Omwegen Reformatorisch studentendispuut SSR bestaat, mutatis mutandis, 85 jaar Sierra is een leuke hond hond zoekt; huis PTT'ers staan stil bij bewegin; LEIDEN OMGEVING 'V\ w Laat gezondheid je reden zijn. QeidóaOowumt ZATERDAG 18 OKTOBER 1986PAGINj| GEREFORMEERDEN, DAT ZUN WIJ; MAAR TOCH WEER EVEN ANDERS DAN ROND 1600 Ze studeerden heel vroe ger al in Leiden, zeker sinds 1575, de reformato risch veelbelovenden en de weifelaars. Wie rooms was kon z'n biezen pak ken en het als jongeman •met talenten in Leuven proberen. Daar was het Spaans en katholiek en gotisch. Maar het Latijn was overal hetzelfde, tus sen Rome en Dordt. Om nu maar met de deur in huis te vallen: die echte zonen van de „nieuwe re ligie", studentikoos verza meld rond een vaste burcht, die Luther eens met zinnen en spreuken en des volks waarachtig gezang beveiligd had, vieren deze maand in de Sleutelstad hun 17e lu strum. SSR bestaat der halve 85 jaar. Onvermin derd fier klink hun Ba nierzang: „Scientiae Ca put Reverentia Est Dei Hoog!". Vrijheid uit waarheid. Met dank aan politiek opererende Wil lem van Oranje en de Staten van Holland, die in de jonge republiek een tegenhanger van het paapse Leuven wilden hebben. Meteen het mes erin, als het aankwam op de scheiding der geesten. „Vrijheid uit Waarheid verkregen; wij Socii blij ven trouw deze vaan, waarlangs de weg van ons leven moog' gaan". Feest in Leiden bij SSR, gezelliglijk gebundeld. Societas Studiosorum Re- formatorum." Dat is niet voor velen weggelegd. Het is maar goed, dat er een Gedenkboek 1901-1986 is uit gebracht. Keurig uitgegeven, overigens. Anders had ik niet geweten hoe het is gesteld met SSR ik heb aldoor maar de neiging om er USSR van te maken, wat evenwel geheel buiten de opzet van het gezelschap valt. Maar er zijn moeilijkheden ten over vloede geweest rond deze in middels illustere academische corporatie, die zich in Leiden aan de Hogewoerd geconcen treerd heeft. Een samengevatte terugblik moge enige duidelijkheid ver schaffen. Of niet. Er was in 1843 sprake van „de afschei ding", waarbij „de eenvoudige predikant Hendrik de Cock uit Ulrum" niet meer Neder lands Hervormd wenste te zijn. Narigheden te over: de Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. U kunt mij telefonisch of schriftelijk vertellen wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071 HHu (büMH - 12 22 44 op toestel 10. door Ton Pielen. Eerstejaars, ook SSR toegedaan, in 1966 met grote slabben met hun naam. De meisjes moesten strikjes in hun haar doen, hoe kort het ook was. hervormden waren volgens De Cock teveel afgedwaald van de rechte leer. Hadden ze ook maar een paus moeten hebben, denk je dan even. Maar het ging niet zo erg ge- makkeliik in de gereformeer de wereld, of in de hervorm de. Daar waren dolerenden, en andere theologisch gefun deerde obstakels, waar Leu ven minder last mee heeft ge had. Je had destijds onder het her-vormde geloof aberraties die een soort mens-erger-je- niet speelden. Maar het was een hechte overtuiging die daaraan ten grondslag lag. Men studeerde evenwel rustig door, afgescheiden of dole rend. Dat ging, onder het cal vinistische vaandel, best wel z'n gang. Maar het is, niette min, een hele voorgeschiede nis die de nu jubilerende SSR tot wasdom heeft gebracht. Het is veel meer dan een dis puut. Het is een vereniging, die in de laatste decennia de felle kanten van haar vast houdendheid heeft zien af zwakken. „Vasthoudend en voortvarend", heette het eens. Bolwerk van Gereformeerde Dogmatiek. De tijden zijn ook in deze hoek veranderd, maar SSR kent haar waarden, al heeft ze zich aan de tijd aan gepast. Uiteraard is de samen balling van interessen en toon nog reformatorisch, er zijn desondanks lichtere klanken waarneembaar. Het Gedenk boek 1901-1986 vertelt daar alles over. Ongeacht de tegen stelling „doop en verbond". Het vergt nogal wat van de krachten die gezelligheid en geloofsovertuiging in balans moeten zien te houden. Als een roomse kranteman heb ik van huisuit geen dui delijke kijk op de zieleroerse- len van beginselvaste refor matorisch studerenden, maar bij lezing van het SSR-ge- denkboek kom je toch wel een stuk verder. Ze maken er wat van! En dat is steeds ge honoreerd, nu alweer lustra lang. Het is een ondubbelzin nige en vrolijke geschied schrijving geworden, waarbij het verschil tussen „nat en droog" treffend wordt uitge sponnen. De reformatorische studenten weten vandaag de dag veel waardering op te 'brengen voor „een soepmaal tijd op zolder". Maar ze be houden hun gevoel voor stijl. Zo zijn er doerakkers die op elke overgeleverde letter greep en (reformatorische) slagzin de nadruk leggen. Ze kunnen bij SSR nog uitbre ken in jubelzangen, al zijn „Het Ledikant dat drie man kan bevatten" en „Avanti po pulo" curiositeiten geworden. Een heel feestprogramma staat voor de boeg. 85 jaar SSR. Daarbij ligt het accent op een „Ander licht op de werkelijkheid". In dit geval is gekozen voor „de onbekende wereld van Oceanië". Een ideële zaak. Maar SSR, 85 jaar oud, gaat door met tasten en voorlichten, met ontkurken en geest en lichaam laven. Waarom Oceanië? Wel, „om de pijlers van onze cultuur eens te vergelijken met die van een andere cultuur". Oce anië is natuurlijk geweldig, in dit verband. „Welke stadia doorloopt die vorming?", vraagt het lustrumcomité van SSR 85 jaar zich in gemoede af. Laten we vrolijk zijn: het feest duurt onafgebroken door van 28 oktober tot in de na nacht van 14 novemli A.D.1986. En alles wat dq maatschappij kan ontwricht; of doen samensmelten wol daarbij in acht genomt Daarbij is SSR, net zoals (eA r.k.) Sanctus Augustinus, 1 aanzien van de opzet, dai) op drift geraakt. Maar q moest gebeuren. Vanwege j tijdgeest. Ook zien we datL Simon Vinkenoog (op 11 r vember, maar er is nog zovir meer te genieten bij het doet degen vastgezette SSj spreekt over „Materie is 1) medium, zijn de boodschai Eventueel komt deze aankir diging als een bliksemeri misslag bij de belangsteller^ over, maar je moet Vj nog steeds nemen zoals hiji Hij zorgt voor een fel licht, dan weer afgezwakt, bij dere hemel, maar u maar bedenken dat ook mensen van SSR nog stt geïnteresseerd zijn in het ven, de Mens en de Toekoi En daaromheen zullen de strumvierders zich nauweli) bekommeren om doemde ken en een achterhaald idel van een Nieuwe Were Maar toch: SSR maakt groots van! Tot op in de grcj] ende kleine uurtjes van zal dag 15 november. Sierra, de bastaard basset van negen jaar, heeft het niet bepaald naar zijn zin in het asiel. Opgesloten zitten is iets dat tegen zijn jagersna- tuur ingaat en dat laat hij blijken ook. Hij blaft veel en hoopt snel uit zijn hok te kunnen. Omdat Sierra zich zo ongelukkig voelt in het asiel, vult hij deze week de kolommen van deze rubriek in de hoop er wat eerder dan de rest uit te kunnen. Sierra werd enkele weken geleden door zijn bazin naar het asiel gebracht. De vrouw wilde afstand van de hond doen, omdat ze „zo nerveus" werd van Sierra. De vrouw had de hond ruim een half jaar geleden van kennissen gekregen. In het begin ging het heel goed tussen hen, maar na een tijdje bleek de hond erg bang voor lawaai. Vooral bij knallen en on weer was Sierra vreselijk bang en daar wist de vrouw niet goed raad mee. Volgens de asielbeheerder is het lawaai bij onweer goed op te vangen door de radio aan te zetten, zodat de don derslagen niet meer te horen zijn. Omdat Sierra bang is voor knallen zou het heel fijn zijn, als hij naar een rus tige buurt zou kunnen ver huizen. Behalve zijn gevoe ligheid voor bliksems, knal len en donders, is Sierra een zeer lieve, mooie en makke lijke hond. Zo is hij gek met kinderen en ook met poezen kan hij goed overweg. Hij heeft de kop, oren en de kleuren van een basset, maar hij staat êen stuk hoger op zijn poten. Door deze combinatie is Sierra een leu ke en ook mooie hond ge worden. Maar Sierra is niet alleen leuk om te zien, hij is ook erg lief. Hij vindt het fijn om aangehaald te wor den en om buiten te kunnen zijn. Maar ook alleen thuis blijven is voor hem geen probleem. Hij zal geen meu bilair opvreten of planten omgooien. Hij blijft gewoon in zijn mand of luiert wat onder een tafel. Wekelijks verschijnt in de Leidse Courant de rubriek „Hond zoekt huis". In deze rubriek wordt een hond (of soms ook wel een kat) beschreven, die in het asiel ver blijft. De in deze rubriek beschreven dieren zijn óf ge vonden, óf door hondenbezitters naar het asiel gebracht. Ze worden om uiteenlopende redenen afgestaan, vaak begrijpelijke, maar soms ook volslagen onzinnige. De in „Hond zoekt huis" beschreven dieren zijn alle gezond, hebben een wormenkuur ondergaan en zijn volledig in geënt. Tegen betaling van 95 gulden (inclusief dieren- paspoort) en 45 gulden voor katten zijn ze af te halen. Dit geld komt ten goede aan zwerfdieren. Adres: Nieuw Leids Dierenasiel, Besjeslaan 6b, Leiden, tel. 411670. Ge opend: di-vr 10-12, 14-17 u; za 10-12, 14-16 u, zo en ma ge sloten. r Sierra is een zeer lieve, mooie en makkelijke hond. Poezen in zijn omgeving zijn evenmin een probleem. Daar kan Sierra goed mee overweg. Andere honden vindt Sierra minder leuk. Daar is hij een beetje bang voor. Dus het is beter dat Sierra niet naar een gezin gaat waar al een hond is. Maar verder is Sierra een rustige en vriendelijk hond, die niet aan de riem trekt en met een ieder die geen klap perpistool bij zich heeft, goed overweg kan. Een ruim huis in een rustige buurt zou echt ideaal zijn voor Sierra. Doerak Doerak de fraaie poes van vorige week, een kruising van een Siamees en een An gora, heeft nog geen nieuwe baas gevonden. De belang stelling voor haar bleef, on danks haar fraaie uiterlijk, gering. Misschien dat er deze week mensen zijn, die even naar haar kunnen gaan kij ken. Goed voorbeeld... In Amerika weten ze het al jaren: werk nemers die aan sport doen worden min der vaak ziek. Je hebt er zelfs de Associ ation for Fitness in Business. Een vere niging voor fitheid in de zakenwereld dus. Langzamerhand begint in ons land ook het besef door te dringen dat perso neelsleden in hun vrije tijd een sportief tegenwicht moeten vinden tegen de stress van alledag. Dat ze wat (meer) aan sport moeten doen en dat dit vanuit het bedrijf moet worden "begeleid en on dersteund. De PTT is het eerste bedrijf om dit te onderkennen. Is Tante Pos met dit initiatief zoal niet de eerste in West-Europa, dan toch zeker wel in Ne derland. Na bijna een jaar proefdraaien lijkt de conclusie gewettigd dat het ex periment onder de naam „Project Weer standsvermogen" geslaagd is. Andere grote bedrijven zijn al bij de Afdeling Lichamelijke Vorming en Recreatie van de PTT een kijkje komen nemen. Want goed voorbeeld doet goed volgen. MET SPORT STRESS TE LIJF LEIDEN Wie in het bedrijfsleven actief is, kent 'm wel: de snelle prater, de dribbelaar, de hak-op-de-takspringer, de ongedurige gespreks partner, de niet-geïnte- resseerde in andermans problemen. Hij heeft het te druk, z'n werk eist hem volledig op. Colle ga's kijken elkaar mee warig aan en zeggen: „Hij staat stijf van de stress". Medici spreken liever van het A-type, iemand die hard op weg is zichzelf een hartkwaal te bezor gen. Zeker als hij die te hoge spanning niet op tijd compenseert met een flinke dosis lichamelijke inspanning en geestelijke ontspanning. Wie door blijft stressen' loopt op den duur grote kans overspannen te raken en ziek te worden. Zover hoeft het niet te ko men, vindt Jan Mazure, chef van de Centrale Afdeling Li chamelijke Vorming en Re creatie (LVR) van de PTT. Als de balans van spanning, inspanning en ontspanning is verstoord moet je gaan bewe gen. Bewegen om je weer standsvermogen te vergroten. Wandelen, hardlopen, fietsen of welke andere vorm van sport dan ook is daarvoor uit stekend geschikt. Dat heeft hij talloze malen in vaklitera tuur bewezen gezien. „Nu is het niet zo dat iedereen dan maar gelijk de marathon moet gaan lopen", zegt Jan Mazure. Vanuit de PTT kreeg hij van hogerhand voldoende steun om met zijn team een experi ment op poten te zetten. Het werd Project Weerstandsver mogen. Vorig jaar november begonnen op „beperkte schaal" bij de PTT Telecom municatie, district Den Haag (inclusief Leiden en Delft), nu al uitgegroeid tot een succes. Als eind januari 1987 deze proef wordt afgesloten, dan is het de bedoeling dat de4 PTT'ers in het hele land stil gaan staan bij bewegen. Dit initiatief van Jan Mazure en zijn team is zo uniek in West- Europa dat hij voegende week hierover spreekt op de Uni versiteit van Heidelberg, ter gelegenheid van het 600-jarig bestaan van deze hogeschool. Shell, Fokker, Philips, Rabo hebben inmiddels belangstel ling getoond, want ze zien ook heil in deze begeleiding van de werknemers. Minder ziek Jan Mazure: „Onderzoeken tenderen ernaar dat lichame lijke activiteit maar dan niet op te laag of te hoog ni veau een positief effect heeft op het weerstandsver mogen. Dat is voor bedrijven en de mensen die er werken een goede zaak. Gezonde mensen zijn minder ziek, ze voelen zich lekkerder, pretti ger. Dat heeft z'n uitwerking op het werk en op de vrije tijd". „Wij hebben er nu voor geko zen om de mensen vanuit het bedrijf een stuk begeleiding te geven. In de tijd van de baas kunnen ze aan een test mee doen, waarbij gewicht, hart slag, vetreserve, lichamelijke conditie aan de orde komen. Die gegevens worden in de computer ingevoerd. Gerrit Schipper heeft voor dat doel een speciaal computerpro gramma geschreven. De deel nemer moet dan achter de computer gaan zitten en aller lei vragen op het scherm be antwoorden. Gerrit heeft dat programma van allerlei toe ters en bellen voorzien. Je ziet rode gevarenzones, een klop pend hart, speelse grafieken. De antwoorden worden gege ven door middel van een joy stick. Dat wat wij doen is in de Verenigde Staten al lange tijd aan de gang, maar ik kan rustig zeggen dat we met dit programma op Amerika voor lopen". Bewegingseenheid Als alle vragen zijn beant woord, braakt een printer een stuk papier uit met daarop al lerlei testgegevens en conclu sies over conditie, voeding en beweging, helemaal op het in dividu geschreven. Met dat in de hand moet de PTT'er in z'n vrije tijd er tegenaan gaan. „Nee, niet in de tijd van de werkgever, zoals dertig jaar geleden met de pauzegymnas- tiek. Toen lieten we de werk nemers tijdens pauzes licha melijke oefeningen doen. Maar dat past niet meer in deze tijd", zegt Jan Mazure. Er wordt uitgegaan van de drie meest favoriete bezighe den: wandelen, hardlopen en fietsen. Maar wie wat anders wil doen, tennissen bijvoor beeld, of zwemmen, kan na tuurlijk déérvoor kiezen. Om dat per week drie vier keer gedurende tenminste twintig minuten moet worden geoe fend, wil het enig effect heb ben, zou dat een hele rekena- rij worden om te weten hoe lang je daarmee bezig moet zijn. Daarom heeft Jan Mazu re een nieuwe eenheid van energie bedacht. Na de Watt, de paardekracht, de Joule en de Kilocalorie heeft hij de Be wegingseenheid (BE) uitge dacht. „Een Bewegingseen heid is één minuut wandelen met eén snelheid van 5 kilo meter per uur. In een folder hebben we alle vormen van bewegen omgezet in Bewe gingseenheden. Zo kun je je eigen programma samenstel len". Als Jan Mazure volgende week zijn lezing houdt op de Heidelbergse Universiteit zal hij de Bewegingeenheid ten doop houden. De toegestroom de wetenschappelijke wereld zal dan worden geconfron teerd met deze nieuwe ener giemaatstaf, made in Holland. Voor deze gelegenheid heeft Jan Mazure ook al de Engelse term bedacht: de Bewegings eenheid (BE) wordt de Move- ment Unit (MU). Blessures Van de PTT Telecommunica tie district Den Haag doet meer dan een kwart van de 2500 werknemers en -sters mee. „Het percentage dat het na enige tijd laat afweten is buitengewoon laag". Elke drie maanden worden de deelnemers aan een test on derworpen, een soort momen topname om te zien of er vor deringen zijn. En die zijn er, volgens Jan Mazure. „We richten ons vooral op de men sen die te zwaar zijn of een slechte conditie hebben. Je moet de gezichten 'ns zien van mensen die een flink aantal kilo's kwijt zijn geraakt en die zich fit zijn gaan voe len". Maar alles goed en wel, is de voor de hand liggende vraag, meer bewegen vergroot toch de kans op blessures? „Ja", geeft Jan Mazure toe, „maar daarom adviseren wij de hardlopers niet meer dan kilometer per keer te lo Als je een grotere loopt, neemt de kans op l sure exponentieel toe". Als het experimentele um voorbij is, moet ook rest van de PTT eraan ven. Jan Mazure en „club" denken onge 70.000 van de in totaal 12( PTT'ers in het hele warm te kunnen maken dit project. De zaken worden dan grootser aangepakt. Wordl computerprogramma voo deelnemers nu nog via home-computer (Commo 64) op het beeldscherm bracht, in 1987 gebeurt dar een personal computer. B computers worden op een P werk aangesloten, zodal0 een uitwisseling van de ga vens uit het hele land plaatsvinden. Moeten c PTT'ers nu nog geduré1 drie minuten een trap op- en afstappen om de ln slag bij inspanning te kur1 meten, volgend jaar krijge de beschikking over eenf ciaal voor dit doel ontwo 3 meetcabine, waarbinnen hartfrequentie wordt gen# en de resultaten meteen den opgeslagen op een i s neetkaart. Hoewel nien bij de PTT zich nu al wil; gen aan een uitspraak ové effecten van dit project oj ziekteverzuim, wordt Pi Weerstandsvermogen bii^ dit staatsbedrijf wel hee^ rieus genomen. Zo wordl opgenomen in het ni< preventieve medisch oi zoek van de PTT en ga afdeling sociaal/wetensc1 pelijk onderzoek van dit» J bedrijf de uitkomsten b 'ie tot nu toe zi' TOM VAN 1

Leidse Courant | 1986 | | pagina 12