'Publieke druk opent cellen SeidócSouAon Praktisch omgaan met identiteit aan tafel ACHTERGROND Blanke NG-kerk wil contact met gereformeerden herstellen kerk wereld beroepingen „Joden werden tot woordvoerder Goerees" Burgemeester legt uitspraak over uitwijzing Tamil naast zich neer Schoolwijzer Barrières op de thuismarkt Milieubescherming £&tdóc6owq*ii VRIJDAG 17 OKTOBER 1986 PAGINA! De Nederduitse Gereformeerde Kerk in Zuid-Afrika (NG- Kerk) wil het contact met de Gereformeerde Kerken in Ne derland herstellen. De synode van de NG-Kerk aanvaardde gisteren een voorstel waarin erop werd gewezen dat er on danks het verbreken van de betrekkingen tussen beide kerken in 1978 overleg over kerkelijke zaken mogelijk is. Tot de be langrijkste pleitbezorgers van het voorstel behoort synodevoor zitter prof. Johan Heyns. Het voorstel van de NG-Kerk maakt overigens weinig kans aangezien in maart dit jaar de gereformeerde synode in Lunte- ren met grote meerderheid een voorstel voor herstel van de contacten met de NG-Kerk verwierp. De synode van de NG kerk beseft dat de Gereformeerde Kerken in Nederland zijn ingebed in het algemene geestelijke klimaat dat in Nederland heerst. Ze verwijt de Nederlandse kerk onvoldoende te doen om aan dat klimaat het hoofd te bieden. De synode van de Ne derduitse Gereformeerde Kerk (NG-Kerk) heeft het contro versiële rapport „Kerk en Samelewing", dat een beoordeling geeft van de politieke situatie in Zuid-Afrika, verwezen naar een synodecommissie. Het rapport wordt algemeen beschouwd als een poging van de NG-Kerk zich af te keren van haar praktische en theologische ondersteuning van de apartheids politiek. Hoewel in het rapport duidelijk afstand wordt geno men van de vroegere manier van denken in de NG-Kerk, wij zen waarnemers erop dat het niet veel verder gaat dan de hui dige hervormingsplannen van de regering-Botha. Er zijn veel mensen die denken dat de zondag een spons is om alle zonden van de week uit te wissen. Henry Ward Beecher. ROEMEENSE HOOGLERAAR OVER VERVOLGDE CHRISTENEN Jaren achtereen zat hij een zaam in een cel, zonder met iemand te kunnen spreken. Alleen zijn vrouw en zoon mochten hem twee keer per jaar twintig minuten bezoe ken. Op die momenten was hij zo gewend te zwijgen, dat hij geen woord kon uitbren gen. Nu, jaren later, vertelt hij de mensen in het Westen over zijn behandeling in de Roemeense gevangenis, opdat de christenen hier bewogen blijven met hun geloofsgeno ten in het Oostblok en opdat ze hier voor hen bidden. De nu 61-jarige prof. Calciu heeft al met 5 eenentwintig jaar als gevangene in Roeme nië doorgebracht. In 1948 werd hij voor de eerste keer gearresteerd. Hij was toen student medicijnen en had samen met andere studenten in het geheim godsdienstige bijeenkomsten bijgewoond. De regering trad hard op te gen deze ongewenste gods dienstigheid. Meer dan 800.000 gelovigen werden op gepakt waaronder vele pries ters. Een kwart zou er het le ven bij laten. De orthodoxe patriarch Nicodim werd in datzelfde jaar vergiftigd en vervangen door een buigza mer kerkelijk leider. In de gevangenis maakte Calciu kennis met het diepe geloof van de priesters, die tegen de harde aanpak van het regime in bleven vast houden aan hun geloof. Ze wisten zelfs de andere gevan genen te vertroosten. Dat maakte indruk op Calciu. Toen hij in 1964 werd vrijge laten besloot hij daarom naast zijn officiële studie Frans in het geheim ook the ologie te gaan studeren. Na zijn studie begon hij zelf theologie te onderwijzen. De godsdienstige uiteenzettingen sloegen aan. Vele studenten bezochten de samenkomsten ondanks de bemoeienissen van de geheime politie. In 1979 kwam hier een eind aan. Calciu werd gearres teerd e% kreeg tien jaar cel. Door uitnongering, vereenza ming en contacten met crimi nelen probeerden de autori teiten Calciu op de knieën te krijgen. Zonder succes. Calciu besteedde veel tijd aan het gebed. Met een vinger kraste hij de dagen op de muur van de gevangenis. En elke zondag vierde hij de li turgie. De bewakers lieten hem begaan en dachten dat hij gek was geworden. Ze be grepen niet dat voor een or thodox priester die liturgie heel belangrijk is. "Ik cele breerde de orthodoxe litur gie. Daardoor wist ik me ver bonden met de zichtbare en onzichtbare kerk. De leven den en de overledenen. Ik werd bemoedigd door het nuttigen van het brood. We roepen God aan en we gelo ven dat het brood in lichaam van Christus verandert. Als ie het brood gebruikt, ge bruik je impliciet ook de wijn, het bloed van Christus. Zo had ik deel aan het hele lichaam van Christus". In augustus 1984 werd Calciu mede nadat Westerse christe nen zich met zijn lot hadden bemoeid het land uitgezet. In eigen land was hij gevierd en in het buitenland zou hij minder schade kunnen be rokkenen, zo redeneerden de autoriteiten. Calciu is niet van.plan het zo te laten lopen. Hij heeft de belofte afgelegd over de hele wereld te vertellen van de toestanden onder christenen achter het ijzeren gordijn. Hij roept de mensen in het Westen op voor hun medech ristenen te bidden. Hij zelf zegt daar op mysterieuze wij ze veel aan te hebben gehad in de gevangenis. Misschien zijn er ook christenen die brieven kunnen schrijven, bijbels kunnen brengen en voedsel. Want in Roemenië heerst schrijnende armoede. Verder wil Calciu overal de publieke opinie mobiliseren. Marxisme Prof. Calciu heeft geen hoge verwachtingen van officiële con takten van Westerse met Oosteuropese kerken alsof de laatsgenoemden vervolgens in eigen land de politiek zou den kunnen beïnvloeden. De vredesbeweging vergist zich als ze daar mogelijkheden ziet Volgens Calciu krijgen de kerken in Oost-Europa geen enkele kans zich poli tiek te manifesteren. De ker ken mogen alleen a-politiek preken zonder in te gaan te gen het officieel geleerde staatsatheïsme. De overheid rekent er wel op, dat men in de eredienst bidt voor de overwinning van het marxis me. Een dialoog als onlangs in Boedapest gevoerd tussen rooms-katholieke kerk en marxistische ideologen mikt alleen op een gunstige pers in Prof. dr. Georghe Calciu Du- mltreasa het Westen, zo meent de Roe meen. Prof. Calciu, die tegenwoor dig in Amerika woont, is en kele'dagen in Nederland. Za terdag bezoekt hij Ermelo (twee uur in de Immanuël- kerk). Maahdagavond om acht uur tenslotte komt hij in Alphen aan de Rijn (Triom- fatorkerk). Ontmoetingsdag kath. jongeren Morgen wordt in Utrecht de negende landelijke ontmoe tingsdag voor katholieke jon geren gehouden. Het thema luidt: jouw plaats in de kerk. Kardinaal A. Simonis heeft toegezegd de eucharistievie ring te leiden. Ook mgr. R. Bör van Rotterdam heeft toe gezegd te komen. Hij zal het thema nader bespreken. De Ierse zangeres Dana, die in 1970 met het liedje All kinds of everything het Eurovisie songfestival won, zal optre den. De organisatoren de Werkgroep katholieke Jon geren in Didam, Antwoord nummer 1756, 6900 VV Di dam, tel. 072 - 619.695. stelt vooraanmelding op prijs. De ontmoetingsdag heeft plaats in zaal Maresca, (bij de Veemarkthallen), Sartreweg 1-3 te Utrecht. Kosten 10,-. Popieluszko- plein in New York Een plein in de Pools-Ameri- kaanse wijk in Brooklyn, New York, zal worden ver noemd naar Jerzy Popielusz- ko, de rooms-katholieke Poolse priester die twee jaar geleden door de geheime Poolse politie werd ver moord. De burgemeester van New York, Edward Koch, zal zondag de herdenking van Popieluszko leiden en de nieuwe naam van het plein onthullen. Popieluszko was een aanhanger van het ver boden vakverbond Solidar- nosc. Zijn graf in Warschau is een pelgrimsoord gewor den voor duizenden rooms- katholieken. Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Bergen (NH), B.J.Stob- belaar te Zeevang. Bedankt voor Nieuwe Tonge, drs.W.J.Op 't Hof te Ouddorp. Beroepen: te bergen op zoom, J. H. van Hunnik te Aalten; te Eemnes- Buiten. T. Ouwerkerk te Ijzendoorn. Vrije Evangelische Gemeenten Beroepen te Den Haag, H.G.Dekker kandidaat te Utrecht. Gereformeerde Kerken Beroepen te Hoogstede (West Did) P.J.Van Rooyen, laatstelijk predi kant bij de Presbyterian Church Quebec in Canada, wonende te De Bilt, die dit beroep heeft aangeno men. Gereformeerde Kerken vrijge maakt Beroepen te Broek op Langedijk, G.Treurniet, kandidaat te Berkel en Rodenrijs. Christelijke Gereformeerde Ker- „Een feuilleton zonder einde met het evangelistenechtpaar Goeree als hoofdpersoon en triomfator". Zo kwalificeert het Nieuw Israe- lietisch Weekblad (NIW) de ont wikkelingen rond Lucas en Jenny Goeree. De joodse gemeenschap had zich afzijdig moeten houden bij het proces tegen de Goerees, vindt de krant. „Nu is ze woord voerder geworden van het echt paar". De Goerees danken hun grote bekendheid aan onder meer joodse organisaties. Ze hebben daardoor „meer bereikt dan ze ooit hadden kunnen dromen". „Als de joden al een rol hebben in „het Goeree-feuilleton" en in het wij zigen van christelijke denkbeelden, R. Naftaniël dan ligt die geenszins in het procede ren en woordvoerder zijn", vindt het NIW. De krant noemt het verder „onbegrij pelijk" dat het Overlegorgaan van Jo den en Christenen in Nederland (OJEC) en het Centrum voor Infor matie en Documentatie Israël (CIDI) niet hebben voorzien wat stond te ge beuren. „Het is duidelijk dat een deel van de joodse gemeenschap, ondanks bijna vier eeuwen in Nederland, zo afgesloten leeft dat het nog steeds niet bekend is met de christelijke gedach te". Volgens directeur R. Naftaniël van het CIDI is het nooit de bedoeling ge weest de Goerees zelf te bestrijden, maar gaat het om hun ideeën. Verder wilde het CIDI met de aandacht voor de kwestie Goeree de discussie binnen de kerken aanzwengelen. „En met succes, denk ik", aldus Naftaniël. Burgemeester mr. E. Wilmink van Lochem zet geen handtekening on der de lastgeving van de Zuthense rechtbank waarin staat dat de Tamil Ambalavanar Sridaran het land dient te verlaten. De Tamil heeft deze week op initiatief van de Lo- chemse kerken asiel aangeboden ge kregen in de Remonstrantse kerk in Lochem. De Zutphense rechter kwam deze week tot de conclusie dat de man terug moet keren naar West- Duitsland waar hij zijn zaak in hoger beroep moet afwachten. De burgemeester is er echter niet van overtuigd dat de uitspraak van de Lochemse rechter juist is. „We moeten de wet toepassen maar er moet wel sprake zijn van rechtsge lijkheid. Daar is nu geen sprake van", zo zei Wilmink. De Lochemse burgemeester meent dat de richtlij nen van het ministerie van Justitie onjuist zijn geïnterpreteerd door de Zutphense rechter en daarom niet van toepassing zouden zijn op Srida ran. Wilmink baseert zich op een uitlating van een ambtenaar van Justitie die gezegd heeft dat de uit spraak van de Zutphense rechter niet spoort met het beleid van het ministerie van justitie. Woordvoerder V. Holtus keurt de actie in Lochem af, maar vindt niet dat de zaak niet op de spits gedreven moet worden. „We voeren geen poli tiek razzia's in kerken. We wacnten maar af. Ik kan me niet voorstellen dat hij eeuwig in een kerk zal blij ven. Een onafhankelijke rechter heeft een uitspraak gedaan. Wie zich daar niet bij neerlegt, heeft weinig waardering voor de rechtspleging aldus Holtus. Voor een paar honderd Tamils geldt een herzieningsprocedure. Zij krij gen van Justitie het voordeel van de twijfel en mogen - nadat ze nul op het rekest hebben gekregen - hier wachten totdat de asielaanvrage is herzien. Tien tot twaalf gevallen worden teruggestuurd naar West- -Duitsland waar ze op de uitslag van de herzieningsprocedure moeten wachten. De herzieningsprocedure van de man in Lochem gaat door, maar hij krijgt in West-Duitsland be richt over de uitslag. Zijn geval is dermate duidelijk dat er geen reden is hem langer in ons land te hou den", aldus de woordvoerder. Het bezig zijn met de eigen identiteit komt in het bijzon der, confessioneel onderwijs steeds meer in de belangstel ling te staan. Voor een ge loofwaardig voortbestaan, uit bittere noodzaak misschien ook wel. In het protestants- christelijk onderwijs wordt hier al geruime tijd sterk op aangedrongen (met name door de Unie „School en Evangelie"). Ook in het r.k. onderwijs ontstaat op dit ge bied de laatste tijd steeds meer beweging. Op 5 oktober j.l. werd voor de tweede maal, onder auspi ciën van de Nederlandse Ka tholieke Schoolraad, een On- derwijszondag georganiseerd. In veel r.k. erediensten werd die zondag met name aan dacht besteed aan het katho liek onderwijs. Nu zou die naam „Onderwijszondag" kunnen worden opgevat als een van bovenaf bestuurde bezinning-aan-de-basis op de katholieke identiteit van on derwijs en opvoeding. Dat is volgens de organisatoren per se niet het geval. Men beoogt veel meer dat die bezinning regelmatig plaatsvindt, in welke vorm of gedurende welke tijd dan ook. Het College van Bisschoppe lijk gedelegeerden voor het Katholiek Onderwijs (die je in elk bisdom in ons land hebt) heeft een handreiking voor die bezinning uitgege ven. Men realiseert zich ter dege dat niet alle onderwijs gevenden meteen te porren zijn voor zulk een bezinning. Ik heb zelf die ervaring ook wel. Eén van de bezwaren die ik wel eens hoor is: we hebben het al zo vaak gepro beerd, en het leidde vaak tot bijzonder weinig praktische resultaten. Een oorzaak daar van was, dat men vaak bleef steken in theoretische, ab stracte redeneringen. Men kwam met „de theorie" niet klaar, laat staan dat men vandaar tot een meer concre te vertaling in de praktijk kwam. Evenals de Unie „School en Evangelie" bevelen de Bis schoppelijk Gedelegeerden nu aan bij de praktijk te be ginnen. Men noemt dat wel de zogenaamde inductieve methode,. Maar er zijn nog andere obstakels om tot zo'n bezinning te komen. Ik citeer hiervoor (en ook verderop in dit betoog) uit twee brochu res die door de NKSR (tel. 070-46.92.19) ten behoeve van die bezinning zijn uitgege ven. De titels luiden: „Ge sprekken over de levensbe schouwelijke grondslag van de katholieke school in de ja ren tachtig" en „Praktisch omgaan met eigen identiteit". „Uit ervaring weten wij", zo schrijft men, „dat in het ver leden de bezinning niet zel den dood liep op de angst voor een polarisatie binnen het team: voor een welles- door drs. K. de Jong Ozn. nietes-sfeer, die met name kón ontstaan als de discussies al te zeer blijven hangen bij het wèl of niet aanwezig moeten zijn van formele ka tholieke kenmerken". In praktisch alle protestants- christelijke scholen die ik ken, vraagt men van de do centen de grondslag dan wel de doelstelling van de school te onderschrijven (een enkele maal: te respecteren). In r.k. scholen ligt dat, naar mijn er varing, moeilijker. Met name ook, omdat er op die scholen nogal wat docenten in de loop der jaren „van kleur zijn verscholen". Dat komt, zij het in mindere mate, hier en daar op protestants-christelij ke scholen ook voor. Hoewel men hier, vooral in gegroeide situaties, verdraagzaam mee om moet gaan, blijf ik toch van mening dat in adverten ties van rooms-katholieke dan wel protestants-christe lijke scholen zou moeten blij ven (of komen te) staan: „Van sollicitanten wordt ge vraagd dat zij het r.k. (dan wel p.c.) onderwijs uit over tuiging willen dienen"(!) Terug naar de bezinning. De organisatoren van de Onder wijszondag nodigen school teams uit „om in de loop van het schooljaar een dag, of tenminste een flinke halve dag uit te trekken voor de vraag, door welke waarden onze katholieke school nu ei genlijk gedragen wordt". En zij geven daarbij ook een handreiking om bovenbe schreven impasses te omzei len. Men beklemtoont het nog eens: „De bereidheid om met volharding iri gezamenlijk heid de „eigen keuzes" te verhelderen en te ontwikke len zou weieens méér het kenmerk van een katholieke school kunnen zijn dan de toepassing van formeel-ka tholieke criteria, die de ho righeid van de school aan de normen van de samenleving onverlet laat". De organisatoren stellen voor als gespreks-items te kiezen: 1. de relatie van de leraar met zijn leerlingen; 2. de wij ze waarop de leraar met zijn vak omgaat. Dit zijn inderdaad twee be langrijke onderdelen van het beleven van de identiteit van een confessionele school. Het gaat om „sporen van een Evangelische levenshou ding". Daarbij gaat het er niet om „het eigene van de katholieke school zo te bepa len, dat het onderscheid met scholen van andere richtin gen zonneklaar wordt". Im mers: „de katholieke school ontleent haar bestaansrecht niet aan een dergelijk aan toonbaar onderscheid". Het gaat er bij r.k. en p.c. scholen steeds in de eerste plaats om, aan te tonen dat er een dui delijke relatie bestaat tussen het geproclameerde uitgangs punt en de praktijk van het onderwijs. Zolang ouders van dat duidelijk geïdentificeerde aanbod gebruik willen ma ken, heeft de school be staansrecht. „Katholiek timmeren bestaat niet", zegt men in één van de brochures. Maar, voegt men er terecht aan toe: „ook in de „harde sector" van het on derwijs is wel degelijk iets aan de orde als: hoe kijk je tegen de wereld aan en laat je de leerlingen kijken?" Zie hier een enkel punt uit een interessante handreiking. Moge het r.k. onderwijs er baat bij vinden. Ook het p.c. onderwijs kan er veel van le ren. Er is nog een lange weg te gaan. Zuurkoolschotel - hopjesvla (vegetarisch) Nodig voor twee: 250 g witte bonen, zout, 0,4 kg zuurkool, 1 grote ui, 10 g margarine, paprikapoeder, 0,5 tot 1 kg aardappelen, melk, 1 ei, peper, nootmuskaat, zachte mar garine, paneermeel, 20 g margarine; 75 g suiker, 0,5 liter melk, 25 g maizena, oploskoffie naar smaak, pakje vanillesuiker. Was vanavond de witte bonen een keer en zet ze vervolgens onder koud water met weinig zout weg. Kook de bonen mor gen in dat weekwater in een uur gaar. Doe de zuurkool bij de gare bonen en laat het mengsel nog een kwartier koken. Smoor de grofgesneden ui in de margarine langzaam gaar en breng hem op smaak met zout en paprikapoeder. Kook de aardappelen gaar, giet ze af en stamp ze fijn. Klop het ei los met een paar lepels melk, voeg wat gestampte aard appelen toe en roer het mengsel door de rest van de aardap pelen. Doe er vervolgens zo veel melk bij dat het een soepele puree wordt. Roer de aardappelpuree luchtig en doe er naar smaak zout, peper en nootmuskaat bij. Vet een ovenschaal in met zachte margarine en leg er de witte bonen met zuurkool en wat kookvocht in. Spreid daar over de gesmoorde ui en bedek die met een glad afgestreken laag puree. Strooi een dun laagje paneermeel over de puree en verdeel daarop de laatste portie margarine. Zet de schaal ongeveer drie kwartier in een oven die op 5 of 200 staat om op te warmen en een korstje te krijgen. Laat de suiker in een droge braadpan smelten en lichtbruin worden. Wacht tot de helft van het suikeroppervlak bruist, voeg een lepel koud water en direct daarna de melk toe. Laat de karamel op een kleine pit oplossen. Bind de kara- melmelk met een papje van maizena en weinig koud water. Voeg van het vuur de oploskoffie en vanillesuiker toe en laat de vla koud worden. JEANNE VOORLOPIG blijft één grote Europese thuismarkt van 3 miljoen consumenten zonder handelsbelemmeringen nog d schone wensdroom, zo bleek deze week op een congres het Nederlands Normalisatie Instituut. Het ontbreken werkbare Europese standaardnormen dwingt de Nederland exportbedrijven nog steeds een rijke variëteit aan artikel te produceren en dat schroeft de produktiekosten nodell op. Een bedrijf als Philips ondervindt dagelijks aan den liir dat er nog steeds geen sprake is van één Europa. Ook de enorme papierwinkel aan de grenzen speelt bedrijfsleven parten. Hoewel de Europese Gemeenschap tc niet van vandaag of gisteren is, moet aan de grenzen tu: de EG-landen nog steeds een onbegrijpelijk groot aantal pieren worden ingevuld, die onderling op onderdelen welijks iets, maar toch net voldoende verschillen om de fJ maliteiten tot een tijdrovend karwei te maken. Vrachti genchauffeurs zijn daardoor vaak twee tot vijf keer zo laj onderweg als eigenlijk nodig is. De administratieve roi slomp en het daaruit voortvloeiende tijdverlies kost Ne< landse ondernemers miljarden per jaar. Philips alleen al li daardoor een schade van ongeveer drie procent van de ja; omzet. Het is even onbegrijpelijk als onaanvaardbaar dat de EG nog steeds niet in is geslaagd deze belemmeringen in het derlinge handelsverkeer uit de weg te ruimen. Het zal ze] nog tot 1992 duren voordat in Europa een harmonisatie i de voorschriften kan worden bereikt. Maar dan nog zal van handelsverkeer zonder overbodige formulieren g< sprake zijn. Dat blijft helaas verre toekomstmuziek. MeT een wetsvoorstel voor de invoering van een milieu! fing op brandstoffen heeft de nieuwe minister van milieul heer, Ed Nijpels, deze week nog eens extra benadrukt dat|| ons land de vervuiler betaalt. Gaat het parlement ermee a koord, dan zal een aantal bestaande heffingen, die per ji zo'n tweehonderd miljoen gulden opbrengen, worden vj vangen door één nieuwe, waardoor jaarlijks honderd milji' gulden meer in de schatkist vloeit. Met de driehonderd xi joen gulden van de „Nijpels-heffing" kan precies de hi worden betaald van het bedrag dat de bescherming van 1 milieu ons nu al jaarlijks kost. En het zit er dik in dat bedrag van zeshonderd miljoen gulden in de komende jai niet toereikend zal zijn. DiE rekensom toont aan dat minister Nijpels in navol; van zijn voorganger Winsemius terecht naar wegen zoekt de aanslag op de algemene middelen niet te groot te lal worden. Tevens blijkt daaruit dat de milieubelasting, die J pels per 1 juli 1987 wil laten ingaan, in de daarop volgei jaren nog wel eens een keer omhoog zal moeten. Het zal moeite kosten te voorkomen dat hij gaat overvragen, slotte staat ons al per 1 november, ter compensatie vanje sterk gedaalde aardgasopbrengst, een tijdelijke accijnsvei" ging van ongeveer zeven cent te wachten. Zijn voorgesb heffing met bijvoorbeeld 2,8 cent per liter benzine zal di^ om niet veel hoger kunnen. Het blijft overigens voorals' de vraag hoe lang het tijdelijke karakter van die belastingc duren. P LKijk eens in de 'Uit'bijlage, dan krijgt u de smaak te pakken! I Geleidelijk meer wind DE BILT (KNMI) Een ho- gedrukgebied boven noord- Duitsland trekt het komende etmaal naar oost-Europa weg. Oceaanfronten dringen gelei delijk in onze richting op. De komende nacht en het grootste deel van morgen, wordt ons weer nog bepaald door het ge noemde hogedrukgebied. Van avond en vannacht komen flinke opklaringen voor, gun stige omstandigheden voor het waarnemen van de maansver duistering van vanavond. Bij een matige zuidoosten wind zakt het kwik tot een graad of 6. Morgen wordt eerst nog vanuit Frankrijk droge lucht met opklaringen aangevoerd. Bij zonnige perioden wordt het in de middag rond 15 graden. Later op de dag neemt de be wolking toe. Deze bewolking vormt de inleiding tot een wisslvallig weertype met nu en dan regen en veel wind. Vooruitzichten voor zondag tot en met woensdag: perioden met regeh en af en toe veel wind. Middagtemperatuur on geveer 14 graden. Weersvooruitzichten voor di verse Europese landen, geldig voor morgen en zondag: Zuid-Scandinavië: vanuit het westen toenemende bewolking en vooral zondag op veel plaatsen langdurig regen. Mid dagtemperatuur tussen 10 en 15 graden. Britse Eilanden, Ierland: mor gen in zuid- en oost-Engeland nog perioden met zon. Overi gens veel bewolking en gerui me tijd regen. Middagtempera tuur van 10 graden in het noorden tot 17 in het zuidoos ten. Veel wind. Benelux: droog en perioden met zon. Zondag vanuit het westen toenemende bewolking en later op de dag geruime tijd regen. Middagtemperatuur omstreeks 14 graden. Duitsland, wolkenvelden, de meeste plaatsen droog. 2 dagavond in het noordwe mogelijk regen. Middagten k ratuur tussen 10 en 16 graf Spanje, Portugal: wissel bewolkt en een enkele Middagtemperatuur tussenE en 23 graden. Italië, Joegoslavische kustr rioden met zon en op de mc te plaatsen droog. Middagtf peratuur van 17 graden in noorden tot 24 in het zuid^t r Alpengebied: wolkenveld' op de meeste plaatsen din Middagtemperatuur tusser k en 17 graden. Frankrijk, wisselend bewju en nu en dan een bui. Midi temperatuur van 14 grade E het noorden tot 17 in het den. Vlissingen l.bew Malaga Mallorca Malta Moskou MUncher 12 19

Leidse Courant | 1986 | | pagina 2