Het historische gat van een tandarts Vis lang teken van armoede Nijmegen, de stad van Claudius Civi- lis, van Karei de Grote, van Frederik Barbarossa, van keizerin Theophano wier naam „de afstraling van God" betekent. Allen vertoefden ze op het Valkhof en niet voor niets, „Wie weet mij een plaats "te noemen die op zoveel schoons kan roemen?" staat er terecht in de afrastering gevlochten. Maar „het alleroudst en vermaardst geboHw op de Bataafse grond" dat hier prijkte, is al tweeduizend jaar verleden tijd. De tandarts J. Nooy echter heeft zijn geoefende oog laten vallen op dit historische gat en wil dat het gevuld wordt. Zij amalgaam: een Barbarossaburcht. GESCHIEDENIS OP TAFEL ZATERDAG 18 OKTOBER 1986 Een vis op tafel was voor vele gene raties een teken van armoede. Om dat vis zo weinig prestige genoot werd het vrijwillig eten ervan ge zien als een vorm van vasten. Nog tot voor kort gold de katholieke vastendag, de vrijdag, als visdag. Ook voor de kloosterlingen, die een gelofte van armoede hadden afgelegd, bestond het hoofdgerecht in dq 'regel uit vis. Dat zoiets heel lekker klaargemaakt kan worden is weer een andere zaak. In maar weinig landen was de visserij zo belangrijk voor de economie als in Ne derland. Vooral de haringvangst en walvisjacht waren goudmijnen. In ge rookte, gedroogde of gezouten vorm liet vis zich heel goed exporteren. Bo vendien bleef het vaderland door de grote aanvoer van vis voor hongers noodrampen gespaard. Terwijl we al lang niet meer afhankelijk zijn van jacht in de bossen voor ons dagelijks vlees en we opgehouden zijn met het zoeken van eetbare planten in de onge repte natuur, wordt in de vraag naar vis nog steeds voorzien door eenzame schepen op woelige baren. Viskwekerij- CeidócSoimuit1 baarde ze in het onherbergzame Ketyl- wald (nu Rijkswald) voortijdig haar eni ge zoon. Uit dank voor de goede afloop van de vroeggeboorte liet ze op het Valkhof een byzantijns-romaanse kapel bouwen, toegewijd aan de oosters-ortho- doxe bisschop Nicolaas van Myra, pa troon van de reizenden. Toen haar echt genoot in het jaar 983 kwam te overlij den, regeerde ze voor haar driejarige zoontje over West-Europa onder de titel van „keizerin Theophano". Haar dood in 991 te Nijmegen waar ze graag ver toefde, werd „betreurd in het gehele rijk, want ze had een goed leven volbracht en was altoos haar naam, de afstraling van God, waardig gebleven", vermeldt de~ historie. Voorzitter Nooy van de Valk hofvereniging kan er roerend over ver tellen en besluit: „Wat zou er mooier zijn dan dat de leegte die er nu gaapt tussen de kapel van deze keizerin en de ruine van de Sint Maartenskapel, opge vuld wordt met een herbouwde Barba rossaburcht?". Gaten vullen, zo kent men een tandarts. En gesnerpt als een tandartsboor hebben zijn verwijten over de verwaarlozing van het Valkhof. De éénogige Bataafse vrij heidsheld Claudius Civilis „stond er en zag knarsetandend de adelaars der wre- kenden naderen", zo wil het een oude tekst die beschrijft hoe de opstandelin gen tegen het Romeinse Rijk hun laatste steunpunt moesten prijsgeven. Franki sche koningen, Karolingers, Ottoonse keizers, Duitse keizers, Franse keizers hebben er hof gehouden. Prins Willem V van Oranje en zijn gade Wilhelmina van Pruisen hebben er hun stadhouderlijke residentie van gemaakt. Maar Nijmegen en zijn bestuurderen? „In de middelen die Nijmegen aanwendt om zich econo misch en toeristisch aan de buitenwereld te presenteren", aldus Nooy, „is zo goed als geen plaats ingeruimd waar de aan dacht wordt gevestigd op zijn afkomst. Nijmegen is toch ontstaan? Nijmegen is toch gegroeid naar wat het nu is en heeft toch ergens zijn wortels liggen? Ja, twee honderd jaar geleden werd hier een prachtige burcht afgebroken in plaats van hersteld en zelfs de restanten wor den onverschillig aan verdere aftakeling blootgesteld. Zeer veel bezoekers staan verbijsterd dat en stadsbestuur in zo'n unieke, uitverkoren positie een onver vangbare historische rijkdom op een dergelijke nonchalante wijze durft te la ten verkommeren - blind voor het feit dat het hier om een nationale en zelfs in ternationale rijkdom gaat". Bommelkasteel Een bestemming voor zijn herbouwde Barbarossaburcht weet Nooy al. „Nijme gen schreeuwt om museumruimte voor de vele archeologische vondsten die er gedaan worden, en om museumruimte voor moderne kunst. Waarom elders bouwen als er een kans voor het grijpen ligt om op een plek aan de slag te gaan die optimaal bereikbaar is en die ook in en zijn uiterst zeldzaam. De forel vormt een bekende uitzondering. Ook mosselen en oesters worden tegenwoor dig vertroeteld in speciale bedden, op dat ze. later onze tong kunnen strelen. Maar oesters, dat is toch geen eten voor armelui, zijn we nu geneigd te denken. Maar sla er de negentien- de-eeuwse Pickwickpapers (nee, niet van Van Nelle, maar van Charles Dic kens) eens op na. Daarin vertelt Sam Weller aan mr. Pickwick hoe opvallend het toch is „dat armoede en oesters altijd samen lijken te gaan". Ook kreeften waren in die tijd een typisch volksvoedsel. Als „fruits de mer" hebben de zeewezens zich sindsdien aanzienlijk geëmancipeerd in de keuken. Veel meer nog dan de Nederlandse wordt de Japanse keuken door vis beheerst. En net als hier heeft men ook in Japan grote waardering voor rauwe vis. Maar anders dan in ons land smult men in het eilandenrijk van de rijzende zon ook van zeewier. Wier kan werkelijk bijzonder lekker zijn. Zeewier kan van februari tot juni geoogst worden en, na een grondige wasbeurt, moet het naar gelang de soort acht uur gekookt of twaalf uur in de oven gedroogd worden. Men moet zich alleen niet laten afschrikken door het groen-zwarte, glibberige uiterlijk. En ook met name het zout mag niet worden vergeten, want ondanks het zil te zeewater is het wier zelf een beetje flauw. Heerlijk op toast, in een salade of in bad natuurlijk. taatse grond" is meer dan een loze luchtspiegeling. Zakelijk: „De oude Sint Nicolaaskapel uit het jaar 980 op het Valkhof trekt al vijftigduizend bezoekers per jaar, sinds onze vereniging hem in gebruik gekregen en opengesteld heeft. Het Goffertstadion waar NEC voetbalt, of de schouwburg trekken minder men sen. Die zouden wel willen. Hoeveel schoolreisjes gaan er- vanwege zijn rijke historie niet richting Valkhof? Ik kom oorspronkelijk uit de Randstad en ben er zelf als kind geweest. Ik verwachtte een kasteel te zien, maar wat ik aantrof, was een verwaarloosd park. Dan zeg je: jammer, jammer, jammer". Inderdaad is er bitter weinig aanschou welijks over uit de eeuwen die, zwanger van roem, aan het Valkhof voorbij zijn getrokken. Het liefst zou Nooy natuur lijk de palts keizerlijke burcht) her bouwd zien die Karei de Grote er in het jaar 780 stichtte, maar die werd in 880, toen de Noormannen de Waal opvoeren, verwoest. Er bestaan zelfs geen afbeel dingen van. Meer dan dat hij opgetrok ken moet zijn geweest van hout, valt er niet over te vertellen, en dat is te mager voor een reconstructie. Van het pralende slot vervolgens dat keizer Frederik I van Hohenstaufen, de grondlegger van het Heilige Roomse Rijk, bijgenaamd Bar barossa, liet bouwen, rest nog slechts een povere bouwval. Dat komt zo. In 1796 Tandarts Nooy bij de Sint Nicolaaskapel die een beter lot beschoren was dan de Sint Maartenskapel. In dit betrekkelijk^ gaaf overgeleverde bouwwerkje leeft del herinnering voort aan Theophane. lege toestand al vijftigduizend bezoekers i per seizoen trekt? Daar ligt de basis) waarop reconstructie mogelijk en zinvo i zal zijn. O ja, ik weet dat de Rijksdienst i voor de Monumentenzorg moeilijk zal i gaan doen. Heel het Valkhof is monu- ment. Je mag er niet zomaar bouwen. Het Valkhof staat te boek als heilige grond vyaarin nog heel wat te onderzoe- ken valt. Wc hebben de nodige politieke en culturele hobbels te overwinnen. Maar voor de bevolking van Nijmegen is het geen punt. Die wil de Barbarossa j burcht liever vandaag dan morgen Daarom schal ik de kans dat ons plair - verwezenlijkt wordt, toch wel op zestig procent. Nu willen de mensen natuurlij! weten: kan dat wel? Is er voldoende ove i de oorspronkelijke Barbarossaburcht be kend om een reconstructie te rechtvaaw digen? Wordt het geen edel-kitsch? Eei Bommelkasteel, inderdaad. Mijn ant woord: een reconstructie die zou moeter i doorgaan voor een restauratie, dat zou geschiedvervalsing zijn. Maar een her- i bouw naar oud model kan geaccepteerd worden, mits het maar duidelijk als zo] j danig gesteld wordt". j i I Herbouwd Nooy wijst er in dit verband op dat oo! i andere Nijmeegse monumenten recon structies zijn, in oude stijl uitgevoerc i met nieuwe materialen. Het stadhuis i een samenvoeging van drie middeleeuw se woonhuizen achter een gemeenschap- i pelijke gevel, moest hernieuwd opge- bouwd worden nadat het tijdens de oor- i log bij de Slag om de Waalbrug was ver woest. De Commanderie waarin het ge meentemuseum gevestigd is, was oor i spronkelijk slechts een schamel over blijfsel van hel oude Johannieterskloos ter. En ook de veel geroemde Sint Ste venstoren is na de oorlogsverwoestingei in zijn geheel met behulp van moderne brandvrije materialen gereconstrueerd - „Authentieke monumenten kent Nijme gen nauwelijks", aldus Nooy. „Een her bouwde Barbarossaburcht past helemaa bitinen het beleid dat ook elders in de stad is gevoerd. Dank zij de vele histori sche afbeeldingen weten we tot op de steen nauwkeurig hoe het oorspronkelij i .ke slot er moet hebben uitgezien. Van de binnenkant bestaan geen afbeeldingen i dat is waar. Maar ik kan in Europa zi vijf nog bestaande Barbarossaburchter aanwijzen die als voorbeeld dienst kun nen doen. Geen punt. Het moet kunnen Kijk naar de Zwanentoren in Kleef die veel lijkt op onze toekomstige donjon Kijk naar wat ze in Xanten hebben ge daan, in Keulen. In heel Duitsland trou wens. Helaas, denk ik soms, zijn wij be hoedzamer dan de Duitsers". PIET SNOEREI* - ook hier te lande - veel verkocht. NIJMEGEN - Tandarts J. Nooy uit Nijmegen heeft een droom. Over de Waalbrug komt, alle kinnen fier op kwart voor negen, het vijftienduizend- koppige legioen van Vierdaagse-lopers aangemarcheerd. Op de tinnen van de majesteitelijke toren die uitrijst boven de Valkhofburcht, steken herau ten hun bazuinen. Van vijftig meter hoogte klateren de welkomsklanken neer over wat een oude kronikeur aldus bezongen heeft: „Een schone, prachtvolle, liefelijke natuur aan de voet des Hunnersbergs alwaar de bre de Waalstroom zijne zilveren wateren statig voortrolt tussen groenbekran- ste heuvelklingen, grasrijke weiden en welige landsdouwen - een bewonde renswaardig tafereel. Prachtig en trots is de ligging van dit keizerslot". Theophano Een beter lot is de Sint Nicolaaskapel beschoren geweest, hoewel de ouderdom ervan aanzienlijk grijzer is dan die van de Barbarossaruïne. In het betrekkelijk gaaf overgeleverde bouwwerkje, ook vel bekend als de Valkhofkapel of de Karo lingische kapel, leeft de herinnering voort aan de Grieks-Byzantijnse prinses Theophano wier naam „afstraling van God" betekent. Ze werd op vijftienjarige leeftijd uitgehuwelijkt aan keizer Otto II en onderweg van Aken naar Nijmegen Zo droomt tandarts Nooy uit Nijmegen de oude kronikeur na. Twintig miljoen gulden breed - en geen ophaalbrug te bekennen - is de gracht die er gaapt tus sen zijn visioen en de verwezenlijking ervan. Maar hij heeft hoop. Zojuist heb ben de bestuurderen van zijn woonstad de plannen ontvouwd voor de aanleg van een Waalboulevard met internatio nale allure. De voormalige handelskade tussen de twee bruggen die Nijmegen met overig Nederland verbinden, moet binnen enkele jaren van een verloederde schandvlek omgetoverd zijn tot een swingende wandelpromenade, afge- zoomd met een casino, luxe winkels, ex clusieve eetgelegenheden en ateliers. Vijfenzeventig miljoen gulden is voor dit ambitieuze voornemen uitgetrokken. Herbouw van de oude Barbarossaburcht zou volgens Nooy een dimensie van niet te schatten waarde toevoegen aan de commerciële plannen rond de Waalkade. Welke dimensie? „Met deze burcht", droomt tandarts Nooy, „zijn onverbre kelijk de namen verbonden van Karei de Grote, de Ottoonse keizers, de lieftallige heerseres Theophano, Frederik Barba rossa, ja, ook Karei de Vijfde en Philips de Tweede. Maar West-Europa versplin terde door kortzichtigheid en eigenbe lang in vele kleine delen. En ook een symbool van die eenheid, de burcht op ons Valkhof, ging roemloos in puin ten onder. Gelukkig zien we in onze tijd een hardnekkig streven om opnieuw tot een Verenigd Europa te komen, vervuld van samenwerking en vrede. Parallel hier mee loopt de wens om het merkteken van dat streven, eens tot in de verre om trek zichtbaar, te herstellen. Deze histo rische plaats waar in het verleden zoveel belangrijke beslissingen genomen zijn - denk aan de Vrede van Nijmegen tus sen Nederland en Frankrijk in 1678 - kan opnieuw tot een indrukwekkend monument worden, een middelpunt van toenadering en verbroedering. Een mooier zinnebeeld van het Verenigd Eu ropa is nauwelijks denkbaar". Broer en zus De verwezenlijking van zo'n droom zou, zeker afgezet tegen de kosten van de wulpse Waalboulevard, twintig miljoen waard moeten zijn, vindt Nooy. En als de herbouw van het hele kasteel niet tot de mogelijkheden behoort, dan zou toch ten minste de vijftig meter hoge donjon- of reuzetoren weer opgetrokken dienen te worden. Lyrisch: „Die donjon was de alpha en omega van de burcht op het Valkhof omdat hij door zijn hoogte, massiviteit en schoonheid de bekroning vormde van heel het keizerlijke slot dat Frederik Barbarossa hier in het jaar 1155 liet neerzetten. Zo rank en fijn van structuur als de beroemde Sint Stevens toren uit de veertiende eeuw was hij niet, maar hij streelde het oog door zijn robuuste karakter. Eeuwenlang hebben de Valkhoftoren en de Sint Stevenstoren het stadsbeeld van Nijmegen bepaald. De Valkhof vereniging pleit ervoor de Barbarossaburcht te herbouwen. Een ma quette zet de droom om in concrete beel den. Ze hoorden bij elkaar als broer en zus. Door beroemde schilders zijn ze ge tweeën vereeuwigd; ik noem slechts Al- bert Cuyp en Jan van Goyen. Zal ik eens wat vertellen? Ik l;ep laatst langs de Waal met de architect die daar het casi no gaat bouwen. Hij keek naar het sil houet van de stad en zei: „Wat zou het een schitterend gezicht zijn als er naast de Sint Stevenstoren daar, op het Valk hof, een kasteeltoren zou staan". Die man had nota bene nog nooit van de Barbarossaburcht of van mijn plannen gehoord". Drs. Nooy is behalve tandarts ook voor zitter van de Valkhofvereniging die het kloeke motto voert: „Wij zullen doen" herleven". En hij is lid van de Nijmeeg se gemeenteraad. Daarin heeft hij on langs met algemene stemmen een motie aangenomen gekregen die burgemeester en wethouders uitnodigt onverwijld de studie ter hand te nemen van de moge lijkheid de Barbarossaburcht te herbou wen. Helemaal dagdromen doet hij dus niet. De kans op reconstructie van (nog maals die oude kronikeur) „het aller oudst en vermaardst gebouw op de Ba- verkocht de provincie Gelderland het kasteel voor 90.400 gulden aan Amster damse. slopers omdat er geen geld meer was om de broodnodige restauratie te la ten uitvoeren. Bij de afbraak was over eengekomen dat de tot de burcht beho rende Sint Maartenskapel behouden zou blijven. Daar immers had de grote Bar barossa gebeden voor de vervulling van zijn hoge staatkundige idealen: politieke eenheid als redmiddel tegen de ver scheuring waaraan de adel met zijn eeu wige twisten Europa ten prooi had doen vallen. Door ondeskundig sloopwerk echter stortte het Godshuis in tot aan de absis en daar heeft men het toen maar bij gelaten.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 20