken geweest bij de op richting van een belangenvereniging voor topsporters, TIG. Afgelopen maan dag werd die club voorgesteld aan de pers en Marcella Mesker heeft als één Marcella Mesker is weer danig gewend aan de huiselijke beslommeringen, waarbij ook de stofzuiger ter hand moet worden genomen. FOTO: MILAN KONVALINKA De twijfels van Marcella Mesker over rentree na blessure der weinige beroepshalve op topniveau acterende leden meteen maar het voor zitterschap op zich genomen. „Dat was eigenlijk een beetje toeval", vertelt ze. „Hein Vergeer zou dat gaan doen, maar voor hem als schaatser begint nu het sei zoen en hij zou zich mogelijk voorlopig niet meer voldoende kunnen inzetten voor TIG. Vandaar dat ik werd ge vraagd. En dat is normaal gesproken voor een jaar". Inmiddels zijn zeventig van de geschatte 1200 topsporters in ons land lid van TIG, een wat merkwaardig gevonden naam voor de club. Aanvankelijk stond het voor „Topsport In 't Geding", maar uiteindelijk werd het gewoon een kreet die een onnoemelijk aantal aangeeft. „We hopen op tig leden", roept Marcella Mesker strijdvaardig als toelichting. De nieuwe voorzitter werd in augustus be trokken bij de plannen tot oprichting van de belangenvereniging, die waren gelanceerd door een aantal schaatsenrij ders, Hein Vergeer en Ria en Leo Visser. Reden: de in de ogen van topsporters en oud-topsporters te geringe mogelijkhe den op het gebied van begeleiding in de meest ruime zin van het woord. „Daartoe moeten worden gerekend", licht Mesker toe. „de juridische, fiscale en mentale begeleiding en een collectie ve verzekering. Ook voor sporters, die zijn gestopt en vaak in een donker gat vallen en onderaan de maatschappelijke ladder moeten beginnen. Uiteindelijk moet er een professioneel kader ontstaan met beroepsmensen voor de diverse ter reinen, waarop TIG actief gaat zijn. Daarvoor is geld nodig. Schaker Hans Böhm en ik gaan dan ook binnenkort op pad om het bedrijfsleven warm te krij gen voor financiële steun". En wat is dan de tegenprestatie? „We willen dan als groep naar buiten treden ter onder steuning van zakelijke activiteiten. Ook optredens op televisie in sportgala's slui ten we daarbij niet uit". TIG eist voorlopig even de nodige tijd van Marcella Mesker op. En daarover beschikt de Haagse voorlopig nog in re delijk ruime mate. Ook over geld? „Sinds ik niet meer speel verdien ik na tuurlijk niks. Ik teer dus wel in. Maar er zijn nog wel wat inkomsten. Sponsor contracten lopen door en ook een co lumn en een presentatie leveren wat op. Vijfhonderd gulden voor een presentatie ergens is natuurlijk geen vetpot. Maar ach, alle kleine beetjes helpen". Hetgeen alle huidige en toekomstige le den van TIG hartgrondig zullen bea men. FRANK WERKMAN WAGENBERG - Bij de vierde klasser VCW in het onder de rook van het industriegebied Moerdijk liggende Wagenberg staat tegen woordig op zondag nogal eens een bekende inwoner uit het dorp langs de lijn. Plaatsgenoten herkennen hem uiteraard direct, maar verder is het tamelijk stil geworden rond de man, die ooit op topniveau ac teerde. In Rotterdam. Turijn en Keulen ver diende hij ooit zijn sporen als profvoet baller, maar inmiddels is hij tot toekij ken gedoemd. En dat gaat hem naar zijn zeggen redelijk af. maar een iets diepere blik in zijn zieleroerselen leert dat het nog regelmatig roert op tijden dat vroe ger de voetbalbullen bij elkaar gepakt dienden te worden. „Het liefst", zegt Mi chel van de Korput, „zou ik weer in het veld staan. Natuurlijk. Maar dat is voor bij. En daar verandert niemand meer iets aan". Op het oog beschouwt Michel van de Korput (30) het moment dat een einde maakte aan zijn carrière als betaald voetballer nuchter. Maar de Brabander, wiens taalgebruik eenvoudig, kort en kernachtig is, is misschien ook wat min der goed in staat de emotionele verwer king goed onder woorden te brengen. „Het is nu eenmaal zo", geeft hij het on vermijdelijke met een zekere berusting in zijn stem aan. Het gebeurde op 19 april van dit jaar. FC Köln, zijn toenmalige club onder de inmiddels om andere redenen vertrok ken trainer Georg Kessler, speelde tegen Fortuna Düsseldorf. Van de Korput pre senteerde één van zijn ook in de Bun- desliga schaarse offensieve acties. „Op het moment dat ik de bal had afge speeld, met de buitenkant van de voet, kreeg ik ineens een knal van achteren te gen m'n enkel. Ik kon meteen geen stap meer verzetten. In de kleedkamer zag het er al ernstig uit. Dat zei de clubarts al. Foto's in een ziekenhuis bewezen dat. De achillespees was finaal doormidden gescheurd. En op de meest ongelukkige manier. Met allerlei rafels, waardoor het vrijwel niet meer was te herstellen. Ook een tweede pees, die er vlak langs loopt was helemaal kapot. Die dokter zei nog: normaal kan er een auto aan hangen, aan zo'n pees. Kun je nagaan dat het wel een stevige dreun was". V erder vergeten Hoewel de diagnose al zeer somber was werd de 'definitieve conclusie wat later getrokken: Michel van de Korput kon betaald voetbal verder wel vergeten. „Dat was natuurlijk toch een schok. Hoewel ik het, denk ik, beter heb kun nen verwerken dan iemand van een jaar of twintig. Die ziet zijn hele carrière in eens in rook opgaan. Ik had natuurlijk al het nodige meegemaakt. Dat maakt het iets gemakkelijker om het te accepteren. Hoewel ik, als ik eerlijk ben, moet toege ven dat ik het er soms nog wel een beet je moeilijk mee heb". Welk proces nog aanzienlijk werd ver sterkt door bijkomende problemen. Fi- Michel van de Korput nog in actie voor FC Köln met ploegmaat David Pizanti. nancièle wel te verstaan. „Extra pech was", licht Van de Korput toe, „dat mijn contract bij Köln net was afgelo pen. Dat had ik zelf opgezegd. Zoals ik trouwens altijd heb gedaan. En net in die dagen dat mij die blessure overkwam zou er over een nieuwe contract worden gesproken. Dat hoefde dus niet meer". Dat „noodlottige" toeval betekent dat Van de Korput inmiddels is gewikkeld in een juridische procedure met het ver zekeringsconcern Lloyds over afkeuring en de bijbehorende uitkering. „Die zaak loopt al een tijdje. Ik verwacht dat het nog wel een jaartje gaat duren voor ik het resultaat daarvan hoor. Of ik er van uitga dat ik word uitbetaald? Ik hoop het. Ik weet wel dat Jan van Deinsen bij voorbeeld geen uitkering heeft gekre gen". Die financiële onzekerheid houdt Van de Korput, begrijpelijk, behoorlijk bezig. Vooral doordat een ander feit voor ver dere onzekerheid zorgde. „In Duitsland zijn de verzekeringszaken veel minder goed geregeld dan hier. Hier word je tot je 35e doorbetaald. Tachtig procent van je laatst verdiende loon. In Duitsland niet. Vandaar dat ik met Köln nog in de slag ben geweest voor een zekere uitke ring. Die is kort geleden rondgekomen. Maar dat staat los van die Lloyds-zaak. Bij Köln heeft Dieter Prestin, de rechts achter van het team die al in verzeke ringszaken zat en daarmee was doorge gaan als voetballer, mijn belangen behar tigd. Nu dat met Köln is afgehandeld doet iemand anders de rest". Michel van de Korput is door de brute aanslag van Dieter Grabotin, die niet al te lang vóór dit voorval net zelf een ope ratie aan de achillespees had ondergaan, niet tot de bedelstaf gebracht. Maar eni ge zorg voor de toekomst is wel degelijk op zijn plaats. Daarnaar gevraagd zegt de vroegere libero: „Eerst die verzeke ringszaak rond krijgen en dan een baan tje zoeken. Wat? Ik wil wel iets in de voetballerij gaan doen. Of iets bij een firma in sportartikelen. Een rol als Wim van Hanegem? Ik heb laatst met Han van Dinther gesproken. De man van RKC, die nu bij NAC zit» Die zei dat ik maar een keer langs moest komen in Breda. Dat ga ik zeker een keer doen. Misschien levert dat wat op. Maar het er daar echt op aanleggen ligt niet zo in mijn aard. Ik kom nog wel eens bij een wedstrijd. Ik was bij Feyenoord-FC Gro ningen, bij RKC-Vitesse, bij Köln-Stutt- gart. Dan zie je weer eens wat mensen. Maar het blijft toch meestal beperkt tot een babbeltje over de wedstrijd. Zonder dat er over eventuele mogelijkheden op een baan voor mij wordt gepraat". Blancocheque Waar Michel van de Korput pas na eni ge voorzetten over praat is een ander gedenkwaardig moment uit zijn carrière. „Ik had bij Torino een blanco cheque kunnen krijgen", herinnert hij zich met een veelbetekenende grijns op het ge zicht dat ondanks zijn non-activiteit nauwelijks dikker is geworden. „Kenne lijk wilden ze mij daar graag houden. En ik had er ook graag willen blijven. Ik had het daar erg naar mijn zin. Een fijne ploeg, fijne jongens, goede resultaten". „Maar het probleem was mijn vrouw. Die kon er met twee kleine kinderen niet meer tegen. Ze zat te veel alleen door al die trainingskampen, waar je voortdu rend in zat. Ik was daar ook niet zo'n voorstander van. Ik bereidde me liever in huiselijke kring voor. Maar het was daar net als in Duitsland gewoonte. Waarschijnlijk vooral om jongens die graag stappen een beetje onder controle te houden. Kijk, als je dat van jongs af gewend bent weet je niet beter. Maar ik heb geaccepteerd dat mijn vrouw terug wilde. Het was niet anders". „En nu", gaat Van de Korput verder, „speelt Willem Kieft daar. Ik had best wel met hem samen in één team willen spelen. Waarbij het me er dan niet direct om zou gaan een landgenoot er bij te hebben. Dat maakte me niet zo veel uit. Maar mijn vrouw had dan misschien wat aanspraak gehad. Hoewel, aan heim wee doe je niets. Ik sprak laatst Martien Vreijsen. Die vertelde dat Ton Lokhoff bij Nimes stierf van heimwee. Dat die wel op zijn knieèn terugwilde. En Lok hoff heeft daar toch Jan Poortvliet bij zich. En Nygaard. En toch heeft hij het niet naar zijn zin. Dat had mijn vrouw dus ook. Ik had nooit ergens last van. Je kunt mij overal neerzetten. Ik pas me aan. Die verhalen die begin dit jaar de ronde deden over mijn vrouw bij Köln waren onzin. Normaal gesproken was ik daar gewoon gebleven. Van heimwee was daar helemaal geen sprake". Van enig terugverlangen naar het betaal de voetbal wel, zoals al bleek. En in wel ke rol? „Ach", zegt Van de Korput, „er wordt wel eens gesuggereerd dat ik ook misschien zo'n rol van praatpaal zou kunnen proberen te krijgen. Zoiets als wat Van Hanegem nu bij Utrecht doet. Maar volgens mij was dat meer een stuntje van de sponsor. Want ik heb van zo'n rol van Willem bij Feyenoord nooit iets gemerkt. Ja, op de training deed-ie wel iets. Maar ik denk dat alleen Joop Hiele daar wat aan heeft gehad. Ik heb hem echter nooit apart met iemand zien praten. Zo'n rol wordt wel wat overdre ven denk ik". Nu Michel van de Korput noodgedwon gen enige afstand heeft genomen van het betaalde voetbal komt hij meer dan vroeger tot een aantal aardige uitspraken over zijn vroegere vakgebied. Onder meer over Michels en Kessler. „Ik vind dat Michels het verkeerd heeft gedaan met Johnny Metgod. Als er vantevoren overleg was geweest waren die proble men niet ontstaan. Ik vind dat Johnny terecht een basisplaats heeft gevraagd. Je wordt toch na al die jaren niet voor niets teruggevraagd? Dan laat je je niet als piepeltje op de bank zetten. Dan kun je beter thuis blijven. Metgod hoeft ook niet meer zo nodig. Die heeft zijn naam wel gevestigd. Eerst een paar jaar in Spanje en nu al weer een tijd in Enge land. Die hoeft niets meer te bewijzen. Ondanks het feit dat hij in het Neder lands elftal nooit echt goed heeft ge speeld. Ik heb zelf 23 interlands ge speeld. Daar waren maar één of twee slechte bij. Maar toch was je er de ene keer bij en de volgende keer weer niet. Er was geen lijn, geen beleid. En na af loop van dit seizoen gaan er misschien weer een paar spelers naar het buiten land. Moet je die er dan maar gewoon naastzetten?". Briefje michels „Er is niets veranderd sinds ik in het Nederlands elftal speelde. Ook toen werd er een briefje naar je club gestuurd, waarin stond dat je was uitgenodigd. Dat kan in de meeste gevallen wel. Maar er zijn soms uitzonderingen, zoals in het geval-Metgod. Dan doe je er verstandig aan als bondscoach even na te denken en vooraf met zo'n speler te praten. Kijk, dat Kieft er naast stond tegen Hongarije kan ik wel begrijpen. Er wa ren meer aanvallers beschikbaar. Boven dien was Kieft er nog niet zo lang gele den nog bij. Voor Metgod lag dat an ders. Die werd na lange tijd terugge haald. Dat schept verplichtingen. Maar ik heb niet zo'n hoge pet op van Mi chels. Die heeft alles wat hij dan nog heeft bereikt aan Cruijff te danken ge had". Die gescheurde achillespees was Van de Korputs eerste, ernstige blessure. „Ik wist dat dit eens kon gebeuren. Dan is het misschien iets gemakkelijker te ac cepteren", herhaalt hij. Waarop hij het vele centimeters lange litteken laat zien van de wond, die kort geleden opnieuw opensprong. En waarvoor hij nog steeds drie keer in de week onder behandeling is van de bekende Rotterdamse fysiothe rapeut Dick van Toorn. „Ik werd in mijn eerste jaar bij Torino gekozen in het elftal beste spelers van het seizoen. Als rechtsback. Dat gaf toch voldoe ning". En nu staat Michel van de Korput langs de lijn bij VCW. „Het is niet anders", rtuinlijke verdedig" FRANK WERK U hoort mij niet beweren dat het Hon gaarse elftal afgelopen woensdag wéér was omgekocht om van Oranje te verlie zen. Vorig jaar zou dat zijn gebeurd vol gens een zekere Antal Vegh. aie een boek heeft geschreven waarin hij corruptie in de Hongaarse voetbalwereld aan de kaak heeft gesteld. Inmiddels weet heel Honga rije nu van de door Vegh veronderstelde omkoperij. Want het boek van Vegh on der de veelbelovende titel ..Ongeneeslijk" vliegt weg en de eerste oplage van 250.000 exemplaren raakte deze week al uitverkocht. Een tweede van maar liefst 750.000 stuks staat op stapel. Het boek is zo populair geworden in Hongarije, om dat iedereen in het Donaulana wil weten waarom het is misgegaan met het natio nale voetbalteam tijdens het toernooi om de wereldtitel in Mexico. Waarbij de valse start zou zijn gemaakt op het moment dat het Nederlands elftal vorig jaar mei het NEP-stadion betrad voor zijn allerlaatste WK-kans. De inter nationals verkeerden in onwetendheid over de achter de schermen eventueel be kokstoofde overeenkomst. Er was dan ook louter jubel toen Rob de Wit zijn ..onnavolgbare passeerbewegingen" be sloot met de winnende treffer. Maar bij onze Zuiderburen bestond op dezelfde avond al de nodige achterdocht over de manier waarop Nederland de be slissende duels met België had afgedwon gen. De treffer van Rob de Wit werd veel vuldig op televisie in beeld gebracht en het sarcastische commentaar sprak boek delen. Waarna de latere uitschakeling van Oranje over onze zuidelijke lands grens als pure rechtvaardigheid werd be schouwd en de Belgen een ongekend W 'K-avontuur beleefden. Maar terug naar het omkopen in Honga rije. Corruptie schijnt in dat land een na tionale sport te zijn. die het voetbal qua populariteit inmiddels ver in de schaduw heeft gesteld. Omkoperij is volgens Vegh een normaal bestanddeel van de volks aard en in dat licht bezien is het verhaal van Vegh niet eens zo onbegrijpelijk. De vraag blijft echter wie er een rol zou heb ben gespeeld in de geslaagde poging Ne derland toch nog een stuk op weg naar Mexico te helpen. In het KNVB-kamp werd de grote populariteit van Veghs boek eerder deze week niet met gejuich ontvangen. Er werden de nodige wenk brauwen gefronst. En zeker bij chef d'e- quipe Renze de Vries. Die is weliswaar .i het Hongaars niet machtig, evenmin als welke vreemde taal dan ook. maar ook t een Groningse varkenshandelaar heeft 1 oren. En als er ergens maar voldoende j. hard over wordt gepraat bereikt zo 'n ver- haal ook De Vries wel. De Vries ontstak in grote woede bij het j horen van Veghs theorie. Natuurlijk doel R de KNVB zoiets niet. was zo ongeveer zijn reactie. Officieel niet natuurlijk. Maar er bestaan in het internationale be-1 talingsverkeer de nodige kanalen om be dragen van de ene portefeuille naar de andere te sluizen. En met zoveel zaken lieden in de hoogste regionen van het voetbal is die procudure daar ook niet onbekend. Maar er is naturlijk nóg een mogelijk heid. Weliswaar heet het dat ons vader landse voetbal zich niet bepaald kan ver heugen in- een erg grote populariteit, maar er zijn nog altijd van aie figuren die Oranje een warfn hart toedragen. Eén van die in het half schemerduister rondscharrelende magnaten zou. zo was deze week in Boedapest een theorie, vorig jaar best wel eens een zakenreisje naar het oostblok gemaakt kunnen hebben. In de wetenschap dat ook in de voetbalwe reld alles voor geld te koop is. En gebruik makend van de kennis dat Hongarije niet behoort tot de best betalende voetbal naties. Bovendien hebben zich daar in het niet eens zo verre verleden al eens va ker transacties voorgedaan die het dag licht niet konden velen. Antal Vegh is er in elk geval van over tuigd dat het vorig jaar mei geen zuivere koffie was in het NEP-stadion. Een beetje nep léék het in elk geval wel. Is het dan gek dat mij enige twijfels bekropen toen ik afgelopen woensdag die Hongaren op nieuw een ondermaatse prestatie zag le veren tegen Nederland? Kijk, De Vries zal ook ditmaal geen actie hebben ondernomen. Alleen de taalbar rière zou daan'oor al een te grote handi cap zijn. Maar in de defensie van Hon garije acteerde wel een zekere Roth. voor wie Feyenoord belangstelling zou heb ben. En als er vorig jaar al spelers zou den zijn omgekocht, dan zou de defensie van de opponent daar toch zeker toe heb ben behoord zou je zeggen. Maar nogmaals, u hoort mij dat met zeggen. Ik heb alleen gezien dat die Hon garen er afgelopen woensdag geen bal aan hebben gedaan. En aangezien ik ie mand ben die met alle mogelijkheden re kening houd. acht ik het niet onmogelijk dat het boek van Antal Vegh binnenkort misschien moet worden voorzien van een nieuw hoofdstuk. Want wie gelooft dal wat in Italië. Bulgarije, de Sovjet-Unie en België is gebeurd niet in ons land kan. Ik denk hierbij dan aan het verhaal dat ik eens van een vroegere topvoetbalier hoorde. Onder de roos, dat wel. Die man vertelde me dat hij een keer een wedstrijd had gespeeld, waarin een verdediger en de doelman wel wat erg simpel over een paar ballen waren heengestapt en -gedo ken. Hij had er zich verder nooit in ver diept. zei-ie. Maar had zich tevens nim mer aan de indruk kunnen onttrekken dat er in dat bewuste duel bepaalde af spraken waren gemaakt. Maar. nogmaals, u hoort mij niet bewe ren dat er ook afgelopen woensdag in het NEP-stadion afspraken werden nageko men. BUYS >£eidöc0ouacuita

Leidse Courant | 1986 | | pagina 24