rarieven in Ter Aar idjf procent omhoog DMFWiSKIrAÖ "Jnicummers nog in race voor Jaap Noordman bokaal Veel land- en tuinbouwgrond ernstig vervuild Anouk Kerkhof Miss Zwemvierdaagse S)c£eicbdxeSou^ant dBênstverleninfl "IDEN OMGEVINGSaidM<2owiantZATERDAG 18 OKTOBER 1986PAG1N. gaan!", en de minister snelde weer naar het cachot. Na lang aanhouden van den minister en moeizaam onderhandelen stemde de gevangene tenslot te toe Monaco te verlaten te gen een som van 5000 francs. „Ik vertrek met tegenzin", bromde hij, „maar ik ga heen om u plezier te doen". Later, toen de prins Roquebrune en Menton aan Frankrijk af- ENGELSE SOLDAAT" (boven links): „Type van een gevangen genomen Engelschen soldaat; men weet dat in het Engelsche leger ook wilden uit Australië enz. tegen de Duitschers mede- vechten". Kom daar nu nog eens om; de Engelse wilden komen tegenwoordig uit Liverpool of Stoke on Trent. BOEM!! (boven midden): „Aanval van een Duitschen marinevlie ger op een Russisch oorlogsschip in de Zwarte Zee. Naar een teekening van prof.C.KIamroth, ooggetuige van het voorval". SCHITTEREND (boven rechts): „De ondergang van den boven Londen onlangs vernielden Zeppelin; een schitterend kiekje van het luchtschip dat in den strijd bleef". BESTUURDERS VAN HOLLAND ZUID (hiernaast): „De vereeni- ging van Burgemeesters en Secretarissen in Zuid-Holland ver gaderde dezer dagen in den Dierentuin te Rotterdam". stond, „herinnerde hij zich Fransche gouvernement de ir den last dien de gevangene Monaco ter dood veroordeel hem bezorgd had en bedong den te recht zou stellen en de in de voorwaarden dat het gevangenen zou bewaren". Onder redactie van Ton Pieters. AHistN Leiaen: oroep i. Tan, Janssen, Zwijnenburg, Mey er, R. van Leeuwen, Verhage, Groeneveld en De Ruiter: za. dr. Janssen, tel. 121641 en zo. dr. Tan, tel. 210890 Groep 2: Bergmeyer, Pieterse, Van Gent, Taytelbaum, Van Luyk, Klaas- sen, Rus, Kruis en E. de Lange: za. dr. De Lange, tel. 212025 en zo. dr. Rus,tel. 132500 Groep 3: Pleiter, J. van Leeuwen, Smit, W. de Bruijne, J. de Bruijne, Stolk, Jürgens, Fogelberg en Muysenbergh: za. dr. De Bruijne, tel. 134345 en zo. dr. Fogelberg, tel. 132877 Groep 4: Van Win gerden, Lahr, Van Rijn, Bénit, Nieuwenhuis, Roos, Boer. Van de Waardt, Arnou, J. Zaaijer en R. Zaaijer: za. dr. Zaaijer, tel. 316008 en zo. dr. Van de Waardt, tel. 311414 Groep 5: Schaefer, Jasperse, Crul, Kooy- man. De Jong, Prince, Reinders. D. Hammerstein en A. Hammer- stein: za. dr. Jasperse. tel. 124961 en zo. dr. Podzinek, tel. 897577 Oegstgeest: vanaf za. 10 uur: dr. Held, tel. 174955. Pa tiënten van dr. Steenhoven of dr. Voorzaat: bellen naar 176867. Spreekuur za. en zo. 11.30- 12.30. Kaag Abbenea Nieuw Vennep: tel. 02526-72850 Leiderdorp: za. dr. Van 't Woud, tel. 410070 en zo. dr. Kemme. tel. 893139. Spreekuur van 12.30 tot 13.00. Voorscho len: za. dr. Tromp, tel. 762159 en zo. dr Van Dam, tel. 01717- 3960 Warmond - Voorhout: dr. De Gijzel, tel.01711-10834 Noordwijk: Groepspraktijk tel. 19300. Katwijk aan Zee: dr. Van Duyn, tel. 15805 Katwijk - Rijnsburg Valkenburg: dr. Priester, tel. 21024 Sassen- heim: dr. Schmidt, tel. 11253 Alkemade - Rijnsaterwoude: dr. Glansbeek. tel. 01713-2511. Praktijk Saeys/van Mierlo/Roe- len/Brock: dr. Van Mierlo, tel. 01713-5289 Alphen: groep 1. za. dr. Zikel, tel. 31905 en zo. dr. Plag, te. 43896, groep 2, za. Hertzberger, tel. 73264 en zo. dr. Boss, tel. 72472 Hazers- woude-Koudekerk: dr. Spran- gers, tel. 01714-3700 Benthui zen - Bóskoop: dr. Harderwijk, tel. 01727-7540 Langeraar - Nieuwveen - Ter Aar - Wou- brugge: dr. Sprang/Zandstra, tel. 01722-2811 Nieuwkoop - Noorden: dr. Brinkman, tel. 01725-9301 TANDARTSEN Leiden - Lei derdorp - Oegstgeest: dr. Be- rendsen, tel. 124172, za en zo spreekuur om 13.00 uur Alke made - Leimuiden: eigen tand arts bellen voor 15.00 uur. Leidschendam: Voor spoedge vallen tel. 974491. Bollen-, streek: dr. Sogers, tel. 02521- 148945. APOTHEKEN Leiden Lei derdorp - Oegstgeest - Voor schoten: Centraal Apotheek en Apotheek Kooi in Leiden Alke made: Apotheek Alkemade, open: zat 12-13, 17.30-18 u, zon feestdagen 12.30-13 ert 17.30- 18 u. Noordwijk Katwijk: Apotheek Sloothaak, Vliet N.Z. 19. Rijnsburg, tel. 01718-20400 Noordwijkerhout: za geopend van 9-13. u. en van 17-18 u. en zo van 12-13 u. en 17-18 u. Spoedrecepten tel. 3511 of dienstbel. Sassenheim: 02522- 10169. WIJKVERPLEGING -- Leiden Noordwijkerhout - De Zilk Voorhout: tel. 071-122222. Bollenstreek: Wijkverpleging Gezondheidscentrum, tel. 02522-14147. Hillegom: Opga ve via het antwoordapparaat, tel. 02520-16217. Leidschendam: Kruisvereniging, tel. 070-455300. Oegstgeest: Kruisvereniging, tel. 071-177444. DIERENARTSEN Leiden: dr. Roest, tel. 890405 en dr. Van der Wouw, tel. 764058 Voor schoten - Leidschendam: dr. Westgeest, tel. 071-768616 ONGEVALLENDIENST ZIEKEN HUIZEN LEIDEN Ongevallen- dienst elke dag Academisch Zie kenhuis behalve van dinsdag 13.00 u. tot woensdag 13.00 u. (Diaconessenhuis poliklinieken tel 155543, afdeling S.C.U. tel 175639) en van vrijdag 13.00 u. tot zaterdag 13.00 u. (Elisabeth- ziekenhuis). BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: Bezoekuur dagelijks van 16.00 tot 17.00 uur en van 18.30 tot 19.30 uur. Kin derafdeling dagelijks van 14.00 tot 20.00. Niet meer dan twee bezoekers per patiënt. eehouder wil mestsilo bouwen ZERSWOUDE De heer H.J.A. Verbeij uit Hazerswoude op korte termijn een mestsilo bouwen bij zijn bedrijf aan de psstraat 195. Hij heeft daartoe een bouwaanvraag bij de ge- mte ingediend. Het bouwsel moet ten noorden van de West- ise Vaart tegen de Noorddijk aan komen. In een extra verga ng van de raadscommissie ruimtelijke ordening komt hef i donderdagavond ter sprake. agrarische adviescommissie meent dat de gekozen locatie di- achter de dijk en dicht tegen het bestaande agrarische be- het meest doelmatig is voor de bedrijfsvoering. Probleem is er dat het bedrijf van Verbeij in de dorpskom ligt. In een rlopig ontwerp-bestemmingsplan voor de dorpskom is hel rijf van Verbeij wegbestemd. De silo echter ligt net buiten gebied van het bestemmingsplan en is niet strijdig met het nu geldende bestemmingsplan, endien zijn er geen bezwaren tegen het plan ingediend. Uit jeu-technisch oogpunt is er grote behoefte aan een mestops- ilaats voor het bedrijf. Wel zou deze op minimaal honderd er van de woonbebouwing moeten komen. Nu is deze op itig meter gepland. DEN HAAG/REGIO Land en tuinbouwgrond is op talrij ke plaatsen ernstig vervuild. In de bodem zitten hogere ge halten aan vervuilende stoffen dan zou moeten. Bij de pro- duktie van gewassen zijn daar door „problemen" te verwach ten. De landbouwadviescom- missie milieukritische stoffen (LAC) zegt dit in een rapport aan minister Braks (Land bouw). De bewindsman heeft het aan de Tweede Kamer ge zonden. Uit onderzoek is gebleken dat het gehalte cadmium in de bo dem dat nog aanvaardbaar wordt geacht bij 14,5 procent van alle zand- en dalgronden wordt overschreden. Bij klei en veengrond is dat percenta ge zeven procent. Het gaat dan om gronden in gebruik voor akkerbouw en tuinbouw. Is er sprake van grasland, dan wordt het gehalte cadmium in de bodem bij gemiddeld twee procent van de gronden over schreden. De hoogste vervui ling door cadmium in de bo dem komt voor bij glastuin bouwbedrijven op zand- en dalgrond. Daar is 35 procent van de bodem te veel vervuild door de stof. Als wordt gekeken naar lood in de bodem dan wordt het aanvaardbare gehalte op 3,5 procent van de zand- en dal gronden overschreden. Bij klei- en veengrond is dat twee procent, bij grasland gemid deld zes procent. De hoogste overschrijding werd gevonden bij glastuinbouwbedrijven op klei- en veengrond: dertien procent. Uit het LAC-rapport blijkt dat er nog onvoldoende onderzoek naar de vervuiling van de bodem door andere stoffen als koper, kwik, zink, HCH, aldrin-dieldrin en PCB's. Voor koper wordt de mate waarin het toelaatbare gehalte wordt overschreden in de bodem geschat op één pro cent. Ook bij zink zouden de gehalten overschreden wor den. Bij kwik echter niet. Re presentatieve gegevens over de hoeveelheid land- en tuin bouwgrond waarbij gehalten aan vervuilende stoffen te hoog zijn, zijn er niet, aldus het LAC. Het LAC meent wel dat de bo demvervuiling door cadmium niet verder meer mag toene men op akkerbouwland en grond in gebruik voor tuin bouw. Ten aanzien van koper mag de vervuiling niet meer toenemen bij grasland op klei en veengrond. Bij HCH's mag de ververvuiling niet meer toenemen bij grasland op zandgrond. In alle andere ge vallen kan de vervuiling door alle genoemde stoffen nog doorgaan. De grenzen waarbij problemen gaan optreden bij produktie van gewassen zijn daar nóg niet bereikt. 0 is een tijd geweest, ik schat n end in de vorige eeuw, o)t het er in Monaco lang niet n rooskleurig uitzag als te- anwoordig onder prins Rei- pr nummer zoveel; de grijze, a plaagde, maar schatrijke, a|der Franse dekking inge- gaven nobele vos. Het „Geil- 1 treerd Zondagsblad" ver- de ervan in een oktober- mmer van 1916. p roeger was Monaco slechts kleine burg met drie stra- i boven op de rotsen. Hier daar stond slechts een ma- re olijfboom en een uitge- 0 oogde moerbezieboom. De npote speelzalen waren nog af' opgericht. Alles was in rval en armoedig. In dezen 1 gebeurde het, dat een n eemdeling een roofmoord iljdreef op Monegasks grond- ,^bied. Hij werd gearresteerd ter dood veroordeeld. Toen .r minister van finantiën dit i,rnam, zat hij erg in de nes- e Die veroordeeling kon j n staat in groote moeilijk- jjden brengen. Hij begaf zich ,„11 ook zonder uitstel naar Jn prins. „Heer", zei hij met ;cjn bezorgd gelaat, „Hoe zj>eten we het aanleggen? We t, bben noch beul noch guillo- ;r e en het aanstellen van een y lerprechter en het doen vervaardigen van een guillo tine zal met zeer hooge kosten gepaard gaan". Ook de excellente prins was in verlegenheid gebracht en stelde voor. de moordenaar een verzoekschrift om gratie te laten ondertekenen. Dan kon hij de doodstraf omzetten in een andere straf. Aldus ge schiedde en de man, die per se wilde boeten, kreeg 20 jaar gevangenisstraf. Maar nu bleek, dat de bouw van een nieuwe gevangenis minstens 50.000 francs zou kosten. En er zou ook een gevangenisdi recteur moeten komen, een cipier en een kapel. En dat al les voor een enkele gevange ne. Minister en prins waren ten einde raad. Uiteindelijk werd besloten de deur van het cachot waar de gevangene zat opgesloten als bij vergis sing open te laten, in de hoop dat de moordenaar de plaat zou poetsen. „Hij moet zich maar ergens anders laten op hangen", vond de opgeluchte prins. Maar de gevangene bleef rus tig waar hij was en zei tegen de minister die hem ontdaan kwam opzoeken: „Het zou een ondankbaarheid zijn heen te gaan na al hetgeen de prins voor mij doet. Ik wil nooit misbruik maken van iemands vertrouwen". De minister deed, na hervatte ruggespraak met de prins, een nieuw voor stel: „Wanneer ge de prins al- geheele kwijtschelding van uw. straf wildet vragen en hem beloofdet voortaan eer lijk en braaf te leven, dan zou hij u waarschijnlijk vrijlaten". De moordenaar (en nu citeer ik even niet het Zondagsblad) voelde daar geen barst voor en weigerde: „Ik ben hier op mijn gemak, het land is prachtig, de hemel altijd blauw en het klimaat zonder weerga. Ik wil hier de rest van mijn leven doorbrengen, want ik kom warempel niets te kort. Ik wil mijn schuld aan de maatschappij betalen. Wanneer ik vrij ben, wacht mij de armoede en een sombe re toekomst". Minister en prins waren op nieuw geheel van hun stuk gebracht, immers twintig jaar gastvrijheid aan de moorde naar moeten verlenen kwam op minstens 100.000 (oude) franken^ te staan en dat kon bruintje van Monaco helemaal niet trekken. De prins kreeg eensklaps een helder ogenblik en riep uit: „Als we de man nu eens wat geld gaven, mis schien wilde hij dan wel ij R AAR De tarieven vjr de onroerend goed- otesting, de rioolrechten, begrafenisrechten en hondenbelastingen volgend jaar in Ter met vijf procent om- Dit stellen B en W Ter Aar voor in de liedingsbrief die bij de oting voor 1987 is ge- jd. Sinds 1982 zijn de ieentelijke belastingen de Ter Aarse burgers meer omhoog gegaan, uitzondering gold de jjiiafenisrechten. il cfnoza koopt meentewoningen „^SBURG Woningbouw- jniging Spinoza en de ge- jnte Rijnsburg hebben reenstemming bereikt over rerkoop van 35 gemeente- lingen in de Burchtstraat Je Hofstraat. De gemeente ij|gt de huizen op 31 decem- ejvan dit jaar over aan Spi jl. De overdracht gaat met ipten beurzen. „Belangrijke redenen voor de lastenverzwaring zijn de voortgaande bezuinigingen van het rijk op de gemeente en de ambitieuze investerings plannen van Ter Aar", zo legt het college uit. De extra ver mindering van de algemene uitkering voor de gemeente, de onzekerheid over een aan tal rijksbijdragen en de inflatie hebben het college doen be sluiten de belastingen dit jaar wel op te trekken. Ondanks deze noodzakelijke verhoging concluderen B en W toch dat Ter Aar financieel gezond is. Plannen voor de komende ja ren zijn er nog genoeg. Op het wensenlijstje staan met name een aantal verkeersmaatrege len. Voor wat betreft de Aard- amseweg moet worden beke ken of de onveilige situatie voor het gedeelte tussen de Ringdijk en de Vosholstraat verbeterd kan worden. Ook over de aanleg van een ver hard parkeerterrein aan de Oostkanaalweg in aansluiting op de volkstuinen wil het col lege zich beraden. Nu staan tal van vrachtwagens geparkeerd op het NAL-terrein, het ter- reintje aan de Ringdijk en de loswal van de PWS aan de Oostkanaalweg. Het fietspad langs de Kerkweg is aangelegd. Overwogen wordt nog of het fietspad in de richting van de Oostkanaal weg verlengd kan worden. Tenslotte heeft de reconstruc tie van de gehele Geerweg en de aanleg van het fietspad tus sen de Langeraarseweg en de Kattebrug hoge prioriteit bij het college. Vuilniszakken Het inzamelen van huishoude lijk afval met minicontainers, dat in juli van dit jaar is be gonnen, mag als zeer geslaagd beschouwd worden. Nog vijf procent van de Ter Aarse huishoudens maakt gebruik van vuilniszakken. In 1987 wil het college dit percentage nog verder terugdringen. Onlangs is besloten enkele honderden minicontainers extra aan te schaffen. Acht woningen bij het kruis punt Kerkweg/Korteraarse- weg worden volgend jaar vol gens plan op de riolering aan gesloten. In het kader van de reconstructie van het glastuin bouwgebied in Ter Aar, wordt de Paradijsweg-zuid volgend voorjaar gereconstrueerd. Mis schien krijgt volgend jaar ook de Schilkkade een opknap beurt. Voor 1987 heeft Ter Aar een aanvraag ingediend voor in to taal 35 woningen, waarvan tien woningwetwoningen, 15 premie-A, 5 premie-B en vijf in de ongesubsidieerde sector. Ondanks de ernstige bezuini gingen van het rijk op sociaal- cultureel werk, hoopt het col lege voor 1987 het huidige sub sidieniveau voor de verenigin gen te kunnen handhaven. Meer geld is uitgetrokken voor het bibliotheekwerk in Ter Aar, dat dan in staat is om het boekenbezit flink uit te brei den. In de nota van aanbieding leg gen B en W er nog eens de na druk op dat ook Ter Aar niet blij is met de voorgenomen ge meentelijke herindeling. Zij wijzen erop dat niet alleen Nieuwveen en Zevenhoven herindeling afwijzen en zelf standig voort willen blijven bestaan, maar dat ook Ter Aar dit voorstaat. „Wanneer er niet te ontkomen valt aan her indeling, geven wij de voor keur aan samenvoeging van Ter Aar met Nieuwveen en Zevenhoven", merken B en W op. Alternatieve suggesties voor de door GS voorgestelde naam „Aarlanden" .hoopt het college nog binnen te krijgen en te bespreken. Tijdens de laatste dag van de zwemvierdaagse in Noordwijkerhout werd gisteren een missverkie zing gehouden voor deelnemers van 6 tot 13 jaar. NOORDWIJKERHOUT De 6-jarige Anouk Kerkhof uit Noordwijkerhout is gisteren in zwembad 't Kokkerbad in Noordwijkerhout gekozen tot Miss Zwemvierdaagse. Anouk was volgens de jury de beste van de 16 deelnemers, die in leeftijd varieerden van 6 tot 13 jaar. De jury bestond uit wet houder C.M. van der Klaauw, mevrouw Van Eelen van de zwemvereniging Noordwijker hout en Miriam Duivenvoor de. Anouk dingt nu mee naar de landelijke titel Miss Zwem vierdaagse. Een jury gaat zich binnenkort buigen over de fo to's van alle plaatselijke mis sen. De winnaar krijgt een va kantie van veertien dagen voor vier personen in een bungalowpark. De zwemvier daagse in Noordwijkerhout be leefde gisteren zijn laatste dag. In totaal deden 314 zwemmers aan dit evenement mee. De heer W. Kikkert, bedrijfslei der van 't Kokkerbad, was dik tevreden met dit aantal. l(jDEN Tijdens het }vp Noordman jeugdtoer- 1 van Unicum zijn e leden van de organi- Inde tennisvereniging onverwacht kandi- t voor de eindzege in Oudste leeftijdscatego- Als ongeplaatste spe- i gelukten het Martijn jen en Erik Bolten zich plaatsen voor de halve fles bij de oudste jon- s. Met name Martijn jen pakte verrassend met een verrassende drie sets zege op de als derde genoteerde Alphenaar Marco Smit: 3-6, 6-4. 6-2. Ook clubgenoot Erik Bolten presteerde het om een geplaat ste speler achter zich te laten. De D-Master 1986 verloor wel iswaar de eerste set van Onno Guinau, maar zette de TEAN- speler vervolgens met zijn be kende schaakspelletje schaak mat. Concurrenten voor de ko lossale Jaap Noordman bokaal van Bolten en Roijen in halve finales zijn respectievelijk Mare Fleischeuer en Jacco Schoonenwolf. Werd Guinau bij de 16-jarigen vroegtijdig uit het toernooi gewipt, bij de 14- jarigen liet de Alphenaar wei nig heel van zijn opponenten. Guinau „wandelde" de van daag op Unicum te verspelen finales binnen door Perry Paauw met 6-2, 6-1 aan ban den te leggen. In de finale te gen Jan Pieter Hartwijk zal Guinau zijn reserves ongetwij feld wel moeten aanspreken. Thuisspeler Hartwijk liet in de halve eindstrijd tegen Teun Verschoor blijken over karak ter te bezitten door van ver achter winnend terug te ko men: 2-6, 7-6, 6-2. Ook de club genote van Hartwijk, Fleur Meyer, mag zich vandaag weer in tenniskleding tooien. De C-speelster won afgete kend van Audrey Bonnet en zal het wederom moeten opne men tegen Nathalie van Lint (die Henrike Engel twee ga mes liet), van wie de Leidse bij de oudste meisjes eerder al ge wonnen had. Een tweede fina leplaats in de single zat er voor Fleur Meyer niet in. Bij de zestienjarige meisjes moest zij diep buigen voor het gedegen spel van de sterke Sasja Basos- ki. Waarmee de finale hier een verwachte, puur Rotter damse aangelegenheid wordt, daar ook Annemarie Smalt haar notering waarmaakte. Gepland was ook een finale tussen twee Unicum-jongetjes bij de jongens tot en met 10 jaar. Een eindstrijd die ook tij dens de districtsjeugdkampi- oenschappfen werd verspeeld. Jochem van Doorn wilde evenwel niet meewerken aan het Unicum-onderonsje tussen Matthijs van Sterkenburg en Roeland Kuiper. De De Mun- nik-speler speelde de ballen daar waar Kuiper ze nu net niet verwachtte en won met 6- 4, 6-3. Van Sterkenburg vol deed wel aan de verwachtin gen door Joost Weerheim met 6-2, 6-2 van zich af te houden. Bij de jongste meisjes verraste Marieke Bethlehem met een zege op districtsjeugdkampioen Ingrid Kruit na een urenlang duel. Bijna pakte Bethlehem voortijdig (de meisjes spelen in een poule) de titel, maar Rens- ke Jonkeren liet zich niet ver schalken: 4-6, 6-3, 3-6. Voor Armando Paoloni is het toer nooi ongedacht vroeg beëin digd. De papieren favoriet bij de veertienjarige jongens kreeg bij Jeroen Vink geen voet aan de grond en droop na 4-6, 4-6 teleurgesteld af. Voor de titel bij meisjes in deze leef tijdscategorie komen vandaag Cindy Berkhout, die van knokkertje Kim de Weile won, en over Saskia Paauw zegevierende Mirjam Sieme- rink in het strijdperk. ARNOLD VAN DER CAPEL- LEN

Leidse Courant | 1986 | | pagina 13