1 1 II mal lë Gigantische dierentuin in Utrechtse Jaarbeurs hallen In Engeland staan aandelen op het boodsc Najaar Effecten winkel enorm succes 'geidóc^otucmt1 ZATERDAG 18 OKTOBER 1986 DEN HAAG - Vier hallen van de Utrechtse Jaarbeurs worden 25 en 26 oktober herschapen in een gi gantische dierentuin, waarin vrij wel alle denkbare huisdieren ter wereld bijeenkomen. Leveranciers van deze dieren zijn tien tallen verenigingen waarbij tiendui zenden dierenliefhebbers zijn aange sloten. Met hulp van het Zoetermeerse organisatiebureau Rob Lauwers wor den tropische tuinen aangelegd met waterpartijen en bruggetjes en worden talloze dieren tentoongesteld, al dan niet gekooid. Kinderen kunnen naar hartelust genieten en naar lievelings dieren kijken, kunnen ze aaien en/of aanraken en ook zal het mogelijk wor den een paard, pony of ezel te berij den. Alle deelnemende verenigingen zullen stands bemannen om vragen van het publiek te beantwoorden. Of het nu om bijen gaat, vissen, slangen, honden of katten, om maar een greep te doen. Omdat vijftig jaar geleden een aantal Haagse heren, eigenaren van dieren speciaalzaken, iets wilden doen aan de prijzenslag in hondevoer en andere ar tikelen, bundelden zij hun krachten. En nadat collega's in Amsterdam en Rotterdam zich bij hen hadden aange sloten, vormden zij een organisatie die thans als Dibevo de belangen van die renspeciaalzaken behartigt, evenals die van de trimsalons en hengelsportza ken. Dit halve-eeuwfeest wordt in sep tember met twee dagen dierenspekta- kel gevierd. Naar verwachting zal het stormlopen. Want deze keer is het heel duidelijk geen specifieke honden- of katten show, maar een groot dierenfestival, waarin tientallen soorten parkieten te vinden zijn, muizen en tamme ratten, slangen en bijen, wasbeertjes en ezels, marterachtige stokstaartjes uit Afrika, konijnen en terrariumdieren. Geen huisdier, of er is wel een vereniging van en al die verenigingen kunnen wel nieuwe leden gebruiken. Daarom zul len vele stands worden bemand door mensen die van het houden van huis dieren een hobby hebben gemaakt en er alles over kunnen vertellen. Zo zal de ezelvereniging duidelijk ma ken dat er geen slimmer dier is dan deze langorige viervoeter. Bovendien, zo wordt aangevoerd, zijn ezels prima dieren om erop te leren rijden. En dat bokken dan? Die eigenwijsheid van ezels? De ezelhouder zal onmiddellijk uitleggen wat nu het verschil is tussen een ezel en een paard: ,,Een paard zal de neiging hebben op hol te slaan als Alle denkbare huisdieren zullen in Utrecht acte de presence geven: konijnen, kippen, cavia's en duiven, maar ook bijen, ratten en wat er verder nog in en om het huis wordt vertroeteld. DIBEVO VIJFTIG JAAR: het ergens van schrikt. Dat is een na tuurlijke reactie, omdat het paard van de open vlakte afkomstig is; daar kan het bij gevaar de benen nemen. Een ezel daarentegen is afkomstig uit berg streken, waap het voor dat dier levens gevaarlijk zou zijn om op hol te slaan. De ezel zou dan (werkelijk ezelachtig) in een ravijn tuimelen. Daarom zal de ezel, als het ergens van schrikt, juist blijven stilstaan om eventueel gevaar met de achterpoten (of zijn het bij ezels ook benen?) het gevaar te keren". Nu zijn er in Nederland nauwelijks ra vijnen, maar het blijven stilstaan als schrikreactie is gebleven. En dat is voor kinderen die moeten leren rijden, prettiger dan dat het dier de benen neemt. Zo heeft elke vereniging een eigen ver haal te vertellen. De muizen- en rat- tenhouder zal kunnen vertellen dat er vele fraaie muizesoorten zijn, maar dat de tamme rat intelligenter is. Een rat kan, mits hij daar jong aan wordt gewend, commando's worden bijge bracht. Ze kunnen ongeveer even ge hoorzaam worden gemaakt als een hond. De vereniging die zich met parkieten en papegaaiachtigen bezighoudt, zal duidelijk maken dat „schreeuwers nooit zullen leren praten"; hoewel van praten geen sprake is. „Ze imiteren ge luiden. Zoals ook een juwelier wist, die zijn kakatoe het geluid had bijge bracht van het spannen van een revol verhaan, met de aanvullende tekst: „Sta stil of ik schiet". Een inbreker maakte daar kennis mee, holde weg en liep recht in de armen van de politie". Deze vereniging zal ook uitleggen, dat een beetje parkiet stemmen kan imite ren zolang de vogel alleen is. „Als je een paartje in een kooi zet, verliezen ze alle belangstelling voor de eigenaar. Dan gaan ze zich met elkaar bezighou den; het gevolg is dan een prima vo gelhuwelijk, maar aan praten komen ze niet meer toe. Imiteren dan". Hoewel het accent daar niet zo op valt, wordt ook ruimte gemaakt voor de honden en katten en zelfs voor bas taardhonden. Het dierenfestival in de Utrechtse Jaarbeurs zal voor het eerst in Nederland een show van bastaard honden te zien geven. De mooiste daarvan krijgen dan weliswaar geen mooie stamboom, maar wel een certi ficaat en een pasfoto voor boven de bastaardmarid. De Rotterdamse aquariumhouders ne men duizenden liters water mee om, in de meest letterlijke zin, van hun show geen „dooie boel" te maken. Tropische vissen zijn erg gevoelig voor het (eigen) zwemwater, vandaar. Het is voorts de bedoeling dat er een Ezeltjes zullen op de dierententoonstel- ling niet ontbreken. Volgens deskundigen beesten waarop kinderen de eerste begin selen van het rijden veel beter kunnen le ren dan op de rug van een paard. paludarium wordt ingericht, dat is een combinatie van terrarium en aquari um. Prachtig kan dat worden, maar de inrichting daarvan is niet eenvoudig en het instandhouden van de levens vormen in een paludarium is helemaal een deksels werk. De bijenhouders komen uitleggen dat de grote steden voldoende parken en tuinen hebben om stadsimkers een ge zonde hobby te bezorgen. Mits men zich aan de plaatselijke verordeningen houdt. Zo weten de Utrechtse imkers dat hun bijen minimaal acht meter van de openbare weg moeten worden gehouden, naar plaatselijke verorde ning. Wat in oorsprong een Haagse vereni ging was, groeide, vooral de afgelopen dertig jaar, uit tot een hechte landelij ke organisatie. Dibevo behartigt de be langen van de dierenspeciaalzaken, maar daarmee ook die van de dieren liefhebbers, die kunnen rekenen op vakkundige voorlichting. Een en ander komt nu samen in een tweedaagse ma nifestatie in de Utrechtse Jaarbeurs, met de grootste dierenshow die men zich kan voorstellen. „En met de grootste dierenverzameling", weet or ganisator Lauwers. „De bijenvereni ging komt met ten minste één kast. En als je weet, dat daar zestigduizend bij en in gaan, plus koningin, dan heb je daarmee al de grootste dierenverzame ling. En dan zijn dat alleen nog maar de bijen". FRITS BROMBERG We waren een tijdje weggeweest en toen we terugkwamen troffen we Washington in een geheel andere gemoedsstemming aan. In de zomermaanden is de Amerikaanse hoofdstad geen pretje. De zon schijnt dan onbarmhartig en het bijkomend probleem is dat haar stralen enkele honderden meiers boven de grond worden onderbroken door een dun. maar hardnekkig wolkendek. Zo heeft men in de zomermaanden het gevoel dat Washington is bedekt met een dweil die kort tevoren in een emmer heet en niet geheel fris sop is gedompeld. Iedereen loopt dan ook weg. Zelfs de president pakt zijn bullen en reist naar Santa Barbara in Californië. Daar is het weliswaar ook warm. maar die dweil is er in elk geval niet. De verstikkende hitte heeft trouwens een merkwaardige uitwerking op de mensen. Die worden wat trager, maar tegelijkertijd ook wat agressiever. Iedereen zit maar wat te suffen. Besluiten worden niet meer genomen. En omdat niemand uit zijn doppen kijkt, razen de geruchten - niet gehinderd door de hitte (geruchten worden nooit ergens door gehinderd) - door de stad. Dit jaar was er het gerucht dat de Amerikanen opnieuw zouden toeslaan in Libië. Het gerucht kwam van nergens, maar blies zichzelf op tot wereldnieuws. Het was geboren uit de landerigheid en meligheid die hier ter stede in juli en augustus troej zijn. Toen we terugkwamen scheen de zon. De dweil lag niet meer over de stad. Het lange, heldere najaar - het metereologisch pronkstuk van de stad - was begonnen. Washington was weer gegrepen door wat ik nu maar even als werkdrift" omschrijf maar dal eigenlijk iets heel anders is. Misschien moet ik het wel machtsdriftnoemen. De oude energie was er weer. Het is de energie die de stad eigenlijk zeer gehaat maakt. Want hier worden dingen bedacht, uitgebroed en verzonnen die elders als hoofdstedelijke hersenspinsels en ambtelijke grillen worden ervaren. Wat hier door de windvanen van de bureaucratie op papier wordt gezet, moet worden uitgevoerd langs de grenzen van Texas die wekelijks door duizenden illegale Mexicanen worden overschreden, in de bergen van Wyoming waar de eerste sneeuw al is gevallen, langs de stranden van Florida waar de wereld luiert in de zuidelijke zon, in de korenvelden van het Midden-Westen waar de boeren worstelen met de ernstigste landbouwcrisis die ze ooit hebben gekend en in de miljoenensteden van het noorden waar het leven zoveel grimmiger, iachtiger en ingewikkelder is. Behalve in Washington zelf vindt heel Amerika dat de hoofdstedelijke ambtenarij er niks van snapt. En zo hoort het ook. Een hoofdstad moet geliefd zijn bij de mensen die er hun ambities waarmaken. En ze moet tegelijkertijd gehaat worden door het voetvolk dat er niet kan of mag komen en dat alles voor zoete koek moet slikken. De zon schijnt. Het najaar is van een glorieuze helderheid. De bomen scheiden zoetige herfstgeuren af. Krolse katers zingen in de parken en tuinen. Zo nu en dan fluit zelfs een vogel. Iedereen rolt de mouwen op. De stad is zichzelf weer. Ze wordt opnieuw gekoesterd door hen die er wonen en werken. Nee, het deert de stad niet dat ze elders wordt veracht en gehaat. Daar staat de stad boven. Een hoofdstad behoort trots en ongenaakbaar te zijn. En reken maar dat Washington dat is. JO WIJNEN LONDEN - Achter tientallen rol len bloemetjestapijt op de afdeling vloerbedekking in het warenhuis concern Debenham in Londen, ontwaart de argeloze bezoeker een balie met een ratelende telex, een paar beeldschermen vol cijfers en enkele snelle jongens. Net zo ge makkelijk als de Britten zich op andere afdelingen potten, pannen of overhemden aanschaffen, kopen ze in deze „Share Shop", zeg maar effectenwinkel, hun aandelen. Het idee voor de effectenwinkel is twee jaar geleden geboren tijdens de privatise ringsoperatie van British Telecom. Om dat de overheid wilde voorkomen dat de aandelen van de Britse PTT alleen in handen zouden komen van enkele grote beleggers, werd het publiek met een drie maanden durende publiciteitscampagne warm gemaakt voor aandelen British Telecom. Iedereen kreeg drie dagen de tijd om de aandelen tegen een vaste prijs direct van de onderneming te kopen, daarna was dat alleen mogelijk via de beurs en dus tegen hogere kosten. Om in die dagen maar zoveel mogelijk aandelen te slijten, werden in het gehele land verkooppunten ingericht. En met daverend succes. De emissie werd vier maal overtekend en na toewijzing van de aandelen had British Telecom ruim twee miljoen aandeelhouders. Kopschuw Dit succes bracht Londens grootste ef fectenmakelaar Quilter Goodison Com pany op het icfee van de effectenwinkel. Blijkbaar maakte de „straatverkoop" van de aandelen het grote publiek min der kopschuw voor de geheimzinnigheid waarmee het beleggen in effecten vaak is omgeven. Uit de contacten met het pu bliek was bovendien gebleken dat veel mensen nauwelijks benul hebben van hun financiële zaken. Menigeen wist niet hoe hij was verzekerd, hoeveel belasting hij betaalde, welke spaarvormen er zijn en ga maar door. Quilter Goodison be sloot dan ook om in de eerste Share Shop in het warenhuis Debenhams in Londen (te vergelijken met V D) niet alleen effecten te verkopen, maar ook fi nanciële adviezen te gaan verstrekken in de hoop op den duur alle financiële za ken van de klanten te kunnen beharti gen. De effectenmakelaars noemen hun Share Shop daarom liever „Money Cen tre". Nu, een jaar na de opening, hebben al meer dan tienduizend mensen, met name huisvrouwen, studenten en gepen sioneerden, gebruik gemaakt van de ef fectenwinkel. Binnen twee maanden was de winkel uit de kosten en in het afgelo pen voorjaar werden filialen geopend in Bristol en Truro (Cornwall). Aangezien het succes van de effectenwinkel mede in de hand gewerkt wordt doordat in En geland ondernemingen aan het publiek verkocht zijn en worden, overweegt Quilter Goodison komend voorjaar ook in Edinburgh, Cambridge en Leeds filia len te openen. Regel bij de effectenwinkel is dat ieder een met een eigen vermogen van bij voorbeeld tienduizend gulden, welkom is, al is in het afgelopen jaar gebleken dat ook particulieren met een beleggings- pohefeuille van een ton aan de balie staan. De gemiddelde ordergrootte blijkt een jaar na de start omgerekend 5700 gulden. Gratis Voor het afhandelen van de orders op de beurs (tachtig procent van de handelin gen) brengt de Effectenwinkel vanzelf sprekend kosten in rekening, maar ie mand die eenmaal klant is, krijgt alle ad viezen over financiën, belasting en pen sioenen gratis. Dat geldt ook voor het samenstellen van een beleggingsportefe uille en het overdragen van vermogens beheer (althans vanaf 95.000 gulden). Verder maken de klanten gratis gebruik van de televisieschermen met actuele beurscijfers van het persbureau Reuters, van de telex en van vakliteratuur en „tip sheets". Binnen niet, al te lange tijd wordt de Ne derlandse PTT geprivatiseerd en zal Vendex International (met zijn Vroom- Dreesmann-keten) volgend jaar op de beurs notering krijgen. Navraag bij Ven dex en de effectenbeurs brengt echter aan het licht dat het idee van de effec tenwinkel in Nederland (nog) niet is op gepakt. HENK ENGELENBURG Verzekeringen zo te koop aan de balie bij V D. Maar in het verkopen van aandelen zoals gebeurt in het warenhuis Debenhams in Engeland ziet het Nederlandse

Leidse Courant | 1986 | | pagina 23