We zitten in de lift Vout Jan van der Schans: van military naar springen CgidaeSotmuil JSHOCKEYCLUB LEIDEN LIONS BESTAAT TIEN JAAR V) Uitgebreid jubileumprogramma van 50-jarig De Treffers" ZATERDAG 18 OKTOBER 1986PAGINA 15 EREN Het paard 'Je Treffer is voor Wout Jn der Schans een schot nfoos gebleken. De 25-ja- .fter uit Lunteren boekte Mooiste triomfen in het "tn op de military, maar 'irmpic Treffer concen- (t Van der Schans zich •lopen seizoen met on- fht veel succes louter op ingen. Van der Schans igde zodoende ook niet itionale military-titel in verleden heeft de Lun- 6 al eens zijn voorkeur roken voor het sprin gen, "mits ik in de top mee kan gaan draaien". Van der Schans nu: „Voor mijn bedrijf (een handels-, pension-, en af- richtingsstal-red) is het ge woon gunstiger om in het springcircuit mee te draaien. Ik moet tenslotte ook na m'n actieve carrière de stal draai ende houden. De connecties daarvoor kan ik beter bij de springconcoursen opdoen. Eens in de veertien dagen kom je daar de insiders tegen". Het military-gebeuren leent zich veel minder voor het op doen van de noodzakelijke contacten. „Er zijn maar wei nig wedstrijden", aldus Wout Jan, „en aan een military gaat ook nog eens heel veel trai ning vooraf. De paarden moe ten tenslotte in uitstekende conditie aan de start verschij nen. Dat zou allemaal nog niet eens erg zijn, ware het niet dat daarvoor gewoon de basis, het kapitaal, ontbreekt". Als Van der Schans voor dit jaar echter niet de beschikking had gekregen over het paard Olympic Treffer, was het waarschijnlijk allemaal anders gelopen. „Eigenlijk heb ik ge luk gehad", meldt de 25-jarige ruiter. „De eigenaar van Tref fer, meneer (inllo, vroeg me eens min of meer voor de grap of ik dat paard wilde berijden. Op dat moment zat Treffer he lemaal in de put, hij was ge blesseerd geraakt en andere ruiters zagen het helemaal niet meer in hem zitten, terwijl het toch één van de meest belo vende paarden in Nederland was". Van der Schans nam het aan- bpd aan en ging hard aan het werk met de negenjarige Tref fer „Samen met m'n vader (Piet van der Schans-red) zijn we heel intensief bezig ge weest". En het sloeg aan. „Mijn rijwijze klikte blijkbaar. We hebben toen gezegd: we kijken wel hoever we komen. Want iedere springwedstrijd was voor mij natuurlijk nieuw. Er werd in het begin ook wel wat vreemd tegenaan geke ken; ik was tenslotte een mili tary-ruiter". De resultaten van Van der Schans en Olympic treffer wekten echter nog veel meer verwondering. Een zesde plaats op indoor Brabant in de Grote Priis om de wereldbeker resulteerde in een uitnodiging voor selectiewedstrijden voor het wereldkamp daarop volgend strijden eindigde Van der Schans respectievelijk als zes de en vijfde, hij werd nog eens negende in een GP en legde tijdens het Nederlands kampi oenschap beslag op de vierde plaats. „Toen kreeg ik een uit nodiging voor het wereldkam pioenschap in Aken en op één van de dagen werd ik twee de". De vooruitzichten zijn ook al niet slecht. De stichting Ne derlands Olympiade Paard staat er namelijk voor in, dat Olympic Treffer tot na de Olympische Spelen in 1988 (Seoel) niet verkocht wordt. „Bovendien", aldus Van der Schans, "draagt het NOP een deel van de kosten". „Het is vrij zeker, dat ik tenminste tot en met de Spelen op Treffer kan blijven rijden. Tegen die tijd is hij elf jaar en dan moet hij voldoende ervaring heb ben". Behalve Olympic Tref fer, waar Van der Schans dus het meeste succes mee boekte, heeft de Luntenaar overigens ook nog de beschikking over OK Jumper en Mister LA. Door de veel tijd vergende en met successen gelardeerde springescapades is de military er voor Van der Schans dit seizoen bij in geschoten. Een gesloten boek is het military- -gebeuren echter niet. „Van de winter gaan we kijken of ik nog wat aan de military kan gaan doen. Aan de hand van de wedstrijdkalender gaan we bezien of het met het springen te combineren is. Ik weet, dat het ongebruikelijk is, maar ik zou het wel willen proberen. Dit jaar was het onmogelijk, maar volgend jaar heb ik wat meer ervaring met het sprin gen. Dan zijn de omstandighe den mogelijk beter om over te stappen. Misschien kan ik in derdaad op twee paarden gaan wedden". Méér Er gebeurt dus nog méér op het terrein aan de De Kem- penaerstraat. Mochten we in de vorige uit gave van deze rubriek het opgeknapte trainingsveld van ASC al tonen, dit keer is het de beurt aan de stenen optrekjes van de Oegstgees- ter voetbalclub. De tribune, de kantine èn de kleedka mers. Kleedkamers, meervoud in derdaad. Want mede (eigen lijk: vooral) door de zo broodnodige financiële en materiële steun van de ge meente Oegstgeest was de club bij aanvang van dit sei zoen al vier nieuwe kleedka mers èn een compleet jeugd honk rijker. Een absolute luxe voor een vereniging die het in al die (bijna 95) jaren met twee kleedkamers heeft moeten doen. Een vereniging ook die ja renlang zitting had op een schopstoel. Bleef ASC nu ja „op de Kempenaerstraat" of bleef ASC nu nee... Méér (2) Het lijkt de redactie van deze rubriek aannemelijk dat ASC nog wel geruime tijd ,Ja" in het centrum van het oude centrum van Oegstgeest zal blijven voetballen. Niet alleen vanwege dat opge knapte trainingsveld, of dat zo goed bespeelbare hoofd terrein, of dat jeugdhonk, of die vier schitterende kleed kamers. Maar ook, omdat het gerenoveerde'dak van de tri bune tegenwoordig geen wa ter meer doorlaat èn het daaronder gesitueerde club huis op dit moment een zeer grondige opknapbeurt, an nex uitbreiding ondergaat. Nee. de roodzwarte „good- old" zal de directe, maar ook de minder directe toekomst op de huidige grassprieten en bijbehorende accommodatie doorbrengen, dat is duidelijk. En daar Zal geen ASCer rou wig om zijn. Motiveren Uit het programmablad van Noordwijk, voor het door de Zeekanters gewonnen betaalde bekerduel met Tel star: ,jl zaterdag bereikte Klaas Vink de hoogste plaats bij de topscorers in het Za terdagvoetbal. Hij moet die plaats delen met van Trigt van NSW en de spits van VVOG. Met de wedstrijd te gen RCL a.s. zaterdag in het vooruitzicht is de kans mis schien aanwezig dat Klaas dan topscorer wordt. Dat zien we dan hopenlijk". Trainer John Eelman later: „Een betere manier om RCL te motiveren kan ik niet be denken..." Sport „Ffisbie is een spectaculaire sport. En erg zwaar, je blijft heen en weer hollen". Zo omschreef p.r.-man Mark van der Zwet afgelopen zon dag het spelletje met de schijf. Of was het inderdaad een sportToen hadden wij onze twijfels, en nu hebben we ze nog steeds. Want in derdaad, aan de ene kant gaat het er fanatiek, aan toe. Neem nu die speler die met hoog opgestoken been de fiisbie probeert te onder- Onder redactie van Gert-Jan Onvlee en Pieter Evelein scheppen. Dan kun je toch niet spreken van een vrijblij vend spelletje waarbij de overwinning mooi is meege nomen, maar het in de eerste plaats om de lol gaat. Nee, dan begint één en ander ver dacht veel op een serieuze aangelegenheid te lijken. Op een strijd om de punten, waar in Amerika soms wel 50.000 mensen op afkomen die daarvoor grif een aantal keiharde dollars neertellen. Sport (2)? Vandaar dat de 230 Neder landse frisbieërs zich veron gelijkt voelen. Waarom wordt hun sport niet erkend door de Nederlandse Sport Federatie? Wel, daar hebben wij van Hutspo(r)t wel een verkla ring voor. Wij doelen daarbij op de nationale mascotte van de frisbieërs, de hond Okke van Erik Stroek, voorzitter van de Nederlandse Frisbie Bond. Vroeger een speels en dartel hondje, dat de frisbies uit de lucht dook", aldus Van der Zwet. Anders gezegd: een sportief beestje dat de heren van de NSF met zijn sportieve kunsten had kun nen overtuigen. Helaas, tóen was de aanvraag om lid te mogen worden nog niet ingediend. En inmiddels beperkt Okke zich tot doel loos rondslenteren, een stuk gebeten frisbie in zijn bek. En zó'n mascotte zal er zéker niet toe bijdragen dat de fris bieërs hun bezigheid ook of ficieel als „sport" mogen be titelen. Nee, het blijft voorlopig nog even sport. Met een vraagte ken. «JIDEN Het gaat JJer beter met Leiden C»ns. Na een ambitieuze jjrt in de eerste divisie, lop jaar geleden, werden Leidse ijshockeyers gesleept in wat pen- igmeester Van Elewout „nationale malaise" t. De onzekerheid T het voortbestaan van Leidse ijsbaan aan de endellaan maakte de si- jjtie er bepaald niet Miskleuriger op en met J afhaken van sponsors 3 spelers daalden de [Jjins af naar de derde fisie. Sinds enige tijd tft men echter weer Jtrouwen in de toe- njnst. „Het gaat lang- %i, maar we zitten fer in de lift". >0 is zo'n beetje het sleutel- "Ird in de geschiedenis van ide Lions, wier oorsprong I in hand gaat met de it van de ijsbaan. Het was ijshockeyfanaat Ton die er in 1976 wel Leiden een Renbaan op poten te zet- Een initiatief waar onder Sferen Sjaak Ham en Jaap ÜJchuit onmiddellijk op in- Rigen; nauwelijks hadden Ian Menkens plannen ver- i$en, of zij klopten bij hem Zou het geen idee zijn meteen een ijhockeyvere- JJng op te richten? Menken, in Den Haag reeds een had gesponsord, reageer- itief. Menken Lions was -<fsi van Jers ijs <}ken di uüd in z >osi Wei feit. 1J het geld van Menken op ^achtergrond konden de Nfis zich handhaven in de Ute divisie. Toen de geld- -%ter afhaakte, was verder infen op dat niveau, echter ^sloten. Van Elewout: „In terste divisie vragen spe- geld. Zo ligt dat gewoon. En als je geen goede sponsor achter je hebt staan, kun je het daar verder wel verge ten". De opvolger van Men ken, Karma, stond garant voor twee seizoenen in de tweede divisie. „En nu zitten we dus in de derde divisie", stelt Van Elewout neutraal vast. „Zonder sponsor, en mis schien is dat zo gek nog niet. Want je ziet wat er gebeurt als die wegvalt: dan lopen je spelers weg en is het zomaar afgelopen. We zijn nu noodge- wongen een andere weg inge slagen. Eén die bepaalt niet de snelste is naar tophockey, maar dat heeft ook zijn voor delen. Ons eerste team bestaat nu uit jongens die hier in Lei den zijn begonnen. Jongens die koste wat kost ijshockey willen spelen, daar veel voor over hebben en dus niet voor het geld komen". Sterker nog: er moet (veel) geld bij. Reizen naar Gronin gen. maar ook naar Maas tricht zijn niet goedkoop. En daar wordt óók gespeeld. Om over de huur van het ijs in Leiden maar niet te spreken. Van Elewout: „We breien de begroting met kunst- en vliegwerk rond. Bingo's, lote rijen en veel zelfwerkzaam heid moeten de kosten druk ken. We hebben zelf ook ban ken in elkaar getimmerd voor het publiek", zegt de penning meester met een blik op de ijsbaan, waar overigens nau welijks mensen langs de kant staan als Leiden Lions de eer ste competitiewedstrijd van het nieuwe seizoen speelt. Het aantal spelers op het ijs en op de reservebanken overtreft het aantal toeschouwers. Bij gebrek aan een tribune bekij ken die de wedstrijd staand vanaf een bankje, tegen de koude voeten. „Het is nog te warm buiten", verklaart Van Elewout het tafereel. „We la ten de tribune nog even bin nen zolang er zo weinig ko men". is een prachtige kijksport. Dat Al biedt de baan met een handjevol kleumende toe schouwers bepaald geen opge wekte aanblik, aan de Von dellaan is men er van over tuigd dat ijshockey wel dege lijk leeft in Leiden. Zo noemt Van Elewout de open dag die Leiden Lions onlangs hield „een grandioze happening. De belangstelling was heel rede lijk en er hebben zich wat ventjes van 11, 12 jaar aange meld. En daar moeten we het uiteindelijk van hebben, want die jongetjes kunnen nog de nodige ervaring opdoen voor dat ze qua leeftijd aan het eer ste team toe zijn. Daar willen we naar toe: een eerste team van puur eigen spelers". „Het is alleen zo jammer", vervolgt de penningmeester, „dat die jonge jochies nogal eens afha ken omdat hun ouders de sport te duur vinden. Dat valt best mee. Het punt is dat ze van alles het mooiste en beste willen hebben, terwijl ze via ons lang zo veel geld niet kwijt zijn. Want wij hebben alles tweedehands. Oké, dan krijg je geen gloednieuwe spullen, maar om te beginnen voldoen die uitstekend". Het voortbestaan van Leiden Lions hing tot voorkort aan een dun draadje omdat de ex ploitatie van de ijsbaan in Leiden te wensen overliet en overwogen werd de baan op te heffen. Om een optimaal gebruik van de ijsbaan te be werkstelligen en daarmee de kosten van de exploitatie te drukken, is sinds een jaar een stichting in het leven geroe pen. Hierin zijn alle clubs die van de baan gebruik maken vertegenwoordigd. Van Ele wout: „Toen de sluiting als maar dichterbij kwam, is het besef gegroeid dat we onze krachten moesten bundelen en laten zien dat de baan wel degelijk rendabel gemaakt kon worden. Het afgelopen jaar hebben we dat bewezen door in nauw overleg de baan zoveel mogelijk uren bezet te houden, 's Winters door schaatsers en ijshockeyers, daarbuiten door bijvoorbeeld zaalvoetballers. Gelukkig heeft de gemeente besloten dat de ijsbaan geen andere be stemming mag krijgen en dat betekent weer een zorg min der". Ondanks het positieve besluit van de gemeente is nog altijd sprake van een gevoelige re latie met onder anderen de ijshockeyers. Voorzitter Buis daarover: „De subsidie is mi nimaal. De Leidse Sport Fe deratie betaalt een rijksdaal der voor iedere speler uit Lei den. Maar daar hebben we er niet zoveel van. En waarom kan de pacht niet een beetje omlaag? Ik vind dat de ge meente daar best iets aan zou mogen doen. Tenslotte heb ben we acht a negen spelers die in nationale selecties zit ten. Er is geen een club die dat ons kan nazeggen". Belangrijkste punt blijft ech ter voor Leiden Lions dat zich meer leden komen melden. Op dit moment telt de vereni ging een kleine negentig ijs hockeyers. Buis: „Dat is nog niet zo weinig hoor, landelijk gezien. Maar hoe meer leden, hoe meer trainingstijd. Want de leden brengen tenslotte het geld in het laatje voor de huur van het ijs". En zonder ijs geen ijshockey, ook niet in Leiden... PIETER EVELEIN ALKEMADE De viering van het 50-jarig bestaan van de Veense Tafeltennisvereniging „De Treffers", in juni van het volgend jaar, zal bepaald niet stilzwijgend voorbij gaan. Een jubileumcommissie, bestaande uit ne gen Treffersleden onder voorzitterschap van Jos Koek, heeft heel wat jubileumfestiviteiten in een draaiboek opgenomen. Het is vooral de bedoeling van de jubi leumcommissie om alle mensen die ooit banden met De Treffers hebben gehad, weer te herinneren aan de tijd die zij bij die vereniging hebben doorgebracht. Activiteiten waarvoor de Jubileumcommissie zich heeft ingezet zijn de Open Veense Klaverjaswedstrijden en de Alkemadese Clubklaverjaswedstrijden. Tijdens het onlangs in Roelofarends- veen gehouden bloemencorso lieten De Treffers met een grote praalwagen in de clubkleuren wit en blauw duidelijk merken dat hun tafeltennisvereniging al bijna vijftig jaar bestaat. Inmid dels zijn de tafeltennissers ook gestart met de verkoop van jubi- leumpennen. Een andere jubileumactiviteit is „De nach van Treffers" in no vember aanstaande. Het is de bedoeling dat alle senior- en recre atieleden dan een hele nacht tafeltennissen in wedstrijdverband, afgewisseld door andere activiteiten. De „nach" wordt in de och tend afgesloten met een uitgebreid gezamenlijk ontbijt. In maart en april volgend jaar houdt de vereniging een „oud- leden-tournooi" voor uiteraard alle oud-leden. Dit toernooi zal over een groot aantal avonden worden verdeeld. In de loop van mei volgend jaar wordt een groot tafeltennistoernooi in Sporthal „De Tweesprong" in Roelofarendsveen gehouden. Er komen dan maar liefst 32 wedstrijdtafeltennistafels in de hal te staan. De deelname aan dit ternooi staat open voor in ieder geval alle tafeltennisverenigingen in de gehele afdeling Den Haag. Ook liefhebbers uit andere afdelingen zijn welkom om mee te doen. Op zaterdag wordt er door de jeugd gespeeld; de zondag is voor de senioren. Fraai jubileumboek Voor de jeugd van elf tot en met zestien jaar houdt de jubileren de tafeltennisvereniging nog een grootse disco avond op een na der te bepalen datum. Het jubileumjaar wordt op zaterdag 20 juni 1987 afgesloten met een groot feest. Overdag is er dan een receptie voor oude bekenden, genodigden en belangstellenden, 's Avonds is er feest met een tekende band, nu voor leden en genodigden. De Veense tafeltennisvereniging heeft een fraai jubileumboek samengesteld over vijftig jaar Treffersgeschiedenis. Enkele pro minente leden en oud-leden vertellen in het boek over belang rijke gebeurtenissen bij De Treffers. Zo wordt uitgebreid inge gaan op de oprichting van de vereniging op 21 juni 1937. Verder zijn er stukken opgenomen over de tijd dat men nog speelde in de onvergetelijke „Pancratiuszaal", over het Aardbeientoernooi in de oude Veiling en het Brasemconcours. De tijd van internationale Trefferskampioenen, zoals Kees Ves- seur, Mary van Ruiten, Veronique van der Laan en de gebroe ders Van Ruiten, wordt uitvoerig beschreven. Ook wordt in het boek ingegaan op de bestuurssamenstelling in de loop der tijd, de clubkampioenen en over de huidige gang van zaken bij de vereniging. Het boek wordt in een oplage van vijfhonderd stuks gemaakt en kan door iedereen worden gekocht voor een tientje. ELLEN VERHAAR

Leidse Courant | 1986 | | pagina 15